ABAK >CT-S JE* SDE is het die ze ook repareert SAN1TAS r E, Middelharnis. d. HOEK'S OCHIENDVOER, Tandarts Regensburg, 28 November 1923 n°. 8. /eldadigheids-Bazar te Wliüdelliarnis. VINETA. 1923. lijke Stand. RKSLAND. us, z. v. Jacob Zood en Cor- Vink, 78 j. weduwe van van 1 Oct. tot 15 Nov. i, z. v. J. v. d. Sluis en E. Slui- ■ina. d- v YV. Assenbergen J. Johannes, z. v B. Y'oogt en z. v. H.. V'oogt en S fcl. ilan- d Hoeven en G. Nuorder* •n L. Noordermeer; Noor- shoofd Hoeven en G Noordermeer; Noordermeer; Jb. de Vries en T. maand October. F. Mol en D. J. Bevaart Snajjer en J. Be/einer. L)«-kker30j en N deJongh 26 j en M Poldervaart 22 j. d. Hoek 23 j. en II. P. Herre- maand October, d. v. B Vinekus en C v. d- YV. Schejjgrond en YY'.Tuk- Meter Overgaauw en Joosje en Veldhuizen 72 jaar. kbeurU-n. 25 November. rt HERVORMDE KERK. s. Kruijt Oogstcollecte. ds. Van Montfrans. ■'an As. Van As uit Dirksland. (loots. Stellendam, vin. en 'sav. dhr. Bouman. Goedereede, vin. ds de Gids. Uuddorp, gèeu dieust. Nieuwe Touge, vui. leeskerk eu's av. ds. Krujjt. Oude Tonge, nam. ds Kloots vau Melissant. Ooltgeuspiuat, uam. ds. Polhujjs. Den Bommel, voi ds, v. .Montfrans uit S.'djjk. Stad aan 't Hariugvliet, viu.ds. Polhujjs.en's av. leeskerk. Hellevoetsluis, vm- en 'sav. ds. Timuier. Nieuw-Helvoet, vm. ds. Priester. Nieuweuhoorn, vui. ds. de Voogd v. d. Straateu. Hockanje, 'sav. ds Witkop. (Geen doop). In 't vervolg wordt by de avoudiliensteu geluid om half vyf in plaats van om \ier uur. Oost voor ue, 'sav. ds. Brinkerink wydiugsdienst. Tin te. Kerkelijke Vereeuiging's av. ds Bartstra. Vierpolders. vm. ds. Zwiep. Zwartewaal. vin ds. Bartstra. Heeuvliet, vin. ds. Romyn. Abbenbroek, vm. ds. Wanrooy. PROTEST ANTEN BOND. Sommelsd'ük, (Langeweg) 's av. ds. Mahkink. Brielle. vm. dhr. YY'. Noordhoff then! caud. uit Leiden. GEREFOKMEERDE KEHK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Akkerhuis uit Maassluis. Melissant, vm. en 'sav. leeskerk. Stellendam, vm. en's av. ds. Boumauit Rysen- burg. Ouddorp. vm. en um. Ds. Y'an Velzen uit Mid delharnis. Ooltgensplaat. geen dienst. Den Bommel, vm. en 'sav. ds. Sehaafsma. Stad aan 't Haringvliet, vm. en nm ds. de Graaf. Hellevoetsluis, vm. en 'sav. leeskerk. Nieuw-Helvoet. vm. eu 'sav. leeskerk. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE. Melissant. vm eu 'sav. dhr. v. d. Lugt Herkingen, vm.. en 'sav. leeskerk. Stad aan 't Haringvliet, vm en 's av. leesk» rk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Dirksland, vm. en 's av. leeskerk. l!llll]!llllllllllIllllUll]||llUlllllll!lll!llllll!llllllllll!!lllllilllllllllll]l|^ )UWER SOMMELSDIJK j lagazijn, E1L, COCUSARTIKELEN, I ■KENS VACHTEN, m ERGORDIJNEN j terartikelen, agsten prijs, reizigers bezoek. ÏRON1NGEN en Overflakkee Een goede raad! Voedert Uw Kippen met dan komen ze spoedig aan den leg. Verkrijgbaar bij: G. VERYVEIJ, Nieuwe TongeJ. v. PROOIJEN, DirkslandWed. M. v. SETERS, Stellendamv. d. SPAAN. Melissant; H.BERK,Stad a.'t Haringvliet; JOH. VAN NIMWEGEN, Sommelsdijk; B. KOSTER en A. VISSER, Middelharnis A. MUNTERS, Herkingen. Solide Alnemers gevraagd. l-aan van Meerdervoort 180, Den Haag. TELL. 3943, 'al den eersten Woensdag van iedere maand in het Hótel Zaaljer te V1IDDELHARNIS te cousulteereu zijn voor alle mondziekten en kunsttanden nz. van 12 nnr tot hall vier. Onze lens is goedkoop en goed! Voor Wooninrichtingen: Matten, Kleeden, Zeilen, Bed-artl- kelen, Meubelen, Reparatlën, enz. CAIÏ1PFENS - Zandpad - middelharnis. Telefoon 44. Eenige Flakkeesche Stoffeerderij en Matrassenmakerij. Hypotheken en Credieten. C. B. EPKER, Administrateur, Gelderichekade 27 A (Beuraplein) ROTTEROAM en Ottoweg 10, HEFLSUM, belast zich met het bezorgen van Hypotheken en Credieten. Momentaal Kapitalen beschikbaar. HOOFDSTEEG 7 - ROTTERDAM Elastieken kousen In alle soorten en maten. BREUKBANDEN, BUIKGORDELS. - Specialiteit Geneesmiddelen. - Alle hygiënische artikelen voor Dames en Heeren Vraagt ons Inlichtingenboek A f 1,25. Prijs per Kwartaalf I. Losse nummers f 0.07' Adwertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meerf 0,20 Sij contract aanzienlijk korting. Dieustauiibimlingeii en Dieiistaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels; elke regel meer 15 cent. WOENSDAG Dit blad verschijnt iederen Woens dag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Vwrstraat Middelharnis. 6E JAARGANG. We gingen Maandagmiddag eens kijken in e zaal van Hotel Meyer, waar we 't personeel an timmerman Wijnhoff reeds druk bezig anden met het opslaan van tentjes, terwijl :nige dames ze voor verdere versiering onder anden namen. We zouden ons al zeer moe rt vergissen, als deze „fancy-fair" niet uit- ekend zou slagen en voor het Hoefijzer- :rbond niet een flink saldo opleverden, zooat ijv. een tiental zwakke kinderen elk een week zes naar het koloniehuis zouden kunnen aan. Men deelde ons mee, dat een achttal ames, met mevr. Kappetein als penning- leesteres reeds ver over de 300 gld. aan geld adden verzameld en bovendien talrijke ca- eaux. De weldadigheidszin onzer plaatsge- ooten verloochent zich dus niet, terwijl ook nkele Sommeldijkers een goed voorbeeld aven; hopen we ook daar spoedig een af deling te zien, die 't werk van M'harnis kan •erlichten. Onder de 1Izaken"-menschen, die flink steun en, noemen we de firma's: Hartogs, Buysse, Dorsser, Albert Heyn, Wielhouwer, Buur- eld Juch, Numan, v.d. Schenk, Visser, Pee- nan, Nieuwland en Vermaas (grossiers); uit .'dijk: Joppe, Boekhoven, Kasteleyn, e.a., erwijl Wijnhof, v. d. Wende, Campfens, onze »eide drukkerijen e. a. op andere wijze steun- len. Op initiatief der dames v. Buuren en iuysse zijn voorts een aantal firma's te Rot- erdam en elders bereid gevonden de goede ;aak door cadeaux of 't geven van koi tingen Ie steunen. De particulieren noemen we met ipzet niet; de lijst zou te lang worden; alleen pag wel worden vermeld, dat mooie proeven lanwezig zijn van de handwerkkunst veler lames. Behalve een handwerktent en een theetent irijgen we: een chocolade-, een vruchten-, :en snoeperijtent, een draaibord, een rad van ivontuur, en nog een en ander; tot slot een ombola, zonder nieten. Voor muziek en zang 5 mede goed gezorgdzoo zal mej. A. v. Buuren en kinderkoor van dwergjes leiden, die eenige iedjes ten beste zullen gevende rest wilde men •ns ong niet zeggen, blijft dus een verrassing. ..Kortom, er is voor allen gezorgd, voor de rnstigen, voor de huismoeders, voor de vrien- len van kunst en muziek, voor de luchtigen :n grappenmakers, elk vindt iets. Op een conditie: dat men wat centen en lubbeltjes bij zich steekt, want zonder geld can de goede zaak van 't Hoefijzerverbond liet slagen. Zij verwacht velen, op Woensdag /an 25 en 3—10 uur, op Donderdag dezelfde Aren. Landbouw. VOOR DEN TUIN. Practische wenken. AMSTERDAM, 23 Nov. Het weekblad ,Floralia" (Assen) bevat deze week, behalve aenige interessante artikelen over bloemen- 3n fruitteelt, een aantal practische wenken poor liefhebbers van tuinieren, waaraan wij bet volgende ontleenen: AARDBEIEN DEKKEN. I Aardbeien zijn wel winterhard, bevriezen Boen ze niet, maar toch zijn ze dankbaar voor een beschermend dak. Vooral jonge planten. Er zijn grondsoorten die erg opvriezen, o.a de laagveengronden. Zwakke planten hebben in den regel geen voldoend ontwikkelde wortels die het mee opvriezen tegen kunnen gaan. Bij het ontdooien van den grond zullen ze daar door te hoog staan, daar ze niet, of slechts ten deele met den grond meezakkeu. Met een bedekking kan dat voorkomen worden. We doen dit 't best met ruigen mest. Ook oude paarden mest of dommert is uitstekend, even als turfstrooiselmest. Zoo'11 laagje mest doet dubbel dienst en daarom is zoo'n bedekking van oudere bedden ook aan te bevelen. De harten van de planten moeten echter vrij bljjven. SPITTEN. Onder de werkzaamheden, die jaarlijks te- rugkeeren, is het spitten van den grond wel de voornaamste. Het welslagen van de kui tuur zal voor een groot deel afhangen van de meer of minder goede grondbewerking. Op de lichte grondsoorten kan het 'wachten tot het voorjaar, doch op zwaar stijf land, op kleigrond, is het gewenscht dat het gedaan wordt vóór den winter. Het land blijft dan tot het in gebruik nemen z.gn. in de kluit liggen. Hoe ruwer hoe beter. De lucht en vooral de vorst kunnen daardoor beter in werken. Door het bevriezen van den grond wordt het water tot ijs, dat door z'n grooter volume de kluiten uit elkaar dringt, waardoor ze geheel verkruimelen. Na een winter met weinig vorst en veel regen of sneeuw moet het land weer bewerkt worden, omdat't dan inplaats van losgevroren weer dichtgeslagen is. LANDBOUW EN BINNENLANDSCHE ZAKEN. Samenvoeging niet arbeid gevraagd. AMSTERDAM, 22 Oct. Het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité heeft aan Hare Majesteit de Koningin een adres gezon den, waarin betoogd wordt, dat de beharti ging van de landbouwaangelegenheden thans is toevertrouwd aan het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw; dat daardoor het verband tusschen de Staatszorg voor Landbouw en andere daaraan verwante en zich eveneens op economisch terrein bewegende takken van Staatszorg zooals „Nijverheid", Handel" en „Arbeid" verbroken is dat door het onderbrengen van den Land bouw bij het Binnenlandsche Bestuur geheel ongelijksoortige belangen onder één hoofd zijn gebracht, waardoor de belangen van den Landbouw onvoldoende tot hun recht komen; dat in bijna alle landen, ook in die landen waar de landbouw niet zoozeer op den voor grond treedt, als in ons land, de behartiging van de belangen van den landbouw, al dan niet samengevoegd met die van Nijverheid en Handel in een afzonderlijk Departement is ondergebracht; dat het onderbrengen van de zorg voor de landbouwbelangen bij het Ministerie van Bin nenlandsche Zaken niet in overeenstemming is met de beteekenis van onzen landbouw als voornaamsten tak van volkswelvaart; dat de landbouw in de huidige en in de ko mende moeilijke tijden de bijzondere aan dacht van de regeering zal behoeven, gezien de omstandigheden, waaronder het bedrijf zal moeten worden uitgeoefend en de vele belang rijke vraagstukken, welke nog opoplossing wachten en zich zullen voordoen; FEUILLETON. VAN E. WERNER. Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE). 26) Waldemar legde de hand op zijn arm, als om ïem te kalmeeren. „Zeg dat niet, Leo! Door zulk :en overijld woord kondt gij je later gebonden /oelen. Gij zijt volstrekt niet in deze zaak gemoeid. Ik heb mijne moeder aangeboden op Wilicza te comen wonen en zij heeft dit aangenomen. In le gegeven omstandigheden was dit niets meer ian mijn schuldige plicht; ik zou mij voor mijzelf ichamen als ik toeliet, dat zij op den duur bij vreemden haar verblijf hield, 't Blijft dus bij het ilan. Gij gaat bovendien naar de academie en :omt hoogstens in de vacantie op Wilicza, om noeder te zien. Wat zij met haar trots kan ovcr- enbrengen, zult gij althans wel kunnen verdra- ;en." „Maar ik weet dat ons geheele bestaan daarvan ifhangt," barstte Leo uit. „Ik heb je belcedigd, k zie dit zelf thans in, en nu kunt ge toch 'niet erlangen, dat ik alles uit je hand zal aannemen?" „Gij hebt mij niet beleedigd," zeide Waldemar jrnstig- „Integendeel, gij alleen zijt oprecht jegens nij geweest, en zoo mij dit op dat oogenblik zelf crcnktc, nu ben ik je dankbaar daarvoor. Ge hadt ilechts wat vroeger moeten spreken, maar 't is waar, ik kon je niet vergen voor verklikker te spelen, en begreep dat alleen de drift en de opge wondenheid van het oogenblik je die mededeeiing konden ontlokken. Je tusschenkomst deed het net vaneenscheuren, waarin ik gevangen was, en ge gelooft toch niet dat ik zwak genoeg ben om mij daarover te beklagen? Aan alle vijandschap tusschen ons beiden is een eind gekomen." Trots en schaamte kampten in Leo's borst. Hij wist maar al te goed, dat slechts zijn eigen jaloezie hem zoover had gedreven, en voelde zijn mede plichtigheid des te dieper, hoe meer men hem hiervan wilde ontheffen. Hij had zich op een hevig tooneel met zijn broeder voorbereid; nu stond hij machteloos tegenover hem. De jonge vorst had nog te weinig menschenkennis om te zien of slechts te vermoeden, wat Waldemar achter die onbegrij pelijke kalmte verborg en wat ze hem kostte; hij nam haar voor goede munt op. Hij besefte echter ten volle, dat het de bedoeling van zijn broeder was, hem en de vorstin het voorgevallene niet te laten boeten en hem ondanks alles het ver blijf op zijne goederen mogelijk te maken. Waar schijnlijk was Leo onder gelijke omstandigheden niet tot zulk een edelmoedigheid in staat geweest maar juist daarom gevoelde hij deze in al haar omvang. Waldemar, ik heb grooten spijt van het voor gevallene," zeide hij, terwijl hij hem onbeschroomd de hand toestak, en ditmaal was die beweging volkomen ongedwongen een opwelling des harten. Ditmaal werd ze ook door zijn broeder begrepen. „Beloof mij, moeder naar Wilicza te vergezellen. Ik verzoek je dit," voegde hij er ernstig bij, toen Leo nog iets hiertegen poogde In te brengen; „als ge werkelijk meent dat ge mij beleedigd hebt, dat de zorg voor de landbouwbelangen den gunstigen invloed zal ondervinden van het onderbrengen van de directie van den Land bouw bjj een ministerie, dat in zijn geheel werkzaam is op economisch en sociaal gebied. Het K N.L. verzoekt H. M. daarom te wil len bevorderen, dan tot een wyziging in de ministeries van Algemeen Bestuur worden overgegaan, waardoor aan de onlogische sa menvoeging van de zorg voor de landbouw belangen met die van Binnenlandsche Zaken een einde worde gemaakt en aan een samen voeging met meer aanverwante takken van Staatszorg, zooals „Nijverheid", „Handel"en „Arbeid" uitvoering worde gegeven. Protestant en Roomsch-Katholiek. Ook op het platteland van Noord-Holland zijn de Roomsch-Katholieken hun conferen ties „uitsluitend voor niet-katholieken" be gonnen. Een treffend beeld van het verschil lend standpunt van beide gezindten levert de briefwisseling tusschen ds. N. J. C. Scher- menhorn en pater Deodatus Vergeer in de Schager Courant dezer dagen ten overstaan van het publiek gevoerd. Ds. Schermerhorn schreef aan pater Vergeer: „Met belangstelling las ik, dat de paters van Nieuwe Niedorp con ferenties zullen geven voor niet-katholieken. Tot mijn spijt ben ik verhinderd de eerste drie van deze conferenties bij te wonen. Ik heb den vorigen Zondag mijn gemeenteleden opgewekt om er heen te gaan. Zóó moet het gaan: wij moeten wederzijds met elkanders denkbeelden bekend worden. Daarom juich ik het streven van u en de uwen van harte toe. Maar.hebt u er ook bezwaar tegen, dat de roomsche gemeenteleden eens kennis komen nemen van de protestantsche denkbeelden en meeningen? In het blaadje „Een goede raad van een goeden vriend" lees ik, dat de Roomsche kerk het vrije onderzoek niet versmoort. Welnu, ik ben bereid confe renties te houden voor roomschen. Wilt u dan hetzelfde doen wat ik heb gedaan? Wilt u in uw kerk uw bezoekers opwekken om deze conferenties te bezoeken? Ik wensch zelfs een stap verder te gaan. Zou het niet gewenscht zijn, dat wij tezamen gingen optreden voor roomschen en protestanten tegelijk en in het openbaar met elkander van gedachten wis selden? Mij dunkt als er iets is, wat tot denken en onderzoeken prikkelt, dan is 't juist het aan- hooren van tegenover elkaar staande ziens wijzen. Geachte heer Vergeer, ik vertrouw er op, dat u mij op dit schrijven in oprechtheid zult antwoorden in dit blad. Hierop antwoordde pater Vergeer het vol gende: „Tegenwerking in zake onze conferen ties hadden wij uwerzijds niet verwacht. Uw krachtige aansporing (waarvoor wij u dankbaar zijn) om te gaan luisteren, verwondert ons niet. Uwe handelwijze is geheel logisch en rationeel, beoordeeld naar het standpunt waarop u staat omtrent „vrij onderzoek" in geloofszaken, „Vrij onderzoek wel te verstaan volgens uwe opvatting. Den katholiek staat 't vrij te onderzoeken op welke gronden de geloofswaarheden steu nen. Met recht en reden mag dan ook beweerd worden, dat de „Roomsche Kerk 't vrije on derzoek niet versmoort". Het kerkelijk leer gezag dat in dezen onfeilbaar is maakt uit, wat als geloofswaarheid is aan te nemen. De katholieke kerk huldigt echter niet het eisch ik dezen dienst van je als onderpand van onze verzoening." Leo boog het hoofd: hij gaf allen verderen tegen stand op. „Wilt ge moeder dus niet zelf goedendag komen zeggen?" vroeg hij na een korte pauze. „Dat zal haar spijten." Een bittere glimlach vertoonde zich om Wal- demar's lippen, toen hij antwoordde: „Zij zal dat wel te boven kunnen komen. Vaarwel Leo. 't Verheugt mij dat ik u althans nog eens gezien heb." De jonge vorst zag zijn broeder eene seconde in het gelaat en sloeg toen met een plotselinge opwelling van hartelijkheid den arm om zijn hals. Waldemar liet zich die omhelzing zwijgend wel gevallen, maar beantwoordde haar niet. „Vaarwel!" zeide Leo, nu op vrij wat koeler toon, terwijl hij zijn arm weer liet zinken. Een paar minuten later rolde het rijtuig, dat den jongen Baratowski gebracht had, weer over het voorplein en kwam Waldemar in liet vertrek terug. Wie hem nu zag met die trillende lippen, met die pijnlijk verwrongen wezenstrekken en dien somberen blik, begreep hoe het gesteld was met de koelheid en kalmte, die hij gedurende het geheele onderhoud aan den dag had gelegd. Zijn doodelijk gewonde trots had hem staande gehou den. Leo mocht niet zien dat hij leed, mocht dit in geen geval te C. kunnen vertellen. Nu behoefde hij zich echter niet meer te behccrschcn, nu bloed de de wond opnieuw. Onstuimig en hartstochtelijk, zooals Waldemar's geheele karakter, was ook zijne liefde geweest, het eerste gevoel, dat in den af gezonderd levenden en weinig ontwikkelden jonge ling ontwaakte. Hij had Wanda liefgehad met al het vuur van den hartstocht, maar ook met beginsel: Menschen, zoekt vrij en gelooft, wat u goeddunkt. Hier gaat het er thans niet om-uit te maken, welk standpunt het uwe of het onze het juiste is. We hebben slechts even de ant woorden te motiveeren, welke wij gaan geven op de door u gestelde vragen. U begrijpt reeds, dat, waar wij een verschillend standpunt in nemen, ook de consequenties verschillend zijn. Waar wij u toegeven, dat u vanuit uw stand punt logisch en rationeel handelt, meenen wij dit evengoed te mogen zeggen van de gevolg trekkingen, die uit ons standpunt voortvloeien. le. U vraagt: „hebt u er ook bezwaar tegen, dat de Roomsche gemeenteleden eens kennis komen nemen van de Protestantsche denkbeelden en meeningen?" Het antwoord luidt; a. Indien de katholieken daarheen gaan, omdat zij de mogelijkheid niet uitgesloten ach ten aldus de waarheid te achterhalen moet hun de gang naar die conferenties worden ver boden krachtens het zooeven besproken ka tholiek standpunt, namelijk het kerkelijk leer gezag alleen maakt uit, wat te gelooven is. b. Indien de katholieken daarheen zouden gaan slechts uit nieuwsgierigheid dan zou de gang naar die conferenties nog moeten ont zegd worden, vanwege de gevaarlijke gelegen heid tot verzwakking van geloofsovertuiging. Wie het gevaar bemint zal er in vergaan. 2e. U vraagt: „zou het niet gewenscht zijn, dat wij tezamen gingen optreden voor Room schen en Protestanten tegelijk en in 't open baar met elkander van gedachten wisselden". Antwoord: Dan zouden wij de Roomschen langs een omweg naar uw conferenties bren gen, hen dwingen te luisteren naar leeringen, die niet zijn van de Roomsch Katholieke Kerk, die naar onze vaste overtuiging alléén is aangesteld om Christus' leer te verkondigen. Maar Dominee! Is 't u wel ernst?"Dordt GenèvéRome en Wittenberg met Konings bergen incluis ik wil zeggen heel geloovig en ongeloovig Nederland zou den buik vast houden van 't lachen, indien dominee Scher merhorn met een Roomschen pater op stap ging. Wat nut hebben openbare debatten en dan nog wel godsdienstige debatten, ach, laten we daarop maar niet verder ingaan! Veroorloof mij, weleerw. heer, nog even de opmerking, dat onze cpnferenties niet gericht zijn tot het Protestantisme, maar tot alle niet-katholieken. Er is geen sprake van aanval op 't Protestantisme. Het gaat alleen over de uiteenzetting der Katholieke geloofs- en zeden leer. In dezen cursus wellicht minder specifiek Roomsch, dan in eene mogelijke volgende se rie. We bedoelen een uiteenzetting der katho lieke leer, met vermijding van alles, wat anders denkenden kan kwetsen. Openbare polemiek is zoo weinig ons doel, dat wij daartoe in de kerk in 't geheel geen gelegenheid geven en niet dan in uiterste gevallen daartoe zullen overgaan in de publieke pers." N.R.C. I»INM:.nl.\M>. Aanslag op een herbergier. HOENSBROEK, 23 Nov. Een vroeger hier wonende, uit het land gezette Duitscher, G. genaamd, kwam gistermiddag in het vrij eenzaam liggend cafétje van den kleermaker Henssen, aan den Schurenberg. Hij bestelde een fleschje bier, dat door den waard u«i den een eerste en reine genegenheid, die aan aanbid ding grensde, en indien het bewustzijn, dat zij met die liefde spotte, hem al niet te gronde richt te, kwam het uur, waarin het ideaal zijner jeugd voor hem werd verbrijzeld, hem toch op niet wei nig te staan op het verlies van die jeugd zelve en op zijn vertrouwen op de menschheid. Het kasteel Wilicza, waaraan de geheele heer lijkheid haar naam ontleende, was, zooals boven, reeds gezegd is, het middelpunt van uitgestrekte aaneengesloten goederen, niet ver van de grenzen gelegen. Voorzeker was 't een zeldzaamheid, dat zulk een uitgebreide bezitting aan éen persoon toebehoorde, en als nog groöter zeldzaamheid kon 't beschouwd worden, dat de eigenaar er zich zoo weinig over bekommerde als hier het geval was. Het had Wilicza van het begin af aan eenheid en doorzicht in het bestuur ontbroken; de over leden Nordeck was niet meer dan speculant ge weest en had als zoodanig zijn vermogen bijeen gebracht. Noch op maatschappelijk, noch op prak tisch terrein verstond hij de kunst om zich als eerste grondbezitter in den omtrek te doen gel den: hij was bijna geheel van zijne ondergeschik ten afhankelijk. De zorg voor de akkers en af gelegen landerijen wist hij zich van den hals te schuiven door zc te verpachten: nog thans be vonden zij zich in handen van verschillende pach ters, met uitzondering van het landgoed Wilicza, waarvan het beheer aan een administrateur was toevertrouwd, 't Waren echter voornamelijk de uitgestrekte bosschcn, die den grootsten rijkdom der heerlijkheid uitmaakten. Zij besloegen bijna kelder moest gehaald worden. Op het oogen blik, dat de kastelein zich op de keldertrap bevond, sprong de Duitscher op, en sloeg hem met een ijzeren stang op het hoofd. Ondanks hevig bloedverlies verloor Henssen het be wustzijn niet; hij riep luid om hulp. De aanrander vluchtte daarop het huis uit. doch hij werd door een paar voorbijgangers en eenige buren achtervolgd en in de beemden bij Nuth gegrepen. De man is aan de politie alhier overgeleverd. De moord te Klein Genhout. De dader in Duitschland gearresteerd. HEERLEN, 23 November. Het vorige ,aar werd door den arbeider Jacobs te Beek de bejaarde Caumans te Klein Genhout doodge schoten. Jacobs maakte aanmerking op de ongeoorloofde verkeering, die hij met een meis je hield. Jacobs vluchtte over de grens met be hulp van bedoeld meisje en hield zich tot dusver in het buitenland op. Eergisteren deelde iemand aan de grens mede, dat hij wist waar de moordenaar woonde. Het gelukte de Duit- sche politie spoedig Jacobs te Wurselen, waar hij werkzaam was, aan te houden. Jacobs is ge vankelijk naar Aken overgebracht, in afwach ting van zijn uitlevering. De moord op den Nederlander Piepers. De dader bekent. HAMBURG, 23 Nov. Men zal zich her inneren dat de Nederlander Pieper in Februari van het vorige jaar te Bergedorf nabij Ham burg werd vermoord. Deze moordaffaire is thans opgehelderd. De moordenaar, die op het oogenblik reeds een lange tuchthuisstraf onder gaat, is de 27-jarige huisknecht en tooneel- speler Richard Bauer uit Altona. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Lafhartige aanranding. Bijtijds ontzet. EDE, 23 Nov. Hedenavond ongeveer acht uur heeft alhier op den weg Lunteren-Ede een brutale aanranding plaats gehad. Een 17-jarig meisje werd, komende per rijwiel van Lunteren nabij Kernheim door een uit het bosch komend persoon plotseling van haar rijwiel getrokken en het bosch ingesleurd. De onverlaat kneep het gillende meisje de keel dicht en duwde haar een prop in den mond. Gelukkig passeerde op dat oogenblik juist per auto de heer O., ingenieur te Putten, die in het licht van zijn lantaarns het damesrijwiel op den weg zag liggen en daarvoor stópte. Blijkbaar bevreesd voor het licht van den auto liet de aanrander zijn slachtoffer los en vluchtte het bosch in. De heer O. zag het meisje uit het bosch komen en waarschuwde onmiddellijk de politie, die terstond een on derzoek instelde. De prop, bestaande uit courantenpapier, is op de plaats gevonden, alsook de haarkammen van het slachtoffer. Later deelde het meisje mede, dat zij haar aanrander reeds bij Lunteren had gezien, waar hij haar had laten passeeren. Even later was hij haar weer voorbijgere den, waarna de aanranding plaats had. De moordaanslag te Delft. De dader nog steeds voortvluchtig. DELFT, 24 Nov. De toestand van het meisje C. de B., die in de Tulpstraat door H. T. met een mes werd gestoken, is vooruit gaande. Zij dankt het behoud van haar leven, twee derden van het terrein, vereischten een ge heel leger van houtvesters en opzichters, vormden een tak van bestuur op zichzelf en waren de voor naamste bron van de onmetelijke schatten, die den eigenaar toestroomden. De voogd van den minderjarigen erfgenaam, die na den dood van Nordeck diens plaats innam, had geen verandering gebracht in deze bestaande orde van zaken, deels uit eerbied voor den afge storvene, deels omdat ze hem tamelijk doelmatig voorkwam. De heer Witold was een geschikt land heer voor den niet zeer omvangrijken Oldenhof, dien hij zelf behéerde en waar alles onder zijn opzicht geschiedde, maar hem ontbraken de juiste blik en de rechte maatstaf om zulk een uitgebreide bezitting als Wilicza te besturen. Hij meende zijn plicht in alle opzichten na te komen, als hij de rekeningen en verdere bescheiden, die hem voor gelegd werden en die hij natuurlijk in goed ge loof moest aannemen, 'zoo zorgvuldig mogelijk nazag, de ontvangen sommen nauwgezet in het belang van zijn pupil belegde, en de beambten overigens de vrijheid liet om te doen en te laten wat zij wilden. Een anderen landeigenaar had zulk een beheer waarschijnlijk te gronde gericht, maar een vermogen als dat "van Nordeck was er tegen bestand; indien daarbij al duizenden over stuur gingen, bleven er altijd nog honderdduizen den over, en dc groote inkomsten der heerlijk heid, waarvan de jonge erfgenaam slechts voor een klein gedeelte gébruik kon maken, dekten niet alleen alle mogelijke verliezen, maar lieten ook het vermogen zelf steeds meer en meer aangroeien. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 1