lilanden Bank is het die ze ook repareert! k. L. VAN DORSSER - MIDDELHARNIS -J St. Nicolaas=Eialag"e ndarts KROS. l6rddg van 9 tOt 2 uur 0EZEMS1NGEL196 ROTTERDAM lEUBELVER VAARDIG ING K S S s sa SMAAKVOLLE MEUBILEERING JEÜBELEN - TAPIJTEN - GORDIJNEN ELCK WAT WILS! InTVANGEN een PK ACHT SORTEERING fct. NICOLAAS-CADEAUX ÏSigaren en Sigaretten bij A. WIELHOUWER ïlangrijke Prijsvermindering. ima Eierkolen a 1.90 p. 75 K?. chelkolen a 1.80 per H.L. ima Anthraciet f 3.75 p. 75 K?. W. PEEMAN, Middelharnis. ritoren te: Middelharnis, Brielle, Ooltjrensplaal DEPOSITO'S 5° SPAARKAS 4 WOENSDAG 5 DECEMBER 1923 VINETA. VERSLAGEN. Landbouw. lolel MEIJER - Middelharnis. ende de wintermaanden dus niet tot 5 uur). Al zijn Uw bekleede Stoelen. Fautculs, Canape's. Divans ut Matrassen nog ioo stuk of gehavend, zendt ze aan CAM PFENS Zandpad - MIDDELHARNIS - Tel. 44 Stoffeerderlj en Matrassenmakerlj. Hij maakt ze als nl> uw. Eenlg vakkundig adres op ons eiland. j^AML.VENN. H.W.TOLENAARs WONINGINRICHTINGEN ESTEL DAAR EN U Z1JT TEVREDEN. LUBECKER MARSEPAIN, BORSTPLAAT en MARSEPAIN RUCHTEN van GEBR. PEL. - BONBONS van DROSTE in luxe en eenvoudige doozen en kistjes. Zeer voordeelig in prijs bij prima kwaliteit lan le klas fabrieken In luxe en eenvoudige kistjes van 10, 25, 50 en 100 stuks. f PRIMA KWALITEIT EN ZEER BILLIJK IN PRIJS. TOT EEN BEZOEK ZEER AANBEVELEND SIGARENMAGAZIJN. g Zie heden de schitterende TAPIJT MAG AZIJN RING 99 - SOMMELSDIJK BV1* De doelmatigste CADEAUX tegen de laagste prijzen! Zoolang de voorraad strekt: afgehaald a Contant. Thuis bezorgt 10 Cent per H.L. meer. Aanbevelend, lleclen - Coupons - Rekening-Courant jiRSTREKT GELD OP HYPOTHEEK litdag te OUDDORP den le en 3en Zaterdag van elke maand, des Idags van 2-6 uur in Hotel AKERSHOEK; te OUDE TONGE lederen pdagmorgen van 9—10/2 uuf 'n Hotel DE WEERD. /O l 1/ 0/ 4 /O Prijs pur Kwartaal f I. Losse nummers f 0.07' Advertentiën v. l6 regels f 1,20 £lke regel meerf 0,20 Sij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f ifper plaatsing tot een maximum van 10 regels; elke regel meer I» eeut. Begrijpen. Eigenaardig is dat onjuist woordgebruik, dat een troebel gedachtenleven onthult en in de hand werkt. Het komt mij voor, dat als de mensch komt tot meer-bewust: leven, hij zichzelf gedachte- en woord-! zonden veel zwaarder zal aanrekenen dan nu nog naar de gemiddelde moraliteit het j geval is. Een dergelijk onjuist woordgebruik vind1 ik in de wijze, waarop soms gesproken wordt van „onbegrijpelijk". Natuurlijk niet in eiken zin, waarin dit woord wordt ge bruikt, maar in een zeer bepaalden. Onbegrijpelijk worden vaak geheeten de groote prestaties op het gebied van wetenschap, kunst of levenspraktijk of ook wel de daden van ongewone goedheid. En dan zal het vaak goed en zuiver zijn, als een mensch aan zijn ongeveinsde be wondering op deze wijze uiting geeft. Hij bedoelt volstrekt geen oordeel over de onbegrijpelijkheid van dit alles op zich zelf. Hij wil alleen maar zeggen, dat het zijn begripsvermogen te boven gaat, dat het hèm te hoog is. Hij staat tegenover dit alles in deemoed. Maar onbegrijpelijk worden ook vaak geheeten handelingen, die niet te hoog maar te laag dunken, die onze veront waardiging of verachting opwekken. Het zelfde woord komt dan over ons en is in dit geval heel wat minder onbedenkelijk. Niet, dat in het lage en slechte niet eveneens heel veel is, dat hooge eischen stelt aan ons begripsvermogen, dit vaak verre te boven gaat. Maar zoo vaak is er in het oordeel „onbegrijpelijk" niet slechts onvermijdelijke onmacht maar ook be paalde onwil tot begrijpen. In allerlei in tensiteit van bewustheid. Van een tikje onwil, dat ternauwernood meedoet in de volslagen onmacht, tot een bewust niet- willen, dat in het nauw gebracht tot woor den kan komen als: ik begrijp het niet en wil het ook niet begrijpen. En daarom is die gezindheid zoo be denkelijk, omdat de geestelijk-sterkere, hooger gestegene, tegenover den zwakkere minder hoog gestegene, een begrips-plicht heeft, althans den plicht te trachten be grijpen. In het algemeen is te zeggen, dat hoe meer een mensch stijgt in bewustheid en geestelijke kracht, ook zijn begripsver mogen, in het bijzonder voor menschelijk handelen vermeerdert. Natuurlijk is dit te simplistisch gezegd, de menschelijke geest heeft andere capaciteiten dan zoodanig begripsvermogen, kan in die andere voort gaan, juist in dit eene achterblijven. Maar al weten wij, dat wij hier maar een zijde van het leven belichten, elke zijde moet op haar tijd belicht worden. De menschelijke voortgang gaat naar méér begrijpen. Zij, die zoover niet kwamen, begrijpen dien voortgang niet. Die hooger stegen, worden hun onbegrijpelijk. Dit is het tra- FEUILLETON. VAN E. WERKER. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE). 28) „Ik hoop het," hernam de vorstin met kalme waardigheid. „Eigenlijk is hij niet zoo moeilijk te leiden als men wel denkt. Juist zijn stuursche eigenzinnigheid is het beste wapen om tegen hem te gebruiken. Men moet hem maar éen oogenblik zijn ruwe drift laten botvieren en hem doen ge- Iooven dat zijn wil onder alle omstandigheden geëerbiedigd wordt: dan heeft men hem geheel in zijn hand. Als wij hem dagelijks verzekeren, dat hij oppermachtig heer en meester van Wilicza is, zal hij het niet in de gedachte krijgen, dit in derdaad te willen zijn. Bovendien verbeeld ik mij niet, dat hij zich veel met de zaken Inlaten en zich in den toestand zijner goederen verdiepen zal. Zijn aard brengt dit niet mede. Geloof mij, we kunnen onbezorgd zijn." „Ik moet mij in dit opzicht op je oordeel ver laten," zeide Morynski. „Ik heb hem niet meer dan een paar maal gezien. Wanneer hebt gij dien brief ontvangen?" „Van morgen, een uur vóór je aankomst. Vol gens zijn schrijven kunnen we Waldemar eiken dag verwachten; hij was al op weg hierheen. Ove rigens is die brief weer even kort en laconlsch gesteld als alle vorigen; met bijzonderheden houdt gische in eiken voortgang. Meer begrijpen is steeds minder begrepen worden. In dien zin begrijpt steeds de duisternis het licht niet, hoe men zich de verhouding van licht en duisternis ook denke. Voor den begrijpende is dit een groot verdriet, dat zijn begrip hem echter dragen doet. Maar is niet-begrepen-worden een groot verdriet, niet-begrijpen is het op zijn wijze evenzeer Vooral als die niet begrepenem zijn in den eigen kring, met hen in lieï- desverband omsloten. Altijd herhaalt zich dat Maria niet weet, dat haar kind zijn moet in de dingen des Vaders. En is nu in niet-begrepen-worden be grijpen troost, in niet-begrijpen is troost begrepen-worden. De harmonie in den kosmos wil het zoo, dat het een gecompenseerd wordt door het ander. Overal en steeds. Want niet ontging ons, dat hier van zeer onderscheiden dingen sprake wasvan den betrekkelijk goeden mensch, die niet weet, dat zijn kind tot hooger werd geroepen en van den mensch, wiens slecht handelen den hooger-gestegene onbegrijpelijk voorkomt. Maar in wezen zijn deze dingen niet ver schillend, beide soortgelijke momenten in het voortschrijdend leven, dat zich voort beweegt van een niet-begrijpend kunnen begrepen worden naar een begrijpend niet meer kunnen worden begrepen. Maar wee den mensch, die tot begrij pen geroepen deze roeping mist, zeker als hij een onwil tot begrijpen achter een „onbegrijpelijkdoet schuilgaan. Zijn niet-begrijpen is een breuk in den kosmos. Want wel zéér misdeeld is de mensch, die niet begrijpen kèn en niet begrepen wordt. Hier moet de voortgang wel zeer traag gaan. Wie hooger steeg heeft tegenover de genen, die hiertoe nog niet kwamen, een schier on[eindigen begripsplicht. N. A. C. Ingebonden Mededeelingen. Gesprongen winterhanden en jeukende wintervoeten geneest men metPurol In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. VERSLAG van het verhandelde in de vergade ring van den Raad der Gemeente Sommels- dijk, op Vrijdag 30 November, des nam. 2.30 uur. Voorzitter: Burgemeester L. J. den Hollan der. Aanwezig alle leden, behalve le Comte. Onderwerpen ter behandeling 1. Notplen. 2. Ingekomen stukken. 3. Wijziging gemeentebegrooting 1923. 4. Huren cellen achter Kantongerechts gebouw voor arrestantenlokalen. 5. Adres om rioleering van Gorcumstraat. 6. Rioleering bouwterrein Diaconie aan Oudelandschen dijk. hij zich niet op. Nu, ge weet, dat onze correspon dentie nooit uitvoerig is geweest en dat we ons alleen bij het hoog noodige bepaalden." De graaf zag peinzend voor zich. „Komt hij alleen?" „Met zijn vroegeren gouverneur, die hem nog altijd en overal vergezelt, ik dacht eerst, dat we dien man zouden kunnen gebruiken om eenige bijzonderheden omtrent Waldemar's doen en la ten op de academie te vernemen: maar hierin heb ik mij vergist. Ik moest natuurlijk de studies van mijn zoon tot voorwendsel nemen om andere zaken op het spoor te komen, maar ontving niets anders dan allerlei geleerde verhandelingen over die studies zelf en geen enkel woord over datgene wat ik wenschte te wetenmijn vragen hieromtrent scheen hij niet eens te begrijpen, zoodat ik einde lijk die vergeefsche correspondentie afbrak. Maar anders is die doctor Fabian de onschuldigste man van de wereld. Van zijn bijzijn heeft men niets te vreezen en van zijn invloed evenmin, want dien heeft hij in 't geheel niet." „Wij hebben dan ook voornamelijk met Wal demar te doen," merkte de graaf aan. „En als gij denkt, dat wij van hem geen lastige bespieding te duchten hebben „In elk geval niet meer en erger, dan wij ze nu reeds maanden lang dag op dag verdragen," viel zijne zuster hem in de rede. „Mij dunkt, de ad ministrateur heeft ons geleerd voorzichtig te zijn." „Ja, ja, die Frank en zijn geheelc familie doen al linn best om voor spion te spelen!" riep Mo rynski verstoord. „Ik kan niet begrijpen, Jad- wiga, dat gij tot hiertoe nog geen kans hebt ge zien dien lastigen man van hier te verwijderen." De vorstin zag hem met een glimlach vol zelf- 7. Wijziging verordeningen op heffing en invordering schoolgeld lager onderwijs. 8. Verhuur aan K. Th. le Comte van terrein aan de haven. 9. Eervol ontslag aan personeel cursus openbaar vervolgonderwijs. 10. Vaststelling vergoeding voor Bijzonde re Lagere school ex art. 101 Lager-onderwijs- wet 1920, over 1922. 11Benoeming onderwijzeres Openbare La gere school (vacature E. Thielman). 12. Verordening op heffing en invordering leges en rechten van den burgerlijken stand. 13. Verzoek aan de Regeering om verlich ting financieelen last op de gemeenten ter zake de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelhar nis. 14. Begrooting Burgerlijk Armbestuur en weeshuis 1924. 15. Gemeente-begrooting 1924. De voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergade ring werden voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. II. Ingekomen stukken: a. De goedkeuring over de wijziging der verordeningen op de heffing van Plaatselijke belastingen. b. Proces-verbaal van de kasopname bij den Gemeente-ontvanger, waaruit bleek, dat een bedrag van 21.454,53in kas was. c. Een schrijven van den Raad der Ge meente Middelharnis, waarin werd verzocht om verhooging der bijdrage in havenkosten. B. en W. stelden voor nader te overwegen, naar aanleiding van kostenopgave die zal worden verstrekt. Mijs vroeg of die hooge kosten dan nu in eens zijn gekomen en merkte op dat het onder houd toch ten laste der Provincie komt. Voorzitter zeide dat de salarissen voor sluis wachters enz. flink zijn gestegen en nog meer: der zooals uitdien nog te verwachten staat zal blijken, daarna werd B. en W.'s voorstel aangenomen. III. De Gem. Begr. '23 werd daarna met enkele af en overschrijvingen nog eens ge wijzigd. IV. B. en W. stelden voor om wederom de cellen voor 2 jaar, 25,per jaar te huren voor arrestantenlokalen. Hiertoe werd eenparig besloten. V. B. en W. stelden voor op het adres in te gaan. (Reeds ter vorige vergadering in behandeling geweest). De rioleeringskosten zullen 660, bedragen en alle bewoners zijn bereid, op een vijftal na, de helft in de kosten bij te dragen. van Nimwegen was er op tegen dat de W.C.'s in de rioleering zouden mogen uitloopen, ter wijl het voor andere bewoners verboden is. Voorzitter zegt dat de verordening dan ge wijzigd moet worden. Mijs was dat met van Nimwegen eens en zag gaarne als het besluit tot inwilliging genomen wordt, dat dat verbod bepaald zal worden, temeer omdat het algeheele riolenstelsel niet op algeheele aansluiting voor W.C.'s is ge baseerd. Verklaarde zich tegen het principe, dat inwoners aan dergelijke werken in de kosten bijdragen en was bovendien van meening, dat de polder geen genoegen zou nemen met de aansluiting der W.C.'s. Voorzitter zegt dat principe ook niet te ap- precieeren. Mijs vroeg of een goot niet beter was. Na eenige onbeduidende discussies werd be sloten een gewijzigd voorstel af te wachten. vertrouwen aan. „Stel je gerust, Bronislawl De administrateur neemt dezer dagen zijn ontslag. Ik kon niet eerder handelen; hij heeft twintig jaren lang die betrekking vervuld, zonder dat er ooit iets op hem aan te merken is geweest; mij ontbrak dus elke grond om hem weg te zenden. Ik vond beter de zaken zóo te leiden, dat hij zelf zijn ontslag nam, en dit heeft hij dan ook gisteren gedaan, voorloopig slechts mondeling tegen mij, maar toch zal zijn formeel bedankje zich niet lang meer laten wachten .Ik acht het van groot belang, dat dit van zijn kant geschiedt en dit te meer, nu we Waldemar's komst eerstdaags tegemoet zien," De(gelaatstrekken van den graaf, die gedurende dit geheele gesprek een onmiskenbare bezorgd heid hadden uitgedrukt, ontplooiden zich allengs, „'t Werd ook hoog tijd," zeide hij met verruimd hart. „Die Frank begon ons gevaarlijk te worden, 't Is jammer, dat we hem nog een poos zullen moeten dulden. Het contract bevat de bepaling, dat de betrekking eenige maanden vooraf moet worden opgezegd." „Dat is zoo, maar de termijn kan wel bekort worden. Dc administrateur is reeds lang een on afhankelijk man; ik heb gehoord dat hij zelfs plan heeft, eenige vaste goederen aan te koopen. En dat gevoel van onafhankelijkheid is sterk bij hem ontwikkeld: zoodra er het minste voorvalt, waardoor hij zich in zijn trots gekwetst acht, gaat hij heen daarvoor sta ik je borg. Dit is niet moeilijk te bereiken, nu hij ééns besloten heeft zijn ontslag te vragen. Laat dat maar aan mij over. Hoe Leo, zijt gc al van je wandeling terug?" Deze laatste woorden waren tot den jongen man gericht, die juist binnentrad en het tweetal naderde. 6. De kosten hiervoor zouden bedragen 350 a 375.—. Voorzitter zegt dat het bouwen in de hand moet worden gewerkt en adviseert de helft voor Gemeente-Rekening te nemen en de an dere helft komt voor rekening der Diaconie. van Nimwegen zegt die grond wel 3 maal zooveel waard is geworden en achtte het billijk dat de diaconie alles aanlegde. M. Joppe en Mijs verklaren zich tegen het advies, omdat de Diaconie verplicht is die afvoerbuizen te leggen. Kievit vond dat de Diaconie zich toch ge heel niet onbetuigd heeft gelaten door het afstaan van 10 M. breede straten. Voorzitter bracht daarna in stemming een voorstel tot het subsidieeren voor de helft, onder voorwaarde dat de buizen op de ver- eischte wijdte worden gelegd en onder gemeente toezicht, dat werd aangenomen met 7 stemmen tegen 2 en 1 blanco; tegen Kieviet en Slis. De verordening werd conform tot voor stel aangenomen. 8. Voorzitter deelde mede dat B. en W. voorstellen een terrein groot 325 M2 (408,12 M.) voor 30 jaren te verhuren 200 per huur met wederzijdsch opzegging voor 3 maan den ingaande 1 Oct. Mijs zegt met verwondering kennis te ne men van dit voorstel. Zeide niet te kunnen begrijpen dat aan een bepaald persoon voor 200 zooveel privilege gegeven zal kunnen worden. Voorzitter sprak zijn verwondering niet min der uit, over de houding van Mijs, omdat het een punt van overweging is geweest bij het dure plan voor den kaaimuur. Hierna werd na enkele discussies het voor stel in stemming gebracht en aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Tegen stemden Blok, Mijs en van Nimwegen. Voorzitter zeide, dat Kruider ook een stukje had aangevraagd. Slis geloofde dat Kruider er reeds van af zag. 9. Onder dankbetuiging werd aan de hee- ren Pen, Hoek, de Bruin en Kruythof eervol ontslag verleend, wegens opheffing van den cursus. 10. De vergoeding bedroeg 2609,84| en werd volgens dit bedrag vastgesteld. Hierna ging de vergadering een 20 minuten in geheime zitting. 11. Na heropening werd overgegaan tot het benoemen van een onderwijzeres voor O.L.school. Uitslag le stemming: Mej. Boon Nieuw-Helvoet 4, mj. Holleman, Stellendam 2 en mej. Joppe 3 st. 2e. stemming resp. 5, 1 en 4 en 3e stemming resp. 6, 0 en 4. Alzoo was mej. Boon benoemd. 12. Die verordening werd conform het voorstel tot wijziging aangenomen. 13. Voorzitter zeide dat in verband met den thans ongewenschten toestand B. en W. het noodig geoordeeld hebben tot de Reg.met dit verzoek te gaan. Blok verwachtte van deze poging niet veel. Voorzitter stemde toe dat de verwachting van resultaat klein is. Mijs vroeg of het een Provinciale actie was. Voorzitter zeide dat het zuiver plaatselijk was. Het voorstel werd daarna met algem. stemmen aangenomen. 14. Blok zag liever dat deze begrooting eerst door een commissie in behandeling werd genomen. Voorzitter zeide dat men zulks niet gewoon is, doch er niets op tegen heeft. „Wanda wilde niet langer in liet park blijven," antwoordde hij. „Ik kwam maar stoor ik uw onderhoud soms?" Graaf Morynski stond op. ,,'t Was juist afge- Ioopen. ik vernam zoo even de aanstaande komst van je broer en wij gingen de onvermijdelijke gevolgen daarvan na. Een dier gevolgen zal zijn, dat wij ons bezoek bekorten; morgen zullen we natuurlijk overblijven om het aangekondigde feest bij te wonen, maar overmorgen keeren we onmid dellijk naar Rakowicz terug. Als Waldemar komt, kan hij ons toch niet terstond als zijne gasten aantreffen I" „Waarom niet?" vroeg de vorstin kalm. „Meent ge soms om die kinderachtigheid van vroeger? Wie denkt nog daaraan? Wanda zeker niet, en Waldemar iu die vier jaren zal hij toch ook wel den tijd gehad hebben om die veronderstelde bc- leediging te boven te komen. Dat zijn hart weinig daarbij in het spel is geweest, weten we immers door Leo, wicn hij reeds acht dagen later met de grootste kalmte verzekerde, dat hij die geheele geschiedenis vergeten had; cn ons verblijf op Wilicza is liet beste bewijs, dat hij er volstrekt geen gewicht meer aan hecht. Het beste en ver standigste, wat wij naar mijn gevoelen doen kun nen, si de geheele zaak als niet geschied tc be schouwen. Als Wanda hem vrij en ongedwongen als zijn nichtje mede ontvangt, zal hij zicli nau welijks nog herinneren, dat hij eens als jongen zoo met haar gedweept heeft." „Misschien zou dit het beste zijn," stemde dc graaf zijne zuster toe, terwijl hij zich naar dc deur wendde. „In elk geval zal ik er met Wanda over spreken." Geheel in strijd met zijne gewoonte, had Leo G. Joppe zegt dat met de toelichting goed kan worden volstaan. Blok deelde Joppe's meening niet. Voorzitter zeide een van de twee te moeten doen of behandelen of naar een commissie verwijzen. In stemming kwam een voorstel tot behandelen en werd aangenomen met 8 stemmen tegen 2. Tegen stemden Blok en van Nimwegen. De begrooting werd na behandeling zonder discussies vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 15.809,82$. 15. Blok was van meening dat deze ge meentebegrooting niet voor behandeling ge reed was. Allereerst deelde hij mede, dat 4 maanden voor het jaar dat de begrooting loopt ingediend moet worden en dat zulks niet is geschied, dat 2 maanden voor het beëindigen van het loopende jaar aan Ged. Staten moet worden opgezonden en ook zulks is verzaakt en vroeg waarom beide wettelijke termijnen niet in acht zijn genomen. Voorzitter zeide dat de Begrooting wel is waar laat is, doch dit zijn oorzaak vindt in het late inkomen van liet nieuwe model, en dat alle gemeenten veel te laat zijn met de indiening bij Ged. Staten. Blok zeide eerst 19 Nov. de begrooting thuis gekregen te hebben en acht dezen termijn voor zich er in te werken te kort en had ook voor deze begrooting gaarne een comm. van onderzoek. Verder merkte hij op dat de Begroo ting vanaf 24 Nov. ter visie heeft gelegen, terwijl de kennisgeving reeds op 12 Nov. is gedateerd, dus ook dien wettelijken termijn niet in acht is genomen. Voorzitter zegt, dat, indien zulks zoo is, Blok formeel gelijk heeft en dat ook hij de behandeling 14 dagen wenscht uit te stellen. De Secretaris kan niet het tegendeel bewijzen van deze onachtzaamheid. Blok bleef pertinent bij zijn verklaring. Voorzitter is niet tegen een commissie. Mijs: maar moeten we dan direct aan vaarden wat het raadslid zegt? Voorzitter zegt dat het tegendeel niet te bewijzen is direct. Mijs: Maar kunnen we dan voor elk grapje hier geroepen worden, ik had de behandeling ten stelligste verwacht. Voorzitter: Noemt u dat een grapje? In de Commissie worden benoemd, M. Joppe, Nimwegen en Kiviet. Mijs wenschte niet in de Commissie zitting te nemen. Rondvraag vroeg v. d. Doel inachtneming van art. 110 der Pol. verordening voor Kra lingen. Mijs wenschte verder onderzoek naar Blok's beweringen. v. Nimwegen zag gaarne bij sneeuw zout gestrooid op de trap aan de v. "Gorcumstraat. Een en ander zeide voorzitter toe en langs genoemde trap zal een leuning worden ge plaatst. Hierna sluiting. Een vroege winter. Werkloosheid en bodemproductie. onderwijs ten platte- lande. Ten tweeden male is de winter ons komen bezoeken en een dikke sneeuwlaag ligt over de velden. Voor het vee, dat men nog, in weer wil van het regenachtige weder en~ de lange nachten, in de wei had laten loopen, is het een uitkomst; het moet nu noodwendig jn huis met geen enkel woord aan dit gesprek deelgeno men, en toen zijn oom het vertrek verliet, nam hij zwijgend zijn plaats in. Binnenkomende, had hij er reeds opgewonden uitgezien en ook nu lag er nog een verstoorde uitdrukking op zijn gelaat, die hij vergeefs trachtte te verbergen. Zijne moeder merkte 't al dadelijk. „Je wandeling heeft niet lang geduurd," zeide zij als ter loops. „Waar is Wanda?" „Op haar kamer denk ik ten minste." „Denkt gij dat maar? Is er soms weer iets tus- schen je beiden voorgevallen? Doe maar geen moeite om dit te ontveinzen, Leo. Ik kan 't op je aangezicht lezen; en bovendien weet ik, dat gij Wanda niet verlaat, als zij niet zegt dat gij moet heengaan." „Ja, dat kan ze soms met zoo'n welgevallen doen," zeide Leo met onmiskenbare bitterheid. „Gij kwelt haar ook maar al te dikwijls met je dwaze en volkomen ongegronde jaloezie op ieder, die in hare nabijheid komt. Zeker is dit ook thans weer de aanleiding tot je twist geweest." De jonge vorst zweeg en bevestigde hierdoor de onderstelling zijner moeder, die thans op min of meer spottenden toon voortging. „Het oude, blijft toch altijd nieuw: als liefde geen leed heeft dan schept ze zich dit. Gij beiden verkeert in dit geval, even zeldzaam als gelukkig, met vol komen toestemming van je ouders de neiging van je hart te mogen volgen, en nu maakt gij je op deze wijs het leven moeilijk. Ik wil niet bewere dat Wanda geheel vrij van schuld is. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 1