EERSTE BLAD OLDO ZATERDAG J 22 December 1923 bericht. NIEUWJAARSWENSCHEN vijftig cents. VINETA. tabak 25 cent Financieel Overzicht. Prijs pur Kwartaal f I Losse nummers f 0 07* Advertentiën v. I6 regels f 1,20 Elke regel meer f 0,20 3|| contract aanzienlijk korting. Dieiistftanbimlingen en Dienstaanvragen f Iplaatsing tot een maximum vhii 10 rebels; elke re^el meer 15 «ent. Oit blad verschijnt iederen Woens dag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Niiddelharnis. 6E JAARGANG. - N°. 15. Wegens invallende Kerstdagen zal ons 'V -Voensdagnummerdevolgen- *- ue week niet verschijnen. DE UITGEEFSTER. In ons blad kunnen de nieuwjaarswen- na - jen worden opgenomen voor slechte f Jeef daarom nog heden Uw wenschen bekenden en vrienden en familie aan op ter plaatsing in het nieuwjaars- mer. iet bespaart U veel moeite en zorgen jovendien een aardige bezuiniging. Aangenaam zouden wij het vinden reed? Uw advertenties te mogen ontvangen voor een goede plaatsing te kunnen zorg dragen. Wij kunnen ze uiterlijk tot Vrijdagavond, 28 dezer aannemen. De Administratie. nsB ano mun H i as A 1 u tl TiO 5- s ia .in JVh nsg HOE ZULLEN WIJ KERSTMIS VIEREN Voor 1914 ging het nog met de Kerst feestviering. Oorlog was er in het be schaafde deel van Europa niet geweesi en het leek of er een lijn naar boven ging loopen. De menschen leken niet meer zoo bar slecht: dat God in menschen var, ^oeden wille een welbehagen had, scheen niet zoo absurd. En stonden er op de wereld niet tallooze kerken, als even zoo vele getuigen, dat Hij, in den hooge, nog ai vrij veel geëerd werd? Inderdaad het draaglijk als het maar et ai te diep wilde kijken. En op kerst ond vertoefden we allen met een gerust noed en in 'n zoete stemming bij de ibbe van Bethlehem, waarin het aller- .gste geschenk dat ooit der wereld o-verd, terneer lag. Nu is 't anders geworden. Voor stem ingen die ons een oogenblik buiten de aiiteit heffen, hebben we geen tijd en een geld meer. Door den oorlog zijn :aterieele en geestelijke waarden onher stelbaar kapot gemaakt. Het woord /rede" is vandaag een bespotting gewor den: wij kunnen ons niet voorstellen, dai iemand, laat staan de groote en goede God, deze menschen een welbehagen zou hebben, en van zijn eer komt bitter weinig urecht. Wij zien met een onprettig gevoel .erstmis wederom naderen. We kunnen •^s zelf niets meer wijs maken. Vrede is er in geen enkel volk en in geen enkel hart. FEUILLETON. VAN E. WERNER. fGeautoriseerde uitgave van D. BOLLE). De vraag of we onze kachel wel zullen kunnen branden, benauwt ons: aan een verlichten kerstboom denken we heele- maal niet meer. En als wij er hier in ons land nog de kans toe zien de lieve stemming nog wat op te vijzelen, tot we, met angst in het hart, maar dan toch het „Stille nacht, heilige nacht" bevend zingen in onzen familiekring of in de kerk, dan vergaat ons toch wel alle blijdschap, wanneer we onze aandacht over de grenzen brengen en zien bijvoorbeeld naar Duitschland. De kerststemming is niet bestand tegen honger en kou. Zoo komt er dan wanhoop in ons hart, bij de nadering van ons Kerstfeest. „Hoe zal ik U ontvangen, hoe wilt Gij zijn begroet. O, 's werelds hoogst verlan gen, des sterv'lings zaligst goed." Aldus zingt de vrome, en hij doorvoelt meestal niet, welk een angst er in hem moest sluipen, als hij zich in der waarheid deze vraag stelde. Wij zijn niet geschikt en niet waard Kerstfeest te vieren. Wij zijn Jezus on waardig. Want wat er door de eeuwen heen van Hem is gemaakt, is het meer dan een spotprent? Ieder jaar opnieuw. En Hij vraagt ons zonder mededoogen wat wij met Hem zullen doen. Of wij voorbereid zijn Hem te ontvangen, of niet, Hij komt. Onweer staanbaar. Als een oordeel. Hij wil geen stemming. Hij verlangt' geen goede voor nemens, Hij vraagt niet of wij een dag, of misschien een avond slechts vrede willen sluiten. Hij vraagt ons geheele leven. De wereld snakt naar verwezenlijking van het Kerstevangelie. O, als het eens werkelijk vrede op aarde werd. Als God weer eens geëerd werd, dat Hij welbehagen kon hebben in de menschen! Welnu het ligt in onze eigen macht. Wij moeten het niet verwachten van een bovenaardsch wezen, dat in ons hart vrede zal brengen, als wij vol haat zijn, of dat vrede zal brengen op de geheele aarde, als wij ons blijven wapenen tegen ons zelf op, want zoo slaan wij Hem met machteloos heid. 'n Kerstfeest moet ons geheele leven worden. Er is een heel mooie vertelling van een man, die een harp had gevonden, en die ondanks de vele moeite er geen wellui dende tonen uit kon ontlokken. Hij deed al wat hij kon, spande de snaren al strak- laigezondeti Mededeelmgen» ZITDAGEN TIJDENS BEURS Woensdag, SOMMELSDIJK Hotel TABBERS Donderdag, DIRKSLAND v. d. DOEL Vrijdag, OUDE TONGE GELUK en de le Zaterdag der maand van. 2-6 uur te Ouddorp FLO UIL En daarom is het Kerstfeestvieren ook een bespotting geworden. Wij moesten ons niet zoo aanstellen. Wij moesten Kerstmis maar afschaffen. Wij moesten maar doen alsof er nooit in de kribbe heeft gelegen. Of er nooit Engelen hebben gezongen van vrede en eer en welbehagen. Wij zouden dan waarachtiger zijn dan nu. Want van onze zoete kerst stemming blijft evenmin wat over als van de sneeuw daarbuiten. De voeten treden naar zwart en als de thermometer stijgt, stijgt zij in een bezoeking. Ondanks haar reinheid van gisteren. Na elk Kerstfeest moest de mensch beter worden, wanneer onze stemming meer was dan een dwaze, waardelooze stemming en autosuggestie, zou er kracht uitgaan. Maar dat gaat toch ook niet dat we Jezus zouden negeeren. Want of wij willen of niet, of wij durven of niet, 'of wij zuchten of niet, Hij is er. 12) „Misschien wel daar ginds!" zeide Greta, naar !e verlichte vensters van het kasteel wijzende, lie door het geboomte heen schemerden. „Er is 'an avond immers groote samenzwering bij de 'orstin." De assessor sprong op. „Groote samenzwering! Hoe? Wat? Weet ge dat goed? Ik zal ze overvallen ik zal De administrateur trok hem lachend aan zijn jas, zoodat hij weer op zijn stoel neerviel. „Laat i zulke dingen toch niet op de mouw speldenI tls maar een dwaze gedachte van dat kind; verder ihtsl" „Maar, papa, ge hebt onlangs toch ook gezegd, 'lat. er bijzondere redenen waren, waarom er tegen woordig zoo dikwijls een feest op het kasteel werd lieven,kwam Greta hiertegen op. „Dat denk ik "og. Hoezeer de vorstin ook op pracht en weelde Iwteld is, acht ik haar toch niet in staat om in Mn tijd, als dien we tegenwoordig beleven, slechts *in voor allerlei uitspanningen en vermaken te- Hebben. Die groote jachten en danspartijen geven Haar het eenvoudigste en gemakkelijkste voor wendsel aan de hand om alle mogelijke persoon- 'jkheden op Wllicza te vereenigen, zonder dat het bijzonder in het oog valt. Ze dansen en dineeren nu ja men moet den schijn ophouden; maar het grootste deel van de gasten blijft ook 's nachts op het kasteel en wat er voorvalt als de kronen zijn uitgebluscht, is misschien van minder on- schuldigen aard." De assessor luisterde met gespannen aandacht naar deze voor hem zoo hoogst belangrijke mede- deelingen; ongelukkig werden ze afgebroken, daar de administrateur naar buiten werd geroepen. Een ongesteldheid, waaraan zijn eigen, bijzonder schoon rijpaard sedert eenige dagen lijdende was, dreigde een ernstige wending te nemen. Frank ging zelf het dier inspecteeren en liet de beide jonge lieden alleen. Juffrouw Margaretha scheen dit onverwachte tête-a-tête blijkbaar allesbehalve aangenaam te vinden; de assessor was van het tegenovergestelde gevoelen. Hij draaide welgevallig aan zijn knevel tje, streek met de blanke hand door zijne krul lende lokken en besloot die gunstige gelegenheid niet ongebruikt te laten voorbijgaan. „Mijnheer Frank heeft mij zoo even verteld, dat hij plan heeft zijne betrekking neer te leggen," begon hij. „De gedachte dat hij en zijne familie Wilicza verlaten, zou mij onder andere omstan digheden zeer als een donderslag om zoo te zeggen getroffen hebben, maar daar ikzelf niet lang meer te L. denk te blijven „Gaat ge ergens anders wonen?" vroeg het jonge meisje verwonderd. De assessor glimlachte met inwendige voldoe ning. ,,'t Is u bekend, juffrouw Margaretha, dat bij ons, ambtenaren, een promotic meestal met een verplaatsing gepaard gaat, en ik hoop spoedig bevorderd te worden." ker en slapper, en 't bleven wanklanken, die er te voorschijn kwamen. Toen zette de mucicus vermoeid de harp weg, toe vallig voor een openstaande raam,en de wind kwam en streek door de snaren en die begonnen te zingen, dat het leek alsof alle vogelen des hemels aan het juichen waren geslagen. Als wij zoo ons hart openstellen voor de Kerstboodschap, dan zal de wereld er anders uit gaan zien. H. v. Z. Amsterdam ach Scnetsooek. CXLIII Tegenover Rusland. Tot dusverre is de Sovjet regeering er nog met in geslaagd van de belangrijke staten van Europa de erkenning als wetteiyke re geering te verkrijgen. In hoofdzaak is deze maeumng tegen gehouden door het feit, dat de Sovjets ruw-weg een streep hebben ge haald door de Russische schulden en elk recht van hen, die in vroeger jaren aan de czarenregeering hun goede geld hebben ge leend, om althans in anderen vorm een ver goeding te ontvangen, blijven ontkennen. En behalve dat deze erkenning achLerwege bletf, hebben de mogendheden ook geweigerd haar bemiddeling te verleenen, om de Sovjet republiek aan nieuwe credieten te helpen tot weder opheffing der industrieele en han delsondernemingen. Dat op den duur dit vasthouden aaneen eens ingenomen standpunt onmogelijk zou zgn, heeft men reeds lang gevoeld. Officieel konden de regeeringen echter moeilijk haar eischen loslaten; het belang van duizenden gedupeerden onder de eigen ingezetenen bracht mede, om den Sovjets het onwaardige van hun handeling te doen blijven gevoelen. Maar de jaren zijn voorbijgegaan. En een nieuwe generatie van handeldry venden en industrieelen is opgekomen. En deze, die zelve in baar bezit niet den rauwen slag van vernietiging harer vorderingen heeft onder vonden, hunkert naar een uitbreiding van het afzetgebied voor haar waren en naar een vernieuwing der handelsrelaties Naar Rus land, het land der millioenen inwoners, het land ook met een onuitputtelijken rijkdom, het wereldrijk met een reusachtig achterland, waar een opvoeren van het beschavingspeil een verlangen gaat brengen naar tal van producten uit de beschavingscentra van wes telijk Europa, naar dit groote rijk van fan- rastische mogelijkheden zijn bij voortduring de blikken der jongeren gericht. Verschillende Europeesche landen hebben reeds ingezien, dat er een zwenking gemaakt moet worden. Engeland en Duitschland zijn voorgegaan. Langs officieelen weg zijn han delsovereenkomsten tot stand gekomen Naar we meenen, hebben de Noorsche landen ook reeds vasten; voet gekregen in de Rus sische handelswereld. Italië is zelfs van plan een stap verder te gaan. De regeering van Mussolini verklaarde zich namelijk bereid ie Sovjet-regeering officieel te erkennen, .indien daartegenover voor Italië een gunstig handelsverdrag kan worden vastgesteld. Sinds eenigen tijd nu openbaart zich ook in ons land een streven om weder handels relaties met Rusland aan te knoopen. Scheep vaartmaatschappijen maakten reeds gebruik van Duitsche bemiddeling teneinde de vaart op de Russische havens weder winstgevend te maken. Handel en industrie drijft onze regeering om de noodige stappen te doen rer afsluiting van handelsovereenkomsten. Het gevoel van wrok zal plaats moeten ma ken voor een geest van een nieuw vertrou wen in de gezindheid der tegenwoordige Russische bestuurders. Dat daartoe wel aanleiding bestaat, mag men afleiden uit hetgeen men verneemt omtrent de geleidelijke aanpassing van de communistische denkbeelden der Sovjets aan de pvactijk van het werkelijke leven De schoon schijnende theorie eener volkomen gemeenschap van alle bezit heeft men reeds grootendeels los gelaten Vooral ten platten- iande zag men al te duidelijk, dat de belang stelling en energie door dit stelsel volkomen gedood werden. De bebouwing der velden strekte zich niet verder uit dan men noodig achtte om een opbrengst te verzekeren, voldoende voor het. eigen onderhoud. En niet alleen gevoelde men „Wezenlijk?" „Ongetwijfeld. Ik ben al regeeringsassessor, en dit wil in een staat als den onzen niet weinig zeg gen. 't Is in zekeren zin de eerste stap op den ladder die naar den ministeriëelen zetel voert." „Nu, dat is er toch nog ver vandaan!" merkte Greta op tamelijk wantrouwenden toon aan. De kleine man wierp zich achterover, alsof de eenvoudige van teen gevlochten stoel, waarop hij had plaats genomen, reeds de bovenvermelde mi nisterzetel was. „Binnen een jaar of wat kan men zoo iets na tuurlijk niet bereiken, maar in de toekomst moet men altijd een grootsch ideaal voor oogen hebben, lieve juffrouw; men moet een verheven doel najagen; de eerzucht is de edelste prikkel voor den ambtenaar. Wat mij betreft, zoo wacht ik dagelijks op mijne benoeming tot regeerings- raad." „Maar daarop wacht ge al zoolang," bracht het jonge meisje hiertegen in. „Ómdat nijd en afgunst mij overal den weg ver sperren I" riep de assessor met een opwelling van toorn. „Wij, jongere beambten, we worden door onze chefs zoo lang en zoo laag mogelijk bij den grond gehouden. Tot hiertoe heeft mij altijd de gelegenheid ontbroken om mij te onderscheiden, maar eindelijk heeft men dc noodzakelijkheid in- gezien, om een zaak van gewicht in m ij n e handen te stellen. De president heeft mij in eigen I persoon zijne instructies medegedeeld en mij op- 1 gedragen, hem persoonlijk verslag van mijn na sporingen te doen. Als alles goed afloopt, vertrouw ik dat de post van regecringsraad zich niet lang meer zal laten wachten." j Bij deze laatste woorden zag hij het jonge meisje zoo veelbeteekenend aan, dat er geen twijfel voot haar overbleef, wie hij tot de vrouw van dien aanstaanden regeerinsgraad bestemde; zij be waarde echter een hardnekkig stilzwijgen. „Natuurlijk zal ook mijne verplaatsing dan schie lijk volgen," ging de assessor voort. „Waarschijn lijk wel naar de hoofdstad, waar ik invloedrijke familie heb. Ge kent de hoofdstad nog niet, juf frouw Greta." En daarop begon hij het leven in de residentie te beschrijven met al de genoegens die het opleverde en al de invloedrijke bloed verwanten, die hem daar opwachtten, en wist dit alles zoo aardig en geschikt rondom zijn eigen persoon te groepeeren,dat Greta met een mengeling van nieuwsgierigheid en onzekerheid naar hem zat te luisteren. Al de heerlijkheden, die hij voor haar ontvouwde, hadden veel verleidelijks voor een jong, in dc eenzaamheid opgevoed landmeisje; ze steunde het blonde hoofd met dc hand en staarde peinzend op het tafelkleed. Zoo cr nu en dan een bedenking bij haar oprees, had deze alleen betrek king op de onvermijdelijke toegift van den tegen- woordigen assessor en toekomstigen regecrings raad. Deze merkte evenwel de voordeden die bij behaalde en liet niet na hiervan partij te irekken; hij maakte zich tot den hoofdaanval gereed. „Maar niettemin zal ik mij eenzaam en verlaten gevoelen," zeide hij met ccnigc aandoening van stem, „want mijn hart blijft toch hier achter. Juffrouw Margaretha.;." Greta schrikte geweldig; ze zag dat de assessor die, na haar naam tc hebben uitgesproken, met voorbedachten rade had gezwegen, nu opstond met I het ontwijfelbaar voornemen om zich voor haar op de knieën te werpen. Dc plechtigheid en om slachtigheid, waarmede hij deze prellminalren Ingezonden Mededeelingen. Rheumatiek en spierpijn Spoedige verlichting van de pijnen en weldra genezing door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. daar niets voor een belangeloos werken voor de gemeenschap, hetgeen neerkwam op een zonder vergoeding voorzien van de groote steden van levensbehoeften, maar men putte den grond uit tot het uiterste, zonder verdere zorg voor de toekomst, omdat men immers toch geen zekerheid had, dat hetgeen men heden door bemesting en goede verzorging voor een nieuwe productie gereed maakte, niet morgen zou worden toegewezen aan een ander ter bebouwing. Geleidelijk is zoo gebroken moeten worden met het stelsel en beeft men het particuliere bezit weder toegestaan, hoewel dan in mati gen omvang. Wat aldus voor landbouw en veeteelt geschiedde, strekte zich langzamer hand ook uit tot werkplaatsen en fabrieken. De vroegere eigenaren werden wel niet vol komen hetsteld in hun rechtmatig bezit, maar zij kregen althans het recht om de exploitatie weder voor eigen rekening ter hand te nemen. Zoo zijn de scherpe hoeken, die het Sovjet systeem verhinderden aan te sluiten aan de het privé-bezit huldigende overige staten van Europa, bijgevijld; de communistische bra- vour heeft plaats gemaakt voor de erkenning, dat ook in andere theorie waarheden liggen, die men niet kan negeeren. Ook voor ons land zal het van belang zjjn den ouden handelsvriend, die dus is terug gekeerd van de dwalingen zijns weegs, op nieuw de hand te reiken tot het weder aan- knoopen van betrekkingen. K. J.l. Woensdag had een verrassende gebeurtenis plaats n.l. de discontoverhooging van de Neder- iandsche Bank met Op den gang van zaken had dit eerst weinig invloed, maar later bleef deze maatregel niet zonder uitwerking daar als gevolg ook de prolon gatierente omhoog ging tot 51/i en de zaken, die toch al gering waren tot een minimum inkrompen. De beleggingsmarkt heeft zich echter goed gehouden en was er van koersverschillen geen sprake. In Rubber, thee en tabaksfondsen ging niets om. Levendiger was het in scheepvaartaandeelen, van zijne liefdesverklaring deed vergezeld gaan, zouden hem echter noodlottig worden daar ze het jonge meisje den tijd lieten om tot bezinning te komen. Ook zij sprong op. „Neem mij niet kwalijk, mijnheer Hubert ik meen ik geloof, dat ik daar juist dc huis deur hoor dichtslaan. Papa kan er niet in als hij terugkomt. Ik zal haar weer openzetten En hiermee vloog zij de kamer uit. Met half gebogen knieën en onthutst gelaat bleef de assessor achter. Dit was dienzelfden dag al de tweede maal dat zijne uitverkorene de vlucht voor hem nam en die preutschheid begon hij allengs lastig te vinden. Wel is waar geloofde hij niet, dat hij ernstigen tegenstand van hare zijde had te duchten; 't was eigenzinnigheid, coquetterie, misschien zelfs de pretendent glimlachte, ter wijl hij dit bedacht vrees voor zijne onweer staanbare persoonlijkheid. Ze durfde hem blijk baar het jawoord niet weigeren en verschoof nu met meisjesachtige schuchterheid de beslissing. Deze gedachte had iets bijzonder vertroostends voor den assessor; en indien 't hem al speet, weder om het doel van zijn streven gemist tc hebben, zoo twijfelde hij toch niet aan zijn eindelijk succes. Hij zou die zaak wel klaarspelen. Het voorwendsel, dat het jonge meisje te baat had genomen,was niet geheel zondergrond geweest. De groote voordeur was werkelijk door een vreemde hand dicht geslagen en in het slot gevallen. De administrateur behoefde nu wel is waar bij zijn terug keer slechts aan het keukenraam te tikken en dc meid toe te roepen van hem binnen tc laten, I maar dit scheen zijne dochter niet te bedenken, terwijl ze zoo snel als de wind door de zijkamer l en de gang ijlde. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 1