CoronA ÏEMIE EERSTE BLAD 15 cts- »t 15c,s- 15 c,s- JNTJE" bare Vrijwill. Verkooping 7 Paarden, RUYS' HANDELSVEREENIGING Met genoegen UIEN, KOOL, SLAPLANTEN,enz. H. v.NoortWz., Zwijndrecht Fotografie S. v. d. PLAAT, Openbare Vrijwill. Verkooping ZATERDAG 15 MAART 1924 VINETA. VERSLAGEN. PINGEN. .rt 1924 des morgens eenenweg te Middel van Paarden, Land- z Ten verzoeke van j Middelharnia. ia VAN BUUREN. 1 rt 1924 des v ni. ten plaat aan den Noord- huur en teu verzoeke Donkersloot Johszn. rden, 18 stuks Hoorn Landbouwwerktuigen euien landbouwinven- itaris AKKERMAN. 1924, by veiling, en 1 1924, by afslag, beide 12 uur, in het Hócel ielle, van: De Woning lin, boomgaard, wei- en 13-80 H.A. in het Vol- ibroek (Polder Ouden- veg by den Katerwaal- rhouden en in den bes likt voor Westiandsche Direct te aan vaarden; het huis c.s. 8 Mei a.s. Met toestemming van den eigenaar is plm. 1$ H.A weiland in huur over te nemen. Inlichtingen geven de veikooper enge" bruiker de heer A. Langendoen Cz. te Ab- benbroek en Notaris L. P. VAN DEN BLINK te Brielle. N.B. Erfhuis aan bovenstaande woning op Donderdag 10 April 1924; zie nadere annonce. Op Woensdag 19 Maart 1224, 's voormiddags 10 uur te Herkingen, aan den Oudendijk, ten verzoeke van den heer Jn van Kempen, vau 7 Paarden, 27 stuks Rundvee, Rytui gen, Landbouw-geieedachappen, Hooi, Stroo, enz. Breeder by biljet omschreven. Notaris VAN DER SLUYS. Woningnood. De rechter deed uitspraak in de zaak van den oplichter, die wegens valschheid in geschrifte terecht gestaan had „De rechtbank veroordeelt je tot een ge- vannisstraf voor den tfld van vijf jaar en wilt u my uw woning verhuren, voor den tyd dat u afwezig bent?" ige Porlorico ite Maryland Pruimtabak. IX EILANDEN. r post f 1.00. gen een extra lagen prijs, ressen. Vrouwen en Meisjes ar leven lang gelukkig door R BUITEN \FFE. uw met rijke levenservaring wen en meisjes er zoo goed i zelf te zijn niet alleen, doch met haar omgaan als een den zoo rijken inhoud in '.echts een paar voorbeelden Treorige mogelykheden. jonge meesteres. Bekoorlijke vattingsvermogen by het jonge toekomst De liefde heiligt De liefde in het huwelijk leid Onze tijd van strijd. tusscben vader en moeder. wde kinderen. Enz. edere vrouw of meisje vindt haar leven en dat der haren werkelijk" zeer bijzonders. franco per post 1.00 na voorraad is beperkt en de DE ADMINISTRATIE. erzoek ik u te zenden :hijntje". arvoor het bedrag hierbij gaat. Woensdag 19 Maart 4, </o..r<iiM.fags lOuarie RKINGEN, aan den Uuden- ten verzoeke van den Heer VAN KEMPEN, van: stuks Rundvee, ligen, Landbouwgereedschap pen, Hooi, Stroo, enz. eeder by biljet omschreven. Notaris VAN DER SLUYS. MODEL 1924 Prijs in koffer f 170,- met schriftelijke garantie Reeds bijna 600.000 tevreden gebruikers. Importeurs Rotterdam. Verkrijgbaar te Mlddelharnls bij D. J. P. van Eesteren Ring 115. zendt ik U prijsopgaaf van BOBBEMASTRAAT—MIDDELHARNIS (5 minuten van het Station). Billijkst en soliedst adres voor foto's en vergrootingen. In 't atelier opname bij elke weersgesteldheid. Paarden, Vee en Land bouwgereedschappen te OULTGENSPLAAT op DONDERDAG 13 MAART 1824 des v.m. 10 uur (na aankomst van tram en autobus) aan den Noord. Achterweg voor de schuur en ten verzoeke van den heer JOHs. DON KERSLOOT Johszn. aldaar, zijnde: 21 PAARDEN en 18 stuks HOORNVEE, als Poets, vosmerrie 7 jaar; Roos, zwarte merrie 7 jaarKees, vosruin 5 jaar; Saar, bruine merrie 7 jaar (makke klepper); Bel, vosmerrie 5 jaar (drachtig)Lena, bruine merrie 9 jaar; Bertha, roode schimmel merrie 6 jaar (drachtig); Vosmerrie 3 jaar; 13jaarlingpaarden zwarte melkkoe 23 Maart 5e kalf; vier hokkelingen koe 28 Maart 3e kalf zwartbonte koe 28 Februari 3e.kalf; zwartbonte koe 3 Maart 3e kalf; zwartbonte koe 8 Maart 4e kalf; zwartbonte koe 12 Maart 3e kalf; witkopkoe 16 Maart 2e kalf; zwartboDte boe 15 Maart 2e kalf; zwartbonte koe 18 Maart 3e kalf; lichtbonte schot 28 Februari le kalf; witkop schot 1 April le kalf; zwartbonte schot 12 Maart le kalf; zwartbonte vaars 28 Maart le kalf; zwartbonte vaars 8 Maart le kalf; zeven loopvarkenB; 3 boerenwagens, wielslede, motor 6 6 P.K type „Victoria"; melotteploegen; diverse sacks- en tweeschaarploegen, moor- ploeg, wiedmachine, diverse eggen, rolblok, sleep, diverse zeeften en verderen uitgebreiden Landbouw- inventaris. Breeder omschreven by biljet. Notaris AKKERMAN, Prijs per kwartaalf I.— Losse nummers f 0,07® Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en üieustaanvragen f I,— por plaatsing tot een maximum Yan 10 regels elke regel meor 15 cent. Dit blad verschijnt lederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat N! i del el har nis. 6E JAARGANG. - Na. 38 DE JUISTE VERHOUDING. Heel de levenskunst, de „Wellevens- conste" van Coornhert, is niet anders dan dit ééne: de dingen in hun juiste verhou ding zien het groote groot en het kleine klein. Dat lijkt doodeenvoudig maar welgelukzalig de wijze, die het vermag. Want wat is alle „wijsheid" anders dan de juiste verhouding tot de werkelijkheid, tot leven en sterven, tot ons zelf en de wereld, tot schijn en wezen, tijd en eeuwig heid? Groot en klein is een quaestie van zien, van perspectief of „doorzichtkunde Mijn eigen pink zie ik op 't oogenblik langer dan gindschen „Lange Jan", den toren van Middelburg (die nog wel, volgens den be- dachtzamen „Gids voor Walcheren", zoo heet „waarschijnlijk met het oog op zijn lengte"). Wij allen kennen en overwinnen ditöons ik-perspectief bij het zien. Wij zijn elk het middelpunt van onze gezichts wereld maar niemand laat zich door zijn ik-perspectief bedotten en houdt zijn pink voor torenhoog of den verren toren voor een spijkerpuntjeen zich zelf voor het wereldcentrum. Doorzichtkundig richten wij ons leven in en vervangen redelijkerwijs het subjectief, individueel gezichtsbeeld door de objectieve, juiste verhouding. Maar de hoogste wijsheid, liefde, gerech tigheid, is ook slechts zulk een quaestie van perspectief of doorzichtkunde. Want wij alien loopen rond met een zedelijk ik- perspectiet, niet van de oogen, maar van het hart; d.w.z. van onze behoeften en begeerten, belangen en belangstelling. Wij zelf zijn ons wereldcentrum. Onze eigen kiespijn of teleurstelling, een verlies of mis kenning voelen wij als een ramp, toren hoog en den levensnood, de wanhoop, verongelijking van duizenden rondom in de verte zien wij, d.w.z. voelen wij, nau welijks of in 't geheel niet. Wij loopen warm voor eigen minimale belangetjes hier en wereldbelangen ginds laten ons koud. Wij zwelgen en laten anderen crepeeren. Dat is het zedelijk, het onzedelijk ik-pers pectief, alias „egosïme". En wij laten er ons helaas maar al te zeer door bedotten in onze levenshouding zien het nietigste groot en het grootste wellicht over het hoofd. Doch redelijkerwijze hebben wij weer dit ego-centrisch, individueel wereld beeld, deze subjectief-bekrompen, klein zielige partijdigheid voor ons zelf tegen over ieder ander te corrigeeren en te over winnen, te vervangen, ditmaal niet met ons verstand, maar met hart en ziel, met onze voorkeur zelf, door de objectieve, juiste verhouding, door het voor allen gel dige, onpartijdige, waarlijk centrale stand punt der wijze „liefde", der „Gerechtig- keit, welche Liebe mit sehenden Augen ist". Dat is de zin van het oeroude, univer- seel-menschelijke „Heb een ander lief als u zelf". Dat is de Wet en de Profeten", zegt Matth. Vil 12, in overeenstemming metden Talmoed: „dat is de gansche Leer al het andere is uitlegging". En slechts naar de mate waarin wij aldus ons verheffen boven het verval- schend ik-perspectief, naarmate wij onze gezindheid „objectiveeren", bereiken wij de juiste Verhouding, de ware Gemeen schap, de „Ordo Ainoris" van Augustinus, zien wij het kleine klein, het groote groot. En naar diezelfde mate houden wij dan zelf op, „klein" te zijn, kleingeestig, ijdel, wreed, laf, worden wij „groot", groot moedig, heldhaftig, edel. Ziedaar de onschendbare, boven alle theorie van moralisten en iminoralisten, boven alle willekeur en betrekkelijkheid verheven „redelijkheid" Van het zedelijke. Het geldt, voor ons ieder, onverbiddelijk, absoluut. Dus de dingen zien in hun juiste ver houding, het groote groot en het kleine klein. Hoe klein wordt dan zoo menige „grootheid" en hoe groot zoo menige „kleinigheid"! De nietigste kleinigheden hebben reeds meer geluk gebroken, meer stemmingen verstoord, meer verhevens ontwijd dan de door ieder onderkende groote levensrampen. En hoe meesterlijk verstaan wij allen bij gelegenheid de kunst, de dingen buiten hun proporties te brengen, van een mug een olifant, van een splinter een balk, van een speldeprik een dolkstoot te maken! De kleine, ondiepe poel wordt door eiken steenworp vertroebeld. „Das Meer wird nimmer wallen Einem Strohwischbrand zu Gefallen". Hoeveel kommer konden wij ons zelf en anderen besparen door ons om beuzelingen minder tebekommeren! Een beetje Stoïcijnsche waardigheid hebben \ye zoo noodig. En anderzijds dat Stoïcisme van Epicte- tus: „Leg uw schip nooit aan één touw vast!" De door Schopenhauer zoo hoog geprezen „trouwe" hond, die zich op het graf zijns meesters laat doodhongeren, ver dient stellig meer deernis dan bewonde ring. Zeker, ook hondentrouw gaat boven trouweloosheid en de „blindste" apen liefde ziet nog meer dan de onverschillig heid. Maar in ons allen viel een straal van de zon dier alomvattende liefde, die waarheid wil en gerechtigheid, de zon der „Objectivi teit". Gooi dan open de blinden der ziel, Iaat de zon allerwegen binnen en belemmer uw uitzicht niet. Dan kunt gij in deze worstelende wereld noch ooit een bour geois satisfait noch ooit een verzaker des levens zijn. Dan wordt life worth living. Dan hebt gij hier en thans deel aan het eeuwige, „das Ewige in jedem Augenblick'. Dan ziet gij de dingen met Spinoza sub specie aeternitatis. Wel hem, die wandelt in het heilige licht der juiste verhouding! N. A. C. Ingezonden Mededeeling. Voor allen die sukkelen met moeilijken en onregelmatigen stoelgang zijn Mijnhardt's LaxeertabJetten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten- FEUILLETON. VAN E. WERNER. Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE). 53) „Neen! Dat doe ik niet!" verklaarde de vorstin vastberaden. „Dan onderteeken ik ze alleen. Uitgenoodigd worden de gasten in elk geval, 't Is noodig dat ik mij eindelijk eens met de zaak ga bemoeien, die de geheele provincie bezig houdt. Men moet te L. weten, aan welke zijde ik mij schaar, 't Staat u natuurlijk vrij, juist op dien dag ziek te zijn, of uw broeder te bezoeken, maar ik geef u in over weging, of het goed is als onze tweespalt publiek en hiermede onherroepelijk wordt. Nóg blijft u zoowel als mij de mogelijkheid over, dit uur en dit gesprek te vergeten. Jk zal er u niet meer aan herinneren, zoodra ik merk, dat er aan mijn eischen gehoor is gegeven; de gevolgen zijn dus voor uwe rekening. Ik heb gewacht totdat Leo van huis was, omdat hij met zijn driftig karakter zulk een tooneel niet had kunnen verdragen, en omdat ik hem en graaf Morynski de vernedering wilde besparen van datgene, wat nu eens gezegd moest worden, uit mijn mond te vernemen; van u zullen zij het beter kunnen verdragen. Ik ben 't niet, die den onderiingen vrede wensch te ver storen," „En als ik nu de bevelen, die ge mij zoo tiran- DE EMIGRATIE NAAR CANADA. Dezer dagen heeft het Bestuur van het Na tionaal Arbeidssecretariaat van deCanadee- sche Vakbeweging een brief ontvangen met informatie omtrent den toestand in Canada, welke van de zijde van het bestuur waren verzocht in verband met het emigratievraag- stuk in het algemeen, meer in het byzonder waar het de emigratie naar Canada betreft. In dien brief staat o.m.: Wij moeten er met den meesten nadruk de aandacht op vestigen, dat de toestanden in Canada buitengewoon slecht zyn. De mooie verhaaltjes die door de agenten der groote maatschappyen op het vaste land van Europa verspreid worden, moeten als zeer sterk overdreven beschouwd worden, dit geldt zelfs voor de beste jaren, en op het oogenblik heerscht er werkeloosheid en honger in dit land, en is de toestand zoo ernstig, dat de arbeiders in andere Janden het bijna Diet kunnen gelooven. De Labor Gazette, een offlicieel regeerings- orgaan van Januari 1924, toont aan, dat by 5828 firma's, die gezameniyk 787 666 arbei ders in hun dienst hadden in November van het vorige jaar niet minder dan 24.998 ont slagen zijn, alleen in die maand. De beteeke- nis van dit feit kan slechts begrepen worden als men weet, dat dit de vierde maand was over dat jaar, dat het werkloozencyfer toe nam. In alle fabrieken te zamen, groote en kleine, werken ongeveer een 800.000 arbei ders, tevens wordt aangetoond, dat de werk gelegenheden steeds minder en minder worden. Uit de grootere steden trekken de arbei ders b(j duizenden naar de Vereenigde Staten. In de metaalbranche, bouwvakken, kleeding- industrie, is het allemaal hetzelfde droeve verhaal, geen werk en zeer lage loonen. Gedu rende den afgeloopen zomer zyn duizenden Engelsche arbeiders hierheen gebracht, daar men hun wijs had gemaakt, dat er na den oogst arbeid in de steden te krijgen was, maar honderden van hen zijn nu aangewezen op een slechte steunregeling, waarin men met de grootste willekeur optreedt. De boeren zyn nog veel slechter af dan de industrie-arbeiders. In het geheele Westen heerscht de bitterste ellende en kommer. Id drie nederzettingen in de provincie Saskat chewan is 180.000 acres (plm. 73 000 H A.) land in beslag genomen voor achterstallige belasting, terwijl gedurende 1922 in Alberta (de aangrenzende provincie) door de beroeps- werfagenten als „Zonnig Alberta" aangepre zen, land ter waarde van 72 millioen dollar de boeren werd afgenomen (dit zijn de met hypotheek belaste landerijen), door hypo theek-opzegging, omdat de boeren niet in staat waren te betalen. Onder hen bevonden zich 611 soldaten, die medegestreden hadden. De loonen zfin hierover't algemeen lager Ingezonden Mededeelingen. KANTOOR MIDDELHARNIS ZITDAGEN TIJDENS BEURS Woensdag. SOMMELSDIJK Hotel TABBERS Donderdag. DIRKSLANU v. d. DOEL Vrijdag, OUDE TONGE GELUK en de le Zaterdag der maand van 2-6 uur te Ouddorp FLO HIL dan in de Vereenigde Staten, en een groot ge deelte van het werk hier is seizoenarbeid, en daarby komt, dat de industrieën als gevolg van den oorlog een te groote vlucht genomen hebben en zij tevens te veel kapitaal bezitten, waardoor er dagelijks fabrieken sluiten. niek opdraagt, niet nakom?" vroeg de gravin langzaam. „Als ik nu tegenover je erkende erf- rechten eens de mijne stel, ik, de weduwe van je vader, die door een onrechtvaardig en wreed testament van een plek ben verdreven, die mij eigenlijk van rechtswege als woonplaats toekomt? Voor de wet zouden deze mij wel is waar weinig baten, maar voor mijzelve heb ik de overtuiging, dat ik op dezen grond voor niemand behoef te wijken, en ik wijk dan ook niet voor u. De vorstin Baratowska moest, na hetgeen ze zoo even uit je mond heeft moeten hooren, met haar zoon ver trekken, om nooit terug te keeren de vroegere meesteres van Wilicza blijft haar recht handhaven. Wees op je hoede, Waldemar! Ik zou je vroeger of later in de noodzakelijkheid kunnen brengen om hetzij je gebiedende woorden van straks te herroepen, of je moeder of broeder aan het ergste conflict prijs te geven." „Ga uw gang!" antwoordde Waldemar koel, „maar stel mij dan niet verantwoordelijk voor de gevolgen." Zij stonden tegenover elkander, oog in oog, en 't was zonderling dat zich juist thans een gelijkenis tusschen beiden openbaarde, die tot dusver nog aan ieder, ééen enkele slechts uitgezonderd, was ontsnapt. „Het voorhoofd met die scherp getee- kende blauwe ader heeft hij van u," had Wanda eens tot hare tante gezegd en inderdaad, beiden hadden diezelfde hooge, prachtige welving, die zelfde eigenaardige lijn aan de slapen. Ook bij dc vorstin in haar gcprikkcldcii toestand was nu die blauwe ader duidelijk zichtbaar, terwijl zij bij Waldemar zoo geweldig was opgezwollen, alsof het opbruisende bloed hier een uitweg zocht. En op beider aangezicht stond eenzelfde uitdrukking, eene onwankelbare vastberadenheid, een stalen wil, die zich door niets liet weerhouden. Thans, nu ze elkander op leven en dood den oorlog ver klaarden, openbaarde zich voor de eerste maal, dat zij werkelijk moeder en zoon waren ge voelden zij dit misschien ook voor het eerst. Waldemar trad de vorstin op zijde en legde de hand zwaar op haar arm. „Mijne moeder heb ik de gelegenheid tot den terugtocht gelaten,"zeide hij veelbeteekenend. „De vorstin Baratowska verbied ik, op mijne goederen ten voordeele harer partij te intrigeeren. Geschiedt dit nochtans, drijft ze mij tot het uiterste, welnu, dan kom ik er óok toe en moet ik alien Hij hield eensklaps op. Zijne moeder voelde, hoe hij plotseling ontroerde, hoe zijne hand, die de hare met zulk een ijzeren greep omknelde, deze op eens losliet en machteloos neerzonk. Ten hoog ste verbaasd, volgde zij de richting van zijn blik, die als bctooverd op den ingang van het schrijf- kabinct bleef rusten. Hier op den drempel stond Wanda. Niet in staat zich langer te bedwin gen, was zij opgesprongen, en de heftige beweging, waarmede dit geschiedde, had hare tegenwoordig heid verraden. Een zegevierende glans straalde de vorstin uit de oogen. Eindelijk had zij de kwetsbare plek in het hart van haar zoon gevonden. Indien hij zich al het volgend moment weer vermande en even strak en ontoegankelijk vóór haar stond als straks, 't was tc laat dat éene onbewaakte oogen blik had hem verraden. „Nu, Waldemar?" vroeg zij en een bijna onmerk bare spot klonk in den toon harer stem, „het hin dert je immers niet, dat Wanda getuige van ons Verslag van de gehouden voordracht met lichtbeelden, door Dr. C. van Gelder in de algemeene ledenvergadering van de afd. „Het Groene Kruis" te Herkin gen. Goede voeding zaak van gewicht. Veler lei verkeerde begrippen daarover. Aan de deskundigen de taak der volksvoorlichting. Hoe eenig inzicht bij te brengen Ons leven heeft een geestelijken bovenbouw op een stof felijke basis berustend. Deze laatste behandelt Voedingsprocessen, zijn scheikundige pro cessen. Vergelijking met wat in een auto ge beurt. De mechanische, voortbewegende kracht hiervan, de werking der electrische batterij, de dynamo-werking, de watercirculatie, de oliepomp enz. zijn alle terug te brengen tot de verbranding der benzine in den motor, d.w.z. de scheikundige omzetting hiervan onder toetreding der zuurstof van de lucht. Hierbij hoogere koolwaterstoffen, omgezet in lagere en daardoor komt warmte vrij en arbeidsver mogen, dat in allerlei bewegingen wordt om gezet. Ons voedsel tot zekere hoogte te verge lijken met de benzine. Ook ons voedsel ten slotte- omgezet in lagere scheikundige ver bindingen onder invloed der zuurstof, ook dit verbrand (scheikundig omzetting der stof onder invloed van zuurstof in 't algemeen verbranding genoemd, of daarbij een vlam ontstaat of niet). Deze verbranding geschiedt in de verschillende weefsels of organen van 't lichaam en in 't bijzonder dan in de cellen daarvan. Deze z.g. cellen zijn die allerkleinste, met 't bloote oog totaal onzichtbare deeltjes, een soort eiwitklompjes, de levenseenheden, die de voornaamste bestanddeelen der weef sels en organen en dus van 't geheele lichaam vormen, 't Leven dezer cellen, gebonden aan die stofomzetting, die verbranding van 't voedsel, de z.g. stofwisseling. Hun gezamen lijk leven vormt 't leven van 't geheele lichaam het persoonlijke leven, dat dus ook gebonden aan deze stofwisseling is. Houdt de voeding op, dan geen omzetting van 't voedsel meer; het leven der cellen houdt op en daardoor het geheele leven, 't Voedsel dient dus ten slotte om 't leven der cellen te onderhouden en daar door dat van 't geheele lichaam. Dit lichaam ook te vergelijken met de groote maatschappij; de afzonderlijke personen hiervan met de lichaamscellen, de verschillende weefsels of organen met de in beroepen gedeelde bevol king. Evenals in de moderne maatschappij is in ons lichaam 't gebinsel der arbeidsver deling sterk doorgevoerd. Het spierweefsel (het eigenlijke vleesch) heeft tot taak de beweging en het voortbren gen der mechanische kracht. (De hartspier in 't bijzonder voor 't in omloop houden van 't bloed); de ademhalingsorganen moeten in de iongen de zuurstof der lucht bij 't bloed brengen en de verbruikte lucht, het koolzuur, er uit halen; het beenderenstelsel dient tot steun en bescherming der weeke en kwets bare ljchaamsdeelen en voor de bloedvorming, de voortplantingsorganen tot 't vormen en levensvatbaar maken der levenskiemen; het zenuwstelsel tot taak al de verschillende or ganen onderling te verbinden en hun werk zaamheid te regelen; de hersenen (en niet het hart, zooals men in vroeger eeuwen meende) vormen den zetel van het gemoedsleven, het verstand, den wil en daardoor als 't ware de centrale regeering; zooiets dus als de „Hooge Regeering" in Den Haag. De taak der spijsverteringsorganen is nu, om uit het voedsel de voedende stoffen te halen en die zoo te verwerken, dat deze in 't bloed opgenomen kunnen worden en daar mee toegevoerd aan de teere lichaamscellen, die dan als 't ware er mee gevoed worden als een zuigeling met de moedermelk. De cellen nemen dan de voedende bestanddeelen uit het bloedvocht in hun lichaam op; zetten ze daarin om; die omzetting maakt hun levens verrichting mogelijk, zooals de omzetting der benzine het werk van de auto mogelijk maakt. De overblijfsels der omgezette stof gaan terug in 't bloedvocht en worden daaruit verwijderd langs de longen en de nieren. Ook hierbij ont staan uit hooger opgebouwde scheikundige stoffen veel lagere en ook hierdoor ontstaan warmte en arbeidsvermogen. Als voedsel in ruimen zin opgevat dus te beschouwen alles wat de cellen voor hun leven, hun stofwisse ling noodig hebben en wat noodig is voor on - derhoud en opbouw ervan (groei) en dan als voedsel te noemen le de zuurstof. Zonder toe treding van zuurstof tot de cellen ,de „levens vlam" even spoedig gedoofd als een gewone vlam door afsluiting der lucht. Zorgt dus voor zuivere lucht in huis en voor beweging in de buitenlucht. 2e. Water. Het menschelijk li chaam bestaat voor 2/3 uit water. Een persoon gesprek is geweest? 't Gold toch grootendeels ook haar. In elk geval zijt ge haar en mij nog het slot van je gezegde schuldig gebleven. Ge wildet ons allen Waldemar was een stap achteruitgeweken. Hij stond nu in de schaduw, zoodat zijn gelaat on zichtbaar was. „Daar freule Morynska getuige van ons gesprek is geweest, is elke nadere verklaring overbodig en heb ik cr niets bij te voegen. Ik reis morgen vroeg af," ging hij voort, zich tot zijne moeder wendende. „Gij hebt acht dagen tijd, om u te bedenken. Dit is mijn laatste woord." Dit zeggende boog hij even stijf voor de jonge gravin als gewoon lijk en verliet het vertrek. Wanda was al dien tijd op den drempel blijven staan, zonder het salon binnen te treden; eerst nu naderde zij hare tante en vroeg zacht, maar met een zonderling bevende stem: „Gelooft ge mij nu?" Dc vorstin was achterover op de sofa gezonken. Hare oogen rusten nog op de deur, waardoor haar zoon zich verwijderd had, als wilde en kon ze het voorgevallene nog niet recht begrijpen. „Ik heb hem altijd op ééne lijn gesteld met zijn vader," sprak zij als tot zichzelve; die dwaling komt ons allen duur te staan. Hij heeft mij ge toond, dat hij niet zooals zijn vader is." „Hij heeft u nog wel meer getoond. Gij waart er altijd trotsch op, tante, dat Leo uiterlijk zoo op u gelijkt; van uw karakter heeft hij weinig overgeërfd dót moet gc bij zijn broeder zoeken, 't Was uwe geestkracht, waarmee deze zoo drei gend tegenover u stond, uw onbuigzame wil; 't waren zelfs uw blik en uw toon Waldemar heeft meer overeenkomst met u, dan Leo ooit heeft bezeten." Er lag iets in de stem van de jonge gravin, dat de vorstin onwillekeurig trof. „En wie leerde u juist dat karakter met zulk een nauwkeurigheid nagaan?" vroeg zij bits. „Was 't je vijandige gezindheid tegen hem, die je zulk een scherpen blik gaf, waar wij allen dwaalden?" „Ik weet niet," antwoordde Wanda met neer geslagen oogen. „'t Was meer vermoeden dan be paalde waarneming, geloof ik, maar ik wist van den eersten dag af, dat hij een vijand zou blijken te zijn." „Om het even!" verklaarde de vorstin op vasten toon. „Hij is en blijft mijn zoon. Ge hebt gelijk, hij heeft mij heden voor de eerste maal getoond dat hij werkelijk het is, maar juist daarom zal zijne moeder wel tegen hem zijn opgewassen." „Wat wilt ge doen?" vroeg Wanda. „Den strijd met hem wagen. Denkt ge dat ik mij aan zijn bedreigingen zal storen? We zullen in elk geval afwachten, of hij tot het uiterste over gaat." „Dat zal hij stellig verlaat u daarop! Reken niet op eenige zwakheid of toegevendheid bij dien man. Hij offert u en Leo en allen onmee- doogend op aan datgene, wat hij recht noemt." Dc vorstin wierp een vorschcnden blik op het opgewonden gelaat van het jonge meisje. „Mij en Leo misschien," antwoordde zij, „maar ik ken thans zijn tccre puntik weet wat hij niet zal opofferen, en 't zal mijn streven zijn, op het beslissend oogenblik hiervan gebruik te maken". (Wordt vervolgd). f

Onze Eilanden | 1924 | | pagina 1