Leest „Onze Eilanden" BINNENLAND. een ei uit het kippenhok gehaald van een leghornkip, dat het kolossale gewicht had van 112 Oram. Wel een zeldzaamheid. OOLTGENSPLAAT. Het Woonhuis en Erf van Mej. Wed. M. Breeman-Van Espen, groot 66 Aren, staande aan de Voorstraat, is ge mijnd door den heer Joh. van Gurp op ƒ2490. De Leden van den Raad der Gemeente zijn voor een raadsvergadering bijeengeroepen tegen Donderdag 29 Maart a.s., des namiddags half drie. Wij vernemen uit zeer goede bron, dat de Afdeeling S.D.A.P. alhier, geen candidaten- lijst voor de gemeenteraadsverkiezing zal in leveren. Ds. G. Lans, Director van den Zendings- bond te Zeist, vroeger predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft zich weer be roepbaar gesteld. De kiezerslijst bevat 1441 namen van personen, die aan de gemeenteraadsstemming zullen moeten deelnemen. De voorloopig vastgestelde kiezerslijst ligt voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage. Tot 15 April kunnen verbeteringen bij het gemeentebestuur worden aangevraagd. HELLEVOETSLUIS. Het gezelschap Ha genbeek kwam ook hier Zaterdag en Zondag jl. met hun olifanten en kameelen ten einde voorstellingen te geven ten bate van de arme Duitsche kinderen. Van de voorstellingen hoeven wij niet veel te zeggen, de verschil lende goede beoordeelingen, welke uit andere plaatsen reeds in ons blad zyn vermeld kun nen wy ook voor hier ten volle onderschre ven. Het doet aangenaam aan te ontdekken dat zij waarvan men gewoonlijk veronder stelt dat zij zeer hardvochtig moeten zijn om de dieren zoo te kunnen dresseeren, toch ook nog een warm hart hebben voor het leed van anderen, ditmaal dan de in armoede en gebrek verkeerende kinderen in Duitsch- land, en wij wenschen bun veel succes en veel medewerking van ieder wiens hulp zij noodig hebben ter bereiking van dit schoone doel. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG- 28 MAART 192 3. id 'S i i den Gemeenteraad gesteld de N. Jansen, (aftr.), 2. W. Kraan Kraak, 4. Th. Diependaal, 6. J. m i" en at elf ed :al De plaatselijke aideeling van de S D.A.P. heeft tot candidaten voor de verkiezing yan leden voor heeren1 (aftr3. C, KnOps. G. v. N. werd door de politie alhier bekeurd, wegens wielrijden in het Plantsoen. Hedenavond zal in de Marine Cantine alhier optreden Ds A Priester van Nieuw- Helvoet met het onderwerp: Vrijzinnig of orthodox. (Zie aanplakbiljetten). Voetbal. Uitslagen der wedstrijden van Zondag jl.: Hellevoetsluis I O.V.V. I 2-0. Naar w(j uit goeden bron vernemen zal de tooneelclub van de voetbalvereeniging „Hellevoetsluis" op verschillende plaatsen van dit eiland, als b v. te Brielle, enz. op treden met het programma, hetwelk thans reeds zooveel succes had alhier en te Nieuw- Helvoet. Wij twijfelen er niet aaD of het succes zal overal bevredigend zijn, en zy zullen in de naburige plaatsen enthousiast worden ontvangen. NIEUW-HELVOET. Feestavond van de Voetbalvereeniging „Hellevoetsluis" in de zaal van de Wed. De Pijper, alhier op Zater dag 24 dezer. De opkomst was niet bijzonder groot, maar het was den aanwezigen aan te zien, dat zij in een goede en gepaste feeststemming waren. De secretaris van de voetbalvereeniging, die evenals altijd ook thaDS weer de aan voerder van de heelen feestavond was, opende met een korten welkomstgroet. Als no 1 van het programma werd op gevoerd de Amerikaansche Reclame Optocht, wat zeker een nummer is om er dadelijk de goede sremming in te brengen Het duet 'n Serenade en de komische scène Vier Bruidegoms werden vlug uitgevoerd en waren heel grappige stukjes, die dan ook grooten bijval ondervonden. Voor de pauze ge gekomen, mij vroeg: „Waar denk je aan?" „Ik?" „Ja, wie anders?" Ik zag haar aan en wetend, dat ik zou worden begrepen, zei ik: „Ik dacht aan de schoone woorden van Bilder- dijk: O, regt uw naaste niet, wilt gij rechtvaardig wezen: 't Ontilbaar levensboek, het telt zoovele blaan; Eén bladzij is er ligt waarop gij niet kunt lezen; En on dat blad kan juist voor God zijn vrijspraak staan." Ruim een uur had ik reeds met van der Pot s oatroon over de zaak gepraat zonder resultaat. rt Geelbleeke mannetje met zijn zwarte oogen a fleur d'eau, en zijn vleezige roode lippen was vree- selijk ontstemd en liep vloekend en razend zijn privé kantoor op en neer. Hij zou de politie op bellen! Het was schandelijk! En verzachtende omstandigheden.... maar meneerI Hoe komt U erbij! Neen, wanneer bij die 10.500,— de ont brekende vier mille niet werd bijgepast, dan zou hij er een strafzaak van maken. Ik gaf te kennen, dat dit onmogelijk was. Dpt van der Pot's familie alles had verzilverd om hem te redden en dat hij beloofde de ontbrekende f 4500,want 500,— moest hij toch van die f 10.500,hebben om naar Amerika te kunnen gaant zoo spoedig mogelijk te voldoen. (Wordt Vervolgd). kregen we nog een bljjspel in 1 bedrijf t8 zien, getiteldEen goed geslaagde vrouwen list. De spelers waren goed, vooral de oude oom, met zijn ingebeelde kwalen en zijn ongelooflijke gierigheid werd zeer goed voor gesteld. Na de pauze werd opgevoerd: Liefde zoekt list. Ook dit werd goed gespeeld, de figuur Hoekstra muutte vooral uit en deed evenals eerder te Hellevoetsluis ook hier de aanwezigen herhaaldelijk in lachbuien uit proesten. Tenslotte werd nog een komisch duet Hans en Griet je opgevoerd. Dat de on- noozele Hans, die een enorm succes had, dezelfde persoon was als Hoekstra uit het vorige uuuinier behoeft geen betoog, maar Grietje was ook niet voor de poes en speelde haar rol uitstekend. Het was een aangename avond, zooals we die van H. V V. gewoon zijn, avonden met eenvoudige stukken, die echter goed gespeeld worden en daarom te prefereeren zjjn boven de meer ingewikkelde stukken die andere vereenigingen hier nog al eens nemen en dan hun krachten te boven gaan Groote opvoedingswaarde hebben zij niet maar men heeft ook behoefte aan leuke onschuldige stukken en aan deze eischen beantwoorden zij geheel. Laat H. V. V. ook in volgende seizoenen voort gaan ons ter afwisseling van de ernstige kunst, politieke en andere avonden eens te doen genieten van echt vroolijke huiselijke feesten, waar ieder zich kan amuseeren. Van het succes van den avond komt ook een deel toe aan den heer Hartog, die heel verdienstelijk voorde piano-begeleiding zorg droeg. Het bal, onder leiding van den bekenden balletmeester Rehorst en met balmuziek van den heer E. Reede, die ook reeds een be kendheid heeft verkregen, die zich verder uitstrekt dan ons eiland, hield velen nog aangenaam bijeen, tot bijna half drie. BRIELLE. Dezer dagen zijn eenige nieuwe instrumenten, geleverd door de firma „Birken" te Tilburg voor de Brielsche Muziekver- eeniging „Libertatis Primitiar" aangekomen. Benevens deze nieuwe instrumenten konden verschillende oude worden opgeknapt. Dit alles kon dank zij de gehouden bazar in 1922 geschieden. Sport. Voetbal. O.V.V. IHellevoetsluis 02. W.R.W.—Archilles 2V—1. H.O.V. 1—B.F.C. II 0—3. Brinio IU—D.V.S. I 2—4. Korfbal. D.D.M. I— Brinio 011. ZWARTEWAAL. Woensdag 21 Maart heeft alhier plaats gehad de candidaatstelling voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing. Deze vergadering kenmerkte zich als ge woonlijk, nu ook weer in hevigen woorden strijd. Begunstiging van zekere candidaten naar men meende op te merken was-niet uit gesloten. Er ontstond meeningsverschil om trent de toelating van den heer J. Verschoor, die zich als lid der pas opgerichte Liberale partij had opgegeven en zich gaarne candidaat liet stellen voor de a.s. verkiezing. Hoewel schitterend door afwezigheid, had hij zijn zwager gemachtigd bij eventueele candidaat stelling, zijn goedkeuring daaraan te hechten. Maar ach, ,,'t Kan verkeeren". Deze J. Ver schoor had deze 4 jarige periode zitting voor de S. D. A. P. Gevolg „stemming over toe lating als lid der Kiesvereeniging". En de gevolgen bleven niet uit. Met 18 tegen, 9 voor en 2 blanco, werd hij als lid de deur gewezen. Eindelijk was de groslijst saamgesteld en bestond uit diverse candidaten, zoo ongeveer 15 personen. Velen daarvan ter vergadering aanwezig lieten zich schrappen zoodat slechts een achttal overbleef. Van deze acht waren er nog twee die hadden bedankt voor de eer, maar de Voorzitter had hun „dankje" niet goed begrepen en „alstublieft" van gemaakt. Met een stemmerij tot in den treuren, werden candidaat gesteld de Heeren: I. H. A. Kieviets (aftr). 2. C. Rodenburg. 3. L. J. v. d. Sar (aftr). 4. P. Gorzeman. De anderen waren „bijvoegsel". Nader vernemen wij, dat de Heer L. J. v. d. Sar heeft bedankt voor de eer. Ook vernemen wij dat zij die zich noemen „middenstanders" ook met een lijst zullen uitkomen t.w. 1. J. Verschoor. 2. D. Luijendijk. Deze lijst zal dienen als „protest". Het wordt intressant. YEILINGBERICHT van 23 Maart 1923 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Dunsel ƒ0,15 per kg. Radijs ƒ10,70 per 100 bos Prei ƒ1,10 tot 2,30 per 100 bos. Spinazie 0,06 tot 0,25 per k.g. Witlof ƒ6,— tot 17,— per 100 k.g. Rhabarber ƒ9,— per bos. Selderij J 1,70 tot ƒ2,— pel" bos. Eieren ƒ6,— tot ƒ7,10 per 100 st. VERKOOPINGEN. Op WOENSDAG 28 MAART 1923 bij afslag 's avonds half 8 uur, te Oude Tonge in Café DE WEERD, ten verzoeke van den heer J. C. Waare aldaar, van een Tuin te Oude Tonge, aan de Boezemkade, kad. Sectie C. nos. 566 en 1477, samen groot. '12.32 Aren. In twee perceelen en comb, Dadelijk te aanvaarden. Betaling 16 April 1923. Notaris AKKERMAN. °p DONDERDAG 29 MAART en 5 APRIL 1^23, telkens des av. 7.30 uur te Dirksland, resp. ter herberge van J. KEUVELAAR J. VERMEULEN, veiling en afslag van een Huis met Erf te Dirksland aan den Gelderschen d(jk, ten verzoeke van M. de BRUIN Oz. Dadelijk te aanvaarden. Notaris VAN DER SLUIJS. Op DONDERDAG 29 MAART 1923, v.m. 10 uur te Ooltgensplaat in „Hotel Hobbel" OPENBARE VERPACHTING van ongeveer 27.61.60 H.A. Weiland in het Weipoldersche Gors onder Ooltgensplaat voor drie jaren. 1923, 1924 en 1925 in 9 perceelen zooals van ouds, ten verzoeke van Vrouwe D. E. GOEDKOOP te's-Gra- venhage c.s. Not. AKKERMAN. Op DONDERDAG 5 APRIL 1923, des v.m. 10 uur, te Ooltgensplaat, in den Weipolder bij de schuur en ten verzoeke van den heer L. A. HOBBEL A D.z. aldaar van: Donker bruine ruin, oud 5 jaar Schimmelruin, oud 6 jaar, Bruine vos, oud 7 jaar, gewone boerenwagen, drieling wagen, bruikbaar met een of twee paarden, rolblok, nieuwe wielslee, cultivator, wielploeg, Portugal- ploeg, eggen en verderen landbouwinven- taris. Notaris AKKERMAN. Op WOENSDAG 11 APRIL 1923, des voorm. ten 10 uur, na aankomst der tram, ten verzoeke van den heer JOH. VAN GURP Sr. op de door den verkooper bewoonde hofstede, te Ooltgensplaat, aan den Lange- weg, in de onmiddellijke nabijheid van het dorp, van: Een bruine merrie, oud 5 jaar, een vosruin, oud 9 jaar, twee kalf- vaarzen, twee boerenwagens, wielslee met hek, rolblok, maaimachine, sacsploeg, Por- tugalploeg, vijf- en zesbalks eggen en ver deren landbouwtnventaris Notaris AKKEKMAN. Op VRIJDAGEN 6 en 13 APRIL 1923, tel kens des 's nam. 2 uur, te Dirksland, in hotel van den Doel, bij veiling en afslag van een fabrieksgebouw volledig ingericht tot vlasbewerking, met erf en grond te Dirksland, aan den Vroonweg. kad. Sectie A no. 653 groot 47 Aren 18 centiaren, houten bergschuur met dubbele rietmatten en andere houten bergschuur, staande op dat erf, in 3 perceelen en in combinatie. Op VRIJDAG 13 APRIL 1923, 's nam. half 4 uur, op het terrein van gemelde fabriek van zuiggasmotor van 35 P.K. (merk Lan- daal) en vlasserij-inventaris, centrifugaal- pomp (zuig- en pers-), 2 groote en 1 kleine watertanks, Fairbank weegtoestel (4100 kg volledige electrische installatie, hoorbuizen voor motorpomp, kantoorinventaris, enz Notaris VAN DER SLUYS. Op DINSDAGEN 10 en 17 APRIL 1923, telkens 's nam. 4.30 uur, te Dirksland, resp. ten herberge van H. v. d. Doel en J Vermeulen van: 8Arbeiderswoningen, nabij Dirksland op Kralingen, een Huis met Tuin te Dirksland aan de Zomerstraat en een Tuin te Dirksland, nabij den Sta tionsweg behoorende tot de nalatenschap van wijlen P. C. de Graaf. Not. v. ISPELEN en v. d. SLUIJS. DE ZOMERTIJD IN EUROPA. Wat andere landen doen. Nu in Nederland, na het bekende besluit van de Tweede Kamer, een zoo groote actie wordt gevoerd, voor het behoud van den zomertijd, en nu daarbij, in tegenstelling met de ineer econo mische argumenten in de Kamer, het element van de volksgezondheid zoozeer op den voor grond wordt gebracht, de kwestie van een uur langer zon voor het meerendeel van de bevol king, in ons aan zonneschijn niet overrijke land; nu loont het zich de moeite .de houding van de andere voornaamste landen van Europa tegen over den zomertijd nader onder de oogen te zien, juist in verband met deze zonneschijnkwestie. Natuurlijk zijn zooveel economische argumenten van invloed ook op de houding der andere staten, evengoed als in Nederland, de kwestie van land bouw en industrie; de kolenkwestie zal zeker dit jaar wel niet nalaten hier en daar haar invloed te laten gelden; maar aan den anderen kant is reeds zooveel verklaarbaar, èn uit de geographische ligging der staten èn bij de verhouding van offi- cieelen tijd tot werkelijken zonnetijd, dat het wel de moeite loont hierbij even stil te staan. Om te beginnen kan men een scheiding maken tusschen: Noordelijke landen, landen op middel bare breedte en Zuidelijke landen. Nu is het dui delijk, dat speciaal voor de Noordelijke landen, een zomertijd niet van veel beteekenis is, omdat daar de zomer toch reeds de tijd is van de lange dagen en de korte nachten, heel in het Noorden zelfs de tijd van de middernachtzon; de Zuidelijke landen hebben uit den aard van hun klimaat het heele jaar door meestal geen gebrek aan zonne schijn en zonnewarmte, maar juist de landen op middelbare breedte zijn het, die van den korten tijd van zomer moeten profiteeren, om zooveel mogelijk zonneschijn binnen te halen, voor wie ieder uur winst is. Nu is het eigenaardige van het geval, dat ook juist zoowel de Noordelijke als de Zuidelijke landen, Zweden, Noorwegen, Finland, Italië, Spanje, niet van den zomer tijd willen weten, terwijl de landen waar de zomer tijd was of nog is in Midden- en West-Europa zijn gelegen: Frankrijk, Duitschland, België, Nederland, Engeland. Er is meer, nl. de verhouding tusschen wer kelijken zomertijd en officieelen tijd. Om tot de bespreking der afzonderlijke landen over te gaan, even in het algemeen het volgende, al is dit natuurlijk aan bijna alle lezers bekend. De officieele tijd van een land is de zonnetijd van een bepaalden meridiaan, die al of niet om 't land zelf loopt, maar, om geen al tc groote ver schillen van officieelen en zonnetijd te krijgen, toch niet te ver af kan liggen; d.w.z. wanneer het 12 uur zonnetijd is in alle plaatsen op denbepaalden meridiaan gelegen, dan is het 12 uur officieele tijd voor alle plaatsen, die dezen meridiaan als basis van haar tijd hebben, onverschillig waar ze liggen. Dit geeft natuurlijk voor alle plaatsen, die niet op den meridiaan liggen, verschillen tusschen offi cieelen tijd en zomertijd; een plaats ten Westen van den bewusten meridiaan gelegen, waar de zon dus later op haar hoogste punt komt dan in de plaatsen op den meridiaan, heeft het dus al laten we zeggen half een officieelen tijd, als het twaalf uur zonnetijd is; deze profiteeren dus het! heele jaar door van een soort „zomertijd" en wel automatisch. Voor de plaatsen ten Oosten van den bewusten meridiaan geldt, zooals ieder natuurlijk inziet, net het tegenovergestelde. In het algemeen hebben dus alle plaatsen ten Westen van den meridiaan, die als basis voor den offi cieelen tijd geldt, reeds het heele jaar door auto matisch ecu „voordeelig" verschil niet haar zomer tijd; de plaatsen ten Oosten een nadcelig verschil. Iedere 5 gr. op den aardomvang, geeft in beide richtingen 20 minuten verschil. Nu zijn er in Europa vier tijdsystemen: 1. de West-Europeesche tijd, met den meridiaan 0 gr. de meridiaan van Greenwich, als basis, aange nomen door Engeland, Frankrijk, België en Spanje; 2. Amsterdamsche tijd, met meridiaan 5 gr., alleen Nederland; 3. Midden-Europeesche tijd, met meridiaan 15 gr. voor Duitschland, Denemarken, Zwitserland, Italië, Oostenrijk, Polen enz.; 4. De Oost-Europeesche tijd, met meridiaan 30 gr., voor Finland, de Baltische landen enz. Nu de afzonderlijke landen. Om te beginnen met Spanje; dit land, dat om zijn Zuidelijke ligging al niet zoozeer een zomertijd noodig had, heeft nog een reden daarvoor; het ligt bijna geheel ten Westen van den 0 gr. meridiaan, en wel over een afstand van ongeveer 10 gr.; het heeft dus het heele jaar door al een voordeelig verschil, dat op de uiterste Westgrens tot bijna 40 minuten gaat. Voor Frankrijk geldt het tegenovergestelde; slechts een klein deel heeft een voordeelig ver schil (West ongeveer 20 minuten); maar het overgroote deel heeft een nadeelig verschil, dat tot 30 minuten gaat. En volgens de laatste be richten schijnt Frankrijk tot instandhouding van den zomertijd geneigd, niettegenstaande het een landbouwstaat is. België: geheel ten Oosten van den meridiaan, met een nadeelig verschil van 10 tot 25 minuten; het schijnt den zomertijd te willen houden. Engeland: geheel ten Westen van den meridiaan, met een voordeelig verschil (tot de uiterste punt van Ierland), dat tot 40 minuten gaat. En toch nog schijnt Engeland zijn zomertijd te willen houden en het hoofdargument is er: zooveel mogelijk van de zon te profiteeren. Midden-Europeesche tijd; Duitschland: de zo mertijd is er op dit oogenblik afgeschaft, maar geruchten zeggen, dat hij weer zou worden inge voerd. Motieven staan ons niet ten dienste. Maar een blik op de kaart leert, dat de zonneschijn een overwegend argument zou kunnen zijn; immers het Westen heeft een voordeelig verschil tot een uiter ste van ongeveer 35 minuten; het midden heeft weinig of geen verschil; maar het Oosten heeft een nadeelig verschil tot ruim een kwartier (Konings bergen zelfs ruim twintig minuten). Noch Denemarken, noch Zwitserlnd, heeft uit een oogpunt van zonneschijn veel behoefte aan den zomertijd. Denemarken heeft het heele jaar een voordeelig verschil van tien tot bijna dertig minuten, Zwitserland van twintig tot vijf-en- dertig. Denemarken ligt bovendien nog betrekke lijk Noordelijk. Geen van beide landen wil ook tot invoering overgaan. Voor Italië geldt behalve zijn Zuidelijke ligging als argument tegen den zomertijd ook nog, dat het in meerendeel Westelijk van den meridiaan ligt, alzoo ten minste geen nadeelig verschil heeft. Alleen de houding van Polen is onbegrijpelijk. Het ligt op middelbare breedte; met zijn Midden- Europeeschen tijd heeft het een nadeelig verschil van tien tot over de vijftig minuten, het heele jaar door. En toch wenscht het den zomertijd om reden van moeilijkheden niet in te voeren. Van de Oostelijke landen schijnt er niet één veel voor den zomertijd te voelen, Bulgarije mis schien uitgezonderd. Ze liggen ook vrijwel allen ten Westen van den meridiaan 30 gr. Finland ligt ten eerste Noordelijk en heeft een voordeelig verschil tot over de dertig minuten; de Baltische landen, de Balkanstaten, alle liggen ten Westen. Griekenland heeft zelfs een voordeelig verschil van twintig tot veertig minuten. En nu Nederland. Wij liggen op middelbare breedte, profiteeren dus noch van een Zuidelijk klimaat, noch van een Noordelijke ligging. De meeste landen met een nadeelig verschil, haalden dit door invoering van den zomertijd weer in. Bij ons is weliswaar 't grootste nadeelig verschil hoogstens tusschen vijf en tien minuten; maar daar staat tegenover, dat het automatische voor- deelige verschil, hetwelk het meerendeel der landen heeft, waarom zij een zomertijd niet zoo zeer noodig hebben, bij ons in het centrum van het land geheel ontbreekt en in het Westen hoogstens vijf minuten bedraagt. Dit kan bij ons dus geen argument tegen den zomertijd zijn. Integendeel, willen wij het meerdere aan zonneschijn, dat die landen automatisch hebben, dan zullen wij dat door een zomertijd moeten verkrijgen. Ons eigen tijds- systeein geeft ons dat voordeel niet, tenzij wij een meridiaan ten Oosten kozen, wat nog drastischer maatregel zou zijn dan een zomertijd, waaraan een groot deel van de bevolking reeds is gewend. Ook moet men in het oog houden, dat Neder land alleen zou ontbreken uit het geographisch blok gevormd door Engeland, Frankrijk, Bel gië en misschien weer Duitschland. (Tel.) „Profeten in een hutje to Eofde. Het Dev. Dgbl. schrijft Sedert langen tijd vertoeven te Eefde in een hutje aan den Jodendyk, circa 100 M. rechts van den staatweg van Gorsel naar Zutphen, tusschen de halte Eefde en Quatre- Bras, twee personen, die daar met motieven van godsdienstigen aard onder zonderlinge omstandigheden verbl(jveu. Zij hebben thans eenige personen van elders, o.a. uit Deventer en Zuthen overgehaald in hun buurt een gelijksoortig leven te leiden in hutjes in de bosschen, en van de kolonie, die aldus ter plaatse is ontstaan, beschouwen nude eerst- bedoelden zich als „de profeten" Ztj wen schen slechts te worden aangesproken als broeder" en „zuster". Wij hebben, na informatie in de betrokken streek, ons persoonlijk op de hoogte gesteld van den vreemden, voor de betrokkenen ongelukkigen en voor de omgeving beden- kelijken toestand, die uit een en ander is ontstaan en bezochten daartoe allereerst de hoofdpersonen van de kolonie, in het bedoelde hutje. Wij vonden daar in een niet onzin delijk, maar uiterst primitief ingericht vertrek, zekeren R., naar schatting 40 jaar, met een zekere mej. N. H van wellicht gelijken leeftijd. Beiden waren gezeten op ledikanten, die tot de weinige meubels in het vertrek behoorden, en z(j bleken reeds spoedig genegen, bijzonderheden over hun zonderling leven mede te deelen Z(j beves tigden, dat zjj „profeten" z(jn en „met deze booze wereld niets meer te maken willen hebben". Werken beschouwen z[j, zooals zy zeiden, als volstrekte ij delheid en z|j wach ten geduldig, maar met groot verlangen, naar het einde van dit, volgens hen, tot niets dienend aardsch bestaan, waar alles van den duivel is bezeten en misleid wordt door de kerken". Wij hadden b(j onze informatie in de om geving reeds vernomen, door welke tragische omstandigheden de beide geestelijk oneven wichtige mensohen tot deze sombere levens beschouwing z()n gekomen. Zij komen uit beschaafd milieu de betrokken dame is, naar zy mededeelde, gediplomeerd als ieera- res m.o. boekhouden, maar heeft haar di ploma's als „ijdelheden" verscheurd, en R. is gewezen ambtenaar bij de spoorwegen- en van die beschaving bleek nog thans in hun met ons gevoerde gesprekken, waaraan overigens bijna geen tonw was vast teknoo- pen. Beiden betoogden, dat „de raven hen spijzigden". Zy meenen niets meer van men- schen noodig te hebben en van hoogerhand te worden voorzien van datgene, wat hen nog in het leven houdt. Z(j bidden, dat zooveel mogelijk menschen, van hoogerhand geleid, zich op gelijke wijze by hen zullen voegen, omdat het einde der wereld volgens hen zeer nabij is. R. houdt zich „als profeet" bezig met het vervaardigen van geschriften, die hij als heilig beschouwt, evenals zich zelf, en die dienen moeten als boodschap van hoogerhand tot de menschen. H(j ver telde daarvan, met gloed en vuur, en zijn gezellin vroeg ons op hartstochtelijken toon, de „profetieën" toch te lezen; men zou ze ons wel toezenden; er waren er nog in be werking, doch niet geheel gereed. Mej. N.H. vertelde ons, te lijden „aaneen vreeselijke kwaal" zooals ze zeide. Maar dat vond ze niet erg, haar geest was toch al los van haar lichaam" Beiden overstelpten ons met een woorden stroom, die bij ons meer en meer bevestigde, met welke ongelukkige schepsels wij te doen hadden. Was er in deze hut nog eenig comfort, anders stond het er voor b(j de overige ko lonisten. Een dezer, volgens het zeggen van mej. N.H. een Duitscher uit Bocholt, „een dierbare, naar de profeten geleid met on zichtbare hand" slaapt in een hok bij de hut, Een ander, zekere W., bijgenaamd „de kleine Johannes", woont in een hut in de kolonie, gelegen op een terrein bij het z.g. Kraaien bosch, ter linkerzijde van den straatweg Gorsel—Zutphen, eveneens aan den Joden dijk, in de richting van den spoorweg al daar. De kolonisten huizen daar in zeer pri mitieve tentjes, nauwelijks van ligging voor den nacht voorzien. De arme verdwaasden, onder wie de moeder van R., en zekere D. uit Deventer, zijn er intusschen, gedachtig aan de profetieën van hun leider R., mee te vreden, omdat zij alle comfort alsijdelheid beschouwen. De vloerbedekking in de hutten bestaat, evenals in de hut van R., slechts uit een dikke laag dennennaalden, gehaald uit de naburige bosschen. De mannelijke kolonisten zien er, met hun lange baarden want scheren is voor hen blijkbaar overbo dige jjdelheid— nogal vreemd uit, vooral ook, omdat hun plunje wat raar is en ze blootsvoets plegen te gaan. Maar kwaad doen behoeft niet van ze te worden gevreesd, naar het schijnt. En ze vreezen zelf ook geen kwaad van andereD, want ze sluiten de hut deuren nooit. „Voor dieven, die hier inbre ken, zouden we bidden" zei mej. N.H. Intusschen is de ter plaatse geschapen toestand voor de streek vr(j bedenkelijk. De profeten" trachten, als gezegd, meergeiijk- denkenden, „geloovigen", over te halen bij hen te gaan leven als zij. Enkele omwo nenden geven hun, hetzij uit medelijden, hetzij omdat zij „de profeten" min of meer gelooven, eten en houden zoo de kolonie mede in stand. Het gevaar is niet denkbeel dig, dat de betrokken streek, die van het vreemdelingenverkeer en van de bewoners van buitenverblijven in de Gorselsche bos schen voordeelen pleegt te genieten, groote schade ondervindt van de aanwezigheid van de kolonie, waarvan de leden bovendien door hun overspannen geestestand, wellicht ook tot minder onschuldige daden kunnen ko men, als hun „profeten" meenen, van hoo gerhand eenig bevel te moeten uitvoeren. Het komt ons voor, dat het gemeentebe stuur van Gorsel op eenigerlei wijze zal moeten ingrijpen om dergelijke ongewenschte toe standen te voorkomen in de bosschen van Gorsel, hetzij omdatdergelyke bewoning van de bosschen groot brandgevaar meebrengt, hetzij omdat de kolonisten een gevaar voor zichzelf en hun omgeving opleveren. De „Profeet" R. en mej. N. H. verzekerden ons om strijd dat zij van aardsche liefde niets willen weten. Zij verheerlijkten in hun gezwollen taal, de daden van enkele kolo nisten, die hun vrouw en kroost verlieten om zich bij de kolonie aan te sluiten en die „het ijdele' werken", dat tot niets dient vol gens „de profeten", er aan gaven. BERL1JNSCHE CAUSER1EEN. De vampier. De morcele moord aan een kind. Hoe men ze binnenhaalt. BERLIJN, Maart. Daérin ligt liet groote gevaar niet!... „Die Berliner Dienstmadchen können niclits als essen, trinken, schlafen, spazierengehen und k I a u e n klauen onderstreept dat is liet oordeel van een Berlijnscli dienst meisje over haar eigen collega'sgeschre ven aan haar moeder. Oordeel, dat haar zélf noodlottig werd. Volstrekt niet verdacht van een inbraak bij haar meesteres, Frau Sdnge- rin Barbara Klemp, omdat zij zich zoo onschul dig, trouw en innemend voordeed, wekte deze inbeslaggenomen brief, weer eenige verden king. Een uurtje in het zweetkamertje van een politiebureau, bracht de geheele toedracht (met gefingeerde inbraak)uit. Na een vol jaar. De zangeres is slechts haar juweelen en een „trouwe" dienstbode kwijt. Dat alles is niet het gróóte gevaar. De meeste en tallooze Berlijnsche inbraken blijken steeds met be hulp, nu eens van te domme dienstboden, (met onechte vrijers) dan weer door zeer geraffi neerde jongedames te zijn uitgevoerd. En weer komen de eigenaars, indien ze onder de be drijven óók niet vermoord zijn, er af met eenig materieel verlies en de goede les, dat onder de tegenwoordige omstandigheden geen personeel te vertrouwen is. Het groote gevaar schuilt niet in die dief stallen niet in de, door te dwaze goedgelo vigheid zichzelf op den hals gehaalde verwon dingen of dood het schuilt in den zedelijken moord op kinderen, onschuldige slachtoffers van door de ouders, zonder voldoende navraag, in huis gehaalde vreemdelingen. Moord, door ouders, indien ontdekt, liefst verheimelijkt, en zeldzaam aan de groote klok gehangen. Of schoon meer voorkomend dan diefstallen. En gevaarlijker, omdat ze te moeilijker te ont dekken zijn. Vaak sexueel, maar ook in ande re vormen, die even noodlottig werken op het gemoed van een kind. We willen niet generaliseeren, maar waar Holland tegenwoordig de toevlucht is van het uitvaagsel van Duitsche dienstboden (de goe de uitgezonderd) moet het geval dat hier groot opzien heeft gewekt ook daar belangstelling wekken. Een gelukkig koopmansgezin Ouders een dochtertje van 13 jaar. Dan haalt fflen de „vampier" in huis, in den vorm van een dienstbode, waarnaar niet vol doende is navraag gedaan, op wat te losse ge tuigschriften, die en gros worden nagemaakt (en ook in Holland keurig worden opgediend). Achttienjarig kind, aanvallig, niedlich, enge len-uiterlijk Erna Behrend. Het meisje vol doet eerst matig.dan niet meer.wordt op gezegd en verdwijnt weer uit het familieleven. Maar met klauwen en giftmond heeft zij zich reeds vastgezogen aan het dertienjarig doch tertje, eerst door intimiteit, later door vrees- aanjaging. Niemand vermoedt iets. Maar geheimzinnige gebeurtenissen in huis komen de rust verstoren, doen de hulp der Kriminal-polizei inroepen. Een serie van raadselachtige diefstallen. Er verdwijnt eenig geld slechts een biljet van tienduizend, 't Kan verloren zijn. Dan vedwiint een kistje met 300.000 mark. De politie stelt alles in het werk om de daders op het spoor te komen, laat het personeel nagaan er is geen schul dige te vinden. Terwijl het onderzoek nog gaande is, verdwijnt een aktentasch met in houd van 800.000 mark, tegelijk met een gou den horloge. Nieuw onderzoek, nieuwe ellende in huis.Ook dit brengt geen oplossing. Het kind ondervraagd, weet van niets. Maar van haar wangen wijkt de kleur, het kind dat steeds van openhartig, luchtig en vroolijk ka rakter was, wordt stil en schuw, krijgt een steelsche en tegelijk angstige uitdrukking in de oogen, interesseert zich niet meer voor de school of kinderspelen. En de geheimzinnige verdwijningen gaan door.Zilveren voorwer pen. Engelsche en Amerikaansche bankno ten. Men legt hinderlagen. Niemand valt er in. En op oogenblikken dat men zich veilig waant, is er weer iets weg. Detectives worden in den arm genomen, gaan personeel en bezoe kers na. Ondanks de protesten der ouders ook het kind. Slechts door een toeval is een detec tive het op de hielen, als het zich in de Spree zal storten om den dood te zoeken. Zwijgend meenemende het geheim in het graf. Het ge heim van haar maanden lange lijden, dat "zij niet heeft durven uiten aan haar ouders, en dat zoo geweldig is geworden, dat zij liever sterven wil omdat zij door een eerste kleine geheim tot slavin werd van den vampier en thans de klauwen niet meer van haar keel kon losmaken. HUT LICIIT EN DE DUISTERNIS. Het licht sprak tot de duisternisGa heeni"- „Wat komt gij, leelijkerdl de orde hier [verstoren „Ik riep u niet I De aard' hoort mij alleen, Die door uw aanblik reeds haar schoonheid [heeft verloren" Toen liet de duisternis een schfillen spotlach [hooren, En sprak: „Gy idioot! Gy, schoone breke been I „Ik zal u zeggen wat ik van uw grootheid [meen Het klinkt u zekerlijk niet vleiend in de [ooren I „Gij dankt uw roem aan mij, aan mij, die [ge zoo hoont I Reeds lang vóór u, was ik i God schiep u [aan m(jn zyde, En ik (dat was mijn taak) heb u der Aard' vertoond Vanaf dien stond heb ik u steeds geleid En niets (zoo is 't beschikt) zal ooit ons [kunnen scheiden Op 's levenscirkelgang door de oneindigheid!" Rogier.

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 3