1LAND EERSTE BLAD Tandarts KROS Donderdag, MARKEN ÏUSSE OEKHANDEL iddelharn1s Te koop Saks No. 16. tberïchten, au uit het dbouw-comité WIJ VLIEGEN jmsaüÊ f beroemd wrijfmiddel j bij rheumatiek,»pit, ZATERDAG 24 November 1923 VIN ETA. 19 2 3. |>r diens adjudant, von van den kroonprins fug voor weer „in der Heimat" kinderen op rnjju be- weer te midden mijner pn en met hen te dragen Duitschland ia ge- Ik, weer te midden m\j- vrede en müu kame- M\jn doel is, om my persoonlijken plicht te bestek van mijn arbeid ide te werken aan den schijnlijk door deze kabeljauw voor een klei neren soortgenoot gehouden, en derhalve in geslikt. Huwelijksmakelaar-oplichter gearresteerd. ROTTERDAM, 16 Nov. De Centrale Re cherche heeft in bewaring gesteld S. F., direc teur van het bureau „Fortuna", gevestigd aan de Wijnstraat, verdacht van verduistering van 500 ten nadeele van een koopman uit Slie- drecht, dien hij bewogen had deelnemer te worden in zijn zaak. Het gedeelte, dat deze inbracht, zou zijn eigendom blijven. Eenige dagen later was het echter verdwe- vv. - ,ien- F- hield zich hoofdzakelijk bezig met het n vaderland, aan welkeverhuren van woningen, waarvan hij een lijst et twijfel." aanlegde. Tegen betaling van 10 mocht men I die lijst raadplegen. Gewoonlijk hoorde men ner deelde daarna nogj er niets meer van, en was men zijn geld kwijt, n mede, in verband met j F. was ook huwelijksmakelaar, particulier detective en rechtskundig adviseur. De verdwenen secretaris van Didam. ZEVEN AAR, 16 Nov. Sedert eenige da gen loopen hier hardnekkige geruchten, dat de verdwenen gemeente-secretaris van Didam, H. van U. zich in Beieren zou bevinden. Gezegd vordt, dat hij te München werkzaam is. Be kenden moeten hem dezer dagen nabij de grens ontmoet hebben. Zekerheid omtrent een en ander ontbreekt nog. oonprins van de Hol IDels ier dagen afgelegd aren gesteld twee groote rin de „Kriminal-Ober- n, van de Berlijnschel plaats genomen. had onderweg in de na- j sr een panne. Door een Istuurinrichting reed de en werd Klein eruit |hli eenige fracturen en den ruggegraat opliep fed niet verder, voordat Ï'ging en het transport heer Klein had verzorgd werd in de buurt van jacht bij den heer Von Iht van Zondag op Maan- ponprins door by majoor abyheid van Hannover, fertoefde de ex-kroonprins 1 ongeveer 14 K M. van Iden vorst Solms Baruth bsitiefs in dien zin werd Itoch gelegenheid gevon- le geruchten over samen- van den ex kroonprins Ludendorff te bespreken lorlogssouvenir. lewsland", die te Grimsby pn deze haven binnen- ,er opvarenden een halve Iden dag, welke hij in de luw had gevonden, welke ust gevangen was. 915, en zal naar alle waar- e zonderlinge plaats zijn :fing van een schip temeer s verwrongen is. Al zin- pkende geldstukje waar- Een waakhond heeft het beter. Men schrijft ons: Het leggen van nieuwe kabels in verschil- .ende deelen des lands is door den Rijkstele foondienst aan een aannemer te Rotterdam op gedragen, welke niet zeer op de belangen van personeel schijnt te lette. Bij de vestinggracht te Naarden, waar een nieuwe kabel naar Bus- sum gelegd wordt, moet een bewaker, die tegen het stelen van gereedschappen de wacht moet houden, gedurende een week eiken nacht zon der eenige beschutting op zijn post staan. Een simpel schildwachthuisje is hem geweigerd. Een gevaarlijk jongmensch Toen gistermiddag eenige schooljongens aan den Voorheuvel te Zeist twist kregen, stak een 13-jarige jongen een 9-jarigen makker onver hoeds zijn knipmes in den rug. Hevig bloedende werd de getroffen knaap opgenomen. De jeug dige dader zei aan de politie, dat hij in drift had gestoken. Het mes werd in beslag genomen. Valsche aangifte. De politie te Doetichem heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een vrouw aldaar, ter zake van valsche aangifte. Om zich zelf schoon te wasschen had ze aangifte gedaan, dat men haar had aangerand. De persoon in quaestie is toen gearresteerd en 24 uur in arrest gehou den. Na scherp verhoor viel de vrouw ten slotte door de mand. |dt voortaan nlel Zaterdags day maar iederen iolel Meueh te PAiddelharms. llNGENAAID f 2.90 7EGE VEEL GE- ZAL WORDEN "BOEK! in der schenk wegens aanschaffing van wentelploeg, Een zoo goed nis nieuwe Voor zachten prijs, bij H. J. VAN NIEUWENHUIJZEN, Achthuizen. blad van het beginsel werkende 500 plaatselijke aangesloten, i K.G. Meststoffen Voederartikelen wT te* MM ft «BA Tl» «TM» ■miHmmMM mm hm na tat IMi «LURTKÖ9 ZMIUBBUO AKKER'S r KLOOSTERB ALSEPfl apierverrekkingen^ en stramheid. Prijs por Kwartaalf I. Losse nummers f 0.07' Advertentiën v. I6 regels f 1,20 Elke rayel meer. f 0.20 8i| contract aanzienlijk korting. l>ieiistn»nbi(uliiigeii en Dienstuanvragen f I,per plaatsing tot een maximum van 10 regels; elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woens dag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven deer de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 6E JAARGANG. - N°. 7. SPANNING. Wij leven om der wille van de spanning. En van de daarop volgende ont-spanning. Wij kunnen niets anders. Wij zijn nu een maal zoo aangelegd: de wisseling van deze. twee elkaar tegengestelde zielestaten geeft ons het gevoel van te leven. Hoe grooter de spanning en ontspanning, des te dieper, in tenser, verrukkender ons levensgevoel. Want wij vreezen de regelmatigheid, den tredmolen van het dagelijksche bestaan, de eindelooze reeks der dagen, werkzaam heden, pleiziertjes en zorgen, die wij over zien kunnen, voorspellen kunnen, en geen charme meer hebben als de nieuwjaars kaartjes of de Slag-bij-Waterloo-dag. Wij vreezen dat omdat het ons verveelt, grenzenloos verveelt. De spanning nu verdrijft de verveling, doet ons hart kloppen, bevleugelt de ver beeldingskracht. De onzekere uitslag maakt een wedstrijd pas spannend; hei gevaar alleen geeft bekoring aan zelfs het onschuldigst schooljongens-avontuur. Wij leven werkelijk om de spanning alléén. In je ouderlijk tehuis rondloopen door de bekende gangen en kamers is razend on interessant, maar ze terugzien na een lange, gevaarlijke reis, of een dreigende ziekte dat is ontspanning na spanning. En: met bekende menschen alledaagsch praatjes houden aan je Café-stammtisch? Hoe vervelendMaar daar zitten, terwijl je hart popelt van verlangen naar „haar": en onder de nietsvermoedende oogen van een saaie omgeving een roekelooze lief- desintrigue uitspinnen, dat is wel spannend. Als een van de duizenden naamloozen door de ^straten van 's Rijks hoofdstad te slenteren is soms criant vervelend: maar er te loopen met een bom in je zak, te spelen met de gedachte aan de consternatie, langs de politie heen. te loopen met een onnoo- zel gezicht, ofschoon je een gevaarlijk in dividu bent.dat is spannend. Om der wille van die - en van andere! spanning leven wij. Toch weten de meeste menschen niet wat de diepere zin is van het woord spanning hoe vaak het ook tegenwoordig gebezigd wordt. De meeste menschen, vooral stadsmen- schen, kennen eigenlijk alleen de gespan nenheid, de strakke, soms volkomen doffe, soms ook nerveus-overbewuste trilling waarin zij voortdurend leven door hun drukke bezigheden, hun tot in de kern on natuurlijke leven. De heete brand' van het stadsleven brengt op de gezichten dat strakke kijken, dat ineens omslaan kan in doffe verslagenheid, geeft het toomeloos onrustige, gejaagde, onstandvastige aan den mensch, die daardoor wel zijn leven uiterlijk in eene dolle gespannenheid houdt maar innerlijk dof dood, koud en armoedig FEUILLETON. VAN E. WERNER. Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE). 25) Met een schielijke beweging richtte Waldemar zich op en onttrok zich aan den op hem gevestig- den blik. „Laat ik niet altijd het onderwerp van ons gesprek zijn! De dokter heeft gezegd dat ge de frissche lucht weer moogt inademen zal ik het venster openzetten?" Fabian zuchtte; hij merkte dat hier weinig of niets was uit te richten. Bovendien werd het ge sprek thans door Witold afgebroken. „Daar ben ik al terug," zeide hij binnentredende. „Waldemar, gij zult naar beneden moeten gaan. De jonge vorst Baratowski is er." „Zoo?" vroeg Waldemar verbaasd opziende. „Ja, hij- verlangt je te spreken, en daarbij zal ik wel gemist kunnen worden. Ga maar schielijkI Ik zal ondertusschen onzen patiënt gezelschap houden." De jonge man verliet het vertrek, terwijl Wi told zijn vroegere plaats bij het bed innam. „De Baratowski's zijn vreeselijk ongeduldig om hem weer bij zich te krijgen," zeide hij met een blik op de deur, waarachter zijn pleegzoon was ver dwenen. „Reeds voor drie dagen kwam er een brief van de vorstin-moedef. Bij mijn weten heeft Waldemar dien niet beantwoord hij was niet is. De kakelbonte wemeling van het leven leidt af, verstrooit, zweept op maar verarmt ook, knijpt de ziel dicht, zuigt het hart uit. Die gespannen mensch is een mensch van zinnen en zenuwen, die, in gewelddadige omwending van machinaal werk naar uitspattend amusement en om gekeerd, zijn frischheid poogt te bewaren. Dat leven lijkt vol, maar is ledig, en door schijnend als een versleten pak. Een van de treffendste verbeeldingen van dat type van den modernen gespannen mensch is Felix Imhof in den bekenden roman „Christian-* Wahnschaffe" van Wasser- mann. In één rage van zaken afsluiten, kranten en banken en naamlooze vennoot schappen oprichten, altijd door op reis en op sjouw en onder menschen, met altijd weer andere gezichten, zich stortend in steeds weer nieuwe avonturen, van een onverzadelijken levensappetijt en dan in den grond volstrekt eenzaam, ontwor teld, toegeknepen, zonder eenige diepere ten; zij wuiven stil zoo wat heen en weer op hun stengel als bloemen in een beslo ten hof maarzij volgende zon en bloeien open naar de hooge Ruimte. Zij, zij zijn de menschen van de spanning bij uitne mendheid, de spanning tusschen Aarde en Hemel. Leven met je heele ziel en doormaken moeten, (daemonisch gespro ken: ook doormaken willen) het heele le ven der wereld, dat, en dat alles is de groote spanning. Nu kan het bovendien gebeuren, dat een mensch deel heeft aan de spanning van het innerlijke leven en aan de ge spannenheid van het moderne bestaan; dat hij bew.ogen wordt, zonder ophouden en door de zedelijke conflicten waarin zijn leven steekt, en door het leven heen- gejaagd wordt met zijn verstrooiingen en zijn energie-hoogspanningen. Dan ont staat eene dubbele innerlijke spanning die alles omwoelt in de ziel, en de grond wordt van de ellendigste maaatschappe- Ingezonden Mededeelingen. ZITDAGEN TIJDENS BEURS Woensdag, SOMMELSDIJK Hotel TABBERS Donderdag, DIRKSLAND v. d. DOEL Vrijdag, OUDE TONGE GELUK en de le Zaterdag der maand van 2-6 uur te Ouddorp FLOHIL hechting, waar of waarin dan ook in de maatschappij, noch in de liefde, noch aan zijn land. Uiterlijk gespannen, inner lijk dood. De meest volstrekte omkeering van Felix Imhof-type zijn de menschen uit Dostojewsky's romans. Neem den staretz Sossima, of den Idioot, of Raskolnikoff, of wien dan ook het zijn allen menschen der innerlijke spanning, en heel dikwijls menschen die midden in den geweldigen strijd staan tusschen het innerlijke leven van de ziel en eene bezetenheid door de wereld; of 't zijn menschen die staan in de geweldige spanning, waaronder hun ziel trilt onder de goddelijke en daemo- nische krachten binnen in haar. Want dat is het spanning-rijke leven, versta: het leven der ziel, het overoude en eeuwig nieuwe thema van den strijd tusschen God en Daemon, ziel en wereld, het Eeuwige en het Tijdelijke. Uiterlijk zijn de levens van Dostojewsky's menschen erg on belangrijk een vreemd zoodje zelfs! Maar: dichter bij de voedende moeder Aarde en dichter bij het brandende blauw van den Hemel. Zij vegeteeren als plan ten maar hebben ook wortels als plan van je ziekbed af te slaan. En daar komt nu zijn broer in eigen persoon! Hij heeft een knap uiter lijk, die jonge Poolsche loot dat moet gezegd zijn! Wel is waar gelijkt hij zijne moeder opeen haar en dat brengt hem. weer bij mij in diskrediet. Apropos, ik heb je nog niet eens gevraagd, hoever ge met je ontdekkingen te C. zijt gevorderd? In mijn zorg en angst voor je heb ik dagen lang niet aan die zaak gedacht." Doctor Fabian zag vóór zich en plukte verlegen aan het beddelaken. „Ik kan u daaromtrent on gelukkig niets meedeelen, mijnheer Witold," ant woordde hij. „Slechts kort en vluchtig ben ik te C. geweest en ik zeide u immers vooraf" hij glimlachte weemoedig „dat ik al zeer weinig diplomatischen aanleg bezit." „Gelukkig is die onderneming ten minste niet afgeloopen getuige dat gat in je hoofd I" her nam de landheer. „Nu, ik zal je in het vervolg niet met dergelijke opdrachten lastig valllen. En dus zijt ge niets te weten gekomen? Dat's jammer! Hoe staat het nu met Waldemar? Hebt ge hem eens goed den tekst gelezen?" „Hij heeft mij beloofd al het gebeurde te zullen vergeten." „Goddank! Ik heb 't wel gezegd dat gij nu alles van hem gedaan zult krijgen. Voor het overige, doctor, hebben wij den jongen altijd verkeerd beoordeeld, als wij zeiden dat hij geen gevoel had. Ik had nooit gedacht dat hij zich die zaak zoo zou aantrekken." „Ik ook niet," stemde de doctor zuchtend toe. Hij dacht er het zijne van, maar dit begreep Witold natuurlijk niet. De hoekkamer binnentredende, trof Waldemar hier zijn broeder aan. De jonge man, die reeds lijke mislukking ook van de pieest fa- me bze „bekeeringen". En dan de ont-spanning, vraagt ge, lezers? Ja wat dunkt u? Wat is, na zoo zware, zoo tragische spanning de ont spanning? Is het, na het leven de dood? Of in den Dood het Eeuwige leven? Dat is de vraag, die de levende ziel in ademlooze spanning houdt tot hij komt, die Dag der ontspannnig. En dan? N.A.C. AMSTERDAMSCHE SCHETSBOEK. CXLI. Wie de laatste maanden weieens een bezoek heeft gebracht aan de hoofdstad zal bemerkt hebben, dat de afdeeling Publieke Werken een meer dan gewone werkzaamheid demonstreert. In alle deelen van de stad is de bestrating, of liever de verharding der wegen, het onder) werp van de belangstelling. En dit alles is blijkbaar nog slechts een voorbode van nog meer ingrijpende veranderingen. Want we gaan in de richting van een steeds grootere versterking van het wegendek, teneinde dit voor wat langer tijdvak dan tot dusver weer stand te kunnen doen bieden aan de eischen van het zware verkeer. In de oorlogs- en in de eerste na-oorlogs jaren is er aan de bestrating niet veel gedaan bij zijne aankomst een verbaasden blik had ge worpen op het ouderwetsche, vrije lage woonhuis, zoowel als op de eenvoudige bijgebouwen, mon sterde thans met niet minder bevreemding de inrichting van het vertrek, waar mén hem had binnengelaten. Hij was van zijn jeugd af aan een gemakkelijke en sierlijke omgeving gewend en be greep volstrekt niet hoe iemand, die toch zóo rijk was als zijn broeder, 't hier kon uithouden. Het salon van de te C. gehuurde villa, dat hem en de vorstin armzalig gemeubileerd toescheen, was nog prachtig, bij die receptiekamer op den Oldenhof vergeleken. Al deze overdenkingen namen echter een eind, toen Waldemar binnentrad. Leo ging hem tege moet en zeide haastig en gejaagd, alsof hij zich zoo schielijk mogelijk van een onaangenamen plicht wilde kwijten: „Bevreemdt je mijn komst? Gij hebt je sedert acht dagen niet bij ons laten zien en zelfs mama's brief niet beantwoord, 't Is dus niet meer dan natuurlijk dat ik je eens kom op zoeken." Men kon echter duidelijk merken dat de jonge man niet uit eigen beweging kwam; groet en hou ding waren gedwongen en hij scheen zijn broeder de hand te willen toesteken, maar kon het blijk baar niet zóóver brengen, 't Bleef althans bij de poging daartoe. Waldemar zag dit of wilde 't niet zien. „Komt gij op last van moeder?" Leo bloosde. Hij wist maar al te goed, hoeveel moeite het de vorstin gekost had hem daartoe te bewegen en hoe ze eindelijk al haar moederlijk gezag te hulp had moeten roepen. „Ja," antwoordde hij aarzelend. 't Spijt mij voor je, Leo, dat ge tot iets gedwon- door de duurte en schaarschte van materialen Met het gevolg, dat het in sommige stads- deelen wel wat Turksch of Russisch begon uit te zien. Het beste was dit merkbaar, als men een fietstoer door de stad maakte en zich daarbij speciaal hield aan de asphaltstraten. In de laatste maanden zijn verschillende groote verkeerswegen echter geducht onder handen genomen. Waarbij men tevens proe ven heeft genomen, welk soort bedekking op den duur het beste bestand zou blijven voor namelijk ten opzichte van het verkeer met zware personen- en lastauto's. Op den duur schijnt men het te moeten zoeken in een steeds zwaarder maken van de bedding, waarop dan ten slotte de met asphalt overeenkomende homogene dekking moet komen. Dit verzwaren van de bedding brengt echter weer mede, dat de in den grond liggende lei dingen voor water- gas- en electriciteitsvoor- ziening verplaatst moeten worden. Het zou ondoenlijk worden telkens en telkens weer voor eventueele veranderingen en herstellin gen de betonharde massa te moeten uithakken en opnieuw invullen met de onvermijdelijke gevolgen, dat men er bijna zeker van kan zijn de vroegere effenheid van het bovendek te verspelen. De bedoelde leidingen gaat men dan ook, zooveel als doenlijk is, verplaatsen naar de trottoirs, welke ten koste van den rijwegbreedte eenige verbreeding ondergaan. Welk een reuzenwerk dit alles is kan men nagaan als men bedenkt, wat aan zulk een verandering van elk straatstuk de verschillende diensten: rioleering, waterleiding, gas, electra, telefoon moeten medewerken ieder met hun eigen mannetjes. In de straten, waar het ver- .keer niet overdruk is en waar tramverkeer 'ontbreekt, kan men althans nog geregeld door werken. Maar in de drukke winkelstraten, waar elke paar minuten een tram de werkzaamheden onderbreekt, is het een eindeloos ploeteren om een paar meter per dag gereed te krijgen.n Dat het werk aldus ontzettend duur wordt bij de tegenwoordige vrij hooge loonen van veertig a vijftig gulden per week is duidelijk. En met angst vraagt men zich dan ook af, hoe het mogelijk zal zijn deze kostbare plannen tot een nog meer versterken van den onder grond te financieren zonder sterke verzwaring van de gemeentelasten in den vorm van ver hooging der inkomstenbelasting. In de Plantage-Middell.aan, de hoofdver keersweg in de Artisbuurt laat men' de straat vernieuwing nu gepaard gaan met een ver planting van de daar staande volwassen hoo rnen. De rijweg ondergaat daardoor èen ver breeding, welke noodzakelijk geacht werd. De omgeving heeft echter een krachtigen strijd gevoerd voor het behoud van de laan, die een sieraad was voor de buurt. Een terugverplaat sing over een breedte van een paar meter moet nu de laan in stand doen blijven. Het kan gelukken, maar zal natuurlijk schatten kosten daar elke boom uitgegraven moet worden en door een geul weggetakeld naar zijn nieuwe standplaats. Het trottoirplaveisel vervangt men bij elke vernieuwing door cementen "plavuizen. De oude klinkerbestrating heeft ook daarvoor af gedaan. Waar het aankomt op een herhaald opbreken voor ondergrondschen arbeid geeft dit natuurlijk arbeidsbesparing. Maar er staat tegenover, dat men bij regenweer feitelijk voortdurend in het water loopt. De klinker bestrating slorpte het vocht altijd vrij spoe- dit op. Maar de aaneengesloten plavuizen hou den het water aan de opppervlakte en laten gen zijt, wat je natuurlijk als een vernedering moet voorkomen. Ik had je dit bespaard, als 't in mijne macht had gestaan." Leo zag verrast op; 't was hem even vreemd, Waldemar op dien toon te hooren spreken, als zulk een verschoonend gezegde uit zijn mond te vernemen. „Mama beweert dat ge bij ons aan huis belee- digd zijt," hernam hij. „Door mij beleedigd, zegt zij; daarom moest ik den eersten stap tot ver zoening doen. Ik heb ingezien dat zij gelijk heeft. Ge gelooft toch, niet waar, Waldemar," liet hij er min of meer zenuwachtig op volgen, „dat ik, zonder zelf daarvan overtuigd te zijn, nooit hier zou zijn gekomen?" „Ja, dat geloof ik," was het korte maar stellige antwoord. „Neem dan ook zonder verdere omwegen mijne verontschuldigingen aan!" riep Leo, terwijl hij thans werkelijk de hand uitstrekte. Zijn broeder wees deze echter terug. „Ik kan je verontschuldigingen niet aannemen. Noch moeder noch gij hebt schuld aan de kwet sende behandeling, die ik ten uwen huize heb ondervonden. Overigens heb ik die al lang ver geten. Laten we niet meer daarover spreken." Leo's verbazing steeg van minuut tot minuut. Hij had zich alles voorgesteld slechts niet hem in zulk een kalme en bedaarde stemming aan te treffen. Was hij zelf niet getuige geweest van Waldemar's woedende drift, nauwelijks acht dagen geleden? Hij begreep cr niets van. „Ik had niet gedacht dat gij zoo schielijk iets kondt vergeten," antwoordde hij met ongeveinsde bewondering. „Als mijn verachting is opgewekt ja zekerl" Ingezonden Mededeelingen. [DRAISMAvanVALKENBURG'S-' A ••iLEVERTRAAÏ- Zijn Uw handen en lippen pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel ge nezende Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten. bij elke lichte inzinking direct een meertje ontstaan. Elke verandering is dan ook hier nog geen verbetering. i Het groote stadsverkeer stelt echter eenmaal zijn eischen. En daarvoor zullen andere over wegingen dienen te wijken. Al zou men toch ook mogen verwachten, dat men niet in alle opzichten behoeft te voldoen aan de wel wat ver gaande eischen ten aanzien van het over matig verkeer met zware lastauto's. Een straat verkeer met jumbo's behoeft men toch niet ongelimiteerd toe te laten. Niet voor niets heeft Amsterdam zijn tallooze waterwegen voor het zeer zware vervoer. K. INFLATIE VAN DEN GULDEN? Vooral de laatste weken is het publiek met groote bedragen aan staatsfondsen aan de markt. Maar tevens ontwikkelt zich van andere zijde een [uitgebreide koopbeweging, zoodat het omvangrijk aanbod niet alleen zonder moeite wordt geabserveerd maar de kooplust moet steeds tot hoogere koersen worden be vredigd. Vooral de bankiers in de hoofdstad zijn de laatste dagen sterk als koopers opgetreden daar men in deze kringen de daling als vol komen ongemotiveerd beschouw.t De koersstand toch van de beleggingsmarkt wordt niet beinvloed door een verzwakking van het ruilmiddel integendeel als men ziet naar landen als België, Frankrijk en Duitsch land dan ziet men met de waardedaling der valuta's de koersen van beleggings-fondsen sprongsgewijs omhoog loopen. De daling is aan technische omstandigheden toe te schrijven. Of het publiek wordt slecht geadviseerd of het denkt zelf niet na. Het is altijd goed zijn bezit te verdeelen over diverse fondsen o.a. Hollandsche obli- gatie-aandeelen, dollar- en ponden-obligaties, maar men moet niet tot het andere uiterste overgaan en zijn geheele bezit omzetten in dollar-obligaties tegen koersen, die vrij zeker te eeniger tijd weer op een lager niveau zullen komen. Ten slotte moet dan ook gewaarschuwd wor den tegen de sterke overdrijving, waaraan ons publiek zich thans schuldig maakt. De vlucht uit onze Hollandsche fondsen is ongemotiveerd en niet te billijken daar zij ons staatscrediet in gevaar brengt in een tijd, dat wij dit het meest noodig hebben. Thans nog is de stemming voor onze Neder- landsche Staats-fondsen in Londen en New- York zoo gunstig, dat wij meenen te kunnen zeggen, dat leeningen van eenige honderden millioenen daar plaatsing kunnen vinden. Laat ons allen medewerken om dat ver trouwen te laten voortduren. Waldemar, dat klinkt hard!" bracht Leo hier tegen in. „Gij beoordeelt Wanda verkeerd; zelve heeft ze mij opgedragen, je „Spaar je de moeite die boodschap van freule Morynska over te brengen," viel zijn broeder op snijdenden toon hem in de rede. „Het betreft hier alleen mijne opvatting van de zaak en deze ver schilt natuurlijk ten eeneninale van de uwe. We willen dit onderwerp nu echter laten rustenMama verlangt immers niet dat ik haaT persoonlijk goe dendag kom zeggen? Ze zal begrijpen dat ik voor het oogenblik haar huis vermijd en ook dit najaar niet op Wilicza kom, zooals wij hadden afgespro- keb. Misschien het voglend jaar." De jonge vorst trad verstoord een schrede achter uit. „Ge zult toch niet onderstellen, dat wij na deze oneenigheid ,na die koele afwijzing, die ik mij van je moet laten welgevallen, nog je gasten kunnen zijn?" vroeg hij driftig. Waldemar sloeg de armen over elkander en leunde tegen den schrijflessenaar. „Gij vergist je; van oneenigheid tusschen ons is geen sprake. Moeder heeft het voorgevallene in den brief, dien ik van haar heb ontvangen onvoorwaardelijk afgekeurd. Gij hebt dit van uw kant nu evenzeer gedaan, en als mij nog een formeele genoegdoening ontbrak, zoo geeft ge mij die thans door hier te komen. Wat heeft dat heele geval eigenlijk met je verblijf op mijn goederen te maken? 't Is waar, gij hebt van het begin af iets tegen dit plan gehad. Dat weet ik. Waarom eigenlijk?" „Omdat het mij vernedert. En wat mij vroeger hinderde, is mij nu geheel onmogelijk geworden. Mama mag doen wat zij wil, ik zet geen voet (Wordt vervolgd

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 1