Kern, EERSTE F Financieel Overzicht. GEMENGD NIEUWS. Met genoegen UIEN, KOOL, SLAPLANTEN, enz. 11. v. Noort Wz., Zwijndrecht MAAGPOEDER Hypotheken en Credieten. I Mijnhard tT" BURGERWOONHUIS, voor ONZE EILANDEN AN ZATERDAG 16 FEBRUARI 1924. eigenschappen heeft dan de merrie, maar dat het omgekeerde niet juist ia, heeft men nog niet bewezen. Familieteelt, zooala die tegenwoordig wordt toegepast, acht spr. in de trekpaar denfokkerij den juisten weg. De fokker tracht zijn producten met andere te meten. Op tentoonstellingen had men echter het bezwaar, dat de meeste goede fokproducten hun kans op overwiuning moesten opgeven. Men wilde dan ook meer met het fokpaard dan met het tentoonstellingspaard rekening gaan houden. Vandaar de fok dagen. Alen dient vooral de fokwaarde in het oog te houden, om daaruit voor een bepaalde streek nut te trekken. De belangstelling voor de fokdagen is echter aan het luwen, en spr. kan daartegen niet genoeg waarschuwen. Regeeringssteun achtte hij onontbeerlijk voor de trekpaardenfokkerij. Financieel even wicht is zeker noodzakelijk, maai- het is een fout te denken, dat de fokkers zichzelf wel kunnen helpen. Een moreelen en een finan- cleelen steun heelt de fokkerij noodig. Ont houding van subsidie zal een schade ver oorzaken, veel grooter dan de steun, welke tot nu toe gegeven werd. Een andere wijze van besteding van den steun kan gevonden worden, opdat toegestane gelden aan het doel ten goede komen. Met kracht van over tuiging zullen de fokkers de regeering een en ander duidelijk moeten maken. Spr. hoopte, dat de afdeeling Zuid-Holland er bij de regeering op zal aandringen, den rijks- steun voor een deel te behouden, opdat het niet de fokkers zullen zijn, die medegewerkt hebben aan de delving van hun graf. Er volgde eenige gedachtenwisseling. De heer Muller vroeg, welke andere wijze van aanwending van het rijkssubsidie de heer Bom bedoelde. Deze wilde de cornagekwes- tie van de baan hebben en meende, dat desnood een derde van het tegenwoordige subsidie aangewend moet worden uitsluitend voor de trekpaardenfokkerij. De voorzitter erkende, dat er mogelijk heden tot bezuiniging zijn, en was van oor deel dat het vooral daarom zoo jammer is, dat de regeering geen overleg heeft gepleegd met de belanghebbenden, maar botweg ge komen is met een voorstel tot intrekking van het subsidie. Algeheele afschaffing daar van is een ramp en spr. hoopte, dat de regeering daarvan alsnog te overtuigen zal zijn. Hij wees er verder nog op, dat er voor de fokkers nog heel veel te zien, te onder zoeken en te leeren is. Zij mogen den moed dan ook niet laten zakken, en desnoods tydelijk zonder regeeringssteun moeten zij zorg dragen, dat in een paar jaar niet veel van het bereikte verloren zal gaan. Hij deed daartoe een beroep op allen. De vergadering werd daarna gesloten. Het is een verblijdend verschijnsel, dat door verschillende regeeringen thans pogin gen worden aangewend om met Rusland weer zaken te doen. Engeland en Italië hebben Rusland erkent en zullen de overige landen noodgedwongen wel moeten volgen. Geen wonder dat de stemming op de beurs hoopvol was en de zaken steeds toenemen. De plotselinge val van de rentemark gaf echter onverwachts Vrgdag aan de beurs een omkeer te zien. Angstige bezitters ver kochten evenals de beroepshandel, waardoor koersinzinkingen van 10—15 niet zeld zaam waren. Toen echter bekend werd dat de commissie van herstel het met den Heer Schacht eens was geworden omtrent de oprichting van een goudbiljettenbank zagen wg Zaterdag reeds eea-schuchter herstel om Maandag de beurs wéfer in de hausse stem ming te zien verkeeren. Ondanks het dure geld heerschte op de beleggingsmarkt een gunstige stemming, hoewel de belangstelling voor Russen aan merkelijk was verminderd. Bankaandeelen vast, vooral aandeelen Koniale Bank wegens hare groote koffie- belangen. Indu3trieele aandeelen verlaten met eenige koersafbrokkeliDgen, men heeft op 't oogen blik meer oog voor de andere afdeelingen. Op de afdeeling Handelsvennootschappen trokken de aandacht aandeelen Companhia, en aandeelen Nieuwe Afrikaansche op be richten, dat de zaken op Afrika zich gunstig gaan ontwikkelen. Petroleumwaarden afwisselend flauw en vast. De berichten uit Roemenië zgn bemoe digend en heeft de houding van de regeering tegenover de petroleucnbelangen een groote verandering ten goede ondergaan. Zeer willig was de rubbermarkt en geen wonder. 1923 was een best jaar maar alle gegevens zijn aanwezig dat 1924 nog beter zal zijn met gevolg zeer mooie dividenden. Er zijn dan ook tal van aafldeelen in deze afdeeling die ons inziens nog te laas noteeren o.a. aandeelen Java Caoutchouc, Wai Suma tra en Koniale Rubber. Berichten omtrent het in de vaart brengen van opgelegde schepen en hoopvolle be schouwingen omtrent de vrachtenmarkt gaven aanleiding tot aankoopen van Scheep vaartwaarden vooral van aandeelen de Maas, Solleveld, Nievelt Goudriaan. Wij zouden nog de aandacht willen ves tigen op aandeelen Kon. Nederl Stoomboot, welke ons inziens voor aankoop in aanmer king komen Ook op de Suikerafdeeling was de handel opgewekt, en geen wonder als men leest, dat reeds verknopen uit oogst 1925 tegen 18.- zijn afgedaan. In tabakken gaat niet zoo veel meer om hoewel deze afdeeling toch ook vast gestemd Deze week zijn o.a. de volgende dividenden betaalbaar gesteldi no. 68 gewone aandeelen American Smel ting met 82.60; no. 78 gewone aandeelen General Cigar met 52. io. 46 preferente aandeelen Dominion Steel met 88. BENZINE ADEL. Nummer één van de „collega's" Reed met vol verblindend licht En benam zijn tegenkomer Zeer collegiaal 't gezicht. Waarom deze onbeleefdheid In de mooie auto-sport? En die schelle schijn opschepper Was zelfs democraat: een Ford! En dank zij die liohtverblinding Reed een ander 't water in: Man en vrouw eu een paar kinders, Doodsgevaar voor héél 't gezin. Redders deden wat zij konden, Mensehenlevens in gevaar 1 Wie komt nog ter assistentie? God! Wat is die wagen zwaar! Ha, daarginder komt een auto, Claxon loeit en motor raast... Nee, géén tijd voor mensehenlevens, 'k Ben een auto, dus heb haast, Kijk, daar komt goddank een tweede, Ja, ik g'loof, dat hij ons ziet... Even later: weer verdwenen: '•i Kwam en zag en stopte niet. Wéér een auto 1 Hoog je armen 't AutoS. O. S. geseind Dat moet iederéén begrijpen... Auto nadert en verdwijnt. Droevig drietal ras-proleten Ridders van 't Benzinegas Wat zoudt gij wel denken, voelen, Als 't U overkomen was? 't Mag niet netjes, christ'lijk wezen, Maar ik wensch u deze les Eeuwig klinke in Uw ooren Dat vergeefsche S. O. S. CLINGE DOORENBOS. WAAR HET GELD SLIJFT. (Knipsels die te denken geven.) Overdruk uit het Januari-nummer 1924 van het tijdschrift der Nederland- sche Maatschappij van Nijverheid en Handel. De Centrale Commissie voor Bezuiniging, SecretariaatPaviljoen te Haarlem, houdt zich bij voortduring aanbevolen voorzooruim mogelijke medewerking van deskundigen op verschillend gebied, die goede middelen ter bezuiniging kunnen aanwijzen. Personen, zoowel in ambtelijke kringen als daarbuiten, die meenen met voldoende kennis van zaken voorstellen te kunnen doen tot of beschouw ingen te leveren over bezuiniging of doelma tiger besteding van overheidsgelden, gelieven zich rechtstreeks met de Commissie in ver binding te stellen. Zij is gaarne bereid arti kelen, voorstellen en beschouwingen, die haar doelmatig voorkomen, behoorlijk te honoreeren. Desgewenscht kunnen medewer kers zich verzekerd houden van volstrekte handhaving hunner anonymiteit. In het stadium der bezuiniging. De „Vrijheid" schrijft: Volgens „De Avondpost" heeft het depar tement van Oorlog eenigen tgd geleden een poging aangewend om een aantal kleine ka nonnen machtig te worden, welke op een onzer gesloopte pantserschepen hadden ge staan. De vraagprijs van „Marine" was echter zoo hoog, dat men aan „Oorlog" tot de con clusie kwam, dat nieuw materiaal, betrokken van een buitenlandsche firma, nog goedkoo- per zou zijn dan deze afdanksels van Marine. Bij gevolg heeft de minister van Oorlog aan de directie der Artillerie-inrichting opdracht gegeven.... In het buitenland kanonnen aan te koopen. Hoogst economisch, nietwaar? Wy leven toch maar inden tijd der bezuiniging en zij, die bij de Vlootwet-debatten de ministerieeie verzekering aangaande de voortreffelijke be doelingen en het economisch inzicht van ons departement van Marine in twijfel trokken, waren lage lasteraars. Ziet slechts ditééne geval. Ex ungue leoneml Bij andere departementen gaat het al niet beter toe. Zoo lazen wy een klacht van ver schillende officieren van ons Indische leger, die dolgaarne tijdens hun verblijf in Neder land gepensionneerd zouden zijn, maar ge dwongen werden de kostbare reis naar de Oost te ondernemen, om onmiddellijk daarna uit den dienst ontslagen te worden. Inder daad, wel leven wij in een tfjd van versobe ring! Vreemdsoortige Bezuiniging. Een correspondent van „De Telegraaf" schreef in dit blad van 27-12-'23 het volgende Hoe vreemd er ondanks de bezuinigings inspectie met leveranties aan het rijk nog heden ten dage wordt omgesprongen leert o a. het volgende. In een kleine garnizoensplaats in Zuid- Holland, waar een militair bedrijf is geves tigd, moesten steenkolen besteld worden en wel de niet geringe order van 1000 ton. d.i. circa 100 wagons. Ingevolge een aanschrij ving van het departement van Oorlog moest de garnizoens-commandant dit opknappen en deze opende een inschrijving in een plaatse lijk blad, doch zonder succes. Toen ging hij enkele firma's aanschrijven en kreeg een aan bod van 500 ton kolen voor 17,25 uit een der groote steden. Op advies van het betrok ken departement moest hij do order gunnen aan een klein plaatselijk zaakje, dat de kolen leverde voor 19,50 de ton. Dus een schade post voor het rjjk van j 1200Het mooiste was, dat liet plaatselijk Handelaartje voor de order terecht moest komen bij de firma, die de aanbieding van 17.25 had gedaan In een groote provincieplaats in Zuid-Hol land kreeg een rijksinstelling van het depar tement van Onderwijs de mededeeling dat zl) de benoodigde cokes voortaan van de Staats mijnen in Limburgmoest. betrekken Vroeger had zy het steeds met Engelsche gietcokes gedaan, van 28.50 de ton, nu kreeg zy die van de Staatsmijnen voor 89, Een schadepost van liefst circa 10.000,- Men kon er niets aan doen, men moest zich houden aan de circulaire van het depar tement. Nog een staaltje van bezuiniging. In Gelderland moest de garnizoenscom mandant van een plaats 4000 mud cokes be stellen. Een inschrijving werd geopend; de aanbiedingen waren te hoog in vergelijking met de prijzen in andere plaatsen. Toen werd een tweede inschrijving geopend, waarbij de prijzen intusschen waren opgeloopen. Met een en ander was echter zooveel tfid verstre ken, dat de leverantie direct moest geschie den tegen een hoogeren prys Resultaat een nadeeltje van circa 500, Al deze gevallen bewijzen dat, ondanks den roep van bezuiniging, de geldverspilling kalm haar gang gaat. „Bezuiniging". Te Venlo werd dezer dagen een oefening op de kaart gehouden onder leiding van een brigade-commandant, waaraan ook door en kele officieren van omliggende garnizoenen werd deelgenomen, Deze enkele oefening kostte den Staat der Nederlanden aan reis- en verblijfkosten.109,26. (De Avondpost van 25-12-'23.) Avereehtsche Bezuiniging. Men schrijft d>ns uit Naaiden: Nadat 1 Januari 1923 onze Postdirecteur, de heer Aop 65-jarigen leeftijd met pensioen 'sRyks dienst verliet, werd hier een plaats vervangend directeur aangesteld tot 1 Juni 1923, op welken datum hier in functie trad de heer B., te voren directeur te Egmond. Den len Maart a.s. zal, in verband met de afvloeiing van de ambtenaren, deze den dienst met pensioen verlaten, na te Naardenjuist negen maanden in functie te zijn geweest. Dan komt er natuurlijk eerst weer een ver vangend directeur en daarna de nieuwe func tionaris. Waarom moest de heer B. te Naarden aan gesteld worden, om na negen maanden weer plaats te maken voor een opvolger En waar om moest gedurende vijf maanden een plaats vervangend directeur werkzaam zijn? (Alg. Hbld. van 18-12-23.) De zorg voor 's lands geldmiddelen. Aan een der dienstvakken vroeg onlangs een kapitein een half jaar verlof zonder be zwaar van de schatkist. Dit werd toegestaan. Nu was dezer dagen dit verlof verstreken, doch onze kapitein wilde gaarne dit verlof buiten bezwaarvan de schatkist met een halfjaar verlengd zien, en diende daartoe een verzoek in aan het departement van Oorlog. Wie beschrijft 's mans verbazing toen hem werd bericht, dat verlof buiten bezwaar van de schatkist niet kon worden verleend, doch dat hij wel voor 6 maanden op non-activiteit kon worden gesteld, waaraan verbonden ?/3 gedeelte van het salaris 1 En zoo ging onze kapitein nu niet met een half jaar verlof zonder inkomsten uifc'sRgks kas, maar een half jaar op non-activiteit met behoud van twee derde gedeelte van zijn salaris uit 'sRyks kas. En dan durft men nog te beweren dat er bij „Oorlog" niet met ernst naar bezuiniging wordt gestreefd 1 (De Avondpost van 15-12-23.) Waar het belastinggeld blijft. Wij lezen in het weekblad „De Indische Post:" Het is gebeurd, werkelijk gebeurd. Het gouvernement had in Batavia een paai perceelen noodig, in het algemeen belang voor een gouvernementswerk. Het gouverne ment liet de perceelen koopen van den eige naar, een Arabier. Doch het... vergat den koop te laten inschrijven. Waarop de Arabier de perceelen, door het gouvernement betaald, nog eens verkocht. De nieuwe kooper liet den eigendomsovergang wel inschrijven. Hdt .gouvernement moét de perceelen heb ben. Eq heeft dus nu den landsad vocaat gelast deze perceelen te doen onteigenen ten alge- meenen nutte. En de perceelen zullen dus nog eens betaald moeten worden uit belastinggeld. Wat geeft nu al het bezuinigen, wanneer door slofheid het geld op deze wgze vermorst wordt? (N. R. Crt. van 30-11- 23.) Hoe men op de Departementen geldzaken behandelt. Begrijpelijke verontwaardiging. Men schrijft ons: Uw ochtendblad van 8 dezer bevat de Me morie van Toelichting op een wetsontwerp tot wijziging van het ÏXe Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1922 In bedoeld wets ontwerp wordt o.m. een post uitgetrokken ad 127.000 „voor schade geleden meteen Duitsche chèque". De gang van zaken, zooals deze in bedoelde memorie is omschreven, is wel zoo ontstel lend, ja verbijsterend, dat men zich met verbazing afvraagt, of het begrip „koersver lies" in de jaren 1919 en volgende bij het Departement van Waterstaat, nog niet was doorgedrongen. Maar veel wordt hier ver klaard door het feit, dat de chèqve in quaestie tDdelyk in het ongereede" is geraakt,zooals het in de keurige ambtenaars taal heet. Of liever gezegd het heele dossier, waarin de chèque was opgeborgen was „zoek" (in een voudiger taal uitgedrukt). Sinds wanneer bergt men waardepapieren in dossiers, die eigens op een commiesbureau opgehoopt liggen Zou het niet dienstig zijn, indien men de ambtenaren, die deze zaak zoo keurig hebben behandeld, eens een paar we ken bij een bank werkzaam deed zfin? P.S Natuurlek zjjn „maatregelen getioffen teneinde te voorkomen, dat een dergelijke gang van zaken wederom voorkome". Het kalf en de put! Van harte hoop ik, dat uwe redactie in het gebeurde aanleiding moge vinden in een krachtig artikel de. slofheid, die het Rijk op zegge honderd zeven en twintig duizend gulden is komen te staan, te brandmerken. Wg' zouden het waarlijk niet beter en so berder kunnen doen dan hierboven is ge schied. Het is inderdaad verbijsterend, dat men een chèque van meer dan een ton, en dan nog wel een Duitsche chèque, in den ty*d van voortdurende waardevermindering van het Duitsche geld, aan een der Departemen ten eenvoudig heeft kunnen „opbergen", zonder dat iemand heeft gemerkt, dat deze post nog open stond. De regeering deelt thans mede, dat maatregelen zgn getioffen, om voor het vervolg een dergelijken gang van zaken te voorkomen. Wg hopen er het beste van, maar zgn er allerminst gerust op. Wan neer deze mededeeling geen dooddoener is, waarom is in de Memorie van Toelichting dan niet tevens medegedeeld, welke deze maat regelen zgn? Het publiek heeft erwaarlgk wel recht toe, te weten, of in de jammerlijke organisatie, die iets dergelgks mogelijk heeft gemaakt, inderdaad afdoende verbeteringen zijn gebracht.Wij vertrouwen, dat de Tweede Kamer, wanneer het wetsontwerp in behan deling komt, geen genoegen zal nemen met deze nietszeggende mededeeling. (Alg. Hbld. van 10-12-23). Het toenemend aantal ambtenaren. In de gemeente Amsterdam steeg, volgens een publicatie van het gemeentelijk statis tisch bureau, van 1891 tot 1916 de bevolking met 50.5 het aantal ambtenaren met 170.5 en het gezamenlijke inkomen dezer ambtenaren met 266 6 Blijkens een artikel van den heer Perdok in Het Vaderland", bedroeg het aantal rijks ambtenaren in 1915 33 308, in 1921 48.571, een toename dus van 15.263, of ruim 52%; de bevolking groeide in dat tijdsverloop aan met niet meer dan ongeveer 10 (Uit een artikel van Mr. J. Bierens de Haan Jr. Het fatum van Bevolkingsvermeerdering" in „Onze Eeuw" van November 1923.) OPMERKINGEN DIE DE COM MISSIE VAN VERSCHILLEN DE ZIJDEN BEREIKTEN. Hoe men bg Waterstaat werkt en bezuinigt Een correspondent zendt ons de volgende bloemlezing: Aanschaffen van dure klokken en dure meubileering. (Verslag Rekenkamer; dit Tijd schrift, bldz. 479a.) Een bij voorbaat gekochte chèque in R. M. die eenige jaren „in het ongereede geraakte", leverde een verlies op van 127.000, (Mededeeling aan de Staten-Generaal, zie „N. Rott. Crt." van 8 December. (Zie ook hierboven). De dienst van den Postchèque- en Giro dienst was reeds vóór de centralisatie ziek en werd steeds zieker. (Verslag van de Nederl. Bank naar aanleiding van het giro-schandaal). Het verlies op het staatsbedrijf der Poste rijen en Telegrafie is voor 1922 te stellen op 7 willioen 3 maal honderdduizend gulden I (Mededeeling aan de Staten-Generaal, zie „N Rott. Crt." van 8 December). Is een dergelyke werk wy ze niet ergerlijk? De Centrale Commissie voor Bezuiniging houdt zich voor de inzending van opmerkin gen en klachten als bovenvermeld (mits be hoorlijk gedocumenteerd) steeds gaarne aan bevolen. Zij zullen voor zooveel noodig ter kennis van de betrokken autoriteiten worden gebracht of op andere wijze in behandeling genomen en indien zij daarvoor in aanmer king komen ook in deze rubriek worden ge publiceerd. De inzenders moeten echter on voorwaardelijk voor de juistheid van hunne berichten instaan. VLEESCHETENDE RKUZENPLANTEN. Een wanhopig gevecht. Een tweetal Amerikaansche botanici hebben dezer dagen een merkwaardig en niet alle- daagsch avontuur beleefd, toen zij in een moeras, op veertig mijl afstand van New Orleans op zoek waren naar een zeker soort moerasplanten. Na meer dan een week met hun bootje door het uitgestrekte moeras te hebben rondgezworven kwamen zy op zeke ren dag by een eilandje, waarop een vreemd soortig gewas hun aandacht trok. Het had den vorm van een palm maar was grys van kleur. Groote gele bloemen zaten op korte stengels aan den voet van den stam. Een der avontuurs naderde den palm om deze beter te onderzoeken. Bezig met het afplukken van een der taaie stengels voelde hy zich plotse ling van achteren als door een sterken arm aangegrepen en verschrikt opkijkende be merkte hy tot zjjn ontzetting hoe een der bladeren van den palm naar beneden boog en zich als de gry'parm van 'n inktvisch om hem heen strengelde, terwy] ook de andere takken zich dreigend naar hem uitstrekte Tever- trachtte de ongelukkige zich los te maken. Steeds kneJJender werd de greep dier vangarmen, zoodat iedere beweging hem by kans onmogeiyk werd. Zoo werd hy tot dicht aan den stam getrokken, waaruit andere tentakels tevoorschpn kwamen, die een bij tend vocht begonnen af te scheiden. Ware hy alleen geweest, de monsterachtige vleesch-etende plant zou hem waarschyulljk als middagmaal hebben gebruiktzonderdat hij in staat zou zyn geweest zich er tegên te verzetten Maar zyn makker was op zyn hulp geroep yiings komen toeloopen en begon nu met een scherp mes de taaie vangarmen een voor een door te snijden. Deze trachten ook de nieuwe prooi te vangen maar door handig manoeuvreeren wisl de plantkundige aan hun fatalen greep te ontkomen. Niettemin duurde het nog wel eenige uren voordat hy zijn vriend bevrijd had want niet zoodra was hy er in geslaagd eenige armen door te snydeu of andere wisten het slachtoffer opnieuw te omknellen. Het lydt geen twijfel dat kleine dieren die door deze planten worden gevan gen, niet meer kunnen loskomen en als voed sel worden gebruikt. EEN DUEL TUSSCHEN VADER EN ZOON. Uit Casala Principe, een klein plaatsjein de buurt van Napels wordt heL volgende bericht over een duel tusschen vader en zoon gemeld. De vader, Antonio Campolungo ge naamd. was 50 jaar. Hg had een zekere ver maardheid in de buurt gekregen als sluwe veedief. Met dit bedryf wist hij voornameiyk tgdens den ooilog tamelyk rijk te worden. Hij was zelfs in staat een groote boerderij te koopen dien hij samen met zijn zoon exploiteerde. Beiden waren mannen met een woesten aard en zg verkeerden dikwijls in staat van dronkenschap, waai bg het gewoon- lyk tot heftige woordenwisselingen en soms zelfs tot een handgemeen kwam. Dezer dagen was zulks weer het geval, en toen heeft zich het drama afgespeeld, welks verloop uit de byomstandigheden en de ligging hunner beide Iyken valt af te leiden Zij wapenden zich met pistolen en daag den elkander tot een duel uit. Beiden waren uitstekende schutters, en zonder eenigen twijfel vast besloten te dooden. De wapens moeten vrijwel tezelfder tijd zijn afgevuurd, daar de vader gedood weid door een kogel n het hart, terwijl de zoon door het hoofd geschoten werd, en eveneens dadelijk dood moet zijn geweest. De lgken werden dicht bij de boerdery gevonden door een aantal boeren in den om trek, die de schoten hadden gehoord en op het geluid er van waren komen toesnellen. WILDE DIERENJACHT IN FRANKRIJK. Angstige uren voor de boeren. De hevige storm, die te Toulon dezer da gen heeft gewoed, aldus melden de Fransche bladen, is oorzaak geweest van een gebeur tenis, welke de inwoners van vele dorpjes in de Varden schrik om het hart heeft doen slaan. Op een middag werd namelijk 'n groote kooi, waarin zich een prachtige leeuw en een enorme panter bevonden, van een aan het station staanden onoverdekten goederen wagon, door den wind meegevoerd en op den straatweg neergeworpen, waar zij in stukken viel.van welke exquise gelegen heid de beide woudbewoners een dankbaar gebruik maakten, om zich in de bosschen tusschen Cuers en Puget-Ville te verbergen. De inmiddels doer de politie gewaarschuwde bewoners van de omstreken, barricadeerden hunne huizen. Jagers hielden drijfjachten. De politie van Toulon zond rywiel-politie het veld in, om de dorpelingen te waarschu wen en. hun te raden, hun kinderen niet alleen te laten uitgaan. Des avonds vernam men, dat de wilde dieren toebehooren aan de ménagerie van een zekeren Guilaumin Vier bedienden van deze menagerie wachtten aan den trein op de uitlading der dieren en bemerkten hun ontsnapping het eerst. Zij verleenden hulp bj) de nasporingen. Tegen zes uur werd de leeuw opgemerkt dicht bij de plek, waar de kooi was neer geworpen. Waarschijnlijk was het dier aan gelokt door den reuk van het voedsel, dat op de helling van den weg was blijven lig gen. Onmiddellijk werden de afgebroken nasporingen voortgezet en tegen tien uur des avonds wisten eenige matrozen en po litieagenten den leeuw onder schot tekrijgen. De panter echter is nog steeds zoek, en voordat ook dit verscheurend dier, hetzij dood of levend, in handen der drijvers is gevallen, zal de rust in de buurt van Toulon niet weerkeeren. HET BEVECHT BIJ BATAVIA. Tot nu toe 32 dooden. Het voorloopig onderzoek. WELTEVREDEN, 13 Febr. - Naar aan leiding van het gebeurde te Tangerang is een verhoor afgenomen, dat verschillende arrestaties in de omgeving van Tangerang tengevolge heeft gehad, waarbij ook witte broeken in beslag genomen zgn, wat bewgst van het fanatiek-godsdienstige van het ge vecht. De veldpolitie beschikte niet over op de beaumont-karabijnen passende patronen. De revolver van den gedooden inlandschen agent is in beslag genomen Er bleek geen enkel schot mee te zijn gelost. De controleur Rehmrev vertoeft thans te Weltevreden voor het opmaken van het rapport. Gisteren is het lijk van een verzets man uit de kali opgehaald. Het was door den controleur Rehmrev neergeschoten, waarna beiden in de kali vielen. Het aantal dooden is nu gestegen tot 82. Een inschrijving is geopend voor de we duwe van den gevallen politie-opziener Scheepmaker. (Aneta). zendt ik U prijsopgaaf van „HERBULENT" afdoend middel tegen zwakke ma gen, gebrek aan eetlust, zuur, slech te spijsvertering, enz. Dankt zijn groote geneeskracht aan de bijzon dere samenstelling van de heil zaamste krulden. Maakt de maag in korten tijd gezond en krachtig. Verkrijgbaar bij de voorn, drogisten. C. B. EPKER, Administrateur, Geldertchekade 27 A (Beurtplein) ROTTERDAM en Ottoweg 10, HEELSUM belast zich met het buzorgen van Hypotheken en Credieten. Momentaal Kapitalen beschikbaar. Salmiak* Tabletten1 Hoeststillend Slijmoplossend Heerlijke smaak J rofn°™n!40e"60u-3 Voorzien var» den naam MIJNHARDT^j I BIJ A PO TH. EN DROC/STEN Wegens vertrek te koop aangeboden een TE MIDDELHARNIS. bevattende: kamer, klein kamer tje. keuken en werkplaats en daarachter gelegen een vrij erf. Te bevragen onder letter J Bureau van dit Blad. A f d e e I il bericht h| Heer L. a.s. het tegen ze cl Maatnemdl Horlogemaker Het beste en s GOUD, ZILV KLOKKEN,! BAROMETER.'! Prima kwalite Laagste f Ei|| Levering van B ook op voorschrii I! VAKKUNDIG HERVA1 DIEN TARII DE EXTRA AF TE B MODERNE VORSTENHUWELIJKEN. Dollaren pond spreken ook een woordje mee. In het koningschap, en ook in den prinse- lijken staat, is de klad. Geen koningskind weet, wat de dag van morgen van zijn aan spraken en titels overlaat. Is 't dan wonder, dat diverse prinsen het zekere voor het onzekere nemen en zich door een „hoog- valutarisch" huweiyk beschermen tegen de grillen van onzen revolutionnairen tijd? De Deensche vorstenfamilie doet sterk aan deze assurantie. Vooreerst was daar prins Erik, volle neef van koning Christiaan X, die als wijlen Columbus den Oceaan overstak om de nieuwe wereld te ontdekken. Zgn polis is Maandag afgesloten in den vorm van een huwelijkscontract met miss Lois Booth, kleindochter van den Canadeeschen multi-millionnair en houtkoning Booth. We hebben al met een paar woorden melding gemaakt van dit te Ottawa voltrokken huwelijk, dat met evenveel praal geschiedde als een vorstelijke trouwpartij. Prins Erik, die 33 jaar, is, vertrok dadelijk na de plech tigheid, een jonge Canadeesche vrouw en ettelijke millioenen ponden sterling rijker, maar met inboeting van zijn luttele uitzich ten op den Deenschen troon (deze heeft hy vooraf moeten prijsgeven) naar New York, vanwaar het paar met de „Berengaria"naar „good old Europe" stevent. Maar ook prins Viggo, de 30-jarige broer van Erik, is een secuur man. Hij is tot de conclusie gekomen, dat het verstandig was, zgn toekomst te verbinden aan de dochter van dr. James Green uit New Yorkmiss Eleanor Margaret Greem Zaterdag is die verloving officieel geworden, en wanneer in Juni ook dit huwelijk een feit zal zijn, zal Viggo zich verheugen in een vrouw wier bruidschat in dure dollars niet achterstaat bij de pouden van miss Booth. Reeds in November van het vorig jaar was er sprake van het engagement, maar de vader van het meisje dementeerde alle berichten daarom trent. Na het huweiyk gaat het paar naar Engeland op bezoek by Viggo'stante, koningin Alexandra, en dan naar Frankryk, waar de jongelui hun opwachting maken bij de groot moeder van den prins, de hertogin van Cbartres. Wonen gaan ze in Denemarken, waar ze zich tevreden zullen stellen met den titel van .hoogheden" inplaats „konin- kiyke hoogheden" zooals anders een prins van den bloede en zijn gemalin heeten, en verder bekend zullen staan als graaf en gravin Rosenborg. Zoo zullen ook hun na komelingen heeten Maar is dat niet de filo sofie van onzen tijd: liever graaf Rosenborg met goede dollars dan prins van Denemarken met gedeprecieerde kronen TERUG TOT DEN TROUWEN VIERVOETER. De vrachtauto door het paard verdrongen Nadat de motor eerst een opruiming heeft gehouden onder de trouwe viervoeters, die den me: sten hel: het secr te Londcl laars vc| korte af waar zo<| t Is eer man zal kunnen wie de veelvouc zine gel oortdu; Hoe h noemde dat het M heeft oq monton torvoeri terug t< h ^JoïtëïT^M lie volg<^ eiech va terzijde De Elec Schijr spoedig ken, di< I als lichfc Hoof® licht, 1 I centrah het ee: voor oi Naas huismc in |vin bezighc veel oude en was kracht trisch Verc geleidi den pompe schien hoewe zijn, bruik Verc derijer meerd stroon Voo' hier v minde in Gro geven onkosi Uit beperl

Onze Eilanden | 1924 | | pagina 4