KOFFIE, THE H.H. Landbouwers, Koopt N.V. Handelmij. Landarbeiders en Buq Onj Reclame Prijsvraag No ^•TIEN GULDEN BELOON Wed. P. A. Diiermeijer, Donksche Laan 53, Weet U wel, dat U met een klein b| het bezit kunt komen van EEN EIGEN HUIL Inlichtingen te bekomen aan het ka MIDDELHARN1S van N.V. Archite Ingenieursbureau „SCHUITEMAKER' hoofdkantoor te HAARLEM, Giers Insulaire Hypotheekb 54/2 pCt. Pandbrievei 2 van 140 pond bestaat dus voor ruim 90 pond uit water. Door de ademhaling, de huidver damping, de urine verlaat iederen dag 2 L. water 't lichaam, dat door en met de voeding weer aangevuld moet worden. Zonder water houdt 't leven eerder op dan zonder eten. Zuiver drinkwater is daarom van groot belang. 3e. De voedingszouten als Kalium-, calcium- ijzer-, zwavel-, natrium-, magnesiumzouten enz. van 't zoutzuur en het phosphorzuur. Met van deze zouten ontdaan voedsel gaat een dier ook eerder dood dan wanneer het heele- maal geen eten krijgt. 4e. De z.g. levensstoffen, met een vreemd woord vitaminen genoemd. De laatste jaren worden hierover een ontzag lijk aantal onderzoekingen gedaan in Amerika. De grond hiervoor gelegd in ons land door Prof. Eijkman, is moeilijk voor een leek. Daarom een enkel woord. In vele spijzen, laten we zeggen, iets levends, een spoor van 't leven als 't ware, dat door koken vernietigd wordt. Om deze reden o.a. is de moedermelk veel beter dan de gekookte koemelk, voor den zuigeling. Veel beter dan deze laatste is de melk van modelboerderijen, die ongekookt gebruikt kan worden; maar verreweg boven aan blijft staan de levende moedermelk. En b.v. ook levertraan is rijk aan deze voor ons onmisbare stoffen. 5e. dan de voedingsmid delen, die in 't dagelijksch leven als voedsel bestempeld worden; 't voedsel dan in engeren zin. De voedende stoffen hierin aanwezig ver deeld in 3 groote groepen: a. de eiwitlichamen, b. de vetten, c. de zetmeelstoffen (b.v. stijfsel) of de z.g. koolwaterstoffen. Deze laatste zijn samengesteld uit koolstof (b.v. houtskool) en de bestanddeelen van water (waterstof en zuurstof). Hiertoe behooren de verschillende suikers en het zetmeel der tarwe, aardappelen enz. Vreemd en een beetje ongelooflijk voor een leek, dat houtskool en wat water de bouw stoffen zouden zijn voor deze voedende stof fen, die 2/3 van onze voeding uitmaken en toch wordt in de natuur dit wonderbaarlijke tot stand gebracht. De vetten bestaan uit dezelfde grondele menten, maar dan anders gegroepeerd. De eiwitlichamen, eveneens uit koolstof, water stof en zuurstof, maar hier komt als kenmer kends een nieuw element bij, n.l. de stikstof, d.w.z. het bestanddeel der lucht, dat overblijft, als de zuurstof er uitgehaald is en waarin inensch of dier dan stikt. Nog vreemder en toch waar, dat de toetreding" dezer stikstof de vorming der voedende eiwitstoffen moge lijk maakt. Deze eiwitstoffen vertoonen een buitengewoon samengestelden, nog lang niet volkomen doorgronden bouw. In de gewone voedingsmiddelen zijn ge woonlijk 2 of 3 der groote groepen van voe dingsstoffen aanwezig, maar in zeer verschil lende mate. De dierlijke voedingsmiddelen (vleesch, visch, gevogelte, eieren, melk, kaas, boter) geven vooral de benoodigde eiwitlichamen en vetten. De plantaardige (brood, aardappelen, suiker, meelsoorten) vooral de noodige kool waterstoffen. (Erwten en boonen bevatten echter ook belangrijke hoeveelheden eiwit). De groenten en 't fruit zijn vooral nuttig door hun gehalte aan voedingszouten. Het is nu de taak der spijsverteringsorganen (mond, maag, darmen met hun bijbehoorende klieren, die allerlei verterende sappen afscheiden) om uit al die honderden voedingsmiddelen de voe dende bestanddeelen als eiwit, vet of kool hydraat af te scheiden. Dit is een ontzaglijk werk en de knapste schiekundigen kunnen met men door extra nieuwvorming van cellen; dit heeft dus naar verhouding meer eiwit noo- dig. De zetmeelstoffen (Kolwaterstoffen), worden vooral gebruikt voor de spierwerking, dus vooral voor de lichamelijke beweging en arbeid. De vetten zijn door hun enorme ver- brandingswaarde vooral geschikt voor het op peil houden der lichaamswarmte, daarom bestaat in de Poolstreken de voeding voor 't grootste deel uit vet. Hoeveel voedsel is nu noodig? Dit schom melt tusschen wijde grenzen en is afhanke lijk: le van 't lichaamsgewicht, waarbij 't overdadige lichaamsvet als ongeveer buiten de stofwisseling staande eigenlijk moet wor den afgetrokken. Dit is te begrijpen door de vroegere vergelijking: een zware auto heeft meer benzine noodig dan een lichte, 2e den leeftijd: een kind heeft naar verhouding meer voedsel noodig wegens den groei en de buiten gewone beweeglijkheid van hen. Op ouderen leeftijd om dezelfde redenen minder noodig dan op volle levenskracht. Hoe meer hoe zwaar der de auto moet werken, des te meer benzine heeft zij noodig. 3e de leefwijze: een zwaar arbeidende persoon heeft meer voedsel noo dig, vooral koolwaterstoffen; een rustend per soon veel minder. Voor een uurtje wandelen zijn reeds ongeveer 160 (nader te behandelen caloriën) noodig. 4e Gestel: de eene persoon schijnt meer voeding noodig te hebben dan de andere; 't eene volk meer dan 't andere. 5e De uitwendige omstandigheden: in den winter en de koudere landen b.v. is meer vet noodig dan in den zomer en de warme streken door verschil van warmteafgave van 'r lichaam aan de omgevende lucht. De voedingswaarde van 't voedsel nu uitgedrukt in verbrandings waarden, d.w.z. in de wartme-eenheden (calo riën), die bij verbranding ervan vrijkomen Nu is 1 Gr. eiwit 4,1 Calorie, 1 gr. koolhy draat is eveneens 4,1 cal., 1 gr. vet 9,3 cal. Als leiddraad veelal wordt aangenomen dat voor een volwassene, matig werkende per soon dagelijks noodig zijn 40 caloriën per Kg. lichaamsgewicht; dus voor iemand van 70 Kg. 3000 caloriën. Een zwaar werkende van 't zelfde gewicht zal er 4000 noodig hebben; houdt"hij volkomen rust dan 200. Een kind heeft er wel 70 per Kg. lich. gewicht noodig (wegens de sterke groei en de onophou delijke beweeglijkheid). Deze voedingswaar den, deze caloriën, verkrijgt 't lichaam nu door de verschillende voedingsmiddelen. Door zeer verschillende voedsels kan men deze voe dingswaarden binnenkrijgen, maar alle 3 hoofdgroepen van voedingsstoffen moeten er in vertegenwoordigd zijn. En als een soort ideale voeding werd vroeger aangemerkt: 1,5 eiwit, 0.8 gram vet en 7 gram koolhydraat, per Kg. lich. gewicht voor den volwassene. Dus voor iemand van 70 Kg. 105 Kg. eiwit ruim 400 cal.)56 vet ruim 500 cal.) en 4 490 koolhydraten ruim 2000 cal.) dus sa men i 3000 Caloriën. Met veel minder eiwit kan een volwassene ook wel toekomen, maar liefst gaat men niet beneden 1 gr. per Kg. lich. gewicht. Vet en zetmeelstoffen (koolhydraat) kunnen elkaar vervangen binnen ruime grenzen, volgens hun verbrandingswaarden; waarbij dus 9 gr. kool hydraat 4 gr. vet. Op 'tprojectiedoek werd getoond de samenstelling en voedingswaarde der meest gebruikelijke voedingsmiddelen en maaltijden. Na deze theoretische bespreking nog enkele praktische opmerkingen. Wat is 't doe 1 der voe ding? Dit is de juiste toevoer van voedende al de hulpmiddelen der hedendaagsche tech- s^°^,en ,aan,^e ceNen. Geen vetmesting. Over- niek dit niet nadoen. Wat een werkzaamheden, maat schaadt, ook hier. Men kan zich ook dood welke hulpmiddelen, welke scheikundige ken- ®£en> voorn- aan e,w,t (Paascheieren b.v.) nis moeten niet aangewend worden in een Worden de cellen overstroomd met voedsel, suikerfabriek, om de suiker uit de bieten af te ^a* ze n,e* verwerken kunnen, dan dit afge scheiden. En wat een bescheiden, nietige taak zet, vooral ais vet. Dit tot zekere hoogte nut- is dit dan nog vergeleken bij het scheikundige (voedsel-reserve in tijd van voedselnood) werk, door de spijsverteringswerktuigen ver- maar overdadig afgezet vet is dood kapitaal, talent in een zweetdoek m den grond geborgen. Overmatig lichaamsgewicht door sterke vet- ontwikkeling als voedselverspilling niet alleen, maar ook als beslist schadelijk te beschouwen. Wat als een normaal lich.gewicht te be schouwen? Zooveel Kg., als men centimeters richt. Al dat vet, dat eiwit, die koolhydraten, worden niet alleen uit 't voedsel afgescheiden, maar bovendien eerst ontleed in hun bestand deelen en dan weer opnieuw opgebouwd, 't Rundervet, om maar iets te noemen, wordt door de spijsveteringswerktuigen eerst afge broken en dan wordt er menschelijk vet van boven 1 M. lang is. Een persoon van 1,70 M. gemaakt. Zoo ook krijgen de lichaamscellen lengte, dus 70 Kg., netto gewicht met klee- met 't bloed geen kippeneiwit toegevoerd, ren 10 pond erbij, dus 150 pond. Boven maar dit wordt in den darm afgebroken en de 40 jaren liefst hier nog wat beneden. Op opgebouwd tot menschelijk eiwit; ze krijgen die jaren door Levensverzekeringenmaatschap- zoo ook geen plantaardig zetmeel toegevoegd, pijen candidaten met belangrijk overwicht maar dit wordt veranderd in de lever in z.g. minder gewenscht. dierlijk zetmeel en als druivensuiker aan 't Wanneer te weinig voedsel? Als 't lichaam bloed afgegeven. Ons darmkanaal is dan ook te kort komt, om al zijn functies goed te ver te vergelijken met een reusachtige scheikun- richten, dan ondervoeding. Gevaren hiervan: dige fabriek, waar allerlei grondstoffen ver- bij kinderen achterblijven in lengtegroei (niet werkt v/orden. Gewoonlijk meent men dat zoo zeer nog in dikte); bij volwassenen onvol- ons voedsel voornamelijk verteerd wordt in doende werkkracht. Bij beiden onvoldoenden de maag; dit is onjuist. In de maag ondergaan weerstand tegen allerlei, vooral besmettelijke de eiwitten slechts een voorloopige vertering; ziekten en in 't bijzonder de tuberculose, de vetten en koolwaterstoffen worden in de Bij te veel voedsel, dan overvoeding: ge- maag in't geheel niet veranderd, de maag doet volgen hiervan vetzucht, jicht, suikerziekte, hoogstens Vio van spijsvertering; deze bemoeilijkte en verzwaarde werking van 't komt voor 't overgroote deel tot stand in de hart; daarvoor groote gevaren bij besmette- darmen met hun bijbehoorende. klieren (al- Hjke ziekten met hooge koorts voor slechten vleeschklier). De onbruikbare of onverteer- afloop. bare resten van 't voedsel worden als drek- Bij personen voor aanleg voor deze ziekte stoffen uit den darm verwijderd, zooals de dus vooral magere, schrale voeding noodig. „slakken" uit een scheikundige fabriek. Dg Bij te magere personen vooral die met aanleg 3 groepen voedingsstoffen zijn alle noodie voor tuberculose ruime voeding noodig; vooral voor de verschillende lichaamsdeelen. De vetten (boter, olienootjes, levertraan en ei- eiwitstoffen zijn vooral noodig voor den op- witten (vleesch, melk, eieren) moeten in hun bouw en 't op peil houden der weefsels. Jm- voeding ruim aanwezig zijn. Een zeer verbreid mers, de cellen bestaan uit een soort eiwit- wanbegrip omtrent de voeding is dit, dat men klompje en telkens sterven er hiervan af. allerlei soorten lichaamszwakte meent te kun- De gemiddelde levensduur der cellen is nen overwinnen door maar zooveel mogelijk slechts ongeveer 6 weken en van de ongekende voedsel in zijn maag te stoppen. Dit nu is billioerten cellen van ons lichaam vallen er glad verkeerd. Vele patiënten, vooral die dikke door den dood voortdurend uit, evenals dit zenuwlijders en vooral lijderessen, zouden zich in de gewone maatschappij gaat met de af- veel minder zwak voelen, als ze eens ophielden zonderlijke individuen. Voortdurend worden met zich al maar vol te proppen met voedsel, dc uitgevallen cellen vervangen door nieuw- en dan liefst nog met z.g. versterkende voed- gevormde, die ontstaan uit de volwassen cel- seis. Ik kom hier ter verduidelijking weer terug fen. Bij 't jonge groeiende kind moeten de op onze auto-vergelijking. Of een mensch weefsels bovendien steeds in omvang toene- zwak of sterk is van nature, hangt voorname- lijk af van zijn „gestel" evenals een auto sterk of zwak in de reparatie is, al naar haar bouw en maaksel is. Evenmin als men nu een 2e of 3e rangs auto sterker kan maken door over matige toevoer van benzine, evenmin gelukt dit bij zulke patiënten door overmatige voe ding. Juist omgekeerd, een auto kan men vaak tot grooter krachtsontwikkeling brengen door de overmatige toevoer van benzine te vermin deren, het mindere benzinegebruik veroorzaakt dan betere verbranding en meer kracht. Zoo ook bij zulke patiënten: weg met al dat over matige voedsel, dat toch niet in de cellen om gezet en verbrand kan worden en dat maar aan leiding kan geven tot vervetting van allerlei organen. Minder voedsel en meer werk, waar door het matige voedsel verteerd kan worden en den overlast van het vele lichaamsvet mis schien nog weggenomen. Het nuttigen van het voedsel is de eerste stap in de voeding en de vertering in 't spijsverteringskanaal, de tweede, maar deze zijn slechts de noodzakelijke werkzaamheden voor den derden stap, waarop het aankomt, n.l. de omzetting, het verbruik der voedende bestanddeelen in de cellen. Mis sen deze dit vermogen dan heeft ons lichaam geen baat van de voeding, dan gaat de energie, die in 't voedsel ligt opgesloten, ongebruikt 't lichaam weer uit. Dit is gedeeltelijk 't geval bij suikerziekte, waar bij lichte gevallen de koolwaterstoffen slechts gedeeltelijk worden omgezet door de cellen en in verder gevorderdé gevallen ook de vetten en eiwitten gedeelte lijk onverbruikt blijven. Vroeger liet men deze patiënten weinig suiker en zoetigheid en zeer veel vet en eiwit gebruiken, om die zetmeel stoffen te vervangen. Maar ook hier is geble ken, dat de overdadige voeding de patiënten slechts achteruit bracht en zwakker maakte. Wat schrale voedsel en dan alleen, wat ze ver bruiken kunnen, is thans veroorloofd en met veel beter resultaten. Maar ook hier zijn vele leeken maar moeilijk te overtuigen van de na- deelen van het vele voedsel, tot hun eigen schade. Ook ten opzichte van versterkende middelen een verkeerd begrip. Dit zijn meer geconcentreerde voedingsmiddelen, maar geen toovermiddelen. Dezelfde voedingswaarde even goed te krijgen door schralen kost, maaf hier van natuurlijk grooter hoeveelheden te nemen. Voor zieken dit of vaak niet gewenscht, maar voor een gezonde spijsvertering vaak juist wel. Of men zijn loon uitbetaald krijgt in enkel guldenstukken of pasmunt, doet aan de grootte niets af. Voor den een is dit,.voor den anderen dat gewenschter. Zoo ook hier. Overdreven voorstelling ook van de voe dingswaarde van eieren en b.v. biefstuk, tegen over die van aardappelen en varkensvleesch. Dit laatste is veel voedzamer dan biefstuk. Bouillon vaak aangeprezen als versterkings middel, maar de voedingswaarde ongeveer niets, zelfs minder dan b.v. van sla. 100 gr. spek heeft een voedingswaarde van 746, 100 g. biefstuk 105, 1 ons vet varkensvleesch 405, 1 ei 80; 1 maat melk 340 caloriën. In spek zit dus 7 maal méér voeding dan in bief stuk en in varkensvleesch 4 maal, 1 maat melk bezit meer voeding dan 4 eieren. 1 ons gepelde olienootjes 6551! in 100 gr. levertraan 900!voedingseenheden. Ook wijn wordt vaak nog aangeboden als krachtmiddel. Nu heeft de alkohol een hooge verbrandingswater n.l. 7,3, die daarin 't vet nabij komt, maar alko hol is nu eenmaal een tweesnijdend zwaard, waarvan ook voor geneeskundige doeleinden steeds minder gebruik gemaakt wordt. Met een paar opmerkingen wordt ook 't ve getarisme besproken. In de Noordpoolstreken is dit onmogelijk voor de inwoners, omdat daar niet veel anders te krijgen is als vleesch, visch en levertraan. In de tropen leven de in woners voornamelijk van rijst, en wat visch, zoodat daar de voeding al aardig in de vege tarische richting gaat. In onze gematige streken is gemengde voe ding de geschiktste. Men kan echter wel zeg gen, dat de voeding in de gegoede standen veel te weelderig is en ook met te veel dierlijk voed sel, met alle bovengenoemde nadeelen der overvoeding. Van de daardoor veroorzaakte ziekten heeft de arbeidersbevolking weinig te lijden. De rijkdom heeft niet alleen zekere zedelijke maar ook zijne lichamelijke gevaren o.a. geestelijke en lichamelijke opgeblazen heid. De voeding van de arbeidersbevolking, die een behoorlijk loon verdient, waarvan na tuurlijk geen deel besteed mag en kan worden voor alkohol of weeldeuiigaven, is m.i. nog de beste. Ten slotte werd nog voor hen, die zich uit een praktisch oogpunt van het dagelijksch leven wat meer op de hoogte willen stellen van een goede voeding, aanbevolen het werkje: „Goede en goedkoope voeding", uitgegeven door den Volksbond tegen Drankmisbruik k 25 ets. Een werkelijk heel aardig en nuttig boekje, waarin o.a. de voedingswaarde van de meest gebruikelijke, eenvoudige voedings middelen en maaltijden aangegeven is. Ten slotte werden nog een reeks lantaarnplaatjes vertoond over de hygiëne der voeding. Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente Stellendam, op Woensdag 12 Maart, des namiddags half drie. Voorzitter Burgemeester Charbon, aanwezig alle leden. De voorzitter opende de vergadering door voorlezing van het gebedsformulier, waarna de notulen der vorige vergadering werden voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. 1. Ingekomen Stukken: a. Proces-verbaal van de kasopname bij den gemeente-ontvanger op 10 Maart, waaruit bleek, dat een bedrag van 11980,19 in kas was. b. Een schrijven van de Gemeente Wer kendam, waarin werd verzocht adhaesic te willen betuigen aan een besluit van dien raad om bij de regeering aan te dringen om dc kos ten van het M. O. wederom voor rekening der Regeering te krijgen. B. en W. stelden voor, aan dit verzoek te voldoen, daar dit mede lag in den geest van den raad. Hiertoe werd daarna met algemeene stemmen besloten. c. Een missive van Ged. Staten waarin werd medegedeeld de regeling der jaarwedden voor de gemeente-ontvangers. Voor Stellen dam zal dit voor het jaar 1924 op f800 komen. Voorzitter zegt dat over 1923 nog hetzelfde zal moeten worden betaald als in 1922, zoodat zulks voor en op de Begrooting voor 1923 ƒ500 te laag is geraamd, omdat B. en W. toen wel van oordeel waren dat die nieuwe regeling reeds zou ingaan 1922. d. Een verzoek van den heer C. Gebuijs, om ontheffing van zijn aanslag in de honden belasting. e. Een eensluidend verzoek van D. Human, Voorzitter zegt volgens de verordening eigen lijk geen ontheffing kan worden verleend, dus stelde voor afwijzend te beschikken. Hier toe werd besloten. 2. Subsidieverleening aan de Bewaar school. Voorzitter deed mededeeling dat van de vereeniging tot sctihting en instandhouding eener Chr. Bewaarschool een verzoek was ingekomen om subsidie te willen verleenen. Uit de memorie van Toelichting bleek het volgende: dat de totaal-kosten van exploitatie veilig op f 1500,gerekend kunnen worden, dat het gebouw van de Ned. Herv. Kerk geheel gratis voor dat doel zal worden afgestaan, dat zij thans aanvankelijk een 100 leerlingen hebben, dat zij zich voorgesteld hebben om voor school geld 10 cent per week per kind te heffen, waar door dan een derde van de totaalkosten wor den bestreden, dat zij verder thans een zoo groot aantal leden en begunstigers heeft dat de vast te stellen contributie ook een derde van de totaalkosten dekken, zoodat zij den raad der gemeente verzoeken ook 10 cent per kind per week te willen bijdragen in den vorm van subsidie. Daarna deed de voorzitter mededeeling van een ingekomen stuk van dezelfde strekking als het voorgaande, van dé Vereeniging tot stichting en in standhouding van de Bijz. school. Voorzitter zegt, naar aanleiding van de beide ingekomen requesten, niet meer getwij- i feld behoeft te worden aan de begeerte der gemeente naar bewaarschool-onderwijs. Dit zijn B. en W. dan ook redenen geweest dat zij thans den Raad voorstellen om de gevraagde subsidies te verleenen. Echter stellen B. en W. daarvoor enkele eischen. Zij verlangen dat eventueel aan beide scholen een gediplo meerde kracht werkzaam zij, dac de be sturen jaarlijksch rekening en verantwoording doen en zij den leeftijdsgrens bepalen op 3£ jaar. "De heer Holleman zegt in principe wel voor bewaarschoolonderwijs te zijn, doch in dit geval zich toch te moeten verzetten tegen de voorstellen van B. en W. De politieke verhou ding in den Raad is vorig jaar gewijzigd, ver schillende malen is getracht mij van meening te doen veranderen op dit gebied, doch ik heb me in deze niet verloochend en heb gestand gehouden wat ik voor veie jaren heb gekozen. Dit heeft mij den iaatsten tijd vrienden, klan ten en ja zelfs mijn wethouderszetel gekost en niemand zal er zich over verwonderen dat ik het zeer op prijs zou stellen als er openbaar bewaarschoolonderwijs kwam. Het heeft me dan nu ook eenigzins verwonderd dat de voor zitter geen drie verzoeken in behandeling heeft gebracht. Destijds is er van de Oudercommissie der Openbare school een verzoek ingekomen om tot stichting van een bewaarschool over te gaan. Toen was de raad met B. en W. van oordeel dat de kosten te hoog zouden loopen en nu is er bij B. en W. ineens wel geld voor twee scholen aanwezig. Gezien de houding van B. en W. in deze stel ik dan ook voor om het derde verzoek thans maar gelijktijdig te be handelen. Voorzitter: U maakt hiervan een politieke kwestie, toen destijds dat verzoek is ingekomen van de door u genoemde oudercommissie, was het een geheel andere zaak, nu is alles klaar, zij hebben een gebouw en met ge ringe kosten van de gemeente is de Gemeente gebaat. Ik meen te mogen zeggen dat de gemeente gelukkig kan worden geacht, dat zij tegen een zoo lage subsidie in het bezit kan komen van de school. Vogelaar: Het heeft me alle bewondering afgedwongen de houding in deze van B. en W. Toen die twee eerste requesten daarover in kwamen, waren B. en W. er tegen. U zei, mijn heer de Voorzitter dat het niet noodig was en die stichting van twee scholen onzin zou zijn. Toen zei U te zullen trachten die twee partijen bijeen te krijgen om dan tot een gezamelijke stichting te komen. Nimmer mocht ik iets meer van die samenwerking vernemen, en nu, plots is het wel goed bij B. en W. dat er twee scholen komen en is er nu wel geld en is de stichting ineens zoo erg noodig dat niet langer gewacht kan worden. Mijnheer de voorzitter, als we zoo doorgaan, dan gaan we ten gronde, we zitten nu reeds aan den rand van den af grond en kunnen, als wc eenmaal beginnen met subsidie verleenen net aan den gang blij ven. Geven we het den een dan hebben wij niet het recht het weer een ander te weigeren. Hier had gemakkelijk een bewaarschool gesticht kunnen worden zonder dat zij de gemeente behoefdep aan te spreken. Docli hier geldt het meer een principieele kwestie, de eene bur ger wordt tegen den anderen opgestookt. Voorzitter: Groot is het verschil tusschen toen en nu, zooals ik daar even zeide, ik kan me niet begrijpen, waarom u tegen die stich ting bezwaar heeft. Ik mag toch ook gerust aannemen dat U van Uw kant voor Chr. onderwijs is. En gezien de toelatingsleeftijd voor het lager onderwijs is het toch zeer ge wenscht dat er een bewaarschool komt. Vogelaar: Over die toelating maak ik me niet ongerust, dat zal het zevende leerjaar wel achterna gaan. Wanneer het voorstel van B. en W. eventueel wordt aangenomen, dan géven we subsidie aan een zaak die geheel in de duisternis en een besloten kring is opge groeid. Dat dat troepje nu hier om subsidie komt, blijkt wel een tekort aan inzicht te zijn om een school te stichten, waarom zijn ze niet naar het bestuur van de Bijz. school gekomen die reeds zoovele jaren een school heeft be stuurd, nu ze toch een Chr. School willen? Hier had het evengoed zonder gemeente subsidie kunnen gebeuren, evenals te Dintel- oord en Willemstad. Voorzitter: Ook op deze school is toch een ieder toelaatbaar. Vogelaar: Maar waarom komt dan niet eerst het request van vorigen keer in behandeling, op die toen op te richten school was toch ook een ieder toelaatbaar. Neen, hier geldt het alleen een kerkelijke strijd en anders niets. Voorzitter: B. en W. kunnen hiervan niets bespeuren. Vogelaar: De vereeniging moest zich scha men om voor zoo'n luttel bedrag naar de ge meente te komen als ze zooveel leden en be gunstigers hebben. Het is hier een doordrijven van kerkelijke politiek. Alles is in beknopte termen gedaan en klaargesmeed. Doch dit initiatief moet niet van een kerk uitgaan. Voorzitter: Maar de Vereeniging heet toch Vereeniging tot stichting en instandhouding van een Chr. Bewaarschool? Vogelaar: Men kan het kindje doopen zooals men wil, doch 't is zooals ik daareven heb gezegd. Die subsidie-geverij loopt tot in het oneindige. Holleman stelde voor het oude adres in stemming te brengen. Voorzitter: Het is al zoo'n tijd geleden, dat dit is ingekomen. HollemanDat doet niets ter zake, er staat geen tijd van verjaring op. Voorzitter verklaarde zich tegen dat voor stel. Holleman: Laten we dan door stemming la ten uitmaken of de raad voor openbaar Be waarschoolonderwijs is. Koese ondersteunde dit voorstel. Voor openbaar onderwijs stemden de heeren Roon, Holleman, Koese en Hoek. Daarna bracht de voorzitter het voorstel van B. en W. in stemming. De heer Holleman vroeg daarvoor nog het woord doch 't werd hem niet meer verleend door den Voorzitter, hoewel hij aanvoerde dat dit weer een nieuwe zaak was. Dit voorstel werd met 3 tegen 3 stemmen ge klopt. Voor stemden de heeren wethouders Biemond en Roon en Vogelaar. Holleman stemde blanco omdat hem het woord niet meer werd verleend. Voorzitter meende dat dit opnieuw in be handeling kwam in de volgende vergadering, omdat de stemmen staakten. Holleman: Dus kunnen we achten dat dit voorstel als verworpen is te beschouwen. Voorzitter perplex, en zegt dat zulks niet waar is. Holleman: Dan moet U dat maar eens na zien, 't is toch een voltallige vergadering. Voorzitter draagt den secretaris op te onder zoeken. Daarna deed hij de mededeeling, dat de heer Holleman gelijk had. 3. Vaststelling Kohier Hondenbelasting. Voorzitter deed mededeeling dat er 67 hon den in de le klasse en 30 in de 2e klasse zijn aangeslagen met een totaal opbrengst van 255. Alzoo werd dit kohier vastgesteld op dat bedrag. 4. Herziening schoolgeld verordening. B. en W. stelden voor, nu de wet veranderd is en dat geen reductie meer wordt gegeven voor meerdere kinderen, doch dat de aanslag voor schoolgeld naar het belastbaar inkomen wordt berekend, de klassenindeeling als volgt te maken: 500700 5 cent per leerling. 700—1000 10 1000—1200 15 1201—1500 20 1501—2000 25 2001—2500 30 2501—3000 35 3001—4000 40 4001—5000 45 5001 en meer 50 cent per leerling. B. en W. hebben hiertoe aanleiding gevon den in het voorstel van een half jaar geleden, dat wel van dezelfde strekking was. Met deze regeling komen we toch tot dezelfde heffing als geraamd was. De heer Holleman stelde voor die klassen als volgt in te deelen: Met een inkomen (belastbaar) van 500— 700 5 cent per leerling 701—1000 10 1001—2000 15 2001—3000 20 3001—4000 30 4001 en meer 45 Holleman was van meening dat het onder wijs de zorg moet zijn gemeente en Vader Staat. Vogelaar zegt dat de menschen hier veel te laag zijn aangeslagen. Holleman kent die gevallen ook. Het voorstel van B. en W. kwam in stem ming nadat Vogelaar enkele ophelderingen had gevraagd, en werd aangenomen met 6 tegen 1 stem, die van den heer Holleman. 5. Vaststelling percentage heffing Plaat selijke Inkomstenbelasting. Voorzitter zegt dit gevoegelijk op hetzelfde van verleden jaar gesteld kan worden, n.k 4J Vogelaar feliciteerde het dagelijksch bestuur met dit nog werkelijk mooie succes. Vaststelling vergoeding in de kosten van echter zal die Bijz- Onderwijs. Voorzitter ze Voorzitter deelde mede dat zulks geschat is van de Bijz. Scl op 361,42. en dat door de inning van school- dat daaraan nietl geld door het bestuur zelve slechts 115,05 moeten slechts uitgekeerd behoeft- te worden in contanten. Vogelaar: De Vogelaar: Ik had nog wel gedacht dat hier- gedupeerd doord bij een voorstel zou zijn van li. en W. Er be-1 niet hebben mo-J staat een wettelijk:en een zedelijk recht en nu j Voorzitter geloof ik dat die school volgens het zedelijk schooluren wordl recht toch nog wel recht heeft op een groot ere j plomeerde damel uitkeering. door de wet erker Voorzitter zegt dat zulks berekend wordt als zoodanig ni naar den kostprijs van liet Openbaar onder- Vogelaar: Da wijs. 23 a 24 aanl Vogelaar: Wat is de reden dat de Openbare er meer van diJ dit jaar zoo goedkoop is geweest. Die oorzaak lk stel dan ookl is deze, de raad dezer gemeente had besloten werkonderwijs lef tot verbouwing over.te gaan van die school; Voorzitter: Dil toen is er wat of niets meer aan gebeurt en dat niet worden goef is mede een oorzaak tot goedkoop exploiteeren, liet beste hierovj en hierdoor lijdt nu de Bijz. School gebrek, Staten. Maak uit het woord „WEDERHUISHANDEL", zooveel goede Hollandsche woorden, zooals deel, dans, lied hoogstens 6 letters en zend deze met 37 cent postzeg sloten vóór 25 Maart aan ons adres. Uitslag ontvai omstreeks 9 April. Die de meeste goede woorden zen TIEN GULDEN. De volgende een KOEKOEKKLOK- Alle volgende inzenders een prijs naar keus. zooals t HUIS, COLLIER, HOUTEN TABAKSPIJP, LEDEREN i MONNAIE, VULPENHOUDER, ZELFDRUKKERIJ enz. mogen de 200 eerste, dus vlugge inzenders, een 2den pi lijst kiezen. Prijswinners betalen later vracht enz. Onze prijzen zijn De Heer Willem Nieuwboer te Leerdam, schreef: „Ik heb het Wederhuisje aan huis en daarvoor nogn hartelijken dank". De Heer W. Haarbosch, Gem.-Veldwachter te Dongen, „Wij hebben de Koekoekklok en het Theeblad in de t; ontvangen en zijn er zeer over voldaan, tevens onzenj zal de klokken zeer aanbevelen". Mej. Marie Aantjes Jd. te Oud Alblas, schreef: „lk heb het Koekoekklokje ontvangen, het gaat goecri èn roepen. Hartelijk dank voor het cadeautje. Na Groetejj De Heer Cyvat Lz.v., Serooskerke (Walcheren), schreeiff „Mijn dank voor Uw prachtig Theeblad, dat door mijnT afgehaald en bijzonder goed bevallen". Zorg voor uw duidelijK adres. Op den brief postzegellj en in den brief bij de Bon 37 cent postzegels (Geen Geld) tj Deze Bon bijsluiten en 37 cent postzegels Naam Adres Lezer van .ONZE EILANDEN." De Pandbrieven der te Zierlkzec mogen in aanmerking komen voor een alleszins goed rendecrende belegging. Zij behooren tot de Fondsen, ij Rijksverzekeringsbank hare gelden mag beleggen. Aan Panc| omloop voor ruim 11 Vs millioen gulden. Verkrijgbaar 100 pCt. bij Heeren Agenten en Correspondenten.

Onze Eilanden | 1924 | | pagina 2