i én tegen uur si erf, iën 49.500. 1923 EERSTE BLAD Nationale BaÉvereeniging chardos? CtlOGOMö lïlGt HopjöS ÏICHT5". „UNION" RIJWIELEN IIEUWSTE ARTIKEL C. VIS Jz. Verkooping. "Woon- en Winkelfïtiis AMSTERDAM. ZATERDAG 21 APRIL 1923 VRIJE BAAN. Landbouw en Veeteelt. ZITDAGEN - tijdens BEURS. Woensdag, SOIflIBELSDIJKTABBERS Donderdag, BIRKSLANDY. d. DOEL Donderdag. OUDDORPFLOHIL Vrijdag, OUDE TONGEGELUK VERSLAGEN. ongetwijfeld onze veel gevraagde [DEL-PASTILLES Probeert >k eens dit nieuwe artikelwij zijn er uigd, dat het U even goed zal bevallen. >rpijn. Gebruit] TABLETTEn EN DROGISTEN. INGEN. i 28 April en is dos avonds 7 SPEE te Som- Afslag van het 'U on don Lango ELSDIJK, mer 1SS5, groot den heer DIRK IN BUUR EN. mah'ge B1-ETT£r* ,fl-en Drogisten KOOPT Uw [iets bij uitnemendheid Nooit meer genoegen bij oud en jonj Ieder roemt de lichte gang Onbegrijpelijk sterk en sierlijk Non plus ultraI Verkrijgbaar bij Tel. 215 - SOMMELSDIJK, Op Vrijdagen 20 en 27 April 1923, 's avonds 7 uur te Dirltslaitd, respectievelijk ij Hótels VAN DEN DOEL en KEÜ VELAAK, veiling en afslag van eei te DIRKSLAND aan den Ring- - Dadelijk te aan vaarden. Notaris VAN DEK SLUY per halfpondspafc ook in ons en 'Is ons pakjes igatie tijdig n Effecten. )00 enz. .■rkrijgbaar bij den Emittent dezer leening: aar bij de Leden van den Bond n.l.: s- G M v. D. MAESSEN, Kerkstraat 54; d-Beijerland: J. STOLK, Coiffeur; Putters- eijerland: J. DE RUIJTER, Sig. Magazijn; r*rijs per Kwatrtaai Losse nummers f I f O 07' Ailvertentiën v. i—6 regels f 1,20 Elke reye! meerf Ü.2C Bij contract aanzienlijk kortiiiu. Dienstaanbiedingen en Dieiistaanvrageii f i,por plaatsing tut een maximum van 10 regels; elke regel meer 15 cent. Oit blad verschijnt iederen Woens dag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Widdelharnis. 56 JAARGANG. - N°. 47. AMSTERDAMSCH SCHETSBOEK. cxx. Mag ik het eens hebben over de belasting- schroef? Oh, ik weet 't wel, we praten er liever over, dan dat we er over lezen. Maar het is ook niet mijn bedoeling een gewichtige ver handeling te schrijven over fiscale aangelegen heden. Ik wil niet anders dan schrijvende een praatje met u houden over een paar onder werpen. In de eerste plaats over de quaestie van den dag, de navorderingen van gemeentebelasting. Onder het binnenlandsch nieuws van de groote dagbladen, in de nieuwsberichten van plaatse lijke couranten, in de advertentiekolommen, allerwege vindt men melding gemaakt van deze booze daad van gemeentelijke belasting administraties, om nog navorderingsaanslagen op te leggen over reeds lang verstreken "be lastingjaren. En ook telkens weer verneemt men de onderstelling, of de gemeenteadmini straties wel bevoegd zijn tot deze navorderin gen. Zoodat enkele gedupeerden de hoofden ïiebben bijeen gestoken, een bond hebben ge sticht en bij advertentie ieder die in het zelfde schuitje vaart uitnoodigen zich bij hen aan te sluiten teneinde gemeenschappelijk een actie op touw te zetten. Met deze navordering van gemeentebelasting moet men wel bedenken, dat verschillende gemeenten in ons land in haar plaatselijke ver ordeningen reeds de bevoegdheid hadden om de over"vroegere jaren te weinig geheven be lasting door middel van een aanvullingsbiljet nog nader binnen te halen. In Amsterdam heeft men omstreeks 1916 de plaatselijke verorde ning op dit punt aangevuld met de bepaling, dat navordering mogelijk zou zijn, zoolang sedert den aanvang van het belastingjaar geen drie (of twee, dit weet ik niet zeker) jaren verstreken waren. Met zulk een bepaling ston den de gemeenteadministraties dus sterk ge noeg, om, wanneer bleek dat de rijksambtena ren een hoogeren aanslag hadden opgelegd ook voor de gemeente belasting een naderen aan slag voor het meerdere bedrag vast te stellen. Dat men van deze navorderingen den laatsten tijd zoo veel meer hoort dan vroeger, komt naar mij dunkt, daaruit voort, dat de gemeente administraties door den overgang der aan slagsregeling sedert 1 Mei 1921 (voor enkele gemeente 1 Mei 1922) naar de rijksadministra tie de handen voldoende vrij kregen, om eens in de aanslagsregisters van het Rijk een extra snuffeltocht te ondernemen en bij bevonden verschillen de in de gemeentebelasting te laag aangeslagen klanten op aanvullingsregisters te brengen. Zijn deze navorderingen aldus inderdaad gegrond op een bestaande gemeentelijke ver ordening, dan lijkt het mij allerdwaast om collectief, zooals de bovenbedoelde gelegen heidsbonden dit willen, op te treden. Het gaat hier immers over de individueele inkomsten der personen over bepaalde jaren. Een ge zamenlijk bezwaarschrift heeft hier dus aller minst beteekenis. leder voor zich zal hebben na te gaan, of inderdaad het door de rijks administratie in aanmerking genomen inkom stenbedrag wel juist was en of het tot het bedrag, dat daar in aanmerking is genomen ook voor den aanslag in de gemeentelijke be lasting als grondslag mag dienen. Het is toch FEUILLETON. VAN E. !iVE". 'ER. {Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE). 51) De juist beginnende wals maakte een eind aan dit gesprek. Een jong luitenant, wien de dochter des huizes dezen dans had beloofd, kwam haar daarvoor afhalen. Maja, die voor den eersten keer in zulk een groot gezelschap danste, genoot kin derlijk, maar hare oogen dwaalden weldra terug naar de plek, waar de baron stond, of liever had gestaan, want hij was er niet meer. Ze zocht hem vergeefs; hij scheen de zaal te hebben verlaten. Erik had zijne jonge vrouw naar haar kamer gebracht en zich vervolgens naar zijn eigen ver trekken begeven om zich te verkleeden. Hij lachte over de overdreven bezorgdheid van den genees heer, die niet kon nalaten hem altijd nog als patiënt te behandelennooit had hij zich beter en prettiger gevoeld dan juist dien dag! Met het bevel zei' •was hij 't echter volkomen eens tot hiertoe had men hem nog geen minuut met zijn vrouw alleen gelaten! Het reiskostuum was schielijk aangetrokken en nu bleef hem nog een half uur voor een ongestoord gezellig praatje over.' Vol ongeduld keerde de jonge man terug om z'ch naar zijne vrouw te begeven, maar onderaan <je trap bleef hij een oogenblik staan en keek dbor de wijd geopende deuren van de groote vestibule naar buiten. geenszins onmogelijk, dat dc rijkswet voor de berekening van liet zuivere belastbare in komen een andere regeling inhield dan de ge meentelijke verordening. Vooral kan dit moge lijk zijn, wanneer de gemeenten haar heffing baseerden volgens de "inkomstenbronnen, die op 1 Januari van een jaar bestonden, terwijl de rijkswet steeds uitgaat van de bronnen, die op 1 Mei bestaan. Tusschen 1 Januari en 1 Mei kunnen belartgrijke veranderingen hebben plaats gehad door het ontstaan of wegvallen van bepaalde bronnen, waardoor de rijks aanslag liooger of lager moest uitkomen dan de gemeentelijke aanslag. Mocht dan ook in Uw omgeving de manie voor navordering over de gemeenteadministra tie zijn gekomen, dan zou ik ieder, die de ver rassing van een navorderingsaanslag thuis kreeg, den raad willen géven, nauwkeurig na te gaan of het in aanmerking genomen bedrag inderdaad tot grondslag voor den gemeente lijken aanslag mocht dienen en als dit niet het geval is, tijdig een bezwaarschrift tegen zulk een aanslag in te dienen. In een collectief optreden, ik herhaal dit nog eens, zie ik dus inderdaad geen heil. Een volgende maal wil ik u nog iets ver tellen over eene belastingquaestie. Maar dat is er eene, die aanleiding kan geven tot eene meerdere geruststelling van bepaalde personen. Oprichting Centrale Fokvereeniging „Goeree en Overflakkee". Woensdag jl. is in Hotel Spee een vergade ring gehouden om tot de oprichting van boven genoemde vereeniging te komen. De heer M. de Haas opende deze vergadering en heette allen hartleijk welkom. Spreker zeide dat hij eigenlijk niet de rechte man op de rechte plaats was ,doch het voor- loopig voorzitterschap had aanvaard. Hij wees verder op den slechten afzet der land bouwproducten, dat als gevolg heeft het bloeien der veehouderij, terwijl bovendien de prijs van het vee nog stabiel blijft. Dit was dan ook een der motieven waarom het voorloopig bestuur getracht heeft deze vergadering uit te schrijven om tot de oprichting te komen van een fokvereeniging welke de kwaliteit van den veestapel kan helpen verhoogen. Daarna stelde hij den heer Willes, inspecteur van liet Ned. Rundveestamboek voor, welke een lezing zou houden over fokvereenigingen. De heer Willes zeide dat naast akkerbouw ook de veehouderij hier een bron van inkomsten zal kunnen zijn en worden zal. Dit aan de hand dat ook bij een malaise in 1880 zulks is ge weest en bij jaren waarmede met akkerbouw goede winsten werden afgeworpen, de vee stapel op den achtergrond kwam te staan. Ook het vele gebruik van rtindvleesch door alle volkskringen geeft moed dat de prijs stabiel zal blijven. Spreker zeide dat het fokken vroeger geheel op ondervinding gegrondvest was, terwijl zulks tegenwoordig "op wetenscliappelijken leest is geschoeid. Spr. geeft daarna enkele beelden van dingen die bij het paren in acht genomen dienen te worden om tot een goeden stamboom te komen. Allereerst ligt het dan op den weg om een goeden stier aan te schaffen en indien noodig coöperatief. Geeft nog eenige cijfers over de opbrengst. Het landschap baadde zich in de avondzon, die met haar gouden glans ook het met bloemen be strooide terras bescheen en een breeden lichtenden straal in de vestibule wierp. Van de werken in het verschiet, waar de arbeiders feestvierden, klonk muziek en gejuich, en door de open vensters van de danszaal, waar juist pauze werd gehouden, drong vroolijk gepraat en gelach tot hem door. Erik haalde diep adem verheugd en blij. 't Was een heerlijke dag geweest, zijn trouwdag! En nu begon hij eerst te leven, nu wenkte hem de wijde wereld, het zonnige zuiden, waar geer plich ten hem drukten en waar hij aan het strand van de blauwe zee, aan de zijde van een lieve vrouw zijn leven in zalige droomen zou mogen slijten. In het diepst van zijn hart was hij den hemel dankbaar die hem met zooveel zegeningen overstelpte. Vlug ging hij de trap op, met het plan om het kleine salon binnen te treden, dat de kamers van Cecilia en haar broeder scheidde, toen hij be merkte dat de deur van binnen gesloten was. Ook op zijn zacht geklop opende niemand. Hij werd ongeduldig en nam een anderen weg. Oscar's kamer had nog een anderen ingang, een kleine tusschendeur, die zelden of nooit ge bruikt werd. Erik opende deze en ging de kamer van zijn zwager en liet daaraan grenzend salon door. De zachte tapijten smoorden het geluid van zijn voetstappen en bovendien was de deur van Cecilia's kamer dicht. Nu drong Wildenrod's stem hem echter in de ooren. Hij bleef staan. Waarschijnlijk had Oscar zijne zuster opge zocht om haar nog eens alleen te zien en even goe dendag te zeggen. Dit was niet meer dan natuur lijk en Erik gunde hen.dat afscheid, 't Zou zeker niet lang duren. Maar wat was dit? Dc stem Wijst in verband met de melkgifte dat de statistiek heeft geleerd dat de beste koe 709 meer per jaar oplevert als de slechtste en van een fokvereeniging in Noord-Brabant, waar van 20 van de beste leden, hebbende 128 koeien, 65000,meer trokken als 20 van de slechtste leden met 128 koeien. Wees op het nuttige van melkcontrole en zeide dat om tot een productieven veestapel te komen noodig is een stierenhoudcrij, Controle-commissie en Registratie. De Haas gaf daarna een voorbeeld hoe hier een vereeniging zou kunnen werken en gaf nog gelegenheid tot het stellen van vragen, waar van druk gebruik gemaakt werd. Daarna gaven zich ter vergadering 26 aan wezigen zich op als lid der vereeniging met een totaal van 55 koeien. Van de bestuurstafel werd nog medegedeeld dat nog velen zich als lid hebben opgegeven, welke niet ter vergade ring konden komen. Hierna sluiting. v. E. Ingezonden Mededeelingen. Kantoor MIDDELHARNIS. Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente Dirksland op Dinsdag 17 April des vm. 9.15 uur. Voorzitter Burgemeester L. de Winter. Aanwezig alle leden. Voorzitter opende de vergadering met ge bed waarna de notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedge keurd. 3. Ingekomen stukken. De voorzitter deed mededeeling van de na volgende ingekomen stukken: a. De goedkeuring van Ged. Staten over de Gem. Begr. 1923. b. idem over dc wijziging in de Gem.- begrooting 1922. c. idem over de wijziging in de verordening op de jaarmarkt ingevolge art. 45. der Veewet cl. idem over het besluit waarbij liet ver volgonderwijs komt te vervallen en alzoo de U.L.O. school tot een O. L. is gedaald. e. idem over het besluit, waarbij het huis, staande aan den Ring voor 5 jaren is verhuurd voor de huursom ƒ350,aan den heer Touw, hoofd der O. L. school. idem de wijziging in de instructie van den Gem.-ontvanger. g. idem over het besluit waarbij de lessen in nuttige handwerken zijn gewijzigd. h. idem over het verleenen van het voor schot ingevolge art. 101 der L. O. wet, hetwelk 13040,bedraagt. i. idem over voorschot van de Ver. van Landarbeiders groot 7200, Procesverbaal van de kasopname bij den Gem.-ontvanger, waaruit bleek dat in kas was 20334,54 en 693,291. Ie. Het verslag van den keurmeester over den dienst der Vleeschkeuring. Het verslag over de uitvoering der Wo ningwet. m. Een schrijven van den heer Mooijen, waarin deze bericht dat hij voor 500,af stand doet van den grond, voor bijkomende kosten zal betaald moeten owrden 400, zoodat de Gemeente dien grond voor 900, zal kunnen krijgen. Hiertoe werd besloten. Een verzoek van de vereeniging „Het Groene Kruis" om toetreding tot den ontsmet- tingsdienst en ct. per inwoner te voteeren voor steun. o. Een schrijven der Mij. „Mabech" te Utrecht waarin mededeeling werd gedaan dat met ingang van 1 Mei a.s. de gasprijs zal wor den verlaagd tot 16 ets. per M3. en het munt- gas op 16| ets. p. Een missive van Ged. Staten waarbij mededeeling werd gedaan dat zij niet accoord kunnen gaan met de verhaling der 8£ pen sioenbijdrage op het salaris der Gem.-amb- te naren. WARNAER deelde mede dat enkele ge meenten tegen deze missive in hooger beroep zijn gegaan bij de Kroon en stelde voor dat ook te doen, omdat hij de meening der Ged. Staten niet deelt. v. d. SLUIJS zeide het met Warnaer eens te zijn, de toestand der Gemeente eischt zulks wel. DE BONTE merkte op dat Ged. Staten steeds meer en meer voogdij over de Gemeen ten gaan uitoefenen en was er ook voor tegen deze beschikking te protesteeren door in hoo ger beroep te gaan. Het voorstel van den heer Warnaer werd in stemming gebracht en aan genomen met 6 tegen 1 stem. Tegen v. d. Poel. 9. Een verzoek was nog ingekomen van Mej. A. Heijmans, hoofd der Bewaarschool waarin zij tegen 1 Augustus a.s. eervol ontslag vraagt als zoodanig. Onder dankzegging voor j de door haar gedane diensten zal haar zulks overeenkomstig het verzoek ontslag worden j verleend. 4. Voorstel goedkeuring verslag Gezond- heidscommissie. I De VOORZITTER deelde mede, dat het batig saldo 289,16 bedroeg en de Gem. bij drage 88,95. Eenparig werd deze rekening daarna goed gekeurd. 5. Afrekening nieuwen verkeersweg, werd nog aangehouden tot een volgende vergade ring. 6. Benoeming Schattingscommissie Rijks inkomstenbelasting. De VOORZITTER deed mededeeling dat de heeren L. de Winter, C. Warnaer, H. Kooman en M. G. de Graaff allen aftreden, doch als zoodanig herkiesbaar waren. Na stemming bleken allen herbenoemd te zijn. '7. Voorstel gerechtelijke invordering tuin- liuur en te veel genoten jaarwedde. De voorzitter deed de mededeeling dat P. Lugtenburg weigert de jaarlijksche pacht, van den door hem gehuurden tuin, te voldoen en stelde derhalve voor om die 13,50 gerechtelijk te innen. van den baron klonk hard en dreigend en nu barst te er iemand in wanhopig snikken uit. Was dat Cecilia's stem? Dat kon zijn jonge vrouw toch niet zijn, die zoo bitter, zoo angstig weende? Erik verbleekte; een somber voorgevoel maakte zich eensklaps van hem meester en deed hem het bloed als bevriezen in de aderen. Roerloos bleef hij staan; maar.elk woord drong duidelijk tot hem door. Gebruik je verstand, Cecilia!" hoordé hij Wil- denrod zeggen. „Hebt gij dan al je zelfbeheersching verloren? Gij moet je bij het afscheid weer aan het geheele gezelschap vertoonen Erik kan je elk oogenblik komen halen. Houd je toch be daard!" Geen antwoord. Niets dan dat wanhopig ge ween en gesnik. „Ik heb iets van dien aard gevreesd en ben daar om hier gekomen; maar zulk een uitbarsting had ik toch niet verwacht. Cecilia, hoort gij mij niet? Ge moet bedaren!" „Ik kan niet!" bracht Cecilia op gesmoorden toon uit. „Laat mij toch, Oscar! Ik heb den gehee- len dag moeten lachen en liegen, moet 't weer opnieuw doen als ik met Erik in het rijtuig zit ik houd 't niet uit, als ik niet ééns, niet een enke len keer mag uitschreien." Haar broeder scheen tc begrijpen, dat hij hier met bevelen niets gedaan kon krijgen en hernam dus op wat zachter toon: „Je zenuwachtigheid speelt je ook hier weer parten. Ge moest begrijpen, dat. ge althans in deze oogenbiikken daaraan niet moogt toegeven. Ik heb alles gedaan om je geluk te verzekeren, en nu „Mijn geluk?" herhaalde Cecilia op bitteren toon. „Lieg toch niet, Osctfr wij zijn immers onder ons. Ge hebt mij kunnen misleiden, zoolang ik nog een gedachteloos kind was; maar ge weet den dag en het uur, toen mij de oogen zijn open gegaan. Gij hebt je den weg tot je eigen geluk willen banen, toen ge alles op het spel zettet om mijne verloving met Erik tot stand te brengen. Gij wildet heer en meester worden te Odensberg en daarom moest ik het offer zijn!" „En als ik dit beoogde, heb ik uw toekomst mede verzekerd," riep Wildenrod met nadruk. „Dik wijls genoeg heb ik je voorgehouden, dat ons ge heele bestaan daarvan afhing. En beschouwt gij je als een slachtoffer? Ge zijt als een vorstin ge huldigd, en toen al die scharen je voorbijtrokken, zal 't je toch wel duidelijk zijn geworden, welk een groote beteekenis de naam, dien ge thans draagt, in de wereld heeft. En het leven te Odens berg, dat je altijd zoo afschrikte, blijft je immers bespaard. Ge gaat naar Italië terug, Erik aanbidt je, bedient je op je wenken en zal je geen enkelen wensch ontzeggen, maar je met alles overstelpen, wat geld slechts kan geven. Wat verlangt ge nog verder in je huwelijk? Dat is geluk, en eens zult gij mij daarvoor danken." „Nooit! Neen, nooit!" riep de jonge vrouw, buiten zichzelve van smart. ,,0, was ik dat geluk maar ontvlucht doch gij gij hebt mij be dwongen met de vreeselijke bedreiging, dat ge het voorbeeld van onzen vader volgen zoudt, en ik moest dus wel blijven om je te redden. Ik kan je niet zeggen, welke martelingen ik na dien tijd heb uitgestaan bij alle goedheid en teeder- heid van Erik. Ik heb hem nooit liefgehad en zal hem nooit liefhebben, en nu nu de band tus schen ons onverbrekelijk is, nu voel ik, dat ik daaronder zal bezwijken. O, mocht ik toch maar Idem van mej. Huisman-Touw, welke ƒ90, te veel ontvangen heeft als salaris voor 't ver volgonderwijs en weigert terug te betalen. 8. Opheffing cursus vervolgonderwijs. Thans werd besloten deze officieel op te heffen en dan in 't najaar te zien welke maat regelen getroffen zullen kunnen worden om nog vervolg- of herhalingslessen te kunnen laten volgen. DE BONTE drong aan om reeds vroeg in het najaar met de plannen ter tafel te komen. De voorzitter zeide zulks toe. 9. Verbod tegen vloeken en misbruiken van Gods Heiligen Naam. VOORZITTER deelde mede dat van den Bond tegen het vloeken en misbruiken van Gods Heiligen Naam, gevestigd te Den Helder, verzocht om een verordening te maken waarbij zulks verboden zal zijn. Hij zeide verder dat B. en W. het wel met het schrijven eens waren, doch dat er aan de uitvoering van dit verbod zeer groote be zwaren zijn verbonden en stellen derhalve voor het voorloopig voor kennisgeving aan te nemen om er over een tijdje als het rapport der Commissie, welke tracht die bezwaren aan de uitvoering van dit verbod verbonden op te heffen, is verschenen en mede naar aanleiding van de aanhangige rijks-regeling. WARNAER zeide dat enkele bezwaren toch op den duur wel te overwinnen zijn en wijst als voorbeeld aan de Gemeente Zwijn- drecht en gaf in overweging om enkele ver ordeningen aan te vragen. v. d. SLUIJS drong op spoedige afdoening aan. DE BONTE zeide het vreemd te vinden dat B. en W. nu zoo ingrijpend werken op een simpel verzoekje van een vereeniging boven uit ons land. Hij zeide niet te kunnen begrij pen dat, daar de raad dezer Gemeente zoo overwegend anti-revolutionair is, een der A. R. leden dan al lang niet met een dergelijk voorstel is gekomen. Spreker verwachtte van de uitvoering der verordening niet veel en stelde voor het stuk voor kennisgeving aan te nemen. WARNAER vindt het verwijt den a. r. leden gemaakt een reden oni des te spoediger af te handelen en hij verwachtte er wel wat van en vond dat de overheid in moet grijpen. Besloten werd af te handelen met 6 tegen 1 stem. Tegen de Bonte. 10. Verzoek gemeente Herkingen bijdrage in geschatte waarde gebouw openbare school. Hiertoe werd besloten. 11. Verzoek van „Het Groene Kruis". Be sloten werd op voorstel van B. en W. om de gevraagde subsidie, k ets. per inwoner, toe te staan voor één jaar." 12. Voorstel vaststelling instructie voor schoonhouders openbare dag"-en bewaarschool. De voorzitter deelde mede dat voorstel ge daan zal worden op het verzoek van den heer Touw. De secretaris las de ontwerp-verordening voor. DE BONTE merkte op, dat steeds de woor den „zoo noodig" in die verordening voor komen en vraagt wie bepaalt of iets al dan niet noodig is. Hij stelde daarna voor die beslissing aan het hoofd der school over te laten. VOORZITTER achtte het beter zulks aan B. en W. te laten, daar dit college zelfstandig staat. Alzoo werd besloten. 13. Behandeling balans en winst- en ver sterven!" Zij zweeg plotseling. „Wat was dat?" vroeg zij haastig. „Wat?" „Ik weet niet 't klonk net als een zucht!" „Verbeelding! We zijn alleen en kunnen niet beluisterd worden. Wat beteekent die wanhopi ge uitbarsting? Is 't je soms pas op je trouwdag duidelijk geworden, dat ge een ander liefhebt? Weet ge de waarheid niet of wilt ge haar niet weten? Ik vermoedde die sedert den dag, toen gij met Egbert Runeck op den Albenstein zijt ge weest. Ge waart half krankzinnig bij de gedachte, dat die man je zou verachten, dat hij" je voor avonturierster zou uitmaken. Ik heb je niet willen waarschuwen, niet op eens wakker maken nachtwandelaars wekt men niet op hun gevaar lijken weg. Maar nu is 't tijd om te ontwaken. Sinds die Egbert een deel van je leven uitmaakt „Neen! Neen!" kwam Cecilia angstig en ge jaagd hiertegen op. „Ja wel!" hernam Oscar met ijskoude verzekerd heid. „Denkt ge, dat ik 't niet heb gemerkt, hoe gij van morgen, toen ik met je naar de kerk reed, doodsbleek werdt en als bet'ooverd naar die éene plek in het bosch tuurdet? Gc hadt hem in het oog gekregen en hij was waarschijnlijk gekomen om je nog eens voor het laatst te zien. Hij stond veraf, half achter de boomer, verborgen. Op zulk een afstand herkent men alleen zijn doodvijand of den man dien men liefheeft en wij hebben hem beiden herkend." (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 1