ANITAS iRATIS EERSTE BLAD OLDO ZATERDAG 20 OCTOBER 1923 Officieele Mededeelingen. wraagd Co., Fotografie S. v. d. PLAAT, STERDAMSCHE IE EILANDEN" DRAIStflA-vANVALKElTBURG'S- A LEVERTRAM TABAK 25 cent Landbouw en Veeteelt. VERSLAGEN. u Een zestal Deensclie ambtenaren van de daatlt' Great Northern Telegraph Company aldaar .lse'l of wier contracten waren afgeloopen, gaven er dé voorkeur aan de terugreis naar Kopenhagen welke in Plaats van °P een Sr00te stoomer, te maken Men op dit kleine scheepje. Zij charterden het en ,ebrujk staken van wal. De „Sjanghai" heeft een lengte van 47 voet een breedte van 15 en een diepgang van 7.| voet. Bij aankomst te Durban weigerde de be- iw van manning haar de haven binnen te laten slee- an 85 pen, en zij slaagde er in met haar 10 P. K. motoi was op eigen kracht binnen te komen. Op 7 Februari nauwelijks buiten Shangai was de boot door slecht weer gedwongen bij t, draaien, en terwijl zij in deze moeilijke post tie was, kwam een goed bemande Chineesche jonk op haar afzetten. De stuurman van de jonk schoot op dien van de „Sjanghai", doch miste. Toen echter de overige vijf man goec gewapend op dek verschenen, bedachten de zeeroovers, dat het wel eens „meenens" kon worden en zagen van verdere enterplannen af Te Batavia aangekomen, hadden drie van de zes genoeg van de avonturen en besloten pei stoomschip verder naar huis te gaan. De ove tocht rige drie, voor geen klein geruchtje vervaard, tuurlij-gingen toen alleen verder, t begin I Zij hebben de reis van Sjanghai naar Durban as. 18000 mijl, afgelegd in 6 maanden. et ver- nelheid luw de omend erking ringste te Jo- alad: beman- lapstad Prijs per kwartaal. Losse nummers f f 0,07' f 1,20 f 0,20 Advertentiën v. 1—6 regels Elke regel meer. Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstuuuvrageii f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels; elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woens dag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. int. Ho. 15 Voorstraat Biiddelharnis. ;erste kwaliteit en zaden. us mooie bij- in winter. MKHUIZEN BOBBEMASTRAAT—MIDDt LH ARN1S (5 minuten van het Station). I Billijkst en soliedst adres vooi foto's en vergrootingen. In 't atelier opname bij elke weersgesteldheid. TEEG 7 - ROTTERDAM n kousen In alle soorten en maten. UKB AAIDEN, BUIKGORDELS, ecialiteit Geneesmiddelen. - ische artikelen voor Dames en Heeren ons Inlichtingenboek a f 1,25. S bij de -.schappij van Levensverzekering KOMEN ZEKERHEID 99 Jacht. De Commissaris der Koningin in de pro» vincie Zuid-Holland, Gezien liet besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie, dd S October 1923, no. 24; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij bovengenoemd besluit van Gedepu teerde Staten is bepaald lo. dat in verband met den slechten stand der patrijzen in deze pro vincie, de jacht op genoemd wild zal worden gesloten op Woensdag 31 October aanstaande met zonsondergang; i. dat de jacht op het overige in art. 17 der vorenaangehaalde wet genoemde klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen zal worden gesloten op Maandag 31 December e.k. inet zons ondergang, terwijl het schieten van houtsnippen met laat-, war- of valflou- wen blijft toegelaten tot en met 31 Ja nuari 1924. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Pro vinciaal Blad en in de Nederlandsche Staats courant worden geplaatst. 's-Gravenbage, 9 October 1923. De Commissaris der Koningin voornoemd, SWEERTS. lagen Voorzichtig beheer Groote openbaarheid ig bij den Vertegenwoordiger EESTEREN, Ring 155, MIDDELHARNIS of N. Spiegelstraat 17, AMSTERDAM maand OCTOBER als men zich van 1 NOVEMBER a.s. abonneert. VUL DAARTOE IN: Aan de Administratie van ONZE EILANDEN Middelharnis. ie deel ik U mededat ik mij met ingang <er a.s. wensch te abonneeren op Onze Eilan- nd hiermede verzoek ik GRATIS toezending ■je tot dien datum. Hoogachtend brieven kunnen worden toegezonden reau of ingeleverd bij een van onder ten ST-ZAAIJER, DIrksland; H. TIELEMAN, Mclissant; iEN, Stellendam C. DE MOOIJ, Ouddorp W. v. REE, J. v. d. TOL, Oude Tongc; Firma M. BREUR Zn., WOUDSTRA, Den BommelJ. C. ELVÉ, Stad aan 't MUNTERS, Herkingen; J. v. d. HAM, Helkvoetsluls; Nw. HelvoetL. KRUIK, Maarland, Brielle, en L. GOUDS ONTGINNING EN „EIGEN ERF". Het ontginnen van woeste gronden is, tenzij het kon plaats vinden in 't klein met .eigen volk, nooit een bedrijf geweest, dat meer dan zeer matige rente kon geven. Dat er niettemin vóór den oorlog en look nog gedurende den oorlog zoolang er geen schaarschte aan bemestingsartikelen heerschte groote oppervlakten woeste grond tot bouw- en weiland zijn getransformeerd, is in hoofdzaak te danken aan twee soorten van bezitters: welgestelde particulieren en ge meentebesturen. De eersten, hoewel ze bij er varing wisten, dat er met ontginningswerk geen groote winsten vielen te behalen, bleven toch geregeld daarmede doorgaan, hetzij omdat ze er een genoegen in vonden om improductie ve oppervlakten tot productiviteit te brengen, [hetzij om ook gedurende den wintertijd aan ;hun werkvolk bezigheid te verschaffen. Bij de meeste gemeentebesturen daarentegen, die tot ontginning overgingen, ging dat bedrijf ge paard met vergrooting van den gemeentelijken rijkdom: het geschiedde voornamelijk door arbeiders, die anders toch ondersteuning zou- jden hebben ontvangen, zoodat indirect de geheven belasting voor een deel werd ge bruikt om dit bedrijf te financieren, terwijl nadat het zijn beslag had gekregen, de waarde van den omgelegden grond vaak was verdrie- of verviervoudigd. Gedurende den oorlog kwam het ontgin ningswerk grootendeels stil te liggen wegens tekort aan meststoffen en daarna wegens de gewijzigde economische omstandigheden: de betrekkelijk hooge loonen, ook voor veld arbeid, gepaard met een snellen teruggang in den prijs van alle landbouwvoortbrengse- len, maakten ontginning zelfs van die woeste gronden, die van nature behoorlijk vrucht baar waren, tot een bedrijf waar geld bij moest er. ongetwijfeld zou er de laatste jaren geen beduidende oppervlakte meer ontgonnen zijn, kanneer niet de Staat en de gemeenten bij wijze van werkverschaffing hetzij rechtstreeks, hetzij door 't verleenen van steun aan ver- eenigingen, het uitbreiden van voor productie beschikten grond mogelijk waren blijven aken. Onder de vereenigingen, die zich op doel matige wijze met het ontginnen van woeste gronden hebben bezig gehouden, dient zeker kei in de eerste plaats genoemd te worden de provinciale Limburgsche Vereeniging „Eigen Erf", ten eerste om de hoogsten doelmatige wijze waarop zij de zaak van 't begin af heeft aangepakt en verder omdat ze, hoewel steun 'an hoogerhand haar thans niet meer wordt [egeven, toch doorgaat met haar zegenrijk bedrijf. De volgende regels zullen daarom aan paar werk gewijd zijn, misschien spoort het lezen ervan bezitters van woeste gronden of landbouwvereenigingen in andere streken aan tal haar voetsporen te drukken, wat zou leiden |°t verhooging van de kracht van 't platte nd en daardoor van 't geheele volk. Het doel van de Provinciaal Limburgsche ereeniging, die, gevestigd te Roermond, in bezit is van rechtspersoonlijkheid, bestaat [h het bevorderen van grondgebruik en grond bezit ten behoeve van land- en tuinbouw en wel meer speciaal van het kleinbedrijf. Dit doel, voor 't bereiken waarvan geen winst wort.1t beoogd, wordt voornamelijk bereikt door het koopen, huren of in erfpacht nemen van gronden, om deze, zoo noodig na ontgin ning of verbetering, weer op gemakkelijke be talingsvoorwaarden te verkoopen, te verhuren of in erfpacht te geven, bij voorkeur zóó dat kleine bedrijven worden gevormd. Om de beschikking te krijgen over de noo- dige financiën geeft de vereeniging tegen matige rente aandeeltjes van 100,uit, waarvan er thans ruim 1300 geplaatst zijn, terwijl ze verder bij de Boerenleenb. te Eind hoven beschikt over een crediet van 100.000 waarvoor 't bestuur borg heeft gezegd. De werkzaamheden ter bereiking van het gestelde doel werden begonnen in 1919, door aankoop van een gedeeltelijk ontgonnen en gedeeltelijk beboscht doch voor verreweg 't grootste gedeelte woest terrein, ter grootte van ruim 200 H.A., liggende in de gemeente Weert. Hierop bevond zich een boerderij, die aanmerkelijk werd vergroot door verdere ont ginning, terwijl er in 1922 met steun van 't Rijk twee nieuwe boerderijen werden gesticht. In 1920 werd in de gemeente Heijthuijsen aangekocht een terrein, groot 82 H.A., ge deeltelijk ontgonnen en gedeeltelijk woest, waarop eveneens met Rijksvoorschot, drie boerderijen werden gebouwd. In 1921 einde lijk werden er, weer in de gemeente Heijt huijsen opnieuw 98 H.A., grond aangekocht waarvan j*eeds 25 waren ontgonnen, terwijl ook de ontginning van de rest thans haar beslag heeft gekregen. Hierop zullen, geheel voor rekening van de vereeniging (het Rijk verleent thans geen steun meer) drie nieuwe boerderijen verrijzen. De nog jonge vereeniging beschikt thans dus in totaal over reeds bijna 400 H.A. grond, waarop zich binnenkort in 't geheel een negental boerderijen zullen bevinden, ter oppervlakte van 12 H.A. ieder voorzoover ze met Rijkssteun worden gebouwd en ter grootte van 20 H.A. voorzoover ze geheel in eigen be heer verrijzen. Bij voorkeur werden deze boerderijen, na dat ze voltooid zijn en nadat de bijbehoorende woeste grond voor cultuur geschikt is gemaakt, op gemakkelijke betalingscondities verkocht. Doen zich echter geen gegadigden op, clan heeft uitgifte in pacht plaats tegen een pachtsom van 35 tot 55 per H.A., met recht van koop gedurende de eerste twee jaren van den pacht- terinijn. Ziehier in breede trekken wat een enkele provinciale vereeniging met zeer beperkte middelen binnen slechts weinig jaren tijds heeft weten te bereiken. Moge zij, nu van particulieren individueel niets meer te wach ten is en de overheid zich genoodzaakt ziet de beurs hardnekkig gesloten te houden, voor groepen van personen in andere deelen van het land een aansporing zijn om ook den weg in te slaan van ontginning voor gemeen schappelijke rekening, opdat er voor den grooten overvloed van weinig kapitaalkrach tige, doch bekwame en werkzame jonge boe ren steeds grootere oppervlakten beschikbaar komen. Weliswaar is het bij de thans geldende marktprijzen op vele boerenbedrijven een toer om de einden bij elkaar te krijgen, maar voor een jongen, practischen boer, die zit op een bedrijf van 13 tot 15 H.A., waar slechts weinig voor gehuurde werkkrachten behoeft te worden uitgegeven, is dat toch nog steeds te bereiken. En vooral zulke bedrijven zijn het, die het weerstandsvermogen van het platteland en dus ook van de geheele natie ver- grooten; materieel omdat er op kleinere boer derijen bij goed beheer gemiddeld per hectare belangrijk meer geoogst wordt dan op groote bedrijven, moreel omdat ze oorzaak zijn van het ontstaan eener zelfstandige, krachtige plattelandsbevolking, die opgewassen is tegen alle levensbezwaren. Ned. Roods Kruïs-wesk. De week van 22 28 October as. dus volgende week zal een Roode Kruis-week zijn. Dan zal het Ned. Roode Kruis in den lande zijn jaarlyksche collecte houden om zijn vredestaak, die weliswaar een voorbe- leiding is voor zijn oorlogstaak, naar be- hooren te kunnen verrichten. De taak van ons Roode Kruis omvat in korte omlijning slechts deze twee genoemde taken. Zijn oorlogstaak brengt het naar de slagvelden en lazerets om de gewonden te verplegen en in veiligheid te brengen, deze taak is ons allen bekend omdat ze ons nog te kort ge leden is, telkens weer heeft laten weten en zien wat zijn roeping was. Deze taak is thans afgedaan en nu heeft het Roode Kruis hier in den lande zijn vredeswerk hervat. In zijn propaganda materiaal weet het zoo precies weer te geven waarmede en hoe het z(jn vredeswerk aanvangt. Dit Roode Kruis heeft geld noodig en organiseert daartoe in de a,s. week een collecte. Van dat geld zorgt het voor verpleegsters, transport, kolonnes, cursussen enz. Ook in de maatschappelijke kennis wel toegeruste wijkverpleegsteis leent het ons waaraan wij ten plattelande, dus ook op Flakkee de vruchten van zijn arbeid plukken. Het doet meer, steunt het groene, witte en wit-gele Kruis, die tot in de kleinste gemeenten zorgen voor alles wat den zieke toekomt aan zoovelen zij dit kunnen doen. Het richt herstellingoorden op, bevor dert den bouw van ziekenhuizen en strijdt met alle middelen die het heeft tegen de T. B. C., kortom helpt het de geheele natie waar hulp en steun noodig is. Wij verwach ten dan ook dat ons eiland niet zal achter- blij ven om te offeren op den Roode Kruis dag. Van allen wordt slechts één dubbeltje gevraagd als U een vlaggetje op dien dag wordt aangeboden. Steunt met Uw gift de hulpbehoevende bevolking van ons dierbaar eigen land. Uw bijdrage kan moeilijk aan beter doel worden geofferd. Moge de collecte schitterend slagen. Ingezonden Mededeelingen. DE VEEZIEKTEN GEDURENDE SEPTEMBER. 2555 veestapels door mond- en klauwzeer aangetast. AMSTERDAM, 17 Oct. Blijkens den uit- voerigen en naar gemeenten gespecificeerden staat van de gevallen van besmettelijke vee ziekte in ons land, geconstateerd gedurende de maand September, bedroeg het aantal ge vallen van schurft bij eenhoevige dieren en schapen 165 (bij 5 eigenaars); van miltvuur kwamen bij 19 eigenaars tezamen 19 gevallen voor. Het aantal eigenaren, onder wier vee in September mond- en klauwzeer voorkwam, bedroeg 2555, terwijl bij 242 eigenaren vroe ger geconstateerde gevallen nog niet genezen waren. Het aantal veehouders, onder wier beslag mond- en klauwzeer voorkwam, was. wat de provincies betreft, als volgt verdeeld: Groningen geen Friesland 6 Drente geen; Overijsel 6; Gelderland 6; Noord-Holland 354; Utrecht 567; Zuid-Holland 1537; Zeeland 9; Noord-Brabant 18 en Limburg 52. Het aantal gevallen schapenscburft, die be gin September nog niet waren genezen, doch reeds eerder waren geconstateerd, bedroeg 514 bij 41 eigenaars. Van „Ons Eigen Tijdschrift" de welbekende uitgave van de firma C. J. v. Houten te Weesp, mochten wfi dezer dagen het October-nummer ontvangen. Met „De wandelende Jood" opent M. A. P. C. Poelhek- ke de serie artikelen in dit nummer. Het is een goed, lezenswaardig artikel met bijpas sende illustraties. K. Lanter mans draagt het zijne bij in een dorpsvertelling in Betuwsch dialect, een leuk ding. H. Bakels illustreert in dichtvorm de stad Rotterdam en geeft passende, keurige platen. Nog een drietal artikelen over oude kunst, een gedicht van J, Simons en een jeugdrubriek vullen voorts deze aflevering. Ónder de jeugdrubriek be vindt zich een interessant tooneelst.ukje in één bedrijf getiteld „De laatste ronde',.'tIs een bijspel van J. B. Schuil, en geschreven naar aanleiding van het terugkomen in de eerste klasse van H.F.C. Een liedje sluit het nummer. Een aflevering is weer verschenen, die het daglicht gerust mag zien. Alles is weer keurig verdeeld en verzorgd. Vergadering van den gemeenteraad van Oude Tonge, op Dinsdag 16 October 1923 voormiddags 10 uur. Tegenwoordig met den Burgemeester al de leden. Na opening der vergadering door den Voor zitter worden de notulen der vorige vergade ring gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ie. Worden gelezen de navolgende inge komen stukkenr$, a. Proces-verbaal van de opneming der boeken en kas van den Gemeente-ontvanger. b. een schrijven van de smeden, dat zij ge noegen nemen met een uurloon van 0,50. c. missive van Gedeputeerde Staten, om trent de verpleegkosten van J. A. Boogaart, dat die kosten komen voor rekening der ge meente met recht van verhaal op den vader. d. missive van Ged. Staten waarbij goed gekeurd wordt terug gezonden het raadsbe sluit omtrent verhuring van bouwterrein aan de haven. e. missive van B. en W. van Dordrecht waarbij wordt toegezonden een afschrift van de rekening van den keuringsdienst van waren over 1922. besluit van Ged. Staten waarbij goed gekeurd wordt de gemeenterekening dienst 1921. Op voorstel van den voorzitter worden deze stukken voor kennisgeving aangenomen. g. missive van Ged. Staten waarbij Ged. Staten berichten, dat de Minister van Binnen- landsche Zaken zich kan vereenigen met hun advies, dat geen beroep open staat bij de Kroon op besluiten van Ged. Staten tot niet goedkeuring van voorzieningen en regelingen van gemeenten als in art. 162 van de Pensi oenwet 1922 bedoeld, en wordt gevraagd welk gevolg de raad aan het schrijven van den Mi nister heeft gegeven. De heer VAN SCHOUWEN, zegt dat hij zich hiermede niet kan vereenigen, het Rijk verhaalt zooveel mogelijk zet zelfs de perio dieke verhoogingen stop en dan zou de gemeente niet het recht hebben 8£ op zijn ambtenaren te verhalen zooals bij de wet is geregeld. De heer VAN DEN BOOGAART kan zich daarmede vereenigen. De heer BEYER kan zich niet vereenigen met het genomen besluit om 8£ te verhalen van alle ambtenaren, dus ook van hen die lage tractementen hebben. Na nog eenige bespreking wordt met 7 tegen 3 stemmen, voor de heeren J. van den Berg, H. Beijer en W. Los, besloten, niet in te trek ken het raadsbesluit waarbij is besloten om trent deze zaak in beroep te gaan. h. geloofsbrieven van den"heer C. Snijder Pz., deze stukken worden onderzocht, in orde bevonden en tot diens toelating als raads lid besloten. i. missive van den Pensioenraad, naar aan leiding dezer missive worden enkele besluiten genomen omtrent de vaststelling van den pen sioen-grondslag van weger Overbeeke. een verzoek van I. de Winter om ver mindering van hondenbelasting wordt ge steld in handen van B. en W. om advies. 2. Worden door B. en W. aangeboden voor het dienstjaar 1924: a. de gemeente-begrooting, b. de begrooting van het vleeschkeurings- bedrijf, c. de begrooting van het Algemeen Arm- bestuur, d. de begrooting van het Burger Weeshuis, e. de begrooting van den boedel Dabbe. 3. Tot leden der commissie belast met het nazien dier begrootingen worden benoemd de heeren G. C. van Schouwen, C. Z. van Loon en W. Los. 4. Wordt vastgesteld een gemeenschappe lijke regeling met de gemeente Stad aan 't Ha ringvliet omtrent de toelating van kinderen op de scholen dier gemeenten." 5. Wordt de huur der rijksveldwachters woning bepaald op 5,per week. 6. Wordt besloten te laten aanbrengen een straatlantaarn in de Emaastraat en een in de Jozefstraat. Hierna sluiting. Gemeenteraad Rockanje. Vergadering van 12 October 1923. De notulen worden onveranderd vastgesteld. De door B. en W. opgemaakte gemeente- begrooting voor 1924 wordt aangeboden; even eens die van het armbestuur. Bij het aanbrengen van eenige administra tieve veranderingen in de gemeente-rekening 1921 bleek een klein verschil; daarom wordt die rekening thans opnieuw vastgesteld. Eenige af- en overschrijvingen op en een wijziging van de gemeentcbegrooting 1923 worden aangebracht. Na eenige besprekingen wordt besloten de kosten van den tuin bij de burgemeesters- 5E JAARGANG. - N°. 98. woning uit post „Onvoorziene uitgaven" van 1923 te betalen. Zonder h. s. wordt vastgesteld een gemeen schappelijke regeling met Brielle e. a. ter uit voering van de vleeschkeuringswet. Z. h. s. wordt besloten een kasgeldleening van 1500,aan te gaan. Na breedvoerige bespreking wordt de ver goeding voor de biz. scholen ingevolge art. 101 der L. O. 1920, overeenkomstig de meening van Ged. Staten berekend naar de kosten der o. 1. school in het dorp, over 1922 vastgesteld op 13,75 per kind, waarvan de schoolgelden moeten worden afgetrokken. Het voorstel van B. en W. om het aantal leden van het burg. armbestuur van 5 op 7 te brengen wordt z. h. s. aangenomen. Een voorstel van LUIJEND1JK om in art. 1 van het reglement op het burgerlijk arm bestuur te lezen, dat B. en W. ter benoeming van leden van dat bestuur, een „aanbeveling" (inplaats van een „voordracht") indienen, wordt met de stemmen van Klok en Nieuw- land tegen aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt toegestaan dat door de landbouwvereeniging de school voor het doen geven van landbouwonderwijs wordt gebruikt. Ingekomen stukken. $|De gem. ontv. diende een schrijven, waarin hij te kennen geeft, zich beleedigd te achten door een uitdrukking van den gem. secr. als zou in de gem. rek. 1922 een fout zijn. Veel wordt hierover gesproken en wordt ten slotte een comm. gevormd, (Rambonnet, Trouw en Luijendijk) die de zaak zal onderzoeken. Een beslissing van een reclame H. O. van L. Trouw wordt ter behandeling naar B. en W. verwezen. Voor kennisgeving worden aangenomen: verslag van den keuringsdienst van waren over het 1ste halfjaar 1923; b. meded. van Ged. St. dat aan Jeronimus werd bericht, dat geen tusschenkomst in een geschil met de gemeente kon worden verleend; c. rekening van den keuringsdienst van waren over 1923; d. de begrooting van den vleeschkeurings- dienst voor 1924; e. rekening en verantwoording van de ge- zondheidscomm. over 1922; het gemeenteverslag over 1922. Aan het fanfarecorps wordt toegestaan met Kerstmis, voor het houden van een bazar, de o. 1. s. met uitzondering van het pas geschil derde lokaal, te gebruiken. De Voorz. deelt mede, dat door B. en W. tot waarn burg. werd benoemd de heer Nieuw- land en tot diens plaatsvervanger de heer Luijendijk. Rondvraag. TROUW vraagt of aan Jeronimus zijn sala ris, tijdens zijn afwezigheid, werd toegestaan door den Raad. De Voorz. antwoordt dat geenerlei toezeg ging werd gedaan. OUDWATER verzoekt te bevorderen, dat de toegestane plaatsing van een lantaarn bij P. Manintveld Izn. aan den Middeldijk wordt gedaan, hetgeen wordt toegezegd. TROUW bespreekt de brandweer-organisa tie en acht verbetering gewenscht. De" Voor zitter zegt behandeling toe. TROUW bespreekt nog het onderhoud van den „Duinweg". De Voorz. zegt dat dit bij de begrooting door B. en W. werd besproken. Klok zegt dat een nieuw verzoek aan het Waterschap voor bijdrage in de kosten wel wenschelijk is. Daarna zegt TROUW een en ander over Van der Hoek, de schrijver van het bekende stuk over het bekende relletje in de „Maas- en Scheldebode". Hij vind het treurig, dat iemand die gastvrijheid geniet op de secretarie, de gemeentenaren belachelijk tracht te maken en zou gaarne zien, dat hij aan den raad zijn ver ontschuldiging aanbood en ook een stuk in de courant plaatste, of dat anders zoo iemand maar ontslag moet hebbend De Voorz. zegt dat dit geen reden tot ontslag kan zijn, doch" dat hij van der Hoek op het verkeerde van zijn wijze van schrijven wees. Na eenige bespreking wordt besloten genoem de persoon in een vergadering van B. en W. te roepen, om de zaak te bespreken. LUIJENDIJK komt nogmaals op de kwestie Jeronimus terug en zegt dat de gemeente waarschijnlijk den deurwaarder krijgt". De Voorz. vindt het beter, met het oog op een eventueel proces, hierover in de geheime vergadering te spreken. TROUW roert aan de plaats gehad hebben de oncenigheden tusschen burgerij en overheid in deze gemeente en acht alle dergelijke zaken voor den bloei der gemeente enz. nadeelig. Ten slotte stelt hij den raad voor, aan den Rechter-Commissaris te Rotterdam te ver zoeken, de drie in voorarrest zijnde burgers, ook met het oog op hun gezin vrij te laten. De Voorz. antwoordt dat hij dit voorstel, rakende de politicoverheid, niet in behande ling brengt, doch zegt naar aanleiding van een vraag van Luijendijk, dat het overlijden van

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 1