ANITAS jRATIS :k's Wendploegen C2 EERSTE BLAD ZATERDAG 27 OCTOBER 1923 IS NAGEL Co, Arnhem STERDAMSCHE" IE EILANDEN" Financieel Overzicht. VINETA. Landbouw en Veeteelt. onder- iande- ïipula- c werd jonge oor de ian de n naar :mme- rech- lat hij en se ver de ien hij hem, te zen den. Ritter vond in danslokalen en dergelij gelegenheden genoeg meisjes van 17 en 1& ja en bracht die dan m café's met Van Gulp in kennis. De Hollander wordt beschreven een man van 30 jaren oud, middelmati grootte, zeer elegant gekleed, met zwart h; en kneveltje, en spreekt slechts gebrok Duitsch. Van Gulpen deed het voorkomt alsof de meisjes in Holland goed betaalde trekkingen konden krijgen, doch liet bij Rit geen twijfel bestaan, dat zij in werkelijkh waren bestemd voor oneerbare doeleind De beide mannen geleidden de meisjes kens tot aan de grens en Ritter kreeg vo elke levering eenige milUoenen, in totaal o geveer 40 millioen. Naar Van Gulpen wordt door de criminet politie nog gezocht. Prijs per kwartaal. f I, Losse nummers f 0.07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Diens taonvragen f 1,per plaatsing tut een maximum van 10 regels; elke regel meer 15 eent. Dit blad verschijnt iederen Woens dag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 5E JAARGANG. - N°. 100. ag 26 Oct. 2 uur nam id van den Heer P Heesterman ider OUDE TONGE rijke Demonstratie met F" Model 1923 n grondlegging en constructie. Inlichtingen bij möps - Middelharnis S bij de schappij van Levensverzekering KOMEN ZEKERHEID lagen Groote Voorzichtig beheer openbaarheid bij den Vertegenwoordiger EESTEREN, Ring 155, MIDDELHARNIS ot N. Spiegelstraat 17, AMSTERDAM TEEG 7 - ROTTERDAM n kousen in alle soorten en maten. CKBANSEN, BUIKGORDELS, ecialiteit Geneesmiddelen. - ische artikelen voor Dames en Heeren ons Inlichtingenboek a f 1,25. maand OCTOBER als men zich van 1 NOVEMBER a.s. abonneert. yUL, DAARTOE IN: Aan de Administratie van ONZE EILANDEN Middelharnis. deel ik U mede, dat ik mij met ingang er a.s. wensch. te abonneeren op Onze Eilan- id hiermede verzoek ik GRATIS toezending ie tot dien datum. Hoogachtend, DE RIJKSMIDDELEN. In Ue beschouwing over de opbrengst der Ljksmiddelen, opgenomen in ons vorig blad, aakten wij de opmerking, dat de opbrengst September ad ƒ5 1U6.368 uiet klopte met ut bedrag dat men vindt, wanneer men het rschil berekent lusscheu de opbrengst van eerste negen en die van de eerste acht iaanden en evenmin met het cijfer, dat erkregeu wordt door een toepassing van szelfde bewerking op degedetailieerdeopga- in betreffende de laatste viif dienstjaren, elke in de „Staatscourant" worden ver rekt. Nader blijkt ons, dat wij hiervan ten on- chto de regeering een grief hebben ge- aakt. Tot ons leedwezen werd u.l. een oot over het hoofd gezien, die in de „Staats- uraut" onder den Middelenstaat is opge- pmen en die ais volgt luidt„De bedragen r vorige maanden, begrepen in kolom acht, n, voor zoover betreft die onder de volg- ummers 1, 2 en 3, nader verminderd met sp. 3 325.97, 189 661.82 en ƒ1 947 357.79 ens kwade posten over Augustus Door LUdelljkheid munt deze mededeeiing niet it. De bedoeling is echter blijkbaar, dat de roegere opgaven over de eerste acht maan :u voorde betreffende volgnummers, d.w.z. ondbelasting, als nog vei minderd moeten orden met de aangeduide bedragen. Wat de inkomstenbelasting betreft, die in eerste acht maanden ƒ76.536 496 had geleverd volgens de opgaven in de „Staats- urant". wordt het cijfer dus geacht voor ze periode tot ƒ74.5b9.i39 te zijn verlaagd. Is men dit verlaagde bedrag in mindering ■engt van de ƒ79.695.103 die thans als ibrengst over de eerste negen maanden ordt opgegeven, dan komt men, rekening leudende met de opcenten, inderdaad op het den maandstaat vermelde cijfer voor Sep- mber. Opmerkelijk is intusschen het enorme be- ag van bijna 2 millioen, dat alleen over ugustus blijkt te zijn afgeschreven voor vade posten. Die kwade posten bestaan nerzijds uit ontheffingen en kwijtscheldin- n van verschillenden aard, zooals aan- igen over de nog niet ingetreden maan- in van het belastingjaar door degenen, die •t Rijk metterwoon verlaten, aan hen wier komen door staking van een bedrijf etc. •4 ,alt beneden drie vierde van het bedrag aarnaar de aanslag is geregeld, e.d. Daar- Lvens zit hierin echter de restitutie voor ds betaalde belasting, vaak ook overvo- dienstjaren van diegenen, die zich tegen bedrag van den aanslag hebben verzet door den Raad van Beroep in het gelijk gesteld Naast deze belangrijke schade, iortvloeiende uit restitutie van reeds be- aide belastingen, dreigt de economische pressie natuurlijk bovendien nog te zullen iden tot een vermindering van ontvangsten ezens oninbare posten. Wat de bovengenoemde kwade posten over ugustus van bijna 2 millioen betreft, zal schade overigens niet geheel ten laste het Rijk komen. Naar ons blijkt, zijn in bedrag o a. ook begrepen de provinciale gemeentelijke opcenten. Krachtens de wet 1915 neemt het Rijk deze schade voor- brieven kunnen worden toegezonden ■eau of ingeleverd bij een van onder en ST-ZAAUER, Dirksland; H. TIELEMAN, Melissant; EN, StellendamC. DE MOOiJ, OuddorpW. v. REE, v. d. TOL, Oude TongeFirma M. BREUR Zn., WOUDSTRA, Den BommelJ. C. ELVÉ, Stad aan 't 1UNTERS, Herkingen; J. v. d. HAM, Hellevoetsluis; fw. HelvoetL. KRUIK, Maarland, Brielle, en L. GOUDS- loopig voor zijn rekening, doch zal het aan deel der gemeenten en provinciën te zijner tjjd bij de definitieve vaststeliingderkohieren over de desbetreffende dienstjaren met deze publieke lichamen worden verrekend. Daar mede kunnen echter allicht één of twee jaar zjjn gemoeid. AMSTERDAMSCH SCHETSBOEK. CXXXVII. De Hollandsche artisten maken een kwaden tijd door. Zoowel financieel als moreel. Finan cieel, wijl de meeste gezelschappen, althans die de tooneelspeelkunst beoefenen, geen volle zalen meer trekken, zoodat de directies het niet aandurven om voor langen tijd te enga- geeren en ook om dezelfde reden haar personeel op een zoo klein mogelijk aantal brengen. Moreel, omdat zij geen belegde boterham kun nende verdienen, intusschen een toenemenden import waarnemen van buitenlandsche krach ten. En het is dus wel begrijpelijk, dat vooral de tooneelartisten vervuld zijn met sombere gedachten over de eerstvolgende maanden. Waar de schuld ligt voor het ontvolken der schouwburgen is niet gemakkelijk aan te wij zen. In vorige brieven heb ik aleens een reden aangegeven voor het geringe schouwburgbe zoek: de aanpassing van de bioscoop-ontspan ning aan ons zenuwachtig gejaagde stadsleven; schoots wordt dan ook gezorgd voor afwisse ling op dit gebied. Het concertgebouw-orkest staat in dit opzicht vooraan. Zoowel wat het volledige orkest betreft, als wat het samen stellen van combinaties van vier of zes be kende musici aangaat. Onder de buitenlandsche artisten vallen thans vooral in den smaak Alexander Moissi met zijn opvoeringen van Duitsche of in het Duitsch vertaalde tooneelwerken, en Basser- mann met zijn eersterangs Duitsche tooneel- spelers. Dan is er verder liet Duitsche gezel schap, dat de aardige, pittige musikalische Kammerspiele opvoert. Zelfs een Russisch en semble heeft Amsterdam waardig gekeurd om van goede Russische kunst te profiteeren. In de muziekwereld treden op den voorgrond; Erna Rubinstein, de achttienjarige Oosten- rijksche violiste, die een goed bezette zaal krijgt van enthusiaste bewonderaarsters want hier is liet vrouwelijk bezoek overheer- schend en de Amerikaansche violoncelliste Mildred Wellerson. Zooals men ziet is er overvloed van keuze, als men een avond ontspanning wil zoeken. En daar er wel altijd gelegenheid is om een niet te dure plaats te bemachtigen, als men er wat tijdig bij is, zoo verzeker ik u, dat ik niet nalaat nu en dan eens te genieten van een uitvoering van het concertgebouw-orkest, of van een vioolavond van Erna Rubinstein, Ingezonden Mededeeïingen. ZITDAGEN TIJDENS BEURS Woensdag, SOMMELSDIJK Hotel TABBERS Donderdag, DIRKSLAND v. d. DOEL Donderdag, OUDDORP FLOHIL Vrijdag, OUDE TONGE GELUK haar talent tot in haar verschrompelden grijzen ouderdom. Willem Mengelberg, de dirigent van het concertgebouw-orkest, lijdt reeds geruimen tijd aan een ontsteking in het rechterschouder gewricht. Na een lange vacantie waagde hij het wel weer eens den dirigeerstaf te hanteeren, maar de opnieuw opkomende pijnen nood zaakten hem zich opnieuw terug te trekken. Karl Muck vervangt hem echter met succes als dirigent. En als derde ongeluksvogel noem ik Alexan der Schmuller, de bekende violist. Des avonds laat naar huis tuffend bracht de taxi-chauffeur den auto in aanvaring met een lantaarnpaal, waardoor onze veel gewaardeerde artist deer lijk gehavend werd. Maar ook hij is herstellend en als ik eenigszins kans heb, dan zal ik niet nalaten om dezen volbloed-kunstenaar bij zijn eerste wederoptreden van harte mede te hul digen en geluk te wenschen met zijn herstel. het commercieel afhandelen van een program ma binnen den bepaalden tijd, zoodat elke minuut van de door den bezoeker beschikbaar gehouden tijdsruimte ten volle benut wordt en de voldoening van het verlangen van het groote publiek om eens te kunnen medeleven de mondaine genoegens van de losbollen in de samenleving en het luxebestaan van de aller grootsten op aarde. Van eenigen invloed zal ook wel zijn de duurte der goede plaatsen in de schouwburgen, al kan men ook alweer niet zeggen, dat de avondvoorstellingen in de bios copen van Tuschinski en het Rembrandt- theater zoo bijster goedkoop zijn. Over het algemeen schijnt de smaak van het groote publiek geleidelijk een wijziging te hebben ondergaan, waardoor de goede, degelijke too- neelstukken niet langer gewaardeerd worden, doch men liever zijn ontspanning zoekt bij lichtere, luchtige kunst en realisme. Vandaar dan ook, dat de operettes het den laatsten tijd weer doen. Een gelukkig verschijnsel mag het intus schen heeten, dat de concerten nog veel pu bliek trekken. Waardeering voor goede muziek blijft men allerwege waarnemen. En ruim- FEUILLETON. VAN E. WERNER. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE). Ook ditmaal was er niemand op den heuvel, toen boot aanlegde. Waldemar steeg aan land, terwijl jonge gezeliln, zonder zijn hulp af te wachten, op het witte oeverzand sprong en vervolgens vooruit, de duin opsnelde. De Beukenheuvel deed zijn naam eer aan. Het heele bosch, dat zich bijna een mijl ver langs het and uitstrekte, kon nergens zoovele en zulke ichtige boomen van deze soort aanwijzen, als op dit kleine plekje gronds bij elkaar stonden. waren prachtige, overoude beuken, die hun isachtige takken ver over de groene vlakte uit- lidden, zoowel als over de grauwe en verbrokkel- puinhoopen, die hier en daar verstrooid lagen volgens de overlevering de overblijfsels van oude heidensche offerplaats. Op de plek, waar booten gewoonlijk aanlegden, splitste het ge- >mte zich in tweeën en had men een prachtig 'gezicht over de zee. Donkerblauw strekte zich onafzienbare vlakte uit; geen oever, geen eiland irensde den blik; geen zeil vertoonde zich aan i horizon, niets dan de zee in al haar trotsche loonheid, en de Beukenheuvel lag daar zoo een ini en afgezonderd, als ware hij werkelijk een In eiland te midden van den oceaan. Wanda had haar strooien hoed afgezet, waar omheen slechts een eenvoudig zwart lint was geslagen, en ging nu op een der met mos begroeide steenen zitten. Zij was nog in den lichten rouw over vorst Baratowski; haar wit kleedje was als éenig sieraad met eenige zwarte linten afgezet, en de lange einden van de evenzeer zwarte sjerp vielen aan hare zijde neer. Die kleur des doods op het witte gewaad gaf aan het voorkomen van het jonge meisje iets ernstigs en weemoedigs, dat haar anders zelden of nooit eigen was. Ze zag er onbeschrijfe lijk bekoorlijk uit, terwijl ze daar met half gevou wen handen peinzend naar de zee zat te staren. Waldemar, die op den reusachtigen wortel van een beuk naast haar had plaats genomen, scheen ook van dit gevoelen te zijn, want hij hield zich uitsluitend bezig met haar aan te kijken en schrikte als uit een droom op, toen Wanda op haar steenen zetel wijzende schertsend vroeg: „Is dit nu soms een van je oude runensteenèn?" Waldemar haalde de schouders op. „Dat moet ge aan mijn gouverneur doctor Fabian vr/jagen, was zijn antwoord. „Hij is in de eerste eeuwen van onze jaartelling beter thuis dan in de tegenwoor dige, en zou niets liever doen dan een zeer geleerd en uitvoerig betoog over runensteenen, Hunne- bedden en wat niet al meer voor je houden.' „Als 't je belieft niet f" riep Wanda lachend. „Maar als doctor Fabian in zulk een bewondering over dien voortijd verkeert, verwondert het mij dat hij ook bij u den lust daartoe niet heeft opge wekt. Ge schijnt er vrij onverschillig voor te zijn, dunkt mij." De jonge man maakte een minachtend gebaar. „Wat kunnen mij al die oude geschiedenissen sche len? Bosschen en velden zijn alleen voor mij be- ofjvangden grooten Kreissler. 'Nu ik er toe gekomen ben, om dezen brief te wijden aan de kunst in de hoofdstad, dien ik toch even gewag te maken van de physieke tegenslagen, die een paar vooraanstaande per soonlijkheden in de kunsten hebben getroffen. Het ongeluk, dat Louis Bouwmeester trof door de aanrijding vóór enkele weken, zal u wel bekend zijn. Deze kranige oude heer is intus schen alweer aan de beterende hand. Of hij weer volkomen in staat zal zijn de vermoeiende toeren door het land te maken zou men mogen betwijfelen, als men denkt aan zijn meer dan tachtigjarigen leeftijd. Voor zijn roem was het wellicht ook beter, als hij na nog één enkel optreden ter viering van zijn herstel, het too- neel kon vaarwel zeggen. Ik ben althans wel eens bang, dat hij anders de kans loopt zijn roem te overleven. Ook voor een artist is eenmaal de tijd daar, dat hij een plaats in de zon moet afstaan aan jongeren. Ik ben ten minste vast overtuigd, dat de roem van een Sarah Bernardt hooger glans had behouden, als zij op het toppunt van haar glorie zich van het tooneel had teruggetrokken, dan te blijven voortgaan met een geforceerde exploitatie van langrijk, in zoover ze mij gelegenheid bieden om te jagen." „Hoe prozaïsch!" riep Wanda verontwaardigd. „Dus denkt gij daarbij aan niets anders dan aan jagen? Zelfs hier op den Beukenheuvei peinst ge waarschijnlijk alleen over de reeën en hazen, die er zich misschien ophouden?" „Neen," zeide Waldemar langzaam, „hier niet!" „'t Zou ook onvergeeflijk zijn in zoo'n omgeving als deze. Let eens op die prachtige lucht! Daar ginds schijnt de zee in vuur en vlam te staan." Waldemar volgde onverschillig de richting die zij hem aanwees. „Ja dat is de plek waar men zegt dat Vineta verzonken is." „Wat is daar verzonken?" vroeg de jonge dame, belangstellend tot hem opziende. „Hebt ge daarvan nog nooit iets gehoord? 't Is een van onze oude zeesprookjes. Ik dacht dat gij 't al kendet." „Neen. Vertel 't mij eens 1" „Ik kan niet goed sprookjes vertellen," veront schuldigde Waldemar zich. „Vraag onze zeelui er maar eens naar. Elke oude visscher kan je dat vrij wat beter en uitvoeriger verhalen dan ik." „Maar ik wil 't nu van u en van niemand anders hooren!" hield Wanda aan. „Vertel dus op!" Op Waldcmar's voorhoofd vertoonde zich een diepe rimpel dat bevel klonk voorwaar al te gebiedend. „Wilt gc dat?" herhaalde hij niet nadruk. Wanda merkte dat ze hem beleedigd had, maar ze was overmoedig geworden door de macht, die zij gedurende de laatste weken dikwijls genoeg op de proef had gesteld. „Ja, ik wil 't," verklaarde zij, niet minder vastberaden dan de eerste maal. De rimpel op het voorhoofd van den jongen Het lijdelijk verzet in het Roergebied is opgeheven, maar niets wijst er op dat dit voor Europa een verbetering is en juist het economische vraagstuk in alle landen is dringend en eischt een oplossing. Vandaar dat Engeland, Nederland en zelfs Frankrijk het oog gericht hebben op Rus land en schijnt West Europa, nu er in Duitschland nog geen verbetering komt, er aan te denken de handelsbetrekkingen met Sovjet Rusland weer aan te knoopen. Ons land is al eenigen tyd in die richting werkzaam en schijnt al goed op gang te zijn, gezien de verbetering in de koersen van die Maatschappijen, o.a de Houtmaat schappijen, welke met Rusland zakendoen. Het is voor ons land van het grootste belang, dat deze handel op Rusland zich gaat uitbreiden, maar dan moeten de han delaars zich ook houden aan de te sluiten overeenkomsten en daarjuist is de Hollander niet sterk in Juist den laatsten tijd wordt er weer klaagd dat de Hollandsche koopman niet levert, wat hij verkoopt, m.a.w. dat de leve ring niet beantwoordt aan het monster. De naam van ons land lijdt daar gewel dig onder en de groothandel zal wel onder vinden, dat met dergelijke praktijken geen eer is te behalen en juist daarmede weer gauw het nieuwe afzetgebied zal verliezen De groothandel wil teveel verdienen en zou jammer zijn, nu de handel met het buiten land weer wat opleeft, men weer alles ging bederven. Het vermoeden ligt voor de hand, dat er voor de Nederlandsche industrie weer betere dagen in 't verschiet liggen. De beurs vertoont echter geen neiging zich door die verwachting wat opgewekter te toonen. Integendeel, het is en blijft stil. In de afgeloopen week waren er nu dan omzetten in aandeelen Koninklijke Olie- en Suikeraandeelen. Voor tabak-, rubber- en scheepvaartaandeelen bestond in 't geheel geen animo, hoewel wat de scheepvaart- afdeeling betreft men toch kan spreken over een lichte verbetering in de vrachtprijzen. Ook de beleggingsmarkt was stil. Op de valutamarkt was alleen handel van betee- kenis in dollars en ponden en lieten marken zien, dat zij toch nog lager in waarde konden gaan. Ingezonden Mededeeïingen. DRAlSlflA-vAN-VALKEMBURC'S- A ••iLLVERTRAATI '.-LEEUWARDEN- WIJZIGING VAN DE AAKDAPPELWET. AMSTERDAM, 24 Oct. Uit het voor- loopig verslag in zake het wetsontwerp tot wijziging van de aardappelwet blykt, dat verschillende leden meenden te weten, dat de wratziekte in ons land van dien aard is, dat zij weinig vrees behoeft te wekken, doch dat men voor deze ziekte in anderelanden, die een afzetgebied voor onze aardappelen vormen, zeer bevreesd is en dat de regeering zich hierdoor heeft laten leiden tot de indie ning van dit ontwerp. Mocht dit zoo zyn dan achtte men de totstandkoming der voor gestelde bepalingen, welke tot verscheidene moeilijkheden en extra uitgaven zal leiden niet gewenscht. Vele andere leden daarentegen achtten voorschriften als de thans voorgestelde, waarin niets anders moet worden gezien dan een aanpassing van bij de toepassing der wet in de practijk gebleken behoeften, noodzakelijk. Zij juchten de indiening van dit ontwerp dan ook zeer toe. Sommige leden waren zeer sceptisch over het nuttig effect, dat de voorgestelde bepa lingen in de practijk zullen blijken te hebben. NATUURBOTER. Het „Nederlandsch Weekblad voor Zuivel bereiding en Veeteelt" verneemt, dat het na 1 December niet meer mogelijk zal zijn melanges af te leveren met een lager gehalte dan 15 procent natuurboter. Dit houdt ver band met een onderhandsche afspraak tus- schen de directeuren en keuringsdiensten en de margarine-fabrikanten. De eisch van 15 procent natuurboter kan niet hooger worden gesteld, daar de Boterwet dit niet toelaat. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de justitie na 1 December zal ingrijpen bij een lager natuurbotergehalte by de melanches dan 15 procent. VEETEELT. Stand van het mond- en klauwzeer in Ne derland, gedurende de week van 7 tot 14 Oc tober 1923. Aantal Provinciën Veebeslagen Gemeenten Friesland3 3 Drente 4 3 Overijsel Gelderland11 9 Utrecht 167 37 Noord-Holland197 51 Zuid-Holland 246 95 Zeeland 6 6 Noord-Brabant13 10 Limburg 4 4 man nam toe. Het was weer een van die momenten, waarin zijn geheele wezen in opstand kwam tegen de betoovering, die hem in boeien hield geslagen, maar thans ontmoette hij de donkere oogen, die het bevel in een verzoek schenen te veranderen en was 't gedaan met al zijn trots en tegenstand. Zijn voorhoofd ontplooide zich, hij glimlachte zelfs. „Nu dan, zooals ik het vertellen kan, kort en prozaïsch," zeide hij, op dit laatste woord den klemtoon leggende, „Volgens de overlevering is Vineta een oude zeevesting geweest, de hoofdstad der toenmalige bevolking, die dc zee en de kusten in het rond bcheerschte en in weelde en pracht nergens haars gelijke vond, terwijl onmetelijke schatten haar uit alle landen toestroomden. Maar de trots en de zonden harer bewoners lokten het oordeel Gods over haar uit en zoo werd zij door de golven verslonden. Onze schippers zijn er be paald van overtuigd, dat ginds, waar het strand zoover terugwijkt, dc vesting Vineta nog in al hare heerlijkheid op den bodem der zee ligt. Ze verbeelden zich onder het water de torens en koepeldaken te zien en de klokken te hooren lui den; en soms, op bepaalde uren, zeggen ze dat de geheele stad uit de diepte opstijgt en door enkele begenadigden gezien wordt de zee biedt altijd luchtspiegelingen genoeg en wij hebben hier in het noorden ook een soort Fata-morgana, hoe zel den dit „Spaar mij als 't je belieft die nuchtere verkla ring!" viel Wanda hem ongeduldig in de rede. „Wie vraagt daarnaar, als dc legende maar schoon is. En ze is prachtig! Vindt ge dat ook niet?" „Ik weet 't niet," antwoordde Waldemar, eenigs zins verlegen. „Uk heb er nooit over nagedacht.' Totaal 651 217 „Maar hebt ge dan in het geheel geen gevoel voor poëzie?" riep de jonge gravin wanhopig. ..Dat's ontzettend!" Hij zag haar verlegen aan. „Vindt ge dat wezen lijk zoo ontzettend?" „Zeker!" „Nooit heeft iemand mij geleerd, poëzie te be grijpen," zei de jonge man op verontschuldigden toon. „Bij oom aan huis wordt er nooit over ge sproken en mijn leermeesters hebben mij nooit iets anders dan droge en vervelende lessen gege ven. Ik begin nu eigenlijk eerst te begrijpen, dat er poëzie in de wereld is." De laatste woorden werden op een bijna droo menden toon geuit, dien men anders nooit bij Waldemar opmerkte. Hij streek het haar naar achteren, dat hem zooals gewoonlijk over bet voor hoofd viel, en liet het hoofd tegen den stam van den beukenboom rusten. Wanda kwam voor de eerste maal tot de ontdekking, dat 't een merk waardig hoog en fraai gewelfd voorhoofd was, dat zich daar onder die blonde, berwarde haren ver borg. Nu het zoo vrij en onbedekt was, scheen 't de leelijke, onregelmatige wezenstrekken werke lijk te verdedclen. Aan den linkerslaap bevond zich een bijzonder groote, blauwe ader, die zelfs op dit kalme oogenblik duidelijk en scherp ge- rcckend zichtbaar was; de jonge gravin had dien nooit opgemerkt onder de „monsterachtige gele leeuwenmanen," die steeds haar spotlust gaande maakten. „Weet ge wel, Waldemar, dat ik zoo even iets ontdekt heb?" vroeg zij, hem schalks van ter zijde aanziende. 1 (Wordt vervolgd

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 1