ONZE EILANDEN TWEEDE BLAD No. 66. 30 Juni 1923 Plaatselijk Nieuws. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 30 JUNI 192 3. 5 MIDDELHARNIS. Het plaatselijk Comité voor het nationaal Huldeblijk H. M. de ko ningin ter gelegenheid voor haar zilveren Re geeringsjubileum in September a.s. voor Mid- delharnis en Somoielsdijk maakt bekend, dat inzameling van gelden langs de woningen der ingezetenen zal plaats hebben door Ma- chiel Dubbeld door middel van een bus Door de wijze waarop H. M. de Koningin gedurende vijf en twintig jaren het bewind heeft gevoerd, heeft zij naast de liefde, ook de dankbaarheid van haar volk gewonnen en aan deze liefde en dankbaarheid door een daad uiting te geven is een plicht die op het Nederlandsche volk rust. Om zich van dien plicht te kwijten wenscht het Comité tot stand te brengen de zoo nood zakelijke restauratie van het koor der Nieuwe Kerk te Delft, waar het gedenUteeken voor Prins Willem I werd opgericht en waaraan de herinnering onzer stadhouders en koningin is verbonden, het koor, wat geworden is het Mausoleum der Oranjes en daardoor een na tionaal monument bij uitnemendheid. Bovendien zal aan Hare Majesteit een per soonlijk geschenk worden aangeboden, wat volgens haar wensch, met het oog op de tijdsomstandigheden niet kostbaar mag zijn. Bij de herbesteding van een dubbel Woonhuis voor de Heeren Nieuwland en Rotsma waren ingekomen 9 biljetten. Als laagste inschrijvers is het werk gegund aan de Heeren Langbroek en van Hulst in massa voor ƒ9299,50. De gunning heeft plaats gehad op 28 dezer. Onze dorpsgenoot de heer A. M. Reevers welke thans te Berlijn vertoeft, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor Corres pondent in vier talen, te weten: Duitsch, Engelsch, Fransch en Spaansch. Zooals bekend, ging hij, 13| jaar oud zijnde, naar de Kweekschool voor Zeevaart te Lei den en verliet op 24-jarigen leeftyd te Soera- baja den dienst als schrijver. In IndiS was hij een aantal jaren als boek houder werkzaam en begaf zich daarna naar Australië, alwaar hij een geruimen tijd ver blijf hield. Na negen jaar buitenslands te zijn geweest, keerde hij naar Holland terug en bracht hier eenige maanden bij zijn familie door. Daarna begaf hij zich achtereenvolgens naar Parijs, Barcelona Sevilla, Madrid en Berlijn, alwaar hij in zijn vrije uren de Handels-Hochschule en Humbold-Academie bezocht, waar hij ge noemde examens aflegde. Te IJmuiden is van de beugvisscherlj binnengekomen de vischsloep MA.42„Alba tros" schipper C. Koster met 1690 besom ming. Door den vischkoopman L. Hartogis te Stad aan 't Haringvliet een boot aangekocht, waarmede de botvisscherij zal worden uitge oefend. Als schipper zal optreden G. Don. Voetbal. Zaterdagavond speelt waar schijnlijk „Volharding II" een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen „M.S.V.V. III" op het bekende sportterrein aan den Langeweg. De timmermansleerling aan de Am- bacbsschool L. v. Rijswijk verwondde zich zoo ernstig met een beitel aan de hand, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was Centr. Veiling te Middelharnis op Woensdag 27 Juni 1923. Bloemkool le soort 14,30 tot 15,70; 2e soort ƒ10,— tot 11,50; 3e soort ƒ4,— tot 7,70 per 100 stuks. Peen 8,80 tot 12,70 per 100 bos. Kropsla ƒ4,— tot 4,60, per 100 krop. Postelein 30,20 tot ƒ31,50 per 100 kg. Nieuwe aardappelen ƒ11,60 per 100 k.g. Aardbeien ƒ37,60 per 100 pond. Perziken 3e 1,— tot 1,40 per 100 st. SOMMELSDIJK. Op Donderdag 5 Juli a.s. 'snam. 2 uur, zal de gelegenheid zijn open gesteld tot kostelooze in- en herinenting van hen, die zich daartoe ten huize van den ge neeskundige S. Knöps alhier aanmelden. Voetbal. Daar de serie-wedstrijden te Dinteloord niet doorgaan, gaat M S. V. V. Zondag a s. niet daarheen. Er is nu een uit noodiging gezonden aan Dosko van Bergen op Zoom, doch of deze club Zondag komt is nog niet bekend. Zaterdagavond speelt M.S.V.V. III tegen Volharding II. De Middenstands Voreoniging gobrbe en overflakkee. In de vergadering van Woensdag 29 Juni des nam. 3.45 uur, werd door een groep der in de vorige vergadering in principe opge geven leden, thans definitief tot oprichting besloten Het bestuur bestaande uit 7 leden werd gekozen. In dit bestuur zullen zitting nemen de Heeren W. C. van As, Sommels- dijk; M. de Haas, Sommelsdyk; A. v. d. Doel, Sommelsdijk; C. Breur, Ooltgensplaat J. P. Mast, Den Bommel; P. D. Holleman, Stellendam en J. v. Heest, Middelharnis. De statuten en het Huishoudelijk reglement werdenovereenkomstig het voorstel door den voorzitter goedgekeurd en aldus vastgesteld. Moge onze vereeniging medewerken tot krachtigen bloei van ons geheele eiland. DIRKSLAND. Voetbal. Waarschijnlijk speelt D. V. V. I hier a.s. Zondag een vriend- schappelijken wedstrijd tegen deMiddelhar- nisse Sommelsd(jksche voetbalvereeniging. Door een ingezetene is voor dt z n wedstrijd een medaille beschikbaar gesteld. mei.issant. De smidsleerling P. Dale had het ongeluk zijn hand zoodanig te klem men dat twee vingers open spleten en hy zyn werk moest neer liggen. Donderdagnamiddag vijf uur werd ons dorp opgeschrikt door het luiden der brand klok. Bij den heer M. Both stonden drie strooi- en hooischelven in brand in de nabij heid der schuur. Al spoedig was de brand weer terplaatse om erger te voorkomen. Zoodat men den brand na 2 uren werkens gebluscht had. Oorzaak spelende kinderen met lucifers. Assurantie dekt de schade. Het jaarlijksche brandspuit-probeeren is hiermede gelijk gebeurd (men moet bezui nigen 111) stellendam. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 6 dagen gevischt. Ge middeld werd per dag en per vaartuig 75 KG. bij de pellerijen aangebracht. Ongeveer 300 manden werden voor eigen rekening verzonden. Vrijdag 6 Juli a.s. zullen de leerlingen der hoogste klassen van de openbare school alhier onder geleide een uitstapje maken naar Rotterdam. Zaterdagavond gaf de muziekvereni ging De Hoop alhier haar eerste zomeruit- voering in de tent. Er was veel belangstel ling, ook van omliggende plaatsen. De num mers werden goed ten gehoore gebracht. GOEDEREEDE. De muziekvereeniging Apollo alhier zal a.s. Zaterdagavond op Strandlust te Ouddorp een Concert geven. OUDDORP. Alhier worden sollicitanten opgeroepen voor schoonmaakster van het Ge meentehuis op een jaarwedde van f150,—, Dinsdagmiddag werd de gemeente op geschrikt door het luiden van de brandklok. Bij A. Padmos stonden 3 groote vlasklampen in brand, die spoedig in de asch lagen. Oor zaak onbekend. Assurantie dekt de schade. De gehouden collecte in deze gemeente ten bate voor alleenstaande blinden te Wolf- heze heeft ƒ110,- opgebracht. Zondag heeft de collecte in de Ned. Herv. kerk voor de verbouwing opgebracht f 4780,20 De heer P. Spuibroek is tijdelijk aan gesteld als organist in de Ned. Herv. Kerk. NIEUWE TONGE. Op Dondardag 5 Juli e.k des avonds half zeven zal in de Ned. Herv. Kerk de gewonejaarlijksche verhuring van zitplaatsen plaats hebben. Alsdan zullen ook nog 11 zitplaatsen worden verkocht. Ter Gemeentesecretarie ligt ter inzage een verzoek van Gebrs. Tieleman alhier, tot het plaatsen van een petroleum-motor van 0 P.K. Op Dinsdag 10 Juli a.s. des v.m. 10 uur, zal ten Gemeentehuize gelegenheid be staan, bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen. OOLTGENSPLAAT. Ds. B. Meijer te Ierseke heeft voor het beroep naar de Gereformeerde Kerk alhier bedankt. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Ten be hoeve der gemeente werd door den Raad besloten een geldleening aan te gaan van hoogstens 6000, ter bestrijding der kosten van torenbouw en voor de rioleering van de Burgemeester Sterkstraat, een leening van hoogstens 1800. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht de som van 8,03. Naar men verneemt bestaat het plan een autobusdienst in te richten van Oolt gensplaat langs den Bommel en Stad naar Middelharnis. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. Koppenaal Az., thans onderwijzer by het bijzonder onderwijs te Dirksland is als zoo danig benoemd te 's-Gravendeel. Deze gemeente gaat het twyfelachtige genoegen tegemoet, dat ze voor een drietal maanden verstoken zal zyn van de klok, nu de toren wordt afgebroken. HELLEVOETSLU1S. DE BAZAAR TEN BATE VAN DE TE BOU WEN MUZIEKTENT ALS BLIJVEND AAN DENKEN AAN HET 25-JARIG REGEERINGS- JUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. MAANDAG. Des middags te half drie werd de bazaar door den heer Baak, Directeur van het Postkantoor, geopend. Spr. dankte voor de vele gaven, door de burgerij ter beschikking van de commissie gesteld en voor de aangebo den medewerking. Hij zette nog even het doel van de bazaar uiteen, n.l. de géiden bijeen te brengen tot het bouwen van een vaste muziek tent op het Oostzandplein (Baantje), welke zoo mogelijk nog met de feestdagen in gebruik moet worden kunnen genomen. Mocht even tueel blijken, dat er nog geld over is, dan komt dit ten bate der jubileums-feesten. De eigen lijke bazaar-drukte neemt daarna een aanvang. De bovenzaal is naar behooren versierd, langs de wanden zijn diverse fraaie rands, van uitsluitend beschikbaar gestelde -voor werpen, verder diverse vermakelijkheden, wij noemen slechts: Amerikaansche Hoepla, Rad van avontuur, sjoelbak enz. Natuurlijk neemt ook de thee-tent een niet onbelangrijke plaats in. De muzikale opluistering geschiedt door middel van een pianola, waarvan de rollen welwillend werden afgestaan door Gebr. Rijken en De Lange. Verschillende verlotingen wer ken mede om de inkomsten te vergrooten. Zoo als vanzelf spreekt is een groot deel van het succes in handen van de verschillende dames, welke zich met de uitvoering der werkzaam heden belastten, en blijken de kunst van „ver dienen" goed te verstaan. 's Avonds was de medewerking verkregen van het Mandoline-gezelschap „Euterpe" en de muziekvereeniging „Concordia". Zij brach ten een groot aantal nummers ten gehoore, welke afwisseling door het publiek, blijkens het luide applaus, wel werd geapprecieerd. DINSDAG. De toestand in de bovenzaal blijft natuurlijk ongewijzigd, alleen is de pu blieke belangstelling aanmerkelijk grooter. Het is er eivol, en heel gezellig, alleen de tempe ratuur is er door de drukte niet op verbeterd en laat dan ook wel wat te wenschen over. Geen wonder, dat de aangeboden afwisse ling in de tooneelzaal met beide handen werd aangegrepen. De heer A. W. van der Linde verleende thans zijn medewerking en zong eeni ge Hollandsche liederen. De tooneelvereeni- ging „Comoedia" voerde 2 blijspelen in 1 be drijf 'op: „Wittebroodsweken" en „Chaine Anglaise". Er werd goed spel gelerd en wij heb ben dan ook onbedaarlijk moeten lachen. WOENSDAG, 's Middags is de belangstelling nog matig, 's Avonds is het echter weer drukker dan den vorigen dag. De tooneelzaal is overvol. Het Dameszangkoor „Hellevoetsiuis e. o." bracht een zestal liedjes ten gehoore welke in aanmerking genomen den korten tijd dat de vereeniging bestaat en dat zij eigenlijk voor het eerst in het openbaar optraden een vrij goeden indruk maakten. Het koor is nog klein in aantal, maar met een directrice als Mej. Sophie Haas, zullen zij toch veel goeds kunnen bereiken. De heeren G. K. Vos van Brielle en L. Troost van hier, voerden een sonate voor piano en viool uit. De uitvoering was in een woord: keurig. Tot slot voerde de tooneelvereeniging „Co moedia" nog 2 blijspelen op: „Wittebroods weken" en „Verdacht". Met beide stukken be reikten zij een enorm succes. Over het verloop der laatste 3 dagen van de bazaar schrijven wij nog een en ander in ons volgend nummer. Onze plaatsgenoot, de heer G. M. van der Maesen heeft zich met ingang van 28 dezer te Rotterdam gevestigd, ten einde zich meer uitsluitend aan de kunst te wijden. Hij zal echter elke week eenige dagen hier vertoeven voor het voortzetten van zijn muziek-onder- wijs. Ook zal hij nog wel eens in ons midden optreden. Dat het hem en de zijnen wel ga in Rotterdam. Voetbal. De wedstrijden van morgen: Hellevoetsiuis 2Vriendenschaar 1. Hellevoetsiuis 3Wit Rood Wit 3. BRIELLE. Rectificatie. In het vorige blad stond dat de heer J. v. d. Blink Cz. zijn examen doctoraal geneeskunde had afgelegd te Delft, dit moet zijn te Utrecht. Voor de a.s. kermis zijn verschillende vermakelijkheden gearriveerd, zooals stoom- molen, zweefmolen, 2 gewone carousels, circus, schommelschuitjes, danstent, poffertjeskraam en andere tenten. Sport. Woensdagavond speelde W.R.W. I, II en lil tegen Brinio(comb.) Laatstgenoem de won met 31. VEILINGBERICHT van 27 Juni 1923 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Kropsla 1,50 tot 2,60 per 100 krop. Postelein ƒ0,08 tot ƒ0,15 per k.g. Nieuwe aardappelen ƒ7,— tot 12,— per 100 k.g. Nieuwe poters ƒ4,— tot 8,—per 100k.g. Aardbeien 0,37 tot 0,67 per k.g Kruisbessen 10,— tot 16,— p. 100 kg. Perziken 0,10 tot 0,19 per stuk. Groote Boonen ƒ0,29 tot ƒ0,31 per k.g. Booneü dubb. stam 0,91 tot 0,96 p. 100 kg. Boonen stamsntj 74 tot 83 per 100 kg. Peen 6,70 tot ƒ15,20 per 100 bos. Bloemkool 1ste ƒ6,— tot 12,— per 100. 2de 3 tot 6 per 100. Sjalotten 2,80 tot 4,40 per 100 bos. Doperwten ƒ0,35 tot 0,37 per k.g. Peulen 0,30 tot 0,37 per k g. Tomaten 0,42 per k.g. JUBILEUM-MANIE. Het Nederlandsche jubileum; Ziedaar het wachtwoord van den dagI De feestcommissies maken plannen, Die niemand nu nog weten mag. De buurtcommissies komen samen, En beramen blij van geest. Kortom is alles in de wapens Voor het jubileum-feest! Ook de winkels jubileeren Nu reeds, meer nog dan 't publiek, En om menig etalage Lacht men zich eenvoudig ziek! Er zijn jubilé-sigaren, Dito bonbons en banket; Wijnflesschen van vóór den oorlog Met jubileum-etiket! Alles wat men kwijt wil wezen, Plakt men voor het winkelraam. Het kleine woordje „jubileum" Geeft aan 't product den goeden naam. Als het straks soms warm gaat worden, Komt er jubileum-ijs, Maar als het op de duiten aankomt, Vraagt meneen jubileum-prijs1. S. M. J, N. VIE PARISIENNE. Het Italf en de put Als er in Frankrijk een spoorwegongeluk ge beurt, wordt er een wisselwachter ontslagen, vergaat er een oceaan-stoomer en verdrinkt de kapitein mee, dan kan deze gevoegelijk aansprakelijk gesteld worden, ontploft er een luchtschip, dan heeft een jongetje er zijn siga ret tegen gehouden, stort er een brug in, dan is dat flauw van de brug: men dacht er nl. juist over, haar te gaan herstellen! Etc. etc. Frankrijk is in vele opzichten een even ge moedelijk land als Holland, commissies tie ren welig en werken zóó lang, dat de publieke belangstelling verflauwt, zoodat er dan geen enkele reden meer bestaat, het onderzoek tot een resultaat te leiden en een bevriende auto riteit onaangenaam te treffen. Gebeurt er iets, dan protesteert het publiek aanvankelijk hevig! Dreigende vuisten wor den gebald ter eere van Le Trocquer, ver keersminister, net alsof de goede man per soonlijk verantwoordelijk was. Die benoemt immers al commissies! Men schreeuwt, schrijft en sputtert tot het volgende ongeluk; Jaren geleden werd geconstateerd, dat van een der spoorbruggen over de Loire een pij ler loszat. Er ging een ingenieur naar toe; deze bevestigde de mededeeling: het ding zat los. Hm! Dan maar een commissie benoemen en uitsturen. De commissie bleef lang weg en kwam eindelijk terug, met peinzende gelaats uitdrukking: Tja, die pijler zat los en de boel wiebelde soms wel een beetje, maar de treinen kwamen er toch nog goed overheen, dus je kon het zaakje nog wel een oogenblik aanzien. Tot er een stampvolle express doorzakte. Toen werd de trein uit de Loire gevischt en de brug gerepareerd. In 1901 kwam er een interpellatie in de Kamer naar aanleiding van den „Tunnel des Batigholles", een 300 meter langen tunnel binnen Parijs, vóór het Gare St. Lazare. Die tunnel was n.l. met gas verlicht, waardoor, in geval van botsing, wel eens brand zou kunnen ontstaan. Inderdaad, dat was niet in orde! Men zou hem electrisch verlichten, neen, nog beter, hij moest heelemaal maar opge ruimd worden. Twintig jaar later liepen daar twee treinen op elkaar en vlogen in brand. Paniek, ver wondingen, verminkingen, verkoolde lijken. twintig jaar later. Nu wordt de tunnel afge broken. Een jaar of 10, 15 geleden ging in een Metro station plotseling het licht uit. De menschen uit den juist binnengekomen trein dachten aan een ramp en drongen als schapen naar den uitgang. Jammer dat het grootstf deel den verkeerden kant uit liep en doodgedrukt werd tegen den muur. 's Anderen daags wer den slachtoffers gevonden met een mes in hun rug. Elk station zou onmiddellijk twee uitgan gen krijgen. Gebenrde er maar weer eens een daverende catastrofe. Want dan kregen we werkelijk nood uitgangen. Toen de „Afrique voor 't laatst uitvoer, wist iedereen, dat het schip niet meer zeewaardig was; het zou dan ook uit de vaart genomen worden. Een paar mijl buiten Bordeaux ver ging het schip met alle opvarenden in een vliegenden storm. Een paar lijken spoelden aan, verder niets... „Le bon Dieu" had de schuit uit de vaart genomen. In de „Merle Blanc stond laatst een spot prentje: "Een commissie spoorwegingenieurs bij een onmogelijk verwrongen, uitgebogen bocht. Een der ingenieurs tot den Prefect: Hier zal binnenkort wel een ongeluk ge beuren. Laat u den wisselwachter maar vast arresteeren UIT HET LAND DER BASKEN. Prae-historische grotten. De se paratistische beweging. De Baski- sche boer. Huwelijksfeesten, DURANGO, 18 Juni. in de nabijheid van Cortézubi zijn prae-historische grotten, die het in belangrijkheid verre winnen van die van Landarbaso, waarover ik het in een vorig ar tikel had. Deze grotten zijn n.l. voorzien van een keur van voorhistorsiche teekeningen, hoofdzakelijk van oerossen en paarden, teeke ningen, die in alle grotten in deze buurt wór den aangetroffen. De onderzoekingen zijn hier nog niet ten einde gebracht en jaarlijks bevin den binnenlandsche en buitenlandsdhe geleer den zich te Dtirango, om de uitgravingen, die voornamelijk in de maanden Augustus en Sep tember plaats vinden, te volgen. Het is mogelijk, dat de beendersplinters, die de geleerden" vinden, afkomstig zijn van voor historische schedels en beenderen, maar de skeletten, die tot in de diepste uithoeken lig gen, zijn geen overblijfsels der oermenschen, doch de restanten van-de tallooze gevangenen, die hier in de vele burgeroorlogen en in den strijd tegen indringers, hier zijn afgemaakt. Want deze holen hebben niet alleen gediend als schuilhoek voor den oermensch, zij zijn ook de vluchtplaats geweest voor misdadigers, roo- vers en partijgangers in de guerilla, en het som bere tooneel van talooze moorden en terecht stellingen. Onvindbare grotten, goed verbor gen, en alleen bekend aan de bewoners dezer bergstreken, zoodat deze den vijand of achter volger tot wanhoop zouden brengen, door plotseling in het niet te verdwijnen, als door de aarde opgeslokt. De tijden van roovers en guerilla's zijn ech ter voorbij in Spanje, en de holen dienen nu nog slechts tot onderzoekingsveld der geleer den, en wellicht tot nachtverblijf van een zwer venden zigeuner, die het geluk heeft bij het vallen van den avond zoo'n goed en goedkoop nachtlogies te ontdekken. De bewoners van Durango en omstreken, herinneren zich nog alleen de beteekenis, die deze grotten ten tijde der bevrijdings- en Car- listische oorlogen speelden, door de verhalen van hun grootvaders. Doch het tegenwoordig geslacht is practisch slecht met de ligging be kend, en liet oorlogzuchtige element bepaalt zich heden ten dage tot een vreedzame actie voor de afscheiding der Baskische provincies van het overige Spanje. Want al hebben de Basken hun administratieve autonomie be waard, er zijn vele nationalisten, die met zoo weinig geen genoegen nemen, en een vrij en onafhankelijk Baskenland wenschen. Doch eigenaardig: daar waar men deze na tionalistische strooming juist het sterkst zou meenen aan te treffen, n.l. in de provincie, merkt men er het minste van. En de actieve nationalisten zetelen in Bilbao en San Sebas tian, waar men nu juist niet de raszuiverste Basken aantreft. Het separatisme is daarom moeilijk te toetsen, omdat men bij de politieke „Strevers" in de hoofdsteden niet altijd volko men van hun goede trouw voor de heilige zaak overtuigd kan zijn. Dan hebben deze nationa listen zich bovendien weer afgescheiden in een volkspartij en een kapitalistische partij, die beide wel hetzelfde hoofddoel nastreven, maar die in alle andere punten van haar strijd- programma verschillen. Waaronder het eens gezind streven naar hetzelfde hoofddoel veel te lijden heeft. De Baskische boer echter, het levend element der Baskische nationaliteit, trekt zich, zooals meest alle boeren, van politiek weinig aan, zoolang men niet zijn oude rechten aantast. En deze oude rechten worden door de admini stratieve autonomie der Basken voldoende ge waarborgd, zoodat de boeren zich weinig voor het separatistisch streven interesseeren. Zij verzorgen hun land, en de koeien, drin ken een goed glas wijn en cider, leven gezond, gaan trouw naar de kerk (althans de vrou wen), beoefenen hun palanca en pelotas en springen alleen bij feestelijkheden buiten den band. En dan nog op gepaste wijze. Hun fees ten hebben de regelmatigheid der jaargetijden: behalve geboorte- en huwelijksfeesten zijn het de voorjaars-, zomer- en herfstfeesten op heili gendagen. Die van het huwelijk zijn er twee, en eveH plechtig en formeel als alle gebruiken van dit volk. Op het eerste feest is de bruid gast. De geschenken gaan van hand tot hand en deze formaliteit dient tot ongeschreven huwelijks getuigenis. De bruidstoet trekt naar de kerk, voorafgegaan door het ossenjuk, waarop een ijzeren kruis; zinnebeeld van het huwelijks juk en talisman tegen een slechten oogst, daar dit het ongedierte uit het veld verdrijft. Het tweede feest geeft de bruid den vólgen den dag aan dezelfde gasten. Zij neemt nu echter zelf niet deel aan den maaltijd, doch bedient. Zij is huisvrouw geworden en bidt nu ook voor het huisaltaar van den man. DE GEHEIMZINNIGE VERDRINKING TE EINDHOVEN. De verloofde van het meisje gearresteerd. EINDHOVEN, 25 Juni. In verband met het op een geheimzinnige wyze verdronken meisje A.v.H.in den Dommel alhier is heden- namiddag de 21-jarige kellner A. K. gearre steerd. Hij is aan een ernstig en langdurig verhoor onderworpen. K. stond in nauwe rela tie met dit meisje en was kellner in Bergen op Zoom, waar zij ineen melksalonin betrekking was. Samen waren ze gisteravond naar Eind hoven gereisd naar de ouderlijke woning van K. Zy mocht niet thuis komen, omdat de om gang met K. niet naar den zin harer ouders was. Van de woning van K. is zy naar de rivier de Dommel gegaan met het bekende treurige gevolg. K. moet haar nageloopen hebben, uit vrees, dat zij zich wilde ver drinken. Hij ontkent haar ingehaald en nog gezien te hebben. De gemeentepolitie achtte evenwel geen termen aanwezig om K. op vrije voeten te stellen. Heden zal het parket uit den Bosch arrivee- ren ten einde een onderzoek in te stellen. Het vermoeden, dat hier misdaad in bet spel is wordt nog gesterkt door de pertinente bewering van een buurtbewoner, die heeft hooren roepen: „Hulp. hulp, iaat me los Het lijk is naar het R.-K. gasthuis alhier overgebracht. KIOSK. Als Papa 't nog niet mag weten, Als Mama 't finaal verbood, Is er altyd voor verliefden Nog een redster in den nood. In het knus coquet kioskje Heeft een vriendelijke fee Briefjes onder ieder motto, En het héele A. B. C. Jonge pasgeboren liefde, Oude liefdes-romantiek, Liefde, die er niet mag wezen, (Althans niet in het publiek), Antwoord op trouw-advertenties, Nichtjes-briefjes van een Oom, In het filiaal van Amor, Vindt dat alles een goed „home", ('tls altyd een eng idee). Is er iets voor motto „Vurig"? Of een brief, letter „G. B."? Dagelyks verschynt de postman Met zijn afgemeten pas En hy lost een groot gedeelte Uit zijn zware brieventasch. En hy kjjkt eens door het luikje En h(| zegt een aardigheid, Of hij lacht en zegt ondeugend Was ik nog maar in dien tijd 1 CLINGE DOORÈNBOS.

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 5