I j I Ingezonden Stukken. Plaatselijk ISieuws. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 16 MEI 192 3. brengen, dat moet uit zijn!" Waarop de vrouw het stille gebedje prevelde. Want ik zei u toch, duizenden razzia's moe ten er per dag plaats hebben, zooveel dat ze niet eens in alle kranten kunnen komen, om alle verhalen waar te maken. Manlief spreekt van zijn vrouw als zijn betere „helft"... van een andere dame als zijn alles, en hij verlangt meer naar zijn alles, dan naar zijn helft... Hij fokt een Polizei- razzia! Doet thuis een groot verhaal: „nog laat zitten werken op kantoor moeilijke tijden, toen snel naar huis, ach arme, Polizei-razzia. En niet eens de mogelijkheid om naar huis te telefoneeren, om te waarschuwen, eenvoudig tot 's morgens „vastgehouden". Zooiets moest niet mogen voorkomen, een schandaal!... Een vrouwtje, dat een oogenblik haar man vergeten heeft, ze noemen dat dan zichzelf vergeten komt pas om acht uur 's avonds thuis, vertelt nu niet meer dat het zoo druk was bij Wertheim of Tietz (wat niet zou op gaan) neen: „Kalm gewinkeld manlief... op weg naar huis, ineens de straat afgezet.kon nog juist een winkel binnenvluchten, heb daar moeten wachten tot alles voorbij was!" Is het érg laat geworden,... dan is ze zelfs meege nomen ook. De dienstbode komt heelemaal niet thuis 's avonds... Polizei razzia! Een modern jong meisje vergeet het etensuur:... Polizei- razzia! Een kwajongen heeft geen lust in de school, of komt er niet uit terug:... Poli zei-razzia! Mannen die het bier "lekker en de vrienden gezellig vonden en bleven plak ken Polizei-razziaGe kunt het zoo raar niet uitdenken, of de Polizei-razzia heeft er schuld aan, en de treinvertragingen, tram- derailleeringen, stilstaande horloges, ver-zwik te enkels zijn verdrongen. Het woord ligt den Berlijner in den mond Ik wacht gisteren een half uur in mijn res taurant opliet bestelde middagmaal, vloek den kellner uit: „Verzeihung.Polizei-razzia in het buffet... Bent u de zure haring of de zwijnskop? Nee, de kalfskotelet, ellendeling! Mijn hond komt vannacht pas om drie uur thuis, blaft zoo lang voor het hek, dat ik niets anders meer hoor den „Bow-li-zei-raz-ziaaa," (met een keelklank), en dit zoo overtuigend, dat mijn goede hart ten slotte bovenkomt en ik rillerig^den tuin doorslof. Ook vanwege de buren! Zij konden eens meenen, dat ik het zelf was, en dan over het excuus grinniken. Het is een Berlijnsche instelling geworden, die onmisbaar is voor... het echtelijk geluk, daar een steunpilaar van vormde, die noode te missen is En omdat nu zoo'n bengel van een jongen van zestien jaar, ook met een Polizeirazzia is komen aandragen, omdat hij pas om twaalf uur thuis kwam ener een kwaadaardigen vader op na houdt, (die zoo achterlijk is, dat hij niet eens weet wat polizei-razzia beteekent, of de zon niet in het water kan zien schijnen); omdat die vader tevens het beroep van Grosz- kaufmann uitoefent, en daardoor over organi satorisch talent beschikt,... zet steeds een beweging tegen den Politie-president op touw, die het Berlijnsche groote-stads-bouwwerk in „het gezin" tot in zijn grondvesten zal doen schudden, en mogelijk een einde zal kunnen maken aan die algemeen beminde instelling, welke Polizei-razzia heette?... Het zal hem niet glad zitten. Minder in 't publiek, maar met te meer stuwkracht, zweren een aantal pantoffelhelden en ander soort „egoistische mannen" (maar ook vrouwtjes) samen, om een andere vereeniging te stichten, welke in het geheim zal heeten: „Berliner Schutzorganisation fur Polizei-razzien," en het plan heeft den P. P. een krans aan te bieden en er hem haar 'erkentelijkheid voor uit te spreken, dat hij zoo energiek voortgaat Berlijn door zij'n razzia's van alle ongewenschte ele menten te zuiveren endaardoor de bewoonbaar heid en de moraal van de stad Berlijn te ver- hoogen. De nieuwe vereeniging zal veel machtiger zijn dan de andere, haar aanhangers bij hon derdduizenden tellen. Moraal is dat.wat men anderen predikt! (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eisch van uiterste beknoptheid voldoen, worden terzijde gelegd. Kopie wordt niet terug gezonden Geachte Redacteur, Mag ik voor onderstaande een plaatsje in Uw blad? De slechte verlichting nabij en op het tram station te Dirksland. Vrijwel algemeen wordt hier den laatsten tijd veel, ja, zeer veel over bovenstaande ge klaagd. En dat zulks niet ten onrechte ge beurt, bewijzen wel onderstaande staaltjes. Dezer dagen liep iemand, geheel door den duister misleid, pardoes in den Boezem, die langs de trambaan loopt. Een wonder mag het heeten dat de man niet verdronken is. Dat men op een Egyptische duisternis rond om het tram-emplacement rekent, bewijst weer onderstaande. Verscheidene malen ziet men de menschen met een klein handkaarslantaarntje zich op straat vertoonen, om alzoo gewaarborgd te zijn z'n eigen huis te bereiken. Zelfs de notabe len bukken gewillig voor de duisternis en strom pelen voort met hun lantaarntje over de grond. Nog weer een geval, een handelsreiziger vroeg mij waar het tramstation was, terwijf hij er met zijn neus voor stond. Hij had reeds verderop gezocht maar kwam volgens zijn bewering bij een sloot, hetwelk klopt. Dergelijke gevallen zijn nog tientallen op te noemen als men dik wijls met de tram van 10,15 's avonds vertfekt. Is een dergelijke ideale toestand verantwoor delijk voor de Mij.? Wel behoort Dirksland volgens de Commis sie die den toestand der R.T.M. heeft onder zocht niet tot die gemeenten, welke onvol doende werd verlicht, doch wel werd melding gemaakt dat vrijwel alle stations wel wat beter verlicht konden zijn. Hier mankeert het echter niet aan verlicli- tingsmiddelen, doch deze worden niet ont stoken, terwijl het contract tusschen de R.T.M. en den agent zegt: De agent zal aan de Mij. de volgende diensten bewijzen: a, b enz. tot k. „het onderhouden en bedienen der op het em placement staande straatlantaarns tegen de daarvoor door de Mij. vastgestelde vergoeding. Dus ook de zuinigheid kan bij het niet nakomen van den agent zijn verplichtingen de schuldige niet zijn. Wij verlangen niet dat alle lantaarns bran den, doch wanneer de hoeklantaarn, waarvoor de agent nog niet eens naar buiten behoeft, ontstoken wordt, zijn vele ongerieven opge heven, voorloopig althans. Nog meer moeten wij over deze tramhalte mopperen en mede weer over verlichting, als mede over het bergen der reizigers. In het contract tusschen de R.T.M. en de eigenaars van de wachtkamer op het station van genoemde Mij. staat in Art. 2 le alinea: „Contractant ten andere zal de wachtkamer voortdurend in goeden staat onderhouden en schoonhouden en vanaf een half uur voor het passeeren van den eersten trein totdat de laatste trein gepasseerd is voor het publiek openstellen. Des avonds merkt men van deze verplich ting niet veel. In 9 van de 10 gevallen vindt men de deur gesloten en kan men in koude, sneeuw en hagelbuien staan wachten. Is de zaal nog eens bij toeval open, dan komt men in een verblindend licht te zitten van een oude stallantaarn, zeer gezellig en gezond als men ter verpoozing nog eens wat wil lezen. Zulks is ook al een niet nakoming van een op zich genomen verplichting, want in boven genoemd art. 2 dier acte staat in de tweede alinea: „Hij zorgt gedurende dien tijd voor behoorlijke verwarming en verlichting" enz. Het is den \Vensch van vele, ja zeer vele rei zigers, dat de Mij. ingrijpt door van dien be trokken agent zijn na te komen verplichtingen eischt. EEN REIZIGER. U dankend voor de verleende plaatsruimte. DE ZWEMSCHOOL TE HELLEVOETSLUIS. Mijnheer de Redacteur Vergun s.v.p. een plaatsje voor het onder staande bij voorbaat hartelijk dank. Uw blad vermeldde onlangs dat een comité van zes heeren, resp. inwoners van Hellevoet- sluis, Nieuw-Helvoet en Nieuwenhoorn, zich tot den Minister van Marine had gewend, onder meer met het verzoek om dezen zomer de zwemschool in bruikleen te mogen ontvangen. Z.E. heeft dit verzoek, natuurlijk onder zeke re voorwaarden, ingewiliigd. Nu is het de bedoeling van hét Comité om Donderdag a.s. op de vergadering, waarvan in dit blad per advertentie aankondiging wordt gedaan, eenige mededeelingen te doen een daar na te trachten een vereeniging op te richten, ten einde niet alleen de zwemschool dezen zomer te exploiteeren, doch die inrichting na afloop van het zwemseizoen van het Rijk aan te koopen, dus het bezit ervan voor goed te verzekeren. Ieder, die belang in deze zaak stelt en wil medewerken om het beoogde doel te bereiken, wordt daarom dringend verzocht op de be doel de vergadering aanwezig te willen zijn. Inwoners van Hellevoetsluis, Nieuw-Helvoet en Nieuwennhoorn, helpt allen mee en zorgt op tijd in de Cantinezaal aanwezig te zijn! Het voorloopig Bestuur. MIDDELHARNIS. Mej. A. Kolff is in de plaats van wijlen haar vader benoemd lot secretaresse van de „Vereeniging Ambachts school voor Goedereede en Overflakkee" en tot boekhoudster en bestuurslid van de „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen". Alhier is een Oranje-vereeniging opge richt, waarvan de voorloopige commissie bestaat uit de heeren: burgemeester L. J. den Hollander, eere-voorzitterW. C. van As, voorzitter; A.J. van Hemert, secretaris. Het doel is het 25 jarig regeerings-jubileum van H. M. de Koningin feestelijk te herdenken. Van de visscherij zijn binnengekomen de vaartuigen KW 64 „Holland V"schipper J. de Koning met ƒ800; MA 42 „Albatros" schipper C. Koster met 900 en MA 55 „Maap" schipper M. Langbroek met 900 besommipg. De knecht van den heer Bujjsse kreeg met het aan gang maken van de auto een slag van de terugslaande zwengel tegen zjjn pols, waardoor dit lichaamsdeel brak. Do vacantie voor de bewaarschoolkin deren is van 14 toten met 21 Mei. De school zal dus weer worden geopend op Dinsdag 22 Mei. KI. Vroegindewejj had een wondje aan zijn hand, wat met het slachten van een rund zoodanig werd ontstoken dat bloed vergiftiging ontstond. Werkloozen-statistiek. Opgave van het aantal ingeschreven werkzoekenden, gerang schikt naar de beroepen, op Vrijdag 11 Mei 1923: Zeevisschers 9; Veldarbeiders 15; Betonwerker 1; Haven arbeider 1; Letter zetters 3Boekbinder 1Smid 1Sigaren maker 1totaal 32. Coutr. Veiling te Middelbands op Vrijdag U Mei 1923. Bloemkool ƒ1,40 tot 18,60 per 100 stuks. Kropsla ƒ1,— tot ƒ3,10 por 100 krop. Spinazie 3,90 tot 7,— per 100 k.g. Postelein 22,10 tot 28,40 per 100 k.g, Rhabarber 4,60 per 100 bos. Kippeneieren 4,60 tot 5,30 per lOOstulcs. Eendeneieren 4,50 tot ƒ5,— per lOOstuks Natuurboter 0,91 tot 0,92 per pond. Aanvoer 6429 kippeneieren. 103 Eenden eieren. Cen'r. Veiling te Middelbands op Maandag 14 Mei 1923. Spinazie 10,10 per 100 k.g. Bloemkool ƒ5,— tot ƒ21,50 per 100 stuks. Kropsla ƒ3,— tot 4,10 per 100 krop. Kippeneieren 4,90 tot 5,40 per 100 stuks Eendeneieren 6,20 tot ƒ5,40 per lOOstuks. Natuurboter ƒ0,82 tot ƒ0,89 per pond. Aanvoer 6270 kippeneieren. 140 Eenden eieren. VERSLAG van de vergadering van den Raad der gemeente Middelharnis op Zaterdag 12 Mei, des nani. 3 uur. Voorzitter Burgemeester L. J. den Hollander Afwezig Vroegindeweij. De voorzitter opende de vergadering met gebed. Lezing der notulen werden wegens af wezigheid van den secretaris aangehouden. De voorzitter deelde mede, dat de heer Nijgh thans ongesteld was en hoopte dat hij zeer spoedig zijn werkzaamheden zou kunnen her vatten. Adviseerde tocli thans een tijdelijke secretaris te benoemen en daarvoor aan te wijzen de lieer v. d. Meer. Zonder hoofdelijke stemming werd dit goedgevonden. Deelde verder mede dat deze vergadering alleen is belegd om een onderwijzer te benoe men, omdat deze voor 15 Mei in functie moet treden om door het Rijk gehonoreerd te kun nen worden. Alvorens tot benoeming over te gaan werd nog mededeeling gedaan van de volgende inge komen stukken: a. Een schrijven van de Moderne en Chr. Bestuurdersbond M. en S. met de reeds gepu bliceerde motie. b. Goedkeuringen van Ged. Staten over genomen raadsbesluiten. c. Een schrijven van Mej. Buijsse-Kodde waarin zij mededeeling doet dat zij haar be noeming tot bestuurslid der Bewaarschool, aanneemt. cl. idem van Mej. Schellevis, waarin deze ontslag vraagt. Dit werd haar verleend. e. Het Rapport der Gascommissie. (Gepu bliceerd in ons j.l. Zaterdagnummer). Een request der oudercommissie om een onderwijzer te benoemen. Gezien deze ver gadering daarvoor is uitgeschreven behoeft dit dus niet behandeld te worden. Voorzitter stelde voor de overige stukken in een eerstvolgende vergadering te behande len. Hierna werd de vergadering even geschorst om de stukken der sollicitanten te onder zoeken. Na heropening deelde de voorzitter de vol gende voordracht mede: No. 1. M. Holleman uit Dirksland. No. 2. D. Hoek uit Stellendam. No. 3. C. H. Knook uit Oud-Beijerland. Van Ghieijamse uit Dirksland was ook nog een sollicitatie ingekomen. Na stemming bleek M. Holleman benoemd te zijn met 9 sfemmen. Hierna stemming. SOMMELSDIJK. De schilder A. v. d. G. alhier had het ongeluk van een fiets te val len en daarbij een schouderbeen te kneuzen, Proces-verbaal is opgemaakt tegen L. J. K. te Dirksland wegens het overrijden van den hond van den heer S. de Berg, aan welke gevolgen het dier is gestorven. HERRINGEN. UITSLAG van de verkiezing voor den Gemeenteraad op Maandag 14 Mei 1923. Gemengde liberale en antirev. partij. Boei den J. 72, Eek van J. M. 41, Velde v. d.C. Johszn. 27, Weel van D. 0, Kieviet W. 18, Dorst H. 4, Kaashoek F. 1, Gast de P. 5. Totaal 168. Staatkundig Geref. partyKempen van J. 56, Geus de M. 10, Drooger L. 4, Kalle Johs. 3, Melissant. J. 2, Boer den M. G. 3. Riedijk A. 1, Struijk T. 2, Wageningen v. T. 1, Witvliet J. A. 2 Totaal 84. Totaal aantal kiezers 387. Niet opgekomen ter stembus 119. Uitgebrachte stemmen 268. Ongeldige stemmen 16 Geldige stemmen 252. Gekozen zjjn de heerenj. den Boer, J. M. van Eek, C van der Velde, D. van Weel, W. Kievit, J. van Kempen en M. de Geus. Oude politieke stand2 antir., 2 lib., 3 staatk. Geref. Stand op heden, 2 antir. 2 lib. 1 arb. p. 2 Staatk. Geref. MEUSSANT. Do vorige week geraakte het 2^-jarige zoontje van P. N. in den Ach- terwegsloot. De heer J. A. Struijk slaagde erin nog bijtijds den kleine te redden. Zondagmorgen kwam Mej. Joh. Soldaat zoodanig met haar rijwiel te vallen, dat zij haar been ernstig kneusde. GOEDEREEDE. Op het gehouden con cours met Hemelvaartsdag te Dinteloord, behaalde Goereesch Gemengd koor den len prijs in de derde afdeeling met 308 punten Het was het eenige zangkoor dat een len prijs won en komt dus in aanmerking voor een der uitgeloofde direoteursprijzen. Wegens het slechte weer behoorde dit reisje per motorschuit niet tot de aangenaamste, al verkeerden de zangers door het behaalde succes in een vrooiyke stemming. De mu- ziokvereeeniging „Apollo" behaalde de 3e prijs in de 3o afdeeling met 282 punten. Beide vereenigingon waren samen uitge varen en maakten de reis zoodoende, al was het geen mooi weer, toch gezellig met elkander. OUDDORP. Door de garnalenvisschers werden de afgeloopen week van 60—80 kilo garnalen per dag gevangen. Jacob Hoek kwam, door onvoorzichtig heid, met z(jn|boen in aanraking met een geladen buks, die in de schuur van den heer Viege stond, waardoor hij een schot wond in zijn rug kreeg en geneeskundige hulp moest inroepen om de kogel te ver wijderen. Door de melkverkoopers is de prijs van 16 cent per liter op 12 en 14 cent ge bracht. Uitslag van (le verkiezing voor den Gemeenteraad op Vrijdag 8 Mei 1923. Partij: A. li. Westhoeve, J. 151; Tanis, T. 88; Voogd, J. 11; Klooster v. d., A. 3; Crezee, P.B. 7; Bakker, de J. 1. Totaal 256. PartijVrijzinnig. Breen, C. 58; Lodder, J. 23. Totaal 81. PartijGroep kiezers. Tanis, Jb 68. Totaal 68. PartijVrijzinnig. Bosland, M. 40; Hameeteman, Joh. 15; Klooster v. d., J. 11; Kaptijn, J. 20; Ha meeteman, Jb. 36Westdyk, W. 10Visser, A. 1Breen, K.Dz. 2. Totaal 135. PartijHerv. Westhoeve, KI. 179; Grinwis, M. 38; Voogd, KL 55 Mastenbroek, W. 151; Bok v. d., W. 21; Tanis, J. 2; Klooster v. d., C. 5; Voogd, D. 2; Grinwis, K. 2; Bosland, C. 73Voogd, C. 1Padmos, J. 9. Totaal 538. PartijVrijzinnig. Lodder, C. K. 127. Totaal 127. Totaal aantal kiezers 1649. Niet opgekomen ter stembus 369. Uitgebrachte stemmen 1280. Ongeldige stemmen 75. Geldige stemmen 1205. Gekozen zijn de heeren: J. Westhoeve, T. Tanis (a.-ijM. Bosland, C. Breen, C. K. Lodder vryz.) KI. West hoeve, M. Grinwis, KI. Voogd W. Masten broek, C. Bosland (Herv.) Jb. Tanis Mz. Oude politieke stand: 3 links, 4 rechts. Stand op heden: 8 rechts, 3 links. NIEUWE TONGE. Tot Voorzitter van den polder Duivenwaard alhierisherbenoemd dhr. J. P. de Wilde, alhier. OUDE TONGE. Het verzoek der R.C. en Moderne Arbeidersbond tot het houden eener conferentie met de landbouwers inzake loons verschil is door de landbouwers afgewezen. Op de wekelijksche veemarkt werden slechts 5 biggen en 1 rund aangevoerd. H. Haagens uit Middelharnis had het ongeluk met hit en wagen in de sloot te rijden. Met vereende krachten wist men spoedig alles op het droge te krijgen en met eenige materiale schade liep dit ongeval af. Verbeterd bericht. De stemming ter ver kiezing van twee gezworenen van den Polder het Oudeland van Oude-Tonge, wegens perio dieke aftreding van de heeren A. de Haas van Dorsser en G. Mijs zal plaats hebben op Vrijdag 25 Mei a.s. v.m. 910 uur op de polderskamer. De stemming ter verkiezing van een gezwo renen van den Molenpolder wegens periodieke aftreding van den lieer G. Mijs zal plaats heb ben op Donderdag 31 Mei, a.s. v.m. 9—10 uur op de polderskamer. OOLTGENSPLAAT. De Zangvereeniging „Van Ongenoegen Vlij" alhier, won op het Nationaal Concours te Dinteloord op Hemel vaartsdag, in de derde afdeeling een tweede prijs. De Jaarvergadering van den Steenkolen- bond „Algemeen Belang"zal gehouden wor den op Dinsdag a.s., des avonds half zeven in hotel „Hobbel". DF,N BOMMEL Op 16 Mei 1923 worden de post-, telegraaf- en telefoondienst alhier vereenigd en ondergebracht in het hulp postkantoor. Het vereenigde kantoor zal dan worden opengesteld als volgt Voor den post- en telegraafdienst 84-12, 2-3, 61-71. Voor den telefoondienst: 81-121, 2-4, 61-71. HELLEVOETSLUIS. Zaterdagavond j.l. ver gaderde de plaatselijke afdeeling van den Vrijheidsbond in verband met de a.s. Gemeen teraadsverkiezingen. De voorzitter opende met een welkom aan de niet talrijke aanwezigen, waarna hij het woord gaf aan den spreker, de heer Groene- wout, journalist te Santpoort. Deze hield een vlotte redevoering, door spekt met ironie en sarcasme, over de begin selen van den Vrijheidsbond. Voornamelijk was zijn betoog bedoeld ter weerlegging der groote grieven, welke de tegenstanders steeds aanvoerende Vrijheidsbond is anfi-deniocra- tisch, reactionair, militairistisch en een be zuinigingspartij. Na een vloeiende rede van ongeveer 2\ uur komt hij ten slotte op plaat selijk terrein. Hij verklaart onbekend te zijn met de plaatselijke toestanden, doch heeft een aanslagbiljet der belastingen gezien, waar uit hem gebleken is, dat de belastingen hier zeer hoog zijn. Ten slotte wekt hij op te stem men op de candidatcn van den Vrijheidsbond. Voor de gelegenheid tot debatteeren geven zich zes personen op. De heer Middelkoop komt bet eerst aan het woord. Hij komt op voor hetgeen de heer Hu- genholtz voor het personeel in 's Rijksdienst heeft gedaan. Ook wijst hij er op, dat voor ontwapening noodig is, dat het proletariaat zich meer verbroedert. De heer N, Jansen spijt het, dat op dezen avond de gemeente-politiek in 't geheel niet is naar voren gebracht. Hij geeft een overzicht van de afgeloopen 4 jaar, dat deze Raad zit ting had en critiseert fel de houding, welke de leden van den Vrijheidsbond daarin hebben aangenomen. Onder meer wijst hij op het „ge meenschappelijk program van de vrijzinnige raadsfractie", hetwelk is onderteekend door beide wethouders en wat zij toen eenmaal zij benoemd waren, als een „vodje papier" hebben beschouwd. Hij herhaalt de wantoestanden tijdens de distributie, met een verlies voor deze gemeente van ruim 15269 gld. Hij legt den nadruk op het feit, dat de tweede wethouder, al is hij raadslid, toch levert aan de gemeente en toen hiertegen van hoogerhand bezwaar is gemaakt door hem een firma is opgericht, waardoor het toch mogelijk werd de leveran ties te blijven houden. Den eerste wethouder verwijt hij, dat deze meer opkomt voor de belangen van Brielle dan voor de belangen van Hellevoetsluis en verwijst hij hiervoor naar het voorgevallene op de laatste raadsvergade ring. De heer J. A. F. Koot constateert, dat waar spreker zoo verbaasd was over de hooge be lastingen alhier, dat dan toch zeker de her classificatie-plannen voor Hellevoetsluis al zeer onbillijk zouden zijn. Hij vraagt daarom de medewerking van den spreker om dit ge vaar te trachten te bezweren. Betreffende de gemeentelijke politiek onderschrijft hij voor een groot deel, wat reeds door den vorigen debater was naar voren gebracht. Hij wijst er op, dat reeds een tweetal jaren geleden hier een bezuinigingscommissie is ingesteld onder voorzitterschap van den vrijheidsbonder-wet- houder De Boo, doch dat deze commissie haar eerste vergadering nog steeds moet houden! Hij herhaalt hetgeen de vorige debater heeft gezegd over den tweeden wethouder en voegt daaraan toe, dat toen de heer Haas bericht had ontvangen, dat hij niet langer aan de gemeente mocht leveren, deze aan de overige college-leden mededeelde eerst te zullen na gaan, waaraan hij meer verdiende: aan de leve ranties of aan zijn wethouderschap. Toen heeft hij het middeltje uitgevonden om zoowel de leveranties als het wethouderschap te behou- hden en thans levert hij nog steeds onder die firma-naam aan de gemeente. Hierna valt spr. den heer Van Driel aan als verslaggever van de Hellevoetsluische.Courant, welke hij verwijt dat door diens „idioote" ver slagen de lezers in den waan worden gebracht, dat de raadsleden hier „idioot" zijn. Hij be veelt aan zich te abonneeren op „Onze Eilan den". (Zie onderschrift). Daarna leest hij voor de verklaring, welke de wethouders hebben onderteekend bij hun benoeming en welke zij niet hebben nageleefd. In deze verklaring was o.a. opgenomen de erkenning van de Commissie van Bijstand, welk lichaam door den nieuwen burgemeester met medewerking van beide wethouders is om hals gebracht. Resumeerende constateert hij dat de wethouders-Vrijheidsbonders hier den Raad hebben gemaakt tot een willoos werk tuig en zij de rechten van den Raad hebben geknot. De heer J. Smit Jr. valt den spreker aan, omdat de Vrijheidsbond ook wil bezuinigen op het onderwijs en dat zij medewerkten aan de vergrooting van de klassen. Betreffende de verkiezing voor den Gemeenteraad merkt hij op, dat de Vrijheidsbond hier er niet eens een gemeentelijk program op na houdt. Hij acht het verkeerd, dat zij hun „groote broei" (de heer Groenewout) lieten komen om goed te praten, wat zij hier hebben bedorven en wensch te wel een vergadering, waar de aftredende raadsleden eens onderling de geschillen in de aanwezigheid der kiezers zouden uitvechten. Tenslotte deelt hij nog mede, dat boewei hij door zijn weifelde houding als nummer 5 op de Vrijzinnig Demokratische lijst is geplaatst, hij thans iieeft besloten een eventueeie be noeming (b.v. door z.g. voorkeurstemmen) gaarne te zullen aannemen. De heer J. Voetelink zet een abuis terecht betreffende de hooge aanslag, welke niet alleen uit gemeentelijke belasting bestond. Hij zet uiteen hoe het komt, dat de belastingen hier zoo hoog zijn. De overheid helpt echter Helle voetsluis niet in het bezuinigen. Op de begroo ting van ongeveer 76000 gld. staat een bedrag van 12000 gld. uitsluitend voor politie. Op het adres van den Raad tot opheffing van het Commissariaat van Politie werd echter nog steeds geen antwoord ontvangen, hoewel reeds verschillende vacatures voor commissaris van politie zijn aangevuld. De hooge belasting kun nen dus niet mede politiek in verband worden gebracht, want op de gemeente-begrooting is bezuinigd, wat er op bezuinigd kon worden. De heer Van der Velde verdedigt nog het standpunt, hetwelk de S.D.A.P. inneemt tegen over het militairisme tegen het door den Vrij heidsbond ingenomen standpunt. Dc voorzitter (wethouder De Boo) merkt omtrent het beweerde van den heer Jansen op, dat hij van diens partijgenooten ook wel eens een pluimpje heeft ontvangen omdat hij altijd zijn beste krachten heeft gewijd aan de belan gen van het Gemeente-personeel. Toen door hem werd voorgesteld (voor de in werking treding van den Arbeidswet) om het Gemeen- tepersoneel de 8-urendag te geven, werd dit voorstel met 1 stent meerderheid verworpen. Die stem was van een S.D.A.P.er! Wat betreft het gemeenschappelijk program van de vrij zinnige raadsfractie, zegt hij, dat dc heer Koot dit wilde regeeren op zijn manier, waarom de overige leden dit hebben getraineerd. De heer Groenewout beantwoordt daarna J de debaters voor zoover zij op algemeen ge bied zich hebben bewogen. In de plaatselijke politiek begeeft hij zich niet. De vergadering wordt om ongeveer half een door den voorzitter gesloten. Wij laten dc door den heer J. A. F. Koot gemaakte opmerking over de verslagen van j den heer Van Driel ter beoordeeling aan de (1 lezers van de Hellevoetsluische Courant, doch 11| kunnen niet nalaten den lieer Koot dank te zeggen voor de spontane wijze, waarop hij ons blad in deze vergadering aanptees. Waar wij ons meer dan eens afvroegen of in een kleine gemeente als deze een uitsluitend plaatselijk blad eigenlijk wel reden van bestaan heeft en wij ons op het standpunt plaatsen, dat aan een blad met een meer uitgebreid gebied (ook al kan daarin het zuiver plaatselijke niet altijd een zoo groote plaats worden ingeruimd ais in een plaatselijk), de voorkeur dient te worden gegeven, doet liet ons natuurlijk aangenaam aan personen aan te treffen, welke dit stand punt onderschrijven. Nochthans stellen wij er prijs op ter voorkoming van misverstand er nadrukke lijk op te wijzen, dat de aanbeveling van den heer Koot als een persoonlijke ontboezeming dient te worden beschouwd en ons blad tegen over alle candidaten een geheel neutraal stand- i punt inneemt. E- Voetbal. Door de slechte weersgesteldheid zijn Zondag j.l. geen wedstrijden gespeeld. BRIELLE. Mej. T. P. had aan den Brielsclien Straatweg liet ongeluk met haar fiets tusschen eenige wagens met paarden bekneld te raken. Deerlijk aan kleeren, fiets en lijf gehavend is zij thuis gekomen, waarna zij zich onder dok ters behandeling moest stellen. De heer J. van hier is bij het fietsen zoo danig gevallen dat hij zijn polsen brak. Dezer dagen is de heer A. Mooldijk te Hoofdplaat (Z.) tot gemeente-opzichter en directeur der waterleiding benoemd. Jaarverslag 1922 van de afdeeling Brieile van de Z.-H. vereeniging „Het Groene Kruis". Dezer dagen is bovengenoemd verslag bij de !r leden bezorgd waaraan wij het volgende ont- j j1 leenen: Het bestuur bleef onveranderd, daar de se-' cretaris Mr. L. Trouw, die aan de beurt van aftreding was, herkozen werd. Door de zuster Molenaar werden in 1922 1960 bezoeken afgelegd, verdeeld over 71 ge- w zinnen, terwijl 350 artikelen uit het magazijn verstrekt werden. I a„ ln de zieken-inrichting werden 3 personen s|, opgenomen met 20 verpleegdagen, twee Pro- aa testanten en 1 Roomsch-Katholiek, waarvan tri 2 afkomstig waren uit Brieiie, en I uit Vier- polders. Van de operatiekamer werd 3 keer gebruik ln: gemaakt; terwijl 2 personen onder narcose werden behandeld. Vervolgens werden nog 18 loopende patiënten geholpen, zooais voor mas sage, verbinden enz. enz. Twee maal werd eerste hulp bij ongelukken verleend, daar de doctoren afwezig waren. Ontsmettingen werden 4 keer verricht. Het aantal houten ligtenten bedraagt 3, alle 1-persoons en draaibaar. Dit jaar werd er ech ter geen gebruik van gemaakt. 2 patiënten konden na in sanatoria verpleegd te zijn hun werkzaamheden weer vrij goed verrichten. De in April gehouden collecte voor de Emma bloem bracht op 153,75. Onder leiding van Zuster Vrij werd door circa 35 kinderen deelgenomen aan de dag- kolonie gedurende 5 weken. De gewichtsver- meerderingen waren gunstig, een kind kwam 6 pond aan. Door de slechte weersgesteldheid moesten 2 kinderen de deelname staken. De jaarlijksche contributie werd van 1, op 1,50 gebracht, daar er anders een tekort geweest zou zijn. Van de gelikwideerde con- sumenten-vereeniging werd het saldo geschon ken aan het Groene Kruis, welk saldo groot was 66,18£. Het voordeelig saldo op 31 Dec. 1922, groot 416,90, toont een ongunstig verschil aan van ƒ25,17 met dat van 31 Dec. 1921. Het ledenaantal steeg met 27 en bedraagt thans 677. s De gemeentelijke subsidie werd verminderd voor liet Groene Kruis met 200,—, welk bedrag werd toegestaan voor de T.B.C.-bestrij- ding, de Rijkssubsidie bedroeg 751,—. De post contributies en schenkingen was dit jaar ruim 400,iiooger dan verleden jaar, voornamelijk was dat een gevolg van een bij zondere bijdrage van liet fonds Ellemeet, groot 500,voor aanleg electriciteit en waterleiding. 1 April was een reddingsbrigade alhier ge ïnstalleerd van 12 verplegers, ter gelegenheid van de festiviteiten, gelukkig was echter deze voorzorgsmaatregel overbodig. De exploitatie over 1922 was als volgt: Debet. Credit. Voordeelig saldo 1 Jan. ,022442,07® Ontsmetting en T.B.C.- bestrijding 943,04 1600,05 I e 1 II. I dl. g ,r d per halfpondspak ook in ons en '/2 ons pakjes

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 2