LA HERMOSA AHÏ. ANT. Johs. Kern, NliddeMs rS Slukloopen I Tandarts Regensburg, A.L.Yan Dorsser.Middelhamis Tonge. ehe 100 ptt. 97 pCL mm\i I NSULAIRE ruim 725 duizend gulden. ruim 11 miliioen gulden. BOKKKNLKEiNMNK htdoelharnis-sommelsdijk. i GEN m JK en m M wam PU ROL WOENSDAG 5 September 192.3 5e jaargang. - n°. 85. Offieieele Mededeelingen. feu i lleton. VINETA. Hollandsch diep en Merwede, volgeslagen. De opvarende(n) is(zijn) vermoedelijk ver dronken. Nadere bijzonderheden ontbreken. Men seint ons uit Den Helder: De reddingboot Doms Rijkers heeft de be manning van het stoomschip Koefia afgehaald [en zet hiermede koers naar Nieuwediep. Een zeelichter, vermoedelijk van Duitsche natio naliteit, drijft in het Schulpengat. De sleep boot Cycloop is ter assistentie vertrokken. Men seint ons uit Schiermonnikoog: Wegens den storm heeft het Rijksveer den dienst gestaakt. Twee tjalken en een blazer zijn voor de ankers weggeslagen. Op het Frie- sche gat, ten Noord-Oosten van Oost Mahorn, ligt een blazer met de noodvlag in top. De reddingboot van hier is derwaarts vertrokken. Men meldt ons van Vlieland: Nabij de Eierlandsche Gronden verkeert een stoomschip in nood en vraagt assistentie. De reddingsboot Brandaris is uitgevaren, doch weder teruggekeerd, vermoedelijk wegens een defect. Nadere bijzonderheden ontbreken. 0. NOPS lal 12 inamid- in hel .HARNIS Bu'r- dobbe- larnis. :hieden zegel erkrijg- bureau Gelder, per htingen ^Iharnis, Heerlijke, lichte, geurige en kloeke 6 cent's sigaar Alleen bij: Sigarenmagazijn. :h onder m vóór rifte- nderge- 15 jaar. gen gaat bij tnin- :ker niet cursus bLEE. :t bedrag lljjk in 25 oting van Bank be- -sfondsen HYPOTHEEKBANK te ZIERIKZEE. 98'/4 100 Vermeerdering in 1922 Totaal In omloop: Verkrijgbaar bij de Heeren J. VAN 1SPELEN te Oude Tonge. J. P. DE WILDE te Nieuwe Tonge. M. BREUR ZONEN te Ooltgensplaat. J. ROOIJ te Dirksland. P. DE VOS te Goe dereede. de Kantoren derNAT.BANK- VEREENtGING en der EILANDEN BANK en voorts door tusschenkomst van Heeren Kassiers en Commission- nairs in Effecten en te Ouddorp bij den Heer P. VAN SPLUNDER. De bank leent gelden aan leden tegen 64/jo 'sjaars. Zij neemt gelden op tegen i o'sjaars, ook van niet-leden. Voor schotten kannen dagelijks aangevraagd worden bij een der leden van het Bestuur. Gelegenheid tot inbrengen en terngne- taling van gelden eiken Maandagavond en Vrijdagavond van B—8 uur ten huiae van den kassier 1> JIÏPPW fi!.. tp olid ijlt 's Sigaar. 321. Horlogemaker en Goudsmid. Het beste en soliedste adres voor GOUD, ZILVER, HORLOGES, KLOKKEN, PENDULES, BAROMETERS en BRILLEN. Prima kwaliteit werken Laagste prijsnoteering Eigen werkplaats Levering van Brillen en Pincenez ook op voorschrift v. H.H. Doctoren. 11 VAKKUNDIGE BEDIENING s te dan reeds sie- roon. ali- M M n Laan van Meerdervoort 180, Den Haag. TEI.L. 3943, rat den eersten Woensdag van iedere maand in het Hdtel Zaal|er te MIDDELHARNIS te consulteren zijn voor alle mondziekten en kunsttanden '■nz. van 12 nor int hall vier. en doorloopen den huid en schrijnende plekken.Gebruik 'Verkrijgt,, bij Apolh. en Drogisten] Dc Centrale Proeltuln voor Goeree en Overllakkee te Middelharnis (Langeweg) is op eiken werkdag voor belank?1»1' lenden GRATIS TOEGANKELIJK. 7; Desgewenscht geeft de tuinman alt inlichtingen, die mochten worden ver langd. Prijs per kwartaal. f I, Losse nummers f 0.07® Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meerf 0,20 Sij contract aanzienlijk korting. llUMistnuiibieriiiigeu en Dieiistuuuvraguii f 1,fier plaatsing: tot «en maximum van 10 regel*; elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woens dag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven deor de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Te!, int. No. 15 Voorstraat Midiielharnis. DIENSTPLICHT. Wenschen omtrent inlijving. Zij, die voor de lichting van het volgend jaar zijn ingeschreven en hun wensch omtrent de inlijving in geval van bestemming tot gewoon dienstplichtige niet reeds bij de keuring en ook niet rechtstreeks aan den Districtscom mandant hebben opgegeven of wel een bijzon dere reden hebben, waarom hun wensch ver anderd is, kunnen vóór 5 October a.s. hun ver langen ter gemeente-secretarie opgeven. Er kan evenwel ge£n zekerheid worden ge geven, dat met hun verlangen rekening kan worden gehouden. Middelharnis, 1 September 1923. De Burgemeester van Middelharnis, L. J. DEN HOLLANDER. PLAATSING BIJ DEN MOTORDIENST. De Burgemeester van Middelharnis brengt ter kennis van belanghebbenden, dat inge schrevenen voor de lichting 1924, die tot ge woon dienstplichtige worden bestemd en niet in het bezit zijn van een bewijs van voorfge- oefendheid, kunnen worden gedetacheerd bij de Schoolcompagnie van den Motordienst. Zij, die er prijs op stellen voor zoodanige deta cheering in aanmerking te komen, moeten hun verlangen daartoe dadelijk na ontvangst van de kennisgeving van hun bestemming tot ge woon dienstplichtige schriftelijk mededeelen aan den Commandant der Schoolcompagrie van den Motordienst te Haarlem, Het schrij ven behoeft niet gezegeld te zijn. Zij behooren daarbij op te geven: a. hun geslachts-en voornamen; b. den datum van geboorte; c. de gemeente, waar zij voor den dienst plicht zijn ingeschreven; en d. hun lotingsnummer. Het is noodig, bij het schrijven verklarin gen over te leggen, waaruit hun bekwaamheid in het chauffeursvak of als motorrijder of mon teur blijkt. Een rijbewijs kan niet als zulk een verklaring worden aangemerkt. De Commandant van de Schoolcompagnie roept degenen, die daarvoor het meest in aan merking komen, op tot het afleggen van een proef. Reis- en verblijfkosten komen voor rekening van het Rijk. De Chef van den Generalen Staf bepaalt wie van de gegadigden voor de detacheering in aanmerking komen. Dezen worden inge lijfd bij het 4de Regiment Infanterie te Leiden. Na daarbij een maand van hun eerste-oefenings- tijd te hebben vervuld, worden zij bij de School compagnie van den Motordienst gedetacheerd. Zij, die aangewezen zijn voor bedoelde deta cheering, doch wegens uitstel van eerste oefe ning, vrijstelling, of om een andere reden de hun aangewezen bestemming niet kunnen vol gen op het tijdstip, waarop dienstplichtigen van hun lichting en hun ploeg bij de School compagnie worden gedetacheerd, komen voor de detacheering niet meer in aanmerking. Zij worden in dat geval, zoo noodig, nader be stemd voor of overgeplaatst naar het korps, waaraan zij zouden zijn toegewezen, indien zij niet aanvankelijk bestemd zouden zijn ge weest voor detacheering bij de Schoolcom pagnie van den Motordienst. Middelharnis, 1 September 1923. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. VAN E. WERNER. Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE). 6) De heer Witold behoorde blijkbaar tot die men schep, wier persoonlijkheid een energie deed onder stellen, waarvan zij in werkelijkheid zelfs geen greintje bezitten. In plaats dat hij den trots en de vermetelheid van zijn pupil op afdoende wijs be strafte, achtte de voogd het niet beneden zich de minste te zijn." „Heb ik 't je niet gezegd, doctor, dat de jongen tëlfs mij niet meer gehoorzaamt?" zeide hij met ;en gemoedsrust, waaruit men kon opmaken dat dit het gewone eind van dergelijke geschillen was •n dat, als het den jongen heer geliefde, de zaak lok van zijn kant ernstig te behandelen, de pleeg vader evenmin als de gouverneur iets had in te brengen. Waldemar bekommerde zich niet verder over de beide anderen. Hij wierp zich zoo lang als hij was °P de sofa, zonder acht te slaan dat zijn natte laar- ttn, waarmede hij door de plassen gestapt had, met de kussens in aanraking kwamen, terwijl zijn ?roote jachthond, die evenzeer te water geweest ^as, het voorbeeld van zijn meester volgde en zkh niet minder gemakkelijk op het tapijt uit strekte. Er volgde een eenigszins pijnlijke stilte. De land- DIENSTPLICHT. Opleiding tot ziekenverpleger of tot ziekendrager. Ingeschrevenen voor de lichting 1924, die niet in het bezit zijn van het bewijs van voor geoefendheid, kunnen, als zij in geval van be stemming tot gewoon dienstplichtige in aan merking wenschen te komen voor opleiding tot ziekenverpleger of tot ziekendrager, en dezen wensch niet reeds bij de keuring en ook niet rechtstreeks aan den Districtscommandant hebben te kennen gegeven, zich daarvoor als nog vóór 5 October a.s. opgeven bij den Burge meester der gemeente, voor welke zij hebben geloot. Opleiding tot ziekenverpleger. Hiervoor kunnen in aanmerking komen zij, die een krachtig lichaamsgestel hebben, vol doende bedreven zijn in lezen en schrijven, kennis bezitten van de hoofdregels van het rekenen met geheele en gebroken getallen en de toepassing daarvan en tevens voldoende bekend zijn met het metrieke stelsel van maten en gewichten. De voorkeur genieten zij, die reeds als bur ger voor ziekenverpleger in opleiding zijn; voorts apothekers-assistenten en zij, die uit gebreid lager onderwijs en tevens onderwijs in de genees- of heelkunde hebben genoten of genieten. Opleiding tot ziekendrager. Hiervoor kunnen in aanmerking komen zij, die een krachtig lichaamsgestel hebben, vol doende bedreven zijn in lezen en schrijven en in de eerste beginselen van het rekenen, als mede eenige kennis bezitten van het metrieke stelsel van maten en gewichten. De voorkeur genieten zij, die in het bezit zijn van een diploma voor eerste hulp bij ongevallen, alsmede zij, die lid zijn van een transport-colonne van het Nederlandsche Roo- de Kruis en het bewijs van geoefendheid als zoodanig bezitten. Duur van den werkelijken dienst. De duur der eerste oefening bedraagt: voor de ziekenverplegers 12 maanden; voor de ziekendragers 5£ maand. De ziekenverplegers zijn vrij van herhalingsoefeningen Middelharnis, 1 September 1923. De Burgemeester voornoemd L. J. den HOLLANDER. CENTRALE COMMISSIE VOOR BEZUINIGING. Overdruk uit de Augustus-aflevering 1923 van het Tijdschrift der Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel. WAAR HET GELD BLIJFT. (Knipsels die te denken geven.) De Centrale Commissie voor Bezuiniging, Secretariaat: Paviljoen te Haarlem, houdt zich bij voortduring aanbevolen voor zoo ruim mogelijke medewerking van deskundigen op verschillend gebied, die goede middelen ter bezuiniging kunnen aanwijzen. Personen, zoo wel in ambtelijke kringen als daarbuiten, die meenen met voldoende kennis van zaken voor stellen te kunnen doen tot of beschouwingen te leveren over bezuiniging of doelmatiger be steding van overheidsgelden, gelieven zich rechtstreeks met de Commissie in verbinding te stellen. Zij is gaarne bereid artikelen, voor heer trachtte brommend zijn pijp weer aan te ste ken, die onderwijl was uitgegaan en doctor Fabian was naar het venster gevlucht en zond een blik hemelwaarts, die duidelijker uitdrukte dan woor den, dat hij het leven hier werkelijk „ellendig" vond. De landheer had onderwijl zijn tabakszak ge zocht en eindelijk op de schrijftafel tusschen de sporen en zweepen gevonden. Op het punt van hem er onder heen te halen, viel hem een nog onge opende brief in de hand. Hij nam dien op. „Dat had ik bijna vergeten! Waldemar, daar is een brief voor je." „Voor mij?" vroeg Waldemar onverschillig. „Ja. Met een kroon op het zegel en een groot schild daaronder met allerlei gedierten, 't Zal wel van de vorstin Baratowska zijn. Nu, 't is lang ge leden, sedert wij met zulk een vorstelijk schrijven vereerd werden." De jonge Nordeck verbrak het couvert en door liep den inhoud. Hij scheen slechts weinige regels groot te zijn, maat roch trok het voorhoofd van den lezer als een onweerswolk samen. „Nu, wat is er aan de hand? Zit die samenzweer derstroep nog altijd te Parijs? Ik heb niet op het postmerk gelet." „De vorstin is met haar zoon te C.," deelde Waldemar hem mede; maar 't was alsof hij met opzet de namen van moeder en broeder vermeed. „Zij verlangt mij daar bij zich te zien; ik zal er morgen eens heenrijden." „Dat zult ge wel laten," zeide de landheer. „Die vorstelijke familie heeft zich jaren lang niet over je bekommerd, en ze behoeft het nu ook niet te doen. Wij hebben haar waarachtig niet noodig ge blijft hier." stellen en beschouwingen, die haar doelmatig voorkomen, behoorlijk te honoreeren. Des- gewenscht kunnen medewerkers zich ver zekerd houden van volstrekte handhaving hunner anonymiteit. Bezuiniging? Woensdagmorgen, meldt de N. Venl. Crt., had ten raadhuize der gemeente Roermond de na-inspectie plaats van verlofgangers. Onder zocht werden 4 verlofgangers. Daarvoor waren aanwezig 1 hoofd-officier, 1 adjudant-onder- officier en twee officieren, terwijl voor de handhaving der openbare orde op de pui van het raadhuis aanwezig waren twee manschap pen der militaire politie. (N. R. Crt. van 29-7-'23). Geldverspilling. Dezer dagen maakten wij melding van de heugelijke gebeurtenis, dat de Kon. Mil. Kapel onze kaderlandstormers met muziek naar den trein zoude brengen, gaande deze landstormers in Gelderland oefeningen houden. Deze aardigheid kost ten minste niets. Van welingelichte zijde deelt men ons echter mede, dat de door hen te houden oefeningen uitslui tend détailoefeningen zullen wezen; en nu rijst de vraag waarom aangezien aan vervoer en verblijf hooge kosten zijn verbonden deze oefeningen niet evengoed in de nabijheid der eigen standplaatsen konden worden gehouden. Of komt het geld er tegenwoordig minder op aan? (De Avondpost 16-7-'23). Hoe er bezuinigd wordt. De Nieuwe Courant wijst in haar rubriek „De Dag", van 28-7-'23 op de keurige lijst geplubiceerd door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage en vermel dende de „tijdstippen van verzending en be stelling van correspondentie, geldig gedurende den zomerdienst 1923." Op de lijst is heel duidelijk en nauwkeurig aangegeven, welke de laatste lichtingen zijn aan het hoofdkantoor wanneer de bestemming in Amsterdam, Arnhem, Eindhoven, En schedé, Groningen, Maastricht, Rotterdam, Utrecht en Vlissingen in het binnenland; Antwerpen, Brussel, Londen, Parijs, Duitsch- land en Scandinavië in het buitenland. Ook de luchtpost Brussel, Londen (Croydon) en Duitschland is niet vergeten. De opgaven zijn er voor gewone,expresse en aangeteekende brieven. Voorts de vertrek uren van de treinen en de bezorging op plaats van bestemming met de bestellingen, uitgaan de van het postkantoor en, wat de luchtpost betreft, de tijdstippen van aankomst. Het is een mooie lijst op stevig cartonpapier, aan eene zijde bedrukt, zoodat ze waarschijn lijk bestemd is om te worden opgehangen. Maar we dachten even aan de groote on kosten, die zulk een lijst noodig maakt. We vroegen ons af, of onze nu juist niet zoo ge weldige handelsstad den Haag een dergelijke voorlichting noodig heeft en of de belangheb benden niet zelf opgave zullen weten te ver krijgen van de tijdstippen van verzending en bestelling hunner brieven. Wat een werk de samenstelling van zoo'n lijstje moet hebben vereischt, laten we nu maar in het midden. Er zijn blijkbaar arbeidskrachten voor derge lijke werkjes aan de Haagsche Kamer van Koophandel en Fabrieken. Doch in zijn uit voering is deze arbeid duur. Het is natuurlijk aan te nemen, dat voor den Winterdienst het- „Oom, thans is 't gedaan met dat eeuwige kom- manddeeren en verbieden!" barstte Waldamar uit. zóo woest en onstuinig, dat de ander hem met open mond aanstaarde. „Ben ik een schooljongen, die bij alles moet vragen wat hij doen en laten moet? Heb ik op mijn eenentwintigste jaar nog niet eens het recht om te beslissen of ik mijn moeder al dan niet ontmoeten wil? Ik heb 't reeds beslist en mor gen vroeg rijd ik naar C." „Nu, word maar niet terstond zoo woedend!" zeide Witold, meer verbaasd dan geërgerd over die plotselinge uitbarsting van toorn, waarvan hij de reden niet begreep. „Wat mij betreft, kunt gij overal heenrijden waar ge wilt. Ik wil niets met al die Polen te doen hebben, dat zeg ik je!" Waldemar achtte het beneden zich om te ant woorden; hij nam zijn geweer; floot zijn hond en verliet het vertrek. Zijn voogd zag hem hoofd schuddend na, maar op eens scheen hem iets te binnen te schieten. Hij nam den brief, dien Walde mar achteloos op de tafel had laten liggen, en las den inhoud. Nu was 't mijnheer Witold die bij de lezing het voorhoofd fronste en bij wien einde lijk een onweer losbarstte. „Dacht ik 't niet!" riep hij, met de vuist op de tafel slaande. „Dat's juist een stukje van mevrouw de vorstin! In zes regels zet zij den jongen tot op stand tegen mij aan, Daardoor werd hij op eens zoo weerspannig. Hoor eens, doctor, wat er staat: „Mijn zoon! Jaren zijn voorbijgegaan sedert ik eenig teeken van leven van je heb ontvangen." „Zij heeft er ons evenmin een gegeven," voegde de lezer hier in. „Slechts door vreemden weet ik, dat gij bij je voogd op den Oldenhof woont. Ik ben op het oogenblik te C. en het zou mij zeer aangenaam zijn, als ik je déar begroeten en je broe- zelfde gebeurt en mochten, ten gevolge van de onberekenbare spoorwegdienstregelingen, ook de verzending- en bestellingstijdstippen zich wijzigen, dan moet ook daarvoor een lijst worden samengesteld en aan al de ingeschre venen in het register worden toegezonden. Wie het breed heeft, laat het breed hangen, maar, we spraken en spreken immers zooveel over bezuiniging. „Het kan de helft minder", zegt een volksuitdrukking. Ook bij bezuiniging zijn woorden nog geen daden! De reorganisatie van den Rijksgebouwendienst. Een van de heilzame maatregelen van Minister De Geer. Door de centralisatie van den Rijksgebou wendienst onder het Departement van Finan ciën en de daarmede gepaard gaande plaatsing van de bureaux van de rijksbouwmeesters voor de landsgebouwen in het le en 2e district, voor de onderwijsgebouwen, voor de justitiegebou- wen,en van het bureau van den eerstaan wezend bouwkundig ingenieur der marine onder dat Departement, werd een reorganisatie van den geheelen technischen dienst mogelijk, welke reeds in de memorie van antwoord bij de begrooting voor 1923 werd aangekondigd. Deze reorganisatie wordt thans tot stand ge bracht. Met 1 October a.s. worden de vijf bestaande en hierboven genoemde rijksbouwmeester- bureaux opgeheven en vervangen door één bureau, hetwelk, in afwijking van hetgeen tot nu toe het geval was, uitsluitend met het ont werpen en toezicht houden op de uitvoering van nieuwe werken (z.g.n. nieuwbouw) en met belangrijke verbouwingen belast wordt. Ook het adviseeren omtrent den bouw van gesub sidieerde scholen zal onder dit bureau ressor teeren. Daarnaast wordt een bureau ingesteld, het welk zorg zal hebben voor het onderhoud van alle rijksgebouwen en leiding zal geven aan de districtsbouwkundigen, welke in de te vormen 17 districten met toezicht en leiding van het onderhoudswerk worden belast. Het bestaande Technische Bureau voor den Rijksgebouwendienst zal aan de beide genoem de bureaux waartusschen overigens een nauw contact zal bestaan de noodigehulp verleenen zoo wat betreft betonwerken, als vraagstukken betreffende verwarmings- en electro-techniek. Hierbij wordt gebruik ge maakt van zich reeds in rijksdïenst bevindende adviseurs. Het ligt overigens geenszins in de bedoeling om hierbij de hulp van particulieren uit te schakelen, veel minder nog om werken in eigen beheer uit te voeren. De instelling van de genoemde bureaux, gepaard met een sterke afneming van de hoe veelheid onder handen zijnde en te verwachten werk, heeft tengevolge dat een zeer belang rijk deel van het personeel, hetwelk thans zoo op de bestaande bureaux als bij den districts- dienst werkzaam is, zal moeten afvloeien. In de eerste plaats kwamen hiervoor in aanmer king alle opzichters en ambtenaren in tijdelij- ken dienst. Ook echter zullen een aantal vaste ambtenaren, waaronder verscheidende leiden de personen, op wachtgeld dienen te worden gesteld: een maatregel dus, welke in geen ver band staat met hun bekwaamheid of geschikt heid, doch geheel het gevolg is van de reorga nisatie van hun dienstvak. Door deze reorganisatie zullen de uit te kee- ren salarissen met 39 (een bedrag van 452.000 per jaar) dalen, ten opzichte van die, der voorstellen kon. Ik weet nu wel is waar niet," let wél op, doctor, daar komt 't! „of gij vrij genoeg zijt om mij te komen bezoeken. Zooals ik hoor, zijt gij, ondanks de meerderjarigheid die ge onlangs bereikt hebt, nog in alles ondergeschikt aan den wil van je voogd." Doctor, gij zijt er ge tuige van, hoe de jongen ons beiden dagelijks mis handelt. „Aan je bereidwilligheidom tot mij te komen, twijfel ik geenszins; maar ik ben niet zeker of mijnheer Witold je daartoe verlof zal geven. Niettemin wilde ik mij liever tot jezelf wenden en zal afwachten of ge zooveel zelfstandig heid bezit om dezen wensch uwer moeder, den eersten dien zij je kenbaar maakt, te vervullen, dan of gij haar zelfs dit verzoek niet moogt toe staan." Dat „moogt" is onderstreept! „In het eerste geval verwacht ik je eerstdaags en sluit hier den groet van je broeder, zoowel als den mijnen vooi je in. Je moeder." Witold was zóo boos, dat hij den brief op den grond smeet. „Zóó iets te moeten lezen! 't Is meesterlijk verzonnen van die vrouw I Ze weet even goed als ik, dat Waldemar een eerste stijfkop is. Als ze hem jaren achtereen bestudeerd had, zou ze hem niet beter in zijn teere punt hebben kunnen treffen. De gedachte alleen, dat men hem dwang zou kunnen opleggen, brengt hem al buiten zich zelf van drift. Al bewoog ik nu hemel en aarde om hem terug te houden, hij gaat toch, al is 't maar om te toonen dat hij een eigen wil heeft. Wat zegt gij er van?" Doctor Fabian scheen geheel in de familie omstandigheden ingewijd te zijn en de aanstaande samenkomst, indien al op andere gronden, met niet minder angst en schrik tegemoet te zien. „Goede Hemel!" zeide hij bezorgd. „Als Walde- welke op 1 Januari 1923 werden betaald. Percentsgewijze bedraagt de vermindering van het aantal ambtenaren nagenoeg hetzelfde, nml. 40 (N. R. Crt. van 4-8-'23). Rectificatie. Onder het hoofd „Is dat bezuiniging?" werd in het knipselblad van Juni jl. opgenomen een aan de Avondpost van 8-6-'23 ontleend bericht over de nieuwe instructie voor de controleurs der militaire administratie. Vooral werd in dit bericht aanmerking gemaakt op het feit, dat deze werkzaamheden werden opgedragen aan oversten, terwijl kapiteins die even goed zou den kunnen verrichten. Van offieieele zijde vestigt men nu onze aan dacht erop, dat de werkzaamheden van de controleurs zich onder meer ook uitstrekken over de administratie van officieren, waar onder zich zeer veel kapiteins en verscheidene hoofdofficieren bevinden. Bovendien komen zij bij het opnemen van het materiaal en het toezicht op de verant woording daarvan, alsmede bij mogelijke geschillen betreffende het kasbeheer en het voeren der administratie in rechtstreeksche verbinding met de commandeerende-officieren, waardoor het voor een goeden gang van zaken gewenscht is dat zij ongeveer in rang met hen gelijk staan. In ervaring en kennis dienen zij boven de korpsadministrateurs te staan en om op den duur van een goede controle verzekerd te kunnen zijn is daarvoor tevens een eerste vereischte, dat zij niet in rang gelijk staan met hen, wier werkzaamheden zij moeten contro leeren. Deze redenen hebben er toe geleid, voor deze betrekking hoofdofficieren te be stemmen. Indien men subalterne officieren hiervoor zou aanwijzen, moesten toch in ieder geval de oudste kapiteins worden benoemd. Het geldelijk bedrag, dat bij den bestaanden toestand meer moet worden uitgegeven dan indien als controleurs kapiteins zouden zijn aangewezen, maakt in totaal een verschil uit van pl.m. 3000,doch de voordeelen, welke aan de handhaving van den hoofdoffi ciersrang voor de controleurs zijn verbonden en waardoor alleen een goede controle zoo veel mogelijk bewaarborgd is, wegen ruim schoots op tegen dit meerdere geldelijke be drag. Gaarne verleenen wij ook aan deze opmer kingen plaatsruimte. Onze commissie acht zich echter niet voldoende deskundig om hier een beslissing te geven. Het afschrikwekkende buitenlandsche voorbeeld. Wie zich aan een ander spiegelt... Geneve naar een Staatsbankroet De Republiek Geneve wordt bedreigd door een staatsbankroet. Een langdurig bestuur van de conservatieve partijen heeft niet kunnen verhinderen dat de kassen leeg zijn en het crediet dermate geschokt is, dat de banken weigeren nieuwe middelen te verschaffen, zoo dat de staat zich plotseling in de onmogelijk heid bevindt zelfs z'n ambtenaren te betalen en met zorg de naderende vervaldagen van zijn vlottende schuld ten bedrage van ruim 50 miliioen fr., bijna 300 fr. per hoofd der be volking! tegemoet ziet. De geconsolideerde schulden beloopen 88 miliioen, d.i. 878 fr. per hoofd der bevolking (in het kanton Bern is dit bedrag slechts 341 en in Zurich 340 fr.) De begrooting 1922 wees bij een inkomsten- cijfer van 22 miliioen een deficit van 12 milli- mar zich ook te C. op zijn gewone manier aanstelt, wat zal zijne moeder dan wel van hem denken? „Dat hij naar zijn vader aardt en niet naar haar," antwoordde de landheer met nadruk. „Zóól juist zóo moet zij Waldemar zien, en dan zal 't haar wel duidelijk worden dat hij nooit een ge schikt werktuig voor hare intriges kan wezen; want dat er weer intriges bij in 't spel zijn, daar onder zou ik mijn hoofd willen verwedden. Of de vorstelijke geldbuidel is leeg ik geloof eigenlijk dat hij nooit vol is geweest óf er moet weer eèn kleine politieke samenzwering op touw gezet wor den, waarvoor Wilicza, o zoo gemakkelijk, zoo dicht aan de grenzen ligt. Wat ze eigenlijk met mijn jongen voorhebben, dat mag de hemel weten, maar ik zal er wel achter komen en hem bijtijds de oogen openen." „Maar, mijnheer Witold," vermaande de doctor, „zou 't wel goed zijn dc oneenigheid in die onge lukkige familie nog aan te wakkeren, nu de moe der de hand ter verzoening uitsteekt? Was 't niet beter den vrede tot stand te helpen brengen?" „Die zaak ziet ge geheel verkeerd in, doctor," zeide Witold, met eenc voor hem buitengewone bitterheid. „Met de vrouw is geen vrede te sluiten, als men zich niet onvoorwaardelijk aan hare heersch zucht onderwerpt; omdat Nordeck dit niet deed, haalde hij de hel in zijn huis. Nu, ik wil hem ook niet opvijzelen. Hij had zijn gebreken en kon ie mand het leven zuur genoeg maken; maar toch was 't de eerste oorzaak van al zijn ongeluk dat hij die gravin Morynski tot vrouw nam. Een andere zou hem misschien geleid of invloed op hem uit geoefend hebben, maar daartoe was een weinig hart noodig geweest en van dat artikel heeft me vrouw Jadwiga nooit een sikkepitje bezeten.

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 1