Kern, ffliddelharnis ;L of PIANO Goes-Utrecht Pubiiske Verhuring. is het die ze ook repareert! uilen. Geeft U op als Abonné. iaat ter dekking Éoekstiei „Heiman III". t Schrale TE KOOP dorschmachine Een locomobiel voor de sloop. L.Nelisse Az., Nieuwe Tonge WOENSDAG 14 November 1923 6e jaargang. n°. 4. feuilleton. VINETA. VERSLAGEN. «2 3. ties Korteweg 3 mad. t. v. en Coruelia Johanna v Ks KSLAND. □a Jacobn. «1. v. Jacobus de tlraaf; Jau, l. v. C. tzen; Abra Cornelia, il v. roi-gindewey. ina Johanna Zoon 55 j. Witvliet. 1SSANT. en Dingeinun. zoons van S. Nagtegaaj. d. Hoek 61 j. wedn. van >EREEDE. d v. M. J. Franke en J. van d v. P. den Eerzanien r nel is. z. v. W. Redert eu neetemau 19 j. van Ouddorp •naud oud SS j. echtg. van BOMMEL v. P. D. Knops en A. Vos 26 j en J. Osseweyer V-HELVOET. October 1923. D. Langeveld en W. Mol; Mannetje en N. Biesheuvel; J. Hilligehekkeu en G. L. J. Stolk en F. Danger- C. v. d Mey en J. Elaud. Gerretse 2ój.en 11. Lam bo Ï7 j. en A. Verslijnen 26j. de Ridder 35 j. en C. J Boutken 25 j. en W. E D S. Gerretse 26 j en H de Vries 23 j. en C A de maand Octoher. d. v. D. Hogenboom en Job, z. v. P. Verweel en irnelis en Hermanns zoons de Vries; Jaeobns Teuni* A Gardenier Riethoff en P. M. Spruijt Visser, oud 71 j. echt);, var van der Schoor, oud 69 j J. Lankhaar, oud 72 j maand October, je. d. v. J. Wandemaker en "nlje, d- v. VV. P. van der euiaker. skant en D. Bekker; P. van lenier. Predikbeurten. PONDENTIE rek moeten eenige raads- izonden Stukken blyven Red. Zondag 11 November. NEDERLANÜSCH HERVORMDE KERK. Middelhuruis, *sav. ds. Van As uit Dirkslaud. Sommelsdyk. 'sav. ds. Vuu Moutfrans. Dirksland, vm. Vau As. Uerkiiigen. nm. ds Kloots uit Melissaut. Melissant, vm. eu 's av ds. Kloots (Oogstcollecte). Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Bouuian. Goedereede, vm. ds. De Gidts. Ouddorp, vm. en 'sav. ds. Bus. Nieuwe Touge, vm. leeskerk eo's av. ds. Kruyt. Oude Tonge, vm. ds. Kruyt uit Nieuwe Touge. Ooltgetisplaat, vm. ds. Van Mout trans uit S'dyk. Den Bommel, nm ds. Japchen. (Afscheid). Stad aan 't Haringvliet, vm.en 's av. ds. Polhuys. Hellevoetsluis, vm en 'sav. ds. Timmer. Ni- uw-Helvoet. vm. ds Priester Evangeliesatiegebouw, Kolenpad, vm. de heer Zuiderduin. Nieuwenhoorn, vm. ds. de Voogd v.d Strauten. Rockanje. vm. ds. Witkop. Evangeliesatiegebouw, vm. ds. Van der Does van Brielle. Oostvoorne, vm ds. Brinkerink. Vierpolders, geen dienst. Zwartewaal, vm. ds. Bartstra. Heen vliet. vm. ds. Romyu. Abbenbroek, vm. ds. Waurooy. PROTESTANTENBOND. Sommelsdyk. (Langeweg) 'sav. half zeven ds. H. Vermaas uit Locliem. Brielle, vm. 10 uur, ds. J. A. van Krieken uit Haaksbergen. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds Van Velzen. Melissaut. vm. en 'sav. dhr. v. d. Lugt. Stellendam, vm. en 'suv. ds. v. d. Spek uit Spijkenisse. Ouddorp. vm. en nm. ds. Willemsen uil Poor- tugaal. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. ds. de Jong uit Zutphen. Den Bommel, vm en 'sav. ds. Schaafsma. Stad aan 't Haringvliet, vm. en nm ds. de Graaf. Hellevoetsluis, vm. dhr. Eure, theol. cand. te Zandvoort. Nieuw-Helvoet. 'sav. dhr. Eure. theol cand. te Zandvoort. Rockanje, vm. (bevestiging) van dhr. Hardeman door ds Mol van Zwartewaal en nm. half drie, dhr. Hardeman intrede. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE. Melissant, vm., nm. en 'sav. leeskerk. Herkingen, vm., nm. en 'sav. leeskerk. Stad aan't Haringvliet, vm., nm. en 'sav. leeskerk GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Dirksland, vm. en 's av. leeskerk. rlogemaker en Goudsmid. beste en soliedste adres voor iOUD, ZILVER, HORLOGES, KLOKKEN, PENDULES, 5AROMETERS en BRILLEN. ima kwaliteit werken Laagste prijsnoteering Eigen werkplaats vering van Brillen en Pincenez op voorschrift v. H.H. Doctoren. "ARKUNDKJE BEDIENING 11 C. J. L DOER - Goedereede, de prima ruv/e huid. Gesprongen handen, Springende lippen, Gebruik zr\. m de maand NOVEMBER aanbieding voor het n van Uw ze uit 400 stuks. waarop wij Uw voor een nieuw. Gratis. een zoo goed als nieuwe (merk Holthaus R. D. IV). 12 h 15 H.L. per uur. Ongeveer. 2000 flesschen prima zw. bessensap. 2 geslachtsrijpe beeren. Veredeld Duitsch Landvarken. 60 K.G. Zuiver ras. Het Bestuur van den Polder Dirksland e. a. is voornemens om op Zaterdag 17 November a s. des middags drie uur in de bovenzaal van Hotel Van den Doel bij opbod en aislag te verhoren Den Havendijk, De Boezem kade langs de z.g. Secretarie- landen» De Elfde tot en met deZeventiende meedgerekend van den Eersten Stoofweg" af van de Boezemweiden onder den Havendijk en Het Gras gewas groeiende langs den Smalleblokweg en den Doorn- boschweg* met de dwarswegen ten Zuiden van den Blinden- weg, alles voor een jaar, tot 11 November 1924. De Havendijk en de Boezem kade worden ieder afzonderlijk en daarna gecombineerd verhuurd. De voorwaarden liggen ter in zage ten kantore van den Secre taris. Dirksland, 7 November 1923. Het Bestuur van den Polder Dirksland e. a. De Secretaris De Voorzitter J. ROOIJ. C. WARNAER. Adverteert in „Onze Eilanden." Prijs per kwartaalf I, Losse nummers f 0.07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f i,per plaatsiug tot een maximum van Hl regels; elke regel meer 15 cent. Oit blad verschijnt iederen Woens dag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. DE DU1TSCHE EX-KROONPRINS VER TROKKEN IN DEN NACHT. Het Persbureau Vas Diaz ontving Zater dagmorgen het volgend bericht uit Ewyck- De ex-kroonprins is hedenmorgen te 4.30 met twee zware automobielen van Ewycksluis vertrokken. De ex-kroonprins nam plaats in den eersten wagen, terwijl in den tweeden wagen de ba gage geladen werd. Door bijvulling van veel olie en benzine werd het vermoeden gewekt, dat een groote afstand afgelegd moet worden. De ex-kroonprins was alleen,^.terwijl de wagens, behalve door de beide chauffeurs, door eën derden persoon werden begeleid. Hoe de aftocht werd voorbereid. WIERINGEN, 10 Nov. De Nederlandsche regeering heeft het vertrek van den ex-kroon prins zorgvuldig en in bijzonderheden voor bereid. Bij het bezoek, dat wij vanavond aan Wieringen brachten, is ons dit gebleken. Om te beginnen heeft mr. J. B. Kan in de laatste weken herhaaldelijk op Wieringen met den ex-kroonprins geconfereerd. Gister avond kreeg schipper Bays, van de Wieringer postboot, aan zijn woning onverwachts bezoek van burgemeester Kolff. Toen deze zag, dat de schipper menschen op bezoek had, verzocht hij hem, even naar buiten te komen, daar hij een gewichtige mededeeling voor hem had. Op straat deelde de burgemeester den kapitein der postboot mede, dat hij den volgenden och tend om halfvijf den ex-kroonprins naar den vasten wal zou moeten brengen. De burge meester voegde daaraan toe: „Gij moogt hier over met niemand spreken. Het is een staat sgehei m." Terzelfder tijd werd door personeel van de pastorie aan den chauffeur Veldman van de firma Bruul, die op Wieringen een auto omnibus-dienst exploiteert, te kennen gegeven, dat hij den volgenden ochtend het gezelsclfap van de pastorie naar de boot zou moeten rijden Vanochtend om halfvijf nam de kroonprins in de pastorie van zijn personeel afscheid. Hij hield een kleine toespraak en was zeer ont roerd. In gezelschap van zijn „persoonlijk geleider", majoor Müldner von Mühlheim, en van zijn secretaris, den heer Berg, reed hij naar de aanlegsteiger van de postboot, waar zich burgemeester Kolff en de brigadier van de Wieringsche politie, Admiraal, bij het ge zelschap voegden. Allen begaven zich onmid- delijk in de kajuit van de postboot. Door het ongewoon vroege vertrekuur waren er geen andere passagiers. Ook stond er niemand aan den wal. De stemming van het gezelschap was zeer gedrukt. Vooral de kroonprins en majoor Müldner waren zeer nerveus. Alvorens de boot te verlaten, drukte de kroonprins den schipper de hand, zeide hem vaarwel en schonk hem als souvenir een portefeuille met inhoud en voorzien van een gekroonde W, overigens de derde van dit soort, die de kapitein in den loop der jaren van den kroonprins heeft ontvangen. Kort voor half vijf hadden een machinist en een stoker van een stoomgemaal te Ewijck- sluis twee Dürrkoppauto's met gedempte lich ten in suizende vaart naar de haven zien rij den. De roekeloosheid, waarmede de wagens werden gereden, trof hen, en ook maakten zij tot elkaar de opmerking dat het nog geen tijd was voor de postboot. Doch alles werd hun verrassend duidelijk, toen zij een kwartier VAN E. WERNER. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE). 22) Wanda boog het hoofd. Zij was zich van haar schuld bewust. In haar binnenste kampte de toorn tegen Leo met haar eigen schaamte om den voor rang, maar bovenal bezielde haar een onbeschrij felijke angst; zij wist nu immers dat die slag doo- delijk trof. Ook Leo antwoordde niet; de plot selinge verandering in het gelaat van zijn broeder bracht hem tot zwijgen. Bovendien kwam hij nu allengs tot besef, op welk een onverantwoordelijke wijs hij Wanda prijsgaf en dat hij geen stap ver der mocht doen. „Wat beteekent dat?" herhaalde Waldemar, terwijl hij uit zijne ongbeweelijke houding oprees en dicht voor het jonge meisje kwam staan. „Leo spreekt van een weddenschap, van een spel, waar van ik het voorwerp ben geweest. Antwoord mij. Wanda! Ik geloof je u alléén. Zeg gij mij dat 't een leugen is „Dus ben ik een leugenaar in je oogen?" viel Leo uit, maar zijn broeder luisterde niet naar hem het zwijgen der jonge gravin was voor hem genoeg hij had geen nadere bevestiging noodig. Met de ontdekking dier waarheid echter kwam ook zijn ontstuimige natuur weer in ai haar kracht naar boven en deed hem, nu de betoovering ver- later dezelfde auïo's, thans met verblindend voorlicht, terug zagen komen, en in den voor sten den kroonprins zagen zitten, kaarsrecht, en met de armen over de borst gekruist. Het gerucht van 's kroonprinsen vertrek be gon al gauw de ronde te doen op Wieringen en te Ewijcksluis, doch voorloopig bleven de gebeurtenissen nog met de grootste geheimzin nigheid omhuld. Een passagier die tegen achten met de postboot overvoer, vond in de kajuit een eindje sigaret voorzien van een gekroonde W. (het merk, dat de kroonprins al jaren rookt); hij stak het als souvenir bij zich. Toen hij den kapitein echter vroeg of hij den kroon prins had overgezet, hield deze zich van den domme. Tegen negen uur werd aan het telegraafkan toor te Ewijcksluis een telegram naar een adres in Den Haag aangeboden, van den vol genden inhoud: Piet, Jan en Klaas in twee auto's vertrokken"... Een afscheidsbrief van den ex-kroonprins. HiPPOLYTUSHOEF, 10 Nov. De ex- kroonprins heeft, door bemiddeling van den burgemeester, het volgend schrijven „aan zijn Wieringer vrienden" gericht; „Het doet mij leed dat ik slechts schrifte lijk afscheid van u moet nemen. Om geen on- noodige onrust te veroorzaken, moet mijn terugreis naar Duitschland in alle stilte plaats vinden. Wanhopig, belasterd en dakloos be trad ik in November 1918 het eiland. Hier vond ik rust en menschelijke deelneming en kwam ik tot mijzei ven. De weken werden maanden; de maanden jaren. Reeds vijf lange jaren leefde ik in uw mid den. Gij boodt mij gastvrijheid in uwe wonin gen aan en liet mij deelen in uw vreugd en leed. Wij leerden elkander kennen, begrijpen en waardeeren. Nu het oogenblik gekomen is, dat ik van Wieringen afscheid neem, zou ik u allen gaarne nogmaals de hand willen drukken en u voor alles danken, wat gij mij gegeven hebt. Oneindig moeilijke jaren zijn het voor mij geweest, ver van het vaderland en gezin, maar zij zijn mij veraangenaamd en dragelijk ge maakt door de vriendschap en het menschelijk medegevoelen van de Wieringer bevolking. Zoo neem ik dus afscheid van u en wensch mijn eiland van ganscher harte het beste toe voor de toekomst. Heb dank en tot ziens!"... (Get.) WILHELM. KLUCHT. TE BERLIJN. Een reprise van Amersfoort-Doorn. BERLIJN, 10 Nov. Wij vallen hier van de eene sensatie in de andere. Nauwelijks zijn wij van de Münchensche krachttoer, die bij nader inzien maar een grap was van een dilitan- ten-clown, bekomen, of wij hebben de aan komst van den ex-kroonprins in Duitschland. Dat was vanmorgen inderdaad een heele sensatie, al beperkte deze sensatie zich tot een kleinen kring door de staking der typo grafen. Noch de ochtend- noch de middagbla den waren verschenen, zoodat onder het pu bliek slechts allerlei geruchten de ronde deden. Totdat hedenavond de „Vorwarts" kwam met een zeer vaag bericht, dat de ex-kroon- prins heden over de grens zou komen, om zich naar Oels in Silezië te begeven. De „Vorwarts" teekent daarbij aan, dat de regeering toestemming geeft tot zijn komst in Duitschland op de beloften van den ex-kroon- broken was, waaraan hij zich zoolang had onder worpen, alle perken te buiten gaan. „Ik wil antwoord hebben I" barstte hij woedend uit. „Ben ik wezenlijk niets anders dan een speel bal, een tijdverdrijf voor je geweest? Hebt ge over mij gelachen en gespot, terwijl ik Ge zult mij antwoorden, Wanda, onmiddellijk antwoor- woorden of Hij eindigde den volzin niet, maar blik en toon waren zóo dreigend dat Leo naderbij kwam, als om Wanda te beschermen. Zijn verregaande drift gaf haar echter hare bezinning terug. „Ik laat mij niet op die manier rekenschap af vragen," verklaarde zij, op het punt van al haar trots te hulp te roepen maar daar ontmoette zij Waldemar's blik en zweeg. Zijn aangezieht drukte enkel woede en toorn uit, maar zijn oogen verrieden het grenzenlooze Iced van den man, die zijne liefde versmaad en verraden zag, wiens aan geboden ideaal op dat moment reddeloos vernie tigd werd. Hare stem scheen hem tot bezinning te hebben gebracht. De gebalde handen ontsloten zich, terwijl zijn lippen zich zóo vast opeenklem den, alsof ze elk woord achter slot en grendel wilden houden. Zijne borst hijgde van de gewel dige inspanning, waarmede hij zijn toorn ten onder bracht; hij wankelde en leunde tegen den stoel. Wat hebt ge, Waldemar?" vroeg Leo getroffen en met een opwelling van berouw, terwijl hij hem poogde te naderen. „Als ik had geweten, dat gij de zaak zoo ernstig zoudt opvatten, had ik ge zwegen." Waldemar richtte zich op. Zwijgend wees hij zijn broeder met de hand af en maakte zich daarop even zwijgend gereed om heen te gaan; elke drop- prins, dat hij zich uitsluitend zou bezighouden met het beheer van zijn landgoed. Het blad voegt hieraan toe, dat het niet heeft kunnen naspeuren, of het met deze be lofte klopt, dat voor^den ex-kroonprins een verblijf is gehuurd op den Kaiserdainm in Berlijn. Dit is het eenige, wat men heden in de pers over het geval vindt, zoodat wij uitsluitend aangewezen waren op eigen informaties. Deze informaties hebben ons aanleiding ge geven tot het hedenmorgen gemelde bericht, dat de ex-kroonprins met den nachttrein uit Holland was vertrokken en aan het station Friedrichstrasse te Berlijn was aangekomen, om aldaar over te stappen in den sneltrein naar Breslau, ten einde zich van daaruit naar zijn landgoed te begeven. De indruk, welken wij bij nadere informaties kregen, heeft bij ons echter de herinnering gewekt aan de aankomst van prinses Hermine de tegenwoordige echtgenoote van den ex- keizer, aan het station te Amersfoort, een paar dagen voor de bruiloft. Het bleek toen name lijk, dat men een andere dame als prinses Hermine te Amersfoort had laten aankomen, terwijl de werkelijke prinses langs een geheel anderen weg naar Doorn kwam! Wij hebben reden om aan te nemen, dat de Duitschers ook thans weer hetzelfde spelletje heb ben gespeeld, dat zij de quasi-geheimzinnige aankomst van den ex-kroonprins hedenmorgen aan het station Friedrichstrasse eenvoudig in scène hebben gezet, en er „per ongeluk" iets van lieten uitlekken, ten einde de journalisten en andere nieuwsgierigen op een dwaalspoor te brengen. BERLIJN, 12 Nov. Volgens berichten uit Oels is de ex-Kroonprins daar nog steeds niet aangekomen. Landbouw en Veeteelt. DE STAND DER GEWASSEN. De toestand der landbouwproducten op ons eiland is op 't oogenblik zeer ongunstig te noemen. De oorzaak hiervan is de vele regen. Het hoofdproduct, de aardappelen, bevindt zich nog wel in de slechtste positie. Heel veel van dit product zit nog in den grond en daarbij worden sommige stukken sterk door de ziekte aangetast. In verschillende streken wordt ge vreesd, dat er niets of niet veel meer van te recht zal' komen. Ze thans binnenhalen of op putten leggen gaat bijna niet, daar de wagens tot de dompen in de modder zakken. Evenzoo is het met de suikerbieten gesteld, 't Is haast even ondoenlijk deze uit den grond te halen. Wat nog uit den grond gekregen wordt, wordt bij heele kleine „vrachten" (soms per mand, door één man gedragen) naar den weg gebracht en daar opgeladen. Door den slechten toestand waarin op sommige plaatsen van dit eiland de weg verkeert, is het ook niet raadzaam groote wagenvrachten te vervoeren. Ook op verschillende plaatsen liggen nog uien op het land. Ook deze kunnen niet weg gehaald worden, daar ze niet drogen, en lang zamerhand tot verrotting overgaan. 't Is zeer te wenschen, dat er op dit natte koude weer, niet plotseling een tijd van vorst invalt, want dan is het landbouwproduct uit deze streken (aardappelen) zéker weg. De boeren zien dan ook uit naar wat helder pel bloeds was uit zijn gelaat geweken. Juist vertoonde de vorstin zich aan de kamer deur, door doctor Fabian vergezeld. De steeds luider klinkende stemmen, die tot in haar vertrek doordrongen, hadden haar doen vermoe den, dat er iets buitengewoons in het salon gaande was. Zij trad schielijk binnen, zonder dat een der aanwezigen haar bemerkte. Wanda stond nog altijd bij de tafel, weifelend tusschen trots en angst, maar nu behield de laatste de overhand en op den toon van een kind, dat vergiffenis vraagt voor een begane verkeerdheid, riep zij: „Waldemar!" Hij bleef staan. „Hebt ge mij nog iets te zeggen, freule Maryttska?" De jonge gravin kromp ineen; 't was de eerste maal dat die toon van ijskoude, diepe minachting haar in de ooren klonk, en de gloeiende blos, die eensklaps haar gelaat overdekte, bewees, hoe ge weldig hij haar hinderde. Thans trad de vorstin haar zoon in den weg. „Wat is er gebeurd? Waldemar, waar wilt ge heen?" „Ik wil weg!" antwoordde hij somberen zonder op te zien. „Maar zeg mij dan eerst -r- „Dat kan ik niet. Laat mij gaan. Ik kan niet hier blijven en zijne moeder op zijde duwend, snelde hij de kamer uit. „Nu dan zal ik mij wel tot je beiden om de ver klaring van dat zondcrlingtooncel moeten wenden" dus sprak de vorstin dc achtergeblevenen aan. „Blijf hier, doctor," ging zij voort, toen Fabian, die tot hiertoe angstig aan dc deur had gestaan, een beweging maakte om zijn kweekeling te vol gen. „Zeker heeft hier een misverstand plaats en droog weer. Dan is er misschien nog veel te redden. Althans van de suikerbieten en de uien. BARNEVELD, S^Nov. In verband met de klachten over het aanvoeren van minder ver- sche Hollandsche eieren op de markt te Lon den, schrijft een pluimveehouder in een plaat selijk blad alhier een met zijn naam onder teekend stuk, waarin te lezen staat, dat han delaren in onze gemeente eieren naar een exportslachterij, gelegen onder Voorthuizen, brengen en ze daar laten staan totdat de prijzen steeds hooger worden. Woordelijk schrijft hij: „Daar staat 'n partij eieren zeker 4 weken en 'n (andere) partij 3 weken; af en toe komen zij ze even schouwen, zeker om te zien of ze nog een duwtje kunnen lijden". Mocht deze pluimveehouder niet overdrijven, dan is het voorzeker geen wonder, dat dit handels artikel, eenmaal in Londen aangekomen, niet meer op den naam van „melkversche eieren" mag bogen. Stand van het mond- en klauwzeer. AMSTERDAM, 9 Nov. In de week van 28 October4 November was de stand van het mond- en klauwzeer in ons land als volgt: Veebesl. Gem. Groningen2 3 Friesland15 7 Drente1 1 Overijsel4 3 Gelderland16 13 Utrecht99 40 Noord-Holland177 66 Zuid-Holland156 77 Zeelandjg|9 8 Noord-Brabant7 7 Limburg6 5 Totaal492 230 Verslag van het verhandelde in de open bare vergadering van den Raad der ge meente Nieuwe-Tonge, op Donderdag 8 November 1923. Voorzitter: de E.A.Heer R. Sterk. Tegenwoordig allen, behalve Holleman. Na opening der vergadering met gebed, deelt de Voorz. de vergadering mede, dat de Heer T. Holleman wegens ongesteldheid ver hinderd is de vergadering bij te wonen, als mede dat de Heeren D. Breesnee.en K. Prince hunne benoeming tot wethouder dezer ge meente hebben aanvaard. Namens de gemeente brengt spr. een woord van dank aan de oud-wethouders Dorst en Breesnee, voor al hetgeen zij in het belang der gemeente hebben gedaan, en zegt, dat ook hij persoonlijk hen zeer erkentelijk is voor de aan gename en prettige samenwerking, daarbij de verzekering gevende, dat die samenwerking steeds een aangename herinnering zal achter laten. Daarna worden de notulen der vorige ver gadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Worden eenige Ingekomen stukken gelezen die voor kennisgeving worden aangenomen. Wordt gelezen een schrijven van HH. Ged. Staten dezer provincie, daarbij goedgekeurd terugzendende de gemeenterekening dienst 1921. De voorzitter zegt, dat, naar aanleiding van het bericht, dat indertijd in de Nieuwe R. Ct. heeft gestaan, waaruit de gevolgtrekking kon gehad en ik verzoek u mij de noodige opheldering te geven. Wat is er gebeurd? Wanda ik wil 't weten!" Wanda gaf geen gehoor aan dit bevel: in plaats van iets te zeggen, wierp zij zich op de sofa en barstte in hartstochtelijk snikken uit. Op een wenk zijner moeder, trad Leo echter met haar naar het venster en deelde haar zacht het voorgevallene mede. Het gelaat der vorstin betrok bij elk woord al meer en meer en het kostte haar moeite hare kalme houding te bewaren, toen zij zich eindelijk tot den doctor wendde en schijnbaar bedaard zeide: „Juist wat ik dacht: een misverstand en niets anders. Een plagerijtje tusschen mijne nicht en mijn jongstcn zoon heeft Waldemar aanleiding ge geven om zich beleedigd te gevoelen. Ik verzoek u hem te zeggen dat 't mij zeer spijt, maar dat ik van hem hoop en verwacht dat hij aan de dwaasheid dier beide kinderen zij legde den klemtoon op dit laatste woord „niet meer ge wicht zal hechten dan ze verdient." „'t Was zeker het best als ik hem nu terstond opzocht," waagde Fabian op te merken. „Juist doe 't dadelijk!" stemde de vorstin hem toe, die er op het oogenblik zeer op gesteld was, den even onschuldigen als onwelkomen ge tuige van dit familietooneel te verwijderen. „Tot weerziens, doctorI Ik reken er op, u spoedig met Waldemar hier terug te zien." Zij sprak deze laatste woorden met een allcr- beminnelijkstcn glimlach en beantwoordde den afscheidsgroet van den goeverneur allervriende lijkst; doch zoodra de deur zicil achter hem ge sloten had, stapte dc vorstin op Wanda en Leo toe met een gelaat dat een storm verkondigde, zooals de strenge moeder en tante hun slechts worden gemaakt, dat onrechtmatigheden had den plaats gehad bij de Gemeentefinanciën, het gemeentebestuur er prijs op stelt te ver klaren, dat hiervan hoegenaamd geen sprake is geweest. Alleen was de administratie niet in alle opzichten juist gevoerd, en de ambte naren het volle vertrouwen van den Raad genieten. Verdere discussiën worden hierover gesloten. Circulaire van H. H. Ged. Staten dezer Provincie dd. 16/23 Oct. 1923, houdende bericht i.z. het geven van vervolgonderwijs bij ge noegzame deelname, door onderwijzers of par ticulieren, in verband met de opheffing van het openbaar vervolgonderwijs. Een schrijven van den Heer W. v.d. Ree houdende mededeeling, dat in het verzoek in één dei voorgaande vergaderingen behandeld, de bedoeling alleen was, dat de gemeente de rioleeringsbuizen gaf en dat verder de kosten door de onderteekenaars zouden worden ge dragen. Burgemeester en Wethouders stellen echter den Raad voor, dit bedrag niet beschikbaar te stellen met het oog op een reeds groote on voorziene uitgaaf op de begrooting van 1923. Met algemeene stemmen wordt dit voor stel aangenomen. De balans- en verlies- en winstrekening van den Keuringsdienst van Waren over 1922 zal ter inzage van de leden worden gelegd ter gemeente-Secretarie. Missive van het Gemeentebestuur van Am sterdam, houdende opgave van het bedrag ver schuldigd overeenkomstig art. 25, 4e al. der Nijverheidsonderwijswet, over 1921, zijnde groot 39,84. Besloten wordt dit bedrag op de begrooting voor 1923 uit te trekken. Thans wordt in be handeling genomen de begrooting dezer ge meente voor 1924. De heer VAN DER KROON vraagt, of de begrooting voor 1924 veel hooger is dan die voor 1923. De VOORZITTER zegt, dat dit een verschil is van pl.m. 3000. VAN DER KROON: „Waar zit dat in?" De VOORZITTER, vermoedelijk in het be drag dat geraamd is als uitkeering ingevolge de wet op het M.O. voor de R. H. B.-scholen. Daarna stelt de heer VAN DER KROON voor den Minister van O., K. en W. te verzoe ken: le. Het schoolgeld voor hen, die de kos ten kunnen betalen, tot zoodanig peil te voe ren, dat er geen sprake van kan zijn, dat hun kinderen ten koste der gemeenschap onder wijs ontvangen en 2e. de wetsbepaling waarbij verboden wordt de kosten op de ouders te verhalen, uit de wet te schrappen. PRINCE ondersteunt dit voorstel, en wordt het met algemeene stemmen aangenomen. DORST voegt er nog aan toe, dat het wel weinig zal helpen. D. BREESNEE vindt het een schandaal, dat de werkmenschen voor anderen moeten betalen. Bij de behandeling van de salarissen van den Burgemeester, Sectretaris en Ontvanger enz., vraagt de heer Dorst, om bij H.H. Ged. Staten dezer proivneie aan te dringen op vermindering daarvan. PRINCE stelt voor aan H.H. Ged. Staten in dit gewest te verzoeken die regeling te ma ken, als door den Minister van Financiën voor de Rijksambtenaren was bedoeld, dus een ver laging van 10 zeer zelden liet zien. Doctor Fabian had intusschen van Pawlick ver nomen, dat de jonge heer Nordeck te paard ge stegen en weggereden was. Er bleef den doctor dus niets anders over dan naar den Oldenhof te rijden, wat hij ook in allerijl deed; bij zijne aan komst hier vernam hij echter, dat Waldemar nog niet thuis was gekomen. De onderwijzer kon niet nalaten zich eenigszins ongerust te maken over dit uitblijven, dat hem onder andere omstandighe den minder zou hebben getroffen. Het eind van het opgewonden tooneel, dat hij mede bijgewoond had deed hem min of meer de waarheid vermoeden. De vorstin had wel is waar slechts van een mis verstand gesproken, van een plagerij, die haar zoon kwalijk had genomen; maar diens onstuimig heengaan, de koele en bittere wijs, waarop hij de jonge gravin had geantwoord, toen ze hem bij zijn naam riep en bovenal de uitdrukking van zijn gelaat bewees voldoende, dat er hier van geheel iets anders sprake was. Er moest iets gewichtigs zijn voorgevallen, dat Waldemar, die zich straks nog zoo geduldig en met verloochening van aijn geheele karakter voor Wanda's luimen had gebo gen, haar en de haren in zulk een opgewonden stemming den rug toekeerde en het huis zijner moeder op een wijs verliet, alsof hij geen plan had er ooit terug te keeren. Maar ook op den Olden hof ging de gansche namiddag voorbij, zonder dat Waldemar zich liet zien. Doctor Fabian wachte te vergeefs. Hij was blij dat de heer Witold van de afwezigheid zijner beide huisgenooten gebruik had gemaakt, om naar dc stad te gaan, van waar hij eerst tegen den avond werd teruggewacht; zoo behoefde hij althans vooreerst diens onver mijdelijke vragen niet te beantwoorden.

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 1