is het die ze ook repareert AS KOOPT 'OLENAARs Predikbeurten. jke Stand. campfens 'Ma TE KOOP Vierwielige Karos :N - GORDIJNEN WOENSDAG 21 November 1923 n°. 6. BORRKNLKRNBANK bij die firma's die in dit blad Ad verteeren. feuilleton. VINETA. e. werner. «23 n hoekje. eenige. hoed recht, man?" ,0 ja, zeker." iet eens goed, is 't heusch kom nou maar mee." zal je nog even moeten een hoed als deze mag worden". ■rekend. oit iemand geleefd heeft, van zijn buren?" vroeg ntwoordde zijn vriend, wel eens willen weten?" 1 niet mee. nhopig beneden, nadat jongen naar bed gebracht helpen met dat kind en ■ragen beantwoorden; ik c word er gek van." il zoo moeilijk niet zijn, ;r, „waarom wind je je en toch zoo op? Als hij ïn, stuur hem dan maar en kwam. Hier zijn een „Wat eet een zee-ster?" ien eieren?" Hoever kan apper. >perste man, die u ooit ei?" ette hij." dapperste daad?" weduwe, wier drie eerste zelfmoord gepleegd had- d. Slugs Muarlje, d. t. F. W. Scheygrond eu VV. Tuk. GehuwdJ. P. Overgaauw eu J. van der Jagt. Overleden: Maarten Veldhuizen, oud 74 jaar, ongehuwd. ILHARNIS. F. v. d. Nieuwendijk L. J. Boeter en J ert Bart, z. v. L. B Zweerus Es, oud 47 j. (te Nieuwe -1. Timmers, oud 27 j. L. de Koning oud 46 j. Kiviet, oud St j., wed. van rolme, oud 9 j. N, van 1 tot 31 Oct. rnelia, d. v. G. J. Schrier vaart en K. 't Gilde, van 1 tot 31 Oct. B Minekus en C- v. Zondag 18 November. NEDER LA NDSCll U ER VORMDE KERK. Middelhuruis. nam. ds. Kloots uit Melissaut. Soiuuielsdyk, v.m. en 's av. da. Van Montfrans, Oogatcollecte. Dirkaland, vm. en a' av. Van As. Uerkiugeu. om. da Bus uit Ouddorp Melissant, 'sav. da. Klools. Stellendam, tui en 'sav. dhr Bouman. Goedereede. vm. dhr v. d. Volde uit Ouddorp. Ouddorp, geen dienst. Nieuwe Tooge, vui. ds. Kruyt. (doop) en's av. ds. Kruyt. Oude Tonge, geen dienst. Öoltgeusplaat, uam. ds. F. de Gida. Den Bommel, nm ds. Polhuys Stad aan 't Haringvliet, vin.ds. Polhuys. en 's av. leeskerk (Oogatcollecte). Hellevoetsluia, vm. en 'sav. da. Timmer. Nieuw-Helvoet. vm. ds Priester. Evangeliesatiegebouw, Kolenpad, vm. de heer Sciialekaiiip van Nieuweslnis. Nieuwenhoorn, vm. ds. de Voogd v.d Slraaten. Rockanje. 'sav. ds. Witkop. Evangeliesatiegebouw, 'sav. ds. Feenstra van Oudenhoorn. Oostvoorne. vin. ds. Briukerink, Vierpolders. vin. ds. Zwiep. Zwartewaal. vm. ds. Bartslra. Heenvliet. vm. da. Romijn. Abbenbroek. vm. ds. Wanrooy. P ROTEST ANTEN BON D. Sommelsdyk. (Langeweg) geen diensl. Brielle, geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis. vm. en 'sav. ds Van Velzen. Melissant. vin. en 'sav. leeskerk. Stellendam, vm.en 's av. ds. de Jong uit Zutphen. Ouddorp. vin. en nm. leeskerk. Ooltgensplaat. geen dienst. Deu Bommel, vm en 'sav. ds. Schaafsma. Stad aan 't Haringvliet, vm en nm ds. de Graaf. Hellevoetsluis. vm. leeskerk;'sav. geen dienst. Nieuw-Helvoet. vm. (H.-Avondm en 's av. 5 uur (Nabetr.) ds. Sieders em. pred. te VlaardiDgen. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE. Melissant. vm., en 'sav. dhr. v. d. Lugt. Herkingen, vm., nm. en 'sav. leeskerk. Stad aan 't Haringvliet, geen dienst. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Dirksland, vm. en 's av. leeskerk. SOMMELSDIJK. Op Zondag 25 November des avonds halfzeven uur. hoopt voor de Vrijzinnig Hervormden op te treden ds. J. Ph. Mahkink, Luth. Pred. te Leideo, in de zaal van den heer Touw aan den Langeweg alhier. ijn Uw bekleede Stoelen, Fauteuls, ipé's. Divans of Matrassen nog stuk of gehavend, zendt ze aan lpad - MIDDELHARN1S - Tel. 44 dfeerderij en Matrassenmakerij. Hij maakt ze als ni< uw. vakkundig adres op ons eiland. ROTTERDAM alle soorten en maten. IKGORDELS. smiddelen. - i voor Dames en Heeren inboek a f 1,25. Solide afwerking Chique Coupe een zoo goed als nieuwe en een in goeden staat zijnde KAR. Te bevragen bij W. en L D. VAN EESTEREN, Bakkers, NIEUWE TONGE. 1TINGEN 96 otterdam ng ss. sfc ss- ss. meubileering ZIJT TEVREDEN. Prijs per kwarlaai. f I. Losse nummers f 0.07' Advertentiën v. I6 regels f 1,20 Elke regel meerf 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. hieiisthKiibiddiiigeii on Dienstmmvrugnu f por plaatsing lot «nu maximum vuil 10 regels; elke regel meer lf> cent. Dit blad verschijnt iederen Woens dag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N V. Uitgeversmaatschappij „Onzo Eilanden", Tel. Int. Ho. 15 Voorstraat Uidrfelharms. 6f .JAARGANG. WAT WIJ ONTBEREN. In rechte stroonien is de regen neergevallen op de hooge sparren, op de glanzend-groene kleine beuken. Het harde, kletterend geluid van de dikke druppelen op de bladeren heeft het zachte, tevreden geprevel van 't vriendelij ke beekje overstemd en een somber nevel gordijn verbergt de verre bergen. Omhoog voert het boschpad donker tusschen de dicht-groene sparren verder over het vochtige gras, waar eiken dag maar weinig voeten gaan. En dan op de hoogvlakte breken plotseling de grauwe wolken middendoor en een nieuwe zon werpt haar gouden licht over alle dwerg kleine boompjes, waar aan elk takje de drop pels hangen als bevend zilver. Het nachtegaals kruid is van een blijder paars, de vingerhoeds- bloem richt als vernieuwd haar hooge toorts met warm-roode klokken tot boven de dwerg boompjes; en tusschen het gras groeien de rijpe bosch-aardbeitjes als de schuchterste roode bloemetjes. Hoe klein en verlaten is één mensch op een wijde hoogvlakte, waar geen geluid is dan het zachte druppelen van de zilveren droppels van blad op blad en het eeuwig fluisteren van het sparrenbosch langs de helling. De hoogste berg, die achter de zwartdon- kere silhouetten der andere bergen zijn kruin opsteekt, is plots overgoten van zonnelicht. Heel scherp is zijn vorm omlijnd. Nu komt stil en langzaam de avond over de aarde. Het rustige licht, waaruit de ver blindende schittering van den middag ver dwenen is, ligt over de bergen, over de boom kruinen, over de toppen van de sparreboomen, waarvan elke tak, elke strevende spits sterk afsteekt tegen de diep-blauwe lucht met de sneeuwblanke, snel wegreizende wolken. Over heel de vlakte ligt als een Zondags rust het goud-doorzeefde licht. Een roofvogel zeilt met wijde vleugels boven de berghellingen als trok hij moe van roof en moord aan 't einde van den dag, rustend op eigen kracht, naar huis. En wie daar loopt in de eenzaamheid, krijgt het besef: dit is, wat wij ontberen, wij menschen van de groote steden, wij menschen met ons drukke werk, met onze zorgen en bekommer nissen, wij mannen in onze studeerkamers en kantoren, wij vrouwen, vervuld van ons huis houdelijk en maatschappelijk werk, dit, wat altijd om ons is, waarheen we vergeten onze oogen te richten, waarvoor we in onze haastige bedrijvigheid geen tijd vinden: de teedere overgangen, de overgangen dei- donkerheid van den stroomenden regen naar de vernieuwing van het glanzende zonnelicht, de overgang van de lichten dag naar den steeds zachter en inniger wordenden avond. ...Het is voor ons altijd inééns weer mooi weer, het is altijd de avond, die onverwacht komt, het donker, dat ons overvalt als een plotselinge belemmering. Maar wie heeft tijd, geduld of moeten we zeggen, wie heeft zooveel rust in zich om te wachten tot het laatste zonnelicht stil weggekropen is van het oude pannendakje aan den overkant, wie komt er toe in den schemer avond werkeloos in zijn vensterbank te zitten en wachtend uit te zien naar het stille uit bloeien van den vurigen Westelijken hemel, naar het te voorschijn komen der eerste kleine tintelende sterren van den wijden nacht? Het is de innerlijke onrust, die ons verhin dert het eigen oogenblik te aanvaarden, het is de innerlijke onrust, die ons vooruit doét grijpen naar de vreugde van den volgenden dag, die ons in liet effene heden bekommerd doet zijn om een zorg in de toekomt, die ons doet voorthaasten door den morgen naar het wachtende werk in den middag. „Die Hand urn die Stunde schlienen. Ja, urn die Sekunde," (Het uur, ook de seconde met de hand omsluiten) zegt de Oostenrijker Bartsch in zijn boekje: „Frohe Botschaft des Weltkindes". Als wij het deden niet den enkelen keer, dat we buiten in de eenzaamheid gegrepen worden door de grootschheid en lieflijkheid van Gods natuur maar eiken dag van ons daaglijksch bestaan opnieuw, hoe waardevol en van groote beteekenis zou ons leven dan worden! Wij zouden den morgen liefhebben om zijn ongereptheid, om de nieuwheid van eiken dag, die ons een betere kans gaf dan de vorige; wij zouden in den middag, als de span ning" om ons werk het grootst was, iets be speuren van den zegen te mogen arbeiden. Als wij de eigen seconde omsloten, dan zouden onze vrienden niet telkens weer on bevredigd van ons heengaan, omdat in het korte uur van samenzijn onze blik toch weer langs hun stil verlangend gezicht was wegge gleden naar den eigen belangen, dan zouden wij de geweldigheid voelen van het oogenblik, als na een volgespeclden dag ons kind vriend schappelijk z'n arm door den onzen steekt en onder zacht en vertrouwelijk gepraat naast ons naar huis loopt of stil met ons is onder den oneindigen sterrenhemel. In het grijpen van het uur, in de overgave aan het werk van heden ligt de rust geborgen; in het besef, dat het in één kostbaar oogenblik waarin we tegenover elkaar staan, kan gaan om een stuk zieleleven van dien ander wordt ons, naast onverwachte moeilijkheden, iets ge schonken van de winst voor ons hari. Wij rustelooze, moderne menschen hebben de eenzame hoogvlakte misschien noodig, om ons rekenschap te geven van ons tekort. Wie daar zijn ontberingen én zijn rijkdom heeft leeren kennen, heeft de kans gekregen een enkel uur, een seconde-van-heerlijkheid vaster te omsluiten. Dat kan hem, als hij terugkomt in -het lage land, voor erger onrust en armoede behoeden. N.A.C. DE RIJKSMIDDELEN. Het is inderdaad een heel groot verschil, dat de gisteren verschenen opgaaf betreffende den middelenstaat over October in vergelij king met dezelfde maand van 1922 te zien geeft. Met niet minder dan 1l3/„ millioen zijn de gewone ontvangsten der schatkist bij j die van verleden jaar ten achter gebleven, een verschil overeenkomende met ruim 25 pet. van de geheele opbrengst van laatstbedoelde maand. Gelukkig is de toestand niet zoo ver ontrustend als uit een simpele vergelijking zou zijn af te leiden. De maand toch, waarmee nu de vergelijking wordt gemaakt, was er een van buitengewone hooge opbrengsten voor ver schillende bronnen, met het gevolg, dat het totaalcijfer toen 9,8 millioen hooger was dan de overigens niet bijster voordeelige October maand van 1921. In hoofdzaak waren het de zeer groote baten uit de successierechten en uit de inkomstenbelasting, die verleden jaar de ongewoon hooge opbrengst teweeg brachten. Terloops zij opgemerkt, dat dezelfde bronnen van inkomsten in November 1922 nog ver rassender resultaten hebben opgeleverd dan MIDDELHARNIS-SOJUfELSniJR. De bank leent gelden aan leden teeen 5*/io 'lo 'ajaare. Zij neemt gelden op tegen J o/o 'ajaars, ook 7an niet-leden. Voor- Bcbotten kannen dagelijk8 aangevraagd worden bij een der leden van het Beatnor. Gelegenheid tot inbrengen en terugbe taling van gelden alken Maandagavond en Vrijdagavond van 8—8 nnr ten hniee van den kaaeler O. JOPPE Ox., te Sommflladijk VAN (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE). 24) Fabian wierp een zijdelingschen blik naar zijn kweekeling. „Ik vreesde dat er een ongeluk zou gebeuren," zeide hij zacht. „Dat er stellig ook gebeurd zou zijn," viel Wi- told in. „Waldemar moet dien avond zijn zinnen niet bij elkaar hebben gehad! Op die plaats over de sloot te willen springen en dan met een half dood, afgejaagd paard en in schemerdonker! Ik heb hem altijd gezegd, dat hij nog eens een onge luk met zijn wildheid zal aanrichten: nu heeft hij eens een goede ies gekregen. Hij trekt het zich wel wat héél sterk aan, en dus, doctor ge moogt nu weer praten neem hem dan nu eens onder handen en spreek hem eens een hartig woordje toe. Van u wil hij 't in de gegeven omstandigheden wel hooren, dat weet ik." Hiermede stond de landheer op en verliet het vertrek. De twee achterblijvenden zwegen een poos, maar eindelijk begon de doctor: „Hebt ge gehoord, Waldemar, wat mij is opgedragen?" De jonge man, die tot hiertoe zwijgend en on verschillig bij het venster had gestaan, alsof dit gesprek hem in het geheel niet aanging, keerde zich om en stapte op het bed toe. Oppervlakkig scheen Witold's bezorgdheid overdreven; een na tuur als die van Waldemar was niet zoo vatbaar voor berouw en zielesmart als hij zich voorstelde. Hij was alleen iets bleeker dan gewoonlijk; wie hem echter van nabij beschouwde, dien viel de verandering evenzeer in het oog. Er lag een zon derlinge trek op zijn gelaat, die den beschouwer onwillekeurig angst inboezemde; een wonderlijk strakke trek, die als het ware alle andere gemoeds aandoeningen verdrong en overheerschte. Mis schien was dit slechts het pantser, waarachter hij alles verborg, wat in zijn binnenste omging. Ook zijn stem klonk niet nicer zoo vol en krach tig als anders, maar mat en dof, toen hij ant woordde: „Luister toch niet naar oom I Mij mankeert niets.' Doctor Fabian greep de hand van zijn kweeke ling, wat deze geduldig toeliet. „Mijnheer Witold meent, dat gij je altijd nog het ongeluk verwijt, dat mij is overkomen. Maar dit kan niet meer het geval zijn, nu alle gevaar en zelfs de pijn bijna geheel geweken zijn. Ik vrees dat er een andere zaak mee in het spel is." De hand van den jongen man trilde in die van zijn leermeester. Hij wendde liet gelaat af. „Ik heb dit punt nog niet durven aanroeren, ging Fabian ernstig voort, „en merk dat het jc ook thans nog pijnlijk aandoet. Zal ik zwijgen?" Waldemar slaakte een diepen zucht. „Neen, ik moet toch al dankbaar zijn, dat gc oom niets daarvan gezegd hebt. Hij had mij dood gemarteld met zijn vragen en ik zou hem toch nooit te woord hebben gestaan. U had mijn stem ming op dien avond bijna het leven gekost; u kan noch wil Ik ontveinzen, wat ge toch reeds weet." de even bedoelde maand en het totaal der gewone ontvangsten tot de fabelachtige hoogte van meer dan 50 millioen deden stijgen. Al mag men dus die twee bij uitstek voor deelige maanden vafi het vorige jaar niet als maatstaf} van vergelijking nemen ter beoor deeling van de thans behaalde uitkomsten, zoo valt er toch van de resultaten in de afgeloopen maand weinig goeds te zeggen. Ook in verge lijking met September j.l., toen er over de behaalde uitkomsten weinig reden was tot ver heugenis, is er een nadeelig verschil, zij het dan ook van niet meer dan ongeveer 3 ton. Het feit op zichzelf echter, dat October bij zijn voor ganger ten achter blijft is al erg genoeg, aan gezien de rijksmiddelen zij het dan ook de laatste jaren niet meer in die mate als in de tijden van vóór den oorlog veelal de nei ging hebben om in October, en vervolgens ook in November, sterk toenemende opbrengsten te vertoonen. Voor het overige heeft een ver gelijking met September ditmaal eveneens haar bezwaren, doordat de ontvangsten toen vermoedelijk in bijzondere mate den nadeeli- gen invloed hebben ondervonden van den chaos bij den postchèque- en girodienst, in zoover deze tot een stagnatie bij menige bron van rijks-inkomsten moet hebben geleid. In welke mate dat ook in October nog het geval is ge weest valt moeilijk uit te maken. Mogelijk, zij het dan ook niet bepaald zeker, was de invloed van de stopzetting van den girodienst van eenigszins kleineren omvang dan in Sep tember, nu het betalingsverkeer, door nood gedwongen, in vele gevallen weer de oude en omslachtige wegen ook voor het aanzuiveren van belastingschuld heeft moeten betreden. Intusschen mag men niet over het hoofd zien, dat het eindcijfer voor September, eenerzijds gedrukt door de gorimisère, aan den anderen kant geflatteerd is door de bij uitstek hooge opbrengst van de dividend- en tantième-belas ting, die wij, evenals in Februari j.l. aan de 'indertijd door den Hoogen Raad genomen be slissing in zake de winstverdeeling over vroe gere jaren door de Koninklijke Petroleum Maatschappij meenden te moeten toeschrij ven. Al moge, zooals gezegd, de opbrengst over October "1922 geen geheel zuiveren maatstaf voor vergelijking bieden, zoo is het toch van belang hier even na te gaan, welke middelen het meest tot het ontstaan van het groote ver schil van tegen de 12 millioen hebben bijge dragen. De grootste verminderingen vindt men bij de inkomstenbelasting, de dividend- en tantième-belasting en de successierechten. De inkomstenbelasting, die verleden jaar van maand tot maand door haar verrassend hooge opbrengst het voornaamste tegenwicht had geleverd tegen den onmiskenbaren achter uitgang bij zoovele andere bronnen, had in October 1922 niet minder dan 13x/4 millioen opgeleverd, een bate, die daarna alleen nog in November werd overtroffen. Thans parais- seert dit middel met niet meer dan 7,8 mil lioen op den -staat, een oopbrengst, die wel iswaar tegenover de twee voorafgaande maan den geen slecht figuur maakt, maar toch van het meergenoemde nadeelige verschil bijkans 5-t millioen verklaart, De dividend- en tan tième-belasting, die, afgezien dan van den bo- vengenoemden meevaller, reeds geruimen tijd, in tegenstelling met de inkomstenbelasting, den invloed van de malaise op zakengebied in haar opbrengstcijfers weerspiegelt, leverde in October slechts 979.000 op, of 3,6 mil lioen minder dan verleden jaar en bijna 5 „Ik weet niets," antwoordde de doctor bezorgd. „Ik heb alleen mijn vermoedens omtrent het too- neel, waarvan ik getuige was. Zeg mij in 's hemels naam, Waldemar, wat was er toen voorgevallen?" „Een kinderachtige grap," antwoordde Walde mar bitter. „Een dwaasheid, die niet verdient dat men haar als ernst opneemt zooals mijne moeder althans eergisteren schreef. Maar ik heb het als ernst op genomen, als zulk een vreeselijken ernst, dat het mij een deel van mijn leven, misschien wel het beste gekost heeft." „Hebt gij freule Morynskalief?" vroeg de doctor zacht. „Ik had haar lief. Maar dat is voorbij. Ik weet thans dat ze met mij en mijne liefde gespeeld heeft. Nu ben ik er echter overheen." Fabian schudde het hoofd, terwijl hij zijn blik met diepe bekommernis op het gelaat van den jongen man liet rusten. „Er overheen? Dat zijt ge nog lang niet. Ik zie maar al te goed, hoe zwaar ge er zelfs op dit oogenblik onder lijdt." Waldemar streek met de hand over het voor hoofd. „Dat zal wel overgaan. Heb ik 't verdra gen, dan zal ik 't ook te boven komen; en te hoven komen wil ik 't ten koste van eiken prijs. Slechts éen verzoek: zwijg er verder over tegen oom en ook tegen mij. Ik zal die zwakheid overwinnen, dat weet ik, maar er over praten kan ik niet, ook niet met u. Laat mij maar alleen begaan des tc eerder is 't overwonnen." Zijn trillende lippen verrieden, hoe pijnlijk 't hem viel zijne wond te beroeren. De dokter be greep dat hij dien wensch moest eerbiedigen. „Ik zal zwijgen als gij het verlangt," verzekerde hij. „Ik zal er Je In 't vervolg nooit meer mee lastig millioen minder dan in September j.l. met zijn reeds vermelde extra bate. Wat de vergelij king met verleden jaar betreft, dient te wor den opgemerkt, dat ook toen, behalve de reeds in den aanvang genoemde inkomstenbelas ting en successierechten, de dividend- en tan tième-belasting een exceptioneel hooge op brengst gaf. Intusschen is de bate van slechts ongeveer 93/4 ton in de afgeloopen maand, in vergelijking met de meeste andere maanden van het loopende jaar, niet eens bijzonder ge ring te noemen. Integendeel overtreft zij die van een vijftal maanden zelfs niet onbelang rijk, al kon het 1/12 der raming ad 1 mil lioen niet bereikt worden. Bij de successie rechten bedraagt het nadeelige verschil tegen over de buitensporig hooge opbrengst van ver leden jaar eveneens ruim 3,6 millioen, ter wijl de ontvangsten bij die van September j.l. ruim 11 ton ten achter bleven. Ook dit middel kon met zijn opbrengst van 3,4 millioen het 1/12 der raming niet bereiken. De verschillen, die de overige middelen op den staat tegenover verleden jaar te zien geven, zijn van heel wat kleineren omvang. Over het geheel genomen wegen de verdere rijzingen en dalingen vrijwel tegen elkander op. Een belangrijk accres, n.l. van ƒ712,500, vertoont de personeele belasting, die met een opbrengst van 3,275,000 welhaast geheel op rekening komende van het loopende dienstjaar, een hooger cijfer heeft aan te wijzen dan ooit in een maand bereikt werd en de bate, welke sedert 1 Januari uit deze belasting werd ver kregen, tot 3,3 millioen boven de ontvang sten in de eerste tien maanden van 1922 heeft doen stijgen. Slecht daarentegen blijft het met de vermogensbelasting gesteld, die anders in de laatste maanden van het jaar nog wel eens goedmaakt hetgeen in het overige gedeelte van het jaar was tekort gekomen, maar nu, evenals in alle voorafgaande maanden, bij verleden jaar ten achter bleef, ditmaal met een bedrag van 108,000. Het nadeelige ver schil over de eerste tien maanden is nu ge stegen tot ruim 4J millioen, of meer dan een derde van de heefe opbrengst van een jaar geleden. Bij den suikeraccijns in October een nadee lig verschil van 176.000. Voor de eerste tien maanden is nochtans de opbrengst, die door het wisselvallige verloop, dat deze accijns ver leden jaar vertoond had, vaak groote ver schillen te zien gaf, nog een kleinigheid hooger dan in hetzelfde tijdsverloop van 1922. An ders is het gesteld niet den gedistilleerdaccijns, waaruit de baten voortdurend een onbevre digend karakter blijven dragen, eenerzijds wegens kleiner verbruik als gevolg van de oeconomische omstandigheden, anderzijds we gens het nog steeds voortduren van clandes tiene productie en smokkelarij, die door de buitensporig hooge heffing in de hand worden gewerkt. Bij de toch reeds schrale opbrengst van October 1922 bleven de baten in de af geloopen maand nog bijna x/4 millioen ten ach ter, terwijl het nadeelig verschil sedert 1 Ja nuari, in welk tijdsverloop geen enkele maal het 1/12 der raming kon worden bereikt, reeds tot meer dan 7|- millioen is aangegroeid. De accijnzen op bier en op wijn daarentegen maakten in October met stijgingen van resp. 68,500 en 98.500 een beter figuur al is er voor het eerstgenoemd middel over de eer ste tien maanden toch nog een achterstand van ƒ364, 800, een bedrag nog iets grooter dan er met bet bier is gewonnen. Trouwens tegen over het zeer groote verlies bij het gedistil- vallen." „In 't vervolg?" herhaalde Waldemar. „Wilt ge dan nog bij mij blijven? Ik heb mij voorgesteld dat ge ons terstond na uw herstel zoudt verlaten. Ik kan u toch niet vergen bij een pupil te blijven die uw angst en zorg voor hem vergold door u omver te rijden!" De doctor greep den jongen man bij beide han den. „Alsof ik niet wist, dat ge aan mijn ziekbed veel meer uitgestaan hebt dan ik zelf! Iets goeds heeft mijne ongesteldheid althans bewerkt: zij heeft mij de overtuiging gegeven die mij neem mij niet kwalijk! tot hiertoe ontbrak de overtui ging dat gij een hart hebt." Waldemar scheen de laatste woorden nauwelijks te hooren; hij staarde somber voor zich uit. „In éen opzicht heeft oom gelijk," zei hij eensklaps. „Hoe kwaamt gij er toe, juist gij, om Noorman bij den teugel te grijpen?" Fabian glimlachte. „Omdat ik juist niet voor I een held bekend sta, meent ge? Maar 't was dc vrees voor u, die mij op eens moedig maakte. 't Is waar, ik had je reeds meer dergelijke roeke- loosheden zien wagen, zonder dat ik ze had durven beletten, maar ik wist dan altijd, dat gij waart opgewassen tegen liet gevaar dat ge trotsccrdet. Dien avond was 't echter niet liet gevaar 't [was de val dien gc zocht, Waldemar. Ik zag dat gc dien wcnschtet, zag dat hij jc dood ten gevolge zou hebben, als ik je niet met geweld terughield en toen vergat ik mijn vrees en greep Noorman bij den teugel." Verbaasd zag Waldemar den spreker aan. „'t Was dus niet enkel onvoorzichtigheid, geen on gelukkig toeval, dat gij op den grond werdt ge worpen? Ge wist dus aan welk gevaar ge u blood- leerd valt laatstbedoeld voordeel geheel in 't niet. Uit den tabaksaccijns werd in October 244,000 meer ontvangen en uit de regis tratierechten 268,000 meer. Daarentegen vertoonen de zegelrechten een achteruit-gang van 167,500, waarbij in aanmerking is te nemen, dat de maand, met welke de verge lijking gemaakt wordt, bijzonder voordeelig was. Vergelijkt men de opbrengst met de voor afgaande maanden van dit jaar, dan is het resultaat geenszins onbevredigend, daar de ontvangsten hooger waren dan sedert 1 Janu ari is voorgekomen. Niet onwaarschijnlijk is de hoogere opbrengst in October voor een gedeelte een gevolg van de stopzetting van den girodienst, nu tal van verrekinengen, die vroeger per postgiro plaats vonden en aldus van zegel waren vrijgesteld, thans op andere wijze geschieden. Ook moeten de hoogere ontvangsten vermoedelijk voor een gedeelte worden verklaard doordat er den laatsten tijd groote bedragen aan dollarfondsen hier te lande zijn ingevoerd en van Nederlandsch zegel voorzien. Van meq^jievredigenden aard dan evenbe- doeld verschijnsel is wellicht het feit, dat de invoerrechten, na reeds in September wat om hoog te zijn geloopen, nu een verdere verbe tering hebben ondergaan en die van ver leden jaar met 125,000 overtroffen. Ook de stijging van 47,700 bij het statistiekrecht schijnt op eenige verlevendiging in het handels verkeer te wijzen, terwijl de loodsgelden zich de laatste maanden eveneens in stijgende rich ting bewegen, al blijft hun opbrengst in Octo ber bij de nogal hooge ontvangsten van ver leden jaar ruim ƒ20,000 ten achter. Doch deze aanwijzing van iets meer leven, in ons handels verkeer vormt dan ook zoo wat het eenige gunstige, dat van dezen middelenstaat te zeg gen valt. Voor de schatkist worden de algemeene re sultaten van maand tot maand slechter. Se dert 1 Januari is bij de gewone bronnen van inkomsten de achterstand tegenover verleden jaar nu reeds tot 253/4 millioen aangegroeid niettegenstaande er uit den tabaksaccijns, die verleden jaar nog maar vijf maanden meetelde, 8,9 millioen meer is ontvangen. Bijna het ge heele bedrag van den achterstand, nl. 23£ millioen, komt voor rekening van de inkom stenbelasting, terwijl de verminderingen van ruim f 4b millioen bij de vermogensbelasting, meer dan flb millioen bij den jeneveraccijns en bijkans 2,9 millioen bij de invoerrechten de voornaamste nadeelige verschillen der an dere middelen uitmaken, die in de reeds ge noemde stijging van 3,3 millioen bij het personeel, van 8 ton bij de successierechten en 3b ton bij het bier, om enkel de voornaam ste te noemen, slechts gedeeltelijk compen satie vinden. En nog slechter dan met de gewone bron nen is het met de buitengewone baten ge steld. Aan o.w. belasting kwam in de eerste tien maanden slechts 144 millioen binnen, tegen 3074 millioen verleden jaar, terwijl de inkomsten voor het leeningsfonds niet meer dan 863/4 millioen opbrachten tegen ruim ƒ107 millioen. Aan buitengewone ontvangsten werd er dus ruim 36 millioen minder ont- vangen dan in 1922, wat met de bovengenoem de 253/., millioen in het geheel een nadee lig verschil maakt van welhaast 62 millioen in tien maanden tijds. Mei dergelijke cijfers voor oogen kan er voor geen enkele regee ring twijfel aan bestaan, dat een besnoeiing steldet? Was u dan iets aan mijn leven gelegen? Ik dacht, dat niemand er iets om gaf." „En je pleegvader dan?" „Oom Witold ja, hij misschien wei. Maar hij is ook de eenige." „Ik meende je toch bewezen te hebben, dat hij niet de eenige is," zeide de doctor op zachten, verwijtenden toon. De jonge man boog zich over hem heen. „En juist van u heb ik dit toch het minst ver diend. Maar geloof mij, doctor, ik heb een harde ies gehad, zoo hard, dat ik haar mijn geheele leven niet weer zal vergeten. Sedert het uur dat ik u bloedend naar huis droeg, sedert die twee eerste dagen, toen de doctor meende dat het met u gedaan was, weet ik hóe een moordenaar zich voelt. Als ge werkelijk bij mij wilt blijven, dan kunt gij 't gerust nu wagen. Aan uw ziekbed heb ik mij voorgenomen mijn drift te beheerschen, die mij blind maakt voor alles wat mij in den weg treedt. Ge zult u niet meer over mij te beklagen hebben." De vroegere energie straalde weer in deze woor den door, maar doctor Fabian zag niettemin be zorgd zijn kweekeling aan, terwijl deze zich over hem heenboog. „Ik wenschte dat gc dit met een ander gezicht zeidet," antwoordde hij. „Er is geen sprake van dat ik heenga, maar ik zie je veel liever zoo wild en onhandelbaar als vroeger, dan zoo akelig kalm en bedaard. De uitdrukking in je oogen bevalt mij niet." fWordl vervolgd.)

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 1