BINNENLAND. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 9 JANUARI 192 4. 3 gedaan heeft aan den West- ijk tot en met ordt naar het ing zal plaats zelf betaald zal ook dan aan de bedrag moeten voor het schrij- nemen, welk »en wordt aan- üng. De Voor- en W. De hef- t geschat inko- inkomen plaats en van ƒ800, asse meer dan 3e klasse meer DO,4e klasse net 1600, tot en met n 1900,— tot eer dan 2200, lasse meer dan 0,9e klasse met 3700, tot en met ƒ4400 tot e r dan ƒ5200, n per kind, ver- asse 0,073e 5e klasse 0,14; 0,22; 8e klasse asse ƒ0,40; 1 le 56 per week en 2 blijft vervolg- met den eer- rin de koninklij- ilgemeene stern- Voorzitter zegt uit de Heeren v. d. Velde en ie heeft plaats sloten het land iten spitten. Als entekas de helft raid worden tot er roede. bedrag toe te verschaffing het n op de begraaf- en te verwijde- strijding slechts alle respect te is, doch zijn be- jmmissie is een Dgenoemde werk tomen, doch niet irganiseerd plan n een regel wordt en bedragen bij bedragen voor ongehuwden en s niet overgeven ine. in bedeeld wordt vullen, meer niet eren door te kort lificeeren de uit- laan zijn. De ge- hische instelling. behandelen. Er e toen hem werk dat hij morgen ld was. Spr. zegt en moet noemen, dat er al zijn die iworden zijn. Een m 2,50 tot 4, n. Wat in het ge- lidersbond is aan- irkloozen, is niets in de steden uit- willen verleenen zijn bij de werk- n een zekere hulp roor de steunrege- ier arbeidersbond Aangezien het iund wordt, komt elk geval op zich- te laten beslissen steuning en werk- n gaan. Dit voor stemmen aange- >or aan B. en W. en zulks ook ten ïaffing. Dit voor- gemeene stemmen mede dat aan 55 eikt ter bekoming gens zegt de Voor- adering is gespro- levensonderhoud stellen gedaan zul- in een der eerst- et geschieden, aan- r 1 Mei koninklijk mdat de aanslag- gt. nningen. De Voor gesproken is, deze Januari 1924 niet ft besloten, ter een adres van over den slech- zegt wel 30 keeren bij het Polderbestuur geweest te zijn. Het eene lid sprak dat de hal in den grond zat, een ander lid ontkende dit weer. Hij is naar het loods- gebouw gegaan om puin en na herhaalde ver zoeken heeft hij het niet kunnen krijgen. De heer Spuybroek zegt dat op de Rijkswerf puin te verkrijgen was tegen 50 cents per vracht Hij vindt het treurig dat een Burgemeester herhaalde malen naar een Polderbestuur moet gaan en dit beneden zijn waardigheid is. De heer Langeveld zegt dat zij onmachtig tegenover den toestand der wegen stonden en zijn persoonlijke opinie is dal de weg niet voor bewerking vatbaar was. Besloten wordt adressanten kennis te geven wat er geschied is. De heer v. d. Velde spreekt voorts over art. 20 der algemeene politieverordening en meent dat die nageleefd dient te worden. Nu is bij de coöperatieve woningen geen sloot. Vol doende afwatering is er dus niet. De Raad spre ke zich uit, om in dit gedeelte der gemeente eene behoorlijke rioleering aan te leggen en daarvoor eene commissie te benoemen. De Voorzitter antwoordt dat in den Raad daar al verschillende keeren daarover gespro ken is. Ook is over deze zaak een brief ge schreven aan het Polderbestuur. Deze maakte groote bezwaren o.m. bij demping de kosten en de bereidwilligheid tot demping van den mede-eigenaar. De heer v. d. Velde verwacht van het Polderbestuur niet veel. De Voorzitter zegt dat toch zonder de Polder in deze niets gedaan kan worden. De heer Langerveld meent dat als de beerputten in orde waren, zou de toestand al beter zijn. Op voorstel van den Voorzitter wordt be sloten voorbereidende stappen te doen. die later medegedeeld zullen worden. Na de rondvraag vestigt de heer Trouw de aandacht op de begraafplaats en zou op de zijkanten in de grootste lengte loguster of andere afheiningen willen aanbrengen. Ten slotte vraagt de heer Vijfvinkel zoo min mogelijk op Zaterdag en de heer v. d. Velde zooveel mogelijk op Zaterdag te ver gaderen. Plaatselijk .Nieuws. MIDDELHARN1S. Zateidag moest van den Van Pallandtspolder een beste koe uit nood worden geslacht. Het dier werd voor de consumptie goedgekeurd. Te IJmuiden is van de beugvisscherij binnengekomen de vischsloep M A. 57 „Nely" schipper Abr. Jongejan met een besomming van 1150. Op Donderdag 10 Januari 'sav. 6.30 uur hoopt voor de J. V. „Psalm 119 9" inde Geref. kerk op te treden Ds. Akkerhuis uit Maassluis met het onderwerp: „Trouwe Zonen". Eveneens zal op bovengenoemden dagen uur in de Ned. Herv. kerk een rede worden gehouden door Dr. Severjjn uit Dordrecht met het onderwerp: „De Ware Wynstok". Ongevallen. S. van der Valk had met het schaatsenrijden het ongeluk te vallen en een pols te breken. Zaterdag zakten een 5-tal jongens op de Stoofkreek door het ijs: allen wisten zich weer op den kant te helpen Mej. W. v. d. H. viel zoodanig op het ijs, dat ze een korte poos bewusteloos bleef liggen en bloedend aan het gelaat werd verwond. De heer van Eesteren alhier, zakte onder Nieuwe Tonge tot zijn middel door het ijs. De vrouw van A. Vroegindeweij maakte door de gladheid in zoo'n mate kennis met de straat, dat ze een pols brak. In de Geref. Kerk is een extra gift van 25 gulden gecollecteerd, hetwelk is besteedt aan het verzoek van den gever. Tevens is door de diakonie van genoemde gemeente aan hare bedeelden ieder een mud kolen verstrekt. Roeiboot gevonden. Door de riethakkers gebr. Van der Valk, is aan den Burgemeester kennis gegeven, dat door hen aan den Buiten dijk van den Van Pallandtspolder een aan gespoelde roeiboot is gevonden waarin zich bevond: een geladen geweer, een blauwe kiel, eenige houten lok-eenden en 2 bussen waarin suiker en cacao. De plaats van her komst is onbekend, doordat de boot onge merkt is. IJSVERMAAK. Het Bestuur der IJsclub verzoekt ons te willen mededeelen, dat het allen leden be leefd doch dringend wordt verzocht, geen sinaasappelschillen, restanten van sigaren of sigaretten, lucifers en dergelijke dingen achteloos op de ijsbaan neer te werpen, want dat daardoor ernstige ongelukken kunnen ontstaan. Reeds een drietal slachtoffers zijn gevallen doordat de baan verontreinigd was met kleine voorwerpen, die er niet op be- hooren. SOMMELSDIJK. De armenbus, geplaatst op het gemeentehuis, heeft over 1923 opge bracht 137,28. De heeren Jb. Slis en J. L. A. Thiel- man, resp. herbenoemd als regent van het Burgerl. Armbestuur en Weeshuis, en als lid der Schoolcommissie, hebben hunne be noeming aangenomen. De heer G. Joppe Jz. kwam bij het schaatsenrijden te vallen en ontwrichtte een arm. Voetbal. De wedstrijd M.S.V.V.-H.Z O D. is weer afgelast. Op Zondag 18 Januari 's avonds half. zeven, hoopt voor de Vrijzinnig Hervormden op te treden Ds. F. v. d Kieboom van Bergen, in de zaal van den heer Touw aan den Langeweg alhier. Met dank aan den gever berichten we dat in don oudejaarsdienst der Vrijz. Herv. een bankbiljet van 25 is gecollecteerd. DIRKSLAND. Maandagavond j.l. hield de IJsclub „Dirksland" haar algemeene leden vergadering, welke bezocht was door 120 mannelijke en 16 vrouwelijke leden. De Voorz. D. Poortvliet opende de verg. en gaf een uitvoerig verslag van de werkzaam heden der ijsclub welke tot resultaat hadden, dat Dirksland, in combinat'e met de ijsclub „Herkingeu" het z.g.n. Klaasjes water als ijsbaan zal exploiteeren. Hij noemde het een zeer treurig verschijnsel dat een Gemeente als Dirksland, waar zeer veel goede schaats- ryders(sters) zijn, dat deze een baan heeft (en dan nog niet eens zelf) welke eeu uur van het dorp ligt. Verandering is daarom gebiedende eisch. Nogmaals zal het bestuur trachten dit jaar een eigen baan te krijgen, hetgeen echter bij slagen een groot geldelijkoöerzoueischen. Spr geloofde echter op de trotsch der gemeen teleden te kunnen rekenen die het bestuur in hare plannen ten goede zou komen. De secr. C. v Loo las hierna de notulen voor, welke onveranderd werden goedge keurd De penningm. A. Knöps bracht verslag uit van zijn financieel beheer, waarbij bleek, dat slechts 62,45 in kas was Hierna gaf de voorz. die inmiddels door den smid Knöps aan een collectie voorzitters hamers was geholpen gelegenheid tot can- didaatstelling voor bestuursleden.Daarechter niemand als tegencandi^aat werd opgegeven, waren de aftr. leden C. Joppe en L. Stolk her benoemd. Hierna volgde de verloting, waaraan de voorwaarden werden verbonden dat de hoofd prijs en de verrassingsprijs op de bestuurs tafel moest geopend worden. De prijzen vielen ten deel aan resp. H. Meijer (hoofdprijs, 2de prys W. Both, 3de prijs J. v. d. Groef, 4de prijs G. L Warnaer G Lz., 5de prijs (doos sigaret ten) C. de Bruin en de verrassingsprijs J. Knöps. De 2de, 3de eu 4de prijs bestond in een kisje sigaren. De hoofdprijswinner opende hierna zijn prijs en bleek deze te bevatten een prachtige leghornhaan, welke onder groot gelach een rondvlucht deed door de zaal. Hierna was J. Knöps aan de beurt om zijn prijs in ontvangst te nemen en te openen De inhoud verraste werkelijk ieder en veroor zaakte groot pleizier waardoor de samenstel ler de heer J. Poortvliet veel eer van zijn werk had. De damesprijs, een fraaie portemonnaie, viel ten deel aan mej. Joh. v d. Doel. Besloten werd nog om a.s. Woensdag een hardrijderij te houden voor heeren van 16 jaar en ouder met een inleggeld van 25 cent en voor jongens van 12 tot 16 jaar met inleg van 10 cent. Deelnemers moeten zich vóór Woens dagmorgen 11 uur bij een der bestuursleden aanmelden. Vermoedelijk zal ook Woensdag „Amicitia" zich op het ys doen hooren. Donderdag as. ringrydery voor paren en hardrijderij met hindernissen op de prikslee. Deze wedstryd zal op den Boezem plaats vinden. Met een woord van dank en een beroep doende op aller medewerking sloot de Voorz. deze zeer geanimeerde vergadering. MELISSANT. Maandagmiddag had B.Tr. het ongeluk dat hij met het uitwijken voor een wielrijder, met paard en wagen in de sloot terecht kwam aan den beneden Molen dijk. Het ongeluk geschiedde door dat het paard op een gladde plaats op den weg uitgleed. Met vereende krachten werd alles op het droge gebracht. Persoonlijke ongeluk ken vielen niet voor. De door de gemeente bij inschrijving verkochte Iepen boomen op de begraafplaats zijn gegund aan den hoogsten inschrijver H. v. d. Mast Hz voor 22.75 de 4 stuks. De door de Ned Herv. Kerk verkochte 4 Iepenboomen zijn gegund aan den hoogsten inschrijver H. v. d. Mast Hz. voor ƒ37,26 in massa. HERRINGEN. De heer A. van Bochove, hoofd der bijzondere lagere school alhier is in gelijke betrekking te Rotterdam benoemd. Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier is j.l. Vrijdag in de vacature K. Kareis, voor de tweede maal benoemd, de heer J.A. Witvliet. Daar viermaal in het jaar kostelooze vaccinatie moet worden gegeven volgens de wet, zal voortaan elke Woensdag van elk kwartaal daartoe ter secretarie gelegenheid bestaan. Door de bestaande ysclub alhier wordt thaDS het z.g.D. KJaasjeswater als ijsbaan gereserveerd. Toegangskaarten zjjn by de ijsclub verkrijgbaar gesteld. Vooreen seizoen kaart wordt 5'», voor een dagkaart 10 cent betaald. By het schaatsenrijden had C. Lokker Mz. het ongeluk zoodanig te vallen, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bij A. Witvliet alhier ontstond schoor steenbrand, wat door tijdige outdekking spoedig gebluscht kon worden. STELLENDAM. Woensdagavond zal in de Ned. Herv. kerk godsdienstoefening worden gehouden. De heer Bouman zal voorgaan. De heer P. D. Holleman heeft ontslag genomen als bestuurslid der hier bestaande Ijsclub, waarvan hy langen ty d voorzitter is geweest. NIEUWE TONGE. Dezer dagen moest van den landbouwer A. Buijs alhier een paard worden afgemaakt. Het cadaver is naar de Centr. slachtplaats te Middelharnis gebracht, Het woonhuis met erf, bewoond door I. Campfens is onderhands verkocht aan den heer P. van Loon, alhier. Maandagmiddag werd alhier de IJsbaan geopend. Door de IJsclub „De Vlakte" is een tent geplaatst tot het opbergen van kleeren. Van de baan werd dien middag druk gebruik gemaakt. Den heer P. J. van der Ree alhier slaagde dezer dagen voor het diploma Boek houden „Mercurius". Tegen W. d. V. te Oude Tonge is proces verbaal opgemaakt wegens straatschenderij. OUDE TONGE. Alhier zijn eenige personen die zich wel wat vroeg op het ys waagden, er door gezakt. J. Gebraad moest met stok ken er uit worden gehaald. De heeren A. Fluit en J. van den Tol zijn resp. herbenoemd tot ouderling en dia ken der Ned. Herv. Kerk. De heer J. Pollemans heeft ondershands aangekocht het land van den heer D. W. Prince. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat er gelegenheid bestaat tot kos telooze inenting op Woensdag 24 dezer des nam. ten 4 ure, van hen die zich daartoe ten huize van den Gem.-geneesheer aan melden. Kort verslag van de IJslub „De Schaats" te Oude Tonge, gehouden op Maandag 7 Januari '24 des avonds 7 uur, in het Lokaal der Oude O. L. S. Punt 1 Opening. 4 De voorz. dhr. Iz. Mesritz heet de aanwe zigen hartelijk welkom, en deeld zijn spijt mede, dat hy hedenmiddag niet aanwezig kon zijn de baan officieel te openen. Het doet hem genoegen dat er flink ge reden is, en tevens over de goede afloop, samenwerking en orde en hoopt dat het publiek zich noch eenige middagen mogen amuseeren. Luid applaus. Punt 2. Gedrag op de IJsbaan. Spreker verzoekt de baan tot het einde toe te rijden en zag gaarne dat niet leden 0.10 per middag betalen voor het ryden, verzoekt de baan niet stuk te rijden zooals 4 jaar geleden is gebeurt, en toen is ge probeerd een IJsclub te formeeren, hetwelk is gelukt en hoopt op de medewerking van het publiek. Verder verzoekt spreker de insigne's te dragen, ter voorkoming voor hetonnoodige aanhouding om lid te worden. Punt 3- Bespreking wedstrijd. De leden werden in de gelegenheid gesteld hun voorstellen in te dienen aangaande dit onderwerp. De Winter zag gaarne rijden om geldprijzen. Les wou de winner prijs laten halen, zoo als in Ooltgensplaat is geschied. De Leeuw (best.) zag gaarne viererlei wed strijden gedemonstreerd: le Schoonrijden, 2e. hardrijden, 3e. mooirijden, 4e. voor de priksleden en dan voor iedere wedstrijd 10,— beschikbaar te stellen. Na eenige besprekingen wordt hiervan afgezien, onder die verstande, dat er Woensdagmiddag de wedstrijd zal gehouden worden en de prij zen dan bekend zullen zijn. Punt 4. Loon baanvegers. Den Rooijen zag gehuwde personen hier voor aangewezen, welk voorstel met applaus wordt begroet. Nog eenige discussie's hierover te zyn gevoerd aangaande het loon, wordt dit vast gesteld op O 35 per uur. Dhr. L. Quyst Wordt aangewezen, als steun van den penningmeester in het schil derhuisje. Punt 5. Rondvraag. De Leeuw (bestuurslid) zag gaarne dat personen die zoetelen, lid moeten zijn van de vereeniging. Alzoo wordt besloten. Tevens is verboden met kruiwagens over het ys te ryden, en bijten te hakken. De Winter zag goede contröle voor de dagkaarten, hierin werd voorzien. Krauwer zag gaarne wanneer een verga dering werd uitgeschreven, de bode deze te laten rondbrengen en geen andere personen. Voorz. zegt hieromtrent maatregelen te nemen. Dupree vraagt de baan morgen te openen met muziek, terwijl „Concordia" zich be schikbaar stelt, wanneer er Zaterdagmiddag nog ys is, muziek te maken. Met luid applaus werden beide voorstellen begroet. Punt 6. Sluiting. De voorz. dankt de leden voor de opkomst en hoopt nogmaals veel genoegen op de baan te mogen constateeren. OOLTGENSPLAAT. De Muziekvereni ging „Uitspanning door Inspanning" heelt besloten deel te nemen aan het Concours te Hellevoetsluis, dat gehouden zal worden op Hemelvaartsdag. De landbouwschuur der heeren L de Vos Wz. en L de Vos Cz., aan den bene den Moiendfik is ingezet door den heer Jac. van Gurp Jz. op 2610, Maandagavond hield de IJsclub „Voor waarts" een openbare vergadering. Medege deeld werd dat het aantal leden gestegen was tot 220. Heden Woensdagmiddag zal op de banen een (jsfeest worden gehouden. De georganiseerde wedstrijden zullen be staan uit: schoonryden van paren, hard ryden en ryden met hindernissen. Tot eere voorzitter werd benoemd de heer Joh. Bol en tot eere-lid de heer C. M. Breur. Ds. Bouwman te Lopik heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier bedankt De gemeenteraad komt in vergadering byeen op Donderdag 10 Januari a.s. des namiddags half drie. Loop der bevolking gedurende 1923. Bevolking op 31 Deo. 19221590 mannen en 1552 vrouwen, totaal 3142. Vermeerderd door: Geboorte: 51 m. en 47 vr. Totaal 98. Vestiging: 35 m. en 69 vr. Totaal 104. Totale vermeerdering 202. Verminderd door: Sterfte14 m. en 16 vr. Totaal 30. Vertrek: 74 m. en 79 vr. Totaal 153. Totale vermindering 183. Bevolking op 31 Dec. 19231588 m. en 1573 vr. Totaal 3161. Getal huweiyken 47. Getal echtscheidingen 1. DEN BOMMEL. In de Gereformeerde kerk is benoemd tot Ouderling de heer K.L.Buth en tot diaken de heer J. Buth. Loop der bevolking op 1 Januari 1924. Vestiging60 M. 58 V. Geboren 33 26 Totaal... 93 M. 84 V. Vertrek46 M. 72 V. Overleden9 10 Totaal.65 M. 82 V. Vermeerdering.177 Vermindering137 Vooruitgang40 1 Januari 19231996 personen. Vooruitgang40 1 Januari 19242036 personen. Aangegeven werden 4 levenlooze kinderen. - In plaats van den heer P. Bisschop, is tot waarnemer bij het Kon. Ned. Meteor. Insfc. voor de post den Bommel benoemd de heer W. Drenth. HELLEVOETSLUIS. Vrydagavond i zal voor het Departement Hellevoetsluis van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen optreden de Heer Ritter met het onderwerp Schuld en Boete" van Dortojewski. Deze •ij eenkomst zal tegen een lage entree ook toegankelijk zijn voor niet-leden. - VOETBAL. Wegens de vorst zy'n alle wedstrijden, welke tegen Zondag jl. waren aangekondigd, afgelascht. - Vrijdag j.l. werd alhier aanbesteed Het éénjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken te Hellevoetsluis en te Brielie. Raming 5200. Er waren 10 biljetten ingekomen. A. Spoon Gz., Nieuwenhoorn, 4780.—. J. v. d. Linden, Brielie, 4810. D. N. Bout, Brielie, 4830. L. Poldervaart, Brielie, 4980. A. W. Kriens, Brielie, 4990. P. v. d. Straaten, Hellevoetsluis, 5090. Ant. v. d. Hoek, Heenvliet, 5150. P. Essenberg, Hellevoetsluis, 5194. H. Hooghart, Nieuw-Helvoet, 5270.— K. v. d. Knaap, Rockanje, 5380. BRIELLE Dezer dagen ontstond brand in een pakhuis in de Nieuwstraat. Het paard, hetwelk daar gestald was, werd spoedig uit zijn netelige positie bevrijd. Met emmers water werd het brandje, dat door smeulen van zakken was ontstaan, gebluscht. - Zaterdag zakte een jongen, zekere P., door het ijs in de Molenvest. Door in de nabijheid aanwezige personen is hij gered. - Maandagmorgen is het ijs op de Molen- vest goedgekeurd door de politie. Echter had het Zondags al wel een goede proef door staan, daar honderden er al op gereden had den. Op de 1.1. Vrijdag gehouden eieren- veiling waren aangevoerd: 6000 kippeneieren, opbrengst 11,90 p. 100. 30 eendeneieren, opbrengst ƒ10,— p. 100. OOSTVOORNE-ROCKANJE. Naar we van officieuse zijde vernemen gaat de tramver binding Oostvoorne-Rockanje spoedig door. Een groot station zal te Oostvoorne wor den gebouwd, terwijl een locaaltreintje den dienst zal onderhouden. Spoedig zullen wij hierop terugkomen. Marktbericht. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 7 Januari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 412 vette runderen, 264 vette kalveren, 804 schapen of lammeren, 1053 varkens. Prijzen per 1 kg.: koeien 4052^/55—60— 621 ct., ossen 505560 ct., stieren 4852 55/56 ct., kalveren 657592|, schapen 4045 ct.lammeren 2737 'per stuk; varkens 394142£ ct. De aanvoer van runderen was flink. De handel was tamelijk en de prijzen ondergingen bijna geen verandering. Voor een enkel puik best beest werd nog iets boven noteering be- talld. Stieren met kleinen aanvoer en weinig han del. De prijzen waren niet lager. Vette kalveren waren goed aangevoerd. De handel was redelijk en de prijzen waren iets flauwer clan vorige weck. Bij uitzondering werd voor een enkel puik best kalf nog 21 cent boven noteerrng besteed. Schapen en lammeren met minder aanvoer en matigen handel. De prijzen bleven vrijwel op dezelfde hoogte. Voor enkele zeer beste lammeren werd nog wel ƒ40 tot ƒ41 betaald. De aanvoer van varkens was ruimer. De handel was lui en de prijzen waren een weinig flauwer. Voor het buitenland werd gekocht. BOTER, KAAS EN EIEREN. ROTTERDAM, 7 Jan. Eieren. Zeeuwsche en Overmaassche 12—15 per 100 stuks. APELDOORN, 7 Januari. Eieren. Aanvoer 20.000 stuks, prijzen 10 tot \2\ gemiddeld ƒ111 de 100 stuks. Handel gewoon. T1EL. 7 Jnauari. Boter. Aanvoer 30 kg. prijs ƒ2.20—2.50; 50.000 eieren, prijs ƒ1012 kleine 8 de 100 stuks. GROENTEN, FRUIT EN AARDAPPELEN, ROTTERDAM, 7 Jan. Brielsche eigenhei mers 77.50, Zeeuwsche blauwe 7,25— 7.75 dito eigenheimers 6.757 dito bonte 7,257,75, blauwe eigenheimers 6.50, Bravo's 77,50, poters 4,254,50, Red Star 5,506, Limburgsche Industrie 4,25 4,50, dito Red Star 4,254,50, Drentsche aardappelen 3,50—4. Met geringen aanvoer, tamelijk vraag. AMSTERDAM, 7 Januari. Aardappelmarkt. Prijzen onveranderd. Aanvoer 2 ladingen 1670 H.L. HUIDEN, LEER, WOL, DIVERSEN. ROTTERDAM, 7 Januari. Vlas (Opgaaf van de marktmeesters). 19.800 kg. blauw, schoon 1.201.60, 3300 kg. wit Zeeuwsch 11.20, 13.500 kg. Groningsch 1.15 1.60, 11.100 kg. Holl. geel 1.20—1.60. KALENDER. Van den heer J. van der Ham Jz., Boek handelaar te Hellevoetsluis ontvingen wy een maandkalender. Voor elke maand een flink blad met duidelijke cijfers en ruimte voor het maken van aanteekeningen, boven dien vermelding van feestdagen, zonsop-en ondergang, verjaardagen Koninkl. Huis en aan de achterzyde van de kalender verschil lende posttarieven. Dit alles maakt het een bij uitstek practische kalender, die— uitste kend typografisch verzorgd als ze is— een sieraad is voor kantoor en huiskamer. Burgerlijke Stand. SOMMELSDIJK. Overleden: J. A. Vroegindeweij 18 j. z. v. A. Vroegindeweij en A. C. Both. DIRKSLAND. Geboren: Pleunis z. v. Abraham Ruit en Willemina Poortvliet. Ondertrouwd: Sacharias Poortvliet j.m. 30 j. en Bastiaantje den Hartog j d. 24 j. HERRINGEN. Geboren: Jannetje, d. v. C. van 't Hof en Jannetje de Ruiter; Aart, z. v. Alexander van Bochove en Adriana de Heer; Lena, d. v. Jo hannes v. d. Ouden en Adriana Kalle. OverledenCornelia Padmos, oud 42 j. echtgen. van A. Munters. MELISSANT. Geboren: Leendert, z. v. P. D. Sieling en A. J. v. d. Poel; Johan Heinrich. z. v. C. Bechtum en J. Wielhouwer. Overleden: Arie Leendert, z. v. L. C. Struik en L. Maasdam. GOEDEREEDE. Geboren: Dina Cornelia Adriaantje en Bastiaan z. en d. van B. Temmink en U. E. v. Veen; Aren en Beatrix Maria z. en d. van K. Soeteman en N. den Eerzamen. Gehuwd: Gerrit Orerbeeken 25 j. en Maartje van Heest 25 j. Overleden: Jannetje van Splunter, oud 16 j d. v. P. v. Splunter en D. Ryobrand. DEN BOMMEL. Geboren: Adriana, d. v. W. Hameeteman en C. Legierse; Joost, z. v. P. Nachtegaal en J. v. d. Maden. EEN VERRADERLIJK SCHOT. Een huiselijk drama. Een man en een vrouw gewond. AMSTERDAM, 5 Jan. Hedenmiddag tegen drie uur heeft zich op de tweede ver dieping van perceel van Hogen dorpstraat 231 een allertreurigst drama afgespeeld. De bewoner, zekere Reyenga, van beroep los- werkman, had meermalen twist met zyn vrouw gehad. Ook hedenmiddag, toen hij een borrel op had, kreeg het tweetal ruzie: over een huiselijke aangelegenheid. De man: ging hevig te keer Op het oogenblik dat zijn vrouw uit het raam naar de straat keek, trok hij plotseling een revolver, richtte die op de vrouw en haalde den trekker over. De kogel trof haar in den rug ter hoogte van de longen. Daarna keerde hij het wapen tegen zichzelf en schoot zich in de borst. De schoten werden gehoord door eenige jongens en buren. Toen ztf de kamer binnen drongen vonden zij de lichamen op den grond liggen. De politie en de Geneeskundige Dienst werden gewaarschuwd en per autobrancard werden de getroffenen naar het Binnengast huis vervoerd. De toestand van den man is zeer zorge lijk, daar de kogel tot in de hartstreek is doorgedrongende vrouw is er beter aan toe, ofschoon de verwonding niet ongevaarlijk is. Hedenmiddag werd zfi door den com missaris van het bureau Spaarndammerstraat de heer Marcus, gehoord. Haar verklaringen komen neer op hetgeen hier boven vermeld is. Zij voegde er aan toe, dat Reyenga wel een borrel gedronken had, maar niét dron ken was. Beiden z(jn ongeveer veertig jaar oud. De revolver is in beslag genomen. KRANIGE UBKEBS. Hoe de post vuu Urk naar Kampen wordt gebracht. KAMPEN, 5 Januari. In de positie van de postboot, welke sinds Maandagavond vlak voor den mond van het door een ysdam afgesloten Keteldiep is ingevroren, is geen verandering gekomen. Zooals gemeld, zijn reeds Dinsdag de acht passagiers, onder wie een dame, er met hulp van den lichtwach- ter niet zonder moeite op het rivierhoofd en verder langs den dam aan wal gebracht, torwyi Woensdagochtend de post is afge haald. Donderdagmorgen te zes uur hebben eenige Urkers het eiland met een loopviet verlaten, om te trachten de post over te brengen. Des middags te twee uur werd telefonisch van Schokland gemeld, dat de vlet daar in zicht was. 's Avonds te 7 uur stapten deUrkers doodeiyk vermoeid op Schokland aan wal. In den vroegen ochtend van gisteren hebben de mannen den tocht naar de Ramspol (een uit-stekend schiereilandje aan de Westpunt van het Kamper-eiland) voortgezet en troffen daar een van hier uitgezonden ploeg. Nadat van post gewisseld was, werd de zware terugreis ondernomen. SIC TRANSIT. 'tWas in een breede, stille straat By het Concertgebouw De sneeuw lag heel hoog opgehoopt Op bergjes, gryzig grauw. Daar kwam een Kerstboom uit een huis, Van alle pracht ontdaan. Hy kwam, sic transit gloria, In zoo'n hoop sneeuw te staan. Toen wachtte hij, die gister nog Geprijkt, geschitterd had, De kar af van de Reiniging, Op kosten van de Stad. 'tWas als een oude Generaal, Die werd gepensionneerd, 't Was als een oude Ambtenaar, Inééns gecolyneerd. 't Was als een waarschuwing voor hen, Die op den ladder staan: Hoe hoog, hoe vast, hoe prachtig ook, Het raakt éénmaal gedaan. Als „Men" ons niet meer noodig heeft, Dan staan we aan den dijk; d'Eén met zijn voeten in de sneeuw, De ander in het slijk. CLINGE DOORENBOS. Verloren hoekje. Huiswerk. „Mammie", vroeg het kleine meisje, wor stelend met haar huiswerk, wat moet het zijn „Meisjes is", of „Meisjes zijn". „Wel: „Meisjes zijn" natuurlijk," ant woordde de moeder. „Dat dacht ik ook," mammie, maar ik vind het toch zoo gek klinken: „Meisjes, zijn de deur dicht?"" Dan zal 't wel waar zijn. Jansen: „De man die probeert een vrouw iets uit het hoofd te praten is een dwaas." Dirksen: „Wie zegt dat?" Jansen: „Mijn vrouw." Leergierig. De jongens waren zeer oplettend en schenen de pogingen van den onderwijzer, om hen de wonderen der wereld uit te leggen te waar- deeren. Na een poosje zag de onderwijzer een der jongens blijkbaar diep in gedachten, waarom hij hem vroeg: „Zit je je te verwonderen over wat je gehoord hebt, Henk?" „Ja mijnheer", antwoordde Henk, „ik zit er over te prakkeseeren, hoe de melk in de co- cosnooten komt." Wat een vraag Kleine Henkie, bij den leverancier: „Wil u een baal hooi sturen", mijnheer?" „Een baal hooi? Wat wil je daarmee, jon gen; is 't voor je vader?" „Neen, mijnheer, voor ons paard." Verstand. „Instinct, instinct? Aah wat, er zijn massa';s honden, die meer verstand hebben dan hun bazen „Ja", viel Snugger bij, „ik heb zelf ook zoo'n hond." En hij begreep niet, waarom er gelachen werd. Oom de imitateur. Klein Annetje; „Toe oom, wil U even uw neus snuiten voor Hermannetje; ik heb hem gezegd, dat dat precies zoo'n geluid maakt als zijn nieuwe trompetje, maar hij wil mij niet gelooven." Gemakkelijk te verhelpen. Tante: Het is hier zoo koud in de kamer, dat ik gewoon zit te klappertanden." Nichtje: Neem uw tanden dan uit uw mond tante. Liefderijk. Verkoopster in een boekhandel: „Dit boek kan ik U beslist aanraden, het kost maar één gulden, en het is werkelijk om je dood te lachen." Heer: „Geeft U dan maar hier, dan is het precies wat voor m'n schoonmoeder." Waarom niet? „Maar Ferdinand, nu heb je toch weer een knoop in het collecte-zakje gegooid Ja, waarom dan niet? Èr werd toch ge collecteerd voor het verschaffen van kleeren aan weeskinderen

Onze Eilanden | 1924 | | pagina 3