NELLE'8 ECHTE BAAITABAK 75 ct. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws." BINNENLAND. GAAT VAN VADER OP ZOON ONZE EILANDEN VAN W OENSDAG IC MEI 192 3. De heer Middelkoop komt het eerst aan het woord. Hij komt op voor hetgeen de heer Hu- genholtz voor het personeel in 's Rijksdienst ïieeft gedaan. Ook wijst hij er op, dat voor ontwapening noodig is, dat het proletariaat zich meer verbroedert. De heer N. Jansen spijt het, dat op dezen avond de gemeente-politiek in 't geheel niet is naar voren gebracht. Hij geeft een overzicht van de afgeloopen 4 jaar, dat deze Raad zit ting had en critiseert fel de houding, welke de leden van den Vrijheidsbond daarin hebben aangenomen. Onder meer wijst hij op het „ge meenschappelijk program van de vrijzinnige raadsfractie", hetwelk is onderteekend door beide wethouders en wat zij toen eenmaal zij benoemd waren, als een „vodje papier" hebben beschouwd. Hij herhaalt de wantoestanden tijdens de distributie, met een verlies voor deze gemeente van ruim 15269 gld. Hij legt den. nadruk op het feit, dat de tweede wethouder, al is hij raadslid, toch levert aan de gemeente en toen hiertegen van hoogerhand bezwaar is gemaakt door hem een firma is opgericht, waardoor het toch mogelijk werd de leveran ties te blijven houden. Den eerste wethouder verwijt hij, dat deze meer opkomt voor de belangen van Brielle dan voor de belangen van Hellevoetsluis en verwijst hij hiervoor naar het voorgevallene op de laatste raadsvergade ring. De heer J. A. F. Koot constateert, dat waar spreker zoo verbaasd was over de hooge be lastingen alhier, dat dan toch zeker de her classificatie-plannen voor Hellevoetsluis al zeer onbillijk zouden zijn. Hij vraagt daarom de medewerking van den spreker om dit ge vaar te trachten te bezweren. Betreffende de gemeentelijke politiek onderschrijft hij voor een groot deel, wat reeds door den vorigen debater was naar voren gebracht. Hij wijst er op, dat reeds een tweetal jaren geleden hier een bezuinigingscommissie is ingesteld onder voorzitterschap van den vrijheidsbonder-wet- houder De Boo, doch dat deze commissie haar eerste vergadering nog steeds moet houden! Hij herhaalt hetgeen de vorige debater heeft gezegd over den tweeden wethouder en voegt daaraan toe, dat toen de heer Haas bericht had ontvangen, dat hij niet langer aan de gemeente mocht leveren, deze aan de overige college-leden mededeelde eerst te zullen na gaan, waaraan hij meer verdiende: aan de leve ranties of aan zijn wethouderschap. Toen heeft hij het middeltje uitgevonden om zoowel de leveranties als het wethouderschap te behou- hden en thans levert hij nog steeds onder die firma-naam aan de gemeente. Hierna valt spr. den heer Van Driel aan als verslaggever van de Hellevoetsiuische Courant, welke hij verwijt dat door diens „idioote" ver slagen de lezers in den waan worden gebracht, dat de raédsleden hier „idioot" zijn. Hij be- 1 veelt aan zich te abonneeren op „Onze Eilan- 1 den". (Zie onderschrift), i Daarna leest hij voor de verklaring, welke 1 de wethouders hebben onderteekend bij hun benoeming en welke zij niet hebben nageleefd. I In deze verklaring was o.a. opgenomen de erkenning van de Commissie van Bijstand, welk lichaam door den nieuwen burgemeester met medewerking van beide wethouders is om hals gebracht. Resumeerende constateert hij dat de wethouders-Vrijheidsbonders hier den Raad hebben gemaakt tot een willoos werk- tuig en zij de rechten van den Raad hebben geknot. 1 De heer J. Smit Jr. valt den spreker aan, omdat de Vrijheidsbond ook wil bezuinigen op het onderwijs en dat zij medewerkten aan de vergrooting van de klassen. Betreffende de verkiezing voor den Gemeenteraad merkt hij op, dat de Vrijheidsbond hier er niet eens een gemeentelijk program op na houdt. Hij acht het verkeerd, dat zij hun „groote broer" (de heer Groenewout) lieten komen om goed te praten, wat zij hier hebben bedorven en wensch te wel een vergadering, waar de aftredende raadsleden eens onderling de geschillen in de aanwezigheid der kiezers zouden uitvechten. Tenslotte deelt hij nog mede, dat hoewel hij door zijn weifelde houding als nummer 5 op de Vrijzinnig Demokratische lijst is geplaatst, hij thans heeft besloten een eventueele be noeming (b.v. door z.g. voorkeurstemmen) gaarne te zullen aannemen. De heer J. Voetelink zet een abuis terecht betreffende de hooge aanslag, welke niet alleen uit gemeentelijke belasting bestond. Hij zet uiteen hoe het komt, dat de belastingen hier zoo hoog zijn. De overheid helpt echter Helle voetsluis niet in het bezuinigen. Op de begroo ting van ongeveer 76000 gld. staat een bedrag van 12000 gld. uitsluitend voor politie. Op het adres van den Raad tot opheffing van het Commissatiaat van Politie werd echter nog steeds geen antwoord ontvangen, hoewel reeds verschillende vacatures voor commissaris van politie zijn aangevuld. De hooge belasting kun nen dus niet mede politiek in verband worden gebracht, want op de gemeente-begrooting is bezuinigd, wat er op bezuinigd kon worden. De heer Van der Velde verdedigt nog het standpunt, hetwelk de S.D. A.P. inneemt tegen over het militairisme tegen het door den Vrij heidsbond ingenomen standpunt. De voorzitter (wethouder De Boo) merkt omtrent het beweerde van den heer Jansen op, dat hij van diens partijgenooten ook wel eens een pluimpje heeft ontvangen omdat hij altijd zijn beste krachten heeft gewijd aan de beian-' gen van het Gemeente-personeel. Toen door hem werd voorgesteld (voor de in werking treding van den Arbeidswet) om het Gemeen- tepersoneel de 8-urendag te geven, werd dit voorstel met 1 stem meerderheid verworpen. Die stem was van een S.D.A.P.er! Wat betreft het gemeenschappelijk program van de vrij zinnige raadsfractie, zegt hij, dat de heer Koot dit wilde regeeren op zijn manier, waarom de overige leden dit hebben getraineerd. De heer Groenewout beantwoordt daarna de debaters voor zoover zij op algemeen ge bied zich hebben bewogen. In de plaatselijke politiek begeeft hij zich niet. De vergadering wordt om ongeveer half een door den voorzitter gesloten. NOOT. Wij laten de door den heer J. A. F. Koot gemaakte opmerking over de verslagen van den heer Van Driel ter beoordeeling aan de lezers van de Hellevoetsiuische Courant, doch kunnen niet nalaten den heer Koot dank te zeggen voor de spontane wijze, waarop hij ons blad in deze vergadering aanptees. Waar wij ons meer dan eens afvroegen of in een kleine gemeente als deze een uitsluitend plaatselijk blad eigenlijk wel reden van bestaan heeft en wij ons op het standpunt plaatsen, dat aan een blad met een meer uitgebreid gebied (ook al kan daarin het zuiver plaatselijke niet altijd een zoo groote plaats worden ingeruimd als in een plaatselijk), de voorkeur dient te worden gegeven, doet liet ons natuurlijk aangenaam aan personen aan te treffen, welke dit stand punt onderschrijven. Nochthans stellen wij er prijs op ter voorkoming van misverstand er nadrukke lijk op te wijzen, dat de aanbeveling van den heer Koot als een persoonlijke ontboezeming dient te worden beschouwd en ons blad tegen over alle candidaten een geheel neutraal stand punt inneemt. E. - Voetbal. Door de slechte weersgesteldheid zijn Zondag j.l. geen wedstrijden gespeeld. BRIELLE. Mej. T. P. had aan den Brielschen Straatweg het ongeluk met haar fiets tusschen eenige wagens met paarden bekneld te raken. Deerlijk aan kleeren, fiets en lijf gehavend is zij thuis gekomen, waarna zij zich onder dok ters behandeling moest stellen. De heer J. van hier is bij het fietsen zoo danig gevallen dat hij zijn polsen brak. Dezer dagen is de heer A. Mooldijk te Hoofdplaat (Z.) tot gemeente-opzichter en directeur der waterleiding benoemd. Jaarverslag 1922 van de afdeellng Brielle van de Z.-H. vereeniglng „Het Groene Kruis". Exploitatie Ziekenhuis 499,52 16,80 Salarissen1500,50 Contributies, subsidies en schenking 3049,681 Vuur en licht212,91 Verplegingsmateriaal 107,48 Assur. eu belasting 387,98 Papier en Drukwerk 42,83 Onderh. en Meubilair1009,33 Diversen144,40 129,74 Voordeelig Saldo op 31 Dec. 1922 416,90 ƒ5264,80 ƒ5264,80 OOSTVOORNE. Door de muziekvereeniging „Volharding", dir. de heer L. de Bruijn te Brielle, is op het concours.te Kralingsche Veer een 2e prijs in de le afd. Fanfare behaald, terwijl aan den marschwedstrijd niet kon wor den deelgenomen. VEILINGBERICHT van 11 Mei 1923 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Kropsla 1,40 tot 3,60 per 100 krop. Rad(js ƒ1,20 tot ƒ1,80 per 100 bos. Postelein ƒ0,21 tot ƒ0,23 k.g. Spinazie ƒ2,— tot ƒ4,30 per kg. Peen ƒ12,- tot 17,— per 100 bos. Bloemkool ƒ8,- tot 28,— per 100. Witte Asperges ƒ0,38 tot ƒ0,58 per bos. Blauwe Asperges ƒ0,20 tot ƒ0,42 per bos. Kippeneieren Netto 5,30 per 100 stuks. Eendeneieren Netto 5,20 per 100 stuks. ROCKANJE. Bij de gemeenteraadsverkie zing van heden zijn gekozen de heeren: D. Luyendijk, (S.D.A.P.), M. Oudwater (S.D. A.P.) K. Nietiwland (Bez.p.), C. Beijer (Bez.p.), W. Rietdijk (neutr. p.) C. Klok (anti-rev.) en L. Trouw (Rock. Gem. bel) No. 1, 2, 3, 5 en 6 waren aftredend. Van de 994 stemmen waren er 44 van onwaarde. De S.D.A.P. kreeg 314, de neutr. partij S8, de bez. partij 210, Rock. Gemeentebelang 207. De anti-rev. 131. De beroemde Telepaath-Hypnotiseur en Magnetiseur Maloïtz zal a.s. Donderdagavond in Duinoord een demonstratieavond geven, na Dinsdagmiddag aanvang 12 uur een open bare geheime telepatische opdracht per auto door Rockanje vanaf Duinoord ten uitvoer te hebben gebracht, voor een commissie samengesteld uit de heeren Dr. Rambonnet, L. Trouw, J. de Vries, W. de Waal en L. Gouds waard. Dezer dagen is bovengenoemd verslag bij de leden bezorgd waaraan wij het volgende ont- leenen: Het bestuur bleef onveranderd, daar de se cretaris Mr. L. Trouw, die aan de beurt van aftreding was, herkozen werd. Door de zuster Molenaar werden in 1922 1960 bezoeken afgelegd, verdeeld over 71 ge zinnen, terwijl 350 artikelen liit het magazijn verstrekt werden. In de zieken-inrichting werden 3 personen opgenomen niet 20 verpleegdagen, twee Pro testanten en 1 Roomsch-Katholiek, waarvan 2 afkomstig waren uit Brielle, en 1 uit Vier- polders. I Van de operatiekamer werd 3 keer gebruik gemaakt; terwijl 2 personen onder narcose werden behandeld. Vervolgens werden nog 18 loopende patiënten geholpen, zooals voor mas sage, verbinden enz. enz. Twee maal werd eerste hulp bij ongelukken verleend, daar de doctoren afwezig waren. Ontsmettingen werden 4 keer verricht. Het aantal houten ligtenten bedraagt 3, alle 1-persoons en draaibaar. Dit jaar werd er ech ter geen gebruik van gemaakt. 2 patiënten konden na in sanatoria verpleegd te zijn hun werkzaamheden weer vrij goed verrichten. De in April gehouden collecte voor de Emma bloem bracht op 153,75. Onder leiding van Zuster Vrij werd door circa 35 kinderen deelgenomen aan de dag kolonie gedurende 5 weken. De gewichtsver meerderingen waren gunstig, een kind kwam 6 pond aan. Door de slechte weersgesteldheid moesten 2 kinderen de deelname staken. De jaarlijksche contributie werd van 1, op 1,50 gebracht, daar er anders een tekort geweest zou zijn. Van de gelikwideerde con- sumenten-vereeniging werd het saldo geschon ken aan het Groene Kruis, welk saldo groot was 66.18J. Het voordeelig saldo op 31 Dcc. 1922, groot ƒ416,90, toont een ongunstig verschil aan van 25,17 met dat van 31 Dec. 1921. Het ledenaantal steeg met 27 en bedraagt thans 677. De gemeentelijke subsidie werd verminderd voor het Groene Kruis met 200,—, welk bedrag werd toegestaan voor de T.B.C.-bestrij- ding, de Rijkssubsidie bedroeg 751, De post contributies en schenkingen was dit jaar ruim 400,hooger dan verleden jaar, voornamelijk was dat een gevolg van een bij zondere bijdrage van het fonds Ellemeet, groot 500,—, voor aanleg electriciteit en waterleiding. I April was een reddingsbrigade alhier ge ïnstalleerd van 12 verplegers, ter gelegenheid van de festiviteiten, gelukkig was echter deze voorzorgsmaatregel overbodig. De exploitatie over 1922 was als volgt: Debet. Credit. Voordeelig saldo 1 Jan. 1922 442,07s Ontsmetting en T.B.C.- bestrijding 943,04 1600,05 Reis naar Oostenrjjk ia Augustus 1923. De Voreeniging van leeraren in Oostenrjjk organiseert een reis van Nederlanders naar Oostenrijk in de maand Augustus. Daaraan kunnen beschaafde dames en heeren deelne men het is geen vereischte dat men b(j het onderwijs werkzaam is. De reis duurt 3 weken er wordt echter ook een programma in gereedheid gebracht voor een reis van 2 weken. Z(j die dat wenschen, kunnen tevens een vacantiecursus volgen in de Duitsche taal en letterkunde. Inlichtingen Mathenes- serlaan 284, Rotterdam. Eindexauicncjjfors. Binnenkort komt een statistisch overzicht gereed van de cijfers, behaald bij de eind examens der Hoogere Burgerscholen in 1921 bewerkt door den heer P. J. Vaes te Rotter dam, die het vorig jaar de cijfers bewerkte van 1908-1920. w(j nog niet te weten komen, daar het door twee veldwachters wordt bewaakt. Vast staat evenwel, dat om tot nu toe nog onbekende redenen Verlin z(jn vrouw en het kind heeft vermoord, H(j zelf is voortvluchtig en de politie stelt een onderzoek naar zyn verblijf plaats in. reeds lang verdwenen. De politie heeft een onderzoek ingesteld om na te gaan in hoe verre dit fantastisch verhaal waarheid bevat, (Corr.-Bur.) ROZENBURG. Door den heer Westdijk is aan B. en W. vergunning gevraagd tot plaat sing van een electro-motor van 7 P.K. tot aandrijving van een karninrichting en cen trifuge. De muziekvereeniging „Uitspanning door Inspanning" directeur de heer P. Barendregt heeft op het concours te Oudenhoorn den 2en prijs in de 2e afdeeling behaald, terwijl de zangver. „Oefening baart Kunst", directeur de heer J. de Klerk van Brielle, den 3en prijs in de 4e afdeeling behaalde. OUDDORP. Geboren: Jacob, z. v. J. C Pijl en J. L. Breen Cornelis, z. v. P. Bezuijen en KI. Mierop;Adri- aautje, d. v. B. Tanis en J. Breen; Krijntje, d. v. C. Pijl en II. Tanis; Neellje, d. v. II. Griu- wis en G. Mastenbroek; Neeltje Jannetje, d. v. L. Hoek en L. v d. Wende. Ondertrouwd:Cornelis Griowis27 j. en Maarije Mejjer 22 j.; Krijn Hekman 21 j en Cornelia Tanis 21 j. Getrouwd: Cornelis Griuwis 27 j. en Maartje Mejjer 22 j Krijn Hekman 21 j. en Cornelia Tanis 21 j. Overleden: Cornelis Mastenbroek 68 j. z. v. Willem Mastenbroek en Klaaslje Witte; Jannetje de Ronde 68 j. weduwe van Jan Mierop; Leven loos aangegeven kind van C.de Jongen Ch. van Loon. ZWARTEWAAL. 1 April 9 Mei 1923. Geboren: Jannetje, d. v. W. Meuldjjk en J. Koonr; Maria Jacoba, d. v. D. J. Sanderse en P. Voogt. Ondertrouwd: W. G. Krijger, j.m. 27 j. en T. C. Oostdijk, j.d. 24 j.; G. Bos, j m. 29 j. en E. de Snaijer, j.d. 22 j. Overleden: Elisabeth Mouldijk, 69 j. BRIELLE, van 4 tot 11 Mei. Geboren: Adriana Helena, d. v. L. Noorder- meer en C. Reijteuboch. Bastiaan, z. v. M. Witte en C. J. v. Nugteren. IN SOMMELSDIJK. Het moet dit jaar weer hier gebeuren, In het stille Sommelsdyk, Want de allergekste dingen Komen hier in de praktijk! Stel je voor, men gaat verhoogen De belasting, heel cordaat. Omdat het met den landbouw Dit jaar hier niet gunstig gaat. Overal is men aan 't zakken; Drukt belasting minder zwaar. 's-Gravenhage, Zwolle en and'ren; Leest het in de kranten maar. Zelfs in Rozenburg besloot men Op een raadsvergadering, 't Vjjfde deel terug te geven Van wat men 't vorig jaar ontving I Maar in Sommelsdljk.wat dacht je, Gaat 't belastingscijfer opl Dat is vast voor alle menschen Een niet te herstellen strop. Maar... men moet er in berusten, Daarvoor zit j' in Sommelsdjjk, Straks nog nemen de bewoners Naar een ander dorp de w(jk. S. M. J. N. VERKOOPINGEN. I. Op DONDERDAG 17 MEI 1923, des voor middags 10 uur, van: Paarden, Hoornvee en landbouwinventaris ten verzoeke van Mej. Wed. J. VERWEIJ Gz. aan den Lan- geweg te Oude Tonge en: II. Op VRIJDAG 18 MEI 1923, des voormid dags 10 uur, van: Paarden en Landbouw gereedschappen ten verzoeke van den heer .D. VROEGINDEWEIJ Lz. aan hetNieuw- dorp te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. GEERVLIET, maand April. Geboren: Adriana, d. v. PI. Oosthoek en L. P. Lammerse. Maria, d. v. B. van Rosenberg en J. Wandel-. Sijlje Jannetje, d. v. M. van Boilegom en M. van der (lor. Anna, d. van C. Kleijwegt en S. W. Gerhardt. Geertje, d. van A. G. Kok en E. Kuijper. SPIJKENISSE, maand April. Geboren: Johauna Bustiaantje, d. v. J. v. d. [.inden en M. A. Barendrecht. Leendert, z. v. van Kralingen en A. van Kralingen. Lammer- ije Maartje, d. v. L. II. v. d Meer en T. D. van Trigt. Susanna Maria, d. v. A. J. van Herp en J. Luijten. Adriaantje Zoetje, d. v. C. L. van der Sluis en N. Groen. Jan. z. v. P. Luiten en T. II. van Genderen. Christina Hillegonda, d. v. C. W. Ljjesen en A. Verbeek. Ondertrouwd: 11. Pors, 27 j. en C. Otte, 25j. P. V. d. Bie, 34 j. en J. van Eek, 22 j. Getrouwd: S. Roza en J. D. Huisman. M. v. Eijbergen en N vnn Herwjjnen. Overleden: C. Blok. 84 j., weduwn. van S. v. Bodegom. E. C. van Oosten, 2 weken. P. Koorn- neef, 70 j., echtgen. van T. de Koning C.Noor- djjk, 87 j., wed. van A. Stotk. HEKELINGEN, maand April. Geboren: Hendrika, d. van U. Motz en C. Korpet. Cornelis Lodewjjk Johannes, z. van H. Noordermeer en C.F. van Hartingsveldt. Teuntje d. v. J. Kruithof en G. de Raat. Ondertrouwd: P. v. d. Mejjden, 62 j. en C. A. Oosthoek, 50 j. Getrouwd: A. Gardenier en B. v. d. Linden. P. Doolaar en M. van Leen. Overleden: C. J. Groenenberg. 15 dagen A. Gardenier, 68 j., echtgen. van M Nieuweuhuizen. T. de Raat, 82 j echtgen. van T. Veldhoen. MEPPEL, 11 Mei. Omtrent het familie drama te Wapse vernemen wjj nog het vol gende Aanvankeljjk hadden de 27-jarige Albert Bellyn en de 27-jarige Albertje Wanninge te Wapse elk by hun eigen ouders gewoond, maar mot 1 Mei hadden zy een klein keute- rytje gohuurd. Nimmer was het opgevallen dat er iets niet in den haak was tusschen man en vrouw, totdat zy samen gingen wonen. Bellyn werd toen wat stil en terug getrokken maar overigens bemerkte men niets aan dezen als zeer oppassend en werk zaam bekend staanden man. Gisteren spraken Albert en zyn vader af dat de laatste hem heden in de vroegte met werkzaamheden behulpzaam zou zyn. Men stelle zich den schrik van den ouden man voor toen hy de woning binnenkwam. Op de tafel lagen eenige brieven, waarin Albert mededeeling deed van het voorgevallene. De politie te Diever werd gewaarschuwd en nu vond men in de bedstede het gewurgde lijkje van het kind en het hevig bloedende lijk van de huisvrouw. Direct werd de woning door de politie afgezet en het parket te Assen gewaarschuwd. Op de door Bellyn, die voortvluchtig is, achtergelaten brieven, is beslag gelegd voor het gerechtelijk onderzoek. Tot in wijden omtrek is de bevolking zeer onder den indruk. FLESSC1I ENTREKKERS GEARRESTEERD. Verscheidene winkeliers en fabrikanten opgelicht. ROTTERDAM, 11 Mei. De Centrale Re cherche alhier heeft aangehouden J. C. S., J. T., S. P., W. v. d. K._pn P. H. M. L een vijftal zeer bekende flessentrekkers. Zy worden verdacht van verduistering en op lichting van groote partyen koopmansgoe deren ten nadeele van verschillende winke liers en fabrikanten te Rotterdam, Schie dam, Den Haag en Amsterdam. Zij schre ven gewoonlijk op advertenties en kochten dan de goederen zonder ze te betalen. De aanhouding van S. P. en W. v. d. K. ge schiedde op aangifte van de fuma C. v. d. Wal alhier, die voor ƒ1300 aan wijn en ge distilleerd aan de heeren had geleverd. De anderen zijn aangehouden op verzoek van de Mij. „Electrolux" alhier. Het vgftal leefde op grooten voet en J. T. was reeds bezig een heerenhuis op de Schiekade in te rich ten. Men kocht o.a. stofzuigers, schrijfma chines, ameublementen, fietsen, kleeding en gedistilleerd, benevens een van Chineesch porcelein vervaardigde jade bowl uit Londen afkomstig. Deze bowl was indertijd aan een Engelschman door den keizer van China, Kien Lung geschonken en vertegenwoor digde een waarde van ƒ1000.— DROOGGELEGD. 't Gebeurde dezer dagen in een dorpje in de omgeving onzer stad. Doorke, een fiksche boerendeerne, en Han nes, een ferme boerenzoon, hadden elkaar reeds lang, gezeten by lange wintermaanden op den turfbak terzijden den haard, voor eeuwig trouw gezworen. Nu kwam Mei in 't land en besloten zij de gedane belofte in te lossen en een huwelyksnestje te gaan bouwen. Doorke en Hannes gingen op d'r Zondagsch naar pastoor en burgemeester om hun voor nemen tot het aangaan van een huweiyk kenbaar te maken. Overgelukkig kwamen ze weer thuis op Doorke's ouderiyk erf, waar buren en vrien den en vriendinnen gereed stonden het bruidspaar geluk te wenschen in afwachting van de traditioneele tractatie op bier en krentenbrood. Maar de bruidsdagen gingen voorbij, de huwelyksdag kwam en Doorke en Hannes betrokken hun nestje, doch de langverwachte tractatie bleef uit. Dat was te veel voor de buurt. De koppen werden bijeengestoken. Er werd fluisterend beraadslaagd, als gold het een geheime samenzwering. Des avonds, toen Hannes en Doorke reeds sliepen, kwam de buurt samen voor de woning. Een tweetal stroopoppen werden aangesleept en aan een boom voor het huis gehangen. De eene pop kreeg een mand aan haar arm. Onder de poppen hing men een klomp, waar de voorbijganger z'n offergave voor een buurttractatie kon neerleggen. Een groot plakkaat, tegen den boom ge- spykerd, vermeldde in reuzenletters: „Hier hedde Hannus en Doorkus bange; 'k gleuf det dur Doorke ook omtrent dur Hannuske Bierkan is gescheurd. Dus jongens 't is ouw nouw gezeed Doorke en Hannus hebben drooggeleedt." Toen Hannes en Doorke 's morgens buiten kwamen en de poppen plus de dichterlijke ontboezeming aanschouwden, glimlachten ze eens en zeiden niets. De biertractatie bleef echter uit. Limb. K. HET FAMILIEDRAMA TE WAPSE. Nadore bijzonderheden. MEPPEL, 11 Mei. Nader wordt ons het volgende gemeld: Toen hedenmorgen de vader van den 27- jarigen arbeider A. Verlin aan diens woning kwam vond hij de deur geopend. Hij liep doch kreeg geen antwoord uit het huis. De man ging toen naar binnen en vond op de tafel eenige brieven waaruit hem bleek, dat er zich een familiedrama had afgespeeld Verlin was sinds een jaar-getrouwd met de 27-jarige Albertje WanniDgen. Toen z(j trouw den was er te Wapse voor hen geen woning te krijgen en trok de vrouw, die reeds een kind had, bij haar moeder in en V. bleef ook bij zpn ouders. Op 1 Mei j 1. hebben zy een eigen huis betrokken. Wat er in het huis gebeurd is, konden JACHT OP EEN INBREKER Een recidivist gepakt. ROTTERDAM, 11 Mei. Toen de caféhouder P. J. L. T., die op den Goudschen Singel bo ven zijn café woont, zich gisteravond naar zijn kamer begaf, bemerkte hij, dat zich daar een vreemde man bevond, die poogde het buffet open te breken. Op de komst van den caféhouder nam de man de vlucht. Hy werd echter achtervolgd en na een jacht door verschillende straten, slaagde men er in hem te grijpen. Het bleek toen te zijn de schoen maker E. v. d. K., die uit de gevangenis, waar hy acht jaren had doorgebracht, was ont slagen. In totaal heeft deze man reeds twin tig jaren van zijn leven in de gevangenis doorgebracht. Een fantastisch verhaal. 's-GRAVENHAGE, 11 Mei. De 30 jarige werkman T. J. S. uit Monster, wilde met een Haagsch meisje trouwen. Hij vertelde haar 1600 te bezitten, welk bedrag hy opgespaard had. Een dezer dagen kochten zy eenige huishoudelijke artikelenwaarvoor het meisje ƒ800 voorschoot Dit bedrag zou hy haar Hemelvaartsdag teruggeven en het meisje tegeiykertyd de overige spaarcenten geven, waarvoor de overige meubelen zouden wor den gekocht Maar onderweg, het was onge veer 5 nam op de Laan van Nieuw Eik en Duin werd S naar hy aan de politie heeft medegedeeld, aangesproken door drie kerels die hem vroegen hoe laat het was. S. sprong van de fiets en wilde zijn horloge uit de zak halen, maar merkte toen naar hy zeide, dat hij het thuis had laten liggen. Daar moeten de drie kerels zoo kwaad over geweest zijn, dat z|j hem beetpakten en de 1600 afkaap ten. S' ging aan den kant van den weg zitten. Hoewel aan de overzijde huizen waren heeft hij niet om hulp geroepen. Hy is eerst aan gifte komen doen, nadat hy weer op verhaal was gekomen. De drie kerels waren toen Een oude Amerikaansche truc doet opgeld iu Rusland, Een Britseh zakenman, die onlangs uit Rusland teruggekeerd was, liep verleden week het kantoor van een goudhandelaar in West End te Londen binnen en zette een zwaar koffertje op zyn tafel. Hier is het, zeide hy. Ik heb er alles en alles, 60 pond van. Wat is het vroeg de verbaasde koopman. Goud, antwoordde de bezoeker. Ik zond u er een monster van uit Riga. Heb u die niet gekregen De handelaar keek nieuwsgierig naar den glinsterenden inhoud van het koffertje. Goud? vroeg hij. Ik zie heelemaal geen goud. Hier I ditherhaalde de reiziger uit het land der bolsjewiki. Het is voor 95 zuiver goud, zooals uw experts mg verzekerd heb ben. De handelaar schudde het hoofd, pakte een stukje metaal uit den koffer, en zeide: Een koperlègeering, anders niets. Maar het monster dat ik u uit Riga toezond, had zelf genomen van hetgeen hier in het kof fertje is, protesteerde de man. Heeft u het zelf ook ingepakt vroeg de handelaar. Neen, ik gaf het aan iemand anders, om te verzegelen en te verzenden. O, zool Dan ben ik bang, dat het monster, dat ik van u gekregen heb, niet hetzelfde is als hetgeen u zelf hebt uitgezocht. Inderdaad, dat was het niet. De zakenman was genomen op een wyze, welke nog nieuw is in Rusland, doch in Amerika al heeft af gedaan. Hij had voor 2000 pond sterling een koffertje vol waardeloos metaal gekocht, na dat hij een gunstig rapport had ontvangen van de essayeurs te Londen, overeen mon ster, dat wel door hem zelf was genomen, doch naderhand door den man, die zich be lastte met de verzending, verwisseld was voor een ander, dat inderdaad voor 95 zuiver goud was. DIEFSTAL IN DEN TREIN BERLIN—AMSTERDAM Een Hollander voor 75 milliocn mark bestolen. BERLIJN, 11 Mei. De Hollandsche rente nier De Mookerheide is in den trein Berlijn- Amsterdam door dieven bestolen. De waarde van het gestolene bedraagt 75 millioen mark, bestaande uit buitenlandsche geldswaarden en sieraden. per halfpondspak ook in ons en '/2 ons pakjes ALOM VERKRIJGBAAR IN TWEE KWALITEITEN per halfpondspak ook in ons en '/2 ons pakjes

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 3