Granietvloeren Burgerlijke Stand. Predikbeurten. IB ien CADEAU ïoor een Bruidspaar? /LAND - Westdi 216 - MIDDELHARNIS iwijndrecht A. J. DIJKERS, ORRIJWIELEN Motorhandel, Stad aan 't Haringvliet WOENSDAG 6 JUNI 1923 Land- en Tuinbouw. VRIJE BAAN. en om k." ilÉ il te ma naar te ge- [er vyf ont- rank- wil Ü3." ment. heden itoon- ïgens -wed- ver ge- ennen van errein an uit naken h nog over. naar Pink- fdzaak geen maar op de stocht rif, die het ennen ïwtjes ir een ehts ije een voor heeft aantal ie niet o ver- op de als in lij top som- ieten ijd en Om in een e ren- jft ge- r deze nt. Ik .r eens Pink- - dat ook at de gerje men, als de in de dens thuis zicht, Uw quare de la bank x ver- nden traat pman toch et de an de geen en. Daarom vertelde ik u dit berichtje over, dat ik zelf vanmorgen in Le Journal las. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Geboren: Elizabeth Adriana, d. v. Cornells Hendrik Kuape en Adriana van Wezel; Marga ret ha Cornelia, d. v. Mattheus van der Slik en VVillemina Hogerwerf. Getrouwd: Aren Jan Landheer, j.m. 30 j. en Jannetje Cornelia Goumare, j d. 25 j. HELLEVOETSLUIS. Bevallen: E. J. de Werker—Roest, d.; D. II. Bregonje—Gerding, d.; G.J.Kraak—Schoordijk, d,; P. Meuldijk— de Snaijer, d.; H. Knüps— Looij, z. Ondertrouwd: P. F. Klaansen, j.iu. 25 i. en M. A. de Pijper, j.d. 22 j. Getrouwd: C. v. Houweliugen, j.m. 21 j. en J. E. Huijzer, j.d. 20 j.; G. P. v. Hartingsveldt, j.m. 31 j. en A. Tril ten, j.d. 2S j. Overleden: J. M. Koster, j.d. 2 j A. C. van Kampen, echtg. van C. G. ter Beek, S2 j. BRIELLE. Van IS April 25 Mei. Geboren: Sara Lena, d. v. A. v. Heyzen en W. Warbout; Cornelis, z. v. C. Bra ven boer en A. v. Dijk; Wouter, z v. G. H. Verduyn den Boer en J. G. Dirkse. Zondag 3 Juni. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharuis, vm. 10 uur ds. Bus uit Ouddorp. Sommelsdjjk, vm. en 'sav. ds. Van Montfrans. Dirksland, vm. ds. Van As. Herkingen, nm. ds. Van As uit Dirksland. Melissant, vm en 'sav. ds. Kloots. Stellendam, nm. ds. Kruijt uit Nieuwe Tonge en 'sav. leeskerk. Goedereede, vm. ds. De Gidts. Ouddorp, vm. leeskerk eu nm. ds. Bus. Nieuwe Tonge, vm. ds. Kruijt en nm. leeskerk. Oude Tonge, 's av. ds. Pol hu ijs van Stad aan 't Haringvliet. Ooltgensplaat, vm. en nm. dhr. Bouman uit Stellendam. Den Bommel, vm. en 'sav. ds. Japchen. Stad aan 't Haringvliet, vim. en nm. ds. Polhujjs. Hellevoetsluis, vm. ds. Timmer. Nieuw-Helvoet, Nieuwenhoorn, vm. ds. De Voogd v. d. Straaten. Rockanje, vm. ds. Witkop. Oostvoorne, vm. ds. Brinkerink. Vierpolders, vm. ds. Zwiep. Zwartewaal, vm. ds. Bartstra. Heenvliet, vm. ds. Romrjn. LUTHERSCHE KERK. Hellevoetsluis, nm. ds. Duivendak van Schiedam. PROTESTANTENBOND. Sommelsdijk, (Langeweg) vm. ds. G. J. W. Olde- raan uit Delft. GEREFORMEERDE KERK. Middelbatms, vm. leeskerk en 's av. ds. Van Velzen. MelissaDt, vm. en 'sav. leeskerk. Stellendam, vm. en 'sav. leeskerk. Ouddorp, vm. en nm. dhr. Versteegt. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Den Bommel, vm. en 'sav. ds. Schaafsma. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds. Van Velzen uit Middelharnis en 'sav. leeskerk. Hellevoetsluis, 'sav. dr. Smit van der Vaart van Graveland. Nieuw-Helvoet, vm. dr. Smit van der Vaart van Graveland. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE. Melissant, vm., nm. en 'sav. leeskerk. Herkingen, vm., nm. en 'sav. leeskerk. Stad aan 't Haringvliet, vm., nm. en 's av. leeskerk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Dirksland, vm. en 'sav. ds. Minderman. een groote verscheidenheid in zeer mooie tikelen, voor iedere beurs en eiken stand, onzen Winkel en U zult slagen! lanten 000 f 2,-. 100 1000 0,35 3,—. 0,30 2,50. 0,30 0,30 0,25 0,35 2,50. 2,50. 2,—. 3,—. :Ilerie, Zilver- worden mooi en degelijk gelegd en machinaal geslepen door MIDDELHARNIS. Verder: Stoepen, Dorpels, Plinten, Gootsteenen, Schoorsteenmantels, Toonbankbiaden, enz. in alle kleuren JJT VOORRAAD! ste type, met zijspan, aparte magneet, lometerf 750. -9 P.K., N. E. 1921 electrisch f 650.— versn. starter, Engelsche kwaliteitsmachine, in I 550.— ?.*K. sportmodel, magneet, carbidverlichting, duo f 500^ rsn., starter, duoI 300. 3 versn starter300. act Villiers-motor 2 versnI 200. vrijloop, frictie125. versn75- Iv. versnI 75- ORTEERING - GENEGEN TE RUILEN DESKUNDIG ONDERZOEK toegestaan - - Reparatie-inrichting Prijs per kwartaal. f Losse nummers f Advertentiën v. I6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f per plaatsing; tot een maximum van 10 regels; elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woens dag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven deor de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Vecrstraat Middelharnis. 5E JAARGANG. - N°. 59. LANDBOUWTOESTANDEN. De prijzen der producten. De zomertijd. Dejachtschappen. De les der begrooting. Help u zelf. Onze maandelijksche vergelijking van de prijzen aan de Groningsche graanbeurs geeft deze maal weinig aanleiding tot het maken van opmerkingen; de aanvoeren zijn gering en de prijzen zijn vrijwel gel\jk gebleven; alleen zijn tarwe, rogge en gerst iets hoo- ger genoteerd, in overeenstemming met de prijzen op de buitenlandsche markten, doch de verschillen zijn niet van beteekenis. De boterprijzen zijn nog iets gedaald en de vooruitzichten zijn weinig bemoedigendde buitenlandsche noteeringen geven geen aan leiding om op een spoedige verbetering der prijzen te mogen rekenen. Overigens is er weinig, dat de moeite van het vermelden waard isalleen schijnt het, dat de prijzen der paarden beginnen te stijgener gaan weer zendingen naar het buitenland en hoe wel de prijzen nog niet hoog zyn te noemen, worden er hier en daar toch reeds heel wat jonge werkpaarden opgeruimd. Op de vee markt waren de koeien iets duurder, de varkens nogmaals goedbooper, zoodat de ver houding tusschen de prijzen van de buiten landsche voedermiddelen en het varkens vleesch andermaal iets ongunstiger is ge worden Vooral voor den kleinen zandboer begint het er steeds slechter uit te zien; aardappelen, boter en varkensvleesch zijn zijne hoofdproducten, ja, dikwijls met de kipeieren zijn eenige producten, en hoewel de eieren niet in prijs zijn gedaald, wordt hierdoor toch weinig verbetering in den toe stand gebracht. Hoewel de zomer nog steeds op zich laat wachten, is toch eindelijk de zomertijd in gevoerd en de stedelingen hebben thans hun zin. Hoe lang hij zal duren, weten we nog niet: het wachten is op België, waarnaar onze Regeering zich wil richten. De strijd tusschen vóór- en tegenstanders is hiermede echter geenszins afgeloopenwe zien reeds tallooze berichten in de bladen, waaruit blijkt, dat in vele gemeenten men den ouden tqd zal houden en dat in overeenstemming daar mede de officieele tijd van de schooluren een uur zal worden verlaat. Dat hierdoor een ongewenschte verwarring zal ontstaan, spreekt van zelf en we gelooven, dat men zich kan voorbereiden op een nieuwe poging in het volgende voorjaar, om den zomertijd te doen verdwijnen. Ook in Frankrijk, waar de zomertijd onlangs voorgoed is ingevoerd van den laatsten Zaterdag in Maart tot den laatsten Zaterdag in October, is de strijd daartegen met hartstocht gevoerd door de boeren, die, meer nog dan hier, worden aan gezien voor menschen, die behooren tot een stand, die niet tot de eervolste behoort en in de „Temps" heeft men precies hetzelfde kunnen lezen als wat hier in sommige groote bladen werd geschreven: het verzet was kunstmatig, aan de overgroote meerderheid der landbouwers yvas de kwestie volkomen onverschillig, het algemeen belang eischt den zomertijd; over de belangen van de boe ren behoeft men zich niet bezorgd te maken die komen er niet door in het gedrang. FEUILLETON. VAN E. WERNER. Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE). 63) Mijnheer Pankratius volhardde evenwel in zijn stilzwijgen; 't scheen, dat hij bang was zijn stem opnieuw te laten liooren. In plaats daarvan wierp hij een angstigen blik naar de deur, alsof de ge dachte aan een vlucht bij hem opkwam. Maar nu verloor Hagenbach het geduld. ,,Daar steekt wat achter! Wat bezielt je toch?" riep hij wantrou wend. „Hebt gij dien neef maar uit je duim ge zogen Bestaat hij soms niet eens? Spreek op!" De aldus van twee kanten in het nauw gebrachte persoon zag blijkbaar geen uitweg meer. Hij hief de oogen op naar de zoldering met dezelfde zal vende uitdrukking, die den dokter het eerst tot nadenken had gebracht, en zuchtte: „O, mijnheer O dokter, de hemel is mijn getuige Een luide kreet brak zijn woorden af. Leonie werd plotseling doodsbleek en klemde beide han den krampachtig om de leuning van den voor naar staanden stoel. „Engelbert l Groote God' f'J 's 't zelf!" Mijnheer Wilman scheen op dit oogenblik niets vuriger te wenschen, dan dat de aarde zich opende i£>ni hem te verzwelgen. Maar wijl zulk een in- -Mtnenging van den hemel zich vergeefs liet wachten, leef hij midden in de kamer in den vollen zonne- iciiijn staan. Dokter Hagenbach viel echter op Zou men nu inderdaad meenen, dat de Temps" en andere bladen beter weten dan de boeren zelf, welke hunne belangen zijn? Hetzelfde tekort aan eerbiediging van de belangen en rechten der landbouwers heb ben we gezien bij de behandeling der Jacht wet, toen het ging over de invoering der jachtschappen, waarover men thans weer belangrijke mededeelingen in dit blad heeft kunnen lezen. Eerst werd in de Kamer de meening verkondigd, dat het verkeerd was, dat de landbouwers zelf gingen jagenhet nam te veel tijd. Daarom moesten er jacht schappen worden opgericht, natuurlijk niet in het belang der stedelingen, die dan deze jachtschappen zullen pachten, doch in het belang der boeren, die dan een hoogere op brengst van den bodem krijgen. Niet de boeren zelf zullen beoordeelen of er jacht schappen zullen worden opgericht; die zijn daarvoor natuurlijk te bekrompen van blik; dat zullen Gedeputeerde Staten voor hen doen Begrijpt men nu niet, dat er landbouwers zijn, die deze bemoeizucht niet zullen dulden en die zich zelf beter dan anderen in staat achten om te beoordeelen of zij jager willen zijn en of hun jachtrecht zal worden ver pacht? Naar wij vernemen, heeft de Regee ring aan verschillende landbouworganisaties verzocht hierover te willen adviseerende besturen moesten echter het advies en de besprekingen geheim houden, zoodat de leden niet mochten worden gehoord. We betwij felen of alle besturen aan deze zonderlinge uitnoodiging zullen voldoen; is het echter niet een duidelijk bewqs, dat ook de Regee ring nog weinig begrijpt, dat de boerenstand zich langzamerhand mondig begint te ge voelen en gelijkwaardig met de beoefenaren van andere bedrijven? Het verslag van het afdeelingsonderzoek der Jachtwet in de Eerste Kamer is versche nen; erg gunstig is het niet, doch dit wil nog volstrekt niet zeggen, dat het ontwerp zal worden verworpenhet zou trouwens een zonderlinge vertooning zijn indien een dergelijk belangrijk ontwerp, dat door de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen, door de Eerste zou wor den afgewezen. Wat blijft er dan over van beginselen en partijverband? In de Tweede Kamer is Woensdag de be handeling der begrooting van Landbouw eindelijk begonnen en verschillende sprekers hebben bij de algemeene beschouwingen het woord gevoerd en allerlei wenschen geuit, zonder dat van een groote lijn in het debat veel is gebleken. Het antwoord van den minister was al ongeveer zooals we dat in de laatste jaren gewoon zijn bij deze begroo ting: hij zal de zaken, die onder zijn aan dacht zijn gebracht, nog eens overwegen of met een zijner ambtgenooten bespreken. Dat is het verstandigste antwoord, dat een be windsman z.i. kan geven, het betrokken Kamerlid laat zich in den regel met dit kluitje in het riet sturen en de minister is weer voor een jaar van de kwestie af. Of echter onze land- en tuinbouw en de alge meene volkswelvaart met dergelijke ant woorden erg zijn gediend, valt in hooge mate te betwijfelen; in elk geval zal men uit deze eerste redevoering van dezen minister den indruk hebben moeten krijgen, dat, indien den naasten stoel neer; hij had sterke zenuwen, maar deze onthulling was hem toch te machtig. Ondanks deze voor haar verpletterende ont dekking had Leonie merkwaardig schielijk hare zelfbeheersching teruggekregen. Zij viel niet flauw en kreeg evenmin stuiptrekkingen; ze stond onbe weeglijk en staarde haar voormaligen verloofde aan, die geen moeite deed om de zaak te ontkennen. „Leonie? Zijt gij hier?" stamelde hij, doodelijk verlegen. „Ik had nooit gedacht ik zal je alles uitleggen „Ja, dat zou ik je ook verzoekenriep de dokter die nu de spraak terugkreeg en verontwaardigd opsprong. „Hoe? Laat gij je twaalf jaar lang als verongelukt heidenapostel betreuren en zit ge onderwijl in levenden lijve als voorspoedig man en vader van zes kinderen hier in het „Gouden Lam"? Dat's laag en gemeen!" „Dokter," viel Leonie hem in de rede, nog van het hoofd tot de voeten bevend, maar toch vrij bedaard, „ik heb iets met dien dien mijnheer te spreken. Laat ons als 't u belieft alleen!" Hagenbach zag haar min of meer bedenkelijk aan; hij vertrouwde die bedaardheid niet. Maar daar hij nochtans begreep, dat de tegenwoordig heid van een derde bij zulk een opheldering over bodig was, verliet hij de kamer. Hoe weinig hij zich anders met luisteren afgaf, bleef hij ditmaal echter zonder eenige gewetenswroeging dicht bij de reet van de deur staan. De zaak, die daar binnen behandeld werd, ging hém toch ook eenigszins aan. Wilman scheen zich zeer verlicht te gevoelen, toen de getuige van dat pijnlijk tooneel was ver trokken, en hief nu na een korte aarzeling aan: „Leonie, ik zal je alles vertellen de crisis nog scherper zich zal doen gevoe len, men van deze Regeering weinig hulp en leiding zal hebben te verwachten. Het antwoord zal dan ook in de toekomst blij ven: wij moeten bezuinigen en wy zullen het nog eens overwegen. Voor de zooveelste maal raden wij daarom den belanghebbenden aan, hunne eigen, uit het bedrijf voortgeko men, organisaties te versterken door het brengen van geldeiyke en persoonlijke offers en door het geven van steun aan de besturen, die zich somtijds zoo buitengewoon veel moeite voor de belangen van de gemeenschap getroosten. VOOR DEN TUIN. Wij ontleenen aan het laatste nummer van het weekblad „Floralia" (Assen) de volgende practische wenken voor liefhebbers van tuinieren KAMERPLANTEN. Het is zeer goed om verschillende kamer planten, als: Clivia, Palmen, Aspidistra, Araucaria, Ficus, Camellia, e.a. gedurende de zomermaanden buiten te plaatsen. De planten worden er sterker door, terwijl de Clivia's doorgaans ook beter bloeien, 't Spreekt vanzelf, dat we de planten een beschut plekje geven en ze niet in de zon zetten. SPINAZIE. We willen er even op wijzen, dat detyd van spinazie zaaien teneinde loopt, 't Kan nog wel geprobeerd worden met een late soort en dan ruim zaaien, zoodat elk plantje op zich zelf komt te staan Wanneer de grond voldoende vochtig blijft, kan zoo'n laatzaaisel nog een mooien oogst geven. UITGEBLOEIDE VASTE PLANTEN. In deze borders raken sommige vroeg- bloeiende vaste planten uitgebloeid, bqv. Donoricum, Lupinen, e.a., waardoor ze een minder mooi aanzien krijgen. Tusschen deze planten we eenige eenjarige zaadplanten, die we daarvoor afzonderlijk gehouden hebben, zooalsAsters, Afrikaantjes, Zinnia's, Bego nia's, enz. TWEEJARIGE PLANTEN. Verschillende tweejarige planten kunnen nu gezaaid worden, hetzij op een rabat of in een houten bak, om uitdrogen te voor komen wordt geschermd. Gezaaid kunnen Campanula medium, Judaspenning, Muur bloemen, Damastbloem,.Duizendschoon e.a. ROZEN. Menigmaal ziet men bij stamrozen en ook bij geoculeerde struikrozen wilde uitspruit sels. Die wilde loten leven ten koste van de veredelde roos, het is dus zaak het wilde lot zoo spoedig mogelyk te verwijderen. Met een weinig opmerkzaamheid is het wilde lot gemakkelijk van het andere te onder scheidt. JONGE AARDBEIENBEDDEN. Zwakke aardbeienplanten vormen dikwijls nog een bloemstengel, al is 't niet veel zaaks en zoo kunnen de planten, in Maart—April uitgezet, in bloei staan. Veel komt er in den regel niet van terecht en daarom is het 't best dat de bloemstengels er uitgenomen worden, 't Komt de ontwikkeling van de planten ten goede. ORANJEPLANTEN VERKUIPEN. Indien het noodig is planten te verkuipeD, Zij stond nog altijd roerloos op dezelfde plaats en keek hem aan, alsof zij 't niet kon en wilde ge looven, dat die welgedane, ordinaire man en de ideale verschijning, die zij in hare jeugd had ge kend, éen en dezelfde persoon waren. „Ik heb geen nadere verklaring noodig," zeide zij met een kalmte, die haarzelve onbegrijpelijk voorkwam. „Ik verlang alleen, dat gij mij een paar vragen beantwoordt. Zijt gij wezenlijk de man van cle vrouw, die ons straks heeft ontvan gen de vader van de kinderen, die daar in den tuin spelen?" „Héél verstandig en praktisch!" mompelde de dokter goedkeurend buiten de deur. „Geen idee van flauwvallen! Dat gaat best!" Lconie's vraag scheen Wilman totaal van zijn stuk te brengen. „Veroordeel mij niet, Leonie!" stamelde hij. „De drang der omstandigheden een ongelukkige samenloop van gebeurtenissen „Noem mij niet meer bij mijn naam, zooals vroe ger, mijnheer Wilman," viel Leonie hem in de rede. „Hoelang zijt gij getrouwd?" Wilman wachtte met zijn antwoord. Gaarne had hij den kortst mogelijken duur van zijn echte lijk geluk opgegeven, maar buiten tierde en kraaide zijn nakomelingschap, en zijn oudste, een jongen van tien jaar, was er ook bij. „Elf jaar," zeide hij eindelijk zacht. „En voor twaalf jaar hebt gij mij geschreven, dat gij als zendeling naar de binnenlanden van Afrika gingt en van dien tijd bleven uwe brie ven uit. Zijt ge dan terstond daarop naar Duitsch- land teruggekeerd zonder mij dit te laten weten „Dat deed ik alleen om uwentwil," verzekerde Engelbert met een zwakke poging om een teederen klank aan zijn stem te geven. „Wij waren beiden omdat de kuip te klein of te slecht is, is het nu voor de meeste de gewenschte tijd. Neem de kuip slechts een weinig grooter dan de oude, draineer de nieuwe ter dege, verwij der een gedeelte (een handbreedte) van de laag wortels die zich in vele gevallen aan den onderkant bevindt, gebruik goede voed zame aarde. Agapanthus hebben we eens verkuipt toen de knoppen reeds flink boven het blad uitkwamen en na de verkuiping hingen alle knoppen door en bloeiden de planten later elk met pl.m. 30 bloemsten gels. Verkuipt men zulke planten vroeger, dan gaan ze flink groeien, maar vergeten te bloeien. LELIES IN POTTEN. "Wie lelies in potten heeft staan, mag deze, wanneer ze flink doorgroeien op reeds bloem knoppen vertoonen, met vloeimest niet ver geten. Geef den potten nu 'n plaatsje buiten, waar ze licht en beschut staan Zoo noodig worden ze aangebonden, maar men zij voor zichtig met de wortels. HEESTERS SNOEIEN. Dat er nog zooiets als een zomersnoei bij bloemheesters bestaat, wordt helaas door velen vergeten. Verschillende heesters zijn nu uitgebloeid, het zijn alle heesters die op het oude hout bloeien, die dienen gesnoeid te worden direct na den bloei, 't Snoeien bepaalt zich voornamelijk tot het verwijde ren van dood hout, uitgebloeide bloemen en overtollige takken. Tevens is het gewenscht door 't verwijderen van oude takken den jongeren gelegenheid te geven zich te ont wikkelen, waardoor de heesters verjongd wordt. Meestal wordt dit werkje evenwel vergeten, doordat velen 't dan te druk hebben, ver schillende werkzaamheden hoopen zich op, daardoor gebeurt het te laat of in 't geheel niet. ROMEINSCHE CAUSERIEËN. Om een stuivertje. ROME, 25 Mei. Het is inderdaad niet zoo eenvoudig, de diepere roerselen van het Ita- liaansche politieke leven te doorgronden. Iedere dag plaatst ons voor nieuwe raadselen, terwijl nog tal van vroegere onopgelost bleven. Is dit een Italiaansche specialiteit of leveren ook andere landen kosteloos zoovele „lastige gevallen"? Doch wat baat 't te vragen? Nemen wij lie ver een concreet geval, het geval van het stuivertje. De Italiaansche staat laat sedert eenigen tijd nieuw bronsgeld slaan van de waarde van vijf en tien centimes. Het zijn handige geld stukjes die veel kleiner van omvang zijn dan de vroegere schijven, welke u ook uit Frank rijk en Engeland bekend zijn en welke een niet gering gewicht vertegenwoordigen zoodra zij „in vereeniging" u tot tijdelijk eigenaar kiezen. Deze nieuwe geldstukken echter zijn inder daad keurig afgewerkt, en zij dragen de beel tenis van den Italiaanschen koning, zooals dat recht en billijk is. De bedoeling is langzamerhand al de be schadigde en gedeukte oude schijven te doen verdwijnen en te vervangen door de nieuwe pasmunt. Tot dusver is alles normaal. Niemand zal hierin een wereldschokkende en gevaar voor arm ik had geen vooruitzichten, 't kon jaren duren, eer ik in staat was je als mijne vrouw te onder houden. Mocht ik toelaten, dat gij om mijnentwil je jeugd treurende doorbracht, dat een ander, misschien gelukkiger lot je zou ontgaan? Dat nooit! En daar ik je edelmoedige gezindheid kende en wist dat gij het mij ééns gegeven woord nooit zoudt willen verbreken, deed ik met bloedend hart wat ik moest doen gaf ik je de vrijheid terug door mijn gewaanden dood „En trouwde zelf gauw met een rijke weduwe! vulde de dokter buiten de deur den volzin aan. „Die vent liegt dat hij zwart wordt! De hemel sta je bij, gij, dierbare Engelbert, als ge mij vroeger of later in handen valt!" De dierbare Engelbert scheen intusschen met zijn opofferende liefde en bloedend hart niet den minsten indruk op zijn vroegere verloofde te maken. „Doe maar geen moeite, ik laat mij niet meer om den tuin leiden," antwoordde zij min achtend. „De trouwbreuk had ik u vergeven, die ellendige komedie vergeef ik u niet. Had ik ooit kunnen denken, dat ik te arm voor u was, dat onze verloving u drukte, dan zou ik u terstond den ring hebben teruggestuurd. Een openhartig woord zou u al dat liegen en huichelen en mij dit bittere uur bespaard hebben." Nu voor de eerste maal dreigde hare stem in snikken over te gaan, maar niet langer dan een oogenblik; zij beheerschte zich weer en ging met toenemende verontwaardi ging voort: „En dat ik iemand als u heb liefge had! Dat ik om uwentwil mijn jeugd verspeeld, om uwe nagedachtenis te cercn de hand van een achtenswaardig man afgeslagen heb!" „Dat ontwikkelt zich uitstekend!" dacht dokter Hagenbach, steeds achter de deur staande, ter den staat opleverende gebeurtenis kunnen zien, zelfs met den besten of kwaadsten wil niet. Dat de nieuwe pasmunt de beeltenis van Vittorio Emanuele III vertoont, is ook al niets buitengewoons. De oude vertoont evengoed het portret, zij het dan ook lichtelijk of zeer gehavend, van den grooten eersten Vittorio Emanuelle. Uitgesloten is dus elk vermoeden dat 't stui vertje zelf de oorzaak zou kunnen zijn van po litieke rampen. Het is een goed stuivertje, een nationaal en tevens monarchistisch stuivertje, en daarmede: basta. Mag ik thans minzaam verzoeken het stui vertje even aan zijn lot over te laten met mij de kronkelpaden van den fascistischen tuin te betreden? Het is een schoone tuin, wat jong nog van aanleg, maar veelbelovend en vol krachtig op gaand hout. Voordat deze tuin nu tot openbaar park werd, kweekte men er de plant die tot de familie der „republicaceeën" behoort. Maar toen de tuin tot publiek park werd verheven, verdween met wortel en tak de ge noemde plantensoort om plaats te maken voor de Koningsbloem. Met andere woorden: het fascisme ver klaarde, na de verovering van Rome, door en door koningsgezind te zijn geworden. En in hoofdzaak is het dat ook. Ook hier dus niets wereldschokkends. Ieder een, en dus ook een politieke partij, heeft het recht een oordeel te hebben over den meest gewenschten regeeringsvorm, en dat oordeel eventueel te wijzigen. Niets zou dus natuurlijker zijn, dan dat het fascisme, dat nationalistisch is en trouw heeft gezworen aan de monarchie, met het nieuwe stuivertje in vrede en eendracht ging leven. Edoch, dit is niet het geval. En het merk waardige is dat noch het stuivertje noch het facisme daaraan schuld heeft maar wel het knoopsgat. Een ongeluk ligt vaak in een klein hoekje. Welnu dit speciale ongeluk ligt in het knoops gat. Hetgeen merkwaardig is maar niettemin onomstootelijk vaststaat. Om u te verklaren, waarom het knoopsgat in deze zaak zulk een wonderlijke rol speelt, dien in vooraf toch nog even op het stuivertje terug te komen. De fascistische regeering wenschte de nieuw aan te munten stuivers te voorzien van het fascistische embleem, de strijdbijl met den bundel stokken er omheen, in plaats van de beeltenis des konings. Maar het schijnt dat de koning het besluit daartoe niet heeft willen onderteekenen. Ziehier dus de schakels van het drama. En ziehier tevens de verklaring, hoe het stuiver tje in het knoopsgat kwam. Het werd tot distinctief voor degenen die wèl koningsge zind zijn maar niet fascistisch. En het werd tevens een doorn in het oog der fascisten. Want, en dat is kenmerkend voor den gees testoestand van 't Italië van heden, elke han deling, ook al is deze geenszins in strijd met een onderdeel der principes van het facsisme wordt beschouwd als tégen het fascisme ge richt, enkel en alleen omdat zij niet fascis tisch is. De fascisten zijn koningsgezind, de dragers van het knoopsgat-stuivertje zijn dat ook. wijl hij zich vergenoegd in de handen wreef. „Nu, die zaak kan nog wel terechtkomen." „Leonie, gij breekt mij het hart," verzekerde Wilman, beide handen op de maagstreek leggende. „Als ge wist wat ik leed ik heb nooit iemand anders liefgehad dan u!" Hij wendde een poging aan om haar te naderen, maar zij week met een gebaar van afkeer achteruit. „Als ik u verzoeken mag, mijnheer Wilman we zijn nu uitgepraat en hebben elkaar niets meer te zeggen. Ik eisch niets anders van u, dan als het toeval ons soms nog eens te zamen mocht brengen, wij elkaar niet kennen en elkaar nooit gekend hebben." Engelbert haalde bij dit gezegde heimelijk, maar verruimd adem; hij had niet gedacht er zoo gemakkelijk af te komen en maakte zich gereed zoo schielijk mogelijk, maar toch op waardige wijs den aftocht te blazen. „Gij veroordeelt mij ik moet daarin berusten," zeide hij op droef- geestigen toon. „Vaarwel, Leonie! De schijn is tegen mij, maar gij zijt toch mijn eerste en eenige liefde geweest!" Hij wierp zijn vroegere verloofde nog een wee moedigen blik toe en maakte zich toen ijlings uit de voeten. Buiten de deur achterhaalde hem echter het noodlot in de gestalte van dokter Hagenbach, die hem zonder omwegen bij den arm greep. „Nu zullen wij eens een paar woorden met elkaar wisselen, mijnheer Engelbert Wilman," zeide hij, j terwijl hij den verschrikten man zonder mede- doogen naar het andere eind van de gang mede- i trok, waar zij buiten gehoor waren. „Lang zal ik mij niet met je inlaten, maar zeggen wil ik je toch, dat ge een smeerlap zijt!" j (Wordt Vervolgd)*

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 1