AK /oorstraat. S0H1H1ELSDIJK 75 ct* 1 EERSTE BLAD Nationale Bonkvereeniging >este Adres :n- en Tule Kleedjes is IVIT AS rorcester Corsets ROS KUIKENS. G. C.VAN DEN HOEK, Middelharnis iTERDAMSCHE jritknippen s.v.p. iiito-Oinnibüs Onderneming1. 0 ao ZATERDAG 12 MEI 1923 Casiabrisk Middelharnis-SMMlsdi VRIJE BAAN. wereldberoemde merk Zaterdags Wederom KUIKENS verkrijgbaar 50 cent per stuk. Minder dan 12 stuks per zending wordt niet verzonden. bij de lappi.i van Levensverzekering )MFX ZEKERHEID Voorzichtig beheer aroote openbaarheid Ioij den Vertegenwoordiger ESTEREN, Ring 155, MIDDELHARNIS of N. Spiegelstraat 17, AMSTERDAM der Auto-Omnibus - Lijn 1. f Hellevoetsluis V.M. 7.25 8.— 8.40 920 9.45 alleen op werkdagen V.M. N.M. \0.40 2.20 11.20 3.— N.M. 12.20 3.40 1.— 4.25 1.30 5.— Rockanje Hellevoetsluis V. 5.45 6.30 7.20 8 A. 8.35 LIJN 2. V.M. 8.50 9.— 9.15 9.20 9.45 9.50 10.05 10 35 10.55 11.— 11.20 Rockanje i Oostvoorne (strand). N.M. 1.15 1.35 1.40 2.10 2.15 2.30 2.40 3.— Brielle (markt) Vierpolders Zwartewaal Nieuwesluis Hellevoetsluis (tram) Hellevoetsluis (markt) Nieuwenhoorn V. 5.— 5.30 5.50, o.g 6.- f 6.10 c -0 6.15 v JU CJ 6.35! 6.40 A. 6.50; Rockanje Oostvoorne (strand) Oostvoorne (dorp) Brielle (markt) Vierpolders Zwartewaal Nieuwesluis Hellevoetsluis 7 15 7.40 7.50 8.10 8.20 8.30 8.35 9.— ZEG 7 - ROTTERDAM ïeest betrouwbaar speciaaltvuis lesmiddelen, Gummiwaren, Ver- /erplegangsartïkelen, Elastieken kgordels, Breukbanden enz. "HES, IRRIGAT0REN in alle soorten. ons INLICHTINGENBOEK post NA ONTVANGST VAN POSTWISSEL van f 1.40. per halfpondspak ook in ons en */j ona pakjes J Prijs per kwartaal. f I, Losse nummers f 0,07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. DienstAAiibiediiigeu en Dienstaaiivragon f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels; elke regel meer 15 cent. Oit blad verschijnt iederen Woens dag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 5E JAARGANG. - N°. 53. RAPPORT inzake de resultaten, exploi tatievorm en de zuinigheid der productie van de Gemeenschappe lijke Gasfabriek der Gemeenten Middelharnis en Sommelsdijk. Opdracht. Door ons werd opdracht ontvangen van de Commissie van Beheer van in hoofde ver melde Gasfabriek: 1». op een vergadering van deze Commissie aan de beide doodden Gemeenteraad te Middel harnis gedelegeerde leden, tot onderzoek van de exploitatie-resultaten van de Gemeente- Gasfabriek enz. die inlichtingen te verschaffen, die de betrokken heeren wenschten te ont vangen; 2°. omtrent de niet ter stond en mondeling te behandelen punten nader schriftelijk rap port uit te brengen, waaraan op de betreffende vergadering nog werd toegevoegd; 3°. voortaan een halfjaarlijksch rapport uit te brengen omtrent den gasprijs, terwijl wij voorstelden tot voorlichting van de Commissie van beheer, voortaan in ons balansrapport te vermelden of per den balansdatum kasgeld- leeningen al dan niet voor uitbreiding bleken te zijn aangewend. II. Uitvoering van de opdracht. De bovenbedoelde vergadering werd door ons bijgewoond en de ons gestelde vragen wer den door ons beantwoord, naar wij meenen en gedeeltelijk ook kunnen afleiden uit het rap port van de gedelegeerde leden, hebben wij daarmede de bedoelde heeren voldoende be vredigd, voor zoover de mondelinge behande ling betreft. Wij hebben daarom gemeend alleen de ter schriftelijke beantwoording gestelde vragen, overeenkomstig punt 2 van onze opdracht, in dit rapport te moeten beantwoorden. Na afloop van de vergadering hebben wij de gedelegeerde leden verzocht hun rapport, vóór indiening bij den Gemeenteraad ons ter inzage te zenden, waarop wij eventueel onmid dellijk ons rapport zouden uitbrengen, zoodat dit als bijlage van het eerstgenoemde rapport mede had kunnen worden uitgebracht en wij in de gelegenheid waren geweest eventueele minder juiste opmerkingen in het rapport van de gedelegeerden met hen te bespreken. Tot onze verwondering ontvingen wij echter Zaterdag 13 Januari 1.1. het reeds uitgebrachte verslag der gedelegeerden door bemiddeling van de directie van de Gasfabriek. Daar in dit verslag naast eenige onvriende lijkheden aan ons adres ook eenige absoluut onjuiste opmerkingen worden gemaakt, hebben wij aan ons rapport een naschrift toegevoegd onder het hoofd „Eenige kritische opmer kingen over het verslag der gedelegeerde raadsleden uit den Gemeenteraad te Middel harnis." III. Behandeling van ter schriftelijke be- anfwoording aangehouden vragen. De volgende vragen werden ons gesteld: A. De balans per 31 December 1919 toont een vermeerdering van geleende gelden aan van 46.000— ten opzichte van de balans per 31 December 1918, waarvoor is dit geld aangewend? B. Is de exploitatie van de gasfabriek te duur? C. Is de exploitatie door een Naamlooze Vennootschap waarin de gemeente het groot ste aandeelenbezit heeft aan te bevelen boven de zuivere gemeente-exploitatie? A- De balans per 31 December 1919 toont een vermeerdering van geleende gelden aan van 46.000,ten opzichte van de balans per 31 December 1918, waarvoor is dit geld aange wend? Voor behandeling der opmerking omtrent de mondelinge beantwoording van deze vraag in het verslag van de gedelegeerde^ verwijzen wij naar punt IV van dit verslag „Eenige kritische opmerkingen over het verslag der gedelegeerde raadsleden enz." De nauwkeurige beantwoording van deze vraag is opgenomen in bijlage I, waaruit vol doende duidelijk zal zijn, dat inderdaad de betrokken gelden behoorlijk verantwoord zijn en waartoe zij zijn aangewend. B. Is de exploitatie van de Gasfabriek te duur? Wij hebben reeds bij de mondelinge behande ling van deze vraag erop gewezen, dat wij niet bevoegd zijn hierop, zonder meer, ontkennend of bevestigend te antwoorden. Bij onze con trole hebben wij nagegaan dat uit de ver bruikte hoeveelheden steenkolen, de daaruit volgens de practisch aangenomen percentages voorkomende producten zijn verantwoord. Nu is het, wat het bedrag steenkolenverbruik betreft, nog mogelijk dat te hooge prijzen zijn betaald. Van alle steenkolenaankoopen werden ons echter de origineele facturen der groot handelaren getoond, terwijl uit het overzicht van de aankoopen in 1921 blijkt dat voor niet meer dan de behoefte is ingekocht. De overige posten zijn uitsluitend de onkos ten en loonen, waarover wij moeilijk een oor deel kunnen vellen. Slechts kunnen wij beoor- deelen dat de administratie op zeer economi sche wijze wordt gevoerd en dat met geringe hulpmiddelen en weinig personeel vrij veel bereikt wordt. Voor de vergelijking van de overige posten t.w. 1°. Loonen. 2°. Onkosten. 3°. Onderhoud. 4°. Afschrijving. 5°. Rente, ontvingen wij van de gedelegeerde raads leden het verslag van de Gasfabriek te Zierik- zee over 1921, sluitende ongeveer zonder winst of verlies. I De gedelegeerde raadsleden waren n.l. van meening, dat de resultaten van Zierikzee, ondanks de lagere gasprijs daar ter stede, belangrijk gunstiger waren dan die van Middel harnis. Voor deze resultaten echter voor ver gelijking vatbaar zijn moet rekening gehouden worden met de volgende feiten: 1°. dat door Zierikzee, blijkens aan ons gerichte mededeeling van de Directie dezer fabriek, niet afzonderlijk verantwoord werd de restitutie ad 7.702,92 van het Centraal Verrekenkantoor van brandstoffen, welk be drag eenvoudig van de steenkolenaankoopen werd afgetrokken. 2°. dat de Gemeente Zierikzee belangrijk meer betaalt voor haar straatverlichting. Berekende n.l. de gasfabriek te Middelharnis overeenkomstig de te Zierikzee geldende con ditie dan zou in 1921 2.200,meer winst zijn gemaakt. 3°. dat in 1921 door de gasfabriek te Mid- feuilleton. VAN E. WERNER. {Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE). 57) „Maar dat zullen ze niet doen, want ze kennen immers hun meester," mengde zich Hagenbach in het gesprek. „Die laat zich niets afdwingen, al moest hij al zijn mijnen en fabrieken sluiten. Onze Odensbergers zouden wel krankzinnig zijn, als zij 't zoover lieten komen." „Landsfeld en zijn aanhangers zijn tot het aller dolste in staat," riep de hoofdingenieur. „Zij wil len den strijd, om het even tot welken prijs en met welke offers. Ik blijf er bij, 't is verkeerd ge weest, Falner zijn ontslag te geven. Hij is onge lukkig nog hier en staakt zijn weFk eerst over morgen. Wie weet, wat wij daarvan nog beleven? Als de verkiezing tegenvalt en de gemoederen daardoor nog meer in gisting komen, kunnen we nog treurige ondervindingen opdoen." „Onzin! Gij ziet de zaak veel te donker in!" riep Winning; maar de directeur zeide ernstig; „ik wilde,dat we dezen dagachter den rughadden I" Op het heerenhuis verwachtte men in dezelfde spanning den uitslag van de verkiezing en in de studeerkamer van den heer des huizes ging 't bijna Wen druk toe als in de woning van den directeur. Dernburg zelf nam wei is waar de hem toegezonden telegrammen, zoowel als dc mondelinge mede-1 deelingen zijner beambten met zijne gewone kalm-1 te in ontvangst. En toch was 't voor hem een zaak van eer; zijn mandaat kostte hem tijd en krachten, die hij aan zijn beroep onttrok, en 't zou hem bij het toenemen van de jaren ai licht moei lijk vallen 't te blijven vervullen. Aan een gelijk gezinde had hij dus gaarne het veld geruimd, maar in de gegeven omstandigheden knoopte zich aan zijn naam de zege van zijne partij en daar 't Odens- berg was, waarvan de stemming afhing, was ook zijne eer met die verkiezing gemoeid. Dernburg bevond zich op dit oogenblik alleen met zijne schoondochter. Dc jonge vrouw, die ernstig en bleek in haar weduwenkleed bij het venster stond, was in den laatsten tijd veel ver trouwelijker met haar schoonvader geworden. Nu en dan vergunde hij haar een blik in zijn anders zoo streng gesloten gemoed; zij alléén wist de reden, waarom zijn voorhoofd thans zoo buiten gewoon bewolkt stond, 't Was niet de angst voor een nederlaag, die hij eigenlijk niet mogelijk achtte; al het bittere van den strijd lag voor hem in het feit, dat zijn tegenstander Egbert Runeck heette. „Oscar is zoo opgewonden, alsof er sprake is van zijn eigen verkiezing," zcide Dernburg, nadat hij de ontvangen telegrammen nogmaals had over gelezen. „Ja, 't verwondert mij ook, dat hij 7.00 geheel in de politiek opgaat," antwoordde Cecilia, min of meer het hoofd schuddende. „Hij heeft zich vroeger nooit daarover bekommerd." „Omdat hij verscheidene jaren in liet buiten land is geweest, 't Was onverantwoordelijk, dat hij zijn krachten zoolang ongebruikt heeft ge laten. Ik zie nu eerst, wat hij doen kan, als men hem een ruim veld geeft om te werken." delharnis een groote vernieuwing van de straatverlichting plaats vond, die volgens be rekening van de Commissie van Beheer onge veer ƒ2.800,kostte. Per saldo is met elkaar vergelijkbaar een bedrijfsverlies te Zierikzee van 7.690,83 en een bedrijfswinst te Middelharnis van 2.974,36. Bij de vergelijking van de resultaten van Middelharnis en Zierikzee blijkt het volgende: 1°. de loonen zouden indien de productie van Zierikzee herleid wordt tot die van Middel harnis 1.143,meer hebben bedragen, aan nemende dat de methode van boeken in Zierikzee dezelfde is als in Middelharnis. Zooals wij reeds in het algemeen opmerkten is dit ook het geval bij den post „salarissen" waar herleid in Zierikzee 125,meer wordt betaald. 2°. de onkosten, tezamen gevoegd zijn in Middelharnis lager dan in Zierikzee en wel, herleid 1.018,Deze verschillende her leidingen vallen bovendien nog ten ongunste van Zierikzee uit, daar aangenomen is dat zoowel loonen als onkosten evenredig met de productie stijgen, wat practisch niet het geval zal zijn, daar de onkosten bij grooter omzet percentsgewijze zullen dalen. 3°. De onderhoudspost daarentegen is, her leid, in Middelharnis ƒ5.120,hooger. Bij de boeking van uitbreidingsposten wordt zooveel mogelijk afgeboekt op de onderhoudsrekening om te hooge opvoering der boekwaarde van de fabriek te voorkomen. Te oordeelen naar de bedragen te Zierikzee uit het „uitbreidingsfonds" betaald, schijnt daar deze veilige methode niet gevolgd te worden. Niettemin kan overwogen worden of bezuiniging op dezen post mogelijk is. 4°. Ook de afschrijvingen zijn hooger en wel, herleid, 4.794,dit komt ons echter niet bezwaarlijk voor, daar te veel afschrijven slechts winstreserveering is. Bovendien blijkt uit het verslag van de gasfabriek te Zierikzee in het geheel niet hoe het „uitbreidingsfonds" waarvoor afzonderlijk geleend wordt van de Gemeente en waarvan niets uit de balans blijkt, wordt behandeld, en of over deze uit breidingen ook wordt afgeschreven. Daarnaast staat dat de gasfabriek te Zierik zee dateert van 1857 en die van Middelharnis naar wij meenen nog van deze eeuw, zoodat in Zierikzee belangrijk meer kan zijn afge schreven. 5°. Hierdoor wordt ook de volgende post „Rente" beïnvloed die in Zierikzee herleid, 3.289,lager is. Ingezonden Mededeelingen. Kantoor MIDDELHARNIS. ZITDAGEN - tijdens BEURS. Woensdag, SOMMELSDIJKTABBERS Donderdag. DIRKSLANDy. d. DOEL Donderdag. OUDDORPFLOHIL Vrijdag, OUDE TQNGEGELUK „O, ik geloof, dat Oscar hécl veel kan, als hij ernstig wil, en hij wil tc Odensberg een nieuw leven beginnen. Hij heeft 't mij beloofd." Deze laatste woorden klonken vreemd, bijna als een verontschuldiging, maar Dernburg lette daarop niet. „Daarmee wensch ik hem en ook mij zelf geluk," zeide hij ernstig. ..ik beken je eerlijk, Cecilia, dat ik tot dusver altijd nog een zeker vooroordeel tegen je broer heb gekoesterd; nu is 't geweken. In deze laatste weken is hij een ware en trouwe steun voor mij geweest dat zal ik dankbaar erkennen." De jonge vrouw antwoordde niet; zij staarde naar buiten in den somberen nevel, 't Was Octo ber en 't begon reeds te schemeren. De knecht bracht de lamp en met hem traden Wildenrod en Maja binnen.... De baron zag bedrukt voor zich. Dernburg richtte aanstonds het woord tot hem. „Nu, Oscar, hoe staat 't er mee? Ge brengt slechte tijding mede, dat zie ik aan je gezicht. Zijn er nieuwe berichten?" „Ja, uit de stad. "Onze vrees heeft zich beves tigd; de socialisten hebben daar de meeste stem men." „Dus toch!" riep Dernburg driftig, ,,'t Is dc eerste maal, dat zij 't gedaan krijgen. Nu, wij zul len met behulp van de stemmen uit Odensberg hun blijdschap over die zegepraal wel temperen!" Angstig dwaalden Cecilia's oogen naar het gelaat van haar broeder af, maar dit zeide haar duidelijk, dat hij dat vertrouwen niet deelde. Ook lag cr eenige aarzeling in zijn stem, toen hij antwoordde: „Ja, van Odensberg hangt de be slissing af en dit zal, naar ik hoop, zijn ouden roem handhaven. Maar toch moeten wij ons op alles voorbereid houden Bij deze vergelijking gingen wij ook na hoe het steenkolenverbruik ten opzichte van het geproduceerde gas zich in beide gemeenten verhield. Te Zierikzee werd per 100 K.G. gedistil leerde brandstof, volgens opgave van den Directeur 28,74 M3. gas verkregen, te Middel harnis berekenden wij globaal 27,50 M3. Wij vestigen er de aandacht op, dat dit verschil kan ontstaan zijn door minder intense tech nische behandeling of door het gebruik van andere grondstoffen. Deze vergelijking zal over 1922 gemaakt, een betere basis geven voor vergelijking. Het verlies aan gas over 1921 in Zierikzee bedroeg 7,72 en in Middelharnis 4,10 De vergelijking valt dus naar onze meening eerder ten gunste dan ten ongunste van Mid delharnis uit, want: 1°. de onkosten en loonen zijn lager; 2°. de onderhoudskosten en afschrijvingen zijn hooger, wat echter in hoofdzaak het ge volg van veilige balanspolitiek is. C. Is exploitatie door een Naamlooze Ven nootschap waarin de Gemeente het grootste aandeelenbezit heeft, aan te bevelen boven zuivere gemeente-exploitatie. Vooropgesteld zij dat wij in het navolgende uitsluitend in het algemeen spreken en dat wanneer wij functies vermelden wij daarmede geenszins de huidige functionarissen wenschen aan te duiden. Deze vraag dan is zeer gemakkelijk te be antwoorden en wel in ontkennenden zin. Im mers een zoodanige vennootschap wijkt prin cipieel in het geheel niet af van den bestaan- den toestand: gemeente-exploitatie. Misschien zou door den invloed van de minderheid een zuiniger exploitatie bereikt worden, terwijl men tevens door het bij Naamlooze Vennoot schappen gebruikelijk "tantième-systeem den Directeur belang bij de winst zou kunnen geven. Hiertegenover staat echter, dat beide factoren het verderfelijke gevolg zouden heb ben dat niet alleen de verhooging der winst werd gezocht in zuiniger exploitatie, maar ook, en vooral, in verhooging van den gasprijs,hoo ger bijdrage voor straatverlichting en zoo deze factoren niet voor verhooging vatbaar zouden blijken te zijn, in vermindering van kwaliteit, een steeds ter beschikking staande bron van meerdere winst. Het zal na het voorgaande duidelijk zijn dat onze conclusie omtrent deze vragen geheel ten gunste van gemeente-exploitatie luidt. Vooral waar het hier een bedrijf geldt waarvan de prima functioneering een gemeentezorg is en de kwaliteit van het product bijna uitslui tend een zaak is v.an goed vertrouwen tegen over den directeur en diens technische be kwaamheid. Bovendien is een betrekkelijk kleine fabriek als die te Middelharnis-Sommelsdijk te over zien en te administreeren, behoeft dus het beheer in het geheel niet bureaucratisch te worden gevoerd, (waarvoor de huidige fabriek als voorbeeld kan dienen), wat bij groote instel lingen bijna onvermijdelijk is. IV. Naschrift: eenige kritische opmerkingen over het verslag der gedelegeerde raadsleden uit den Gemeenteraad te Middelharnis. Zooals wij reeds sub hebben opgemerkt zullen wij slechts eenige op ons terrein lig gende opmerkingen maken over het boven genoemde verslag. Tot ons leedwezen hebben wij in dit verslag geen scherp beredeneerde conclusie aange troffen, maar eenige algemeenheden, waarvoor slechts even algemeene bewijzen worden aan gevoerd. Wij meenen dit te moeten toeschrij ven aan het feit, dat de commissie geen des kundige raadpleegde. Onze meening is dan ook dat de eenige methode om een werkelijk neutrale kritiek op het technische beheer te krijgen is dit beheer te onderwerpen aan het onderzoek van een des kundige op gasgebied en wel niet over een vrij abnormaal jaar als 1921 maar b.v. over 1922. De verdachtmaking omtrent de onafhanke lijkheid van de vereeniging van gasdirecteuren, die tevens aan het adres van het Nederlandsch Instituut van Accountants wordt doorgegeven meenen wij zonder meer terzijde te kunnen stellen. De standing zoowel van beide ver- eenigingen als van ons kantoor mogen wij wel van een zoodanige bekendheid onder de raads leden aannemen, dat wij zonder meer kunnen verklaren dat in de gestelde gevallen vóór alles van absolute neutraliteit zou sprake zijn. Verder viel het de commissie op, dat de boekwaarde van de fabriek o.a. steeg gedu rende de periode 19101921 van ƒ113.825, tot 144.381,terwijl de proauctie steeg van 362.875 M3. tot 624.257 M3. (de cijfers ontleenen wij aan4 het verslag). De commissie verzuimt hieraan toe te voe gen of het verschijnsel dat de boekwaarde per productie M3. terugliep van ,3136 tot ,2313 haar gunstig of ongunstig trof. Naar onze meening is het een gunstig ver schijnsel. De eenige manier om verder na te gaan of de fabriek al of niet te hoog te boek staat is taxatie door een deskundige. Hierbij willen wij tevens de opmerking be handelen dat de fabriek naar de meening van de commissie na 13 jaar niet geheel vrij zou zijn. Deze mededeeling van den voorzitter berust op het simpele deelsommetje dat indien van 144.000,jaarlijks 12.000,wordt afgeschreven, aan het begin van het 13de jaar niets meer over is. Natuurlijk zullen echter nieuwe uitbreidin gen noodig zijn, die dan nog niet geheel zijn afgeschreven. Dit is echter naar onze meening geen bezwaar waar het vooral in het gemeente- drijf wenschelijk is dat een zoodanige af- schrijvingspolitiek wordt gevolgd dat niet het huidige geslacht voor het toekomstige de [kosten betaalt, hoewel ook het tegenoverge stelde verkeerd is. In het verslag van de commissie wordt sub 6 opgemerkt: „De balans 1919 waarop de ver meerdering der geleende gelden met 46.000,- voorkomt, werd met den accountant bespro- j ken. Deze kon hierover geen opheldering geven, voordat hij over gegevens beschikte." j Deze opmerking nu is onjuist. Wij hebben de 'commissieleden in ronde cijfers aangegeven, waartoe deze vermeerdering had plaats ge vonden, maar hebben verzocht, dit punt nauw keurig schriftelijk te mogen toelichten, met het doel de heeren "volledig gerust te stellen. Deze toelichting is in bijlage 1 opgenomen. Deze opgave konden wij evengoed staande de vergadering opstellen, wat zeer tijdroovend ware geweest, waarom wij volstaan hebben met een globale uiteenzetting te geven, die naar ons bekend is door verschillende leden der Commissie van Beheer volkomen werd ge volgd en goedgekeurd. Dit schijnt echter met de gedelegeerde leden niet het geval geweest te zijn. Verder conclud-eert de Commissie: 1°. dat de gasprijs te hoog is en daar/de „Maar toch niet op dc mogelijkheid dat mijn werklieden mij in den steek laten?" viel Dernburg in. „Daarvoor heb ik een te goeden dunk van hen. Wacht het geval maar bedaard af, Oscar. Men kan aan je koortsige onrust merken, dat ge nog een nieuweling in dergelijke zaken zijt. De verkiezing moet nu gauw afgeloopen zijn." Hij stond op, maar de wijs, waarop hij heen en weder liep en telkens op de pendule zag, verried dat hij ook op lange na niet zoo koel en kahn was als hij zich wilde voordoen. Plotseling viel zijn blik op Maja, die half be schroomd het vertrek was binnengekomen en zich terstond bij hare schoonzuster had gevoegd. Hij bleef staan. „Mijn arm kind zit zich vandaag ook te vervelen," zcide hij medelijdend. „Ja, die akelige politiek I Die neemt ons, mannen, zoo geheel in beslag, dat wij geen ziel of zinnen meer voor iets anders hebben. Kom eens hier, Maja!" Het meisje snelde naar hem toe en legde beide handen op zijn arm. „Och, papa," zeide zij op neerslachtigcn toon, „ik heb zoo weinig verstand van die politieke dingen. Ik schaam mij daarover, maar ik kan 't wezenlijk niet helpen." Dernburg glimlachte en streek haar liefkozend over het blonde haar. „Daarmee behoeft gij je jong hoofdje ook volstrekt niet te breken, kind lief. Dat kunt gij gerust aan Oscar en mij over laten." „Maar ik zal 't toch wel moeten leeren," her nam Maja met een diepen zucht. „Cecilia heeft 't ook wel geleerd. O, papa, ik ben jaloersch op Ceci lia. Gij bepraat alles met haar, terwijl ik als een dom eendje maar daarbuiten word gelaten." „Hoe afschuwelijk slecht van mij!" antwoordde Dernburg schertsend, terwijl hij zijn schoondoch ter een teederen blik toewierp. Deze glimlachte maar 't was een droevig glimlachje. „Ik begrijp volstrekt niet, waarom gij allen zoo gejaagd en onrustig zijt, ging het jonge meisje pruilend voort. „Papa wordt toch zeker evenals altijd gekozen." „Ik denk 't ook!" zeide Dernburg kalm. „Nu, dan is de zaak in orde en behoeven wij ons daarover niet verder te kwellen," beweerde Maja, terwijl zij haar wijs hoofdje schudde. ..'t Is waar, die nare Egbert maakt 't papa lastig ge noeg, alle menschen praten over hem en „Zwijg déarvan, Maja!" viel haar vader hier barsch en wrevelig in. „Ik moet den naam van den ingenieur Runeck in dien verkiezingstijd dik wijls genoeg hooren, in mijn huiselijken kring wil ik niets meer van hem wetenwij hebben voor goed met elkander afgedaan." Het meisje zweeg, verschrikt door dien buiten gewonen toon, en nu bleef alles een poos stil. De tijd ging om, maar de tijdingen, die men verwacht te, bleven nog steeds uit. Eindelijk trad de knecht binnen en zeide zacht een paar woorden tot den baron, die daarop schielijk de kamer verliet. In het flauw verjichtc voorvertrek trof hij den direc teur en Winning aan. „Wilt ge mij spreken, heeren?" vroeg Wilden rod haastig. ..Welk nieuws brengt ge mee?" „Een zéér onaangenaam, helaas!" antwoordde de directeur aarzelend. ,.'t Zal, vrees ik, een groote teleurstelling voor mijnheer Dernburg zijn." „Wat meent ge? Hebt ge al tijding?" „Runeck is gekozen!" zeide dc directeur zacht. .Drie kwart van de Odensberger stemmen waren voor hem." (Wordt Vervolgd ivvAï.w

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 1