Uitslag H.H. Landbouwers, Kot verslagWnT rechtzaken. VAN DE VERLOTING 2584 TWEE VETTE VAARZEN ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 28 APRIL 192 3. mijn kapper) als verjoeg ze een afgrijselijk j ning en Rijks-premie (J 300,per woning), visioen(stel u voor mij tegen een 1 De raming is J 31155,en hoopt men voor vurige lucht) en zei dan zeer menschelijk: I het resteerende een leening tegen 5£ af te Maar laat u de koffie niet koud worden,kunnen sluiten. Tevens vraagt het college das ist Schaden, en schonk mij een kopje van 1 machtiging om als deze afwikkeling eventueel het vocht in. niet doovoerbaar zou blijken een Rijksvoor- Ik dronk zeer moedigHet vocht scheen 1 schot aan te vragen. afwisselend dienst te doen als koffie en thee, al I Hierbij wordt overgelegd een specificatie, naar de bestelling, en volgde haar in het don-(waarin het voordeel van het bouwen met een kere cabinet, waar een electrisch lampje onderleening wordt becijferd, drakekopje een massa fluweel, met veel Kerst- i JANSEN wenschte den bouw en exploitatie boomsterren belichtte, benevens eenige kris-j in Gemeentebeheer en niet door Vokshuis- tallen schalen, een koperen pan, drie verschevesting te doen plaats hebben. Overigens pleit kippeneieren, en een aardbol. Keus te over.hij voor het bepalen van huur naar draag- Koffie? vroeg ze weer. Ik rilde, pas ge- kracht. DE BOO deelt mede, dat na onderzoek door Immers de cijfers wijzen uit, dat er in ons land een deskundige het verbruik juist zuinig bleek geen volstrekt schoolverzuim bestaat, terwijl te zijn. Men moet in aanmerking nemen, dat de het relatieve op andere manier beter te bestrij- machines ook moeten werken, als niet ge- den is. Den ouders moet men leeren inzien, pompt kan worden. Het reservoir in den toren hoe noodlottig ongeregeld schoolbezoek hun- kan slechts 80 M:' bevatten en dagelijks wordt j ner kinderen bij ons klassikaal onderwijs moet van 200 a 300 M* verbruikt. werken. Oudercommissie of schoolbestuur JANSEN zegt nog, dat doordat hij daarop moeten door huisbezoek, door het uitloven van in de Commissie voortdurend heeft gehamerd,1 prijzen of het organiseeren van feesten en be de controle hij de in-ontvangst-name thans spreking op de ouderavonden bewegen tot ge goed geschiedt. Vroeger liet dit veel te wen- j trouw schoolbezoek. De statistiek moet heel schen over! nauwkeurig bijgehouden worden en in plaatse- Het voorstel van B. en W. wordt aange-lijke bladen gepubliceerd. Het blad verwacht, nomen, tegen stemde Koot. I dat er dan een heilzame concurrentie tusschen Punt 16. Verzoek van P. van Driel, inzakede scholen zal komen. had! Schudde van neen. Dan wees zij op "de j De VOORZITTER keurt het eerste niet liuuwier door hem bewoonde gemeentewoning. Voor de enkelen, voor wie dit niet voldoende eieren, strekte er zwijgend de hand naar uit.goed, daar de uitvoering van Gemeentewege B. en W. adviseeren hierin geen wijziging te zal zijn, zal men bijzondere maatregelen moe- Ik schudde weer van neen, wilde haar zeggen, niet voordeeliger zal zijn, dan door een ver- ("brengen, hetgeen met algemeene stemmenten treffen. Een en ander behoeft natuurlijk dat ik koffiedik bedoelde, wat me machtig eeniging, die zooiets economisch kan behan- wordt aangenomen. een wettelijke regeling, interessant leek maar ineens gleed zij ach- delen. Huur naar draagkracht vindt hij prach-j Punt 17. Voorstel van B. en W. inzake het j „Worden deze punten wettelijk geregeld, terover in haar stoel en voor ik het beletten' tip in theorie, dnc.li in nractiik niet doorvoer-annlind van Hen Minister van Marinp nm dp dan 7iin wp rpkpr nrvnn dot hepl vppI nnndp- terover in haar stoel en voor ik het beletten tig in theorie, doch in practijk niet doorvoer- kon was ze in diepen tranceabsoluut weg. J baar, daar dan de beter gesitueerden niet De lamp in den drakenkop ging uit... fk meer gebruik van de woningen zullen maken voelde aan mijn portefeuille. en hierdoor verlies zal worden geleden. Onder tafel begon een roode gloed te gloren. I KOOT zou indien bouwen met een leening De Pythia hijgdeen hijgde nog eens. Dan niet zou gelukken den Raad|nogmaals|willen deed ze twee oogen open, die in een eindelooze laten beslissen of een Rijks-voorschot dient verte staarden en strekte de handen afwerend te worden aangevraagd en hiervoor thans nog uit. Vervolgens slikte ze driemaal, scheen iets geen machtiging te verleenen. te willen zeggen, maar zweeg. Dan liepen er, In verband met de wenschelijkheid spoedig twee tranen over haar wangen, uit haar lip- aanbesteding te houden, wordt aangetoond, pen week de kleur, deze stamelden ietsdat dit minder wenschelijk is en het voorstel Dan hoorde ik Entsetzlichauch van B. en W. daarna met algemeene stemmen dès...? aangenomen. Je kaïfzeggen wat je wil.larie, apekool Plint 8. Verzoek van A. Veenenbos te ik werd koud, had innigen spijt niet dadelijk Brielle om de erfpacht van de voormalige in de koffie te hebben toegestemd. droogloods, thans in gebruik bij de water- Ineens, zoo plotseling dat ik er van schrik leiding van de Gemeente te mogen overnemen, te, breidde ze beide armen uit en gilde zeer B. en W. stellen voor op het verzoek gunstig heesch: Weg, weg.o, wat een strijd, wat te beschikken. De gemaakte onkosten voor de een strijd, zooveel onrustige geesten.wo bin verbouwing zullen door Veenenbos aan de ich... wobinich... Breed is de zee.Wat Gemeente worden terugbetaald. Indien tot spreken ze? Dat is het buitenland!.Duister- overdracht wordt besloten dan zullen B. en nis, duisternis... wat is het donker. De zon W. binnenkort plannen voorleggen omtrent breekt door. Een zwarte vrouw. Neen, die voorziening in het onderbrengen van het is het niet, houd u weg van haar.maar daar materiaal, enz. der waterleiding, tusschen de boomen zweeft, teer, een klein KOOT: Het is niet mijn bedoeling oude blond wezentje, de haren zijn goud, de oogen koeien uit de sloot te halen, maar toen ik op diepblauw, in haar handen draagt ze goud de onwettigheid wees van het door B. en W. vee! goud. Welk een rijkdom!... in erfpacht nemen van dit gebouwtje, toen Snel week ze terug.sloeg de handen voor was het zoo dringend noodig! en nu is dit het gelaat: Ai..Vorsicht, ach Vorsicht.eensklaps veranderd. Niet sterven! Die hand.die hand, er kleeft bloed aan, zwart bloed. Van wie is die hand? Het mes siddert. Vlucht, vlucht... ach zu spat.te laat, te laat. Ik zei toch, vlucht!. Maar wie is het, die daar ligt?.Achach Zij- barstte uit in hevig schreien, de haren die in een wrong in haar hals hadden gerust, vielen breed over haar schouders, tranen druppelden door haar vingers. Het scheen, alsof zij iets zocht op den grond. Dan knielde zij neder, bij iets dat daar scheen te liggen, tilde iets zwaars op.en liet het weer vallen; snikte krampachtig.snikken die overgingen in hevig schokken van het lijf. Zij lag nu vóórover te snikken op den grond. Die arme arme... Zij poogde zich op te heffen, gleed dan achterover.Er kwam schuim op haar mond, het gelaat krijtwit. Nog eenige schok ken, dan lag zij stil... Ik keek angstig om mij heen, had een voor gevoel, dat er iets gebeurd was, dat eigenlijk niet zoo hoorde. Keek rond naar water.En ook naar de deur, die.ik wist niet aan welke zijde, achter het fluweel moest zijn. Dan zag ik de Pythia gelukkig weer lang zaam tot zichzelve komen.Zij keek mij vra gend, met groote oogen aan, richtte zich half op, ordende de haren om haar hoofd, de plooi en van haar kleed... Dan stond zij voor mij met een blik van innig medelijden. Zij liet dien blik op mij rusten, tot ik er verlegen onder werd, scheen te wachten, tot ik iets vragen zou. En toen ik niets vroeg, strekte zij afwerend de handen uit: Vraag mij niets, o, vraag mij niets, ik ben nu te moe Ach arme. arme.Komt u Vrijdag terug, na zonsonder gang, ik zal nog vragen, zal nog zoeken... Ik stond weer in de stille straat. Ging er op den hoek één pakken in Mampe's Likor-Stube. Ga Vrijdag ook niet terug, wil niet hooren, wat er met me gebeurt.(En u óok niet onge rust over me maken). Het was alleen mijn bedoeling te weten, hoe het bij een moderne Berlijnsche waarzegster toegaat alvorens ik u in een volgend artikel meer over de waar zeggerij te Berlijn vertellen ga. Verslag van het verhandelde op de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Hellevoetsluis op Vrijdag 20 April 1923, des namiddags half acht ten Raadhuize. (Vervolg.) Het voorstel Koot wordt in stemming ge bracht en verworpen, voor stemden alleen Jansen en Koot. Thans wordt tot benoeming overgegaan. Benoemd worden: Vacature Buijze: Mej. P. Cordia met 8 st. 1 stem op Mej. van der Does. .Nieuwe leden: de heeren A. Blom en N. Cornelisse mer resp. 7 en 6 stemmen. De hee ren J. Blind en F. G. Tieman kregen resp. 3 en 2 stemmen. Punt 6. Benoeming leden schattings-com missie voor de Rijksinkomstenbelasting. Aan bevolen worden de aftredende leden, welke herkozen worden, J. Smit, P. van der Does, J. Bruch en W. van Lien met resp. 9, 8, 8 en 8 stemmen. Punt 7. Verzoek van de Woningbouw vereniging „Volkshuisvesting" om toeken ning van een voorschot voor den bouw van 12 woningen. B. en W. stellen voor hun te machtigen alle pogingen in 't werk te stellen om deze bouw te doen geschieden zonder Rijks- voorschot, maar door een hypothecaire lee- De VOORZITTER: Neen, we moeten weer naar een andere gelegenheid uitzien, maar het is ter bevordering van het vestigen van een tak van industrie. Zonder hoofdelijke stem ming wordt het voorstel van B. en W. aange nomen. Punt 9. Voorstel van B. en W. tot aan vulling van het Raadsbesluit dd. 19 Maart 1923, inzake verhuur van de woningen in het voormalige Gesticht van Liefdadigheid. Voor gesteld wordt in het besluit op te nemen de bepaling: „Burgemeester en Wethouders te machtigen om de woningen met ingang van een door hen vast te stellen datum tot wederopzeggings toe te verhuren." Zulks op verzoek van Ged. Staten. KOOT vraagt of hierdoor ook de vastge stelde huurprijzen vervallen. De VOORZITTER: Neen, het is alleen noodig, omdat Ged. Staten de bedoeling niet recht duidelijk was. Z. h. s. wordt het voorstel aangenomen. Punt 10. Verzoek van J. van Engelen, c.s. om verlenging van den termijn van ontrui ming voor de onbewoonbaar verklaarde wonin- aanbod van den Minister van Marine om de dan zijn we zeker ervan, dat heel veel noode- militaire bad- en zweminrichting aan de looze schrijverij wordt voorkomen; dat de Gemeente in bruikleen af te staan of te ver-schuldigen veel vlugger achterhaald zullen koopen. B. en W. stellen voor op het aanbod j worden en dat het schoolverzuim veel beter niet in te gaan, daar de voorwaarden onaan- bestreden wordt dan nu het geval is. Het zou nemelijk worden geacht. Met algemeene wel de moeite loonen eens uit te rekenen hoe- stemmen wordt conform besloten. veel millioen kilo's phpier zonder eenige nood- Punt 18. Voorstel van B. en W. inzake hetzaak als gevolg van de Leerplichtwet zijn ver aandeel der Gemeente in de kosten van het j knoeid en hoeveel geld dit aan schrijfloonen, Nijverheidsonderwijs over 1921 aan de Gemeen te Brielle. B. en W. hebben tegen betaling bezwaar gemaakt, daar op de rekening voor kwam een nadeelig saldo over 1920 toen de bijdrage nog niet wettelijk verplicht was en Hellevoetsluis subsidie verleende. Daar Ged. Stat. tot betaling adviseerden en mededeelden, dat van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Ouderwijs, Kunsten en Wetenschap pen geen steun voor de opvatting dezer Ge meente te wachten was en B. en W. niettemin het bedrag onrechtmatig achten, willen zij het aan de Koninklijke beslissing onderwerpen. Wethouder DE BOO is hier tegen. De Minis ter van Onderwijs heeft de begrooting met dit nadeelig saldo goedgekeurd, we zullen dus toch moeten betalen. Hij leest vervolgens een enz. gekost heeft. Alleen aan de verhoogde toelagen voor de arrondissementsschóolopzie- ners is in 20 jaar uitgegeven 20 x 125 x J 800 1.600.000, zegge zestien ton! En dat zonder noodzaak en zonder succes, want heel die paperassenomslag werd veroorzaakt door het niet-bestaande volstrekte schoolverzuim." 45 Hoogleeraren voor 142 studenten. Aan de openbare en de vrije instellingen voor hooger onderwijs gezamenlijk telt men thans 45 hoogleeraarsplaatsen in de theologie, schrijft prof. Fabius in „Studiën en Schetsen", en dat terwijl hun aantal voor een halve eeuw een dozijn bedroeg. Alleen aan de Rijks-Universiteiten is het aantal 16; en voegt men daarbij de 6 hoog- brief voor, welke hij beweert, dat door het 1 leeraren van het Ned. Herv. Kerkgenootschap, Gemeentebestuur te Brielle aan Hellevoetsluis j dan wordt het 22. is gericht en niet in het college van B. en W. Het aantal studenten in de theologie aan die is gekomen. universiteiten was in 1919-20 206; in 1920-21 Als hij den brief heeft voorgelezen, blijkt192in 1921-22 224. Volgens „Het Vader- dat het niet een brief is van het Gemeente- j land" zou het totaalcijfer der theol. studenten bestuur te Brielle, doch een afschrift van een j aan die universiteiten thans slechts zijn 142. brief van Ged. Staten aan Hellevoetsluis, dat Zelfs zonder principieel in den toestand iets door de Staten ter kennismaking aan den te wijzigen, was één faculteit van 5 a 6 hoog- Briel gezonden is, en waarvan het origineel leeraren 2 vanwege het Ned. Herv. Kerk- hier reeds in het college van B. en W. is be-1 genootschap, alleszins voldoende, handeld! Zoo kan men althans 14 15 hoogleeraars- Het voorstel van B. en W. wordt hiernaplaatsen doen vervallen. Terwijl dan tevens aangenomen, tegen stemde De Böo. I ware te voldoen aan het verzoek, door den Punt 9. Verzoek van de vereeniging „Zang- Gemeenteraad van Amsterdam reeds twee- lust" om voor het houden van extra-repetitiesmaal gedaan, om vrijstelling van de verplich- gratis gebruik te mogen maken van een school-ting tot het instandhouden van een theol. lokaal. B. en W. stellen voor op het verzoekfaculteit. afwijzend te beschikken. (De Telegraaf van 31-3-'23). Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. Punt 20. Behandeling le Suppletoire kohier Zakelijke belasting op het Bedrijf. Eenige aangeslagene N. V. Gasfabriek „Hellevoet sluis" voor een bedrag van J 168,Met alge meene stemmen wordt het kohier goedgekeurd. Punt 21. Behandeling reclames belasting. Wegens het groote aantal zullen deze spoedig voor de raadsleden ter visie worden gelegd en zal daarna een bijzondere vergadering (met gesloten deuren) worden belegd. Wel wordt echter beslist op een reclame van jidioot is, óf, wegens verkwisting onder curatee- gen, wijk C No. 68. B. en W. adviseeren opden Minister van Marine waarin deze vernie- le staat, zal beginnen met het oude kleed te het verzoek afwijzend te beschikken. Mettiging van den aanslag in de Zakelijke belas- laten opnemen, algemeene stemmen wordt conform het voor-' - Het pogen tot bezuiniging bij de Gemeente bedrijven. Aan de Mauritskade (te 's Hage), langs een strook van ruim een kolometer bij 7 Meter breed, wordt het bestaande trottoir versmald de boomen zijn gerooid en nieuwe boomen wor den er geplaatst. Een werk, dat men gevoege lijk zou kunnen vergelijken met dat van een particulier die een kamer in zijn huis laat op knappen en van een nieuw vloerkleed voorzien. Zoo'n particulier, als hij tenminste niet stel besloten. Punt 11. Verzoek van A. van Oorschot om voor petroleum-bergplaats in gebruik te mo gen ontvangen het voormalig brandspuit huisje aan den Westzanddijk. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen, ondder voorwaarden. Een huur zal verschuldigd zijn van j 1,per week. Na be spreking wordt bepaald, dat dit bedrag tel kens voor 3 maanden gelijk bij vooruitbetaling verschuldigd zal zijn. Z. h. s. wordt hiermede accoord gegaan. Punt 12. Verzoek van I. Vermaat om een jaarlijksche subsidie uit de Gemeentekas ad J 500,ten behoeve van den auto-omnibus- dienst. B. en W. stellen voor op het verzoek voorloopig afwijzend te beschikken. Met alge meene stemmen wordt aldus besloten. Punt 13. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de Gemeentebegrooting dienst 1922 en het doen van uitgaven uit den post voor onvoorziene uitgaven op die begrooting (J 8,50 voor de opening der nieuwe U.L.O. School nagekomen rekening). Met algemeene stemmen wordt dit goed gekeurd. Punt 14. Voorstel wijziging der begrooting Waterleidingbedrijf; z.h.s. wordt dit aangen- nomen. KOOT maakt de opmerking, dat het ver bouwen van het gebouwtje J 650 heeft ge kost inplaats van j 150 a 200, welk bedrag wethouder De Boo hiervoor had genoemd. DE BOO ontkent dit te hebben gezegd, terwijl KOOT het stellig volhoudt. Punt 15. Voorstel van B. en W. om aan de Commissie van de Waterleiding een crediet te verleenen, groot 700, voor aankoop water meter, teneinde hoeveelheid opgepompt water te kunnen controleeren. KOOT verwijst naar een vroeger door hem ingdediend rapport waaruit blijkt, hoe met de brandstoffen wordt omgesprongen. Meter acht acht hij overbodig. Controle kan geschieden door toestellen in den toren. De VOORZITTER: Dit is onjuist, in den toren komt alleen dat water, wat niet regel recht door verbruik aan de hoofdbuizen wordt onttrokken. KOOT erkent dit, doch dringt aan op goede controle bij de in ontvangst name der brand stoffen. I ting op het Bedrijf verzoekt voor* het Loods- Niet aldus het naar bezuiniging strevende wezen en 's Rijkswerf alhier. Op deze rétlame Gemeentebedrijf. Dit gaat verven en boenen, wordt afwijzend beschikt, de aanslag blijft terwijl het te vernieuwen kleed nog ligt; met dus gehandhaafd. Ook is een suppletoir andere woorden, de over 1000 x 7 7000 M2. kohier te wachten voor de Posterijen en liggende, nog zeer goed voor andere doelein- Telegrafie, alhier, welke ook onder deze belas- den te gebruiken klinkers en dure tegels, blij- ting vallen. ven liggen, worden bij het omspitten van den Overgegaan wordt tot de Rondvraag: grond ondergespit én verder door de straat- KOOT wenscht maatregelen genomen, dat jeugd in het water gegooid, waar zij zich bij de aschbakken niet lang voor en na dat de de honderden, reeds telkens te voren in het vuilniswagen gepasseerd is op de straat blijven water gegooide klinkers en steenen voegen, staan, wat tot allerlei onaangenaamheden Een spel, waartegen blijkbaar geen afdoende aanleiding geeft. verordening is te maken. B. en W. zullen zich in verbinding stellen Wat zou een particulier doen, die een rent- met den aannemer om middelen te beramen, ten einde in dit euvel te voorzien. Hierna sluiting te ongeveer 10 uur 30 min. E. meester had evenals onze bezuinigende ge meente een bedrijfsdirecteur? Iemand die met moeite zijn belasting-opbrengt. (Ingezonden stuk in de Nieuwe Courant van 27-3-'23). Goed werk van de bezuinigingsinspectie te Amsterdam. De Ooster-Gasfabriek te Amsterdam is, meer dan een jaar geleden opgeheven. De aanvanke lijke bedoeling was alles te sloopen en het ge- heele fabrieksterrein maar met den grond ge- j lijk te maken. j De gemeentelijke bezuinigingsinspecteur, De Centrale Commissie voor Bezuiniging, Dr. J. F. van Oss, meende echter, dat die af- Secretariaat: Paviljoen te Haarlem, houdt zich braak, welke een anderhalf millioen zou kos- bij voortduring aanbevolen voor zoo ruim *en waartegenover maar zeer problemati- mogelijke medewerking van deskundigen op sche baten stonden toch heelemaal niet verschillend gebied, die goede middelen ter noodig was en dat het complex van de afge- - - Honlrfn flrvcfor" ontl coliit or-onHo rrolonronlioJH CENTRALE COMMISSIE VOOR BEZUINI GING. Overdruk uit de April-aflevering 1923, van het tijdschrift der Nederlandsche Maatschappij voor .Nijverheid en Handel. WAAR HET GELD BLIJFT. (Knipsels die te denken geven). bezuiniging kunnen aanwijzen. Personen, zoo wel in ambtelijke kringen als daarbuiten, die meenen met voldoende kennis van zaken voor stellen te kunnen doen tot of beschouwingen te leveren over bezuiniging of doelmatiger be steding van overheidsgelden, gelieven zich dankte „Ooster" een schitterende gelegenheid bood om eens te laten zien, hoe de gemeente kan bezuinigen. Het resultaat van de gevoerde besprekingen was, dat er van de gebouwen „nog wel wat1 viel te maken" en het voormalige fabrieks- rechtstreeks met de Commissie in verbinding J"rei" nu °P weS een ^er we te stellen. Zij is gaarne bereid artikelen, voor-SC'™P te worden- stellen en beschouwingen, die haar doelmatig Er worden, met betrekkelijk gering kos voorkomen, behoorlijk te honoreeren. Des- van dc bestaande gebouwen wee laboratoria gewenscht kunnen medewerkers zich ver- gema.^t, van bet machine-gebouwvoor circa zekerd houden van volstrekte handhaving /i.mdlioen een hunner anonymiteit. De Leerplichtwet. Millioenen kilo's papier verknoeid. geheel nieuwe had zeker een milïioen gekost), een politie-bureau kan worden ingericht, het groote zuiveringshuis is gedeeltelijk ter be schikking van de gemeente-tram gesteld (ga rage voor de auto-bussen). Voor de rest van De Standaard bespreekt de werking der dif laatste gebouw en voor eenige andere inoet Leerplichtwet en betoogt daarbij, dat er heel nog een bestemming worden gevonden, wat onnoodige schrijverij enz. verricht wordt.(Uit hel Aigem. Hbld. van 5-4-'23). Een dergelijk benutten van bestaande ge bouwen-complexen, waarvan sloopen belang rijke kosten zou medebrengen, verdient zeker aanbeveling. Als de beschikbaarheid van ge bouwen maar geen aanleiding geeft tot vesti ging van diensten of lichamen, die eigenlijk voorloopig nog niet noodig zijn. OPMERKINGEN, DIE DE COMMISSIE VAN VERSCHILLENDE ZIJDEN BEREIKTEN. Rectificatie. lil het knipselblad, gevoegd bij de Februari- aflevering 1923 was onder het hoofd „Justitie onder meer het volgende opgemerkt: Maar deze Commissie weet niet, dat de toe stand over het geheele land precies dezelfde is zoo bijv. bij de Registratie, waarbij honder dén ambtenaren akten zitten over te schrijven, die meestal prachtig getypt door de notarissen worden ingezonden (in afschrift) en dus een voudig in portefeuilles konden worden gelegd. Naar aanleiding hiervan vestigt de Minister van Financiën de aandacht der Commissie er op dat aan de kantoren van Registratie geen enkele akte wordt overgeschreven. „Zij worden I geëxtraheerd en van haar inhoud wordt niet meer overgeschreven dan noodig is om de I akte van andere te kunnen onderscheiden, om de heffing van het recht te rechtvaardigen en om de gegevens ,die noodig zijn voor de con trole op de Registratiebelasting en op andere belastingen, te kunnen verzamelen. I Ook van andere zijden werd de Commissie erop gewezen, dat de gemaakte opmerking onjuist is. Een onzer correspondenten merkt I zelfs op, dat bij het vak der Registratie juist een zin voor practische administratie heerscht. Ij Bij onderzoek is ons gebleken, dat onze be richtgever ten onrechte heeft gesproken van de Registratie, doch bedoelde de bewaarders der Hypotheken. I Ook de Minister van Financiën wees er reeds op, dat waarschijnlijk bedoeld zijn de kantoren der hypotheken, waar de borderellen tot in schrijving van hypotheken en akten van eigen domsoverdracht voor vast goed, of afschriften of uittreksels daarvan, wórden overgeschreven overeenkomstig de voorschriften van het Bur gerlijk Wetboek. Een minder omslachtige rege ling hiervan is alleen mogelijk door wijziging van het B. W. Blijkbaar pleegt de Minister van Financiën over een zoodanige wijziging reeds overleg met zijn ambtgenoot van Justitie. De Commissie betreurt Het zeer, dat door de vergissing van haar berichtgever ten on rechte een blaam op de kantoren der Registra tie is geworpen. Gebrek aan zuinigheid bij waterstaatswerken. Uit Apeldoorn bereikt ons het volgende be richt: Het is een bekend feit, dat het Apeldoorn- Dierensch kanaal des zomers aan water- armoede lijdt. Verminderde opbrengst der sprengen, die het kanaal voeden, het vele spuien door de drukke scheepvaart en de min gunstige toestand der boorden, werken in het warme jaargetijde samen, om den waterstand dermate precair te maken, dat voor twee jaren het kanaal ten koste van duizenden gul dens uit den IJsel moest worden volgepompt en dat thans op de begrooting eene som is uit getrokken voor een vast pompstation, om dat werk jaarlijks te kunnen verrichten. laarlijks wordt in dat kanaal onder Apel doorn een stukje schoeiing verlengd, welk werk alléén bij laag water kan geschieden, waartoe des zomers dus Volop gelegenheid is. Niet echter in de oogen van den Rijkswater staat Deze laat den Minister in de „Staats courant" afkondigen, dat daarvoor het water van 16 Maart tot 24 April zal worden afgelaten tot onder kanaal-peiL Wanneer men nu in aan merking neemt, dat er in het kanaal niet met den toegelaten diepgang kan worden gevaren, dan alléén wanneer het peil aan den hoogen kant wordt gehouden, dan beteekent de aan gekondigde kleine verlaging onder het peil, d w.z. het officieele peil, eene groote verlaging en is dus eene noodelooze bemoeilijking van de scheepvaart, zich uitende in hoogere vrach- ten wegens geringer beladingsmogelijkheid, en 'üchterskosten voor opvarende schepen, en wordt dus in den tijd, dat het kanaal wél bevaarbaar is, dit kunstmatig minder bevaar- baar gemaakt voor werken, die gemakkelijk kunnen verricht worden in den tijd, dat het kanaal uit zichzelf de scheepvaart hindert. En wanneer dan eene droge Mei- en Juni maand volgen, is men na 24 April niet meer in staat, het kanaal weer op het voor de scheep vaart gewenschte peil te krijgen, en zal vol doening aan een verzoek van de belanghebben den om liet kanaal weer vol te pompen, zooveel geld kosten, dat men zich op zuinigheidsover wegingen zal beroepen, om de gemaakte fout te bestendigen. De dure Vrijwillige Ouderdomsverzekerlng. Men bericht ons uit Vlissingen, dat aldaar drie agenten van de Vrijwillige Ouderdoms- verzekering door andere zijn vervangen. De Raad van Arbeid te Middelburg achtte het noodig ieder verzekerde persoonlijk van deze vervanging in kennis te stellen en zond daartoe blijkbaar aan ieder verzekerde een afzonderlijke circulaire met wat propaganda materiaal. Onze Commissie kreeg inzage van een drietal van dergelijke wichtige brieven, die inkwamen voor dc echtgenoote en tweé kinde ren resp. 14 maanden en 3'/2 Jaar ou<i! van iemand die bij een particuliere onderneming in Vlissingen werkzaam is. Onze berichtgever merkt op, dat toch zeker volstaan had kunnen worden met het voorzien van dc nieuwe ambtenaren van een aanstelling of verklaring, dat zij voortaan de premies zul len innen. Ieder particulier bedrijf zou daar mede hebben volstaan. Dit stuk zouden zij dan eventueel zelf aan de verzekerden kunnen laten lezen. Hoeveel geld wordt met de thans gevolgde handelwijze onnoodig uitgegeven aan papier, schrijfloonen, enveloppen, enz. enz.? De Provinciale Waterleiding In Noord-Hol land. iemand in Noord-Holland boven het IJ stelt ons de vraag of het aanleggen van water leidingen langs afgelegen wegen, waar slechts een enkel huis staat, zooals hier en daar is voorgekomen, in dezen tijd van bezuiniging wel noodzakelijk is te achten. De Centrale Commissie voor Bezuiniging houdt zich voor de inzending van opmerkingen en klachten als bovenvermeld (liefst behoorlijk 1 gedocumenteerd) steeds gaarne aanbevolen. Zij zullen voor zooveel noodig ter kennis van de betrokken autoriteiten worden gebracht of op andere wijze in behandeling genomen en indien zij daarvoor in aanmerking komen ook in deze rubriek worden gepubliceerd. De in zenders moeten echter onvoorwaardelijk voor de juistheid van hunne berichten instaan. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting, tteleediging van den Burgemeester van Rockanje. Vanmorgen heeft zich wegens eenvoudige beleediging van den burgemeester van Roc kanje, mr. Rambonnet, te verantwoorden gehad de 35-jarige directeur van het R. K rustoord Bad-Walestein te Rockanje, P. S I. E. By dagvaarding wordt beklaagde ten laste gelegd, in den nacht vaa 25 op 26 Augustus van het vorige jaar den burgemeester uitzyn bed te hebben gebeld, met het verziek, hem te mogen spreken. Toen de burgemeester, boven door zijn opengeschoven slaapkamer venster, te kennen gaf, dat nachtelijk uur minder geschikt te vinden voor een onder houd en beklaagde verzocht, den volgenden morgen op de secretarie te komen, zou deze op de luiken gelawaaid en ander burenge rucht hebben gemaakt, op het door een hek afgesloten terrein van des burgemeesters ambtswoning, dat hy zonder permissie be treden had. Den volgenden dag zou, volgens de dag vaarding, beklaagde zich naar de raadsverga dering begeven hebben en van de publieke tribune herhaaldelijk hebben geïnterrum peerd met het verzoek den burgemeester te mogen spreken. Toen de burgemeester, na herhaalde aanmaning tot zwygen, hem ten slotte van de publieke tribune liet verwijde ren gee 1 ond heb i»Ü vee V vanj feitl de voli B Wa als en voo. ren; LatJ 800J lied j Al ter, kla:| klacl ma; uit r ter nen genl aanJl veldl plaal waal zake! D< laat zaak in o aang dag 1 vergl ik u stein gafcj den Ed klaaf by d. den is hj zich Dl versl gem te voort heid| Hij met faillij hem van Paarden,Runderen, Varkens, Fiet sen, Landbouwgereedschappen enz. te SOMMELSDIJK op Woensdag 25 April 1923. Hoofdprijzen vielen op denummers Voorts op de nummers: 3245 4413 6073 1585 3034 4614 2803 6313 4429 J942 746 2490 3055 1328 2712 4965 6822 5787 6563 6059 4297 5756 5945 3490 4053 1880 5312 942 3337 1343 718 2164 966 6863 608 5068 4563 6081 5322 3103 2568 1563 6624 945 561 3113 5494 2365 6014 1398 2903 4458 1428 4456 5495 1175 6098 1426 5661 4962 3714 2066 6333 1136 5454 6368 4569 2507 3744 6860 4847 5705 3683 4219 5286 5203 2515 5119 721 1983 5468 6974 2905 6032 4119 4728 3916 4649 4291 4256 5071 1291 5850 6320 1420 6268 5854 1860 3918 De Loterij-Commissie voornoemd, J. TIMMERS, Voorzitter. J A. SLIS Jz., Secretaris. De Centrale Proeftuin voor Goeree en Overfiakkee |e MtddeUiarnls (Langeweg) is op eiken werkilag voor belangstel I lenden GRATIS TOEGANKELIJK - UesgewenscM geeft Je tuinman alle lan'eH en Diochtrn worden vnr

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 2