ÜH. Landbouwers, Koopt Uw Landbouwwerktuigen bij Uw Smid, hij is het die ze ook repareert Uitslag Leest „Onze Eilanden" Eilanden Bank Arnhenische Hypotheekbank Pandbr. a 97j°i 15j°,Pandbr.al000i, „AMSTERDAMSCHE" iS mi schuur 1)11 urf, Tandarts Regensburg, BOAZ-BANK RECHTZAKEN. Predikbeurten. Ingezonden Stukken. VAN DE VERLOTING 2584 TWEE VETTE VAARZEN Verricht alle Bankzaken. Spaarkas, rente 4y4 °/0. EEN POLIS bij de Hypotheken en Credieten. and wiil trij- den, ui ti met tuur van be- ge- heel itse- cht, :hen :iu1e noe- Een dergelijk benutten van bestaande ge bouwen-complexen, waarvan sloopen belang rijke kosten zou medebrengen, verdient zeker aanbeveling. Als de beschikbaarheid van ge bouwen maar geen aanleiding geeft tot vesti ging van diensten oï lichamen, die eigenlijk voorloopig nog niet noodig zijn. OPMERKINGEN, DIE DE COMMISSIE VAN VERSCHILLENDE ZIJDEN BEREIKTEN. Rectificatie. In het knipselblad, gevoegd bij de Februari- aflevering 1923 was onder het hoofd „Justitie" onder meer het volgende opgemerkt: „Maar deze Commissie weet niet, dat de toe stand over het geheele land precies dezelfde Irlijk is, zoo bijv. bij de Registratie, waarbij honder- 1 1 den ambtenaren akten zitten over te schrijven, die meestal prachtig getypt door de notarissen worden ingezonden (in afschrift) en dus een voudig in portefeuilles konden worden gelegd." Naar aanleiding hiervan vestigt de Minister van Financiën de aandacht der Commissie er zou op, dat aan de kantoren van Registratie geen hoe- enkele akte wordt overgeschreven. „Zij worden |ood- geëxtraheerd en van haar inhoud wordt niet ver- ïneer overgeschreven dan noodig is om de nen, akte van andere te kunnen onderscheiden, om logde de heffing van het recht te rechtvaardigen en pzie- om de gegevens ,die noodig zijn voor de con- 800 tröle op de Registratiebelasting en op andere dat belastingen, te kunnen verzamelen." heel Ook van andere zijden werd de Commissie Idoor erop gewezen, dat de gemaakte opmerking |im." onjuist is. Een onzer correspondenten merkt zelfs op. dat bij het vak der Registratie juist een zin voor practische administratie heerscht. beid, I de lillen j (►eter voor hans irijft dat Bij onderzoek is ons gebleken, dat onze be richtgever ten onrechte heeft gesproken van de Registratie, doch bedoelde de bewaarders een der Hypotheken. Ook de Minister van Financiën wees er reeds het op, dat waarschijnlijk bedoeld zijn de kantoren koog- der hypotheken, waar de borderellen tot in- hap, schrijving van hypotheken en akten van eigen domsoverdracht voor vast goed, of afschriften n die of uittreksels daarvan, wórden overgeschreven ÈO-21 overeenkomstig de voorschriften van het Bur- pder- gerlijk Wetboek. Een minder omslachtige rege nten ling hiervan is alleen mogelijk door wijziging 142. van het B. W. Blijkbaar pleegt de Minister iets van Financiën over een zoodanige wijziging (ïoog- reeds overleg met zijn ambtgenoot van Justitie. serk-| De Commissie betreurt Het zeer, dat door de vergissing van haar berichtgever ten on bars- rechte een blaam op de kantoren der Registra- Ivens 1 tie is geworpen. den wee- lich- heol. 3). ente- Gebrek aan zuinigheid bij waterstaatswerken. Uit Apeldoorn bereikt ons het volgende be richt: Het is een bekend feit, dat het Apeldoorn- Dierensch kanaal des zomers aan water- armoede lijdt. Verminderde opbrengst der-, sprengen, die het kanaal voeden, het vele spuien door de drukke scheepvaart en de min een 1 gunstige toestand der boorden, werken in het deter warme jaargetijde samen, om den waterstand ^lald,dermate precair te maken, dat voor twee wor-1 jaren het kanaal ten koste van duizenden gul- Dege- dens uit den ijsel moest worden volgepompt een en dat thans op de begrooting eene som is uit- t op-;' getrokken voor een vast pompstation, om dat •zien. I werk jaarlijks te kunnen verrichten, niet I Jaarlijks wordt in dat kanaal onder Apel- atee-doorn een stukje schoeiing verlengd, welk werk alléén bij laag water kan geschieden, waartoe des zomers dus volop gelegenheid is. Niet echter in de oogen van den Rijkswater staat. Deze laat den Minister in de „Staats courant" afkondigen, dat daarvoor het water van 16 Maart tot 24 April zal worden afgelaten tot onder kanaal-peiL Wanneer men nu in aan merking neemt, dat er in het kanaal niet met den toegelaten diepgang kan worden gevaren, dan alléén wanneer het peil aan den hoogen kant wordt gehouden, dan beteekent de aan gekondigde kleine verlaging onder het peil, d.w.z. het officieele peil, eene groote verlaging en is dus eene noodelooze bemoeilijking van de scheepvaart, zich uitende in hoogere vrach ten, wegens geringer beladingsmogelijkheid, en lichterskosten voor opvarende schepen, en wordt dus in den tijd, dat het kanaal wèl bevaarbaar isr dit kunstmatig minder bevaar baar gemaakt voor werken, die gemakkelijk kunnen verricht worden in den tijd, dat het kanaal uit zichzelf de scheepvaart hindert. En wanneer dan eene droge Mei- en Juni maand volgen, is men na 24 April niet meer in staat, het kanaal weer op het voor de scheep vaart gewenschte peil te krijgen, en zal vol doening aan een verzoek van de belanghebben den, om het kanaal weer vol te pompen, zooveel geld kosten, dat men zich op zuinigheidsover wegingen zal beroepen, om de gemaakte fout te bestendigen. id te rende enen, met |0 M2. elein- blij- den [raat- bij het tende rent- ge- rengt. van tie te meer janke- t ge el ge- pteur, [ie af- kos- niet afge- nheid eente ingen 1 wat rieks- zeten- osten, atoria circa (een kost), het be- (ga- |t van moet 23). De dure Vrijwillige Ouderdomsverzekerlng. Men bericht ons uit Vlissingen, dat aldaar drie agenten van de Vrijwillige Ouderdoms- verzekering door andere zijn vervangen. De Raad van Arbeid te Middelburg achtte het noodig ieder verzekerde persoonlijk van deze vervanging in kennis te stellen en zond 'daartoe blijkbaar aan ieder verzekerde een afzonderlijke circulaire met wat propaganda materiaal. Onze Commissie kreeg inzage van een drietal van dergelijke wichtige brieven, die inkwamen voor de echtgenoote en twee kinde ren, resp. 14 maanden en 31/, jaar oud, van iemand die bij een particuliere onderneming in Vlissingen werkzaam is. Onze berichtgever merkt op, dat toch zeker volstaan had kunnen worden met het voorzien van de nieuwe ambtenaren van een aanstelling of verklaring, dat zij voortaan de premies zul len innen, leder particulier bedrijf zou daar mede hebben volstaan. Dit stuk zouden zij dan eventueel zelf aan de verzekerden kunnen laten lezen. ONZE EILANDEN V AN ZATERDAG 28 APRIL 19 2'3. Hoeveel geld wordt met de thans gevolgde handelwijze onnoodig uitgegeven aan papier schrijfloonen, enveloppen, enz. enz.? De Provinciale Waterleiding in Noord-Hol land. Iemand in Noord-Holland boven het IJ stelt ons de vraag of het aanleggen van water leidingen langs afgelegen wegen, waar slechts een enkel huis staat, zooals hier en daar is voorgekomen, in dezen tijd van bezuiniging wel noodzakelijk is te achten. De Centrale Commissie voor Bezuiniging houdt zich voor de inzending van opmerkingen en klachten als bovenvermeld (liefst behoorlijk gedocumenteerd) steeds gaarne aanbevolen, /ij zullen voor zooveel noodig ter kennis van de betrokken autoriteiten worden gebracht of op andere wijze in behandeling genomen en indien zij daarvoor in aanmerking komen ook in deze rubriek worden gepubliceerd. De in zenders moeten echter onvoorwaardelijk voor de juistheid van hunne berichten instaan. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. Beleedigiug vau den Burgemeester van itocknnje. Vanmorgen heeft zich wegens eenvoudige beleediging van den burgemeester van Roc kanje, mr. Rambonnet, te verantwoorden gehad de 35-jarige directeur van het R. K rustoord Bad-Walestein te Rockanje, P. S I. E. By dagvaarding wordt beklaagde ten laste gelegd, in den nacht van.2ö op 26 Augustus van het vorige jaar den burgemeester uitzijn bed te hebben gebeld, met het verzoek, hem te mogen spreken. Toen de burgemeester, boven door zijn opengeschoven slaapkamer venster, te kennen gaf, dat nachtelijk uur minder geschikt te vinden voor een onder houd en beklaagde verzocht, den volgenden morgen op de secretarie te komen, zou deze op de luiken gelawaaid en ander burenge rucht hebben gemaakt, op het door een hek afgesloten terrein van des burgemeesters ambtswoning, dat hy zonder permissie be treden had. Den volgenden dag zou, volgens de dag vaarding, beklaagde zich naar de raadsverga dering begeven hebben en van de publieke tribune herhaaldelijk hebben geïnterrum peerd met het verzoek den burgemeester te mogen spreken. Toen de burgemeester, na herhaalde aanmaning tot zwygen, hem ten slotte van de publieke tribune liet verwijde ren, zou beklaagde geroepen hebben: U is geen man van eer! Twee dagen later tijdens een persoonlijk onderhoud, zou beklaagde den burgemeester hebben toegevoegd: Uw handelingenjegens mij worden door velen, die moreel veel en veel hooger staan dan u, afgekeurd. Volgons de verklaringon van beklaagde en van den burgemeester, die voor zoover het de feiten betreft, niet ver uiteenloopen, moet de geschiedenis zich hebben toegedragen als volgt: Beklaagde heeft te Rockanje den huize Waieschein in huurkoop, dien hij exploiteert als R. K. Stichting Bad-Walestein. Dames en heeren op leeftijd kunnen erzichinkoopen, voorts bestaat er gelegenheid er voor korto ren tijd in pension te worden opgenomen. Later heeft beklaagde aan z(jn stichting oen soort tuinbouw opleidingsschool voorjonge- lieden verbonden. Al spoedig aldus verklaarde de burgemees- tor, kwamen er klachten b(j mij in, dat be klaagde zijn leveranciers niet betaalde. Die klachten namen steeds toe, en beklaagde maakte zich zeer gehaat bij de menschen uit het dorp, die zooals mij bij geruchte ter oore kwam zelf maatregelen wilden nemen, om beklaagde tot betaling te dwin gen. Een en ander heeft den burgemeester aanleiding gegeven, versterking van de rijks- veldwacht te requireeren, alsmede tot het plaatsen van een advertentie in eenige bladen waarin hij waarschuwde tegen het treden in zakenrelaties met beklaagde. Deze advertentie welke beklaagde pas laat 's avonds onder oogen kreeg is oor zaak geworden van zijn nachtelijk bezoek in opgewonden toestand en van de latere on aangename verwikkelingen. Den volgenden dag is beklaagde in de raadzaal verschenen, vergezeld van een R. K geestelijke. „Mag ik u even voorstellen: de rector van Wale- stein, riep hij van de publieke tribune, en gaf daarop zijn herhaald verlangen te kennen, den burgemeester te spreken. Eerst na herhaalde aanmaningen is be klaagde heengegaan, onder het uiten van de bij dagvaarding sub. 2 ten laste gelegde woor den U is geen man van eer. In den middag is h(j teruggekomen, doch alleen, en hy heeft zich toen heel rustig gedragen. De verklaringen van den beklaagde zelf verschillen in zooverre met die van den bur- gemeester, dat h(j beweerde, de overtuiging te hebben, dat al die onaangenaamheden voortsproten uit de anti-papistische gezind heid van den burgemeester en de bevolking. H(j gaf toe, wel eens achter geweest te zijn met betalingen. In 1922 is hij in staat van faillissement verklaard. De stemming tegen hem onder de bevolking was zoo hoog ge- loopen, dat h(] op zekeren morgen zelfs geon brood b(j de bakkers kon krygon. Op een vraag van den vertegenwoordiger van het O. M., mr. Holsteyn, of beklaagde het recht had z(jn stichting „Roomsch-Katho lieke" stichting te noemen, antwoordde be klaagde, dat hy dit recht niet officieel geki e- gen had, doch in de meening verkeerde, dit prmdicaat wel te mogen voeren, omdat een geestelyke aan zyn huis verbonden en een kapel er in aanwezig was. Het heeft overi gens in de bedoeling van beklaagde gelegen, aan zyn stichting een door het ministerie erkende R.-K. landbouwschool te verbinden. Beklaagde gaf verder op een vraag van den officier, toe, dat de geestelijkheid tegenwoor dig een meer gereserveerde houding tegen over hem aannam, maar schreef dit toe aan den invloed van laster. Hevig opgewonden verklaarde beklaagde tenslotte, dat hem door den burgemeester, die hem liefst met zyn R.-K. instelling ten gronde zou zien gaan, het brood uit den mond werd gestooten. Men heeft ds. Krop in Roc kanje laten spreken, alles om maar stemming tegen my en mijn geloof te maken. De vertegenwoordiger van het O. M.,mr. J. G. Holsteyn, achtte de feiten by dagvaar ding ten laste gelegd, wettig en overtuigend bewezen. Het plaatsen van de waarschuw- ings advertentie is door den burgemeester gedaan in de rechtmatige uitoefening van zyn ambt. Beklaagde betaalde gewoonweg niet. De burgemeester moest maatregelen nemen, immers de menschen kwamen eenvoudig in opstand. Beklaagde verkoopt wel mooie praatjes maar in werkelykheid zyn de feiten toch anders. De gasten zelf trouwens bekla gen zich erg. Door alles maar laster te noe men kan men zich niet schoonpraten. Eisch ƒ100 boete of 50 dagen hechtenis. Nog heeft het O. M. geëischt tegen: J. K lossen werkman te Oostvoorne, we gens het niet vasthouden van een gevaariy- ken hond, waardoor een kind gebeten werd ƒ15 boete of 10 dagen hechtenis. Flakkee, Zeeland enz. Dat bericht, aangezien het onder de Marktberichten voorkomt, schynt afkomstig van een Exporteurs firma. Nu is er wel geen aanleiding om den aardappelteelt, gezien do lage pryzen, uit te breiden, doch ik zou toch den telers aan bevelen, dien raad niet in den wind te slaan, om een deel witvleezige aardappelen te ver bouwen. In vele gevallen toch waar het hier om den EXPORT gaat, brengt dat soort meer op dan geelvleezige en heeft eerstgenoemde soort niet zeer 'goede eigen schappen? In de eerste plaats wel dat wit vleezige aardappelen minder vatbaar zyn voor ziekten, dan geelvleezige, en dat ze een goed beschot geven. Vóór den oorlog werd in Friesland vooral geteeld de soort „DUNBAR", die overal in het buitenland gewild was en zeer goede pryzen opbracht. Nog steeds wordt die soort, zoomede Up to dates, Magnum Bonums e.d. gevraagd. In Denemarken wordt de Up to date nog steeds geteeld, en heeft ook een goede repu tatie op de wereldmarkt. EEN EXPORTEUR. het eerste verzoek zich kunnen legitimeeren door een Volmacht van de handteekening van den Directeur. Andere bladen worden verzocht deze waar schuwing over te nemen, opdat niet nog meerderen worden misleid. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eiech van uiterste beknoptheid voldoen, worden terzijde gelegd. Kopie wordt niet terug gezonden AARDAPPEL TEELT. Een paar malen reeds merkte ik op dat in Het ORGAAN voor den handel in Aard appelen, Groenten en Fruit, den raad gegeven werd aan de Verbouwers van aardappelen, om ook witvleezige soorten te teelen, vooral op de kleigronden t. w. in Zuid-Holland, Waarschuwing tegen Parasitisme, Plagiaat en Misleiding. De Directeur der Stichting „Rust een Wei nig" te Dieren, de heer L. F. Nuytens, be richt ons Parasiteercnde op den goeden ingang die de Stichting „R. E. W. in haar dertienjarig bestaan verkreeg, wordt in Nederland ge werkt met boekjes, geïmiteerd naar ons model, en ten onrechte voorzien van den afdruk van ons cliché met onderschrift: Van het Ziekbed naar het Rusthuis", welk cliché langs ongeoorloofden weg kwam in het bezit van den maker der boekjes, of door hem is nagemaakt. Niet alleen maakt men zich hierdoor schul dig aan plagiaat en overtreding van de Au teurswet, maar dit is ook misleiding. Blijkens opgedane ervaring werden ver schillende menschen van deze „unfaire truc" de dupe, in den waan verkeerende dat men aan R. E. W. had gegeven. Men moet maar durven en brutaal zijn. De boekjes melden de namen A. de Vente Bethanié te Dieren, en W. Bosman, Wattier- str. 18, Rotterdam. Deze laatste persoon verliet de inrichting „Rust een Weinig", nadat hij daarvoor in rechten gedagvaard was, en na zich op slinksche wijze in het bezit te hebben gesteld van de adressen onzer begunstigers. Over een en ander zal de justitie oordeelen. i Het publiek zij gewaarschuwd. Wie voor „Rust een Weinig" zich aandient, moet op! Zondag 29 April. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, nm. da. De Gidts uit Goedereede. Sommelsdijk, vra. en 'sav. ds. Van Montfrans. Dirksland, vm. en 'sav. ds. Van As. Herkiugen, vnj. ds. Bus uit Ouddorp. Melissant, vm. en 'sav. ds. Kloots. Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Bouman. Goedereede, vm. ds. De Gidts. Ouddorp, vm. leeskerk en nm. ds. Bus. Nieuwe Touge, vm. leeskerk en 's av. ds. Kruijt. Oude Touge, vm. ds. Kruijt uit Nieuwe Tonge. Ooltgensplaat, 'sav. ds. Polhuijs van Stad aan 't Haringvliet. Den Bommel, vm. (Bevestiging van nieuwe lid maten) en 'sav. ds. Japchen. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhuijs en nm. leeskerk. Hellevoetsluis, vm. en 'sav. ds. Timmer. Nieuw-Helvoet, vm. ds. Priester. Nieuwenhoorn, vm. ds. De Voogd v. d.Straaten. Rockanje, vm. ds. Witkop. Oostvoorne, vm. ds. Brinkerink. Vierpolders, vm. ds. Zwiep. Zwartewaal, vm. ds. Bartstra. Heenvliet, vm. ds. Romyn. PROTESTANTENBOND. Brielle, (Kerkstraat) vm. Mej. Tonny de Ridder uit Oosterbeek. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Van Velsen. Melissant, vm. en 'sav. leeskerk. Stellendam, vm. en 'sav. leeskerk. Ouddorp. vm. en nm. dhr. Versteegt. Ooltgensplaat, vm. ds. Schaafsma uit Den Bom mel. Den Bommel, vm. leeskerk en nm. (Voorberei ding voor het H. Avondmaal) ds. Schaafsma. Stad aan 't Haringvliet, vm. en's av. leeskc-rk. Hellevoetsluis, vm. ds. Brouwer uit Zwartewaal. Nieuw-He!voet,'s av. ds. Brouwer uit Zwartewaal. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE. Melissant, vm., nm. en 'sav. leeskerk. Herkingen, vm., nm. en 'sav. leeskerk. Stadaan't Haringvliet, vm.,nm.en 'sav.leeskerk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Dirksland, vm. en 'sav. ds. Minderman. van Paarden, Runderen, Varkens, Fiet sen, Landbouwgereedschappen enz. te SOMMELSDIJK op Woensdag 25 April 1923, Hoofdprijzen vielen op denummers Voorts op de nummers: 3245 4413 6073 1585 3034 4614 2803 6313 4429 Overige prijzen op 1942 746 2490 3055 1328 2712 4965 6822 5787 6563 6059 4297 5756 5945 3490 4053 1880 5312 942 3337 1343 718 2164 966 6863 608 5068 4563 6081 5322 3103 2568 1563 6624 945 561 3113 5494 2365 6014 1398 2903 4458 1428 4456 5495 1175 6098 1426 5661 4962 3714 2066 6333 1136 5454 6368 4569 2507 3744 6860 4847 5705 3683 4219 5286 5203 2515 5119 721 1983 5468 6974 2905 6032 4119 4728 3916 4649 4291 4256 5071 1291 5850 6320 1420 6268 5854 1860 3918 De Loterij-Commissie voornoemd, I J. TIMMERS, Voorzitter. J A. SLIS Jz., Secretaris. v/h. FIRMA VAN OUDQAARDEN, gevestigd 1831. Kantoren te BRIELLE, MIDDELHARNIS, OOLTGENSPLAAT DepOSitO, met rentevergoeding tot 5 Zitdag te OUDDORP den len en 3en Zaterdag van elke maand, 's middags van 2—6 uur in Hötel AKERSHOEK. De Directie: MR. S. J. VAN ZIJST. MR. J. F. VERSTEEVEN. De Centrale Proeftuin voor Goeree en Overflakkee te Middelharnis (Langeweg) j3 op eiken werkdag voor belangstel £nden GRATIS TOEGANKELIJK. - (Jesgewenschf geeft de tuinman alle !n 'chtingeo. die mochtpn worden vnr lansrd Maatschappij van Levensverzekering GEEFT VOLKOMEN ZEKERHEID Soliede grondslagen - Voorzichtig beheer Groote openbaarheid Vraagt Jaarverslag bij den Vertegenwoordiger D. J. P. VAN EESTEREN, Ring 155, MIDDELHARNIS of N. Spiegelstraat 17, AMSTERDAM Op Donderdagen 2fi April en 3 Mei 1923, telkens des avonds 7 uur in het Hotel SPEE te Som- melsdfjk Inzet en Afslag van het I MSrinas portorico Maryland c. B. EPKER, Administrateur, Gelderschekade 27 A (Beursplein) ROTTERDAM en OttoweglO, HcELSUM, belast zich met het bezorgen van Hypotheken en Credieten. Momentaal Kapitalen beschikbaar. den Binnenwac en dim T.anorA aan den Binnenweg; en den Lange Weg te SOMMELSDIJK, kad. Sectie B nummer 1885, groot 1 are 76 centiaren. Ten verzoeke van den heer DIRK JOPPE Iz. Notaris VAN BUUREN. Laan van Meerdervoort 180, Den Haag. TELL. 3943, zal den eersten Woensdag van iedere maand in het Hótel Zaalfer te MIDDELHARNIS te consulteereu zyn voor alle mondziekten en kunsttanden •nz. vRi) 12 nnr tot hall vier. CENTRALE UTRECHT. Credieten voor Industrie, Handel en Landbouw. Correspondent voor Sommelsdijk en Middelharnis J. KNAPEAzn., p/a A. Knape, Dubbele Rfng 144, Sommelsdijk; Zitting: Vrijdag 7—9 nam.; - voor Stellendam: L. v. D. VLUGT, Voorstraat 26; Zitting: Zaterdag 3-5 nam. - ...ww*...*, j.**., uuuxiuii. i vim jla uur ioi biiiri vier. HHSBS99G0HBHK5KBEi99IHHHI

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 3