UURGENS7 FUNSTE PLANTENBOTER WAT 7N BEZUINIGING77 IOOHqulden EN DAN N06 VOOR DEN ÖR00TSTEN VERBRUIKER N.V. „DE TIJDGEEST". Granietvloeren Landbouw en Veeteelt. 433ste Premietrekking C. MOELIJKER, Sommelsdijk INSULAIRE 9 8 Va °/O 100 ruim 725 (luizend gulden. ruim 11 millioen gulden. A. J. DIJKERS, ONZE EILAMÜEN VAN ZATERDAG 13 OCTOBER 192 3. IKTG-EZO Isr;'3D E N" MEDEDEELHTGEN 300 LANTA Aan het einde gekomen, deed hij verstandig de ernstige onrust en zorgen, die deze ver gadering ondervonden heeft, niet te verbergen. Enkelen vreesden zelfs, zoo zeide hij, dat"een nieuwe wereldoorlog met onafzienbare gevol gen bij den aanvang dezer vergadering zou kunnen uitbreken. Nadat echter het Itali- aansch-Grieksche conflict met medewerking van den Raad op zoo bevredigende wijze was bijgelegd, ondervond de gansche wereld een gevoel van verlichting. De la Torriente, die als Voorzitter weinig heeft kunnen onderschei den, had veel applaus in ontvangst te nemen. Dat de vergadering geen meer geprononceerde resultaten heeft achter te laten, is zeker niet aan hem te wijten. Ook de vierde Algemeene Vergadering van den Volkenbond behoort nu tot het verleden. Een jaar weer is er rust, die door de vele organen, welke de Volkenbond zich inmiddels ter afdoening van zijn taak heeft geschapen, benut zal worden om nieuwen arbeid voor te bereiden. Over een jaar zal een bevoegdheids kwestie van den Volkenbond vermoedelijk praktisch niet meer bestaan. Moge dan ook de studie van het vraagstuk van ontwapening en garanties tot een meer bevredigende oplos sing hebben geleid dan heden kon gegeven worden. Dat zal vooral dan geschieden, wan neer de wereld zich niet door het schijnbaar geringe resultaat, dat verkregen is, laat af schrikken. Het definitief aanvaarden van een garantie-tractaat, met de verplichting het in toepassing te brengen, zou een zoodanige om mekeer in de volkerenverhoudingen tot stand brengen, dat het zelfs niet wenschelijk schijnt, dat dit op zoo korten termijn kan geschieden! M. Een geneesmiddel tegen mond- en klauwzeer. Dr. D. M. Hoogland, veearts te Breukelen, meent een geneesmidddl tegen het mond- en klauwzeer te hebben gevonden. Hij heeft een aantal personen uitgenoodigd tot bijwoning van een demonstratie van zijn geneesmiddel, o.w. den heer A. van Wijnen, voorzitter van den Bond van Kaasproducten te Gouda. Aan diens verslag in het weekblad De Produ cent ontleenen wij het volgende: Voorop moet worden gesteld, dat dr. Hoog land geen voorbehoed-, maar een geneesmiddel demonstreerde. Volgens zijn mededeeling voor den aanvang der proef zou zijn behandeling bestaan in het ziekmaken der dieren door be smetting, om ze daarna door de behandeling in korten tijd door de ziekte heen te helpen zonder dat er na-gevolgen als kwade pooten en uiers overbleven. De behandeling begon op Zaterdag 22 Sep tember met 40 stuks vee. Deze 40 stuks vee waren nauwkeurig verdeeld in koppels van 20 stuks, waarbij er op gelet werd dat dieren in ongeveer denzelfden voedingstoestand ver- keerend, met dezelfde melkgift en van den zelfden leeftijd, over de twee groepen gelijke lijk werden verdeeld. Alle dieren waren voor de besmetting gezond. Het geheel stond onder onpartijdig dage- lijksch toezicht, n.l. onder dat van "dr. H. 't Hoen in Utrecht, terwijl alle veeartsen uit de omgeving waren uitgenoodigd en aan die uitnoodiging gevolg hadden gegeven, terwijl dr. Van Leeuwen uit Utrecht, ook verschillen de malen op het terrein was te zien. Op bovenvermelden Zaterdag werden alle dieren besmet door in den tandloozen rand wondjes te maken, waarin smetstof (vocht uit blaren van zieke dieren) werd gebracht. Voor en tijdens de proefneming werden alle dieren gewogen en werd de melkgift opgeno men, zoodat nauwkeurig de invloed der ziekte op gewicht en melk kon worden vastgesteld. Het resultaat daarvan is in een verzamelstaatje vastgelegd. Maandag waren de meeste dieren reeds ziek; zij werden direct behandeld, althans 20 er van. De overige 20 dienden als controledieren en werden dus daarvan uitgesloten; Om echter de proef in alle opzichten juist te doen zijn, worden deze later nog behandeld met de mid delen, die aan iederen veearts bekend zijn en die zoo hier en daar toepassing vinden. De behandeling bestaat in inspuiten, ingeven en de pooten smeren, alles naar een vast systeem. Dinsdag en Woesndag waren de dieren flink ziek. Niet onvermeld mag blijven, dat het weer die dagen al zeer ongunstig was. De omgeving van de plaatsen, waar de dieren telkens moes ten worden vastgezet, zoowel voor de behan deling als voor de controle was dra een ware modderpoel, waarin de zieke dieren stonden rond te ploeteren. Voeg daarbij herhaalde stort buiten, dan laat zich een en ander indenken. De kwestie van de vermindering der melkgift houdt onomstootelijk verband met zulke om standigheden. Gezonde dieren in zoo'n om geving, onrustig gemaakt door het vele grij pen enz., zouden er onder hebben geleden, wat zich wel het eerst demonstreert in de melkgift. Uit de resultaten der controle volgens het genoemde verzamelstaatje blijkt, dat de ge- wischtafneming zoowel als de vermindering der melkgift bij de opneming na een week bij de behandelde dieren veel geringer was dan bij de niet-behandelde; speciaal bij de jongere dieren komt dit tot uiting. Hierbij dient voor al opgemerkt te worden, zegt de heer Van Wij nen, dat bij zulk een kleine melkgift in dezen tijd van het jaar en bij de boven reeds ver melde ongunstige omstandigheden, het oor- deelen hierover wel heel moeilijk is. Bij versche koeien in het voorjaar zou dit veel beter tot haar recht komen. Op Dinsdag 2 October had het vaststellen der eindconclusie plaats. Als leek laat de heer Van Wijnen het oordeel na het nauwkeurig onderzoek in bek en tusschen de klauwen van de behandelde en de niet-behandelde dieren door de aanwezige veeartsen, aan die heeren. Stuk voor stuk zijn ze nagezien en men mag daarover van hen wellicht nog een verslag te gemoet zien. Voor een leek op veeartsenijkundig gebied is het algemeen oordeel over de beesten," wan neer ze op de vlakke weide los rondloopen, veel meer waard. En dit oordeel was ontegen zeggelijk vrij belangrijk in het voordeel der behandelden. Waren er bij de niet-behandelde nog verschillende, die gebrekkig liepen ten gevolge van de zieke pooten, bij dfe behandelde was dit hoegenaamd niet meer te constateeren. Bovendien was het algemeen aanzien der koeien frisscher en gezonder. Men kon zeggen: de behandelde dieren zijn er door, terwijl de niet- benahdelde nog in het na-stadium der ziekte zijn, waaruit nog complicaties kunnen voort- komen. Een bijzonder mooie toevoeging was deze. i Tijdens de demonstratie werden er nog twee koeien bij gedaan, waarvan de eene één en de andere feitelijk vier echte „tongblaarpooten" had. Deze dieren zijn met de middelen be werkt en het resultaat was prachtig. Beide waren feitelijk na de behandeling van enkele dagen klaar. Eenige verdikking was nog over, welke volgens dr. Hoogland ook verdwijnen gaat, maar kreupel waren de dieren niet meer. De spenen, ook met zalf bewerkt, hielden zich goed. Echter was een vergelijking niet moge lijk, omdat bij vergissing Öok de controlc- dieren er mee behandeld waren geworden. 1 Concludeerend, zegt de heer Van Wijnen, dat het middel van dr. Hoogland niet is wat zoozeer verlangd wordt, nl. een voorbehoed middel door inenting zooals bij de vlektzieke- bestrijding. Als geneesmiddel tegen het mond zeer en in het algemeen ter bevordering van den algemeenen gezondheidstoestand van het vee en het sneller verloop der ziekte, schijnt het een gunstige uitwerking te hebben. In zonderheid ten aanzien van het klauwzeer is die gunstige uitwerking duidelijk waarneem baar en beslister; wat dienaangaande is ge constateerd, belooft veel voor de toekomst. Met belangstelling ziet de heer Van Wijnen dan ook het rapport der technici (de contro- leerende veeartsen) tegemoet. N. R. C. DE ONDERGANG VAN YOKOHAMA. Ontzettende uren in de haven. Japansche trouw. KOBE, 9 Sept. Het nieuws van den ont- zettenden aardschok, die plaats had 1 Sept. 1.1. omstreeks 12 uur, voorzoover men kan na gaan met het schiereiland Izu als centrum, en die de verwoesting van Yokohama, Tokio en tal van kleinere plaatsen ten gevolge had, zal nu wel over de geheele wereld verspreid zijn; maar zelfs ons, die betrekkelijk dicht bij de plaats des onheils zijn, valt het moeilijk bij zonderheden te bekomen en de grootte van de ramp te beseffen, die, helaas, de historische aardbevingen van Lissabon, San Francisco en Messina nog verre overtreft. IN VREESELIJKE AFWACHTING. Ten Noorden van het centrum strekte de schok zich in alle hevigheid uit tot Niigata, een plaats evenver van Izu gelegen als Kobe, zoodat de groote olietanks daar barstten, en stroomen olie het brandgevaar vermeerderden. Kobe, eveneens ruim 300 mijlen van het cen trum verwijderd, voelde slechts gedurende één minuut het schokken in geringe mate De elec- trische kronen aan de zolders slingerden heen en weer maar men nam geen kraken van deur- of vensterposten waar, wat zoo'n schrikaan jagend geluid is bij lichtere schokken. Hoewel het ongeluk Zaterdag om 12 uur plaats had, verkreeg men hier Maandag 5 uur eerst eenig nieuws omtrent den toestand in Yokohama en Tokio en men kon dan ook niets anders doen dan rustig afwachten wat het lot van vrienden en bloedverwanten was geweest. Alle verbindingen waren verbroken, tele grammen werden niet ontvangen; de spoorlijn was onbruikbaar; bij het station Suzukawa was de bodem meer dan 1-| voet weggezakt, de rails werden weggeslagen, de ijzeren spoorbrug van de Tokaido-Imperial-lijn vernield, en rei zigers die 's Zondags van Kobe uit naar Miya- noshita wilden, angstig over het lot van fami lieleden, kwamen niet verder dan Nagoya. Berichten bereikten ons echter van één der booten vóór Yokohama, de Philoctetes (BJue- funnel-line) en van een ooggetuige aan boord van dat schip, die echter alleen alles van de zeezijde gadesloeg. DE DRIE NOODLOTTIGE SCHOKKEN. Deze passagier verhaalt hoe hij om 12 uur verschrikt werd door een hevig schudden van het geheele schip. Het was zóó hevig, dat hij vreesde dat de geheele boel uit elkaar zou springen, iedereen was verschrikt, maar men wist niet wat 't was, tot één van de bootslui opperde dat 't 'n aardschok moest zijn. Die eerste schok duurde één volle minuut, maar 't leken er minstens vijf. Het dek ging op en neer op verontrustende manier, men vreesde ieder oogenblik de boot in tweeën te zien bre ken. En dit was op een boot van 14000 ton; en op het water, dat toch beschouwd wordt de veiligste plaats te zijn gedurende een aard beving. Wat het op het land geweest moet, 'zijn, kan men nagaan! Ongeveer een paar mi nuten na dezen langdurigen schok steeg een gelige wolk, eerst dun, maar daarna dikker en dikker wordende, van 't land op, van achter de huizen, de dokken, de bergen en trok met grooten spoed noordwaarts. Die wolk was on- twijfeld stof, opstijgend van al de in elkaar vallende gebouwen en de geheele lucht boven de plaats des onheils vullend. Groote verwoes ting was onmiddellijk na dezen eersten schok reeds waar te nemen door hen, die aan boord van de vele schepen stonden maar die slechts konden afwachten. Al de huizen van den zeekant waren als kaartenhuizen in elkaar gestort. De twee steenen golfbrekers, die de haven van Yokohama ten Oosten afsluiten, waren gedeeltelijk in elkaar gevallen, gedeelte lijk verdwenen, een quarantaine-station was een vormlooze massa. Vijf minuten later kwam de tweede schok. Deze duurde 10 seconden, maar was minstens even hevig als de eerste. De toestand werd ontstellend! Japansche werklui, met laden bezig, gingen in hun sampans naar wal onder gegil cn geschreeuw. De,, lucht was één wolk van dikke bruine stof, zoodat men er niet meer doorheen kon zien. Onder deze ontzettende omstandigheden kon men slechts afwachten. Kwart over twaalf volgde de derde schok, die niet zóó hevig en lang was als de beide vorige. DE BRAND VAN YOKOHAMA. Evenals bij de aardbeving in San Francisco (1906) zette ook hier het vuur het vernielings werk van de aardbeving voort. De eerste brand werd opgemerkt bij één der dokken. Een oogen blik daarna zag men verschillende branden tegelijkertijd uitbreken over de geheele stad. Er moeten honderden huizen vlam gevat heb ben in een paar minuten, een dikke zuil van zwarten en grijzen rook steeg op, zoover het oog zien kon. Die rook vermengde zich met de gele stof in de atmosfeer en verkeerde dag in nacht. De aanblik was wonderlijk en tege lijkertijd ontzettend. Na een klein kwartier was de geheele stad door het vuur aangetast. De kleur van de lucht veranderde onophoude lijk van geel in bruin, van bruin in grijs, van grijs in zwart, het zonlicht buiten sluitend. In sommige oogenblikken zag men de zon als een grooten vuurrooden bal er doorheen. De kleur van de zee ging van blauw over in olijfgroen; somtijds scheen het water diep-zwart het was een schouwspel om nimmer te vergeten! DE SCHEPEN VLUCHTEN NAAR ZEE. Tijdens de aardbeving lag de haven van Yokohama vol schepen; bijna elke plaats langs de kaden was bezet. Groot is het gevaar ge weest waarin al deze booten verkeerd hebben. Voor het onheil woei er een flinke bries, maar dadelijk na den eersten schok stak de wind op met ontembare kracht, wakkerde te land de vlammen aan en maakte van de brandende gebouwen even zoovele loeiende fornuizen, en rukte te water de booten van boeien en ankers weg, zoodat ze schots en schuin in alle richtin gen losdraaiden en gevaarlijk dicht bij elkaar kwamen. En toen gebeurde wat reeds gevreesd werd: de sampans en groote lichters aan de kust, die nu onbewaakt lagen, daar de bootslui aan wal hielpen met het reddingswerk, raakten mede in brand. Een stuk of vijf braken van hun touwen los en werden door den wind weg gevoerd over de zee, recht op de groote booten aan, die pogingen deden, den vollen oceaan te bereiken. Er ontstond een ontzettende ver warring. Ze probeerden naar alle richtingen een heenkomen te zoeken, maar zonder aan varing, brand, of op de steenen loopen, leek het haast onmogelijk! De London-Maru raakte de Philoctetes, moest tusschen twee Blue-tun nels doorzwenken, die ze ook aanvoer, kwam tegen de Lyacon aan en had ten vierden male nog een botsing met een Japansche vrachtboot. Twee van de brandende sampans, ware vuur potten, bewogen zich in volle vaart naar de Philoctetes, twee kwamen op de London-Maru af en de vijfde kroop tegen de Japansche boot, de Tomie-Maru op. Toen begon een kunstig manoeuvreeren. Een slag werd geleverd een vreeselijke slag, in en voor de stad, tusschen mensch en vuur, te land en te water! Men vocht met pompen en spuiten, en aan de bewonde renswaardige staaltjes van zeemanskunst en kranig beleid, die de kapiteins van de ver schillende booten te zien gaven, is het te dan ken dat nog niet vele ongelukken in de haven de smart en ontzetting zijn komen vermeer deren. Van de twaalf schepen, die ten slotte weg kwamen, liep geen enkel ernstige averij op." HET VERHAAL DER VLUCHTELINGEN. Het eerste nieuws over land bereikte ons Zondagavond, toen een troepje vluchtelingen van Hakone hier aankwam, doodmoe, sommige lieden gewond, en met de kleeren die ze aan hadden als eenig bezit; ze waren letterlijk be roofd van alles! Ze brachten 't ontzettende bericht dat Hakone geheel verwoest was, het geen later maar al te waar bleek. Eén van de vluchtelingen wandelde aan den oever van het meer van Hakone, vlak voor het groote hotel, toen hij plotseling het water zag wegzinken. Even daarna kwam de schok, hij zag de huizen rondom zich inéénstorten en het groote Moro- Hakone-hotel als 'tware voorover in 't water tuimelen. Het hotel was vol vreemdelingen en het meerendeel van hen werd onder de balken en 't puin begraven. Natuurlijk trachtte men te redden wat te redden viel. HELDENMOED. Het clubje bracht een baby mee van vijf maanden, de vader en moeder waren bij het instorten van het hotel omgekomen. De kleine werd gevonden op den schoot van de baby- „amah", geheel ongedeerd. Het kindermeisje echter was dood; ze zat voorovergebogen, met gebroken nek; terwijl ze het haar" toever trouwde kind met haar lichaam had beschermd verrastte haar de dood. Zulke treffende staal tjes van trouw en aanhankelijkheid van Japan sche bedienden komen ons van alle kanten ter oore. Een andere „amah", in dienst bij een Engelsche familie op het Bluff in Yokohama, redde twee meisjes van 5 en 7 jaar, en 't ge lukte haar, de twee naar een open terrein"te brengen, buiten brandgevaar. Nu nog blijven de Japansche bedienden in Yokohama de wacht houden op de puinhoopen waaronder de schatten van hun meesters begraven liggen. Ze weigeren zich te laten vervoeren, maar be schermen wat er misschien nog over is tegen de rondsluipende dieven en roovers, die dade lijk na het onheil hun slag trachtten te slaan. Maandagochtend 3 September kwamen er meer cn meer vluchtelingen Kobe binnen en werd het bericht bevestigd dat Yokohama ge heel, Tokio ongeveer voor de helft verwoest is. In Tokio (met zijn 1£ millioen inwoners) vond men 100.000 gewonden, 30.000 dooden. Yokohama telt 185.000 dooden en gewonden samen. „Yokohama is finished," „there is no Yokohama any more"! riepen de nienschen, die hier per boot gebracht werden. Schip na schip vol foreigners, van wie verscheiden ge wond waren, kwamen binnen. Waarheen moe ten ze ook anders dan naar Kobe? Er zijn in Japan drie steden waar de vreemdelingen woonden. Twee ervan zijn als 'tware van de aarde weggevaagd. Slechts Kobe blijft hun over, waar ze voorloopig liefderijk opgenomen worden. HOE DE VREEMDELINGEN GERED WERDEN. Het s.s. „The Empress of Australia" lag voor Yokohama, toen 't onheil plaats greep. Er vertrok juist een familie uit de stad en zoo- als het meestal gaat in zoo'n geval, verschei dene vreemdelingen waren aan boord om vaar wel te zeggen. Dit toeval redde een menigte nienschen het leven. Anders zijn er 's Zaterdags pog al veel heeren in de Club, nu slechts twaalf, poch die twaalf kwamen dan ook allen om. Heel wat vluchtelingen gelukte het, na aan allerlei gevaar blootgesteld geweest te zijn, eindelijk de booten in de haven te bereiken. Toen de groote huizen aan de Bund instortten en den vlammen den menschen overal den weg versperden, wierpen velen zich vóór de Bund in zee, om de hitte te ontkomen; ze zwommen, klemden zich vast aan drijfhout, trachtten kleine bootjes te bereiken. Af en toe moesten ze eens onderduiken om niet verzengd te wor den door de vuurlawine vóór hen. Zij, die niet konden zwemmen verkeerden natuurlijk door loopend in doodsgevaar, vooral toen de ty phoon hen her- en derwaarts slingerde. De zee rondom de groote booten was dan ook bedekt met lijken... Er waren menschen die meer dan vijf uur in dezen benarden toestand in 't water bleven, vóór ze verlost werden. TOKIO. Langen tijd wisten we hier hoegenaamd niets af van het lot van Tokio. Menschen uit Yoko hama zelfs konden niets van den toestand daar vertellen. Tokio lang zonder eenige verbinding, absoluut geïsoleerd. Later bleek, dat het er niet veel beter was afgekomen dan Yokohama. Alleen niet de geheele stad verwoest, een ge deelte staat nog. Zondag 2 September steeg: een vliegenier, luitenant Hatono, boven het verwoeste gebied op, om den toestand op te nemen. Hij kon echter weinig waarnemen door den dikken mist, die boven de nog brandende en smeulende steden hing. Hij zag wel, dat de> ADVEKTENTIËN. (Goedgekeurd hij Kon. Besluit van 17 Jan. 1907). 5de Klasse. DEEDE WEEK. Uit de Collectie van Overflakkee en Goedereede. Hooge prijzen. 400 20744 Vso 200 2951 Vio Eigen geld. 2448 2630 2934 19342 20820 67 42 60 44 24 58 64 73 20511 29 60 65 3029 33 43 78 83 38 20610 89 88 92 3111 12 90 90 2717 27 54 20914 91 20 32 74 29 94 36 87 79 38 2504 62 7140 88 61 50 76 13612 20802 79 94 2817 18 09 93 2615 30 28 14 19 45 19337 19 Nummers zonder prijzen worden NIET vermeld. Voor de a s laatste week zijn inge- bleven Hooge Prijzen: 1 van 10.000 1 van 1500 1 van 5.000 13 van 1000 benevens 1 extra premie van 30.000 en 1 van 3000. HYPOTHEEKBANK te ZIERIKZEE. Vermeerdering in 1922 Totaal in omloop: Verkrijgbaar bij de Heeren J. VAN ISPELEN te Oude Tonge, J. P. DE WILDE te Kieuwe JongeM. BREUR ZONEN te Ooltgensplaat, J. ROOIJ te Dirksland, P. DE VOS te Goe dereede, de Kantoren derNAT. BANK- VEREENIG1NG en der EILANDEN BANK en voorts door tusschenkomst van Heeren Kassiers en Commission- nairs in Effecten en te Ouddorp bij den Heer P. VAN SPLUNDER. worden mooi en degelijk gelegd en machinaal geslepen door MIDDKLHARMS. Verder: Stoepen, Dorpels, Plinten, Gootsteenen,Toonbankbladen,enz. in alle kleuren.

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 2