Landbouw. VERSLAGEN. 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 22 SEPTEMBER 192 3. van den Volkenbond aan uitvoerigheid weinig te wenschen overlaat, en dat het reeds voordat het Italiaansch-Grieksche incident zekere moeilijkhedenschiep,uiterst twijfelachtig kon heeten of de Volken bondsvergadering er in zou slagen om in de haar toegemeten vier weken den arbeid te voleindigen. Een vorig jaar is dat ter nauwernood gelukt; dit jaar is men reeds in den aanvang achterop, maar toch zal men wel gereed komen, al was het alleen maar uit het oogpunt der bezuiniging. Op de begrooting-1923 zijn slechts kosten uit getrokken voor een vergadering, die vier weken duurt, en men zal zeker willen voor komen dezen post te overschrijden. Inmiddels hebben, terwijl de Raad arbeidde aan de oplossing van het Itali aansch-Grieksche incident, de commissiën reeds vergaderd. Enkele resultaten daar van zijn reeds gebleken. De tweede com missie, die spreekt over de organisaties van den Volkenbond, heeft in het bijzon der het Oostenrijksche herstellingswerk, dat zooals men weet, geheel van den Volkenbond uitgaat, behandeld. Daar heeft onze landgenoot Mr. Zimmermann gelegenheid gekregen het door hem nu bijkans een jaar gevoerde beleid te demon- streeren en te verdedigen, en hem is de rechtmatig hem toekomende hulde voor zijn beleidvol arbeiden niet onthouden! M. AMSTERDAMSCH SCHETSBOEK. CXXXIII. De dagen van feestvieren zijn voorbij en nu is het woord weder aan de menschen van zaken, om door een reclame het bedrijfsleven zooveel mogelijk te trachten tot nieuw leven te brengen De winkels en groote magazijnen hebben zich ingesteld op de najaars- en winterleve- ringen. De etalages getuigen van de nadering van het donkere en koude jaargetijde. En een paar van de belangrijkste zaken hebben de najaarscampagne ingezet met de organisatie van mode-shows. In Maison de Vries, bij Hirsch in Bellevue en wellicht ook nog wel elders in de stad, had men gelegenheid de nieuwste scheppingen op het gebied van visite- en avond toiletten, van najaars- en wintermantels, van wandelcostuums, en wat niet al, te bewonderen zooals zij daar aan het lichaam getoond wer den door de mannequins, die er wandelend, heupwiegend, zwenkend en buigend rond gingen langs de rijen toeschouwsters en toe schouwers. De varaties op het gebied van klee ding zijn tot in het oneindige door te voeren. Wij, die hier in Amsterdam ver van Parijs leven, zijn al verbaasd als we vier-, vijf-maal in een jaar, iets geheel nieuws in de mode zien komen. Maar tenslotte moet het ons niet meer verwonderen, als in het mode-middenpunt, dat Parijs toch is en blijft, iedere maand een nieuw snufje brengt. Wat het meest inslaat, of wat zich het beste laat aanpassen bij den Holland- schen geest, die toch altijd nog wat schuw is voor de al te sterke afwijkingen van het alge meen gangbare, laten de modekoningen over komen naar ons land. Maar op de shows heeft men toch wel gelegenheid, om eens kennis te maken met verschillende van die buitenwissig- heden, welke het in ons nog wat stugge en beschroomde Nederland niet veel verder "bren gen dan tot de salons van de enkelingen, die zich verheven achten boven het peil van de meerderheidsopinie. In de aanstaande najaars- en winterkleeding zal het bont nog weder een hoofdrol vervullen, Garneeringen met bont van mantelkragen en mouwen ziet men allerwege. De japonnen nei gen naar langer worden, maar de korte rokken hebben zich weten te handhaven. Middag- en avondtoiletten zijn ditmaal volkomen mouw loos. Als stof nemen crepe Maroccaine en taf fetas een voorname plaats in. Van veel japon nen is het bovenlijf geheel glad en is de wijde rok rondom het geheele lichaam gelijkmatig ingenomen; de hoepel alleen ontbreekt, om er een hoepelrok van te maken. Overigens heeft men als versiering aan de voorzijde, waar anders de ceintuur of blouseband laag gedra gen werd, een strik in den vorm van een breede toufe aangebracht; een versiersel, dat moge lijk alleen mooi kan zijn bij een elegante, slan ke figuur. De hoeden zijn in het algemeen groot en hebben een vrij groote garneering aan de achterzijde of terzijde ver uitstekend. Dit is mijn modepraatje. Verder kan ik u vertellen, dat er in het gebouw R. A. I., in het Zuidelijk stadsdeel, een groote tentoonstelling wordt gehouden op gebied van tuinbouw en plantkunde. De aanleiding daartoe was het vijftienjarig feest van de Nederlandsche Maat schappij voor tuinbouw- en plantkunde, de zelfde naar ik meen, welke voor een paar jaren de prachtige bloemententoonstelling in het Amsterdamsche Concertgebouw organiseerde. De tentoonstelling van thans, daar aan het einde van de Ferdinand Bolstraat, munt ook weder uit door de pracht van bloemen en plan ten en vruchten, welke de vereenigingen en zelfstandige kweekers, over het geheele land verspreid, zich beijverd hebben in te zenden. Bloemen en planten uit de kassen en kweeke- rijen van Noord en Zuid, fijne vruchten uit het Westland, deugdelijke groenten van de Langedijker kleigronden, een feest voor de oogen en een heerlijke kwelling voor den mond ik zou er verscheiden brieven aan kunnen wij den, wilde ik alles beschrijven, wat hier in deze ruime hal de bezoekers in verrukking brengt en woorden van waardeering en hulde afdwingt voor hetgeen onze stoere werkers in land- en tuinbouw hebben weten te bedenken. K. DE TROONREDE. Dinsdag heeft de Koningin de gewone zit ting der Staten-Generaal met de volgende rede geopend: Te midden van U, Leden der Staten-Gene raal, is het Mij een behoefte God te danken voor den zegen ons Volk beschoren. Moge Hij ons de kracht schenken om niet zonder hoop de veelszins duistere toekomst tegemoet te gaan. Zwaar is de druk der tijden. Handel, nijver heid, landbouw en scheepvaart kwijnen ten gevolge van omstandigheden, die veerkracht noch vlijt vermogen te dwingen. Werkloosheid heerscht in ernstige mate. Tengevolge van een en ander blijft de finan- cieele en economische toestand des Lands zorg wekkend. De uitgaven gaan ver boven het bedrag der inkomsten uit. Zij hebben een peil bereikt, dat ligt boven de draagkracht van het Volk, terwijl het doorwerken van verschillende der geldende regelingen verdere stijging zal veroorzaken. Een blijvend herstel van het economisch leven wordt ook door sommige al te drukkende heffingen belemmerd. Onder deze omstandigheden zullen ingrij pende maatregelen getroffen moeten worden om binnen korten tijd het bedrag der uitgaven met dat der inkomsten overeen te brengen en zal met betrekking tot de uitoefening van de Staatszorg naar beperking zijn te streven. Onze betrekkingen met de andere Mogend heden zijn van vriendschappelijken aard en geven aanleiding tot voldoening. Intusschen blijft de internationale toestand onzeker en schrijdt de staatkundige en economische ont reddering, die de wereldoorlog heeft achter gelaten, voort. Het belang der geheele mensch- heid vordert, dat daarin verandering kome en rechtvaardigt den wensch, dat voor de han gende vraagstukken eerlang oplossingen wor den gevonden, die den weg openen tot het herstel, waaraan, zoowel geestelijk als stof felijk, dringend behoefte bestaat. Aan herziening van de wetboeken zal verdere voortgang worden gegeven. Een wetsontwerp tot regeling van de invoering van het nieuwe Wetboek van Strafvordering zal U dezer dagen bereiken. Tot het brengen van wijzigingen in het be lastingstelsel zullen U verschillende wetsont werpen worden aangeboden. Een voorstel zal worden ingediend tot op heffing van privaatrechtelijke belemmeringen, die aan de totstandkoming en de instandhou ding van werken in het openbaar belang be volen of ondernomen, in den weg worden Wetsvoorstellen, strekkende tot het brengen van meer eenheid en vereenvoudiging in de sociale verzekerings-wetgeving worden voorbe reid, mede om te komen tot vermindering van de aan hare uitvoering verbonden lasten. Een wetsontwerp, strekkende om bestuur en wetgeving van Nederlandsch-Indië te regelen in den geest van de herziene bepalingen der Grondwet, zal U eerstdaags bereiken. Ook zal spoedig Uwe medewerking worden gevraagd voor een wet, krachtens welke de verdere exploitatie der tinertsen van Billiton zal geschieden in gemeenschappelijk bedrijf met de Biliton-maatschappij, met overwegende zeggenschap van de Regeering. De bevordering van de geestelijke en stof felijke belangen der bevolking, ook van die der overzeesche gebiedsdeelen, blijft, voor zoover de benarde, geldelijke omstandigheden dit toelaten, een onderwerp van aanhoudende Regeeringszorg uitmaken. Moge Gods zegen op Uwen arbeid rusten! Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. Tarieven voor preventieve enting tegen vlekziekte bjj varkens. Het Hoofdbestuur zond dd. L3 Sept. 1928 aan de Besturen van de Afdeelingen dei Hollandsche Maatschappij van Landbouw een circulaire, inzake de taneven voor preven tieve enting tegen vlekziekte bij varkens. Genoemde circulaire houdt verband rnetde ter jongste Algemeene Vergadering gedane „Mededeelingen van het Hoofdbestuur"deze kwestie rakende Zij geeft inlichtingen ovei de besprekingen te dezer zake gehouden tusschen het Hoofdbestuur en de Afdeelin gen Noord- en Zuid-HolJand van de Maat schappij voor Diergeneeskunde in Nederland. Als resultaat hiervan wordt vermeld, dat in de provincie Zuid-Holland, althans by groo- tere koppels, het tarief van 1.— per stuk is teruggebracht op ƒ0.75 a 0 60 doch dat in Noord Holland weinig werd bereikt, wijl de aidaar gevestigde afdeeling van de Mij. voor Diergeneeskunde niet bereid werd gevonden hare medewerking te verleenen. De circulaire maakt verder melding van de ter Alg. Vergadering vernomen klachten over bedoelde tarieven, waaruit zou zijn al te leiden, hoe hier en daar door Heeren Dierenartsen wel een ietwat vreemd gebruik wordt gemaakt van het aan hen verleende monopolie te dezen. Het Hoofdbestuur voelt zich verplicht een en ander ter kennis te brengen van de Re geering. Het afgeven van de aan de Ryks serum inrichting geproduceerde artikelen berust ten slotte bij Haar. Zy heeft dus ook de macht, zekere vóór waarden te stellen aari dengene, die de Ry'kssera gebruiken zal. Waarom mag worden aangenomen, dat van Regeeringswege gemakkeiyk eenige pressie kan worden geoefend op Dierenartsen, die met hunne tarieven wat heel hoog mochten gaan. Het spreekt van zelf, dat een door het Hoofdbestuur aan de Regeering te richten adres goed gedocumeuteerd behoort tezyn. Br dienen feiten te worden genoemd, veel feiten. En 't is daarom, dat er de boer zelf aan te pas komen moet. Van hem moeten we het hooren, hoeveel hy zooal had te betalen welk tarief hem werd berekend en door wel ken Dierenarts. Natuurlijk zullen extra hooge tarieven wel het meest de aandacht trekken, doch de gewone dienen even zoo goed vermeld Als men deze naast de buitengewone plaat sen kan, springt het verschil zooveel te be ter in het oog, wordt de prikkel tot Regee- ringsbemoeiing sterker en kan er dus zooveel te eer succes worden vereischt van het op treden van het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Alle varkenshouders, die wel eens hebben laten enten tegen vlekziekte, stellen belang m deze „beweging". Zonder twijfel zullen dus hunne opgaven overvloedig binnenko men. Als nu ieder ,zich daarmee wenden wil tot den Secretaris ztfner Afdeeling, dan loopt de zaak natuurlijk gesmeerd en kan vóór 15 October a s. het Hoofdbestuur be schikken over een schat yan gegevens. Natuurlijk zullen ook niet-leden van de Hollandsche Maatschappij by mogelijk suc ces in dezen gebaat zijn. Ze voelen dat, dunkt mij, wel. Zouden ook zij dus hunne berichten maar niet insturen en dan tevens melden, dat de Secretaris hen kan inschrijven als lid Moest er eigeniyk nog wel één Landbou wer of Veehouder worden gevonden, om van de Tuinders nu te zwygen, die niet aange sloten was? Doch daarover praten we nog wel eens nader. Voorloopig worden ingewachtb e- richten, meldende: naam en woonplaats van den tegen vlekziekte, als ook het aantal, waarop bij één bezoek de kunstbewerking werd verricht. Het spreekt van zelf, dat deze berichten behoorly'k dienen te worden on derteekend. Opgaven van niet leden van deHoll. Mij. van Landb., die niet bekend mochten zijn met het adres van den Afdeelings Secretaris in hunne streek worden met genoegen aan genomen door ondergeteekende. Zou hij op een paar honderd briefkaarten uit deze omgeving mogen rekenen? 't Kost de man maar 7f cent en haast geen moeite. En mogelijk voordeel is lang niet denk beeldig. Doe het dus nog terstond. Vlaardingen 18 September 1923. G. van der Molen, Lan dbou wkundige. VERSLAG van het verhandelde in de ver gadering van den Raad der Gemeente Sommelsdijk op Woensdag 18 Sept. des v.m. 9 uur. Voorzitter Burgemeester den Hollander. Aan wezig alle leden met uitzondering van den heer le Comte. De Voorzitter opende de vergadering en ging allereerst over tot het beëedigen van twee leden, de heeren Mijs en Slis. Beiden lagen de vereischte eeden af. Voorzitter wenschte beiden toe, dat zij ook deze periode weer als waardige leden, en overeenkomstig de door hen afgelegde eeden, de belangen der gemeente te zullen behartigen. Hierna werden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen en onveranderd goedge keurd. Daarna werd besloten tot wijziging der Gemeentebegrooting dienst 1923 met eenige af- en overschrijvingen. VOORZITTER deelde dan mede dat over de rioleering wel een rapport is ingekomen, doch dat het nog niet zoover in behandeling is ge weest dat met een comform voorstel tot den raad gekomen kan worden. Dat enkele belanghebbenden bij de riolee ring zelfs nog een vergoeding willen geven, doch dat hierover nog nader moet worden gesproken. MIJS verklaarde zich er tegen dat een ver kapte belasting voor die rioleering geheven wordt en gaf B. en W. in overweging dit punt nog nader onder de oogen te zien. VOORZITTER zegt dat dit reeds de aan dacht van B. en W. heeft getrkken. KIEVIT zeide dat de nakoming van de be staande verordening veel te wenschen over laat, en dat haast allen, waar een rioleering ligt, zich frauduleus hebben aangesloten. VOORZITTER zeide toe met de behande ling der begrooting met nieuwe voorstellen, ook omtrent die verordening, ter tafel te zullen komen. VOORZITTER deelde mede dat den Minis ter van binnenlandsche zaken mededeeling is gedaan, dat in de schoolgeldverordening geen aftrek voor meerdere kinderen kon worden toegelaten. B. en W. stelden daarna voor alzoo de ver ordening aan te nemen. Wordt daarna aan genomen. B. en W. stelden daarna voor de haven en kaaigelden te verhoogen van I op 3 cent en de abonnementen eveneens te verhoogen in ge lijke mate, omdat zulks hier te laag is. Dit zal een inkomstenverhooging geven van ƒ600. VAN NIMWEGEN vond zulks bezwaarlijk omdat vreemde schippers dan dubbel moeten betalen. M. JOPPE was dit met v. Nimwegen eens. MIJS verzocht om voortaan van verorde ningen een afdruk thuis te krijgen om aller eerst deze dan eens te bestudeeren. Dit werd toegezegd. Daarna werd het voorstel van B. en W. aangenomen met algemeene stemmen. Dan werd benoemd mej. M. J. Akcsen uit Den Haag tot onderwijzeres aan de O. L. School. De voordracht is reeds in ons Woens dagnummer vermeld. In de rondvraag vroeg BLOK om de ver gaderingen des avonds te fiouden. VOORZITTER zeide dat zulks moeilijk zal gaan en geen vaste toezegging kan geven. VAN NIMWEGEN vroeg of het nu geen tijd was een assistent havenmeester te be noemen. MIJS vroeg of de havenmeester het dan zelf niet af kon. VOORZITTER zeide dat hij, wegens andere werkzaamheden, het met een bietencampagne niet bij kan houden. Hierover werd nog wat gediscusieerd waarna B. en W. gemachtigd werden om een tijde- lijken havenmeester aan te stellen. Daarna sluiting. JUBILEUMFEEST TE BRIELLE. Brielle kan trots gaan op de waardige wijze waarop het Jubileumfeest gevierd is, ter her denking van het feit dat H. M. de Koningin 25 jaar regeerde. Al vroeg in de week begon men alle mogelijke toebereidselen te maken. Wel waren de straten wel niet alle versierd doch er waren verschillende eerepoorten ge plaatst, benevens verschillende tuintjes op de stoepen aangelegd, terwijl gedurende de feest dagen van alle woningen haast de driekleur woei. Als eerste nummer van het feest kan wel de zwemwedstrijden genoemd worden, welke Woens dagmiddag 2 uur in de Gemeentelijke Zwem inrichting plaats hadden. Deze waren georga niseerd door de heeren Dr. J. de Snoo, J. v. Dijke, C. v. d. Blink, C. Ribbe en de Dames Rademaker-v. Seventer, de Snoo, en werden door eenige honderden belangstellenden bijge woond, welke alle een goede plaats hadden op den vestingwal. De Burgemeester was mede aanwezig. Deze wedstrijden hebben weer eens getoond welke prima zwemmers(sters) Brielle bezit. De uitslagen zijn als volgt. I. Snelzwemmen dames 60 M. (5 deelneem sters). le prijs Mej. J. v. Aarle, medaille. II. Snelzwemmen meisjes 30 M. (5 deelneem sters). le prijs L. v. Aarle (schilderij). Duiksprongen heeren (5 deelnemers.) le prijs N. Guilonard (tabakspot). IV. Snelzwemmen heeren 60 M. (4 deelne- mers). le prijs. J. Groeneweg (medaille). V. Snelzwemmen jongens 30 M. (6 deelne mers). le prijs J. Trouw (boek). VI. Hinderniszwemmen dames (4 deelneem sters). le prijs J. v. Aarle, (medaille). 2e prijs H. Moerman (vingerhoed). VII. Hinderniszwemmen heeren (4 deelne mers). le prijs I. Groeneweg (medaille); 2e prijs N. Guilonard idem. Hinderniszwemmen jongens (4 deelnemers), le prijs L. v. d. Knoop (medaille); 2e prijs W. v. d. Burg idem. VIII. Fraai zwemmen. a. Dames (4 deelneemsters), le prijs Mej. J. van Aarle (klokje); b. Meisjes (8 deelneemsters), le prijs L. van Aarle (medaille); 2e prijs C. Blind (broche). Hierop volgde een fraaie sprong, gedemon streerd door de heeren Gebr. W. en N. Guilo nard van hier welke met een donderend applaus beloond werd en hetgeen ook ten volle ver diend was. IX. Opduiken heeren (4 deelnemers), le prijs W. Guilonard (medaille); 2e prijs J. Groeneweg idem. X. Hardloopen meisjes (15 deelneemsters), le prijs D. v. Aarle (broche); 2e prijs A. Kluit (doos zandtaartjes v. Ribbe). XI. Hardloopen heeren (4 deelnemers), le prijs P. Wuijster (boek). XII. Hardloopen jongens (10 deelnemers), le prijs J. Scheijgrond (boek); 2e prijs C. v. Aarle (doos zandtaartjes v. Ribbe). Hiermede was het programma afgewerkt, waarna Dr. de Snoo het woord nam en den Burgemeester dank zei voor de eer bij dezen wedstrijd tegenwoordig te willen zijn, bracht dank aan het Gemeentebestuur voor de moeite gedaan voor de geslaagde poging tot behoud va de zweminrichting en schetste tevens het nut van het zwemmen. Verder bracht spreker dank aan den badmeester en diens echtgenoote de heer en mevrouw van Aarle voor de goede maatregelen en zorgen aan dezen wedstrijd ge wijd, verder dankte hij de jury leden en alle anderen welke tot het slagen van het zwemfeest hadden medegewerkt. Tot slot werden de zwemmers en zwemsters door den heer de Wette gefotografeerd. Donderdag werden etalages voor den Etalage wedstrijd geopend. Schitterend en smaakvol waren vele opgeschikt en uitgestald waaruit bleek dat er vele vakkundigen aan 't werk ge weest waren. Zelden werden zulke etalages in Brielle aanschouwd. Algemeen werd o.a. de etalage van den heer Bout genoemd evenals de etalage van den Heer van Haffen welke den Brielsciie Dom en kerk geheel uit suikerklont jes, en gevoegd en bedekt met marsepein ver vaardigd had. Van de sigarenwinkels spande de heer J. v.d. Berg de kroon, terwijl van de slagers de heer C. Luijendijk het meeste succes had, en van de schoenwinkels de heer Ver- brugge. De bovenstaande 5 personen werden dan ook de eerste prijzen toegekend door de jury be staande uit mevr. Treffers, de h.h. L. P. v. d. Blink en P. L. v. Dam. De positie echter van de juryleden was niet benijdenswaardig daar er zooveel mooie etalages waren, zoodat men haast niet wist hoe de volgende prijzen toe te kennen. De 2e prijzen vielen ten deel aan: A. D. van Driel (vruchten en commestibles); G. Timmermans (electricien); Jac. de Boo (loodgieter); P. J. v. Eijsen (grutter); M. Vink (rijwielhandelaar). De zeer eervolle vermeldingen werden toe gekend aan; C. J. Been (boter en kaas); H. Smit (rijwiel, handelaar); W. v. d. Burg (Slager); P. Pheifer (Slager); T. Rosmolen (schoenhandel); A. de Boo (vruchten). Ten slotte zijn nog eervolle vermeldingen toe- gekend aan W. Hoogvliet, Joh. Bos, A. de Boo, Gez. Kruijt, D. Moerman, Wed. Siersema en H. v. d. Hoek. Nog denzelfden avond werden de prijzen bekend gemaakt. De medailles zul len later uitgereikt worden. Donderdagavond 8 uur had in de Groote kerk de uitvoering van de Feestcantaten plaats. Het Lied van Den Briel (woorden van den heer Joh. H. Been en muziek van den heer L. de Bruijn) en Wilhelmina-cantate, (woor den van A. Boogaardt-'t Hooft en muziek van den heer L. de Bruijn). De uitvoering werd gegeven door de Zang- vereeniging Gemengd koor, Excelsior en Brielsch gem. koor, directeur de heer L. de Bruijn, met medewerking van het Brielsche Strijkorkest, directeur de heer F. K. Asselen. Als solisten traden op: Mevr. I. Trouw-Talens (alt), Mej Sophia Haas (sopraan), de heeren. A. Best (fluit), F. K. Asselen (viool), A. W. v. d. Linde (tenor). De kerk was overvol. Het geheel was dan ook schitterend. Tusschen de cantaten had de uitvoering plaats van Vaten unzen van C. Krebsen „Recitahi" en aria uit Rinaldo", benevens sopraan-solo's van Mej. Sophia Haas. Het succes was overweldigend, zoodat alle medewerkers er recht trots op mogen zijn, er aan medegewerkt te hebben, evenals hun lei ders. Ook de directeur, de heer L. de Bruijn. Het batig saldo komt ten bate van het Geuzen-gesticht. Voorwaar een mooie daad.) 's Nachts om 12 uur trad evenals 25 jaar geleden een koor op de Zangvereeniging „Looft den Heer" onder leiding van hun direc teur J. de Klerk en bracht eenige toepasselijke liederen ten gehoore welke door honderden werden aangehoord. Daarna werd door allen het oude Wilhelmus gezongen. Vrijdagsmorgens omstreeks 7 uur maakte de muziekvereniging Libertatis Primitiae een marsch door de stad (z.g. reveille) begeleid door eenige honderden personen, hetgeen direct een feestelijke stemming teweeg bracht. I Omstreeks 8 uur werden de klokken geluid en het carillon bespeeld waarna verschillende wijdingsdiensten plaats hadden. In het gebouw van de Ambachtsschool had een OranjeNassautentoonstelling plaats van de platen van Verheul!, betrekking hebbende op ons Oranjehuis. Deze tentoonstelling geheel vrij toegankelijk werd druk bezocht. Een woord van hulde zou hier wel op zijn plaats zijn aan den heer v. Dijke, directeur der school, welke zoo goed en geheel belangeloos aan het slagen van deze tentoonstelling heeft mede gewerkt. Om twee uur waren op het kazerneplein alle wagens verzameld welke aan den op tocht van Floralia zouden deelnemen, hoe wel de optocht niet lang was. Zelden is zulk een bloemencorso gehouden. Allereerst noe men wij den wagen van Floralia zelf. welke kwistig getooid met oranje een schitterend effect opleverde. Vervolgens de wagen van den kweeker den heer Schuddebeurs Tinte bij Brielle getooid in de Brielsche kleuren en ge heel bedekt met groen en bloemen. Evenals altijd haalde den heer Joh. Bos zijn symbool en naam van zijn zaak „de Groote Lamp" weer voor den dag. Een groote lamp geheel uit bloemen vervaardigd, was het succes volle stuk waarmede hij zijn prijs behaalde. Verder waren verschillende wagens en ver sierde fietsen aanwezig, benevens verschillen de vliegende Hollanders, een er van samen gesteld door de heeren Huiske en Guilo nard geheel omgetooverd in een zwaan en geheel bestaande uit heideriet., bloemen, kroos en groen, trok veel bekijks. Medewerking werd verleend door het mu ziekkorps Libetatis Primitea. De juiy ter beoordeeling bestond uit: (voor niet-schoolkinderen) not. L. P. v. d. Blink, Mevr. v. Seventer en de le Raue, voor school kinderen: Mevr. Egter van Wissekerke, de heer v. Leenen en de heer v. Dam. De prijzen zijn toegekend als volgt: r Groep 11. Eereprijs. Floralia-wagen. Groep 111. (versierde hoepels) 2e pr. WiJhelmina Bouman en Maartje de Vos. 2e pr. Jan Nolle. 3e pr. Cornelia Both. 3e pr. Jaantje van Rij. Groep IV. (versierde wagens) le prijs, P. Schuddebeurs. Groep V. (versierde hoepels) le prijs Adriana Zoetemeijer en Anna v. d. Velde; 2e prijs Elize van Rij en Frederik v. d, Meijde; 3e prijs Marie Roelse. Groep VI. (versierde karretjes) le prijs Elie Treffers en Gijsbertus Treffers, le pr. Neeltje Guilonard, le pr. Henny Huijs- ken, 2e pr. Wilhelmina Wuijster, 2e pr. Ge rard v. Seventer, 2e pr. Jacques v. Oudenaarde, 3e pr. Geuzengesticht, 3e pr. Cornelia Bakker, Grietje Bakker en Jan Hoogwerf. Groep VII. (versierde wagens) jgle prijs, J. Bos. Groep VIII. (versierde fietsen) 2c prijs Neeltje Blind, 2e prijs Pietje Plieil- ter, 2e prijs Neeltje Veldhoen. Groep IXrr (kinderen met vaandels) le prijs Marie Koelder en Willy Dekker 2e prijs Anna Elderkamp. Groep IX!) (meisjes met bloemenmanden) le prijs Margaretha Mol, 2e prijs Corp Vrij, 3e pr. Johanna Hoorweg, 3e pr. Maartje de Troije. Groep XI. (fietsen-niet-schoolkinderen). le prijs Een groep van 8 meisjes, de vlag vormend. le prijs Cornelis van der Sluijs, 3e prijs JacoB Luijendijk en J. Nobels. Groep XIII. 2e pr. Een wagen van de Vak school. Extra-groep. 2e pr. Een wagen van de Pad vinders. 's Avonds hadden op de Markt zang- en muziek-uitvoeringen plaats, benevens Bios coop-voorstellingen en uitvoering van ver schillende standen door Brinio, bijgewoond door honderden personen. Allereerst werden door de Chr. Zangvereeniging „Excelsior" onder leiding van den heer De Bruijn, eenige j nummers ten gehoore gebracht, welke zeer in den smaak van het aandachtig luisterend publiek vielen. Vervolgens gaf Libertatis Primitae een nummer, waarna muziek- en turnuitvoeringen, benevens bioscoop-voor- stellingen elkaar afwisselden. Al deze uit voeringen en voorstellingen zijn schitterend geslaagd, om tot in de bijzonderheden door te gaan zou te veel plaatsruimte kosten. Een woord van hulde aan alle medewerkenden is hier wel op zijn plaats. De standen met Ben- gaalsch vuurwerk uitgevoerd, door Brinio, werden alle met een daverend applaus be loond. Zaterdagmiddag hadden verschillende kin derspelen plaats op het H.B.S.-terrein, op geluisterd door het muziekkorps Libertatis Primitae. Verschillende spelen werden uitgevoerd. Door de commissie waren mooie prijzen beschikbaar gesteld, benevens door vereeni gingen, zooals W.R.W.-veteranen en W.R.W. Zaterdagavond zou het slot, de gondel vaart, gehouden worden en hoewel de lucht zwaar bewolkt was, bleef het droog, zoodat alle deelnemers omstreeks 8 uur aanwezig waren bij de Turfkade. Circa 12 deelnemers waren er, hetgeen wel niet zoo bijzonder veel was. De booten waren smaakvol versierd. De jury, bestaande uit de heeren Mr. A. P. v. d. Blink, W. Baat en Ingr. J. Mol, kende de volgende prijzen toe: le prijs Mandoline-gezelschap V.i.O.S. 2e prijs Van den Berg en Moerman. 2e prijs A. v. Adrichem, 3e prijs C. Harder. De prijzen zullen later uitgereikt worden. Buitel* mededinging deden "de booten van den opleidingcursus voor de Pakketvaart en de motorboot van den heer J. v. Dijke mede, welke geheel electrisch geilfumineerd waren.' Het geheel leverde een schitterend effect op. vooral bij het draaien op de Maas. Vanaf de Turfkade voeren zij het Slagveld langs naar de buitenhaven en vandaar terug naar de Kust, waar wegens den lagen waterstand eenige bootjes vastraakten, die na lang trek ken door de anderen los kwamen. In twee der bootjes waren de leden van de muziekvereniging gezeten, welke de feest stemming er levendig in hielden. Omstreeks 10 uur kwam de stoomboot Padang VI van den heer Tieman, Schiedam, geheel op ge wone wijze verlicht de haven binnen, totdat de boot op een gegeven moment geheel ver licht werd door electrische lampjes, hetgeen een gejuich van het volk deed opgaan. De gondelvaart werd op de Turfkade ont bonden, waarna allen zich achter het mu ziekkorps opstelden, en in optocht ging het naar de Langestraat, teneinde daar eenige nummers ten gehoore te brengen. Het slot van dit concert was echter een finale dans partij van het publiek, wat gepaard ging met bet zingen van nationale en andere liederen, waaruit bleek welk een groote feestvreugde er heerschte. Tot laat in den nacht trokken troepen zin genden de stad door. Onregelmatigheden vie len echter niet voor, zoodat alles een orde lijk verloop had. Het de wege niet nog morg 't hevi scha donk reger een en e koest toch gon het door hadd Cres en b God' de L Daar liede stem Om digd Wel Burg klon hart D zitte HET JUBILEUMFEEST TE SOMMELSDIJK. Gedurende den geheelen dag is er Woensdag «ruk gewerkt aan de versiering der Gemeente. D 't Zuid land. een verri onze alom volk moet gede den" als te leun gr at bede va de blijv scho Orai O ik a gele het vier wer Som S wer Vo bek' Som een Mi heel opr li Thi voo li op V inzc V tocl daa

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 2