WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1923 F tl del Credieten. BOKRENLEKNBANk VerMng&iitafirijïi!!- Beneficie 2.85.70 heet. Bouwland Nederland in 25 Jaren. VRIJE BAAN. u n er auto het üe- ervoerd. rr. Bur.) lijk van van het ardinge ie Maas elliug is d" tus- aan den andere luk, n.l. ervoerd. morgen bloemist n achter er boog kind viel odat het n agent kte, dat zwernin- r stond, n flesch hem op, opte. Er dat de ii j.; C. van Driel j.m 38 j en A. Hoogznn) j.ü. 33 j. NIEUWE TONGE. Geboren: Cornelia Bgberilina, J. v. J. Koer en S. Gnirrep; Jacobus, z. v. I lireur en J Schellevis; Cornelia, d, v. Z. v. d. Doel en 1, de Gast. Gehuwd: II. tlraber j.m. oud 43 j. en Ij Kievit j d. oud 39 j Overleden Jaeoba van den Uoogert, oud 8) jaar, vyed. van J Verweij, laats! van L. Vervloe Dina 8ulkes, 77 j. d. v. A.Sulkeseu A. Berkhoi (beiden overleden) Predikbeurten. Dubbel»! Trommel v J. VV. v. A. de Üriesse rdelinde Tudeweij oMaat eo Driesse Gerard, j. (Som- wei] IS j. hlgen. v. Zeedjjk, "pek j.d. Zondag 5 Augustus. NEDERLANDSEN HERVORMDE KERK. Middelharuis, u.rn. (doop) ds. de Gidls uit Goe! dereede. Sommelsdijk, vm. en 'sav. ds. Van Moutfransj Dirkslnnd, vm. en 'sav. ds. Van As. Herkingen. nin. ds. Kloots uit Melissaut. Melissant, vin. ds. Kloots. Stellendam, geen dienst. Goedereede. vm. ds. De Gidts. Ouddorp, vm. en nm. ds. Bus. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk en's av ds. KruijtJ Oude Tonge, vm. ds Kruyt uil N. Tonge. 1 Oollgeusplaat, vm. en 'sav. ds. Lans uit Zeist.' Den Bommel, vm. en nm. ds. Japchen. Stad aan 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. Polhuysj Hellevoelshiis, vtn. dr. Krop van Roltetdam. Ni» nw-Helvoet. vm. ds Priester Nienwenhoorn, 's av. ds. De Voogd v. d. Straale Rockanje, vm. ds. Witkop. t Ooslvoorne, vm. ds. Brinkerink. Vierpolders. vin ds. Zwiep. Zwartewaal. vm. ds. Bartstra. Heenvliet. vm. ds. Boinyn. Zuidland, vin. dhr. Zuiderduin van N.-Helvoe* Hellevoetsluis, nm. dhr. Zuiderduin van Nieu Helvoet. PROTESTANTENBOND. Brielle, des voorin. 10 uur, dr. van der Meule i. em. pred van Bergen op Zoom. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. ds. Van Velzcn. Melissant, geen opgaaf. Stellendam, vm. en 'sav. ds. Bouraa uit Rijst -n burg. Ou;1 dorp, vm. en nm. leeskerk. Oollgeusplaat, vm. en 'sav.ds Gunst uit Weer-- den. Den Bommel, vm en nm. ds. Schaafsma. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf. Hellevoelshiis. vm. dhr. Keur, theol cand. te Driebergen. Nieuw-Helvoet, 'sav. dhr. Keur, theol. cand te Driebergen. OUD GEREFORMEERDE GEMEENTE. Melissant, vm., nm. en 'sav. leeskerk. Herkingen, vm., nm. en 'sav. leeskerk. Stadaan't Haringvliet, vm.,nm.en 'sav. leeskerk GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Dirkstand, vm. en 'sav. ds. Minderman. Prijs per kwartaal. f I, Losse nummers f 0.07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienslaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels; elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woens dag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 VaorstraaJ Middelharnis. 5E JAARGANG. - N°. 77. proeftuin Tandarts KROS ertlakkee i houdt voortaan niet Zaterda, is i Langeweg) j Zitdag maar iederen gInkeu^ -1 Donderdag, •te tienman alle n Hotel Meuer te Middelharnis. hton worden ver- egen r de col- ïften Gelderschokade 27 A Ottoweg 10, HtELSUM, bezorgen van Credieten. n beschikbaar. VAQINAS PORT0RIC0 MASTLAND Of BAAI >Ak 25ct PER/2 0N5 OLDPiKOIT-Art^TtRDAli G iIJK, id res voor nieuwste jt f 2.95. JHDDKLHAKjriS-SOJfJfELSDIA De bank leent gelden aan leden tegen ■7*/io 'sjaars. Zij neemt gelden op tegen 1 'sjaars, ook van niet-leden. Voor schotten kunnen dagelijks aangevraagd ■worden bij een der leden van het Bestuur. Gelegenheid tot inbrengen en terngbe- raling van gelden eiken Maandagavond en v rydagavond van 68 uur ten huize ven Jen kaaeier JOPPE Cz., te Sommplfldflk nunr de van (6 gem. 66 roeden V.M.) iD den polder het NOOJiDLAND te OUDE TONGE, thans in huur bU P. KORTE WEG. aldaar. Ten verzoeke van M(j. Wed. JGf>. DUIJM Hz. aldaar, voor 7 j&i tegen den huurprijs van f 5Cf; per jaar en per 0 45.92 heet. ,,/of Voornsch geniet. f,. Inschrtjvingsbiijetten in te leve ren ten kantore van Notaris Vn'vN BUUREN te Middelharnis tóót of op I-S Auguiius 1923, 1898—1923. IX. Eene belangrijke uitbreiding heeft de scheepvaart in deze 25 jaren verkregen. He* bleek wel hieruit, dat terwijl in 1897 de totaal tonnenmaat van de voornaamste i Nederlandsche reederijen 236.960 bedroeg, deze in 1917 reeds tot 1.528.625 was toe genomen; in 1922 tot 2.353.520. Zoowel de Holland-Amerika Lijn als de „Neder land" en de Rotterdamsche Lloyd breid den haar bedrijf uit; zulks met steeds grootere schepen, aan steeds grooter eischen voldoende. De Koninklijke Neder landsche Stoomboot-Maatschappij nam de West-Indische Mail in zich op; maatschap pijen als Van Nieveit Goudriaan en Co.'s Stoomvaart-Mij., de Gebrs. Van Uden, de Stoomvaart-Mij. Oostzee, de Hollandsche "Stoomboot-Mij., de Ned.-Zuid-Afrikaan- sche Stoomvaart-Mij., de Maatij. Oceaan en de Maatij. Zeevaart ontwikkelden zich zeer voorspoedig. De Kon. Holl. Lloyd werd opgericht teneinde eene eigen scheep vaartverbinding te krijgen met Zuid-Ame- rika. De resultaten door deze maatschappij bereikt in den oorlog, stelden haar in staat, hare subsidies terug te betalen. Helaas is in het bijzonder door deze maatschappij gedurende den oorlog de voorzichtige po litiek, die andere maatschappijen voerden uit het oog verloren. Het verlies van sche pen noodzaakte haar tot het aanmaken van groote schepen als de „Limburgia" en de „Brabantia", inmiddels aan Duitsch- land verkocht; de behaalde winsten deden haar een gebouw zetten, dat ook boven hare krachten ging. De Kon. Paketvaart Maatij., opgericht en door de Regeering gesteund teneinde het verband tusschen Java en de Buitenbezittingen te bewaren en te versterken, heeft zich krachtig ont wikkeld de lengte van hare lijnen in veel-1 «•voudige mate zien toenemen, evenals hare I tonnenmaat en het afgelegde aantal zee mijlen. Deze maatschappij trad met de Rotterdamsche Lloyd en de Nederland in de „Scheepvaart Unie" de bekende stich ting ter unificatie van het scheepvaart verkeer op de koloniën. De Java-China- Japan-lijn ontwikkelde zich uit eene der- elijke combinatie. Gedurende den oorlog W3- dit het geval met speciale lijnen op .Sail-Francisco, op Bengalen en op Kaap de Goede Hoop. De Vereenigde Neder landsche Scheepvaartmaatschappijen, in 1920 opgericht met een kapitaal van ƒ200 tmillioen, die de groote scheepvaartrnaat- -schappijen onder elkander plaatsten, is eene laatste, maar niet de minste uiting van energie onzer scheepvaartmaatschap pijen, die zich daardoor de gelegenheid tipenden om tal van lijnen op gebieden 'n Oost-Azië, in Zuid-Amerika en elders te verschaffen; gebieden gedeeltelijk braak liggend tengevolge van het ontbreken van eene Duitsche koopvaardijvloot. De posi tie onzer scheepvaartmaatschappijen mag in het algemeen, ondanks de debacle die zich bij de Kon. Holl. Lloyd heeft afge speeld, safe worden genoemd; zulks voor een niet gering gedeelte tengevolge van het in den oorlog gevoerde voorzichtig beleid, dat niet toegaf aan een drang naar hoogere dividenden, en groote reserves bewaarde. Wenden wij ten slotte ons oog naar den landbouw, dan kan van deze 25-jarige periode niet anders worden geconstateerd dan dat Holland zich in zijne aloude functie van landbouwend land heeft ver stevigd en uitgebreid. Het advies der Staatscommissie, tengevolge van de land bouwcrisis ingesteld, leidde tot de oprich ting van eene afzonderlijke afdeeling Landbouw aan het Ministerie van Binnen- landsche Zaken; in 1909 tot de oprichting van een afzonderlijk Ministerie van Land bouw, thans ten offer gevallen aan de noodzakelijke bezuiniging. De Regeerings- zorgen strekten zich, tengevolge van de leiding, die deze afdeeling gaf, over alle landbouwende provinciën uit. Dit wel in de eerste plaats om den export van onze landbouwartikelen te bevorderen; door van Regeeringszijde ervoor te waken, dat liet uitgevoerde van goede qualiteit was en de veestapel aan de vereischten vol deed. Te dien aanzien zijn strenge maat regelen door de Regeering ingevoerd, die door het bona fide gedeelte van den land bouw, dus het overgroote deel, werden toegejuicht. De Regeeringszorgen hebben zich in niet mindere mate uitgestrekt tot verbreeding en verdieping van de gegeven voorlichting door consulenten e.a., door de oprichting van Rijkslandbouwwinter- scholen, door de verheffing in 1918 van de landbouwschool te Wageningen tot den rang eener Universiteit. Toen Minister Treub in 1914 de leiding van Financiën in handen nam, werd een man, die het vertrouwen van de Landbouwkringen had, Dr. Posthuma, zijn opvolger; dat diens zorgen zich niet speciaal tot den landbouw hebben kunnen uitstrekken, is de schuld der omstandigheden; hij heeft meer aan dacht moeten geven aan de ontwikkeling van het distributieproces, heeft zich daar bij meer dan eens tegen de wenschen van den landbouw moeten verzetten. Dat hij dit gedaan heeft, strekt hem zeker tot groote eere, en het is wel eigenaardig, dat de critiek over zijn distributiebeleid, die zeer streng was toen hij de teugels voerde, langzamerhand milder is geworden naar mate men op een afstand het juiste ver band der zaken beter overziet. Zoowel wat aangaat den akker- en weidebouw als wat betreft de rundveehouderij, zoowel wat betreft de ontwikkeling van den veeartse- nijkundigen dienst ais wat betreft de paardenfokkerij, zoowel wat aangaat scha pen- en varkenshouderij en geitenfokkerij als pluimveehouderijten slotte zoowel wat aangaat de bijenteelt als de zuivelberei ding, in alle deze takken van landbouw FEUILLETON. VAN E. WERNER. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE). 81) De dag was reeds aangebroken, toen 't eindelijk mogelijk werd, de heipers naar huis te laten gaan en alleen eenige mannen ter bewaking van het terrein achter te houden. Zij hadden gedaan wat ze konden, aan moed en volharding had 't hen niet ontbroken, en nu wachtten zij met hunne van rook en smook zwart geworden aangezichten en druipnatte klederen, moe en uitgeput van het zware werk, op hun chef. Aller blikken waren stom en vragend op hem gericht, toen hij nu in hun midden trad. Zijn stem, schoon diep ontroerd, klonk als een klok. „Ik dank je, kinderen! Wat gij vannacht voor mij gedaan hebt, zal ik nooit ver teten. Gij hadt mij gezegd, dat gij het werk staak- •t, en ik had je willen verbieden 't weer op te :men. Nu hebt ge tóch gewerkt voor mij en mijn 'densberg en nu vind ik" hier stak hij plotseling n ouden arbeider, die vóór hem stond, beide uden toe „dat we ook verder bij elkander moeten blijven en samen werken, evenals we al s'.ids dertig jaar gedaan hebben." En in de luide toejuichingen, die thans van alle kanten weergalmden, loste zich de werkstaking te Odensberg op. is er leven en bedrijf in deze kwarteeuw te constateeren. In liet zuivelbedrijf wel in het bijzonder; dank zij de toepassing van het coöperatieve stelsel breidde dit zich in Friesland, Gelderland en elders zeer sterk uit; de coöperatieve zuivelfa brieken zijn die, welke de markt van melk, boter en kaas in het algemeen kunnen worden gezegd te beheerschen. In geheel den landbouw, ook in den tuinbouw, was het vereenigingsleven bloeiend. Dit ver- eenigingsleven, voor den landbouw culmi- neerende in het onder leiding van Prins Hendrik opgerichte Koninklijk Neder- landscli Landbouw-Comité, enkele jaren geleden samengesmolten met het Neder- landsch Landbouw-Comité; wat den tuin bouw aangaat in den Nederlandschen Tuinbouwraad, heeft uitnemende diensten bewezen en zich eene positie verschaft, gelijk aan die van de vakbeweging van werknemers en werkgevers op het gebied der sociale wetgeving. Onze tuinbouw is bekend door zijne boomkweekerijen, die in het bijzonder in Boskoop, in Aalsmeer en in Oudenbosch gevonden worden; door zijne bloementeelt, waarvan Aalsmeer het centrum isdoor zijne bollenteelt in Noord- Holland, door zijne zadenteelt ook hoofd zakelijk in Noord-Holland. De Tuinbouw school te Frederiksoord heeft aan de ont wikkeling in deze kwarteeuw leiding ge geven. Memoreeren wij in dit verband ten slotte de Nederlandsche Heide-Maatschap- pij, die uitnemend werk heeft gedaan in ontginningsopzicht en een pionier is ge weest, waarvan de verdiensten door een later geslacht nog sterker dan door ons zullen worden ondervonden. (Wordt vervolgd.) Landbouw. Ingezonden Mededeelingen. afgeven. De tekst van het certificaat kan aangevraagd worden bij ons bureau, en bfi onze ambtenaren en controleurs. Het plaatsvervangend hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst. T. SCHOEVERB. Ruim twee jaren waren verloopen sedert dien onstuimigen nacht, toen er brand op de werken te Odensberg was geweest; maar uit dien storm en uit dien brand, die alles met vernietiging be dreigde, hadden zich nieuw leven en nieuwe werk kracht ontwikkeld. De gebeurtenissen, die Dernburg in zijn huise- lijken kring destijds even zwaar hadden getroffen ais in zijne positie als heer en meester van Odens berg, waren allengs op den achtergrond getreden, hoewel de gevolgen zich nog lang hadden doen gevoelen. Op den dag na den brand had men het lijk van Oscar van Wildenrod gevonden. Zijn heldhaftige daad, waaraan niet te twijfelen viel, werd alom bewonderd; alleen Dernburg en Eg- bert wisten en een paar andere ingewijden ver moedden, dat een bezoedeld en verloren leven met die vrijwillige offerdaad was tiitgewischt ge worden. Voor alle anderen bleef de nagedachtenis van den baron onbevlekt, die onder de ruischende dennen van het park te Odensberg begraven werd. Algemeen werd verteld, dat de brand was aan gestoken, maar bewijzen daarvoor had men niet gevonden en ook niet willen vinden. Falner, dien men niet zonder reden wantrouwde, had Duitsch- land verlaten om zich aan het gerechtelijk onder zoek te onttrekken, dat hem naar aanleiding van zijn vergrijp tegen Runcck te wachten stond. Daar al deze voorvallen reeds al te groot opzien hadden gebaard, wilde men ze voor geen geld van de wereld nog eens door de rechtbank in het openbaar laten behandelen op welk punt Dernburg 't vol maakt met zijn tegenstanders eens was. Hij deed zijn uiterste best om de zaak in t vergeetboek te laten geraken, ten einde den nieuw verworven vrede met zijn arbeiders niet door bittere herinne- INYOER VAN AARDAPPELEN,TOMATEN EN EIERPLANTEN IN BELGIË. De bepalingen betreffende den invoer in Belgiö van aardappelknollen en plant daar van, zoomede den invoer van vruchten of planten van tomaat of eierplanten treden vanaf 15 Augustus in werking. Voor den vervoer van aardappelknollen en planten in België gelden de volgende bepalingen; le. De invoer van aardappelen gegroeid binnen een afstand van 5 K.M. vaneen door wratziekte besmet perceel is verboden. 2e. De invoer van aardappelen gegroeid tusschen 5 en 20 KM. afstand van een door wratziekte besmet perceel kan slechts plaats vinden, indien de aardappelen door een amb tenaar van den Plantenziektenkundigen Dienst zijn onderzocht en vry bevonden van wratziekte en een certificaat, waarin ver klaard wordt, dat het onderzoek heeft plaats gevonden, de zending vergezelt. 3e. De invoer van aardappelen gegroeid op meer dan 20 K.M. afstand van een door wratziekte besmet perceel is vry, daar deze aardappelen worden beschouwd als vrij te zijn van wratziekte. De aardappelen behoeven daarom niet onderzocht te worden. Het is voldoende, dat de zending vergezeld wordt van een certificaat waarin o.a. verklaard wordt, dat de aardappelen gegroeid zijn op meer dan 20 K.M. afstand van een besmet tingshaard. In verband met deze bepalingen moeten de aardappelen vallende onder de 2e catego rie aan een ambtenaar van den planten ziektenkundigen dienst ter inspectie worden aangeboden, waarna bij goedkeuring door dien ambtenaar certificaat wordt uitgereikt. Indien de aardappelen gegroeid zyn in een nader bepaald deel der provincies Groningen en Drente moet bij aanbieding ter inspectie een bewijs van oorsprong, afgeven door den burgemeester van de gemeente waar de aardappelen gegroeid zyn, overgelegd worden. Voor aardappelen vallende onder de 3e categorie, kan het certificaat dat de zending moet vergezellen aangevraagd worden bij den burgemeester van de gemeente waar de aardappelen gegroeid zijn. Op aanvrage bij het hoofd van den Plan tenziektenkundigen Dienst kunnen belang hebbenden opgave verkrijgen zoowel van de gemeenten van waaruit in het geheel geen export van aardappelen naar België mogelijk is als van de gemeenten, van waaruit alleen export mogelijk is, na inspectie en goed keuring der aardappelen. Een model van het certificaat hetwelk afgegeven kan worden door de burgemeesters van de gemeenten waaruit export naar België zonder onderzoek der aardappelen, mogelijk is, is eveneens op aanvrage verkrijgbaar, inlichtingen kunnen ook verstrekt worden door de ambtenaren en controleurs van den Plantenziektenkun digen Dienst. Voor den invoer van vruchten of planten van tomaat of eierplant moet de zending vergezeld zijn van een certificaat o.a. ver klarende, dat de zending afkomstig is uit een streek vrij van besmetting van den Colora dokever. Deze certificaten waarvan de tekst is voorgeschreven, kunnen afgegeven worden door de burgemeesters van de gemeenten waar de planten gegroeid zfin. Aangezien de Coloradokever in ons land niet voorkomt, kunnen alle burgemeesters deze certificaten DE LANDBOUW-ONDERLINGE. De groei van L.-ö. en de T.-O. in 1923. Op 1 Juli trad per provincie het hier onder vermelde aantal landbouwers toe: Provincie. Aantal leden Loon. Groningen 7 9.682. Friesland 57 39.119. Drenthe 26 16 025. Overljsel 60 28 464. Gelderland 16 20.890. Utrecht 6 7.849. Noord-Holland 16 20.708. Zuid-Holland 22 150.651. Zeeland IS 14.768. Noord-Brabant 2 n 6.500. Totaal 225 f 314 656. Per 1 Juli 1923 traden als lid der T.-O. toe 57 werkgevers uitbetalende aan loon 205298. Sedert 1 Januari 1923 vermeerderde het aantal leden bij de Landb.-Ond. met 17.460 en 17.811.447 Loon. Tuinb.-Ond. met 3.781 en 6.619.688 Loon. Melissant, 4 Augustus 1923. De Secretaris van de P. 0. G. Overflakkee. A. W. KEIJZER. ringen en napluizingen weer in gevaar te brengen. Nog op zijn ziekbed liggende, had Runeck aan zijne partijgenooten de verklaring gezonden, dat hij zijn mandaat neerlegde. Ook zonder de zware wond, die hem weken lang aan zijn legerstede hield gekluisterd en hem maanden achtereen ver hinderde iets van belang uit te vöercn, zou dit besluit onvermijdelijk zijn geweest. De band tus schen hem en zijn vroegere makkers, die lang slechts nog uiterlijk had bestaan, was thans voor altijd verscheurd. De uitslag van de nieuwe ver kiezingen kon men voorzien; er was slechts écn persoon, die den eigenaar van Odensberg zijn plaats had kunnen betwisten, en deze trok zich terug. De naam van Everhard Dernburg kwam met een overgroote meerderheid van stemmen uit de ver kiezingsbus te voorschijn, en ditmaal bleven ook zijne Odensbergers hem trouw de verzoening was oprecht en volkomen geweest. Egbert had na zijn herstel Odensberg verlaten en was lang afwezig gebleven. Hij zoowel als Dern burg gevoelde, dat de nieuwe toekomst, waarin zij elkander wilden helpen en schragen, zich niet op eens aan het verleden liet aanknoopeti en dat zich nog menige inwendige wond moest sluiten, ook toen de uitwendige al geheeld was. De jonge ingenieur had verre reizen gedaan en een geheel jaar in Amerika vertoefd, waar voor hem nog zoo veel te zien en te leeren was. Hier had hij de studi oeger in Engeland begonnen, ten eind gebracht. En toen hij nu ten laatste naar Odensberg terugkeerde, was 't met het lange wachten ge daan geweest en mocht hij het geluk deelachtig worden, dat aan den rand van het graf voor hem was ontloken. Na een korte verloving werd zijn huwelijk met Cecilia in alle stilte voltrokken. Op dezen dag heerschte er een prettige drukte in het heerenhuis. Men venvachtte het jonge paar van de huwelijksreis terug, en mevrouw Hagen- bach, geboren Friedberg, die na haar eigen brui loft niet minder vertrouwelijk dan vroeger met de familie Dernburg omging, maakte juist nog het een en ander voor de ontvangst gereed. Het zwakke en zenuwachtige meisje was nu een opgeruimde en nog altijd knappe vrouw geworden, en dokter Hagenbach had zijn geneeskundige autoriteit ook als echtgenoot gehandhaafd en zijn vrouw die vervelende „zenuwen" voor goed afgeleerd. Mevrouw Leonie was juist klaar, toen de deur werd geopend en haar man binnentrad. Ook hem scheen de echtelijke staat uitnemend te bevallen, want hij zag er recht tevreden uit en was uiter lijk zeer in zijn voordeel veranderd men kon hem aanzien, dat 't hem ernst was geweest met het „menschelijk worden." Hij knikte zijne vrouw toe en zeide: „Ik kom maar even, Leonie, om je te zeggen, dat ik vooraf nog een zieke moet bezoe ken. Maar 't zal niet lang meer duren, en ik ben zeker terug, eer het jonge paar komt." „Ze komen pas tegen twee uur," antwoordde Leonie. „Maar iets anders, Hugo Hebt ge nog eens over dat verzoek van Dagobert nagedacht?" De dokter trok evenals van ouds een grimmig gezicht. „Daarover behoef ik niet na te denken zeide hij knorrig. „Ik zal wel oppassen, den jongen die tweehonderd gulden te sturen, die hij zoo hoog noodig heeft, zooals hij gelieft te beweren. Hij moet uitkomen met wat ik eens op hem heb vastgesteld." „Maar dat's toch niet zoo héél veel," merkte mevrouw Leonie aan, „en ge hebt anders niet over Dagobert te klagen. Hij werkt goed, schrijft LANDBOUWTOESTANDEN. Een royale opvattingde prijzen der productenberichten uit vreemde landen; het landboutocongres. Het spreekt van zelf, dat niet alle lezers van deze rubriek het met al enze beschou wingen steeds geheel eens zullen zjjn en af en toe zien we dan ook dat onze zienswijze fn een of ander blad wordt bestreden, al wordt daarbij de naam van dit blad niet duidelijk vermeld. Voor ons bestaat er dan over 't algemeen geen reden op de kwestie terug te komen; wij zien daarin weinig nut en gunnen gaarne aan een ander zijne mee ning naast de onze te zetten, ook al komt hij daartoe door lezing van onze artikelen. Thans moeten we echter eene uitzondering maken, omdat we eene onjuistheid meenen te moeten herstellen. Toen we de vorige maal schreven over de vraag of een zonne steek als een ongeval of als eene ziekte zou worden beschouwd, hebben we daarbij gezegd, dat de grootste bedryfsvereenigingen, de Land- en Tuinbouwonderiinge, den zonne steek niet hadden gerangschikt onder de ongevallen, doch onder de gevallen waarbij eene uitkeering van ziekengeld aan de by haar verzekerde arbeiders wordt gegeven. Dit laatste nu is niet geheel juist; deze bedrijfsvereenigingen gaan veel verder en hebben reeds sedert 1913 een lijst van be- drijfsziekten vastgesteld, welker gevolgen op geheel gelijke wjjze als de bedrijfsonge vallen zouden worden afgewikkeld, wat dus bij sterfgevallen heel wat voordeeliger voor de nagelaten betrekkingenis Met ons betoog heeft dit dus eigenlijk niets te maken, doch ons trouw „En vergoodt je nog steeds in poëzie en proza," viel Hagenbach in. „Nu, op dien dommen jongen behoeft een verstandig mensch niet jaloersch te worden, al durfde hij mij schrijven, toen hij onze verlovingskaart had ontvangen, dat ik hem een doodsteek in het verraden hart had gegeven. Dat hartzeer verhindert hem echter niet, bij elke gelegenheid zijn tante in den arm te nemen, als hij iets van mij, den verrader,wil hebben,en zij trekt ongelukkig dan altijd zijn partij. Maar ditmaal helpt 't hem niets hij krijg het geld niet, en daarmee uit!" Leonie sprak niet tegen, zij glimlachte slechts meegaand en begon over iets anders te praten. „We zullen vandaag geheel onder ons zijn," merkte zij aan. „Alleen graaf Eckardstein is ook verzocht." „Wat ons, naar ik hoop, het vooruitzicht geeft, weer gauw een bruid hier aan huis te krijgen, en een jonge gravin haar intocht op Eckardstein te zien houden." Leonie schudde twijfelachtig het hoofd. „Dat's nog lang niet zeker, vrees ik. Mijnheer Dernburg zou er zeker niets tegen hebben. Maar Maja wil er nog niets van weten, Wie zal zeggen hoe haar ant woord luidt, als de graaf eens met zijn vraag voor den dag komt?" „Maar ze kan toch niet eeuwig over dien vroe- geren verloofde treuren ze was toen nog bijna een kind." „En toch heeft zijn dood haar bijna het leven gekost." (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 1