ÏAK snde RAP. Schoenen Bouwland en Mant huis met schuur cn erf 75 ct. ONZE EILANDEN No. 47. 21 April 1923 EN vanaf f 3.75 TOEGANG VRIJ Openbare Vrijw.Verkoopinn 17 Hectaren, 72 Aren, 81 centiaren, VERKOOPINGEN. Plaatselijk Nieuws. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 21 APRIL 19213. 5 to arongnnarawmi k te 's-HERTOGENBOSCH. bjj veiling np Woensdag: IS .Iprll 1923, in het HOTEL „GELUK" te OUDE TONGE, en hij afslag op Woensdag 2.5 April 1923, in het HOTEL „A. P. DE VVEERD"aldaar, beide dagen des namiddags 2 uur, door de Notarissen J. VAN [SPELEN te Oude Tonge en Mr. Dr. A E. SCHOUTEN te Baarn, van Diverse perceeleti in den Heerenpolder te OUDE TONGE, strekkende van den Heeren- dijk, Noordwaarts op tot en aan den Schenkelvveg, samen groot l)e tiendrente is afgekocht. Geheel verhuurd tot blootschoof of 10 November 1924 In diverse perceelen en combi natiën. 3—8 Alles in bizonderheden vermeld en omschreven bij Notitiën, die op franco aanvrage verkrijgbaar zijn, ten kantore van Notaris J. VAN ISPELEN te Oude Tonge, alwaar de stukken ter inzage liggen, en inlichtingen zijn te bekomen. Op Donderdagen 26 April en 3 Wei 1923, telkens des avonds uur in het Hotel SPEE te Som1 melsdyk Inzet en Afslag van het aan den Binnenweg en den Langi Weg te SOHHBLSDIJK, kad. Sectie B nummer 1885, groet 1 are 76 centiaren. Ten verzoeke van den beer DIRK JOPPE tz. Notaris VAN BUUREN. per halfpotidspak ook in ons en ons pakjes MIDDELHARNIS. Van den drukker C. van Dongen ligt een verzoek met bijlagen op de secretarie, tot het plaatsen van een gasmotor van 3 P. K. tot het in beweging brengen van een drukpers in het perceel Sectie B 3018. Te ljmuiden zijn van de beugvisscherij binnengekomen de vischsloepen: M. A. 42 „Albatros" schipper C. Koster met 1260, en M. A. 54 „Toos" schipper H. Groen met 1640,— besomming. Deze week heeft op een naciit een hond een bezoek gebracht aan het kippenhok van J. Born eii 4 kippen doodgebeten. De ouderavond van de Openbare Jon gensschool zal gehouden worden op Vrijdag 27 April 's avonds half acht in een van de lokalen der school. Door verschillende landbouwers is blauw- maanzaad gecontracteerd voor 40,per 100 K.G. en erwten voor 20,per 100 K.G. Bij den heer Hossen is een portemonnaie met eenig geld gedeponeerd, welke is gevon den. De rechthebbende kan zich aldaar ver voegen. Werkloozen-statistiek. Opgave van liet aantal ingeschreven werkzoekenden, gerang schikt naar de beroepen op Donderdag 19 April 1923: Landarbeiders 39; Betonwerkers 3; Kantoorbediende 1; Havenarbeiders 5; Opperlieden 2; Metselaar 1Smid 1Letter zetters 2; Boekbinder t; Schippersknecht 1. Totaal 56. Centr. Veiling te Middelharnis op Donderdag 19 April 1923. Spinazie ƒ8,— tot ƒ10,90 per 100 k g. Roomboter ƒ1,10 tot ƒ1,11 per pond. Kropsla ƒ6,90 per krop. Rabarber 4,70 tot 5,20 per 100 boa Bloemkool ƒ12 60 per 100 stuks. Kippeneieren 4,50 tot 4,90 per 100 stuks. Eendeneieren 4,80 tot 5,10 per 100 stuks. Aanvoer 7990 kippen-, 190 eendeneieren. Oproep. Voor een jongen man, 18 jaar, van Hon- gaarsche Nationaliteit, die reeds in Holland is, wordt voor direct werk gezocht, onverschillig wat, (landbouw of hulp in een werplaats), tegen kost en inwoning en een zakgeld, waaruit hij de onkosten zooals schoenenreparatie enz. kan dekken. Wie van onze lezers kan dezen jongenman, die goed gezond is, gebruiken. Brieven aan het Bureau van dit Blad. TELEPAATH MALOITZ KOMT. Blijkens de aankondiging, mede in dit blad, komt de beroemde hoftelepaath ook onze gemeente bezoeken. Waar men bij het woord „telepathie" ons nog herinneren aan een dergelijken avond gegeven in hotel Meijer door „Morini", moet, volgens zeer vele bladen de avond van Morini nog slechts een klein staaltje geweest zijn wat Maloitz U te aan schouwen zal geven, 't Moet aan 't ongeloofe- lijke grenzen. Slechts één avond zal de heer Maloitz bijge naamd „de politiespeurhond," een seance geven in de concertzaal van Hotel Meijer. Ter wijl bovendien in het openbaar door hem proeven zullen worden afgelegd, als telepaath, op Donderdag 26 April nam. 2 uur. In een auto, daartoe geheel vrijwillig beschikbaar gesteld door den autoverhuurder J. van Splunter te Stad aan 't Haringvliet, zal in gezelschap van eenige heeren een rit gemaakt worden door Middelharnis en zal een geheime telepathische opdracht door onze gemeente vervullen. Van wat door dien z.g. politie speurhond getoond zal worden zal ongetwij feld een ieder verbaasd staan. Men zal de werkelijkheid moeten gelooven, omdat men 't met eigen oogen zal kunnen aanschouwen. Die geheime opdracht zal geheel gecontroleerd worden door heeren uit onze eigen gemeente, zoodat omtrent zijn ontdekkingen en ver- richtingin geen twijfel behoeft te staan aan zijn geheime krachten welke buitengewoon j zijn. Nog nimmer zullen wij een dergelijk man I met zulke prestaties binnen onze gemeentelijke muren hebben gehad. Van deze seances beeft hij ook gegeven te Brielie, Zierikzee, Goes, Terneuzen, Middelburg, Vlissingen en nog wel een dozijn gemeenten in onze omgeving. Overal waren heeren Burgemeesters, Comm. van Politie en ander overheidspersoneel alsmede honderden nieuwsgierige ingezetenen op de straten om deze nimmer vertoonde onthullingen bij te wonen. Zie voor nadere mededeelingen advertentie in ons Woensdagnummer. SOMMELSDIJK. Van de 49 jongelingen zijn er op de gehouden keuring voor de militie slechts 2 afgekeurd. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een rondreizend koopman uit Nijmegen, wegens liet loopen langs de trambaan. Voetbal. Aan Zierikzee is verzocht Zondag a.s. een wedstrijd te komen spelen aan den Langenweg. H.B.S. gaat Zondag bij D.V.V. op bezoek. Dinsdag a.s. algemeene vergadering van M.S.V.V. in hotel Zaaijer. D1RKSLAND. Onze dorpsgenoote Mej. D. K. Poortvliet, oud-leerlinge der R.H.B.S. te Middelharnis, slaagde j.l. Dinsdag te 's-Gra- venhage voor het onderwijsexamen. Naar wij vernemen heeft Mej. Heijnrans, hoofd der Openb. bewaarschool tegen 1 Aug. a.s. ontslag aangevraagd. Zij was sinds de oprichting der school in 1878 hoofd van die inrichting en haar vertrek beteekend een groot verlies voor de Gemeente. Nieuwe Tonge. Naar men verneemt is de prijs der melk verlaagd met 2 cent per L., en gebracht op 14 cent per L. Oude Tonge. In de week van 9 tot 14 April hebben zich bij de arbeidsbemiddeling alhier aangemeld: 40 veldarbeiders, 1 kantoor bediende. —Tegen J.A.S. is proves-verbaal opgemaakt wegens rijden zonder licht. Chr. J. de Wit heeft aan een aantal werk- looze veldarbeiders 5 gemeten uien cadeau ge geven. Veiling van bouwland, gelegen in den Heerenpolder alhier: door per geniet Perc. 1. C. Snijder 1.540,— 2. W. Terhoeve 540,— 3. dezelfde 470,— 4. 460,— 5. Jac. de Berg 470,— 6. Job Duijm 460,— 7. C. Snijder 480,— 8. J. A. v. Nieuwenhuijzen 510,— 9. W. Jansen 680,— 10. C. Snijder 730, 11. J. A. v. Nieuwenhuijzen 620,— 12. 13. dezelfde 460,— 14. C. Snijder 530,— 15. dezelfde 590,— 16. D. Wittekoek 650,— 17. dezelfde 650,— '8. 800,— OOLTGENSPLAAT.Donderdagmorgen vroeg ontdekte men tot groote verbazing, dat een der olifanten van Hagenbeek uit den stal was verdwenen. Al gauw bleek, dat deze een bezoek had gebracht aan den tuin van bakker J. Hage. Van het pas gezaaide was niet veel overge bleven. Twee pereboompjes waren uit den grond getrokken en een groote hoeveelheid aardappelen uit een putje opgegeten. De schade werd vergoed. De echtgenoote van L. Kloet had het ongeluk van den zolder te vallen en werd ernstig verwond aan het hoofd. Dr. Endtz verleende de eerste hulp. DEN BOMMEL. In de aanstaande week zal hier de gewone jaarlijksche collecte met het Emma-bloempje gehouden worden. Daar voor de tuberculose bestrijding veel geld noodig is, hopen we, dat ieder zijne gave zal willen offeren voor het goede doel. In de vacature ontstaan door ontslag name van het raadslid A. Donkersloot is voor zien door benoeming van L. Westdijk. Door den plaatselijken geneesheer zijn in deze gemeente 29 kinderen gevaccineerd en in de Zuidzij 25 kinderen. De toelating van nieuwe leerlingen op de O. L. Scholen in deze gemeente zal plaats hebben op I Mei a.s. STAD AAN 'T HARINGVLIET. In de Woens dag j.l. gehouden Raadsvergadering werd de heer L. Braber Bz. toegelaten en beëedigd als Raadslid. De Raad dezer gemeente besloot tot vaststelling van een gemeenschappelijke rege ling met Oude-Tonge over de toelating van kinderen op de openbare lagere school alhier. De heer A. Koppenaal alhier is benoemd tot ambtenaar van den Burgerlijken stand. Het staat thans vast, dat er besloten is tot rioleering van de Burgemeester Sterkstraat op het gemeentelijk bouwterrein. Tot lid van de Gascommissie voor Ooste lijk Flakkee is benoemd de heer L. Braber J.Lz. alhier, en tot lid van de commissie van toe zicht op het lager onderwijs alhier de heer C. S. Koole. De heeren C. Arensman A.Pz., M. Braber L.Jz., G. van Rossum en M. Koppenaal zijn herbenoemd tot leden van de schattingscom missie alhier. Hellevoetsfuis. Woensdagavond vierden de Chr. Knapenvereeniging „Samuel" en de Meisjesvereeniging „Ora et Labora" in de Ned. Herv. Kerk al hier hun 10e jaarfeest. Na het zingen van Ps. 119 vs. 5 en 53 en gebed, sprak Ds. Timmer een inleidend woord, waarin hij het succes der beide vereenigingen gedurende haar 10 jaren v^n bestaan naar voren bracht. Het meisjeskoor „Onderlinge Zangstudie" bracht een 2-tal nummertjes ten gehoore, waarna eenige leden der knapenvereeniging het fluitspelen beoefenden. In aanmerking ge nomen den zeer korten tijd, dat zij zich hierin oefenen, kan het resultaat bevredigend worden genoemd. De heer Gordeau, Algemeen Secretaris van het Nederlandsch Jongelings Verbond hield hierop een rede voor de jubileerende vereeni gingen. Tot tekst nam hij „lk zal ook henen gaan" (profeet Zacharias). Hij wees op het on evenwichtige van de jeugd in de overgangs periode en de behoefte aan een vast punt, waaraan zij zich in deze periode vast kun nen klemmen en dat juist in den tegenwoordi- gen tijd er zoo weinig vaste punten voor de jeugd zijn. Zij moeten zich echter vastklem men aan het altijd vaste punt: Jezus Christus. Uit het geheele betoog bleek dat de spreker uitstekend spreekt voor jeugdige personen. Al zijn woorden schijnen er op gericht om hen te inspireeren ten goede, terwijl zij toch bevatte lijk en aangenaam klinken. Nog worden eenige fluit-nummers en een tweetal zangnummers uitgevoerd, waarna met psalm en dankzegging door den heer Gordeau wordt gesloten. Vanwege het Departement Hellevoet- sluis van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen worden pogingen aangewend tot het oprichten van een Amateur-Photographen- club als onderafdeeling van het Departement. Ook niet-leden kunnen zich hiervoor opgeven bij den voorzitter van het Nuts Departement, den heer O. A. J. Kros. Bij voldoende deel name zal spoedig een oprichtingsvergadering worden belegd. Voetbalnieuws. De wedstrijden van morgen: Hellevoetsluis 4 Fortuna 5. 12 uur n.m. 1 D.E.S. 1. 2 uur n.m. 2 D.E.S. 2. 3 uur n.m. Eindstand R.V.B. Res. 3e Klasse Afdeellng E. gesp. gew. gel. verl. p. v. t. gem. J SCHETSEN VAN WILLEM BROEKHUIJS. lil. Mr. B... EN IK. Vervolg. In de getuigenkamer zit een gemengd publiek. De meesten kijken eenigszins bevreemd en ver wonderd rond in zulk een gebouw is de lucht altijd min of meer drukkend voor leeken. De lieden uit het volk komen langzaam, met zware schreden aanstappen, telkens even aarzelend stilstaand en hulpeloos rondkijkend, al heeft de dikke brigadier moeten Z°° gezegd waar ze zijn Zie, daar komt een boertje met een dagvaarding in de hand. De arme! Hij denkt, dat hij persoonlijk zijn goedrecht mag bepleiten, dat men hèm het boertje zal toelaten in den tempel van Themis. Hij vraagt iets aan den bode, die hem verwijst naar een groepje heeren, staande bij de practiziins- kamer. Het zijn advocaten! Meesters in de Rechten!! Maar zie, nauwelijks hebben ze ons boertje in 'toog of ze stormen op hem af alswitkielen aan 't station op een reiziger met een bagagerecu »n de hand. „Juridische kruiers!" zegt iemand achter mij. Vermetele! Hoe durft ge! Het zijn rechtsgeleer den! Mannen, die een universitaire opvoeding heb ben genoten Maar wie komt daar'aan? Allen maken front en groeten eerbiedigHet is de President der Rechtbank! „Budha, de Verlichte!" wordt achter mij ge mompeld. Ditmaal ben ik 't met den opmerker eens, want het is in de juristenwereld algemeen bekend, dat Mr. v. Heen licht, een genie is. Budha, de Verlichte! zeer juist gezegd. Zie, daar gaat hij zijn heiligdom binnen welk een indrukwekkende verschijning, welk een adelaarsblik! U schijnt met den President te sympathi seeren, meneer! zeg ik tot den opmerker. Wat zal ik U zeggen, is 't eigenaardig ant woord. Een ieder heeft wel de een of andere anti pathie. Caesar kon niet tegen donder. Wallenstein niet tegen hanengekraai, Voltaire werd zenuw achtig als hij raven hoorde krassen; Goethe moest zich geweld aandoen om welwillend te zijn jegens iemand, die een bril droeg; Jean Paul kon een man die piano speelde, niet uitstaanzoo koester ik een antipathie tegen ezels. Wanneer ik een ezel zie, meneer, dan Maar meneer! roep ik verontwaardigd. Wat heeft dèt nu met mijn vraag te maken. Pardon! gaat hij voort, terwijl een ondeu gend glimlachje over z'n gelaat zweeft. Pardon 1 U laat me niet uitspreken. Ik hou van contrasten, weet U. Juist omdat ik zoo'n antipathie koester tegen ezels, loop ik hoog weg met genieën. zijn en worden uitgelegd door Ds. J. W. van- der Does te Brielie. De toegang is vrij. - De vereeniging „Volkshuisvesting" ver gadert Woensdagavond a.s. in de benedenzaal van Hotel van Engelen. Aanvang 8 uur. De Chr. Knapenvereeniging „Samuel" houdt Donderdagavond a.s. een jaarfeest in de Marine-Cantine. Rockanje. Het fanfarecorps „Óns Genoegen" gat onder directie van den heer W. Kleiburg een allergezelligst concert aan zee, waar aan den voet der duinen tal van vreemdelingen en dorpsbewoners genoten van de opwekkende tonen en van het schoon der prachtstreek. a.s. Zondag heeft ook de auto-omnibus- dienst van den Heer Vermaat voor 't eerst als op werkdagen plaats en bovendien tegen de aankomst van de Brielsche tram zal nog een rit gemaakt worden naar Rotterdam, wat men zal trachten den heelen zomer vol te houden. Die dus van Rockanje's natuurschoon wil ge nieten, wordt het nu gemakkelijk gemaakt. WILLEMSTAD, 17 April 1923. Geiy'k op veie andere plaatsen, was ook op de heden alhier gehouden jaarmarkt het aan tal paarden, hetwelk aan de lyn stond, niet groot en was rundvee niet aangevoerd. Verminderde fokkery/slachtbank en thans oplevende handel heeft het aantal beschik bare paarden snel doen verminderen, waar door medegenegenheid tot verkoop in dezen tyd met z\jn gunstig grasweer niet wordt bevorderd, omdat men in de naaste toekomst hoogere prijzen verwacht. De markt was overigens zeer druk bezocht. Veel binnen- en buitenlandsche kooplieden, o.w. Pransche en Belgische waren aanwezig wat in 't byzonder voor de handelaren en landbouwers in West-N.-Brabant en Zeeuw- sche en Zuid-Hollandsche eilanden een spoor slag moge zijn in hun welbegrepen eigen belang steeds voor behoorlijken aanvoer te blijven zorg dragen. By vlotten hao del werd vry wel al het aan gevoerde verhandeld, terwijl de prijzen be liepen voor jaarlingen 150,—200,- 2 jarigen 350, 400,-, werkpaarden, 450, (500, en slachtpaarden 150, 250,-. De eerstvolgende markt wordt gehouden op Dinsdag 12 Juni a s. Gemiddelde aanvoer 500—700 paarden. Eierenveiling. Op de heden (17 April) in 't Veilingslokaa) Delftschestraat 43, Rotterdam, gehouden Vei ling, werden de volgende prijzen besteed: Kippeneieren 4,95 6,90 idem (klein) 4,85 4,90 Eendeneieren 5,05 5,35 Aanvoer 325.0Ó0 stuks. Wit Rood Wit II R.D.M. III. C.V.V. V. Hellevoetsluis II O.V.V. II 1 12 16 1 11 16 14 2 10 15 5 5 4 17 19 6 3 6 24 1.50 1.37 1.25 0.50 0.37 Dinsdagavond a.s. houdt de Ned. Zen- dingsvereeniging een jaarvergadering in het Tehuis voor Militairen. Voorwerpen in gebruik in de Heidenwereld zullen dan te bezichtigen Ha, haNu zijn we 't samen eens, want de President isverder kan ik niet, want de Deurwaarder roept: „De zaak BeekmanGerritsen". Een oogenblik later sta ik voor de groene tafel de belangen van mijn cliërit te bepleiten. Ik schilder de kommervolle omstandigheden, waarin Gerritsen verkeert, betwist het bestaan van meerdere schulden, biedt betaling aan van het verschuldigde bedrag, maar protesteer met kracht tegen de onwettige gewoonte van de advocaten in dit arrondissement om de kosten van een fail lissementsaanvraag op de tegenpartij te verhalen. Ik noem deze gewoonte niet alleen in strijd met de wet, maar ook schandelijk. De candidaat- failliet toch verkeert in den regel in moeilijke om standigheden, moet worstelen om 't hoofd boven water te houden, kan dikwijls slechts door uiterste krachtsinspanning de vordering in kwestie vol doenIs het in zulke omstandigheden billijk hem ook nog te belasten met kosten die ingevolge de wet de aanvrager moet betalen? Maken de advocaten geen misbruik van hun positie wanneer ze den armen drommel dwingen tot betaling van deze kosten? Mr. B. brengt in 't midden, dat er wel degelijk meerdere schuldeischers bestaan, noemt een drie tal namen en handhaaft het verzoek tot failliet verklaring. Ik deel der Rechtbank mee, dat Dokter Loohuis en twee zijner kennissen, begaan met het lot van mijn cliënt, eergisteravond hebben besloten Gerrit sen en zijn gezin afdoende te helpen, door zijn MOSKOUSCHE BRIEVEN. DE STAD DER BEDELAARS. Schipbreukelingen. MOSKOU, Maart 1923. Onder de vele zon derlinge typen, die men thans in de straten van Moskou bij honderden tegenkomt, valt vooral een havelooze vrouw op, die men dagelijks in de meest uiteenliggende wijken, maar meestal in „Arbat", het "vroegere centrum der aristocratie, aantreft. Werkelijk een meer dan merkwaardige verschij ning. Een bedelares. Maar het gezicht vertoont sporen van een eertijds zeker opvallende schoon heid en heeft ongewoon edele trekken. Alleen het costuum dat die vrouw draagt, is zoo grotesk, dat het scherp afsteekt tegen het fijne, op „ras" wij zende gezicht: aan de naakte voeten reusachtige, volkomen afgedragen heerenschoenen, waaruit de teenen steken. Het bibberende lichaam in een man tel gehuld, die blijkbaar eigenhandig uit verschil lende meelzakken is vervaardigd. Om den hals een kleine, smerige, hermelijnen stola. Op het hoofd een ellendige zomerhoed met een paar treurige, door den regen doorweekte struisveeren. Op den rug een rugzak, waarin zich brood, hout en wat lompen bevinden. In de rechterhand een enorme pelgrimsstaf, die bijna eens zoo groot is als de vrouw zelf. Zoo loopt ze al jarenlang, oneindig langzaam, als de Wandelende Jood, dagelijks door de straten, met haar veel te groote schoenen over het pla veisel slepend. En bij iederen stap zwaar met den staf op den grond stootend. Alleen aan de hoeken der straten blijft ze met verdwaasde blikken staan, heft beide handen ten hemel en schreeuwt, onge articuleerd, vertwijfelend, aanklagend. Velen geven haar een aalmoes. Anderen echter wenden zich ontdaan af en loopen vlug door, omdat ze in die bedelares hun eigen onheil duizendvoudig vergroot weerspiegeld zien, omdat ze die vrouw nog voor nauwelijks 6 jaar hebben gekend als een der ele gantste, rijkste, meest gezochte dames uit de Mos- kousche society. Want die bedelares, die niet slechts haar vermogen, haar schoonheid, haar man, haar alles, maar ook haar schaamte en haar ver stand heeft verloren, is vorstin Trbetzkoy. Zin neloos doolt ze van 's morgens tot 's avonds met moede schreden door die eens „aristocratische" straten, waardoor ze vroeger in haar eigen met twee paarden bespannen karos heeft gereden van het eene feest naar het andere. Thans een „slachtoffer der revolutie", een schipbreukelinge. De oorlog heeft in alle landen het aantal nood lijdenden, der zich schamende armen en bedelaars ongelooflijk vermeerderd. Maar in geen land ter wereld is het aantal en de ellende dezer ongelukki- gen zoo groot als in Rusland. Want nergens sloegen de golven van de omwenteling zoo hoog, als daar. Nu beginnen ze te kalmeeren. Het „schip van staat" der bolsjewiki vaart schijnbaar „doel bewust" over betrekkelijk kalme wateren. Maar nu bespeurt men eerst het werkelijk schrikwekkend groote aantal der schipbreukelingen, die in het rond erom heen drijven in het ongewisse, hopeloos, doelloos Eens noemde men Indië het land der bedelaars. En reizigers beschreven, hoe daar overal dozijnen, honderden bedelaars op hen afstormden. Ik ben nooit in Indië geweest. Maar ik geloof, dat er te Moskou op het oogenblik stellig meer bedelaars zijn dan te Calcutta. Daar is vooreerst het leger der vluchtelingen uit de hongergebieden. Alleen hij die zelf in die door den vreeselijksten jammer der menschheid geteisterde streken is geweest en daar aan den Wolga, bij den Oeral al die half naakte, half-bevroren gestalten met eigen oogen heeft gezien, kan met stelligen blik de werkelijk hongerlijdenden van de misdadigerstypen onder scheiden, die uit iedere volksramp voor zich een zaakje weten te slaan. Och, zeker de helft van de „hongerenden" in de straten van Moskou zijn helaas werkelijk honge renden. Met ingevallen wangen, tot op het ge beente uitgemergeld, de haren vol ongedierte, bevend over het geheele lijf en blauw-bevroren staan op iederen straathoek die beklagenswaardige wezens te huilen, woelen zich in de sneeuw en in het vuil of vallen onverhoeds voor de voeten der voorbijgangers neer. Deze werkelijk hongerlijden den zijn, in tegenstelling met de anderen, die maar simuleeren, niet opdringerig. Zij staan nooit tegen u op. Zij zijn in alles slechts slaafsche, willooze, zwakke schepsels. Een heel ander slag menschen zijn de „beroeps- hongertypen". Wanneer men eenige weken te Moskou vertoeft, kent men hen allen reeds „per soonlijk". Zoo wordt ieder op z'n Europeesch gekleed persoon langs de Petrowka-straat dadelijlk I door een vies, brutaal vrouwmensch aangesproken en hardnekkig een heel eind weegs achternageloo- pen. Sinds maanden kermt ze hetzelfde liedje: „Ik verhonger, van de Wolga gevlucht, vijf kinderen sterven thuis aan de typhus" enz. Weert men haar af en beduidt men haar, dat men haar al kent, dan wordt ze geen oogenblik verlegen, maar roept ziedend van woede den vreemdeling na: „Ik sterf, en jij, ellendige parasiet, wandelt hier voor je plezier. Dat de Tsjeka je hale, vervloêkeling!"" Een andere bekende Moskousche bedelaar is een schijnbaar half-idiote man, die zijn rechterhand mist. Voor den goeden gang van zijn bedrijf heeft hij dien onzindelijken, walging-wekkenden stomp ontbloot en houdt dien met zijn linkerhand iederen voorbijganger voor den neus, terwijl hij daarbij luid schreeuwt. Met den grootsten haast vliegt hij door Moskou en wanneer men boodschappen heeft te doen kan men hem, in den loop van een ochtend, wel 20 maal in de verschillendste stadsdeelen ont moeten. Die bedelaars zijn zeldzaam opdringerig. Ze loopen overal de voorbijgangers na. En zelfs wan neer dezen in rijtuigen door de straten rijden, springen ze op de treeplank en laten niet af. Het is een ontzettende plaag, een formeele belegering. Overal wordt men door bedelaars aan de mouw getrokken en eer men er erg in heeft is men besto len. Daar de buitenlanders niet zoo vrijgevig met millioenen omspringen als de Russen (die ze immers drukken), staan de vreemdelingen bij de Mos kousche bedelaars niet heel goed aangeschreven. Een vriend van mij werd eens door twee „totaal blinden" om een aalmoes aangeklampt. Toen hij evenwel zonder daarop te reageeren doorliep, hoorde hij, dat de eene „blinde" met philosofische berusting tot den ander zei: ..Dat is een buiten lander. Die geven niets, ze komen hier zelf iets halen." Stellig heel vleiend! Een voor Rusland zeer karakteristiek, maar uit stervend type, zijn de kerkbedelaars. Voor iedere kerk staan bij dozijnen oude mannetjes en vrouw tjes, die onophoudelijke diepe buigingen maken, een kruis slaan en bedelen. De revolutie heeft hun echter veel nadeel berokkend. Het aantal wel gestelde kerkbezoekers is miniem geworden. Trou wens het geheele uitwendige kleed van de religie is in Rusland niet meer in dé mode. De Bolsjewiki snappen van al die heilige mannen en vrouwen, van die talrijke gezondbidders en wondermonniken maar heel weinig. En de oude getrouwen van den eeredienst zijn gestorven, omgekomen, opgehan gen, gevlucht of door den revolutionnairen typhoon meubels, gereedschappen enz. te koopen voor een som, groot genoeg om zijn schulden te kunnen betaren, en hem vervolgens deze goederen in bruik leen hebben afgestaan. Ik leg de kwitantiën van de overige kleine vorderingen benevens de acte van koop en verkoop en bruikleen over en betwist nogmaals het bestaan van meerdere schulden. Het O. M. requireert tot afwijzing van het ver zoek tot faillietverklaring. De Rechtbank beslist onmiddellijk in denzelfden geest. Als de President de beslissing der Rechtbank meedeelt liggen de bankbiljetten nog vóór mij, en zie, daar komt waarlijk Mr. B. aan om er zich nu toch maar over te ontfermen. Neen, m'n waarde, vóór de uitspraak hebt U het geld geweigerd, nu weiger ik betaling en gelijk tijdig verdwijnen de biljetten in mijn portefeuille. De jongste Rechter snapt 't eerst de korte woor den wisseling die hiervan 't gevolg is en begint te lachen. Met een buiging verlaat ik de zaal, glimlachend nagestaard door allen, behalve door mijn geachte tegenpartij, die met een zeer ontstemd gelaat volgt. Ik heb Gerritsen na afloop der zitting het geld ter hand gesteld, die het gebruikte om nieuwe gereedschappen te koopen en beleende goederen te lossen. Hij is niet meer lastig gevallen door Mr. B. die eerst wel ernstig dreigde, maar spoedig begon in te zien, dat hij machteloos stond, daar Gerritsen, dank zij de bewuste acte, absoluut niets meer het zijne kon noemen. Een paar maanden later werd, zooals ik ver moed had, Frits Beekman failliet verklaard. Een mislukte speculatie, loopende over tonnen gouds, was de oorzaak. Optimist in merg en been had Beekman zelf niet in het naderend onheil geloofd. Het actief bedroeg blijkens het verslag van den curator geen 20 pCt. van het enorme passief. Een accoord van 25 pCt. werd door Mr. B. aan geboden, door den curator gesteund, door een groote meerderheid van crediteuren aangenomen en door de Rechtbank gehomologeerd. Triomfeerend verliet Mr. B. het Paleis van Justitie, zéker van zijn overwinning. Gelijktijdig stapten we de breede trappen af. Er lag iets sarrends in zijn blik en hij kon niet nalaten mij toe te voegen: „Uw bemiddeling heeft Uw cliënte, ditmaal weinig gebaat, meneer Broek- hu ijs!" We zijn er nog niet, antwoordde ik glim lachend. Wat bedoelt U? Het accoord is gehomolo geerd. Zeker, doorde Rèchtbank. Dus, U brengt de zaak voor 't Hof? Ongetwijfeld! Dat zal U weinig baten en Uw cliënte geld kosten. fWordt VervolgdJ.

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 5