Gemengd Nieuws. vingsmiddelen. Zonder dat er bij den publieken verkoop naar de kwaliteiten van de koopers werd gevraagd, verkocht men dezen allerlei verdoovingsmiddlen vor een appel en een ei. Obscure lieden kochten groote kvvantuius, die zij in den sluikhandel brachten. Een streng onderzoek bracht aan het licht, dat verschil lende in beslag genomen partijen uit regee- ringshanden kwamen. Zonder eenige wettelijke restricite werden op die manier bedwelmings middelen in het verkeer gebracht. Een der voornaamste moeilijkheden om den handel te verminderen en het aantal dope lijders te beperken, ligt in de Amerikaansche wet. Deze is niet zuiver genoeg in haar om-, schrijving. Advocaten kunnen op allerlei wij zen die wet verdraaien en de schuldigen uit de handen van de justitie houden. Een ander feit moet men evenmin onderschatten. Vele politie agenten en detectives, en speciaal douane beambten sluiten de oogen bij de inspectie voor een flink bedrag in dollars. De ambte naren worden miserabel betaald. Zij hebben een „soft job". Kunnen zij er wat bijverdienen dan laten zij dat gewoonlijk niet verder er nog altijd te veel rechters, die er geen mis daad in zien, wanneer iemand clandestien ver- doovingsmiddelen verkoopt. Zij, die zich be dwelmen willen, moeten dit maar zelf weten. Het Congres heeft de kortzichtigheid begaan, om de verbodswetten op de verdoovingsmidde- len vast te lijmen aan de „prohibition" -wetten. Die samensmelting van twee geheel verschil lende wetten is, volgens de experts, glad ver- keerd. Volstead heeft niets uit te staan met ver- doovingsmiddelen als heroine, morphine en der- gelijke. De „bootlegger" is er gekomen door een wet, die door de meeste Amerikanen be schouwd wordt als een „joke" en waartegen honderdduizenden dag in dag uit zondigen. Narcotische middelen leveren een groot gevaar op voor de samenleving, een gevaar dat dui- zendmalen erger is in zijn afschuwelijke ge volgen, dan alcohol. Bedwelmingsmiddelen komen in 't geheim regelmatig door de douane binnen. Het wordt hoog tijd, dat er onder deze lieden schoon schip wordt gemaakt. Het Amerikaansche publiek wordt eiken dag een beetje meer ongerust over den omvang van het kwaad. Men hoopt dat de beraamde maatregelen het gevaar zullen beteugelen. G. S. ONZE E I L ANDEN VAN ZATERDAG Malabar—Kootvryk. Net zoo snel als de gedachte Komen teekens naar ons toe, 't Beste is om niet te vragen Waarom en waardoor en hoe. Door de groote wereldruimte Vlogen van het Indisch strand Voor het eerst de wonder vonken Regelrecht naar 't Moederland. „Moederland"— dat klinkt zoo aardig, Want je denkt aan een persoon Hier is het een dwerg-mamaatje Van een reuzen reuzenzoon. En wat weet die kleine moeder, Die zoo „op haar eigen" leeft, Weinig van haar verre kindje En hoe 'tzich ontwikkeld heeft I Of de nieuwe snelverbinding Bliksemsnel door het Heelal, Méér contact, méér interesse Tusschen beiden brengen zal? Leeren wij dat kind waardeeren Met zijn rijkdom en zijn pracht, Vóór dat een vreemde Voogdijraad Het onttrekt aan d' oudermacht ('tZal dan gaan als met de vonken Van de eerste seinerij Vriendelijk bedoeld voor Holland, Gingen z' onzen neus voorbij.) CLINGE DOORENBOS. BERLIJNSCHE CAUSERIEEN. Meisjes-studentjes en edel-valuta-bruid jes. De Berlijnsche Adam en de dollar-appel. BERLIJN, 11 Mei. Baronnesje, gravinne tje, of von und zu zijn.daar is tegenwoordig geen lumpige Hunderttauserder meer mee te verdienen(lees op te lichten) en in de vreem delingen is de klad!.Het eenige wat nu nog opgeld doet is.„Hollandsch meisjesstudent je" of „Farmersdochter uit Amerika" te zijn. En dan natuurlijk niet bij vreemdelingen. Bij Duitschers, die tegenwoordig beter in de contanten zitten dan valutariërs. Ik weet niet hoeveel Hollanders ik hier al ontmoet heb, die in den trein hadden kennis gemaakt met een dame van de groote Berlijn sche wereld, de echte oude aristocratie.(kon je direct zien), /(Grafin von Zus ond Soo", „Baronnin zu Lichterfelde und pahlem", met het gewone trucje, een koffer, waarin het biljet zat, die maar niet open wilde. Koffer natuurlijk met een kroon. Sprak je van op- lichtsters,dan lachten ze, en hun aristo cratische dame was dan steeds een uitzondering Hem namen ze niet. Zag je ze terug.dan gebeurde het vaak, dat ze heelemaal niet meer over de „bewuste" spraken, deze totaal ver geten schenen, en haar nog slechts voelden in hun portefeuille, die flink was „opgelicht". Maar dat was in den tijd, toen de vreemde lingen het Duitsche land overstroomden. Nu zijri de rollen omgekeerd, worden Duitschers slachtoffers van zeer rijke jongedames, die ze in den trein of elders toevallig ontmoetten en die zich dan na eenige reserve ontpopten, als Amerikaansche Farmer-dochters of Holland- sche meisjesstudentjes, die in Berlijn geen weg of steg wisten. In de kranten is reeds herhaaldelijk gewaar schuwd voor kennismakingen in den trein. Alleenreizende dames voor heeren, die zoo be reidwillig zijn haar koffers te dragen (en er mee verdwijnen), heeren voor alleenreizende dames, dekt... Maar wanneer Adonis zichzelf ont- Een land dat langen tijd overstroomd is ge worden van vreemdelingen moet onvermijdelijk het slachtoffer worden van hetgeen er, bij zui vering daarvan... (door markstabilisatie en strengere paspoort-controle)... in achter blijft. en "iet een vreemd accent en een ledige portemonnaie pseudo-valutarier wordt en alle middelen goeddunkt om aan den kost te komen. Duitschland is een van die landen. De rollen hebben zich echter omgekeerd. Thans zijn het meestal geen vreemdelingen meer, die slachtoffers worden van toevallige kennis makingen met baronnesjes en gravinnen... die enkel in den reuk der adelijkheid hebben „gestaan"... als kamenierster... nu zijn het Duitschers, die slachtoffer worden van zooge naamde vreenulelingetjes, die voor Edelvaluta- Braut spelen en wier vreemd accent al vol doende is om het volle vertrouwen te wekken en marken los te krijgen. Het accent werkt zoo verblindend, dat zelfs Duitsche dienstboden, die bij vreemdelingen hebben gediend, het klaar spelen geloof te vinden. Te meer de mark in waarde vermindert, te meer maakt» het woord „dollar" Adam blind. Wat doet men al niet uit liefde.voor zich zelf. Zien de Adams zich bedrogen... maar de liefde (voor den dollar of gulden) is lang blind.dan zwijgen ze liever over het geval. Men ziet zijn naam niet graag in een krant en in een oplichtingsproces.ter aanduiding dat men een gans is. Enkele gevallen komen uit... Dat van een der Hollandsche meisjes studentjes zal u als typisch voorbeeld intres- seeren: Een rijk Gutsbesitzer zit in den trein en verveelt zich. Tegenover hem.rookcoupé een allerliefste jongedame, wier kofferslot na tuurlijk weer defect is. Hij is handig!... De koffer raakt open, de reis is lang, men babbelt over reizen. Zij is niet afkcering van beleenbare cadeaux. drijft daarop voort en doet soms ineens zeer royaal, omdat juist de wissel van Daddy weer is gekomen, five tausend dollars. Den jongelui wordt het groen en geel voor de oogen... vijf duizend per maand... zestigduizend per jaar... alleen al aan een studentje. Gekapi taliseerd op 5 of 6 een millioen dollars. 20.000 ,illioen mark... ach du Liever... En de Mitgift behoeft niet eens Gegengift te zijn... mooi bovendien. In charmante opgetogenheid leest zij hen brieven voor uit Amerika, met dure Amerikaansche postzegels er op... En wat is ze Amerikaansch nonchalant met geld, allerliefst! Maar als ze getrouwd zijn, zal hij dan toch... Hij bouwt kasteelen met Ameri kaansche dollars, vermoedt niet dat hij niet de eenige is, die bouwt! Ze worden zoo ver trouwelijk samen, dat hij haar zelfs geld mag leenen. Want ze is een echte Amerikaansche ^«11- Zij is studentje in de medicijnen op reis, om Duitschland te zien. Ouders zijn in Holland. Vrije opvattingen.Meisjes kunnen best alle- leeiï reizen. Zij is dol op landelijk schoon... Hij spreekt van zijn streek, waarheen hij terug keert. Zij wil die zien, vraagt adressen van hotels. De indruk op hem is zoodanig (alleen reizende jongedames zijn vanzelf bemiddeld en tienduizend gulden is hier al 150 millioen), dat de jongeling haar persee aan zijn moeder wil voorstellen, aan zijn zusters.Zij moet bij hem thuis logeeren. Hij heeft ook in Holland ge reisd wunderschones Land!.Zij vindt Duits land mooier.Met een accent! Ontvangst in de familie allerprettigst, blijft logeeren éen week, twee weken, drie en vier. Een verloving rijst aan den horizont op Bezoek aan haar ouders in Holland wordt be sproken. Zij vertrekt ter voorbereiding van het heugelijk nieuws. Heele familie aan den trein... tranen. Volgenden dag brengt post brief van de bank „Fur" Zahlung gegeven Schek zwei Millionen" dollarprinses, speelt soms erg hoog, en verspeelt nog hooger, verspeelt eigenlijk altijd en kan daar zoo" schattig om lachen. En omdat geen der aanbidders, voor dollarbruid-jager wil doorgaan, omdat ze zelf rijk zijn, halen ze de honderdduizendjes en halve millioentjes zoo maar losjes uit hun vestjeszak.Op een dag nadat de cheque al een week uitbleef.hooren ze niets meer van haar. Niemand wil het voor den ander weten. Maar een man is gewoonlijk babbelzuchtiger dan een vrouw, niet het minst in de liefde... Ze weten het van elkaar ten slotte en van allen te zamen weet de Kriminal- polizei het. Die zoekt óók niet in Amerika, ziet beter kansen in de grootstad Berlijn, waar iemand spoorloozer verdwijnen kan, dan in een geheel werelddeel. Zoekt en vindt.de Amerikaan sche dollarbruid, paardrijdster, autobestuur ster farmersdochter, studentje, die een echte Amerikaansche was, zoo schattig nonchalant met geld kon omgaan en zelfs dollarbiljetten slingeren liet.in de persoon van.het 23 jaar oude dienstmeisje Margerethe Ebhardt. Volbloed Duitsche... met een Amerikaan- schen knoop in haar tong, eenige bij het tafel dienen aangeleerde manieren en een voldoend gezond verstand om te weten dat Adam zelfs in 1923 nog een idioot is, en dat de liefde (voor dollars) blinder is, dan de echte. Stekeblind. zelfs voor een dollar-keukenprinses. Een groot-stad heeft malle kostgangers, vooral onder de Adams. En de moderne Eva wisselde slechts haar appel voor een dollar, waarop Adam zich na zooveel eeuwen nog altijd blindelings de tan den uitblijt. I bosschen van bamboeplanten en elzen en het hooge gras. Men moest een rivier oversteken langs een zeer primitieve bamboebrug, waarbij levens gevaar niet uitgesloten was. Na een tocht van verscheidene dagen door dichte bosschen bereikte het gezelschap ten slotte de lrrawaddy-rivier. Clemenceau als Regisseur. Gedurende de heete dagen is de zaal van de „Opéra-Comique", die donker is en waar de stoelen inet hoezen zijn overtrokken, een heerlijke oase. Daar toeft, zoo vertelt de „Petit Parisien", nu vaak de groote Clemen ceau, die er een oogje houdt op de repetities van het tooneelstuk: „Le Voile du Bonheur" Tsjang I, de blinde dichter, die zich geluk kig waant, zoolang hij niet ziet en die, wan neer hij het gezicht heeft teruggekregen, zijn geluk, stukje voor beetje ziet uiteenvallen, wordt hier gespeeld en gezongen door den bariton Lafont. Heel goed. Maar Clemenceau is een streng rechter: „Ah, had-je Gemier daarin moeten zien, roept hij uit. Daarop keert hij zich tot Charles Pons, den componist der bij het stuk behoo- rende muziek, wien hij een steek onder water geeft, met de woorden: „Ofschoon ik niet kan tegenspreken, dat Lafont zich niet door de muziek van de wijs laat brengen!" Het orkest zet in, soepel, expressief, juist de intenties van zijn dirigent volgend. Een violoncel klaagt, terwijl een fluit een hooge keel opzet en er dwars tegen in gaat. Het is niet om aan te hooren, zoo merkt de Tijger op, maar och, dat is al een heel ding. Lafont, die zich verbeeldt, dat hij overal vemind en vereerd wordt, zingt: Le ciel est bon, la terre est douce; La chine est un divin séjour Dans mes habits brodés, je ne suis rien qu'un homme Mais'des dieux je me sens l'égal! Met een enkel gebaar legt Clemenceau, zuu- wel den zanger als het orkest het zwijgen op. En de stem, die zoo vaak uit naam van Frankrijk heeft gesproken, laat zich hooren: Lafont! Mijnheer de president? Wee u wel wat eigenlijk een God is? Het bloemenparadijs. Mr. F. Kingdon Ward van de Royal Geogra phical Society hield, naar de „Daily Chronicle' v.,. „..u.o uil- meldt, dezer dagen te Londen een lezing over betaald aan het meisjes-studentje, gescheurd een der meest romantische streken der wereld, uit boekje van verdwaasden Gutsbesitzer en een „paradijs van bloemen". Dit is het woeste, met zijn naam onderteekend. Binnenkomendebergachtig gebied tusschen de Trawaddy en rekeningen wijzen verder uit, dat de lieve ken- de Jangtse Kiang. Na op een hoogte van 6000 nis de inkoopen, die ze voor haar vertrek het stadje had gedaan... evenmin betaalde. Omdat de jongeman werkelijk eerlijke bedoe lingen had gehad... (ook met haar guldens) wordt de zaak aangegeven.De politie zoekt niet in Holland. Zij vindt Schwindel-studentje in Frankfort, 23 jaar, oude Wilhelmina Rensch, gewezen dienstbode-hulpverpleegster in een ziekenhuis... Tegenwoordige beroep.op- lichtster! Ander geval... Thans Amerikaansche mil- lionnairsdochter. „Daddy heeft ein very big Farm, nice fellow, send every Monat five tau send dollar she student Medicin, musz abstu- deer in Berlin... etcetc!" „0, no,... family er niets tegen, dat ook met Duitscher trouw, want self Deutsche oorsprong, Ellen Franck! Duitsche naam!" Soms heette ze in eens Ellen Millke. Zij kleedde zich als een echte Amerikaansche, ging met gemaakte ken nissen paardrijden... „Daddy heeft twintig horses, you know." Zij is zoowat te paard ge boren, rijdt zelf auto, is omgeven door edel moedige jonge Duitsche ridders die er niet kwaacf bij zitten, en haar allemaal den weg- in Berlijn willen wijzen; elkaar niet zien of luch ten kunnen. Want dat is haar systeem... En elk wil altijd royaler doen dan de ander. SCHETSEN VAN WILLEM BROEKHUIJS. VI. SIC TRANSIT GLORIA MUNDI. Nog dikwijls dénk ik aan hem, m'n ouwe, trouwe uitsmijter: beeld van naieve eerlijkheid en trouw. Er zijn menschen wier oprechtheid sedert hun éérste woord, ja, na een énkelen glimlach voor goed iri ons vaststaat. Zóó iemand was de gewezen-agent van politie W.... Ja, Johan was politie-agent geweest in D. Eerlijk gezegd was hij te goed voor deze betrekking. Nóóit bekeurde hij iemand, nimmer „bracht hij iemand op." Dit was jaren goed gegaan, totdat de Commis saris hem eens goed onder handen nam en dreigde met ontslag. 1 Na afloop van deze onverkwikkelijke-conferentie verzekerde Johan op de wacht, ,.dat-ie verdikkie de eerste de beste die dien avond tegen de Groote kerk aanwaterde zou bekeuren." Het toeval wilde echter, dat die eerste-de-beste de Burgemeester was, die een weinig aangeschoten uit de Binnen-Sociteit kwam en blijkbaar de waterplaats niet goed kon vinden. Johan, denkende aan de vermaning van de Com missaris pakte baron toen deze niet ge-J negen was op de gebruikelijke vragen te ant woorden „bij z'n kraag" en „bracht Z.E.A. op." Drie weken later werd de arme kerel ontslagen enjtort daarna kwam hij bij mij in dienst. 1 meter over passen en gletchers te zijn getrok ken, stak hij de Si La over en kwam in een diep, door ijs uitgesleten ravijn, dat Vallei van Hail geheeten. Eén plek', de „Marmeren Pas", was zeer moeilijk over te trekken. Zij was dicht be groeid met sub-tropisch geboomte, varens en orchideeën. De Salween-rivier was hier veertig voet gestegen, ten gevolge van het smelten der sneeuw. „Vlak boven den pas komt de machtige gletcher-stroom van de Gomba La aanrollen over een veld van rotsen, die zoo groot zijn als een huis," vertelde mr. Kingdon. „Wij ver lieten thans de rivier en beklommen de steile rots boven den stroom. Het pad .waarlangs wij heel behoedzaam liepen, ging langs een diep ravijn tusschen de hooge granietrotsen en één verkeerde stap beteekende een wissen dood.i Voor mij was het pad wel vrij gemakkelijk be gaanbaar, maar niet voor de dragers, die zwaar beladen waren. Vandaar hun gewoonte om de pakken te dragen aan een riem, die om het voorhoofd is bevestigd, waardoor zij hun han den vrij hebben. Het gezelschap ontmoette twee Kintzai's, dwergen, die bijna geheel naakt waren. Zij boden aan als gids te dienen door de dichte Nee? Bent u dan nooit in de Champs- Elysées geweest? Welnu, een God, dat is iets enorms. Wanneer een God spreekt, dan brult hij, wanneer een God gromt, dan is het alsof het dondert. Wanneer u zich dus als een God voelt, dan moet men dat hóóren. Opnieuw wordt begonnen en dezen keer zet Lafont een geweldige keel op. In het stuk komen twee of drie liefdes duetten voor. Een Chineesch toneelspeler, die ook bij de repetitie aanwezig is, merkt op, dat men in China minder blijk van zijn liefde geeft en elkander na een amoureus duet ook minder vaak omhelst. Clemenceau heeft de opmerking gehoord, komt naderbij en vraagt, of een zoo beroemd dichter gelijk Tsjang, "in China alleen maar een snor zou dragen, of dat hij ook niet recht op een sikje zou hebben. Volgens den Chinees zijn sikken echter geen mode meer in zijn land. Weliswaar moet Con fucius een sik hebben gedragen, doch die tij-1 den zijn lang vervlogen. In de tweede acte moet Tsjang een papieren venster „inslaan" om dan de ontrouw zijner vrouw te zien. Dat doet men met een natten vinger, legt Clemenceau uit. Om een ruit te breken, maakt een Chinees eerst zijn wijsvinger nat, zooals men het hier doet om een blad om te slaan. Lafont belooft dien raad ter harte te zullen nemen. leven en beweging aan het stuk. De Tijger is in zijn element. Hij ziet ci jeugdig uit en is dankbaar jegens iedereen de acteurs, de musici, de electriciens, de ma chinisten. Hij is een type, zooals de volksmond zegt. VEItMOKIDllKIR EEN VOORBEHOED MIDDEL TEGEN ZIEKTEN l Het is een interessant vraagstuk in hoe verre lichamelijke vermoeidheid de vatbaar heid voor ziekten beïnvloed. Daaromtrent zijn, naar het laatste „Science"-nummer meldt, proeven gedaan op ratten, aan de „John Hopkins School of Hygiene and Public Health" in Amerika, waarbij tot verrassing der onderzoekers het resultaat verkregen werd, dat ratten, die na drie perioden van afmatting met kiemen van longontsteking geïnfecteerd werden in het algemeen minder vatbaar waren dan ratten die niet vermoeid waren. In 13 van de gevallen waren de vermoei de dieren meer vatbaar, in 20 was er geen verschil, in 67 was het weerstands vermogen der vermoeide ratten belangrijk grooter dan dat der normale dieren. Natuurlijk kunnen uit deze proeven nog geen gevolgtrekkingen gemaakt worden met betrekking tot de vatbaarheid van den mensch voor longontsteking en andere ziek ten, maar toch zijn ze wel zeer interessant, vooral waar bij dergelijke proeven met teta nus overeenkomstige resultaten verkregen zijn. De vermoeidheid werd teweeggebracht door de ratten te laten loopen in ronde eekhoornkooien, welke met behulp van 'n kleinen motor in beweging werden gehou den. De ratten moesten van deze oefening niet veel hebben, en sommige waren zóó slim, dat zij met pooten en staart in de lucht op hun rug gingen liggen zoodat het rad onder hen wegslipte. Geen insubordinatie. Voor den Krijgsraad te Aldershof in En geland heeft dezer dagen een zekere Bliss, soldaat bij de Royal Dragoons, terecht ge staan. Hij was aangeklaagd wegens insu bordinatie, omdat hij. een officier had ver zocht hem „als een menschelijk wezen en niet als een hond" te behandelen. De Krijgsraad sprak den slag twaalf ging hij naar huis en precies twee uur kwatn hij terug. De buren konden zeggen: „daar gaat Johan, het is twee uur". Zij zouden als de buren van Immanuel Kant de klokken, naar zijn regelmatig voorbijgaan, gelijk kunnen zetten. In de wachtkamer zat hij dagelijks eenvoudig schrijfwerk te verrichten en met „onze" cliënten te „boomen". Altijd had hij 't hoogste woord en altoos „streed hij voor de zaak." Vroeg iemand zijn oordcel over dezen of genen advocaat, dan volgde Johan een vaste tactiek. Betrof de vraag een bekwaam jurist, dan ant woordde hij met voorname minachting: „Mr. X? Hum? Dót is nu juist geen licht. Soms wint-ie 'n zaakje; hij heeft 'n enkele maal opflikkeringen van verstand." Gold de vraag een juridische nulliteit dan luidde Johan's antwoord: „Mr. XX? Praat U dóar niet van, meneer. Als ik over hém begin ben ik morgen ochtend nog niet uitgepraat. Dat is nog es 'n advo caat! Van 'n dagvaarding in 'n strafzaak of tuigenverhoor in Maar de groote vraag is dan: wat moet de bedrogene doen om zijn"wanhoop over zooveel ontrouw te toonen? Is het in China de ge woonte, dat bedrogen echtgenooten zich uit wanhoop de haren uitrukken? De Chinees be weert van neen, ten minste niet als regel. Daarom wordt besloten, dat ook Lafont zijn kapsel ongeschonden zal bewaren. In de beste stemming wordt verder gewerkt. Clemenceau bezielt het oeuvre. De kleinste vry. Door een uil aangevallen. Een groote bruine uil deed dezer dagen woedende aanvallen op mrs. Poster Hough ton, Ruins Farm, Amptill, Bedfordshire, toen deze waardige vrouw het linnen op de droog lijn hing. De vogel pikte naar de oogen van de vrouw en trok haar verscheidene lokken haar uit het hoofd. Zij werd zelfs zoo mis handeld, dat een operatie moest volgen. Naderhand werd bevonden, dat de uil een nest met jongen in de buurt had. Het ge- heele gezin werd doodgeschoten. Gebrek aan kikkers in Engeland, In Engeland doet zich thans het merk waardig verschijnsel voor, dat er gebrek is ontstaan aan kikkers Zooals bekend worden jaarlijks duizenden kikkers'door de medische laboratoria gebruikt voor geneeskundige ex perimenten, terwijl ook voor de vischvangst. I groote hoeveelheden worden gevraagd. Daar enboven hebben de Londensche en andere dierentuinen dagelijks een groot aantal noo- dig als voer voor verschillende dieren. Voor den oorlog leverde het vangen van kikkers een lucratief bestaan op, doch tegen woordig is er maar weinig animo meer voor dit beroep. De handelaars in kikkers willen tegenwoordig met pleizier drie stuiver voor iedere kikker betalen, en een pond per hon derd, maar zij kunnen ze er niet voor krij gen. EEN ONTDEKKINGSREIZIGSTER ONDER DE KANNIBALEN. Wekenlang is zij de eenige passagier geweest aan boord van de kustvaartuigen. Zij is een autoriteit op het gebied van het kannibalisme. Verscheidene menschen beweren, aldus mrs. Cameron, dat het kannibalisme niet meer be staat. Op vele eilanden hebben de bewoners mij echter openlijk gezegd, dat zij menschen- vleescheters waren. Eens werd zij gevangen genomen door een vijandigen kannibalenstam. Ik werd voor het Opperhoofd gesleept, en door hem te midden van de kleinere hoofden neergezet, die in een halven cirkel voor een kleihut zaten. Zij likten zich de lippen in afwachting van het feest maal. Het opperhoofd was verbaasd over de kleur van mijn huid. Ik was de eerste blanke vrouw, die hij zag. Zoo verbaasd zelfs was hij dat hij niet wilde gelooven, dat ik heelemaal blank was, en hij verzocht mij dan ook drin gend mijn schoenen en kousen uit te trekken. Toen hij zag, dat ik ook witte voeten had, werd zijn houding heel anders. Hij was toen op eens bijzonder vriendelijk en hoffelijk, en gaf mij onder hoofsche gebaren mijn vrijheid terug. In Nieuw-Guinea houdt men er vreemde hu- welijksgebruiken op na. Als een jonge man een vrouw op 't oog heeft, scharrelt hij paradijs- vogelveeren bij elkaar en maakt daar een meer dan drie voet hoogen hoofdtooi van. Dan smeert hij zich in met cocosvet, en polijst zich tot hij glimt als een kachelpijp. Aldus versierd, slentert hij naar de vrouwen, die op het veld werken alleen de vrouwen werken in dat gezegend oorden stelt zich op voor degene, welke hij tot vrouw begeert. Hij zegt geen woord, doch kijkt haar strak in de oogen. Daarna knakt hij met zijn vingers, een voor een, en wacht op antwoord. Indien zij glim lacht, is dat antwoord gunstig. Half gaar varkensvleesch vormt den hoofd schotel op den bruiloftsdisch, en van iederen gast wordt verwacht, dat hij er minstens 5 pond van opeet. MIJNONGELUK TE ETGELSHOVEN. Een arbeider gestikt. HEERLEN, 16 Mei. Een ernstig ongeluk gisteren gebeurd in afdeeling V. van de mijnen „Laura" en Vereeniging" te Eygels- hoven. Een opzichter vond bij zijn controle een gang twee mijnwerkers bewusteloos den grond liggen. Onmiddellijk werd hulp ingeroepen en met het zuurstofapparaat de kunstmatige ademhaling toegepast. Een der arbeiders, zekere L. Gerards uit Nieuwenha- gen kwam na eenigen tijd by. De andere echter, de 35-jarige ongehuwde arbeider M. Spelthan uit Chèvremond bleek te zijn ge stikt. Een onderzoek heeft uitgemaakt, dat beide arbeiders, die in dienst van den ondernemer Meyer met herstellingen bezig waren een schachtje opgeklommen waren. Daar kwa men zy in een met gas gevulde ruimte. Zij konden toen niet teloos neer, gevolg. meer terug en vielen bewus- met het bovenstaande droevig ONS EIGEN TIJDSCHRIFT. Gered door liaar blanke liuld. Mrs. Charlotte Cameron, de bekende ontdek kingsreizigster, is te Londen teruggekeerd, na een langdurige reis gemaakt te hebben over ..v. uvuvic. ue Kiemste weinig bettende eifanden der Stille Zuidzee. beweging wordt door Item aangegeven. Hij i zij trok langs Oost-Indie, Sarawak en de bepaalt de verschillende standen, hij geeft eilanden langs de Noordkust van Australië. tuigenverhoor in 'n civiel geding bliift comnl?£I ■,LJaarkaatdeglorieder niks over als hij de zaak in handen heeft." en I h'J" llevel,nBswoordv», want elk Vroeg ik hem soms: „maar Johan, waarom praat je nu zoo over „onze geachte confrères." Dat moet je niet doen! Foei, schaam-jc vijf minuter" dan antwoordde hij heel ernstig„Ja, ziet U meneer, zeg ik niks, dan deuken de lui: „dat is 'n goeie"; roem ik de goochemers, dan gaan ze daar heen, als U ze soms niet kunt of wilt helpen, en dan blijven z' er hangen ook, omdat 't 'n goeie is. Prijs ik 'n ezel, dan komen ze vanzelf met hangende pootj terug." Dat was zijn logica en al praatte ik ook als Brugman, 't baatte niets. Reus van een kerel, zou hij voor mij door het vuur gaan, en o wee, de „mannetjes-putter", wiens bezoeken mij minder aangenaam waren. Johan pakte hem heel voorzichtig bij kraag en zitdcelen, en dan ging 't tjock-tjock-tjock door den gang naar buiten. Bij de deur nam hij een klein loopje en wierp z'n „vrachtje" met een „Sic transit gloria mtindi", in de goot. Dit „Daar gaat de glorie der wereld" wa lederen morgen om 8 uur was hij-present, klok- j wuiiueii neeri. en dan geheimzinnig fluisterend: „En z'n geweten, meneerz'n gewètennouals-ie zich die !uxetveroorlooft, dan trek-ie 'r zich 'n beetje van an. Zeker groot man heeft de onbeschaamd heid gehad om te zeggen, dat 'n domme flater erger is dan 'n misdaad. Ik geloof dat hij deze leer nog verder drijft, en in zijn filosofie 'n clomme flater de eenige mogelijke misdaad is. Geloof me, meneer, 'n handige kerel 1 Dié komt 'r wel," en dan kcek- ie z'n slachtoffer aan met z'n goeie, trouwe oogen, die op zoo'n oogenblik glinsterden van plezier, alsof-ie zeggen wilde: „Wat ben je toch nog een boertje." v.«: vrachtje leverde hém een halve flesch cognac op, ,,'n pierenver- schrikkertjc" zooals hij 't noemde, dat hij 's avonds mee naar huis nam. Althans, zoo werd door hem beweerd... Inderdaad beu ik wel eens bevreesd geweest, dat de keuken „aandeel in de winst" had, want onze keukenprinses galmde de bekende woorden steeds na, telkens, wanneer Johan zijn „schuldigkcit" had gedaan. Mijn vrouw heeft wel eens beweerd, dat er in de keuken ook werd „ge- sic-transit-gloria-mundi-d," wanneer het een of ander voorwerp werd gebroken. Hoe dit ook zij, Johan vervulde zijn uitsmijters- plichten onberispelijk. schenkomst gebruik te maken, en, wanneer ik soms gedwongen was hem te bellen, dan betrof het meestal iemand, behoorende tot de uitge breide klasse van kroegloopers, bordeelbezoekers en andere slampampers. Toch herinner ik me nog zeer goed, dat Johan eens een „WelEd. Gcstr. Heer" moest verwijderen, en, ter waarschuwing, zal ik meedeelen waaroip ik daartoe werd genoodzaakt. Van het nu wel al reeds bekende „Ons Eigen Tijdschrift", uitgave der firma C. J. van Hou ten te Weesp, ontvingen wij dezer dagen het Mei-nummer. Zooals gewoon zag ook dit num mer er, wat de uitvoering betreft, keurig uit. De gebruikelijke kunstbijlage was ditmaal een fragment uit de schilderij „Primevera" van Sandro Botticelli. Verder wordt de lente, zoo wel in beeld als schrift op uitnemende wijze aangekondigd door de diverse medewerkers. Onder den^titel „Natuur en Kunst" brengt Otto van Tusschenbroek een aardig artikel over de Oostersche kunst en het aanpassen der lentebloemen. De hoofdredacteur D. J. v. d. Ven draagt het zijne bij met een interessante beschrijving der Pinkstergebruiken in Neder land en een" leuke kindervertelling. Een geestig gedicht met bijpassende illustratie van Melis Stoke geeft wat afwisseling in de degelijke lectuur en ten slotte nog een stukje muziek, getiteld: „Meiliedje" van Rosij Wertheim. Zoo als men bemerkt is dit nummer weer met van alles rijkelijk bedeeld. Een abonnement op dit degelijk periodiek is zeer gemakkelijk te ver krijgen, de voorwaarden zijn U nog wel bekend. Mr. X., destijds wonende te H., sedert een paar jaren ingeschreven als advocaat bij den Hoogen Raad en wonende te 's-Gravenhage. Dit licht op juridisch gebied koesterde, en koestert nóg een bijzondere antipathie tegen werken en vond 't veel interessanter zijn geluk te beproeven bij de vrou wen van vrienden en kennissen. Zijn succes op dit gebied, was algemeen bekend. Niet lang geleden had hij zijn omgeving weer eens stof tot praten gegeven door met de vrouw van een H'schcn bankier „een Uuitenlandsche reis" te maken. De Rechter deelde blijkbaar de openbare meening. Eenige maanden later werd op verzoek van de vrouw een vonnis tot echtscheiding uitgesproken; de man had verstek laten verleenen en berustte ook in dit vonnis. Zijn huiselijk geluk, zijn maatschappelijke positie, alles was vernietigd door den man die nu tegenover mij zat. Van hém vernam ik de bijzonderheden die nu volgen. Daar Meneer X. niet bijzonder vermogend was fluisterde de openbare meening, dat de bankiers- vrouw hem de middelen voor deze „reis" had verschaft, en toen kort na hun vertrek de Bankier in staat van failliscment werd verklaard en gearres teerd wegens bedriegclijke bankbreuk was 't wéér de publieke opinie die fluisterde dat de vrouw van den failliet de schuldige was, dat zij zich de ver dwenen deposito's had toegeëigend. Hoe 't ook zij, de man stond terecht en sprak het „mca culpa" uit, de Rechtbank veroordeelde I hem tot een jaar gevangenisstraf, een zeer licht Gelukkig behoefde ik niet dikwijls van zijn tus-vonnis, de feiten in aanmerking genomen. Met zijn jonge tweede vrouw in de nabijheid van H. wonend, leefde bankier N. N. eenige jaren ge lukkig en tevreden. Zijn vrouw schonk hem een dochter en dit kind hechtte hem nog sterker aan haar, hij beschouwde het in zijn vaderlijke teederheid als het meest volmaakte wezen ter wereld. Zijn vrouw was gebleven die ze altijd was, koel en teruggetrokken tegenover haar man. Zelfs het moederschap had daarin geen verandering kunnen brengen. Ze had hem getrouwd omdat ze dacht, dat daardoor haar toekomst verzekerd was, want ze was verstandig genoeg om de intellectueele capaciteiten van haar man te waardeeren. Maar er scheen tusschen deze twee karakters zulk een groote ongelijkheid te. bestaan, dat men hen voor menschen van verschillend ras had kun nen houden. Overigens gedroeg de vrouw zich tegenover haar man zoo correct mogelijk. Maar er was in haar geheele houding niets merk baar van dat innige samenleven der zielen, dat aan het huwelijksgeluk zulk een ongemeene bekoring geeft. (Wordt vervolgd

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 3