J PAASSCHEN, ■elhamis. beste Adres hnetv en Tule Kleedjes is Tandarts KROS ?UR0/ BOAZ-BANK NJoorst Worcester Corsets sche Hypotheekbank r. a 97*% 5j7oPandbr.alOO° Berekening stemming Gemeenteraad. Donderdag, Hypotheken en Meten. ISTERDAMSCHE" «N BESCHIKBAAR. WOENSDAG 16 MEI 1923 5e jaargang. - n°. 54. feuilleton. VRIJE BAAN. 3oonuel. s en uiu. Ti miner, ïtraaten. Gorter Rem. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vju. en 'sav. leeskerk. Melissant, geen opgaaf. Stellendam, geen opgaaf. Ouddorp. vin. en urn. dhr. Versteegt. Ooltgeusplaat, geen opgaaf. Den Bommel, vm. en 'sav. ds. Schaafsma. Stad aan 't Haringvliet, vm. en 's av. leeskerk. Uellevüelsluis, 's av. dhr. Krabbe, theol. cand. te Utrecht. Nieuw-Helvoet, vm. dhr. Krabbe, theol. cand. te Utrecht. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Dirksland, vm. en 'sav. ds. Miuderman. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE. I Stadaau't Haringvliet,vm.,mu.en 'sav.leeskerk. 3/tfezai/fae. Drs. Med.J. H van Grafhorst, aris. Verliulststraai 79. Den Haag, zendt U op aanvrage gratis en Iranco zijne brochure over Granuline, het middel tegen tuberculose en scrofulose (klierziekte of kller(uberculose). houdt voortaan niet Zaterdags Zitdag maar iederen in Hotel Meijer te Middelharnis de beste 200 c. B. EPKER. Adm'mintrateur. Geldefschekade 27 A (Beursplein) ROTTERDAM en Ottoweg 10. HSELSUM, belast zich mot het bezorgen van Hypotheken en Credleten. Momentaal Kapitalen beschikbaar. het Oude- ddelharnis ljaar. fct 16 MEI 1923 CENTRALE UTRECHT. Rekening-Courant Deposito's 8 dagen opzegging 3'/, °/o 1 maand 4 3 maanden 4'/a Correspondent voor Sommelsdijk. en Middelharnis J KNAPEAzn., p/a A. Knape, Dubbele Ring 144, i Sommelsdijk; Zitting: Vrijdag 7—9 nam.; voor Stellendam; L. v. D. VLUGT, Voorstraat 26; Zitting: Zaterdag 3—5 nam. IS bij de itschappij van Levensverzekering LKOMEN ZEKERHEID [slagen - Voorzichtig beheer Groote openbaarheid liag bij den Vertegenwoordiger EESTEREN, Ring 155, MIDDELHARNIS of N. Spiegelstraat 17, AMSTERDAM en (vanaf (f200.—) op langen en korten termijn. ITBANK Afd. 64MAURITSWEG 3 ROTTERDAM. het wereldberoemde merk De Directie: MR. S. J. VAN ZIJST. MR. J F. VERSTEEVEN. Prijs per kwartaal. f I, Losse nummers f 0.07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen on Dienstuanvragen t 1,per plautsing; tot een maximum vau 10 regels; elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woens dag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. (Vervolg.) Nu gaat men de som der stemcijfers, van iedere lijst afzonderlijk, deelen door de kies- deeler. Lijst 1, 112 111 1 zetel terstond toege wezen, rest 1. Lijst 2, 402 1U 3 zetels terstond toege wezen, rest 69. Lijst 3, 154 111 1 zetel terstond toege wezen, rest 43. Lijst 4, 109 111 =0 zetels terstond toege wezen, rest 109. Er worden dus terstond 5 zetels toegewezen, waarna er nog 2 moeten worden toegekend. De lijsten 2, 3 en 4 liebben nu de grootste overschotten. Het overschot van lijst 4 is grooter dan 75 van den kiesdeeles. 75 van 111 831/,. Lijst 4 wordt dus 1 zetel toegewezen, en moet nu dus nog 1 zetel worden gezocht. Nu krijgt lijst 2 nog 1 zetel, omdat deze lijst het grootste overschot oplevert, (zie artikel 100). Nu gaat men de som der stemcijfers, van iedere lijst afzonderlijk, deelen door het getal toegewezen zetels. Het verkregen quotient noemt men lijstkiesdeeler (zie art. 103). lijst 1, 112 1 112 st. lijst 2, 402 4 100 l/i st. lijst 3, 154 1 154 st. lijst 4, 109 1 109 st. Op lijst 1 heeft geen der candidaten het aantal stemmen, gelijk aan den lijstkiesdee ler, en is dus gekozen, die candidaat, die meer stemmen heeft verkregen dan de helft van de lijstkiesdeeler (zie art. 104) dat is voor lijst I, 112 2 56. A heeft 71 stemmen, dus is A gekozen. Op lijst 2 heeft één der candidaten het aan tal stemmen gelijk aan den lijstkiesdeeler, met nog 114 st. daarboven. E. is dus gekozen, en worden'de 114l/2 st. overgebracht op no. 2. van lijst 2. Deze krijgt dus 51 114'/2 st. 165 st. F. is dus ook gekozen, en houdt 165x/2 "llO'/j 65 st. over. Deze worden nu op G overgebradht, die nu 81 65 146 st. krijfgt. O is dus ook gekozen en houdt 146 IOOV2 454 st. over. Hij krijgt dus 32 45 77) 'st. Er moet dus nu nog 1 candidaat gekozen worden. Geen der can didaten heeft nu het aantal stemmen ge lijk aan den lijstkiesdeeler, maar H. heeft wei meer stemmen dan de helft van de lijst kiesdeeler 100) 2 50'/4. H. is dus ook nog gekozen. Op lijst 3 heeft geen der candidaten het aantal stemmen gelijk aan den lijstkiesdeeler; de lijstkiesdeeler is 154. De helft van de lijst kiesdeeler is 77. L heeft meer stemmen dan de helft van de lijstkiesdeeler, dus is ook L gekozen. Op lijst 4 heeft eveneens geen der candi daten het aantal stemmen gelijk aan den lijst kiesdeeler; de lijstkiesdeeler is 109. De helft van de lijstkiesdeleer is dus 54). Geen der candidaten heeft een grooter aantal stemmen dan de helft per lijstkiesdeeler, en worden dus de alsnog te vervullen plaatsen toegekend aan de in de volgorde hoogst geplaatste nog niet gekozen candidaten der lijst (art. 104) Alzoo is dus S ook gekozen. Ziedaar een eenvoudige berekening van een verkiezing voor een gemeenteraad. Moei lijke gevallen kunnen echter nu wel door de lezers zelf berekend worden, wanneer de hier- VAN E. WEKKER. Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE). 58) De baron verbleekte en balde de vuist. „Onge- loofelijk! Ongehoord!" barstte hij uit. „En de dorpen? Onze mijnen en ijzerhutten? Is daarvan al bericht gekomen?" „Neen, maar ze kunnen in de hoofdzaak geen verandering meer brengen. Runeck heeft in de stad en te Odensberg de zege behaald en dit is voldoende om hem de meeste stemmen te ver zekeren Hier is de opgaaf van de getallen." Zwijgend nam Wildcnrod het papier, dat de beambte hem overhandigde, en zag de aanteeke- ningen door. 't Kwam uit de verkiezing was niet twijfelachtig meer. Dernburg en zijne partij had den het onderspit gedolven. „Wij durfden mijnheer niet zelf die tijding bren gen," zeide Winning; „hij is volstrekt niet daarop voorbereid." „Ik zal 't hem vertellen," antwoordde Wilden- rod, terwijl hij het papier samenvouwde en bij zich stak. „Maar nog een enkel woord, heeren! 't Zou kunnen gebeuren, dat als die uitslag bekend wordt er manifestaties plaats hebben, die in dit geval een rechtstreeksche beleediging voor den chef zijn. In den roes van opgewondenheid, waar in die zegevierende bende zal verkeeren hier was 't hem niet langer mogelijk zijn toom voren gegeven artikelen vooral maar goed worden nagelezen. O.a. kan een berekening worden gemaakt van een verkiezing, waarbij lijsten verbonden zijn, hiervan hadden wij nog gaarne een berekening willen geven, maar deze zal moeten achterwege blijven, omdat het te veel ruimte zou innemen. GEM. VERK. Landbouw. LANDBOUWTOESTANDEN. Volkshuisvesting en sterftecijfers. Woningen voor landarbeiders. De On gevallenwet. Werkt voor de organisatie. Wanneer het eens zoo ver mocht komen, dat de Regeering een onderzoek ging instellen naar de wijze waarop ten plattelande wordt geleefd door de arbeiders en de boeren cn tuinders, zou reeds spoedig blijken hoe verre al deze menschen, enkele rijkaards uitgezon derd bij de stedelingen ten achter staan in de wijze waarop zij zijn gehuisvest. Wel is waar is in de laatste jaren onder de werking van de Woningwet veel verbeterd en zijn enkele der ergste krotten opgeruimd, doch vele arbei derswoningen zijn nog klein in verhouding tot het gezin en hoewel in de steden de toestand ook nog niet overal is zooals die behoort te zijn, is toch daar in de moderne arbeiderswijken de arbeider dikwijls veel ruimer en hygiëni scher gehuisvest dan menig kleine landbouwer of tuinder, om van de landarbeiders maar niet te spreken. Over 't algemeen is men op het land niet erg gesteld op groote woningen; ze vragen veel onderhoud doordat ze alle afzon derlijk staan en dus veel van regen en wind hebben te lijden. Daardoor krijgt men echter veel buitenmuren, waardoor de woning, vooral in de kleistreken, dikwijls vochtig is; het aantal vertrekken is in den regel gering, wat besparing aan werk en aan brandstof voor verwarming geeft, doch waardoor dikwijls de geheele familie woont en slaapt in hetzelfde vertrek, daar de zolder en de overige ruimte gebruikt worden als bergplaats voor allerlei producten of voor het kleinvee, waarmede men in de steden geene rekening behoeft te houden. Bij deze beperktheid van ruimte, die men voor een groot deel moet toeschrijven aan vrees voor hooge bouw- en onderhoudskosten en ook aan het feit, dat dikwijls de huisvrouw arbeid ver richt in het bedrijf van den man of van ande ren en daardoor hare huiselijke bezigheden gaarne zooveel mogelijk beperkt, komt nog, dat eene waterleiding bijna overal ontbreekt en eene goede afvoer van de faecaliën van mensch en dier somtijds veel te wenschen overlaat. I11 hoeverre al deze omstandigheden invloed hebben op den gezondheidstoestand, is moei lijk te zeggen, doch liet is wel merkwaardig dat de frissche buitenlucht, die zoovele stedelin gen op het platteland voor hunne gezondheid zoeken, toch niet verhindert, dat de sterfte cijfers in de steden zooveel geringer zijn dan buiten en hoe grooter de steden, des te gunsti ger deze cijfers. In 1920, toen het sterftecijfer Taag was, bedroeg het voor de steden met meer dan 100.000 inwoners 10.87 per duizend en voor de gemeenten beneden 5000 inwoners 13; in 1918 toen het cijfer hoog was, waren deze ge tallen 15.06 en 18.34 en liet is merkwaardig te zien welk eene regelmaat er is in de verhou dingen naar mate van het grooter worden der steden, ook al is hier eene enkele uitzondering meester te blijven „zullen ze tot alles in staat zijn en daarvoor moet gezorgd worden. Alle de monstraties moeten met de grootste strengheid worden tegengegaan, om het even wat het ge volg daarvan zij. Ik stel u verantwoordelijk, mijn heer den directeur, dat er niets van dien aard ge schiedt. Wij behoeven thans niemand meer tc ontzien en zullen dit laten blijken." Hij groette vluchtig en ging heen. De beide beambten zagen elkander aan. Einde lijk zeide de directeur op gesmoorden toon: „Ja, wie is nu eigenlijk onze chef, mijnheer Dern burg of baron Wildenrod?" „De baron, naar 't schijnt," antwoordde Win ning boos. Hij vaardigt bevelen uit, alsof hij hier alles te zeggen heeft, en nog wel bevelen, die dc hachelijkste gevolgen kunnen hebben. Falncr en zijn makkers zullen natuurlijk wel zorgen, dat hun overwinning triomfantelijk wordt rondge bazuind." 't Was geen benijdenswaardige taak, die Wil denrod op zich had genomen. Toen hij de kamer van Dernburg weer binnentrad, ontving deze hem met de ongeduldige vraag: „Wat was cr tc doen? Ze moeten ons nu niet met andere dingen lastig vallen; daarvoor hebben wc waarlijk geen tijd. Maar ik begrijp niet, hoe 't zoolang duurt, eer we iets naders hooren. Er konden al lang berich ten zijn „Er zijn berichten gekomen, heb ik zoo even gehoord," antwoorde Wilden vod. „Zoo? Waarom worden mij die dan niet ge bracht?" „De directeur en Winning wilden ze u liever niet persoonlijk meededen. Ze lieten mij roepen Dernburg ontstelde. Voor de eerste maal rees te ontdekken. De cijfers van de klein gemeen ten zijn in de laatste 10 jaren echter steeds de hoogste. Hoewel tot dit verschijnsel waarschijnlijk ook andere oorzaken dan de woningtoestanden medewerken, verdient toch alles wat tot ver betering daarvan kan strekken onze belang stelling en in verband hiermede wijzen wij op eene citrculaire van den hoofdinspecteur der volksgezondheid en huisvesting aan de burge meesters der verschillende gemeenten. In dit schrijven wordt er op gewezen, dat er op het platteland tal van woningen zijn gebouwd, waarbij de indeeling te wenschen overlaat, ter wijl in vele gevallen met dezelfde kosten eene veel beter woning zou kunnen worden ver kregen. Daarom zijn voor eenige provinciën een aantal woningplannen ontworpen, zooveel mogelijk aansluitend bij het ter plaatse ge bruikelijke woningtype, in totaal 211 plannen, verdeeld in drie series, waarvan serie A voor Gelderland, Overijsel en Utrecht; serie B voor Friesland, Groningen en Drente; serie C. voor Noord-Brabant en Limburg. Voor den luttelen prijs van ƒ2.04 heeft men al deze plannen, die nu eens niet zijn uitgedacht in de bureaux in Den Haag, doch die zijn ontworpen met de hulp der inspecteurs in de verschillende pro vinciën. Voor de armsten onder de landarbei ders zijn deze woningen misschien wat duur, doch het spreekt van zelf dat ook op deze plannen door een deskundigen aannemer nog wel wat is te besnoeien en de voornoemde hoofd-inspecteur zal daarbij gaarne van advies dienen; worden de plannen goedgekeurd, dan kan men nog eene bouwpremie van ƒ300, krij gen. De woningen zijn zoo practiscli mogelijk ingedeeld en alle voorzien van een schuurtje waarin bergplaats voor verschillende produc ten en stalling voor levende have, juist zooals de landarbeiders, die wat in goeden doen komen, dat zoo gaarne hebben. De plannen zijn ook verkrijgbaar voor particulieren; ze lijken ons ook bijzonder interessant voor ieder die belang stelt in de uitvoering van de Land- arbeiderswet, voor zoover het betreft het ver schaffen van plaatsjes. Die er meer van wenscht te weten, raden we aan te schrijven naar bedoelden hoofd-inspecteur, Ten Hove- straat 49, Den Haag, die zeer zeker gaarne ieder zal dienen van raad en bijstand en die ons vertelde, dat er voor deze poging tot ver betering van de huisvesting van den land arbeider en den kleinen keuter veel belang stelling was, zoodat reeds aan een 5000-tal aan vragen was voldaan. De Land- en Tuinbouwongevallenwct 1922 is met 1 Mei j.l. in werking getreden en de belanghebbende werkgevers kunnen hunne arbeiders verzekeren bij de Rijksverzekerings bank of bij een achttal erkende bedrijfsver- eenigingen die deels reeds vroeger bestonden, deels thans zijn opgericht. Pas is echter het schip te water gelaten of het moet reeds op de helling; de overhaaste behandeling der wet op een achtermiddag vlak voor het einde der Kamerzittingen aan den vooravond der ver kiezingen schijnt zich reeds thans te wreken. De minister had eene weinig beteekenende wij ziging voorgesteld ten einde tegemoet te komen aan de gemoedsbezwaren van enkelen tegen het aangaan van eene verzekering, doch had daarbij ook eene nota van wijziging inge diend, waarbij voorstellen werden gedaan, die met deze gemoedsbezwaren niets hadden uit te een onheilspellende gedachte in zijn ziel op „U? Waarotn niet mij? Wat bezielt de heeren?" „Zij wilden 't liever aan mij overlaten u den afloop te melden," hernam de baron, met moeite zijn stem in bedwang houdende. „De beambten durfden daarmee niet bij u aankomen." Dernburg verschoot van kleur, maar hief fier liet hoofd op. „Is 't al zoover, dat er komedie met mij moet gespeeld worden? Zeg maar op wat ge weet!" „Runeck heeft in de stad de meeste stemmen op zich vcreenigd begon Wildcnrod aarzelend. „Dat weet ik. Verder!" „En ook tc Odensberg." „Te Odensberg?" herhaalde Dernburg, den spreker aanziende, alsof hij diens woorden niet verstond. „Mijn arbeiders „Hebben grootendecls voor uw tegenstander gestemd. Runeck is gekozen." Een half gesmoorde kreet klonk door liet ver trek; deze kwam uit Cecilia's mond. Maja keek bezorgd haar haar vader; zóóveel begreep zij toch van dc zaak, dat die tijding een geweldige slag voor hem was. Dernburg zeide niets cn bewoog zich niet. Een pijnlijk stilzwijgen volgde. Einde lijk stak hij dc hand naar het papier uit, dat Wil dcnrod te voorschijn had gehaald. „Hebt ge daar den uitslag van de verkiezing?" „Ja. Hier is de opgaaf van verschillende stem bussen." Dernburg trad op de tafel toe om te lezen, al tijd nog met dezelfde onwrikbare bedaardheid; maar nu hij in het volle licht van de lamp stond, zag men dat hij doodsbleek was. Roerloos tuurde hij op de cijfers, die hun eigen zwijgende, maar onverbiddelijke taal spraken, ,,'t Is goed," zeide staan. De Kanier heeft daarom besloten die nota in de afdeelingen te onderzoeken, volgens onze meening terecht, al gaat daarmee dan ook eenigen tijd gemoeid. Waar het hier echter gaat over belangrijke zaken als het onder de werking der wet brengen van werklieden in dienst van coöperatieve vereenigingen, het vaststellen van het dagloon als grondslag voor eene uitkeering en dergelijke, is het beter, dat alles rijpelijk wordt overwogen dan dat nog maals eene overhaaste wettenmakerij plaats vindt. De Alg. Ned. Zuivelbond heeft te Utrecht eene algemeene vergadering "gehouden, doch ook hier was de toon van het jaarverslag niet erg blijmoedig; het aantal aangesloten fabrie ken was sedert het vorige jaar gedaald van 473 op 450, waarschijnlijk ten gevolge van misplaatste zuinigheid waardoor ook de con tributies voor het vakverenigingsleven blijven gespaard. Hetzelfde verschijnsel ziet menjn dezen tijd van malaise en allerlei kringen, doch ook vóór den oorlog was het aantal ongeorga niseerden in den land- en tuinbouw nog steeds bijzonder groot. De Friesche Maatschappij van Landbouw, die dikwijls een voorbeeld voor anderen is in activiteit, heeft daarom een be drag van bijna ƒ6000,voor hare afdeelingen beschikbaar gesteld voor de propaganda tot 't winnen van nieuwe leden. We geven toe het middel is in de landbouworganisaties eenigszins ongewoon, doch we leven nu een maal in den tijd van reclame en propaganda; waarom zouden de landbouworganisaties deze middelen niet gebruiken ten einde sterker te worden in den' strijd om het bestaan? BERL1JNSCHE CAUSERIEËN. Een nieuwe Berlijnsche instelling De populaire razzia's. Een kwajongen die roet in het eten werpt, en de moraal die men anderen predikt. BERLIJN, 6 Mei. De Berlijnsche Polizei- president bij ons noemen ze dat hoofdconv missaris, maar Polizeipresident klinkt weid- scher.is een bemind man. Hij weet zelf niet, hoe bemind hij is, en evenmin waarom... Terwijl hij op het oogenblik denkt, dat zijn populariteit mindert, begint men pas te voelen, welk een weldoener hij is. Terwijl Berlijn en den Berlijner het gevaar dreigt, dat de pólitie- razzia's zullen moeten ophouden,.voelt men pas welk een zegen deze zijn, en hoe men deze zou missen, indien ze eens niet meer bestonden. Er zijn werkelijke slachtoffers van razzia's maar nu ja, slachtoffers moeten er altijd zijn, om de wereld het geluk te geven. De pseudo- slachtoffers, dat zijn de gelukkigen. Ge kunt niet half vermoeden hoeveel Polizei- razzia's er in Berlijn wel gehouden worden. Ze worden gehouden op elk uur van den dag en nacht,zelfs op de uren, dat ze niet worden gehouden! Berlijn moet minstens een losse honderd-duizend politiemannen sterker zijn, dan officieel is opgegeven. En dat aantal is nog niet eens voldoende, om alle Polizeirazzia's die worden vermeld, mogelijk te maken. Ik vertelde u vroeger reeds wat zulk een Polizei-razzia was. De politie zet plotseling een straat af, neemt alle menschen, die zich daarin bevinden of geen kans zien er tijdig uit te raken, mee naar het Polizeipresidium, on dervraagt hen naar naam en toenaam,.legi timatiepapieren.en laat hen dan weer los, als het geen echte boosdoeners zijn. Het is de hij eindelijk op onverschilligen toon. „Drie kwart van de stemmen zijn voor hem, en mij hebben ze overboord geworpen." „Maar dat's verraad, dat's schandelijk trouwe loos!" viel Wildenrod in. „Ja, als er zoo maanden achtereen geknipt en gestookt wordt! Dat is nu liet loon voor uwe edelmoedigheid, voor uw onvoorwaardelijk vertrouwen! Gij kendet de ge zichtspunten, de betrekkingen van dien man, en liet hem niettemin vasten voet krijgen te Odens berg. Hij heeft een slim gebruik daarvan gemaakt om zich van zijne kiezers te verzekeren! Nu be hoefde hij hen 'slechts te wenken, en tc liepen in gansche scharen tot hem over. Ge hebt hem als een zoon behandeld vandaag betoont hij u daarvoor zijn dankbaarheid." „Oscar in 's hemels naam, zwijg toch!" smeekte Cecilia zacht. Zij voelde, dat elk dier woorden als gif in dc ziel van den man viel, wiens hart even doodelijk gewond was als zijn trots. Maar Oscar was zonder genade voor den ge- haten tegenstander cn ging met toenemende drift voort: „Runeck zal juichen en heeft dan ook alle reden daartoe, 't Is een schitterende overwinning die hij heeft bevochten en tegen wicn bevochten Dat hij u heeft geslagen, dit alleen maakt hem al tot een beroemdheid. En in deze zelfde oogen- blikkcn verneemt Odensberg den uitslag van dc verkiezing ze zullen hem zoo huldigen cn toe juichen, dat hun gejubel tot het heerenhuis door dringt, en gij zult dit mee moeten aanhooren „Dat zal ik niet!" verklaarde Dernburg toor nig, terwijl hij een stap achteruitweek. „Dc arbei ders hebben van htm kiesrecht gebruik gemaakt goed, ik zal van mijn huisrecht gebruik maken cn mij voor beleedigingcn weten te weren. Alle de- zeef, waarmee Berlijn voortdurend van ver dachte elementen, (al zijn liet dan slechts de onnoozelste daaronder) wordt gezuiverd. De slimmeren komen nooit in de zeef. Je drinkt een kop koffie bij Bauer of in Café Victoria.Als je de suiker omroert, kon digt de kellner je ineens aan„Polizei-razzia" of je je papieren maar klaar wilt maken. Je komt 'savonds laat aan het Lehrter Balm- hof, aan Zoologischer Garten of Potsdamer Bahnhof. En je kunt er niet meer uit, afgezet... onderzoek. Een taxi behoef je dan gewoonlijk niet te nemen, vooral als je papieren (op het eerste gezicht) niet in orde zijnEr staat een politie-auto.pardon wachtkar, voor je klaar, je stapt maar in en wordt naar het centrum vervoerd. Dit behoeft je niet eens 's avonds laat te overkomen, het kan je ge beuren 's morgens vroeg, in den vooravond,. op elk uur van den dag. Vreemdelingen zijn er de slachtoffers van geworden.maar nog meer de Duitschers, Berlijners. Prettig is het niet.Zeggen ze ten minste; want mij is het, ofschoon ik er wat voor over had, nog niet gelukt mee ingepikt te worden. Daar moet je geluk voor hebben en de P. P. beslist zélf en op het laatste oogenblik, waar de razzia zal plaats hebben.zoodat je er nooit op tijd zijn kunt, om iets te beleven. Onderwijl zijn er al zóóveel Duitschers en vooral Berlijners heel onschuldig van de straat, uit een café of station „opgelicht" en weg gevoerd, dat... men bezig is een vereeniging op te richten, die den schoonen titel draagt: „Berliner Schutzorganisation gegen Polizei- razzien", welke de bedoeling heeft een massa aanklacht tegen den politie-president wegens vrijheidsberooving in te dienen en belangrijke schadeloosstellingen los te krijgen en zich op het standpunt stelt dat: „de inassajachten op de meest onschuldige Berlijnsche burgers, en hun vervoer naar het Polizei-presidiunï wette lijk ontoelaatbaar is." Dat is èèn!... Maar pas heeft het bericht daarover in de kranten gestaan, of er is een schok van onrust door de Berlijnsche wereld gegaan en een veel grooter aantal Berlijners zijn bezig een tweede vereeniging in de wereld te schoppen, minder openbaar, maar dan toch met evenveel toewijding. Want wat zouden ze zonder die politierazzia's beginnen? Het bericht stond in de kranten, naar aan leiding van de tijdelijke inhechtenisneming van een jongeling van 16 jaar, die, volgens zijn bewering, 's avonds om acht uur, aan de Char- lottenburger Stadtbahnhof aankomende, met een hondertal andere reizigers door de zeef is gehaald,later op den avond weer vrij zou zijn gelaten, doch thuis zijn moeder doodziek van angst vond, en zijn vader, een Groszkauf- mann,op weg met detectives om hem te zoeken. Het bericht over de eerste Vereeniging stond in de krantenen een aantal argelooze dames heeft zich daarover gebogen en tot haar man gezegd: „Dat is iets voor jou, man, het is je nu al zes keer, neen, zeven he, over komen, dat je zoomaar van de straat bent opgelicht, als je van kantoor kwam... daar moet jij ook aan meedoen, we moeten dien poli- tiepresident dat afleeren!" Hij... natuurlijk vol vuur voor het plan, (tegenover zijn vrouw) maar inwendig uitende een stil gebed, dat de politiepresident er zich niet aan zou storen. Anderzijds waren het mannen, die verheugd opsprongen, en zeiden: „Daar doe ik aan mee.ik duld niet meer, dat ze mijn vrouw zoo maar naar het politie-bureau monstraties naar aanleiding van die verkiezing zullen verhinderd worden. De directeur moet .de noodige maatregelen nemen Zeg hem dit, Oscar!" „Dit is al geschied. Ik voorzag dat bevel en gaf de noodige bevelen. In dit geval meende ik dit te kunnen verantwoorden." Bij elke andere gelegenheid zou Dernburg zulk een inmenging zeer onaangenaam hebben gevon den; nu zag hij daarin slechts een voorzorg en had er niets op aan te merken, „'t Is goed," ant woordde hij kortaf. „Spreek en handel vandaag maar voor mij, Oscar, ik kan nu niemand zien. En ga nu en laat mij alleenI" „Laat mij ten minste bij u blijven," smeekte Maja op overredenden toon; maar in dit uur was haar vader zelfs voor hare teederheid onvatbaar en duwde haar zacht van zich af. „Neen, kindlief, gij ook niet! Oscar .neem Maja mee ik wil alleen zijn." Oscar fluisterde zijne verloofde een paar woor den toe en voerde haar de kamer uit. De deur sloot zich achter hen en nu, terwijl Dernburg al leen meende tc zijn, kon hij zich niet langer goed- liouden. Hij drukte de gebalde vuisten tegen de slapen en steunde hardop. Op dit oogenblik ge voelde hij niet het vernederende van zijn neder laag, er lag iets edelers dan gekrenkte eerzucht in die smart. Verlaten door zijn arbeiders, wier dank hij met een dertigjarige vaderlijke zorg ver diend meende te hebben! Verlaten ter wille van een ander, dien hij als zijn eigen zoon had liefge had en die hem nu zóo daarvoor dankte! Zelfs zijn ijzeren kracht bezweek onder dien slag! (Wordt Vervolgd).

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 1