|C. QUISPELl iROÏÏERDAMl PIANO'S ORGELS N.V. „DE TIJDGEEST". EERSTE BLAD Rulmesorteerlng-Billl]lie prlizen OLDO Fotografie V. d. PLAAT, Openbare willige Verkooping 434ste Premietrekking C. MOELIJKER, Sommelsdijk Verhuring gorzen. Openbare Yrijwill. Verkooping ZATERDAG 23 FEBRUARI 1924 VINETA. Financieel Overzicht. Van ouds een vertrouwd adres TABAK 25 cent wal. 90—98 c., 2e en afloop traag; over kwal. 88—90 c.44 stuk. EN EIEREN. Zeeuwsehe en Over- per lOOstuks. teren. Aanvoer 80000 emiddeld 7,50. Han- A an voer 30 kg., prijs eren, prijs 68 de OLIËN ENZ. Binnenlandsche gra- rwe minder ruim aan- t van ƒ12,60 tot 13,25 2,25. 25 tot 12,75. emd ƒ9,25 tot 10,75. e vaster gestemd 20 nerwten onveranderd kkererwten vaster ge- nderd. Puike 28 tot liteit van 9 tot 24. Buitenlandsche gra- akelaars Hagenbeek ming vast. ibel 10,70, dito aan- ussische disp. 10,35, 0, Petersvurger disp. disp. 222, 62/3 kg. 215. 65 kg. Zuid-Russ. de ƒ217, Tunis Algiers d 203, Marokko disp. stoomende 291. disp. 10,60, Petersb. disp. ƒ9,05—10,50, - 9,30. Boekweit per 100 kg.: Petersburger disp. J 11,50, Zuid-Russische dito 11,45, Dantziger dito 11,25. s Mais per 2000 kg, Amer. Mixed disp. ƒ237, dito stoomend naar aankomst ƒ234228, La Piata disp. ƒ230ƒ233, dito aangekomen ƒ229, dito stoomend naar aankomst ƒ229— 232, dito Juli/Oct.levering 188, Galtox disp. ƒ230, dito stoomend 226/227, Bulgaar dito 226/227. Amsterdam, 18 Febr. Buitenlandsche gra nen V.A.G.-condities: Mais Amer. Mixed disp. stoomende 216, dito Jan./Febr. afl. ƒ213; Java mixed Jan./April afl. 206; La Plata disp. ƒ231, stoomend ƒ231, Juli, Oct. ƒ187, Bessarabische aangekomen 233, Donau grové aangekomen 232; Gaifox Febr./Maart afl. ƒ214, Maart/April afl. ƒ211. Gerst. Zuid-Russische disp. 224, Febr. afl. ƒ215; Tunis dagelijks verwacht 209. Rogge. Zuid-Russische disp. 10,40. Febr- afl. 10,20. Lijnkoeken S. K. stoomende 17,75; Ame- kaansche stoomend 14,60, Mei/Aug. 11,30. Amsterdam. 18 Febr. Cntrale Botermijn Hoogste prijs ƒ2,41, middelprijs ƒ2,35, laagste prijs 2,32, Amsterdam, 18 Febr. Binnenl. granen Nieuwe tarwe 11412, rogge 10,25, winter- gerst 10, haver 10— 10J, duiveboonen 16/ 17, paardeboonen 12, groene erwten f 24 24,50, alles per 100 kg. GROENTEN, FRUIT EN AARDAPPELEN Rotterdam, 18 Febr. Brielsche eigenhei- mers 6,507,Zeeuwsehe blauwe 6,75 7,50, dito eigenheimers 5,50—6,50, dito bonte 6,757,50, blauwe eigenheimers ƒ6— 6,50, Bravo's 67, poters 3,75f,50, Red Star ƒ5,50—6,35, Limburgsche industrie', ƒ4,501,75, dito Red Star ƒ4,404,50, Drent sche aardappelen 44,25. Met geringen aan voer iets meer vraag. «ASTRAAT—MIDDELHARNIS inuten van het Station), ijkst en soliedst adres voor en vergrootingen. 't atelier opname bij elke esteldheid. op SDAG 20 FEBRUARI 1924 ltgensplaat in Hotel „Moel- by Veiling en op NSDAU 27 FEBRUARI 1924 in Hotel „Hobbel" bij Afslag, dagen des v.m. 11 uur van: Ten verzoeke van den beer DONKERSLOOT Johszh. Ju- e Ooltgensplaat ceel een. Een hecht en oortimmerde kapi- steenen Landbouw- ur ingericht met «rootestal- nevens mestputplaats te Ooltgensplaat aan den Achterweg in den kom der nte, kad. sectie A no. 1795 root ongeveer 8.05 A. ceel twee. Een Tuin, ge- achter voormelde 3chuur groot eer 3.15 A. (19 R kad. sectie 1795 ged. Ten verzoeke van den Edel aren Heer J. G. VAN PUTTEN irravenhage* ceel een. Een perceel "grond te Ooi tgeusplaataan uiu Achterweg uitmakende een eiyk gedeelte groot ongeveer A (10J R van het kad. perceel A no. 1689. ceel twee. Een perceel „rond gelegeu naast het e perceel, uitmakende een Oos- gedeelte groot ongeveer 3.34 A. van gemeld nummer 1689. ceel drie. Een hecht en doortimmerd HEE- 1HUIS, bevattende a<ht ra en keuken benevens een uur waarin mangelkamer andstoffenbergplaats met den waarop die gebouwen staan t erf en tuin teOoltgens- aan de Voorstraat, Kuiper- t en Zuid Achterweg, kad. aec- oo. 849 groot 2.76 A. Ten verzoeke van de erven ien heer T. IJ. NEELS te Ooit- laatc s. ïn Woon- en Winkel- 3 te O »ltgen3plaat aan den idlJk, kad. sectie A no. 1639 42 c.A. Mondeling per week urd aan den heer Verzeyi ad per week Notaris AKKERMAN. (Goedgekeurd bij Kon. Besluit van 17 Jan. 1907). 5de Klasse. laatste week. Uit de Collectie van Overflakkee en Goedereede. Hooge prjjzen. 1500, op no. 8319 100, 8053, 8174 en 8219 Eigen geld. 725 8067 8408 15849 49 8126 19 18023 4818 66 46 26 36 86 61 44 7814 8210 62 61 20 33 93 96 34 50 95 18128 50 8320 14531 49 7912 26 15798 67 25 80 15803 90 43 45 04 94 8014 53 06 18208 26 83 28 44 27 92 30 18300 Nummers zonder prijzen worden niet vermeld. De volgende 435ste premie- trekking begint 24 MAART e.k. Nieuwe Obligation zjjn bjj alle Agenten verkrjjgbaar. DIJKGRAAF en GEZWORENS van de polders Den Bommel en De TilJe breDgen ter kennis van be langhebbenden, dat zij voornemens z(jn op Vrijdag 29 Februari 1924 des namiddags half twee by F v. d. Plaat te Den Bommel te verhuren: a. de djjk en gorsetting van het Spuigors en het Uitslagsche gors; b. het grasgewas van de wegen in de polders Den Bommel en de THIe. 8—1 Het bestuur van voornoemde polders. op VRUIMI! 29 FBBRUARl 1924 ie OUDK TONGEin Hölel .GELUK" b(| veiling en op IRIJUAG 7 MAART 1924, ahlanr in Hötel „DE WEERD" by afclag, beide dagen des nam. 2 uur, van te Oen Bommel aan den Kranendijk, tegenover de woning van den heer Gab. Winkels, kad. sectie C no. 744, groot2 87.30 H.A.of5gem.223R.P,M. In 4 pen-eeien en CombiiiaKe. Dadeiyk te aanvaarden, vry v. huur. Breeder omschreven by biljet. Ten verzoeke van den heer P. A. M. JACOBS te Achthuizen. Notaris AKKERMAN. Prijs per kwartaal. f I, Losse nummers i 0,07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meerf 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f per plaatsing tot een maximum van 10 regels; elke regel meer 15 cent. De ruk naar boven. Het was een afschuwelijk jaar, het jaar 1914. En er was, nu we aanvankelijk een beetje achter de schermen kunnen kijken, nog veel meer weerzinwekkends dan we toentertijd wisten. Toch lag er in de gewel dige gebeurtenissen ook iets verheffends. Men kan, terecht, spreken van veel opwin ding en valsch pathos. Het valt echter niet te ontkennen, dat er ook een storm van echt en diep enthusiasme door de volkeren voer. Er was overgave, offer. En het is een schouwspel van indrukwekkende grootsch- heid, wanneer duizenden, met aderlating van alles wat hun lief is, vrijwillig in den dood gaan voor hetgeen zij zien als een groot en hoog doel. Gedurende het verloop van den oorlog hebben de leidslieden der strijdende naties met elkaar gewedijverd in het benadrukken van al de groote en hooge doeleinden, waarvoor ieder, in edele onbaatzuchtigheid, de heele ellende van den krijg trotseerde. Ik zal ze niet opnoemen al de schoone leuzen, waarmee we vier jaar lang gebombardeerd zijn. Want ik mocht er eens een vergeten. Ik zou dan allicht van partijdigheid beticht worden. Nog is niet iedereen genezen van de oorlogspsychose, die slechts pro's en anti's kende. De oprechtheid, in elk geval de echtheid van al die leuzen werd intusscben hoe lan ger hoe meer betwijfeld. Hoe minder er aan geloofd werd, des te opzichtiger werden ze geafficheerd en des te luidruchtiger ging men tegen elkaar opbieden in idealisme. Het was reeds voor het einde van den oorlog velen niet meer mogelijk in dit alles iets anders te zien dan holle fraseologie. Bij nog meer na den z.g. vrede is de groote terugslag gekomen, een algemeene „Kat- zenjammer". Er zal ongetwijfeld uit het kwaad van den oorlog ook iets goeds voortkomen. Ten volle zichtbaar is de lichamelijke ellende, de stoffelijke verwoesting, die hij over de wereld gebracht heeft. Het ergst is de ont wrichting van het zedelijk leven, de geeste lijke wegzinking, die er het gevolg van is, en waarvoor de oogen beginnen open te gaan. Groote massa's van onze tijdgenooten zijn volkomen gedesillusionneerd ten aan zien van alle idealisme. Zij gelooven niet meer aan zielenadel. Ze erkennen geen andere motieven dan de zelfzucht. Ze weten te goed, dat alle gepraat over groote en hooge doeleinden alieen bestemd is voor de tribune. Als ze er van hooren „gelooven" ze het wel. En zoo verkeeren velen onder den in druk, dat er een vloedgolf van egoïsme door de wereld gaat, die nergens voor staat en alles dreigt te verzwelgen. „Herstel" schijnt allerwegen te beteekenenhalen wat er te halen is, zonder scrupules. Dat is de opvatting in hooger en in lager kring. Ze is het vergeeflijkst in lager kring. Er kan een nood zijn, die dwingt op eigen lijfsbe houd bedacht te wezen; een sociale paniek, een oeconomisch sauve-qui-peut, onver mijdelijk gepaard met een bewustzijnsver enging, waardoor de aandacht en de be langstelling eenzijdig vastgelegd worden bij het stoffelijk eigenbelang. Hoe dit zij, men heeft wellicht nog nooit zoo hartstoch telijk gescholden op egoïsme als tegen woordig en men is wellicht nog nooit zoo zelfzuchtig geweest ais tegenwoordig. Groeps-egoïme is geen haar beter dan individueel-egoïsme. Er heerscht een epi demische narcose van het geweten. Ongebreideld egoïsme maakt den mensch tot een stuk natuur. Men vraagt niet: wat behoor ik te doen?" maar: waar heb ik lust in? Het eenige levensdoel is: „vivre sa vie". Er is een welige teelt van „blonde", maar natuurlijk ook van anders behaarde „Bestien". Dit beteekent, wanneer het niet gestuit wordt, de ontbinding, de ondergang van alle cultuur. Het is de ongeestelijkheid zelve, fataal voor alle geestelijke waarden. Het verknoeit de waarheid, vervalscht het recht, verlaagt de kunst tot een liefhebberij en de religie tot een boeman. Het brengt niet in een paradijs, maar in het oerwoud, waar de eene mensch den anderen een wol! is. De mensch komt onder de tyrannie van zijn eigen willekeur, van een redeloozen wil. De begeerten, waaraan hij den teugel viert gaan met hem op hol De wilde rit op de geprikkelde en losgelaten instinkten is een „course a la mort". Het komt nog al eens voor, dat de eene politieke, oeconomische, sociologische rich ting, groep, partij de schuld van de tegen woordige misère geeft aan de andere. Hier verwacht men heil van een ruk naar rechts, daar van een ruk naar links. Dat kan nooit meer dan zeer ten deele juist zijn. De schuld is niet te zoeken in een of andere opvatting over staats- of maat schappij-inrichting, maar in een naturalis tische levenshouding, die mogelijk is en aangetroffen wordt bij élke opvatting om trent deze dingen. Geestelijke wegzinking is niet te verhel pen door een ruk naar rechts of een ruk naar links. We blijven daarmee in hetzelfde vlak. De zooeven geschetste kijk op onzen tijd is eenzijdig. Maar niet onjuist. En in zoo ver is „het herstel" alleen te verwachten van een verandering van levenshouding, waarbij men zich leert geven aan het an dere, bereid is te gehoorzamen aan-, zich in dienst te stellen van geestelijke waarden, wier recht, gezag, normativiteit men diep innerlijk erkent. Wat we noodig hebben is: de ruk naar boven. FEUILLETON. VAN E. WERNER. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE). 47) „Bovendien 1" mompelde de doctor tusschen de tanden, maar met eene voor hem buitengewone bitterheid. De assessor merkte dien zachten uit roep niet; op gewichtigen toon ging hij voort: „Frank heeft bij de opvoeding zijner kinderen moeite noch kosten gespaard; zijne dochter is gc- ruimen tijd op een der eerste kostscholen te P. geweest en heeft hier tot mijn groote voldoening al het mogelijke geleerd, want ge zult wel begrijpen, doctor, dat iemand van mijne toekomstige positie een meer dan gewoon ontwikkelde en beschaafde vrouw moet hebben. Men moet zijne betrekking waardig weten te vertegenwoordigen en ik acht mij dus verplicht, nu reeds zorg te dragen, dat de maatschappelijke eischen, zooals pianospelen en Fransch spreken, niet in het vergeetboek geraken. Als gij dus met betrekking tot dit laatste de goed heid zoudt willen hebben „Met genoegen, als ook mijnheer Frank en zijn dochter 't verlangen," zeide Fabian op gedrukten toon. „Zeker verlangen zij 't, maar eigenlijk was ik het, die in dit opzicht op uwe welwillendheid rekende," verklaarde Hubert, die zich blijkbaar niet weinig op zijn verstandlgen Inval Het voorstaan. „Toen juffrouw Greta zich onlangs beklaagde, dat ze een mooi eind op weg was om al haar Fransch te vergeten, opperde de administrateur het denk beeld, om den taalmeester uit de stad een paar malen per week te laten overkomen. Verbeeld u! Een jonge Franschman, die zijn leerling van het eerste oogenblik af het hof zou maken! Frank denkt aan niets dan aan landhuishoudkunde en bekommert zich niet om dergelijke zaken, maar ik was voorzichtiger. Ik wilde voor geen geld van de wereld dien galanten Franschman met het meisje in aanraking brengeniemand van uwe jaren evenwel „Ik ben zevenendertig," viel de doctor hem in de rede. „O, dót heeft geen bezwaar," hernam Hubert glimlachend, „voor u heb ik geen zorg, maar toch had ik gedacht, dat ge ouder waart. Ja, dat komt van die kamerlucht en al die boeken. Zeg eens, doctor, waarvoor hebt ge toch eigenlijk die massa boeken meegebracht, die ik hier overal in het rond zie staan, en wat studeert ge toch? Paedagogie waarschijnlijk; mag ik eens rondkijken?" Hij stond op en wilde de schrijftafel naderen maar doctor Fabian voorkwam hem. Met een bijna angstige beweging wierp hij een opengeslagen cou rant over eenige ingebonden boeken, die op dc tafel lagen, en posteerde zich hiervoor. ,,'t Is van niet veel belang," verzekerde hij, ter wijl een donkere blos hem naar het gelaat steeg, „'t zijn maar historische studies." „Aha, historische studies ("herhaalde de assessor. „A propos, kent ge dan soms professor Schwarz ook, den grooten man op dat gebied? Hij is mijn oom. Ja, ge kent hem zeker, daar hij colleges geeft aan de academie te J., waar mijnheer Nordeck In 1914 bedroeg het Nederlandsch bezit ■tan Steeishares 342625 stuks, op 31 Decem ber 1923 was dit geslonken tot 51054 aan- deelen. Met groote verschil in koers van de af. gestempelde en met afgestempelde obligaties Kon. HoJl. Lloyd heeit bjj velen de meening doen ingang vinden, dat voor de met afge stempelde obligaties een voordeel bedongen zal kunnen worden, dat aan de afgestem pelde niet is toegekend. Dit is volgens de directie niet waar en dus zou het koers verschil ongewettigd zijn. De animo voor de nieuwe leening Japan was zoo groot, dat niet meer dan circa 5 is toegewezen. En nu de beurs. Deze is moe en lijkt het er op dat de rijzing voorloopig tot stilstand is gekomen. Men is reeds aardig op de toekomst voor- uitgeloopen. Ook begint het publiek, ook in te zien vandaar dat wij, reeds eenige dagen bemerken dat het publiek zich afzijdig houdt. Er wordt niet veel verkocht maar ook niet veel gekocht. In de haussestemming lette men op niets maar nu kijkt men toch weer naar de wisselmarkt en geeft zich rekenschap van de voortdurende daling der francs. Ook aan de berichten uit Amerika wordt weer meer aandacht gewijd zooals het theapotschandaal, dit in verband met de a.s. presidents-verkiezing. Ingezonden Mededeeling. voor Goudsehe Singel 3. Op de beleggingsmarkt heerschtte een Justelooze stemming met verkoopen om geld vry te maken van de 6| leening Japan welke uitgifte een groot succes is geweest. Bankaandeeien Iaat men links liggen en voor de industrieele aandeelen was weinig animo. Op verlaagde peil was alleen belangstel ling te bemerken voor aandeelen Gouda Kaarsen welke ongeveer 6£ monleerden. Ook was weer iets meer belangstelling op te merken voor de kunstzijde aandeelen, Handelsvennootschappen aangeboden met heeft gestudeerd." „Ik heb het genoegen," zei Fabian bedremmeld en met een schuwen blik op de courant. „Dat spreekt van zelf!" riep dc assessor. „Mijn oom is een beroemdheid, een eerste autoriteit; we hebben alle reden om trotsch te zijn op die bloedverwantschap, al kan onze familie nog op menig lid bogen, dat zich onderscheiding heeft verworven. Nu, ook ik hoop haar geen schande aan te doen." De doctor stond nog altijd met een angstig wakenden blik voor zijn schrijftafel, alsof hij zich tegen een aanslag van de zijde des assessors tracht te te veveiligen, maar deze had zich al te zeer ver diept in dc belangrijkheid zijner familie in het algemeen en dien van zijn beroemden oom in het bijzonder, om het geschrijf van een eenvoudig huisonderwijzer eenige aandacht waardig te keu ren. Niettemin voelde hij zich gedrongen dezen een beleefdheid te zeggen, ,,'t Is echter altijd verdienstelijk, als ook leeken zich voor dergelijke studies interesseeren," merkte hij minzaam aan. „Ik vrees alleen dat de noodige tijd u hiertoe zal ontbreken. Is 't niet vreeselijk onrustig in 't kasteel? Komen en gaan er niet voortdurend allerlei soort van bezoekers?" „Dat's wel mogelijk," antwoordde Fabian arge loos en zonder ecnig vermoeden dat er iets achter deze vraag kort steken, „maar ik merk er niets van. Waldemar heeft de goedheid gehad dc stilste en afgclegenste kamers voor mij uit te kiezen, omdat hij mijn neiging in dat opzicht kende." „Natuurlijk, natuurlijkl" Hubert stond thans aan het venster en trachtte van hier de omgeving te verkennen. „Maar ik zou toch denken, dat zulk een eeuwenoud gebouw als dit Wilicza met zijn uitzondering van Companias welke gekocht werden op geruchten, dat de wisselkoersen op Argentinië en Brazilië teekenen van ver betering vertoonen. Voor petroleum aandeelen was de stem ming ook alles behalve aangenaam met een tendens lagere koersen. Voor Rubber waarden heerschtte eerst een willige stemming hoewel ook hier even als op de Suikermarkt de stemming weer omsloeg. Alleen de tabaksmarkt maakte een uit zondering. De stemming bleef vast en maakt men zich van de eerste Sumatra veilingen voorstellingen, die aan het fantastische grenzen. "Waar is, dat de Duitsche hande laren geregeld koopen en genegen zfjnzeer hooge dry zen te betalen. Oit jaar geen nieuwe leerlingen tot de lagere school toegelaten? Woensdagmiddag j.l. had een vyftal ver tegenwoordigers der vereeniging Volksonder wijs, het personeel der openbare lagere en bewaarscholen en de oudercommissies uit Middelharnis en Sommelsdijk een onderhoud met den heer Burgemeester over dit onder werp op het raadhuis te Middelharnis. Z.Ed. bleek niet minder dan de commissie over tuigd van de nadeelige gevolgen, welke het bekende Koninklijk Besluit van 19 Januari 1.1. voor het onderwijs en ook voor de ouders en de gemeentekas met zich mee kan bren gen. Evenals de commissie geloofde hy,dat de letter van het besluit toeliet, dat de oude U.L.O -scholen - waaronder de beide scholen te Sommelsdijk en waarschijnlijk de openbare jongensschool te Middelharnis behoorden nog leerlingen konden aannemen (dus niet de meisjesschool en de Weeshuisschool teM doch hij geloofde ook, dat dit niet bedoeld was door den Wetgever en hij verwachtte dan ook spoedig een nadere uitlegging op dit punt, bijvoorbeeld, door een antwoord op vragen aan den minister gedaan (door het Kamerlid Heukeis) of een nadere circulaire. De commissie meende dat hiervoor wetswij ziging noodig was, wat maanden duren kon en zoolang konden de ouders niet wachten. De Burgemeester geloofde dat we binnen enkele weken meer zouden weten; tot zoo lang moesten de ouders en speciaal die te Sommelsdijk, waar de meeste teleurstelling was nog wat geduld oefenen. Voorts werd door de commissie gevra£ naar de plannen, welke Burgemeester en Wethouders der beide gemeenten hadden, indien werkelijk de Regeering bleef bij haar plannen. De burgemeester gevoelde, evenals zij, de noodzakelijkheid van uitbreiding van 't bestaande bewaarschoolonderwijs. Hij had reeds de gemeente-architect verzocht, een plan te ontwerpen, ter vergrooting der be waarschool te Middelharnis, door het met Mei a s. vrijkomende huis van dhr. de Jong. er gedeeltelijk bij te trekken. Ook nu het personeel der bewaarschool vergroot en ver beterd moeten worden, daar 70 leerlingen een jaar langer op school moesten biyven. De commissie drong er nog op aan. dat dit zoo goed mogelijk zou geschieden, daar na tuurlijk een helpster die voor kinderen van 3 k 6 jaar nog voldoende was, niet paste bij kinderen van 6 a 7, die feitelijk op school onderwijs berekend waren. historische herinneringen ook voor u van groot belang moest zijn. Al die zalen, trappen en gangen 1 En welke onderaardsche gewelven moet zoo'n kasteel hebben I Zijt ge al eens in de kelders ge weest?" „In de kelders?" vroeg de doctor, ten hoogste verbaasd. „Neen, mijnheer Hubert, wat zou ik dóar doen?" „Ik zou er eens ingaan," verzekerde de assessor. „Ik heb een bepaalde voorliefde voor zulke oude gebouwen; alle merkwaardigheden trekken mij altijd aan. A propos, bestaat die groote ver zameling wapens van den ouden heer Nordeck nog? Dat moet een kostbare liefhebberij voor hem zijn geweest; men zegt dat hij honderden van de prachtigste geweren en buksen hier opeen had gestapeld. Zouden ze nog voorhanden zijn?" „Ze zal aan den anderen kant liggen," onder stelde Hubert, met een onderzoekenden blik rond ziende. „Volgens Frank's zeggen is 't een sombere, akelige plek, evenals het geheele gebouw. Hebt gc nog niets gehoord van wat er hier zou gebeuren? Hebt ge ook 's nachts nog nooit iets vreemd, buitengewoons gemerkt?" ,,'s Nachts slaap ik," antwoordde de doctor kalm, maar met een lichten glimlach, omdat zijn bezoeker aan spoken scheen tc gelooven. Dc assessor sloeg een verontwaardigden blik ten hemel. Die man, dien het toeval midden in het kasteel had gevoerd, hoorde en zag niets van wat cr rondom hem voorviel! Hij wist niets van de kelders af: hij was nog niet eens in de wapenzaal geweest; 's nachts sliep hij! Uit dien onver schilligen boekworm was niets te halen dat zag Hubert maar al te duidelijk en zoo nam hij dus na eenige beleefde gezegden afscheid en ver Ingezonden Mededeelingen. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 rt- Laxeer-Tabletten60 cl- Hoofdpijn-Tabletten 60 ct- Bij Apoth. en Drogisten. Met de toezegging dat beiderzijds nader gesproken zou worden, zoodra iets omtrent nieuwe plannen bekend zou zyn, nam de commissie, bestaande uit de heeren Kappe- tein (Volksonderwijs), Thielman (personeel der openb. scholen), van Es (oudercommissie Sommelsdijk) en de dames Sonneveldt (be waarscholen) en mevr. y. Paasschen (ouder commissie Middelharnis) afscheid. NASCHRIFT. Toelatingsleeftijd lagere school. De minister van onderwijs heeft Dinsdag in particuliere audiëntie ontvangen mr. h. Smeenge en Klaas de Vries, ter nadere toe lichting van bet door het hoofdbestuur van Volksonderwijs ingezonden verzoekschrift tot intrekking van het Koninklijk besluit van 19 Jan., waarbij de leeftijd van toelating tot de lagere school van gemiddeld 6 op 7 jaar is gebracht. De totaal indruk op het onderhoud is, dat om de willen van het maar al te diep ingrij pen in het gezins- zoowel als in het school leven van dezen maatregel, terwijl meer con gruentie tusschen arbeids- en schoolwetge ving, op deze wijze toch pas over zes jaar zou worden bereikt, zeer ernstige overweging van het verzoek zal volgen. (N.R.C.) LEF. Zeg, zie je dien man daar wei loopen? Zijn neus zoo waanwijs naar omhoog? Zijn stappen zoo fier, vastberaden, Zoo streng en wilskrachtig zijn oog? Wat zou hij wel hebben? Een lintje? Een prijs uit de Staats-lotery? Of vond hij een nieuw soort van buskruit? Ontwierp hij een brug over 'tij? Kreeg hij soms een Hof invitatie Of weet hij een griep-medicijn? Beweert bij de gulden-inflatie? Wat zou er met hem toch wel zijn? Er is hem een zoontje geboren, Nu is hy den Koning te rijk, Nu voelt hij zich Moeder en baker En dokter en kind tegelijk. Hij loopt' met groot lef langs de straten, Kijk" maar eens hoe fier of hy stapt, In 't Vaderlijk oog kun je lezen: DAT HEB IK HEM HANDIG GELAPT. CLINGE DOORENBOS. liet het vertrek. Langzaam stapte hij de gang door. Bij zijne komst had een knecht hem de kamer van den doctor gewezen, nu bij zijn vertrek was hij alleen, alléén in „dat samenzweerdershol," dat er wel is waar op dien helderen voormiddag met zijne met tapijten belegde gangen en trappen zoo rustig, voornaam en ongevaarlijk uitzag als de bezorgdste landheer voor zijn middagdutje slechts kon wen- schen. Maar de assessor liet zich hierdoor geen rad voor de oogen draaien; hij rook rechts en links de samenzwering, die hij ongelukkig niet kon voelen en tasten, en stak den neus in de lucht. Daar zag hij een deur, die hem verdacht voorkwam. Zij lag in de schaduw van een zware pilaar en was in het oog vallend diep en vast in den muur aangebracht. Die kleine poort voerde zeker naar een zijtrap; misschien naar geheime gangen, mo gelijk zelfs wel naar de kelders, die Hubert's fan tasie terstond met verborgen wapentuig en ge heele scharen van hoogverraders bevolkte. Zou hij even beproeven om de klink op te lichten? In geval van nood kon hij zich verontschuldigen en zeggen dat hij zich vergist had en een verkeerde gang was ingeslagenmisschien vond hij hier den sleutel tot al de geheimen van het kasteel. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1924 | | pagina 1