Ingezonden Stukken. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 5 MAART 1 924. 3 houden in het bruari j 1. als Ir i H A. Ihet afgeloopen Jrt a a. des v m. kdsvergadering I gaf de fa V an Jnonstratie, ge- |r de thee." lu en tabak uit- 10 uur en v m te treden. Des ltaan tot bedie- ■terwyi de doop- ler consistorie- I had het geluk de verloting t een motorboot. |l werd door de ad „Het Licht 9 afdeeling Tonge werden i Slis. H. Beyer 5 Duitsche meis- Haar haar vader- fcevordering van ■end goed door pet bouwen van I huizen als volgt ISmeets te Acht- Tiarwerk aan J lor 5750. Schil- |lhier voor/1176 alhier voor ^yide begrooting Jan Joh. Donker- Ivan Gurp Jzn.,is pds verkocht aan pssum heeft zijn gemeenteraad nmeraad had het het sieedje rijden |ed uit en kwam Iten waren onbe- Ivige pijnen strom- als gewooniyk, leerlingen worden "ewijzen voor Be- f» reeds thans wor- I. den Braber terug pgenshemd. I thans /6,50 gebo- 1 groote gedeelten [geschikt voor den In landbouwer W Jt uit nood worden per de ingezetenen [eiders stonden de ^•spondent der Ar- [reven 49 arbeiders. I Maart a.s. des na- I openbare vergade- lan zyn werkzaam- teluk met e'en bijl ieneeskundige hulp liari j 1. werden op plefoonkantoor be- h; 68 telegrammen phten. jaarvergadering van >n Omstr. van het oor Kinder-Herstel- Jiën. eid bovengenoemde idering in de boven- Islen. Ie hr. Wesselink de Jd, las de secretaris |e vergadering voor, |en goedgekeurd. secretaris het vol- het afgeloopen jaar. de Afd Hellevoet van het Centr. fien. [erst. en Vacantie 1923. jlaats van den heer werd gekozen de jofd een er openbare et, die ztfne benoe- lanten, d. i. 4 minder o. de afd. v d. Bond die van het N. O. G. VllbelmiDa /5.— 20.-, 4e Gem. Nieuw-Helvoet k 6.- ou „Wykverpleging" a 10.-. De kas liet niet toe meer dan 8 kinderen uit te zenden; één patient van hier, van dr. Wesselink, éóu van Nieuw-Helvoet, van dm heer Kerbert en één van Nieuw-Heivoet, van dr. Slis; de beide eersten verbleven te Oostvoorne m „Ons Genuegen" van IS Mei, de laatste was daar vau 24 Mei, allen tot 2o Juni. De gewichtstoename wasresp.2 2, 1.5 en 0 6 K.G., de nawei king van allen was goed. De laatste ging voor eigen rekening, voor de 2 andereu ia l 70 per dag betaald. Allen waren voorden 1ste maal uitgezonden. Voor die van hier werd de uitrusting voor rekening van de Afd. verschaft. De afdracht aan het Hoofdbestuur was weder 10 -, voor den bouw van het nieuwe Boschhuis te Nunspeet is eene sub sidie van 15 gegeven. Die nog geen lid is en de afdeeling wil steunen, kau zich opgeven bij dr. Wesselink, Vooiz., H. Kerbert. aits. ds. G Timmer, Penn allen alhier. C. B. LeeiiDg Le Nieuw- Helvoet en bij den ondergeteebendede minimum-contributie is 1.— per jaar. De Secretaris, P. VAN DRIEL. Uit het verslag Yau den penningmeester, ds. Timmer bleek, dat het totaal der inkom sten bedroeg 389.75, waaronder een gift van de overleden tooneelver. „Thalia". Uit gegeven was 234,09, y.oodat het batig saldo bedroeg 155.66. Besloten werd dit jaar 3 kinderen op te zenden. Volgens het reglement moest dit jaar de secretaris aftreden by acclamatie werd deze herbenoemd, welke benoeming hij aannam. Na nog enkele besprekingen van huishou- deiyken aard, sloot de voorzitter de verga dering. De R. K. Kiesvereeniging P.O.R. hield Donderdagavond j.l. een vergadering in de benedenzaal van Hotel van ËDgelen De voorzitter opende. De notulen werden onver anderd goedgekeurd. De afgevaardigden naai de algemeene vergadering te Rotterdam brachten hiervan verslag uit. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ont vangsten over 1923 hadden bedragen 66.55, de uitgaven 39 72, zoodat op 1 Januari j.l. in ka3 was een bedrag van 26.78. Tot afgevaardigden naar de dit jaar te houden algemeene vergaderingen werden benoemd de heeren B Dart en H. A. van Vliet. De bestuursleden Mevr. Raai en de h.h Dart en Kwanten werden met overgroote meerderheid herkozen. Tot leden van de commissie voor het nazien van kas en boe ken van den penningmeester werden be noemd de heeren: Lambert, Struijk en Et- man. Hierna sluiting. - Vrijdagavond hield de hr. Visser van het P. B. N. A. een lezing over het beiang van schriftelijke cursussen In zijn rede besprak hij zoowel de voor- als de nadeelen van 't schriftelijk onderwijs. Er wordt, zoo deelde hij mede, slechts onderricht gegeven aan heD, die in de practijk werkzaam zijn. In ruim honderd verschillende vakken wordt les gegeven. Na afloop der besprekingen werd gelegen heid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan door enkele personeD gebruik werd gemaakt.. M - Vrijdagavond j.l. gaf de Rijkswerf Har moniekapel een uitvoering in „Casino". Het zal wel te wyten zijn aan overbeladen pro gramma van uitvoeringen en vergaderingen, welke zij dien week konden bijwoneD, dat deze uitvoering zoo slecht was bezocht. "Wij schatten het aantal aanwezigen op een 40, hoogstens 50 personen. Het waste betreuren voor de vereeniging, want zij hadden beter verdiend. Een zevental muzieknummers werden ten gehoore gebracht, die bewezen dat de vereeniging steeds vooruit gaat Le Khedive en Am Früiiogsmorgen kwamen ons voor het beste gespeeld te zijn. De heer de Leeuw gaf heel verdienstelijk een solo voor trombone, met pianobegelei ding van den beer Reede Na de pauze werd een blijspel in drie bedrijven opgevoerd, getiteld Het Lokaalspoor. Een oppervlakkig stukje, zonder veel moraal, maar wel geschikt om de lachspieren los te maken na het meer ernstig gedeelte. De meeste spelers waren goed en wisten door hun eigenaardigheden nog al wat lach-salvo's uit te lokken. Te ongeveer 12 uur wasdeuitvoeringafgeloopen. - Door de politie alhier werd procesver baal opgemaakt tegen den winkelier K. wegens overtreding van de verordening op de winkelsluiting Wegens te laat als publiek in die winkel aanwezig zijn werd bekeurd zekere P. de V. - De politie maakte proces-verbaal op contra J. de K. wegens wielrijden zonder licht. In de Zaterdagavond jl. gehouden by- eenkomst van den Jeugdbond voor Onthou ding werd een debat gevoerd tusschen Alb. Duisterhof, die op zich had genomen de mo- tiven van de matigheids-beweging naar voren te brengen, en Jan Groenendijk, die deze mofciven weerlegde Een leerzaam onderhoud voor de leden. Er was door de leden weer rij bel Ijk voor afwisseling gezorgd. De vol gende byeenkomst Is bepaald op Zaterdag avond a s. Voetbal. Door de slechte weersgesteld heid konden de voetbalwedstrijden van Zon- dag jl. niet doorgaan. I - Hoewel het weer niet bijzonder aan lokkelijk was z(jn Zondag een kleine 20 leden van de plaatselijke afdeeling vau don J. v.O.aan het wandelen gegaan. O m. werd voor de woning vau den voorzitter-leider gestopt en de Balcmarsch aangeheven. UttlELLË. Op .de 1.1. Vrydag gehouden eierenveiling waren aangevoerd: 22000 kip peneieren, opbrengst f 7.20 per 100; 500 eendeneieren, opbrengst i per 100; (},4 ganzeneiereu, opbrengst 14 cent per stuk. Vanwege de hevige sneeuwval gingen zoowel voet- als korfbahvedstryden niet door. Ter gelegenheid van de honderdste opvoering van het beroemde stuk Boefje in den grooten schouwburg te Rotterdam is van hier uit een boottocht georganiseerd, teneinde de inwoners van Brielie in de ge legenheid te stellen dit by te wonen. Maandagmiddag is in het byzijn van het gemeentebestuur, B en W. en andere autoriteiten, benevens het bestuurderschool- vereeniging, de nieuwe Christelijke school in gebruik genomen. 19 Maart a.s. hoopt het Brielsch strijk orkest haar jaariijksche uitvoering te geven Bestuur en leden der vereeniging hebben gedaan wat zy konden om ook deze uitvoe ring zoo goed uiogeiyk te doen zijn. Men wist zich o.a. de medewerking t'p verzekeren van eenige zeer bekwamesolisten. De werken, door het orkest uitte voereD, zyn met zorg gekozen en zullen deels onder leiding van den heer Asselen, oud-directeur der vereeniging. deels onder leiding van den nieuwen directeur, den heer Verstraeten, ten gehoore worden gebracht. We twijfelen dan ook niet of deze uit voering zal slagen, en opnieuw toonen, wat men bij ernstige studie kan bereiken. We hopen nog even op deze uitvoering terug te komen, teneinde eenige bijzonder heden aangaande de solisten te kunnen mededeelen. YEILINGBKRICHT van 29 Febr. 1924 der Coöp. Tuinbouw- en VeilingsvereenigiDg „Oostvoorne". Prei 6,70 tot 14,80 per 100 k g. Witlof 0,20 tot 0,39 per k g. Sav Kool 1,60 tot 6,60 per 100 k g. Uien 6,20 per ICO Kg. Spruiten 0,18 tot 0,62 per k g. .Kipeieren netto 7,50 tot 8,20 per 100 st, Eendeneieron netto 7,60 per 100 stuks Ganzeneieren 17 cent per stuk. Aanvoer 14300 stuks. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eisch van ulterate beknoptheid voldoen, worden terzijde gelegd. Kopie wordt niet teruggezonden Mijnheer de Redacteur Dirksland, 3 Maart 1924 Nogmaals verzoeken wy u beleefd onder staand stukje als antwoord op het fngezon- den stuk van den heer Poortvliet in uw blad te willen opnemen. De heer P. vangt aan met de verzuchting dat het zoo moeiiyk is als verslaggever van uitvoeringen van zangvereenigingen op te treden. Nu, die taak zou voor hem niet zoo zwaar zyn, wanneer hy dan over elke uit voering een eerlijk critisch verslag schreef en niet de een verheerlijkt, terwyl hy de ander afbreekt. Welnu, mynheer' Poortvliet, wij hebben nogmaals de lef om u een weinig de waar heid te zeggen, hoewel u dat niet schijnt te bevallen. Dat de uitvoering naar onze meening onberispelyk moet geweest zyn, weten wy wel beter, daar wij er tenminste van overtuigd zijn op het gebied van zang nog veel te kunnen leeren, terwijl gij daaren tegen uzelven zoo met muzikaal talent be gaafd acht, dat gy reeds als criticus gaat optreden. Het verwondert ons eigenlijk dat gij, zonder tekst voor u, de uitgevoerde zang stukken kunt beoordeelen, niet reeds als jurylid op concoursen wordt verzocht, doch dat zal dan wel niet meer zoo lang duren. Wat betreft de cijfers, die gij ons toedenkt kUDneD wij u zeggen, dat zoo wy u als criticus van zanguitvoeringen een cijfer moesten geven, dit niet meer dan een nul zou zijn. Het woord clementie is volgens u wel degelijk door den voorzitter gebezigd, gij hebt daar zelfs nog een getuige voor. Wy hebben daarentegen tallooze getuigen die kunnen bevestigen, dat dit een door u brutaal volgehouden leugen is en willen er u daarom op wijzen, voortaan een weinig de waarheid in acht te nemen. Dan schijnt gij nogal geraakt te zyn, dat wy schreven dat gij persoonlijk waart, gij noemt dit zelfs een ploertige insinuatie, nu dat is geen wonder, want daar kwam u het vuur te na aan de 3Chenen. Maar, is dan iemand die voor de voorlaatste uitvoering nog een persoon afwachtte, deze te bezoeken daar het toch maar een jongenszaakje was, tegen zulk een vereeniging gekant ja of neen? Ons schijnt dit al bewijs genoeg. Wat betreft het ploertige dezer opmerking kunnen wij u er op wijzen dat, zoo w(j eens alles schreven wat wy weten, nog wel met meer ploertigs voor den dag zou komen, maar dan niet van onze zijde. Aangaandeuw medewerking om den avond te doen slagen, hierover hadt gij beter kun nen zwygen, want die is o.i. ruimschoots betaald. Den goeden raad, die wij aan het slot nog van u krijgen, n.l. om antwoorden op critiek door bevoegden te laten geschie den. zullen wy goed ter harte nemen, maar slechts dan, wanneer zulke critiek door be voegden wordt uitgeoefend. Zoo dit het ge val geweest was, n.l. dat er door een hier toe bevoegd persoon critiek over ons was uitgebracht, zouden wij ons reeds hoog achten, zulks waardig te zyn, uw critiek telt evenwel by ons niet mede. Aan het slot van uw verslag schreeftgy, dat wy niet moeten trachten een gebrekkige uitvoering als schitterend geslaagd voor te stelleu. Welnu, als onze vereeniging dan werkeiyk zulke slechte uitvoeringen geeft als g(j schrijft, dan verwondert het ons, dtit wy steeds stampvolle zalen hebben, waar voor wy zelfs voor geen enkele vereeniging behoeven onder te doen. Dan schrijft gy nog, dat bescheidenheid een groote deugd is, daarin hebt ge volko men gelyk. Wy raden u daarom aan, te trachtten deze deugd machtig te worden, daar ook gy tot heden de bescheidenheid nog steeds niet beoefent. Tenslotte willen wij u nog zeggen, dat wy' hiermede onze repliek zullen eindigen, daar wy ons te hoog achten uw nonsens verder te beantwoorden. U Mynheer de Redacteur beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte, verblijven wy, hoogachtend, Bestuur Mannen-zang v. „Concordia" L. M. BROOSHOOFD. J. ZOON. S. v. d. HOUTEN. JOH. DE MAN. Over „Christelijke" Bewaarschool (Waarschwving We vernamen van meerdere plaatsen op ons eiland, van een beweging tot oprichting eener christelijke bewaarschool (Stellendam en den Bommel bijv - Dat men wil trachten de nadeelen van het lager onderwys, als gevolg van de nieuw ste wetten en wetsvoorstellen, te vei minde ren, is opzichzelt natuurlijk loffelijk, al zien wy niet in, dat men door het ètikët, „chris telijk" thans een partij en geen alge meene leuze weer een deel der bevolking moet Weren en uitsluitend. Doch wij hebben nog andere bezwaren Allereerst deed men goed nog Wat te wachten; nu het bekende Koninklijk'Be sluit van 19 Januari eenige maanden is „op geschorst" is, biyft dit. j aar de toestand voor de toelating van leerlingen, als ze was. Maar verder weten de personen, die zich voor die christelijke bewaarscholen spannen, zelf wel, dat de gemeente wel verplicht is, nieuw opgerichte lagere scholen (onder zekere voorwaarden) te betalen, doch niet om de bijzondere ook niet de christelijke bewaarscholen subsidie te geven Wij voorzien dit: Deze christelijke bewaar scholen, nu ineens noodig zullen aan de gemeente om geld vragen. Laten echter de gemeenteraadsleden en veidere belangheb benden, zich wel goed afvragen of die pieuweschoolnoodig is en in dien vorm waardoor, men kinderen van andersdenken den weert. Is een bewaarschool noodig, dan kan de gemeente er zelf een oprichten en is het dus een openbare, voor alle richtingen vrij; gaat zij uit van een bepaalde godsdien stige of politieke partij dan dient ze 't ook zelf te betalen. De Onderwijswet geldt voor de lagere scholen, maar niet voor de bewaarschool. Het Bestuur van „Volksongerwijs" afd. Middelhar nis—Sommelsdijk. Geachte Redactie. Wie lezen kan die leze! Vergun onderstaande regelen een plaatsje in uw veelgelezen blad en gij zult velen daarmede een dienst bewijzen. Is de groote wereldoorlog enkele jaren acnter den rug en hebben wij gedurende dien tjjd, meer als eens, dure tabak en si garen gerookt, ook nu is er een, groote ver andering op komst. De buitenlandsche fabri kanten vooral in de groote centrale landen, die steeds nog hebben te zuchten onder de naweeën van den oorlog en niet in staat waren om hunne fabrieken op normalen voet gaande te houden, komen thans in betere conditiën. Zijn wel is waar de rijksmiddelen, om de buitenlandsche schulden te lossen, misschien niet toereikend, het particulier bezit is aan wezig en sedert enkele weken is er een storm van koopers van tabakken op de R'damsche en A'damsche beurs. Hierbij komt dat door het minder aanplanten in de groote Indische tabaksplantages, het onmid- deiyk gevolg is een tekort van de meeste Java- en Sumatrasoorten. Met besliste zekerheid kunnen wij daarom constat,eeren dat zeer vele tabakken min stens 100 zijn gestegen en daarom als onmiddellijk gevolg is: dat alle sigaren en rooktabakken, zij het ook nog maar in do beginne, enorm in prijs moeten stijgen, willen de fabrikanten geen geld toegeven. Het is een vaststaand feit. dat .alle groote buitenlandsche tabaksmagazünenbeslist nog Wig zyn en de geringe voorraden by de Hollandsche handelaars, zijn by langen na niet toereikend om de magazijnen van de centrale landen, die voor meer dan aan millioenen rookers tabak 'enz. moeten leve ren, te vullen. Wanneer dus ooit H.H. Rookers er op uit zijn, om nogeenigszins billijk te rooken. dan kan men nu wel met besliste zekerheid een ieder aanraden, thans met den meesten spoed voor eon genii men tijd rookmat.eriaal te koopen, wy z(jn overtuigd dat, H.H. rock liefhebbers ons absoluut dankbaar zullen zijn. Hier komt nog by de a s. verhoogde tabaks belasting, waardoor dus dubbel wordt ge profiteerd. Dankend voor de plaatsing, Benige Beurs-besoekers. DE SCHIETPARTIJ BIJ OLDENZAAL. ENSCHEDE, 3 Maart. Omtrent de klop jacht op inbrekers in Twente vernemen wij nog het volgende: Des nachts omstreeks halfvier ontmoette een jachtopziener, tevens onbezoldigd rijks veldwachter, die van een bruiloft huiswaarts keerde, op het Hof te Boekelo gemeente Lon- neker) een met een paard bespannen boeren wagen, waarop twee mannen zaten en die met eenige zakken graan en een partij doode kip pen beladen was. Toen de politieman den wa gen aanhield, sprongen en der personen er af. sloeg hem tegen den grond en reed ijlings verder De poging om den wagen te volgen werd door den ongewapenden jachtopziener ge staakt, tóen uit den wagen een 4 tal revolver schoten op hem werden gelost. Te Boekelo werd de rijksveldwachter Visser van het gebeurde in kennis gesteld, die, ter wijl de jachtopziener niet een jachtgeweer ge wapend op onderzoek uittoog, zich per rijwiel naar het politiebureau te Enschede begaf, van waar ook de Lonneker politie werd gewaar schuwd. Denkende aan smokkelarij, werden in de omgeving van het Hof te Boekelo door de Lonneker politie tal van huiszoekingen ge daan, toch zonder resultaat. Te omstreeks 1 uur, toen genoemd onder zoek reeds lang was afgeloopen, werd even wel door de bij de Knalhutte dienstdoende rijksambtenaren'assistentie der Lonneker poli tie gevraagd, omdat een tweetal dezer ambte-' naren die in een boerenschuur, twee personen aantroffen, die Jpaard en wagen bij zich had den, met een groot model revolver door die mannen waren bedreigd. Toen nu ook inmiddels uit Hengelo het be richt kwam, dat te Ambt Delden een paard en een wagen waren gestolen, werd met een twee tal auto's en per rijwiel, door politiemannen van allerlei wapens uit Enschede, Lonneker en Hengelo een klopjacht georganiseerd. Vanaf de Knalhutte voerde het spoor der vluchte lingen door Enschede, over de z.g. Hooge Boe kei én Lonneker Berg naar Oldenzaal, waar eenige veldwachters en maréchaussees hen te De Lutte (gemeente Losser) achterhaalden. De beide mannen lieten paard en wagen in den steek en wisten in de bosschen te ontkomen. Ongeveer een uur later wer.den zij nabij Oldenzaal ontdenkt, toe zij uit een op Enschede rijdende autobus stapten en andermaal begon de vervolging, waarbij door de vluchtelingen zoowel als door de politie tal van revolver schoten werden gelost. In het nauw gedreven vluchtten^de beide mannen een boerenhofstede binnen en werden zij daar ten slotte door de politie gearresteerd'. De beide gearresteerden werden tiaar Hengelo' overgebracht. Een geheimzinnig schot. GORCUM/3 Maart.Terwijl riyitrözén van de. „Schorpioen" aan de Vluchthaven van het Merwedekanaal exerceerden, werd een schot gelost; een kogel ging rakelings langs een paar matrozen. De politie heeft een onderzoek ingesteld, 'doch de dader is nog niet ontdekt. Zij ver moedt, dat dit schot van een jager afkomstig is, die aan de andere zijde dér rivier aan het stroopen was. Trein ingesneeuwd. OLDENZAAL, 29. Febr. De arbeiders- trein van Enschede naar Losser is nabij Olden zaal in den storm ingesneeuwd. De trein had een zeer langdurige vertraging. LIEFDESDRAMA. HEINKENSZAND, 28 Febr. De klom penmakersknecht B., heeft op een dienstbode met wie hij vroeger verkeering heeft gehad, een aanslag gepleegd door een schot uit een flo bert-geweer op haar te lossen. De man raakte het meisje echter niet. De politie nam het ge weer in beslag en stelde een verder onderzoek in. Een droevige historio. AMBT-HARDENBERG, 3 Maart Tydens een sneeuwstorm is door de politie alhier aangetroffen een ruim 40-jarige ongehuwde vrouw met een Jrind van zeven weken Bij verhoor ten gemeent.ehuize is gebleken, dat deze vrouw met een naar zij meende onge- huwden man gedurende eenigen tijd op ge huurde kamers te Groningen gewoond heeft, waar het hierboven genoemde kind geboren was Het is de vrouw thans evenwel geble ken, dat zy niet met een ongehuwden, doch met eer) te Valthermond (gemeente Üdoorn) wonenden getrouwden man samen was. Ten einde voor haar rechten en die van haar kind op te komen, wenschte de vrouw naar Valthermond te gaan en derhalve ver trok zy dezer dagen met het kind op deD aim daarheen, loopende vau Apeldoorn, al waar zy laatst.elyk vertoefde. In dien toe stand is zij Vrydagavond alhier tijdens het zware weer aangetroffen. Door de politie is haar in den nacht van Vrydag op Zaterdag onderdak verschaff, waarna zij Zaterdag morgen haar reis naar Valthermond heeft voortgezet. Over do grens geze». TILBURG, 3 Maart. Alhier is door de po litie aangehouden een 25-jarige Rus, zich noemende Alexandrowitseh Borororef, die trachtte in è<?n der volkslogementen een on derkonien te krilgen en niet. in het bezit, werd gevonden van geldige papieren Hij beweert, als officier gestreden te hebben in het Witte Leger van Wrange! en na zfjn ontvluchting daaruit ongeveer het grootste gedeelte van Europa te voet doorkruist te hebben. H|j kwam thans van Italië, alwaar h(j eenigen tyd verbleef. De man zag er zeer onderhouden uit. Hy is heden over de grens naar Duitschlahd vervoerd. Een gedupeerd bruidje, DEVENTER, 27 Febr. Toen vanmorgen een bruidspaar, de bruigom was 22. en de bruid 18 jaar klaar stond om uit de ouder lijke woning naar het stadhuis te gaan, wilde de bruigom nog even x'n nieuwen hoed gaan ruilen in een winkel, zodals hij zei. Men wachtte te 'vergeefs op zijn terugkeer. De rijtuigen werden maar zoolang weggestuurd. Even later kwamen vrienden van den bruigom aan het in tranen wegsmeltende bruidje vertellen, dat de bruigom met den trein was vertrokken, naar België, Hij had gezegd, berouw te hebben van zijn huwelijksvoornemen Vossen. TER APEL, 27 Febr. Vermoedelijk af komstig uit bet Herzogswald op Duitsch ge bied, tusschen de Coevorden en Boertange, ver- toonen zich bij de sneeuwperiode vossen in de Terapelsche bosschen. Enkele komen zelfs nabij de boerderijen, Zoo werd er dezer dagen een drietal geschoten in het Roelingerbosch en twee dezer dieren nabij Bellingwolde. NEKKRAMP TB ARNHEM. Drie gevallen geconstateerd. ARNHEM, 3 Maart. Donderdagmorgen is te dezer stede een rydende artillerist van de Willemskazerne in het hospitaal opge nomen,,by wien men Vrijdagnacht consta teerde, dat hy aan nekkramp lijdende is. Hedenmorgen zyn resp. om halfvijf en tien uur weer twee patiënten aan deze ziekte lijdend, opgenomen. LENTEMAAND. Burger, kijk eens uit je ramen, Burger, kijk eens op de straat; Kijk eens hoe je barometer En je thermo dito staat. Denk eens aan je keelverkoudheid, Aan je kwakkelende griep, En bedenk eens, dat je gister Heel diep in je pelsjas liep... En toch: leve 't optimisme. 't Vaste geloof in zonneschijn Burger, o, bedenk toch, dat wij In de Lentemaandal zijn Stormend zijn w'er in gekomen En we kregen een visioen: Madeliefjes, Crocus Sneeuw..klok, Kievit, schoonmaak, knoppengroen. Burger g'loof maar in het goede, Hier is reeds de Lentemaand Ook al worden voor Uw huisdeur Paadjes door de sneeuw gebaand. Gister zag ik al één plekje, Daar was 't volop Lentetijd: 't Hartje van een blozend meisje, Dat juist zacht „JA" had gezeid. CLINGE DOORENBOS, Een tragisch voorval In etn theater te Triest. In het theater „Verdi" te Triest, aldus meldt de „Pëtit Parisien" werd de opera „Antody" van den componist Rodrigues bgegeven, doch het stuk viel jammerlijk. De tenor, Rafuro, zonder te letten op het gefluit van het publiek, schreeuwde daarop de zaal in: „Jullie zijn al lemaal Oostenrijkers welke, waarschijnlijk voor dit publiek kwetsende benaming, werd be antwoord met 'n bui van projectielen van den meest uitleenoopenden aard. De tenor, ook niet mis, raapte de op het podium belande voor werpen op en reciproceerde op dezelfde wijze Deze woelige scene duurde, tot de politie ein delijk ingreep en den woedenden tenor over meesterde. Bij nader onderzoek bleek echter dat de zanger plotseling krankzinnig was ge worden en het was zelfs noodig, hem eenige uren na zijn arrestatie in een krankzinnige ge sticht op te sluiten. SOMMELSDIJK. Geboren: Maria, d. v. Teunis de Bruin en Johanna HoJlemao; Maatje, d. v. Jacob Visser en Maatje Slinger. Getrouwd: Jan Bouman 22 j. te Middel har nis en Maart je Noordijk, 21 j. OverledenMaatje Visser, 20 j., d. van Steven Visser en Lena v. d. Nieuwendijk. DIRKSLAND. Geboren: Catharina, d. v. A.Groenendyk en L. Bruggeman. Overleden: Leentje Stam, 60 i., echtge- noote van Jacob Jilles Elzenaar. GOEDEREEDE. GeborenMaria Cornelia, d. v. C. Bake- laar en van Jannetje Roos. Huibert, z. v. K. Grinwis en P. Jongste. Maria, d. v. C. van Wijk en K. Bakelaar. Jacob, z. v. Jacob Grinwis en Johanna Lokker. Leentje, d. v. Jan Hekman en W. M. Zuiderveld. Kasper, z. v. Chr. Hakkenbrak en J. 't Mannetje. Getrouwd: W. K. van der Wende, 28 j. en C. Klyn, 24 j. EEN INTERESSANTE KACE. Sledewedstryd over 560 kilometer. Dinsdag heeft een buitengewoon merk waardige „course" plaatsgevonden tusschen Quebec en Montreal, in Canada, een afstand van niet minder dan 350 mijlen, 1560 kilo meter). Niet paarden renden hier, maar hon den, van die prachtige Eskimohonden, wier natuur en leven verheerlijkt zijn door een Jack London en een Curwood Het waren slederennen over de hardbe- vroren sneeuw, bij geweldige koude; Zestien hondenspannen dongen mee. Zij moesten de zware sleden over dien ontzaglijken afstand voorttrekken, waarbij telkens, van de zes honden van .ieder „team", één als „vóórtrek ker" vooropgaat, één volgt, en de andere, de resefvehonden als passagiers op de slede zitten. Verscheidene spannen haalden het einde niet. en bleven uitgeput in de sneeuw liggen, waaruit ze werden opgepikt door reddings brigades, die achterop kwamen. Deze enorme race werd ten slotte gewon nen door het team van de Ontario Paper Co waarvan de vóórtrekker was de kolossale wolfshond „Poilu" wiens vader tijdens den oorlog dienst deed-bij de Fransche veldhos pitalen in de Vogezen en die „gereden" werd door den sledenmenner Antoine Perot, een Fransch-Canadees die in den oorlog mee vocht. en slachtoffer van een gasoverval werd bij Vimy. Dat de strijd daar tusschen Quebec en Montreal verbitterd is geweest, blijkt wel hieruit, dat het tweede aankomende span slechts U minuten 22 seconden langer over den tocht van 560 K M. deed dan het win nende team Griep en slaapziekte in Zwitserland. De griepepidemie, waarover uit verschillen de landen van West-Europa weer berichten opduiken, schijnt ditmaal niet zoo ernstig te zijn als in de jaren, onmiddellijk op den oor log volgende, ofschoon ook thans zoo min als indertijd velen er van verschoond blijven. Ook Zwitserland is door de epidemie aangetast, in welk land reeds meer dan vijfduizend geval len van meer of minder ernstigen aard zijn geconstateerd. Het schijnt, dat in sommige plaatsen naast deze griepgevallen ook enkele gevallen van slaapziekte zich voordoen. In de voorgaande week zijn evenwel niet minder dan 22 griep gevallen met doodelijke nafloop voorgekomen. De slaapziekte treedt vooral op te Zurich, Die- polsdau en Chiasso. Waarschijnlijk is het aan tal door de medische statistiek opgegeven gevallen nog te laag, omdat er steeds nog vele lichtere gevallen zijn, die niet langs ge neeskundigen weg worden behandeld en wier aantal eveneens vrij hoog wordt geschat. Burgerlijke ï>taud. Marktbericht. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 3 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 405 vette runderen, ROTTERDAM, 3 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 405 vette runderen, 166 vette kalveren, 154 schapen of lammeren en 1029 varkens. Prijzen per i kilo: koeien van 374 ets. tot 50/52|574/60 ets.; ossen van 50" ets. tot 55574/60 ets.; stieren van 474 ets. tot 50 53 ets.; schapen 4045; lammeren 278 38/40 per stuk; varkens van 34 ets. tot 26/3 cents. De aanvoer van koeien en ossen was niet zoo ruim als vorige week. De handel was tame lijk en de prijzen bleven vrijwel op dezelfde hoogte. Enkele puikbeste beesten gingen nog wel 24£cent boven noteering Stieren met kleinen aanvoer, zeer kalmen handel en geen lagere prijzen. Vette kalveren waren tamelijk aangevoerd. De handel was redelijk en de "prijzen bleven nog hoog. Voor enkele puikbeste kalveren werd nog wel van 24 rot 4 cent boven noteering betaald. Schapen en lammeren met geringen aanvoer, weinig handel en vrijwel onveranderde prijzen. De aanvoer van varkens was flink, doch niet zoo groot als de vorige week. De handel was redelijk en de prijzen waren iets stijver. De hoogste noteering is uitmuntend voor zware varkens voor het buitenland. AMSTERDAM, 3 Maart. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: Vette koeien waar van de prijzen waren: 1ste kwal. ƒ1,201,25 2de kwal.' 1-/1,15, 3e kwal. 0,85—1 per k.g.90 melk- en kalfkoeien ƒ350ƒ500 per stuk54 vette kalveren 2de kwal. ƒ1,10 ƒ1,18, 3de kwal. 11,1 pO er k.g. 162 nuch tere kalveren 1626, 17 schapen 45 ƒ55 per stuk; 562 vette varkens: Holl. 1ste kwal. 8991 ct., 2de en 3de kwal. 8688 ct., Overz. en Geld. 1ste kwal. 8991 ct., 31 paar den 150—350 per stuk, BOTER, KAAS en EIEREN. APELDOORN, 3 Maart. Eieren. Aanvoer 80.000 stuks van 6,507.75, gemiddeld 7,50. Handel gewoon. GROENTEN, FRUIT en AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 3 Maart. Heden waren de prijzen der Aardappelen als volgt: Brielsche eigenheimers 77,25, Zeeuwsche blauwe 7,257,75, dito eigenheimers ƒ6,506,75 dito bonte 7,50—7,75, blauwe eigenheimers 6,50-—6,75, dito bonte 7,257,75 blauwe eigenheimers 6,506,75, braco's 6,50 7,25, poters 4—4,75, red star 6—6,75, bravo's 6,507,25, poters 4—4,75, red star 6-^6,50. Limburgsche industrie ƒ4,60 4,75, dito red star 4,401,50, Drentsche aardappelen 4, malta's 1014 ets. per kg. Met weinig aanvoer tamelijke vraag. ROTTERDAM, 3 Maart. Zeeuwsche eieren 78, overmaasche dito ƒ78 per 100 st. HUIDEN, LEER, WOL en DIVERSEN. ROTTERDAM, 3 Maart. Vlas. Opgaaf van de marktmeesters: aanvoer 11.900 kg. blauw schoon 1.451,80; 2280 kg. wit Zeeuwsch f 1,151,35 1000 kg. Groningsch f 1,45 1,80; 7700 kg. Holl. geel 1,40—1,75. B(j de liAnri Apotheker: „Zal ik de pillen maar in een doosje doen De achttien jarige bakvisch„Dacht U soms, dat ik ze naar huis rollen wou?"

Onze Eilanden | 1924 | | pagina 3