Ingezonden Stukken. Marktbericht. Gemengd Meuws. Leest „Onze Eilanden". ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1923. gebouwtje aan het Glacis was afgestaan aan Veenenbos, de gemeente het gebouw aan de Opzoomerlaan heeft gehuurd voor 100, per jaar. Later heeft Veenenbos bedenkingen gemaakt. Hij wilde de erfpacht vvel overne men maar dan telkens voor een jaar. Hier aan kon deofjemeente niet beginnen. De ge meente krijgt nu weer het gebouw aan het Glacis, terwijl Veenenbos zich heeft verbon den de huur van het gebouw aan de Opzoome» laan te vergoeden. KOOT is hiermede tevreden gesteld. Nog is ingekomen een verzoek van Mej. P. L. de Bock-van der Lee om ontslag als schoonhoudster van de school voor U.L.O. In verband met de omstandigheden, welke tot dit verzoek aanleiding gaven, wordt het ontslag met ingang van 1 September j.l. eer vol verleend. B. en W. zullen een tijdelijke schoonhoudster aanstellen en een oproep plaatsen voor een vaste schoonhoudster. Voorts kwam op 4 September een adres in van P. S. C. van Kralingen, houdende ver zoek om de verordening op de heffing van leges zoodanig te wijzigen, dat geen leges verschul digd zullen zijn voor de verkoopvergunningen aan venters. Dit stuk wordt in handen van B. en W. gesteld voor pre-advies. Punt 5. a. Benoeming van 2 leden voor de Commissie van de Waterleiding. Benoemd worden P. Goedbloed en L. Troost, welke beiden hun benoemingen aanvaardden. b. Benoeming van 5 leden van het Alge meen Armbestuur. Hiervan moeten 3 leden van den Raad zijn en 2 mogen buiten den Raad staan. Nadat TROOST heeft gewezen op de wen- schelijkheid om dit reglement te wijzigen, daar nu de keuze te beperkt is, waartoe hij ten spoe digste een voorstel zal indienen, worden be noemd P. de Gans, P. van Tongerloo en J. A. F. Koot. DE GANS neemt zijn benoeming aan. VAN TONGERLOO EN KOOT bedanken voor hun benoeming. In hun plaats worden benoemd: L. Troost en P. Goedbloed, welke hun benoeming aan nemen tot 15 October a.s. in de hoop, dat I het reglement dan zal zijn gewijzigd. Herbe- noemd worden de leden (buiten den Raad) I Mej. De Gelder en Mej. Volwerk. Tot voor- j zitter wordt benoemd P. de Gans, welke die benoeming aanvaardt. ik- te, sch c. Benoeming van een Commissaris voor de Vereeniging „Volkshuisvesting". Benoemd I wordt de Burgemeester P. de Geus, welke deze benoeming aanneemt. d. Benoeming van een gemachtigde om 'zitting te nemen in den Raad van aandeel- 99 houders van de N.V. Electriciteits-Maatschap- i P'j „Voorne en Putten". Benoemd wordt L. 1_ Troost, welke deze benoeming aanvaardt. Punt 6. Benoeming van een lid van de Commissie tot wering"van schoolverzuim. B. en W. bevelen aan: 1. Mej. P. Cord ia, 2. Mej, J. van der Does. Benoemd wordt Mej. P. Cordia. Punt 7. Behandeling van de Balans van de Vereeniging „Volkshuisvesting" over het boekjaar 1922. Het voorstel van B. en W. om de balans ongewijzigd goed te keuren, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Punt 8. Voorstel van B. en W. inzake het verpachten van het ophalen van asch en vuil nis. Het tegenwoordige contract met J. W. de Pijper te Nieuw-Helvoet, eindigt 1 Januari 1924. Dit punt zal na afhandeling der agenda te worden behandeld in een vergadering met ge- ed. sloten deuren. bij Punt 9. Voorstel van B. en W. tot wijzi- >ver ging van de verordening op de invordering icht van de plaatselijke belasting naar het inkomen. Ingevolge de wijziging van de voorschriften wijs omtrent de invordering van 's Rijks directe op- belastingen bij de wet van 17 Maart 1923 een- (Staatsblad no. 91) is een redactie wijziging noodzakelijk. Z.h.s. wordt het voorstel van and B. en W. aangenomen. Irag! Punt 10. Behandeling van het aanbod van 897 de Regelingscommissie voor de feestelijkheden kee- tot herdenking van het 25-jarig regeerings- teld jubileum van H.M. de Koningin om namens 1 de ingezetenen aan de gemeente een muziek- and tent aan te bieden als blijvend gedenkteeken 22aan dit jubileum, over B. en W. stellen voor de muziektent onder dankzegging te aanvaarden. Nadat-KOOT heeft opgemerkt, dat de tent toch ook voor zangverenigingen beschikbaar zal zijn al spreekt het advies van B. en W. net het l rop aak af- 923 Ires tot van L. W. als af- den het oor-'alleen over muziekvereenigingen, wordt het :ma, voorstel van B. en W. met algefneene stemmen aangenomen. •ecte Punt 11. Voorstel van B. en W. om tot dat aanstelling van een vierde leerkracht aan de kee- O. L. School B. over te gaan. -wet In verband met de stijging van het aantal ting- leerlingen op school B. zal de gemeente aan spraak kunnen maken op een uit 's Rijks kas ippij te vergoeden leerkracht, egis- Nadat eenige heeren het woord hebben ge- van voerd over dé nadeelen van een zes-klassige ;ver- school met 3 of 4 onderwijzers, wordt het voor stel van B. en W. met algemeene stemmen aan- der genomen. aan Punt 12. Voorstel van Burgemeester en iren, Wethouders om een crediet beschikbaar te nber stellen in verband met de a.s. feesten ter her her- denking van het 25-jarig regeeringsjubileum. leum B. en W. willen het crediet brengen op 250 tegen 100 op de begrooting. met JANSEN vindt het noodeloos verspillen van van belastinggelden. Hij vindt het onverant- laan woordelijk een 120 gld. uit te geven voor een 0,vetpotjes-illuminatie van het Raadhuis, voor TROOST deelt mede, dat er een aanschrij- z.h.s. ving is ontvangen voor de Rijks-instellingen om te volstaan met een vlag. Waar hier het huur Rijk het voorbeeld van versobering geeft, hn. dient de gemeente te volgen. Hij vindt een Uiu- n het minatie van het Raadhuis onnoodig. Hij is er wel voor het crediet te verleenen, er is dan geld als de feestcommissie eventueel een klei nigheid te kort komt en voor de kosten, welke de aanbieding van de muziektent met zich brengt. KOOT is tegen het voorstel en wijst er op, dat met de armenverzorging de uiterste sober heid moet worden betracht. VAN DORSSER zou willen, dat de gemeen te van dat geld ook eens een eigen vlag aan schafte, want het is toch niet zoo 't hoort, dat de gemeente een vlag moet leenenl GOEDBLOED vindt, dat nu de illumina tie vervalt de gemeente eigenlijk nog slechts 150120 of 30 gld meer noodig heeft. Rekent men daarbij de aankoop van een vlag en even- tueele kleine kosten, dan stelt hij voor het crediet van 100,met 75,te verhoogen. De VOORZITTER is van meening, dat de armenverzorging hier niet bedroevend is, maar dat de gemeente haar plicht doet. Hij wil het voorstel van Troost overnemen: ƒ250,be schikbaar stellen en geen illimunatie van het Raadhuis. Dit voorstel wordt aangenomen met 6 'tegen 5 stemmen. (Tegen stemden: Van Tongerloo, Jansen, Van Sintmaartensdijk, Goedbloed en Koot). Punt 13. Behandeling van het schrijven van den Directeur van 's Rijks Marine Werf inzake het tarief voor het gebruik van water voor industrie. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. TROOST: Laat t.z.t. wel worden overwogen het onlogische in de tarieven weg te nemen. De VOORZITTER is het hiermede eens. Het voorstel van B. en W. wordt met alge meene stemmen aangenomen. Punt 14. Behandeling van het adres van de afdeeling Nieuw-Helvoet en Omstreken van de Nederlandsche Vereeniging tot Af schaffingvan Alcoholhoudende Dranken inzake het invoeren van een tapverbod tijdens de jubileumfeesten. B. en W. stellen voor af wijzend te beschikken. GOEDBLOED erkent dat voor deze ge meente een tapverbod niet gewenscht is, doch brengt naar voren, dat zijn fractie niet onder schrijft het motief van B. en W. dat men ook rekening heeft te houden met den minder roos kleurige toestand der vergunninghouders. Zijns inziens moet het zedelijk belang der ingezete nen voorgaan bij het belang van een kleine groep. KOOT onderschrijft dit, ook hij vindt dit motief uit het pre-advies niet goed te keuren, nochtans zal hij voor het voorstel van B. en W. stemmen, omdat hij bevreesd is, dat een tapverbod het kwaad in de hand zou werken. Hij wijst ook nog op de opbrengst der belas tingen, die in het pre-advies worden genoemd, en die, waar de drankhandel een beschermd bedrijf is, juist maken dat van energieke drank bestrijding door de regeering geen sprake is. TROOST is het evenmin eens met de mo tieven, welke in het preadvies worden ge noemd..- De VOORZITTER: De hoofdzaak voelen we toch allemaal. Het preadvies is gemaakt door den Gemeente-secretaris, die er misschien andere motieven in gezet heeft, dan ik b.v. zou gedaan hebben. Dat is verschil van in zicht. TROOST: U merkt op, dat het preadvies door den secretaris is gemaakt, doch U heeft het toch onderteekend en is dus de aansprake lijke persoon. Het voorstel van B. en W. wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. Punt 15. Behandeling van het adres van het Bestuur der Vereeniging tot instandhou ding der Zwemschool inzake het verbieden om in het kanaal door Voorne te zwemmen voor allen, die geen gebruik van de Zwemschool maken. Het voorstel van B. en W. om afwijzend op het adres te beschikken, wordt met alge meene stemmen aangenomen. Punt 16. De gemeenterekening dienst 1922 wordt aangeboden. Punt 17. Voorstel van B. en W. inzake het intrekken van het raadsbesluit tot over dracht van de erfpacht van het gebouw voor de waterleiding op het Glacis-terrein (voor malige droogloods). Na de toelichting welke bij de behandeling der ingekomen stukken hiervan is gegeven, wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Punt 18. Behandeling le suppletoire ko hier Zakelijke belasting op het bedrijf. Dit kohier ten bedrage van 168, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Rondvraag JANSEN vraagt waarom de oude Raad niet meer bijeen geroepen is en behoorlijk af scheid is genomen van de aftredende leden. De VOORZITTER: Er waren in Juli en Augustus bijna geen punten ter behandeling en zou het dus, mede in verband met de ge- meente-financiën, niet gewettigd zijn een ver gadering uit te schrijven. JANSEN is niet tevreden met deze inlich ting. Hij vindt deze eerste agenda veel te ang en dient een motie van afkeuring in »ver de houding van den Voorzitter. KOOT merkt op, dat ingevolge het regle ment van orde een vergadering in Augustus ud moeten worden gehouden. De VOORZITTER: Hieraan kan niet altijd pe hand worden gehouden. VAN TONGERLOO vraagt of er nu nog |"iet een afscheidswoord aan het adres van de 'jrtrekkende raadsleden kan worden gericht, zijn zij niet aanwezig. Dc VOORZITTER: Dit had ik in de gehei-' 'e vergadering willen doen, doch kan ook 'u wel geschieden. Hij spreekt een woord van dank uit over wat leden van den ouden Raad ieder naar zijn 'achten, inzichten en ontwikkeling hebben ge-! Iaan in het belang der gemeente. j JANSEN trekt nu zijn motie in. DE GANS wijst er op, dat aan het Glacis, waar nu weer 12 woningen zijn gekomen van „Volkshuisvesting" nog geen brandkraan is. De VOORZITTER: Dit heeft reeds de aan dacht van B. en W. Te ongeveer half elf gaat de vergadering over in geheime zitting, na afloop waarvan in verband met punt 8 wordt medegedeeld, dat besloten is een openbare aanbesteding te houden. E. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eisch van uiterste beknoptheid voldoen, worden terzijde gelegd. Kopie wordt niet terug gezonden Vreeselijke misdaad te Dirksland. (gelukkig geen dooden). Mijnheer de verslaggever, In het nummer van 5 September j.l. kwam een relaas over het jubileumfeest te Dirks land voor en werd daarin publiekelijk gezegd, dat de uitspraak van de jury voor den etalage wedstrijd niet alleen fout was, maar U dreef de brutaliteit nog verder door te beweren dat de heer Roodzand als familielid van één der mededingenden daarin een minderwaardige rol gespeeld en wij daar onze medewerking aan verleend zouden hebben. Bewijzen welke deze vieze insinuatie staven zoowel als bewijzen welke op technisch deco ratieve gronden de uitspraak der jury weer legden, waren uiteraard niet aanwezig (daar zou ik U wel eens aan bezig willen zien) ter wijl het epistel inplaats van op geschoolde decoratieve gronden te ontwikkelen waarom iets mooi of minder mooi is zich alleen er mede afmaakt door te vermelden, dit of dat was „eenig mooi" waardoor U met deze beoordee ling een technische decoratieve kennis en ont wikkeling vertoont van dezelfde kwaliteit als „had je me maar van de Gemeenteraadszaal in Amsterdam." Door deze kwaliteiten behoort het epistel tot de kladderadats journalistiek, want alleen het feit dat de heer Roodzand met de jury is medegewandeld is voor sommigen en ook voor U voldoende om iemands eer en goeden naam aan te tasten. Jammer, jammer, dat U toch de eigenlijke toedracht van de zaak niet hebt geweten en niet op het critieke moment hebt kunnen in grijpen, zooals een krachtig strijder voor de rechten van den verdrukten evenmensch be taamt; uw pengekras ware zoo geheel anders uitgevallen. U hadt ondergeteekende en de beide andere juryleden een vreeselijk oogen- blik kunnen besparen; de prijzen waren daarna met uw hulp en hoog deskundige voorlichting zuiver, volkomen zuiver toegekend geworden en zelf hadt ge, o heerlijke gedachten, als be looning voor uw daad aanspraak mogen maken op de orde pour la mérite, het ijzeren kruis of de medaille voor menschlievend hulpbetoon. Doch nu niets van dit alles, onze uitspraak fout, heelemaal geen dankbaar verslag en de verslaggever tot slot geen medaillevoormensch- lievend hulpbetoon. En niemand, niemand, die de ware, de vreeselijke, de alles goedmakende toedracht der zaak nog weet, zelfs U niet. Luister! Luis ter! Toen de jury, bestaande uit de heeren van As, Grevestuk en ondergeteekende bezig wa ren onder het vriendelijk gezelschap van den heer Roodzand hun taak ernstig en naarstig- lijk te verrichten en we in de straat waren aan geland, waarin de Gezusters Roodzand hunne zeer decoralieve en uit asthetisch oogpunt vrij wel onaanvechtbare etalage hadden opgesteld, greep, wie kon zoo iets ook vermoeden, want juryleden zijn toch overal onschendbaar, de heer Roodzand ons alle drie zoo maar ineens vast, en voor we nog maar eigenlijk begrepen wat er gaande was, lagen we alle drie gekneveld voor de etalagekast. Toen haalde de heer Roodzand een geweldig groot en scherp mes te voorschijn en onder den uitroep hier den eersten prijs versta jelui, daar den tweeden en ginds den derden prijs", zijn we om ons veege lijf te redden, bezweken, gewoon be zweken. Alleen moet ik ter onzer verontschuldiging aanvoeren dat ik tijdens de executie, tijdens het vreeselijke moment dat ik ooit in mijn le ven medemaakte (mijn hoofd zat namelijk tusschen mijn armen op mijn rug gebonden) toch even heb rondgekeken of ik den verslag gever van Onze Eilanden nergens kon ont dekken om ons te redden van moreelen onder gang, ons moed in te spreken in de ure van zwakheid en te zorgen dat wij eens weer als mannen met een ruggegraat (natuurlijk geen gebroken ruggegraat) onze taak als „goede mannen", zooals de vakterm luidt, voor de Feestcommissie ter eener en de deelnemende burgers van Dirksland in een etalagewedstrijd ter andere zich zouden kunnen en mogen vér- vullen. CHR. F. HÖSSEN. mededeeling, dat een ieder er vrij in is hoe hij zich op straat wil begeven. Verslagg. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij een bescheiden plaatsje in Uw blad, voor onderstaand, waarvoor bij voor baat mijn dank. Donderdagmiddag kwamen in optocht voor bij honderden schoolkinderen, netjes getooid met sjerpen, linten en vlaggen en voorop een bord met de woorden: „HELPT ONS AAN EEN SCHOOLFEEST." O, tegenstanders in den Raad, is het niet vernederend voor U dat deze kinderen op die manier moeten demonstreeren? Weten jullie dan niet wat het zeggen wil, voor een kind een schoolfeest te hebben, hoe zij reeds dagen te voren daarover praten en steeds blijven doorpraten, dat op 't laatst de ouders wel eens moeten zeggen: „Kind, houd toch eens op over dat feest!" Gevoelen jelui dan niet, dat zulk een feest, nl. optocht, tractatie, etc. een evenement is in het leven van een kind? Schaamden jelui je niet, toen al deze kinde ren je huis voorbijgingen en je moest bedenken, daaraan heb ik meegewerkt, ik heb die lieve kinderen dit aandenken aan het jubileum van onze geëerbiedigde Koningin niet gegund want ik mocht eens enkele centen meer be lasting moeten betalen. Bah! wat een misselijke houding! EEN VADER. Middelharnis, Sept. 1923. Een enkel regeltje willen we nog over deze kwestie schrijven. Het eerst verwijzen wij ter toelichting, omdat wij ons van eenig oordeel uit eigen middelen voorloopig onthouden en dit ook gedaan hebben, naar den zin, waarin wij puntenlijsten verzoeken met de uitlegging, waarop zij uit de etalages tot deze punten zijn gekomen. Onze critiek is gebaseerd op de uit spraak van geheel neutrale vaklieden en liet overgroote deel van Dirkslands burgerij. Zelfs leden van het Dagelijkscli bestuur der feest commissie schaarden zich aan bij onze critiek, van de leden nu nog gezwegen. Dit alles heeft ons gedwongen om zoo te schrijven, hoewel wij het ten zeerste betreuren moeten. Voorts kunnen wij volstaan met de De stemming voor de gewone voedermid delen blijft vast aan de beurs, vooral voor de spoedige posities. De schaarschte aan dipo- nibele of spoedig gewachte Laplatamaïs bracht hier de markt sterk omhoog, doch ook in België en Engeland liep de Laplatamais sterk op. Laplatamaïs op verdere termijnen was heden echter een tikje gemakkelijker. Ook andere maïssoorten blijven goed gevraagd en prijshoudend. Gerst bleef in vergelijking met begin der week onveranderd. Haver liep ver bazend op tengevolge van groote vraag uit het binnenland bij de schaarschte aan dis ponibele waar. Rogge blijft eveneens vast gestemd. Lijnkoeken worden nog geregeld door de tweede hand aangeboden en blijven daar door bij de geringe vraag op de iets lagere prijzen van Maandag hangen. Andere koeken soorten onveranderd. Gries, grint en zemelen blijven schaarsch, doch met onveranderde prijzen. Mais. Anier. Mixed No. 2 221,Laplata 193,Bessaraab 190,Alles brd./sp. Rotterdam. Calfox 180,Witte Novoros- sisk 182,Witte pi. Natal No. 2. 194,— Ronde gele Natal No. 6. p. „City of West minster" begin October gewacht b.gest. R'dam 186. Rogge. Western. No. 2 8,60; Peterburg- sche 9,15; Zuid-Russische 8,70. Alles brd./sp. Rotterdam. Gerst. Canada No. 3 p. „Volendam" 11/9 gew. bgst. 171, Haver. Canada No. 3. brd./spr. Rotterdam 11,20; idem per „Volendam" b.gest. ƒ10,75. Lijnkoeken. Amer. gew. merk 11,25/15; Merk S. K. ƒ11,60; Gew. merk N.A.zd. 12,50. Alles brd./sp. Rotterdam. Inlandsche Granen. De stemming te Gronin gen was prijshoudend. De aanvoer der nieuwe gewassen bestaat nog uit kleine partijtjes, terwijl het oude goed vrijwel geruimd is. Nieuwe witte haver, heden aangevoerd was vrij goed. Ook werd nieuwe tarwe getoond, welke echter zeer vochtig was. Bij de thans aangeboden rogge was betere kwaliteit dan voorgaande weken. Gerst. Winter 8,50; Zomer 15, Haver. Wittë f 0,40; Zwarte 9,25; idem 10,-; Rogge. Bak ƒ9,50; Doorsnee 8,75; Voer 8,50/9,— Tarwe. Voer 12, Alles per sp. prob. Groningen. AFDEELING „MESTSTOFFEN". Kalizouten. Er is weer een z.g. „Grenzs- perre" door de Duitsche spoor ingesteld, waar door het op liet oogenblik niet mogelijk is, dat kalizouten naar Holland doorkomen. Of deze Grenzsperre ook op den invoer via Weener/Nieuweschans van toepassing is, we ten wij nog niet. Zoo gauw ons daaromtrent iets naders bekend is, zullen wij daarvan mede deeling doen. DE AARDBEVING IN JAPAN. OSAKA, 4 September. De regeering neemt krachtige maatregelen voor de "oplossing der drie grootste problemen, welke zijn voortgeko- komen uit de grootste ramp welke in de Japan- sche Geschiedenis is bekend. Het eerste probleem is dat der voorziening met voedsel, onderdak en kleeding van meer dan twee millioeti menschen te Tokio en meer dan een millioen in de andere steden en distric ten. Er worden tot dat doel requisities ingesteld. Het tweede probleem is dat van de handhaving der rust en orde te Tokio en andere steden, van waar reeds plunderingen, geweldplegingen en wanorde worden gemeld. Voor dat doel is de staat van beleg afgekondigd en zijn andere militaire maatregelen genomen. Het derde probleem is de opbouw van de nationale hoofdstad en andere steden, alsmede die van de spoorwegen, telegraaf en telefoon, waarmede ten minste 1 milliard pond sterling zal gemoeid zijn. LONDEN, 4 September. Men verneemt dat de Mikado 1 millioen yen en de Japansche regeering 9 millioen yen ter beschikking van de slachtoffers' hebben gesteld. De Chineesche regeering zond onmiddellijk 200.000 taels. Lord Curzon heeft namens de Engelsche regeering den Japanschen gezant medegedeeld, dat op alle mogelijke hulp van Engeslclie zijde kan worden gerekend. President Coolidge heeft de Japansche gezant te Washington een dergelijke mededeeling gedaan. OESKA, 4 September. Volgens mededeelin- gen van een ooggetuige der verschrikkingen te Tokio stierven verscheidene vluchtelingen ten gevolge van de hitte door den brand ver oorzaakt. Er deden zich verscheidene gevallen van krankzinnigheid voor, de krankzinnigen sprongen in de rivier, waarin ontelbare licha men ronddrijven. Verscheidene bruggen stort ten onder het gewicht der vluchtenden in, terwijl de parken overvol zijn; de menschen verkeerden in een paniekstemming en liepen ouden, zieken en kinderen onder den voet. OSOKA, 4 Sept. Het ministerie van Ma rine raamt officieel het aantal slachtoffers te Tokio en omgeving op 150.000. Graaf Yama- moto, de nieuwe premier, werd aan den schou der gewond bij het instorten van het gebouw van de marine-club, toen hij daarin bezig was met de vorming van zijn kabinet. Een der prinsessen van het keizerlijk huis is gedood bij het instorten van haar villa te Odawara. Twee andere prinsessen zijn gedood te Kamakoera. Het Britsche gezantschap te Tokio is tot den grond toe afgebrand. De ambassadeur ver toeft in Engeland en de zaakgelastigde Pa- lairet, die buiten Tokio woont, is ongedeerd. Alle gashouders te Tokio zijn ontploft, waar bij vele slachtoffers vielen. Toen een gevange nis door het vuur bedreigd werd, werden 1500 gevangenen los gelaten, waaronder de leider der communisten. Tokio is nog geïsoleerd, ofschoon de treinen de stations nabij de hoofdstad bereiken. Nu en dan hebben nog aardschokken plaats en een der schokken verwoestte gisteren de stad Yawangchi, waarbij 6000 huizen werden ver nield. Er is maar één telegraaflijn tusschen Tokio en Osaka in gebruik, maar vliegtuigen onderhouden thans een geregelde verbinding. De 13e en 114e divisie van het leger zijn op marsch naar Tokio. Yokohama heeft meer geleden dan eenige andere stad. Maandagmorgen was de geheele stad in de asch gelegd en de lijken liggen op gehoopt in de straten. Verscheidene oorlogs schepen op de marine-basis Yokosoeka zijn in de lucht gevlogen. Te Tokio zijn 3£ millioen schepel rijst in de pakhuizen verbra'nd, even als 50.000 pikol ruwe zijde. De schade te Tokio wordt geraamd op 5 milliard yen. De opbouw zal twee jaar vorderen. Bij het instorten van een zomerhotel zijn 40 a 50 vreemdelingen omgekomen. Een veertig tal vluchtelingen uit Yokohama hebben de stad Shizuokana na vele moeilijkheden bereikt en bevinden zich in veiligheid. OSAKA, 5 September. Te oordeelen naar alle beschikbare berichten heeft de aardbeving de volgende prefecturen geteisterd: Tokio, Kanagawa, Sjidzoeka, Sjiba, Jamanasji, Saita- ma, Ibaraki, Nagani, Goema, Tsotsjigi, een oppervlakte van totaal 20.000 vierkante mijlen met een bevolking van 15 millioen zielen en groote steden alsmede de voornaamste ont spanningsoorden als Kamakoera, Hakonen en Nikko. PARIJS, 5 September. De politie van Tokio schat het totaal aantal dooden op 500.000, waarvan 200.000 in de hoofdstad alleen. Uit Osaka wordt gemeld dat er nog verdere schokken zijn geweest, die de stad Kawan- goesji hebben vernield. Ook zijn er nieuwe vloedgolven geweest. Het gerucht gaat, dat de eilanden O-sjima en Bonin zijn verdwenen. De ramp in Japan met Italië en de Oost kust van de beide Amerikaansche continenten de klassieke aardbevingslanden brengt an dere groote aardbevingsonheilen van den Iaat- sten tijd in de herinnering. Zoo Vinden wij onder de rampen van dien aard o.ni. de volgende vermeld: in 1906 San Francisco met 500 dooden; in 1907 Kington (Jamaica), 1000 dooden; in 1908 Messina (Si cilië), 100.000 dooden; in 1909 Perzië, 5000 dooden; in 1915 Avezzano, Italië, 30.000 doo den; in 1920 Toskane, 300 dooden; 1922 Chili, 1500 dooden en 1923 Perzië, 900 dooden. Omtrent Japan troffen wij het volgende staatje aan: 1605, kust van den Stillen Oceaan, 5000 dooden; 1611 Aizoe, 3700 dooden; 1666 Etsjigo, 1500 dooden; 1703 Tokio, 5200 doo den; 1707 Kioesioe, 4900 dooden; 1751 Ets jigo, 1700dooden; 1766 Hirosaki, 1335 dooden; 1792 Hitsen, Higo, 15.000 dooden; 1828 Etsji go, 1443 dooden; 1844Sjinano, 12.000 dooden 1854 Jamato 2400 dooden; 1855 Tokio, 6700 dooden; 1891 Mino, Owari, 17.175 dpoden en 1896 Formosa, 2329 dooden. Men ziet uit het bovenstaande, dat bepaalde oorden, als Etsjigo en thans weer Tokio bijzonder voorbeschikt zijn om door aardbe vingen te worden getroffen. En men zou zich willen afvragen, waarom de Japansche geleer den en staatslieden, die dit Veer goed weten, toch altijd weer een zoo groote bevolkings- opeenhooping op een dergelijke gevaarlijke plek toelaten en zelfs bevorderen. Het ant woord zal wel zijn dat zoowel de bestaande traditie als de kracht der economische factoren nu eenmaal sterker zijn dan nuchtere rede- neeringen en verstandige adviezen. Bovendien leeft er in de menschen gelukkig misschien! een onuitroeibaar fatalisme en sinds on heugelijke tijden zijn zelfs de hellingen van gevaarlijke, vuurspuwende bergen, als Vesuvi us en Etna, altijd weer door menschen tot hun verblijfplaats gemaakt. Zijn wij Nederlanders, met onze voorkeur om „land aan de baren te ontwoekeren" en onder "het zeeniveau te wo nen, daarvan niet zelf typische voorbeelden? SAN FRANCISCO, 4 September. (Reuter). De politie te Tokio schat, volgens den koerier die te Tonioka aankwam vanwaar draadloos kon worden geseind, het aantal verwoeste huizen te Tokio op 300.000 en het aantal slachtoffers op 500.000. Een bericht vanmorgen te San Francisco ontvangen zegt, dat het kei zerlijk paleis bewaakt wordt door een regi ment infantierie, een bataljon genie en de keizerlijke garde. TOKIO, 5 September. Het centrum der aardbevingen van Zaterdag en Zondag lag 62 Eng. mijl ten zuiden van Tokio. Dat punt ligt in zee. Blijkens een vertraagd bericht uit laatstge noemde plaats bedraagt het aantal dooden in de hoofdstad 500.000. Het is zeker te hopen, dat de afschuwelijke berichten, die over de aardbeving in Japan blijven binnenkomen, door latere mededeelin- gen zullen worden gecorrigeerd en aanzienlijk verzacht. Dit pleegt meer het geval te wezen na groote natuurrampen, waarbij vooral als de plaats van het onheil ver afgelegen is en die plaats bovendien door het verbreken van de verbindingen geïsoleerd is onder den eersten indruk de stand van zaken wel eens nog pessimistischer wordt voorgesteld, dan hij in werkelijkheid reeds is. Wij willen dat maar hopen, b.v. wat het volgende bericht uit Tokio betreft, dat via San Francisco over de wereld is gegaan: „Bijna 10.000 vluchtelingen, die in de puinhoopen van Tokio overnachten zijn levend verbrand in een binnenplein naast een militaire kleermakerij." Een tweede bericht waarvan nu al met zeker heid is gebleken, dat het onjuist is, was de doodstijding van den voormaligen minister president Takahasji. De laatste tijdingen mel den, dat hij gezond en wel is. Daarentegen heet het dat prins Hiroko van Kanin, een broer van den keizer, en zijn vrouw prinses Hiroko zijn omgekomen, evenals prins Moromasa. Omtrent het aantal slachtoffers dat na tuurlijk op geen tienduizenden valt te bena deren vinden wij een schatting die te San Francisco is ontvangen van den Amerikaan- schen admiraal Anderson, den commandant van het Amerikaansche eskader in de Aziati sche wateren. Deze stelde op gezag van de officieele Amerikaansche opgaven het aantal dooden te Tokio en te Jokohama op 240.000 en dat der gekwetsten op 450.000. Er zouden dus in de plaatsen bijna 700.000 slacht offers zijn, nog ongerekend degenen die enkel stoffelijke schade te betreuren hebben. Daar komen dan uit de andere plaatsen in het ge teisterde gebied nog de noodigen bij. Inderdaad valt er ten opzichte van deze treurige dingen maar een ding te hopen, dat n.l. de cijfers der verliezen, zoo aan menschen als aan goed, nog wat naar de laagte zullen worden gere toucheerd. De stroom der vluchtelingen richt zich o.m. naar Kobé waar alle hotels en parti culiere woningen propvol zijn met lieden die aan de geteisterde strook den rug hadden toe gekeerd. In Jokohama zijn naar gemeld wordt in het geheel slechts twee huizen overeind gebleven. Het aantal buitenlanders dat zich in de ge vaarlijke zone bevond, toen de beving begon, was, naar nu achteraf blijkt, zeer aanzienlijk; maar ook het aantal geredden blijkt verrassend en heugelijk talrijk te zijn. Nu de geheele wereld zich opmaakt om de handen ineenteslaan tot het verleenen van hulp aan het geteisterde land, mag wel met groote waardeering worden gewag gemaakt van het plan van het Amerikaansche Roode Kruis dat met instemming en bekrachtiging van president Coolidge een bedrag "van 5.000.000 dollar wil bijeenbrengen voor steun verlening aan de Japanners. Te Tokio begint zich uit de chaos alweer orde te ontwikkelen. Naar men verneemt zijn de herstellingswerken aan waterleiding en gas leiding al een heel eind gereed gekomen. Het Ned. gezantschapsgebouw verwoest. AMSTERDAM, 5 Sept. Blijkens een tele gram uit Osaka in Londen ontvangen, is vol gens een betrouwbaar bericht ook het Neder landsche gezantschapsgebouw totaal verwoest. Er zijn evenwel, naar het in hetzelfde telegram luidt, geen verliezen van menschenlevens onder het personeel van de ambassades of legaties. REGEERING8JÜBILE. Lucas Lobbes zei héél zachtjes: 'kVind het heusch een mal idee Zooveel ophef te gaan maken Van 't Regeeringsjubilé. Dacht je, dat ik voor die feesten Ook maar zeis myn huis uit ging? 'k Vier Regeeringsjubileum In mijn huiselijken kring. Je moet weten: 6 September Heb ik zilv'ren Bruiloftsfeest; Vijf en twintig lange jaren Ben ik dan getrouwd geweest. Mien, mijn vrouw, geeft dan een fuifje, Net zoo goed als op den Dam; 'tis dan vyf en twintig jaren Sinds z'aan de Regeering kwam. CLINGE DOORENBOS.

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 3