ffafteïaiftvc een HUIS met ERF Predikbeurten. Openbare Vrijw. Verkooping Tandarts KROS landbouwhuisiioudcursus. Hypotheken en Credieten. WOENSDAG 9 MEI 1923 De draadlooze verbinding Nederland-Indië. feuilleton. VRIJE BAAN. Landbouw. Zondag 6 Mel. NEDERLANDSE!! HERVORMDE KERK. Middelharnis, vui. dB. Bus uit Ouddorp (Doop). Sowmelsdjjk. vin. (Voorbereiding voor het H. Avondmaal) ds. Van Moutfrans. Dirksland, viu. en 'sav. ds. Van As. Herkingen, nui. ds. De Gidt uit Goedereede. Melissant, vm. en 'sav. ds. Kloots. Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Bouinan. Goedereede. vm. ds. De Gidts. Ouddorp, vui. leeskerk eu um. ds Bus. Nieuwe Touge, vui. en 'sav. ds. Kruyt. Oude Touge, 'sav. ds. Vau Moutfrans uit Soni- melsdyk. Ooltgeusplaat, mn. ds.Japchen uit Den Bomiuel. Den Bommel, vm. ds. Japchen- Stad aan 't Haringvliet, vm. en niu. ds. Polhujjs. Hellevoetsluis, vm. ds. Timmer. Nieuw-Helvoet, vm. ds. Priester. Nieuwenhoorn, viu. ds. De Voogd v. d. Straaten. Rockanje, vm. ds. Witkop. Oostvoorne, vm. ds. Briukerink. Vierpolders, 'sav. ds. Zwiep. Zwartewaal, vm. ds. Bartstra. lleenvliet, vm. ds. Romyn. LUTHERSCUE KERK. Helle voelsluis, nra. ds. Duivendak van Schiedam. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Van Velsen. Melissant, vm. en 'sav. leeskerk. Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Heinigen cand. te Gouda. Ouddorp, vm. en nm. dhr. Versteegt. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Den Bommel, vm. en 'sav. ds. Schaafsma. Stad aan 't Haringvliet, vm. en 's av. ds.T. Bouma era. pred. van Doorn. Hellevoetsluis. vm. leeskerk. Nieuw-Helvoet, nm. leeskerk. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE. Melissant, vm., nm. en 'sav. leeskerk. Herkingen. vm., nm. en 'sav. leeskerk. Stad aan't Haringvliet, vm., nul. en 's av.leeskerk GEREFORMEERDE GEMEENTEL. Dirksland, vm. en 'sav. ds. Minderman. SOMMELSDIJK. Op Zondag 13 Mei des morgens 10 uur hoopt voor de Vrijzinnig Hervormden op te Ireden Ds. F. H N. Gorter doopsgezind pred. te Rotterdam, in de zaal van den heer Touw aan den Langeweg alhier. Drs. Med. J. H. van Grafhorst, arts. Verhulstsiraat 79. Den Haag, zendt U op aanvrage gratis en franco zijne brochure over Granuline, het middel tegen tuberculose en scrofulose (klierziekte of kllertuberculose). op VRIJDAG U MEI 1923, des avonds ten half acht uur, te OUDE TONGE in Hötel „GELUK", bij veiling en afslag in een zitting, van tc OUDE TONGE aan den IliDg, bad. sectie C no. 1017, groot 37 e A Verhuurd aan den heer Timmers te Oude Tonge voor ƒ2,- per vreek. Ten verzoeke van den heer A. KLEM aldaar. Notaris AKKERMAN. houdt voortaan niet Zaterdags Zitdag maar iederen Donderdag, in Holel Meuer te Middelharnis AMBTENAREN (Rijk. Gemeente, Spoorw.,Onderwijzers elc.) Voorschotten ook zonder borg. Br. met postz. v. antw. Z.C.B. Afd. 64, Maurllsweg 3 - ROTTERDAM. "Tspèöët ^*ri)9^ualtedrngi5^ Deelneemsters, minimum leef tijd 15 jaar, voor een nieuwen cursus, kunnen zich vóór 15 Mei aan melden bij den heer L. PEN, Landboawonderwijzer te Sommelsdijk. TE KOOP een STOOMKOKER zoo goed als nleuw, bij ADR. HARTOG Lz. Heerendljk, OUDE TONGE. C. 8. EPKER, Administrateur, Gelderichekade 27 A (Beursplein) ROTTERDAM en OltowegtO, HEëLSUM, bolaat zich mot het bezorgen van Hypotheken en Credieten. Momentaal Kapitalen beschikbaar* Prijs per kwartaal. f I, Losse nummers f 0,07s Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting Dieiisfuuiibiediiigeu en Dieiisttumvrageu f I,per plaatsing; tot ecu maximum van 10 regels; elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woens dag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 5E JAARGANG. - N°. 52. In het leven van mensch en maatschappij heeft een voortdurende ontwikkeling en hervorming plaats, die, van dag tot dag schier ongemerkt en onmerkbaar voort gaande, telkenmale door een voorval of gebeurtenis als bij verrassing een nieuwe phase bereikt. Door een, enkele dagen geleden door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie in Indie aan den heer van Sandick bij zijn gouden ingenieurs-jubileum gezonden, telegram van gelukvvensch als voorlooper, door het telegram van den Landvoogd aan de Koningin van vandaag als officieele opening, is een nieuwe rechtstreeksche verbinding tusschen Nederland en Indië tot stand gekomen. Het mag stellig als een „wonder der techniek" worden beschouwd, wat daar mede is tot stand gebracht. Een hoogte punt in de phenomenale ontwikkeling op verkeersgebied, waaraan zich de snelheid dier ontwikkeling demonstreert. Tot ruim 50 jaar geleden, 1869, was de eenige verbinding tusschen Nederland en Indië, zoowel voor het vervoer van perso nen, als van goederen en berichten langs den zeeweg om Zuid-Afrika, met zeilsche pen. Een reis van honderd dagen gold als normaal voor den overtocht van Neder land naar Java. Men denke zich een oogenblik in den toestand in, in verband met de uitzending van personeel, met het overbrengen van producten of goederen, en met de ge dachtewisseling tusschen regeerings-auto- riteiten, handelshuizen of verwanten en vrienden onderling. Wie in dien tijd naar Indië ging, begon daar een nieuw leven, in den waren zin des woords aan het andere einde der wereld en had zich voor langen tijd los te maken van het vaderland. Met de jaren .1869 en volgende komt in dien toestand een belangrijke veran dering. De vaart „om de Kaap" wordt, na de opening van het Suez-kanaal, vervangen door de verbinding door de Middelland- sche en Roode Zee, waarmede gepaard gaat het begin van de stoomvaart op Indië en zoodoende een belangrijke verkorting van de reis. Enkele jaren later (1870/72) krijgt Indië ook telegrafische aansluiting met het bui tenland en wordt aldus de gelegenheid geopend de allerdringendste berichten in enkele dagen van ginds naar hier en omgekeerd over te brengen. In de vijftig jaren, die sinds verloopen zijn, heeft het verkeer tusschen twee deelen van het „Koninkrijk der Nederlanden" zich, met uitzondering van de oorlogsjaren, staag ontwikkeld èn wat den omvang van het reizigers-, goederen en post-verkeer betreft, èn wat de capaciteit en de inrich- VAN E. WERKER. Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE). 56) Hij vermoedde evenwel niet, dat Cecilia's hartstochtelijke droefheid niet anders dan berouw was, berouw over dat uur, toen zij den dood had verkozen boven het bijzijn van haar echtgenoot, die juist in diezelfde minuten ineenzonk om niet weer op te staan. Zij wist wel is waar het ergste niet: dat haar eigen noodlottige woorden zijn dood ten gevolge hadden gehad. Oscar had den knecht het stilzwijgen opgelegd, die Erik naar boven had zien gaan en de kamer binnentreden, en niemand anders wist het. Maar de jonge vrouw vermoedde iets van den samenhang en nam de wijk naar haat- schoonvader, omdat ze een heimelijk afgrijzen van haar broeder niet kon onderdrukken. Overigens kon Dernburg zich thans slechts weinig aan zijn gezin wijden, daar behalve de ge wone werkzaamheden, die hem eiken dag opnieuw op de schouders drukten, de aanstaande verkie zingen al zijn tijd en krachten innamen. Zijn partij had 't tot dusver als een uitgemaakte zaak be schouwd, dat hij, die zoolang zitting in den rijks dag had gehad, ook ditmaal weer zou benoemd worden; maar nu was men tot besef gekomen, dat de overwinning eerst moest worden bevochten, want dat de tegenstanders met hooge drukking werkten. Nu was 't zaak, een streng en wakend (ing betreft van de schepen, waarmee dat verkeer plaats had, tendeele in aansluiting op de verbinding overland door West- Europa, en tenslotte wat de snelheid van het telegrafisch verkeer betreft. Daardoor is in zekeren zin de afstand tusschen Nederland en Indië verkort, zijn de mogelijkheden van overtocht en over zending in sterke mate uitgebreid, is het geestelijk verkeer versterkt. Trouwens niet alleen ten aanzien van Nederland had deze verkeersontwikkeling plaats; Indië werd in die jaren in steeds meerdere mate in het wereldverkeer opgenomen, met regel matige verbindingen met Oost-Azië, Australië en Amerika. Wie zich van de wijziging van toestan den en omstandigheden in de laatste jaren in Indië rekenschap geeft, zal met deze ontwikkeling van het verkeer als even belangrijke factor rekening moeten houden. Het eilandenrijk daarginds heeft nieuwe toe- en afvoerwegen gekregen zoo voor goederen als gedachtestroomingen. In dien ontwikkelingsgang vormt de dag van heden een mijlpaal door de opening van de rechtstreeksche draadlooze gemeen schap tusschen Java en Nederland. Een gebeurtenis van belang èn alsteekenvan technische ontwikkeling, èn wegens de totstandkoming van een verbinding tus schen de twee landen zonder steunpunt op vreemd grondgebied. In het bijzonder voor de regeering kan deze eigen recht streeksche Nederlandsche verbinding onder bepaalde omstandigheden van uitnemend belang zijn. De twee eerste langs dezen weg over gekomen telegrammen zijn als de symbolen eensdeels van hetgeen Indië dankt aan de toepassing van de Westersche techniek, anderdeels van de grootere staatkundige eenheid der beide landen, die in de Kroon tot uiting komt. Bij onze gelukwenschen aan Nederland en Indië en in het bijzonder aan hen, die deze verbinding tot stand brachten, voegen wij de hoop, dat in het komende tijdperk, aan de beide deelen van het rijk, die ook naar onze meening door een samengaan gebaat kunnen zijn, gelijkelijk recht zal weervaren, dat zij beiden een eigen mid denpunt zullen hebben, zoo goed als de draadlooze verbinding slechts kan worden onderhouden door een eigen krachtstation ginds en hier. N. R. Ct AMSTERDAMSCH SCHETSBOEK. CXXII. Er zijn in Europa tal van steden met enkele millioenen inwoners. Als we de namen van deze plaatsen hooren noemen, dan weten we er soms nauwelijks veel meer van dan dat er een bekende of een beruchte berg in de buurt ligt, of wel, dat het millioenennest een haven plaats is. Lezen we naam en zielental naast elkaar, dan flitst het ons even door het hoofd: m'n hemel, wonen daar zooveel menschen; nooit gedacht, dat dit zoo'n reuzengemeente was. En denken we daarbij aan onze Neder- oog op alles te houden, en hierin vond Dernburg een onverwachten steun in Wildenrod. Deze had zich ongelooflijk gauw met de politieke toestanden vertrouwd gemaakt, en zijn scherpe blik, zijn juist oordeel wekten de bewondering van menigeen, die de ontwikkeling dier toestanden sedert jaren had bijgewoond. De baron was overal, waar 't noodig scheen; hij nam aan alle vergaderingen en zittingen deel en ijverde met geestdrift voor de zaak. De voormalige diplomaat bewoog zich weer met volle zeilen in het vaarwater der politiek, en 't was niet te verwonderen, dat zijn invlicd op Dernburg, dien hij voortdurend ter zijde stond, met eiken dag toenam. Eindelijk was de dag aangebroken, dat de laatste beslissende strijd aan de stembus zelf zou worden uitgevochten. In de directeurswoning te Odens- berg heerschtc al van den vroegen morgen af een buitengewone drukte en bedrijvigheid. De ver gaderkamer, waar de groote voorstellen en onder handelingen gewoonlijk plaats hadden, lag be neden; hier waren thans al dehoofdbeambten bijeen en werden de telegraphische berichten uit de stad en dc boden uit de dorpen ontvangen die iets naders omtrent de voor de verkiezing uit gebrachte stemmen meldden. De anders 7.00 vreed zame vergaderzaal scheen nu wel een oorlogskamp met den directeur tot middelpunt, en onophoude- lijk gingen er boodschappen van en naar het hce- renhuis. 't Was reeds na den middag, toen dokter Hagen- bach binnentrad en door de aanwezige heeren met verwijten over zijn lang uitblijven werd ont vangen. „Waar blijft ge toch, dokter?" riep de directeur hem knorrig toe. „Wij zitten hier in de grootste landsche hoofdstad met haar nog geen drie kwart millioen inwoners, dan moeten we wel tot de conclusie komen, dat we eigenlijk nog maar op een groot dorp wonen. En toch maken we onszelf zoo graag wijs, dat onze hoofdstad al werkelijk groote-stads- allures begint aan te nemen. We vinden de afstandentusschen twee tegengesteld van elkaar liggende buitenwijken al reusachtig. We staan zoo altemet eens op een straathoek naar het gewirwar van vervoermiddelen en voetgangers te kijken en meenen, dat het al wonder wat is, als je eens in een halve minuut niet de gelegenheid hebt om de straat over te steken. We bewonderen met voldoening de glimmende ruggen en flanken der paarden en de strakke gladde bobbygezichten der man schappen van onze bereden politie. En met een zeker ontzag staren we naar de op motoren met zijspanwagens voortsnellende verkeers agenten, terwijl we ons levendig kunnen voor stellen, dat zoo'n agent in een zijspanwagen op zijn 55e jaar zoover versleten is, dat hij met pensioen kan gaan, zooals de nieuwe pen sioenwet dit beveelt. We maken het ons graag wijs, dat we in een imitatie van Londen wonen. Alleen doen we nog wat erg dorpsch. We loopen nog bij voorkeur op den verkeersweg in plaats van op de trottoirs. Omdat zeventig procent der menschen Rechts houdt, meenen we dat het voor de gezelligheid noodig is, dat tenminste dertig procent links houdt. En zoo vinden we het nog altijd knus om met ons vijven in een kringetje op het straatmidden of op een geheele trottoirbreedte te gaan staan, teneinde een min of meer belangrijke quaestie te bespreken. Dat er opstoppingen in het verkeer door ont staan, dat er menschen door en over elkaar gaan rollen en tenslotte overreden worden door auto's en trams, dat gaat ons niet aan. De straten bennen d'r voor ons en ieder moet voor zichzelf weten, wat hij zich wil laten over komen. Nu overdrijf ik misschien een beetje. Doet er dan maar wat van af. Maar toch niet zoo heel veel. Want inderdaad, we zijn in veel opzichten, al willen we zoo graag voor Parijze- naars of Londenaars doorgaan, nog niet veel meer dan kaffertjes. En toch, al mag ik nu wel eens graag wat schelden op onze grootsteedsche gedragingen; ik moet toch ook erkennen, dat het wel merk baar» wordt, dat de hoofdstad de kinderschoe nen begint te ontgroeien. Het beste gevoel je dat, als je zoo nu en dan iets leest omtrent be langrijke of bijzondere gebeurtenissen, die zich hebben afgespeeld in je onmiddellijke na bijheid, zonder dat je er persoonlijk ook maar het geringste van hebt bemerkt. Denk ik nu b.v. terug aan de laatstverloopen paar dagen, dan hebben we daarin gehad den 1 Mei-dag, een bezoek der Koningin-Moeder, de ontvangst van de Parijsche Garde Répu- blicaine, straatzanguitvoeringen enz. En dit alles is langs ons heen gegaan, zonder dat je er nauwelijks iets van gemerkt hebt, Je moet al tot de werkeloozen of de gepensioneerden of de renteniers behooren, wil je al zulke dingen mede beleven. Voor wie zijn geregelde werk zaamheden heeft, neemt liet" gewone stads rumoer al deze extra's volkomen in zich op. Van den 1 Mei-dag zag ik dan ook niet anders dan op het museum-terrein lange reeksen ijsco wagen tjes en karren met sinaasappelen en bananen.Terwijl verder het oog getrokken werd door een aantal met een vuurroode tulp ver sierde knoopsgaten. Het Koninklijk bezoek bracht nog minder roering in den gewonen gang van zaken dan een steentje geworpen in een vijver. Van het Fransche muziekkorps heb ik geen spoor gezien; alleen zag ik hier en daar politieagenten met muziekinstrumen ten rondsjouwen; de Amsterdamsche politie heeft namelijk voor de ontvangst gezorgd. De straatzanguitvoeringen zijn "al evenzeer langs ons heengegaan, zonder dat we er iets van bemerkten; en juist daarvan hadden we ons veel voorgesteld, omdat zij uitgingen van goedgeschoolde zangers en de te houden straat collecte bestemd was voor noodlijdende kunstenaars. Wat wel tot ons is doorgedrongen, dat was de onlangs gespeelde voetbalwedstrijd Hol- land-België. Het drukke af- en aanvliegen van auto's, de meer dan propvol geladen trams de stroomen voetgangers, die door de museum buurtstraten allen één richting volgden, dit alles moest wel de attentie vestigen op wat daar in de verte aan den Amstelveenschen weg in het Stadion ging gebeuren. En was het niet tot ons doorgedrongen door het meer dan ge wone straatvertier, dan hadden we het toch zeker moeten vernemen door de veel-duizend- stemmige kreten, die telkens tot in mijn buis kamer doorklonken over een afstand van toch zeker twintig minuten gaans. Zoodat ik wel tot de conclusie moet komen, dat sinds de begeurtenissen op sportgebied door een verhoogd straat- en luchtrumoer zich aan ons, stadsbewoners, kenbaar weten te maken, het ook voor andere belangrijke gebeurlijkheden wel zaak is in meerdere mate dan tot dusver een herrie-reclame te maken, wil men althans nog eenige belangstelling wekken. K. zorg en agitatie en gij bezoekt maar kalm uw zie ken en schittert door uw afwezigheid!" „Ik kan de menschen toch niet verbieden op den dag van de verkiezingen ziek tc zijn en te sterven," zeide Hagenbach ernstig. „Ik moest al om tien uur naar Eckardstein, en toen lieten ze mij niet gaan, eer alles was afgeloopcn." Welke andere dingen de heeren thans ook aan het hoofd hadden, wekte dit bericht toch de aige- meene belangstelling. „Is de graaf dood?" vroeg de directeur verrast. „Voor een paar uur is hij gestorven." „Dat's voor graaf Victor een onverwacht ge lukje!" merkte dc hoofdingenieur aan. „Gisteren nog een arm, afhankelijk luitenantje en nu eige naar van de uitgestrekte goederen van Eckard stein! Graaf Kocnraad moet .zijn jongeren broer niet heel vriendschappelijk behandeld hebben." „Neen. Maar toch heeft deze hem in den laat- sten tijd nooit onaangenaam bejegend E11 nu, heeren, zult ge mij mijn wegblijven niet ten kwade duiden; ik kon hier toch ook gemist worden. Hoe staat 't eigenlijk? Goed, naar ik hoop?" „Zoo bijzonder goed juist niet," antwoordde dc hoofdingenieur. „De berichten uit de dorpen zijn bevredigend, maar in de stad houden dc sociaal democraten blijkbaar het hecht in handen." „Nu, dat hadden wc vooraf kunnen weten," viel Winning, dc chef van het technisch bureau in. „Odcnsbcrg doet dc schaal overhellen en verze kert ons de meerderheid." „Als wij daarop stellig kunnen rekenen dón ja!" zeide de directeur. „Maar ik vrees „Wat vreest gij?" vroeg Hagenbach onthutst toen de ander zweeg. „Dat wij een verkeerde rekening hebben gc- Bestrijding van den Amerikaanschen Kruis- bessenmeeldauw. Sinds 1909 toen de Amerikaansche kruis- bessenmeeldauw voor het eerst in ons land hevig en allerwege optrad, heeft de Planten- ziektenkundige Dienst zich veel moeite ge geven, een werkzaam en practisch goed toe te passen bestrijdingsmiddel tegen deze ziekte te vinden. Door de aangetaste struiken op bepaalde wijze te snoeien is het in zeer vele gevallen gelukt, een aantasting van de vruch ten te voorkomen. Evenwel zijn aan deze snoeimethode bezwaren verbonden, zoodat ook nog steeds naar een bespuitingsmiddel werd gezocht. Een uitvoeriger mededeeling over de proe ven, die in verband hiermede genomen zijn, is in bewerking. Nu het tijdstip voor toepassing is aange broken, zij hier thans alleen medegedeeld, dat vrijwel afdoende resultaten bereikt zijn met een middel, dat wij „Alcalische Bourgondische pap" hebben genoemd. Deze pap wordt bereid uit 4 K.G. kopervitriool en H K.G. water- vrije soda op 100 L. water (gewone Bour gondische pap bevat op K.G. kopervitriool slechts ®/4 K.G. watervrije'soda). De bereiding van dit middel en de wijze waarop het moet worden toegepast, worden hieronder nader aangegeven. Bereiding van alcalische Bourgondische pap. Daar zoowel kopervitriool ais watervrije soda (ook bekend onder den naam van sodex) niet snel in koud water oplossen, verdient het aanbeveling, datfdeze beide stoffen ieder afzon derlijk in warm water op te lossen. Hierbij neemt men 2 a 3 maal zooveel wa ter, als de hoeveelheid poeder bedraagt, die men wil oplossen. Als de oplossingen volkomen zijn afgekoeld mag men ze bij elkander voegen, daar men anders geen goede pap verkrijgt. Het is daarbij onverschillig, in welke volgorde men de oplossingen bij de benoodigde hoeveel heid water voegt. Voor de bereiding van 100 Liter sproei- vloeistof gaat men het gemakkelijkst als volgt te werk: Men doet in een vat 90 Liter water en lost K.G. watervrije soda sodex) op in 5 L. goed warm water en l| K.G. kopersulfaat eveneens in 5 L. warm water. Men mag voor de laatste stof geen ijzeren emmer gebruiken, daar zich dan koper afzet; het best neemt men een geëmaleerden of hou ten emmer. De nog warme opgeloste sodex kan men di rect bij de 90 L. water voegen. Het opgeloste kopersulfaat moet men echter geheel laten afkoelen. Daar kopervitriool gemakkelijker op lost dan sodex, behoeft voor bet kopervitriool het water niet zoo warm te zijn. Is de oplossing geheel afgekoeld, dan giet inen deze al toe rende in het vat bij de verdunde soda-oplossing. Men krijgt dan een blauw gekleurde pap, waar van de vaste deeltjes sterk geleiachtig zijn en niet spoedig bezinken. Dagen achtereen blijft de pap goed. Wordt de kopervitriooloplossing er warm bijgevoegd, dan krijgt men een anders gevormd neerslag, dat zeer snel bezinkt. Men kan de benoodigde kopervitriool-op- lossing ook reeds den vorigen dag klaar maken, zoodat men op den dag der bespuiting niet op afkoeling behoeft te wachten. Wijze van toepassing van het middel. De beste tijd voor de bespuiting is de eerste helft van Mei, dus kort voordat men gewoon lijk de eerste verschijnselen van de meeldauw- ziekte waarneemt. In elk geval moet uiterlijk einde Mei de bespuiting afgeloopen zijn, om dat: le men anders de bessen niet vrij houdt van besmetting, 2e de bespuiting geen resul- j taat oplevert, als de meeldauwzwam reeds I een bruine kleur heeft aangenomen en 3e de pap ongeveer een maand op"de struiken zicht- baar blijft. Bij latere bespuiting zullen de bessen op het tijdstip van den pluk nog eenigs- zins bezoedeld kunnen zijn, hetgeen voor den verkoop niet wenschelijk is. I Deze bespuiting, goed uitgevoerd, beschermt alle op dat oogenblik aanwezige jonge deelen I van de struik tegen aantasting door de meel- dauwzwam. Daar de bessen het eerst aan be smetting blootstaan, voorkomt men dus door de bespuiting de aantasting- der bessen. Op zorgvuldig en op het juiste tijdstip bespoten struiken blijven de bessen geheel meeldauwvrij. Later gevormde scheuten worden wel door den meeldauw aangetast, want zij zijn niet beschermd door de beschuttende laag Van de Alcalische Bourgondische pap. De beschut tende werking duurt evenwel lang genoeg (volgens een vierjarige ervaring), om de bessen meeldauwvrij te houden. Wil men, als de bes sen nog aan de struiken hangen, de meeldauw in de scheuten bestrijden, dan kan dit geschie den door de struiken te bespuiten met een op lossing van H sodex en 2% groene zeep. Men mag echter niet spuiten bij zonnig warm maakt. Runeck's aanhang onder het werkvolk schijnt grooter te zijn dan wij gedacht hebben Eerst ter elfder ure is ons dit gebleken. „Runeck is een uitmuntend spreker," hernam Winning ernstig, „en zijn groote redevoering on langs in het „Gouden Lam" heeft al zijn toehoor ders medegeslecpt. Hij sprak wel niet zóo goed als anders, niet zoo koel en bedaard als hij gewoonlijk doet maar elk woord was als de slag van een moker. Ditmaal draafde hij door als een hollend paard zonder paal en perk." „Hij zal angst voor zijn mandaat gehad hebben," zeide de hoofdingenieur spottend. „Maar daar komt Helm. Misschien brengt hij goed nieuws mee." 't Was een van de beambten, die thans binnen trad met een juist aangekomen telegram. De directeur opende en las het, waarop hij 't zwijgend aan Hagenbach ter hand stelde, die naast hem stond. Deze zag 't vluchtig door en schudde het hoofd. „Dat's zeer onaangenaam! In de stad zou dus, volgens het oordeel van onze vertrouwden de overwinning vifn de socialisten zoo goed als zeker zijn! Leest zelf maar, heeren." Het telegram ging rond, terwijl dc directeur op de telephoon toetrad, die de vergaderzaal met het heerenhuis verbond, om dit bericht voorloopig aan den chef mede te deelen." „Nu hangt dc beslissing uitsluitend van Odcns- Berg af," zeide de hoofdingenieur, „'t Is een onver standige zet geweest, dien schreeuwer, dien Falncr, juist nu, onmiddellijk vóór de verkiezingen, zijn ontslag te geven. Dit heeft kwaad bloed gezet en komt ons misschien op honderden stemmen te staan. Maar mijnheer Dernburg bleef op zijn stuk staan." „Had hij zich soms moeten laten welgevallen, dat die man in zijn werkplaats toespraken hield en de anderen tegen hem ophitste?" viel Winning in. „Iets van dien aard is nooit te Odensberg toe gelaten en zou nu bovenal een onvergeeflijke zwakheid zijn geweest." „Ik vrees maar, dat 't niet anders dan een kie zersmanoeuvre is geweest," hield de ander vol. „Falner wist best wat hem te wachten stond, maar behoorde tot de nieuwelingen, die nog niet veel verliezen als ze heengaan en daarom liet hij zich voor die rol gebruiken. Hij moest ontslagen worden, die zaak moest de lui in het harnas jagen t' was alles afgesproken werk. Ik heb dit mijn heer ook voorgehouden maar vruchteloos. „Ik duld geen verzet en geen ophitserijen op mijn territoor dc man krijgt op staanden voet zijn ontslag!" was zijn eenig antwoord, en hiermee gaf hij tevens onzen tegenstanders de wapens in de hand." Winning zweeg, boos dat niemand hiertegen opkwam. De directeur, die thans van de tele phoon terugkeerde en de laatste woorden gehoord had, zeide echter veelbeteekenend„Als die zaak maar met dat verlies van stemmen afloopt! Gis teren heb ik al gehoord, dat men de arbeiders op allerlei wijze zoekt te bepraten voor Falner in de bres te springen en te eischen dat hij aanblijft. Doen zij dit inderdaad, dan barst de strijd uit en raken wij slaags." (Wordt Vervolgd

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 1