Pootaardappelen, J!/1 ;ros Ln. IP. ven stil, i beste Bril 10IJ, insburg, [&SPEE iszaden. lag, bij de JTERDAMSCHE Te koop aangeboden WOENSDAG 14 MAART 1923 VRIJE BAAN. VERSLAGEN. 11 gee. II gee. v.m Izoeke Stad 10 |rik, 1 ipera :hine, (aard- Wiel m en lis en lalf 2 Itfslag, Wigd. Indijk, If 3, te lieubi ?ylen J.UYS. Ivonds 1 Ken r, wa den jUIN; fcouw }sland Ite ten ;js. nds 7 an J met blrks- In den H.A. aan §j vei- beide iHotet pi tale [agen- aan luden- den i- en nders lkan- eg en ershil (de Tot onzen spijt moeten 2 verslagen nog bliiven overstaan tot ons a s Woensdagnum- Red. Ifhorst. arts, laag. zendt U franco zljne i, het middel scrofulose cutose). JODORP. O. Den Haag. ensdag van I Zaaljer te sulteeren zjjn in kunsttanden ill vler. ÏN1S. n pgaaf. H.H. Landbouwers yan Flakkee! Ondergeteekende maakt bekend, dat zat worden rondgeleid de Stamboek en Premiehengst Dollar de Sartaland, Stamdoek B. No. 235. De hengst zal worden rondgeleid door A. J. Jansen van Oude Tonge. Dekgeld 11,—. Beleefd aanbevelend. 2—1 W. WESTDORP. NB Papieren van afstamming zijn bij dén geleider der Hengst ter inzage. ;1 Zaterdags n kiddelharnis. gebouwen 3 Mei a.s.) Inlichtingen geven de verkooper en gebruiker de Heer Jn, NOORDERHEEK Cz.. te Oudenhoorn en Notaris L. P. VAN DEN BLINK te Brielle ten wiens kantore biljetten met schets verkrijgbaar zijn. Op ZATERDAG 10 MAART 1923 des voorm- 10 uur te Sonimelsdijk en Op ZATERDAG 10 MAART 1923 des nam. 1 uur, te Nieuwe Tonge van Timmerhout, Planken, Vlotdeelen, Baddings. ribben,enz. Op MAANDAG 12 MAART 1923, nam. 2 uur, te Duksland op de bouwvvoning van den heer L. BOSSGHIETER, van iepen werkhout en brandhout, zware takken, tophout, erwtenrijs, enz. Deurwaarder P. J. GROENENDIJK. Op VRIJDAG 16 MAART 1923 te Ooltgens- plaat, in HOtel .HOBBEL" by veilingen Op VRIJDAG 23 MAART 1923 aldaar in HOtel „MÖELKER" bij afslag, beide dagen 'savonds 7 uur, van: Een hecht en wel doortimmerd Burgerwoonhuis met Erf, te Ooltgensplaat aan de Voorstraat, kad. Sec tie A. no. 1970, groot 4Sc.A. Aanvaarding en betaling 16 April 1923. Ten verzoeke van Mejuffrouw de Wed BREEMAN van Espen aldaar. Not AKKERMAN. Op 22 MAART 1923. des namiddags half twee ter herberge van FRANS TROOST te Stel lendam Openbare Verpachting by opbod en afslag van Weiland en Jacht in den Kroningspolder onder Stellendam voor het seizoen 1923. De Ontvanger van Registratie en Domeinen te Sommelsdyk. Op WOENSDAG 21 MAART 1928 des nam. 1 ure te Middelharnis; Op WOENSDAG 21 MAART 1923 desnam. 34 ure te Sommelsdyk Op DONDERDAG 22 MAART 1923 des nam. 2 ure aan het tramstation te Dirksland; Op VRIJDAG 23 MAART des namiddags 1 ure te Oude Tonge van een prachtive collectie Planten, bestaande uitgroenbljj- vende planten, Rhododendrons. Azalea's struikrozen, bloemplanten en bessen enz. Alle planten zijn van eerste quaiiteit. Deurwaarder P J. GROENENDIJK. Op DINSDAG 13 MAART 1923 des nam. 2 ure aan de Kaai te Den Bommel Op WOENSDAG 14 MAART 1923 des na middags 1 ure aan het tramstation te Me lissant Op DONDERDAG 15 MAART 1923 des na- i middags li ure aan het tramstation te Ouddorp vari Timmerhout, planken vlot deelen, baddings, ribben, latten enz Deurwaarder P. J GROENENDIJK. Dc Centrale Proeltnin voor Goeree en Overflakkee te Middelharnis (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstel lenden GRATIS TOEGANKELIJK. - Dessrewenscht geeft de tumman alle inlichtingen, die mochten worden ver- lacgd. |chapplj van Levensverzekering (OMEN ZEKERHEID |igen Voorzichtig beheer Groote openbaarheid Ibij' den Vertegenwoordiger EESTEREN, Ring 155, MIDDELHARNIS of N. Spiegelstraat 17, AMSTERDAM eetste nabouw van FriescheTienen Eigenheimers, t 2,50 per H.L. J. Timmars, Middelharnis Prijs per kwartaal. f I,— Losse nummers f 0,07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meerf 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Diendtaanbiediugeii en Dionstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels; elke regel meer 15 cent. Oit blad verschijnt iederen Woens dag- en Zaterdagmergen. Hetwerdt uitgegeven deer de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 5E JAARGANG. - N°. 37. HET ORUKFOUTEN-DUVELTJE. In ons Hoofdartikel Bezuiniging I van Zaterdag 10 Maart stond Fl. 2.— per uur, dit moet zijn Fl. 200.— (twee honderd). De lezers zullen wel begrepen hebben, dat hier de zetter het in Bezuinigingsijver gewonnen heeft van den schrijver. 6 Mr. W. J. C. A. NIJGH. Videant Consules ne quid detrimenti res publica capiat*) Of is er ten aanzien der bezuiniging o-een periculum in mora? Niemand die het zal willen ontkennen 1 Maar wie zal voorgaan en zijn hoofd op het offerblok leggen? Handel en industrie hebben het hunne reeds verloren. Begrijpelijk, dat de gedecorpeerde hoofden om navolging knersen. Verzet tegen de in ons vorige artikel betoogde plannen om den ambte naar hetzelfde geldelijk loon te doen hou den, is dan ook waarschijnlijk. Maar is dat verzet gerechtvaardigd Wij gelooven van neen. Een groot deel, misschien heh| grootste, der schuld van de salarisver- hooging der ambtenaren (van ministers, generaals, en vice-admiraals, tot stokers op de gasfabrieken toe) is te danken aan de vraag van handel en industrie, die a prix fantastiques zeeofficieren, ambtena ren, scheikundigen, de vloot, de bureaux, en de scholen deden verlaten. In hun ac tie tegen den ambtenaar vergeten handel en industrie te veel, dat de wet van vraag en aanbod ook geldt ten aanzien van het overheidspersoneel. Is het ook wensclielijk met het oog op de toekomst het geldelijk loon der amb tenaren te verminderen Ook dit gelooven we niet. Bezuinigingspartijen zien niet genoeg in, dat de prijzen allerwege een stijgende tendenz veroorzaken, een ten- denz, die nog sterker wordt als Rusland men koestere niet het waandenkbeeld, dat Rusland eeuwiglijk zal uitgeschakeld blijven— op de markt als kooper zal optreden. Het geldelijk loon blijve gelijk, er wor den evenwel geen periodieke verhoogin gen meer gegeven, maar de ambtenaren werken meer. Niet bij alle categorieën zal dit mogelijk zijn. Bij zeer vele wel Wij hebben bijzonderlijk het oog op het middelbaar en gymnasiaal onderwijs. Een arbeidsduur van 24 uur per week, dus 4 uur per dag, is toch zeker vatbaar voor verlenging Wij kennen vele leeraren, die 32 uur per week les geven en wier onder wijs er waarlijk niet minder om is. De overheid moedige dit aan, in plaats van het tegen te gaan, zooais in sommige gemeenten gebeurt. Zien we wel, dan is er in de leeraarskringen geen verzet te bespeuren, hoewel het weekblad voor het middelbaar onderwijs, dat excusez du peu— voor den leeraar nog yerleden jaar 7200 samen durtde opeischen, er zich vermoedelijk tegen zal verzetten. Verzet zal er zijn tegen harder werken FEUILLETON. VAN E. WERNER. Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE). 41) Hiermede dwong hij zijn vriend nevens hem op de sofa plaats te nemen en begon te vragen en te vertellen maar had het woord zoo goed als alleen. Runeck was in het oog vallend stil en ver strooid, en antwoordde slechts nu en dan en zon der er bij te denken, alsof hij geheel andere dingen aan het hoofd had. Eerst toen Erik over zijn huwe lijk begon te spreken, dat nu weldra voortgang zou hebben, werd hij wat opmerkzamer. ..Wij vertrekktyi terstond na het diner," zeide deze met een gelukkigen glimlach. „Ik denk een veertien dagen met mijn jonge vrouw in Zwitser land te blijven, maar dan vliegen wc naar het zui den. Naar het zuiden 1 Ge weet niet, hoe verrukkelijk mij dit in de ooren klinkt I Deze koude noordsche lucht, die sombere dennenbosschen, de heele ma nier van teven hier het een stemt mij al mclan- cholieker dan het ander. Ik kan hier niet geheel genezen Hagenbach die straks bij mij was, denkt dit ook en raadt ons aan, den ganschen winter in Italië te blijven. Maar daarvan wil papa ongelukkig niets hooren en 't zal nog moeite genoeg kosten, dit van hem gedaan tc krijgen. Voelt ge je weer minder wel?" vroeg Egbert met een zonderling vorschcndcn blik op het bleek en ingevallen gelaat van zijn vriend. voor heizelfde geldelijke loon bij de bonds- besturen. Maar zij bedenken het volgende Zoo Nederland er .tengevolge van hun verzet nu niet in slaagt, zijn begrooting kloppend te maken, en zoo dientenge volge de stand van den gulden ongun stig wordt, dan zijn het de [ambtenaren, die daarvan in de eerste plaats het nadeel ondervinden, een nadeel grooter dan het nadeel dat zij nu zullen ondervinden, zoo ook zij het groote gevaar inzien en naar dat inzicht handelen. Ook in het particulier bedrijf zal dienen te worden bezuinigd. Het voorbeeld ge geven door de directies van groote onder nemingen moge tot leering strekken. Ook deze moeten overgaan tot salarisverminde ring in de eerste plaats ten nadeele van zich zelve. In de tweede plaats worden afge schaft of verminderd de groote commis saris-toelagen. Dat geeft aandeelhouders meer inkomsten, geeft hun meer moed en meer vertrouwen. De klacht tegen ons geuit door verschillende groot-kapitalis ten, dat zij hun geld niet meer wenschen te steken in Nederlandsche ondernemin gen, zal dan vervallen. Het zeer nauwe verband tusschen „Krieg und Kapitalis- mus", strekte tijdens en na den oorlog de directies tot excuus, thans is dat ver band vervallen en) bedenken ook zij, dal een versobering in haar bedrijf alleen dan moreele basis heeft, zoo zij den moed hebben zich zeiven eerst van een deel hunner nog te hooge salarissen te ont doen Wettelijke en grondwettelijke bezwaren tegen een krachtige bezuinigingswetge ving voere men niet aan. Grondwettelijke niet, omdat de lauwheid èn in het parle ment èn daarbuiten, waarmede dejlaatste grondwetsherziening is behandeld, genoeg heeft aangetooed, dat men de geesten heeft opgeroepen tot onvruchtbaar „eer tijds, roemrijk werk." Wettelijke en grond wettelijke bezwaren getuigen alleen van dezelfde traagheid van geest, die Duitsch- land belet heeft na den slag aan de Marne een dictator te benoemen. Een dictator als Lloyd George en als Clemenceau. Thans heeft de wereld geen behoefte meer aan oorlogsdictatoren. Thans hebben wij een bezuinigingsdictator van noode. Als bij de Romeinen de nood op het hoogst gerezen was, werd hij Senatus Consultum ultimatum in de trotsche woor den, boven dit artikel vermeld, den con suls de völ-ledige macht gegeven. Als in onze oude republiek de eenheid op het spel stond, werd de stadhouder met dic tatoriale macht bekleed. Zou thans, nu méér dan de eenheid op het spel staat, het Koninkrijk der Nederlanden minder vermogen dan de republiek der Romeinen en der Bataven? Mr. W. J. C. A. NIJGH. De consuls hebben toe te zien, dat het Gemeentebcst geen schade tijde. „O, 't is niets van belang," antwoordde Erik onbezorgd. ,,De dokter is maar zoo ongelooflijk angstig. Hij heeft mij verboden om paard tc rijden en een streng dieet voorgeschreven, dat ik in acht moet nemen. Zelfs ts hij er tegen, dat er zoo veel feestelijkheden naar aanleiding van ons huwe lijk zullen zijn, daar ze mij zouden kunnen ver moeien. Volstrekt geen agitatiel Dit is zijn eerste en laatste woord. Ik word er nu wezenlijk boos om hij behandelt mij alsof ik een zware zieke ben, voor wicn elke emotie doodelijke gevolgen kan hebben." Nog altijd hield Runeck de oogen met een som bere uitdrukking op het aangezicht van den jon gen man gevestigd, en er lag iets pijnlijks en droe vigs in zijne wezenstrekken en zijn stem, toen hij vroeg „En dus vreest dokter Hagenbach elke agitatie voor je? 't is waar, ge hebt indertijd eens een bloed spuwing gehad „Maar, lieve hemel, dit is twee jaar geleden en ben ik al lang te boven," viel Erik hem ongeduldig in dc rede. „Ik kan alleen maar niet tegen die lucht te Odensberg, en ook Cecilia zal zich nooit in het leven hier kunnen schikken. Zij is voor vreugde en zonneschijn als geschapen, dét is het element, waarin ze alleen kan leven; hier, waar alles op werken en plicht gegrond is, waar de strenge oogen van mijn vader haar als 't ware in bedwang houden, hier kan zij niet aarden. Ge weet niet, hoe veranderd mijn vroolijkc Cecilia is, die vroe ger tintelde van geest en leven, die zelfs zoo be koorlijk was, als ze pruilde en zich aan haar lui men toegafl Hoe bleek en stil is zij in de laatste weken geworden, hoe wonderlijk veranderd in al haar doen en laten I Soms maak ik mij bezorgd, De Rijksnormaallessen te Middelharnis. Aan liet bestaan van deze voor ons eiland zoo nuttige en noodige instelling is door den Minister van O. K. en W. plotseling een einde gemaakt. Dezer dagen ontvingen Directeur en Onderwijzers de onaangename mededeeling, dat ze met ingang van 1 Mei 1923 opgeheven wordt. Kort, klaar en krachtig. Wat er met de leerlingen moet gebeuren, die nog niet klaar zijn voor het examen, daarover geen woord. In een onderhoud, dat een paar heeren uit Deventer met Z. E. gehad hebben, verklaarde de Minister, dat hij daarover eens ernstig zou nadenken. Het ware o.i. beter ge weest, dat Z. E. dat ai gedaan had, voor 't besluit genomen werd tot opheffing van zoo veel inrichtingen, die nu op zoo korten termijn verdwijnen zullen. De regeering toch heeft, naar onze meening .tegenover de ouders dier leerlingen een zekere verplichting op zich ge nomen, toen zij van hen een verklaring eischte, dat zij hun kinderen of pupillen voor het on derwijs wenschten te bestemmen. Onze Normaalschool gaat dus verdwijnen. Sedert haar oprichting in 1881 heeft zij hon derden onderwijzers en onderwijzeressen ge leverd, die heusch geen slechte figuur maken in de onderwijswereld. Alleen in Rotterdam zijn minstens 5 oud-leerlingen aan het hoofd eener school geplaatst en één hunner heeft het zelfs tot Kamerlid gebracht. En hoeveel scholen op het zoo zeer geïso leerde en afgelegen Goeree en Overflakkee zijn door de Normaalschool van personeel voorzien. Het is zoo volkomen waar, ook voor ons eiland, wat iemand uit Tholen schreef: „Ons eiland biedt zoo weinig aantrekkelijks aan hen, die van elders komen, dat zij na een verblijf van slechts enkele maanden, zoo gauw mogelijk gaan solliciteeren en daardoor van onze scholen dikwijls een soort doorgangshuis maken, zeer ten nadeele van het onderwijs". Wij meenen, dat het voor G. en O. een zwaar verlies is, onze goede Normaalschool te moeten missen. Want goed was zij. In stilte en zonder reclame is daar hard ge werkt, zoowel door onderwijzers als leerlingen, zoo zelfs, dat nu reeds elf jaar achter elkaar alle leerlingen slaagden, niet alleen voor de akte als onderwijzer, maar bovendien voor de akte Vrije- en Ordeoefeningen en wat de meisjes betreft voor de akte Nuttige Hand werken. Wei was het aantal leerlingen in de laatste jaren klein, deels tengevolge van de omstan digheid, dat er buiten het onderwijs betere vooruitzichten waren, deels door de H.B.S., die vele ouders verlokt hun kinderen daar heen te zenden, in plaats van naar de Normaal school. En juist, nu het aantal candidaten weer aan merkelijk stijgt, nu er binnen een paar jaar weer goed bezette klassen zouden komen, heft de Minister van Onderwijs de inrichting op. Hoe Z. E. over een jaar of wat onze scholen aan onderwijzers wil heipen, is ons een raad sel. Van de 70 Normaalscholen zijn er nu al 26 om hals gebracht en nog 3 hangt het zwaard van Damocles boven het hoofd. En van de kweekscholen, zooals de Onder wijswet van denzeifden Minister die eischt, komt voorloopig niets. En zou daar nu niets tegen te doen zijn? Wij weten het niet, maar de inrichting is waard, dat er voor gestreden wordt. Gemeentebesturen, Schoolbesturen, Volks onderwijs, Ouders van leerlingen en aanstaan-1 de leerlingen, hier is werk voor U. Wie pakt de koe bij de horens? Op den steun van ons( blad kunt Gij onvoorwaardelijk rekenen. Maar bedenkt welEr is haast, groote haast 1 Mei staat voor de deur, en is de Normaal school opgeheven, dan is het o. i. te laat! dat er iets anders achter schuilt. Als ze eens be rouw had, dat ze mij haar woord heeft gegeven, als och ik kan alles soms zoo donker inzien!" „Maar, Erik!" viel Runeck hier op kalmeerenden toon in, „denk aan wat dc dokter je bevolen heeft! Gij agiteert je nu geheel onnoodigl" „Neen, neen!" riep de jonge man hartstochtelijk. „Ik zie 't en ik voel 't, dat Cecilia iets voor mij verbergt eergisteren heeft zij zich verraden. Ik sprak van onze huwelijksreis en over Italië, en toen barstte zij op eens uit: „Ja, Erik, laten we gaan, waarheen gc maar wilt, als 't maar ver, ver weg isl Ik houd 't niet langer uit!" Wat houdt ze niet langer uit? Zij wilde mij geen uitleg daar van geven, maar 't klonk wanhopig!" Hij sprong gejaagd op. Ook Egbert verhief zich van zijn zitplaats en trok zich als bij toeval uit den helderen zonneschijn, die door het venster binnenviel, in de schaduw terug. „Ge houdt zeker erg veel van je aanstaande?" vroeg hij langzaam en met bijzonderen nadruk. „Of ik veel van haar houd?" Een blos verspreid de zich over Erik's bleek gelaat en innige teeder- heid straalde hem uit de oogen. „Ge hebt nooit liefgehad, Egbert anders kondt ge dót niet vra gen. Als Cecilia mij had afgewezen, toen ik aan zoek deed om hare hand, zou ik 't misschien te boven zijn gekomen. Als ik haar nu moest ver liezen— zou 't mijn dood zijnl" Egbert zweeg. Hij stond halverwcgen afge wend, nog altijd met denzeifden pijnlijken trek op het gelaat. Bij deze laatste woorden hief hij echter het hoofd op, trad op zijn vriend toe en legde hem dc hand op den arm. „Gij zult haar niet verliezen, Erik," zeide hij op stelligcn toon, maar met trillende lippen. „Gij Verslag van het verhandelde in de open bare vergadering van den Raad der gemeente Nieuwe Tonge, op Donder dag 8 Maart 1923, 's nam. 10 uur. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig met^cennisgeving de heer D. Brees- nee. 1. Notulen. De notulen van het verhandel- delde in de vergadering van 19 Januari 1923 worden aangehouden tot een volgende ver gadering. II. Ingekomen Stukken. a. Missive van Heeren Ged. Staten dezer provincie dd. 26 Febr./5 Maart 1923, G.S. no. 7, daarbij goedgekeurd terugzendende de gemeentebegrooting dienst 1923. b. Missive van het Ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, dd. 23 Jan. 1923, no. 569 (afd. L.O.S.) betreffende de Rijksvergoeding van het Lager Onderwijs over 1923. c. Missive van H.H. Ged. Staten voor noemd, dd. 27 Febr./3 Maart 1923, G.S. no. 95/2, houdende bericht, dat als bijdrage van den keuringsdienst van Waren over het jaar 1923 ten laste der gemeente komt een bedrag van 297,48. De onder ac genoemde stukken worden voor kennisgeving aangenomen. d. Schrijven van den heer G. Verweij en J. V. Voordijk, timmerlieden alhier, houdende verzoek in aannmerkig te mogen komen voor het verrichten van gemeente werkzaamheden. Besloten wordt met dezen wensch aan het einde des jaars rekening te zullen houden. e. Staat betreffende de vergoeding door deze gemeente verschuldigd over het jaar 1921 aan de gemeente Middelharnis wegens bezoek van leerlingen op de Ambachtsschool aldaar, tot een totaal bedrag van 63,50. Besloten wordt dit bedrag aan de gemeente Middelharnis uit te betalen. Verzoek van de twee achterste bewo ners van de Burgemeester-Overdorpsstraat, om gebruik van de straat bij hun woning. Op voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt besloten dit verzoek toe te staan onder voorwaarde, dat door hen denzelfden huurprijs worde betaald als voor het land behoorende bij hun woning. g. Schrijven van den heer M. van Driel e.a., alhier, houdende verzoek om gebruik vanj een repetitiezaal voor het houden van zang-1 oefeningen van het Mannenkoor. B. en W. stellen voor aan die vereeniging een lokaal af te staan onder voorwaarde: h dat 10,per jaar wordt gegeven voor vrij licht; mits niet meer dan een avond per week wordt vergaderd. Meerdere vergadering in een week gehouden moeten bovendien nog worden vergoed. 2. de vereeniging zelf zorgt voor brandstof fen; 3. geen gelegenheid wordt gegeven tot dans of het opvoeren van een tooneelstuk; 4. de vereeniging zorgt voor het schoonhou den van het vergaderlokaal, zulks ten genoegen van Burgemeester en Wethouders. zult leven en gelukkig zijn." „Weet gij dat zoo zeker?" vroeg Erik, verbaasd opziende. „Ge spreekt, alsof gij leven en dood in de hand hieldt." „Neem 't dan als een voorspelling voor de toe komst. Doch ik moet weg, ik kwam eigenlijk maar alleen om je goedendag te zeggen, daar mijn werk in Radefeld vroeger is afgeloopen dan ik meende." „Des te beter 1 Dan komt gij immers te Odens berg terug en kunnen we elkaar vóór mijn vertrek nog dikwijls zien en spreken, naar ik hoop." „Dat zal moeilijk gaan. Ik heb andere plannen, waardoor 't mij onmogelijk is te Odensberg te blijven. Juist vandaag wil ik met je vader daar over spreken." „Gij hebt een benijdenswaardig gestel!" zeide Erik met een zucht. „Altijd onvermoeid voor waarts, altijd weer wat anders en wat nieuws op het oog! Nauwelijks is het eene werk af, of ge hebt alweer andere plannen aan het hoofd. Waar mee houdt gij je nu weer bezig?" „Dat zult ge wel eens van je vader hooren; nu zijt ge daartoe toch niet in een stemming. En dus vaarwel, Erik!" Met een ontroerd ge baar stak hij hem de hand toe, die Erik onge dwongen in de zijne nam en schudde. „Maar we nemen nog geen afscheid, niet waar? Gc komt immers nog te Radefeld terug?" „O ja, maar misschien vertrek ik eerstdaags toch al voor goed, en wie weet waar ik mijn tenten heb opgeslagen, als gij in het voorjaar uit Italië terug komt." „Maar dan zien wij elkaar toch nog op mijn j trouwdag?" viel Erik hier in. „Als 't mij mogelijk is Het voorstel van B. en W. wordt met 5 st. voor en 1 tegen (de heer Nelisse) aangenomen. h. Schrijven van den heer J. Holleman Az., timmerman alhier, houdende verzoek om rentevergoeding van ƒ3,wegens te late uit betaling van den laatsten termijn der aan- nemings som van de woningen in de Burge meester Overdorpsstraat. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, op dit verzoek afwijzend te beschikken. i. Adres van het bestuur der IJsclub „De Vlakte" alhier, houdende verzoek om de ijs- tent te mogen opbergen op den zolder der o.i. school. Met algemeene stemmen wordt besloten aan genoemde vereeniging de gevraagde vergun ning te verleenen. De Voorzitter deelt mede dat door B. en W. een schrijven is gericht aan den Voorzitter van de Dijkring „Flakkee", om bij eventueel te verrichten werkzaamheden aan den Zee dijk bij deze gemeente, daaraan zooveel moge lijk de werkloozen te doen in 't werk stellen. Spreker zegt dat op dit schrijven een ant woord is ontvangen, dat met de wenschen van het dagelijksch bestuur rekening za! worden gehouden, mits het Waterschap daarvan geen schade heeft. Wordt met algemeene stemmen vastgesteld het kohier der hondenbelasting dezer gemeente belastingjaar 1923, tot een totaal bedrag van 168,—. De -Voorzitter stelt namens B. en W. voor, voor de a.s. verkiezingen de hulpschool als stemlokaal aan te wijzen, aangezien in het Weeshuis, dat vroeger daarvoor altijd werd gebruikt, geen gelegenheid bestaat een kachel daarin te laten branden. Van der Kroon zegt, dat hij daar niet tegen is, maar wel over het plaatsen der lessenaars. Hij vindt dat in het vorige jaar deze niet goed geplaatst waren, omdat men, wanneer men een weinig oplettend was, kon zien, op wien een stem werd uitgebracht. Dorst merkt daarbij op, dat ingevolge de Kieswet, de kiezers moeten staan onder dade lijk toezicht van het stembureau, en dit dus in het Weeshuis niet anders kon. Het voorstel van B. en W. wordt met alge meene stemmen aangenomen. De Voorzitter zegt, dat op de begrooting voor het dienstjaar 1923 is uitgetrokken we gens opbrengst van belastingen een bedrag van 15403,06Over het belastingjaar 1922/23 hebben de belastingen opgebracht ƒ14350,02. Van dit bedrag komt 1/3 ten goede aan den dienst 1922 en 2/3 aan 1923. Dit laatste is een som van 4800,Er is noodigƒ 15400. Blijft nog voor 1923 op te brengen 10600. Over het belastingjaar 1923/24 moet dus opgebracht worden 3/2 x ƒ10600 ƒ15800. De gemeente-opcenten bedroegen 7417,42 Restant of 8500 moet opgebracht worden door de plaatselijke inkomstenbelasting op ƒ1600 meer dan over het jaar 1922/23. Dit is 1/i. De vermenigvuldiger dient derhalve te worden vastgesteld op 1.5, bij gelijke in komsten als over het belastingjaar 1922/23. In verband met de zeer belangrijke verlaging der inkomsten stellen B. en W. voor, den ver menigvuldiger vast te stellen op 2, welk voor stel met algemeene stemmen wordt aangeno men. Wordt op voorstel van B. en W. met alge meene stemmen besloten de verordening op de heffing van de hondenbelasting te wijzi gen, en daaraan een 2e klasse-heffirjg toe'te voegen, zulks met ingang van 1 Januari a.s. „Dat moet je mogelijk zijn. Zonder die belofte laat ik je niet gaan. Op dien dag wil ik je niet missen. Dan komt ge in elk geval, Egbert! En nu moet ik je wel laten trekken, daar ik zie, dat de grond je alweer onder de voeten brandt. Hebt ge dan altijd haast? Tot weerziens dan!" „Ja Vaarwel Erik!" 't Was een krachtige, bijna krampachtige hand druk, dien Runeck zijn vriend gaf, en daarop keerde hij zich om en verliet ijlings het vertrek, alsof hij vreesde, dat iemand hem nog zou weerfl houden. Eerst in de gang bleef hij staan en mom pelde, zwaar ademhalend: „Dat's achter den rugl Hij heeft gelijk, 't zou zijn dood zijn. Neen, Erik, gij zult niet sterven, niet door mij. Dót wil ik niet op mijn geweten hebben!" Evenals gewoonlijk bevond Dernburg zich op dit uur van den dag in zijn eigen kamer. Zijn aan gezicht stond ernstig en bezorgd, terwijl hij naar dokter Hagenbach luisterde, die tegenover hém zat. Oscar van Wildenrod was ook tegenwoordig. De armen over elkander geslagen, stond hij bij het venster, zonder aan het gesprek deel te nemen, dat hij evenwel met de grootste belangstelling volgde. „Uwe zorg is overdreven," zeide de geneesheer op kalmeerenden toon, hoewel ook zijn voorko men allesbehalve geruststellend was. „Uw zoon lijdt nog onder de gevolgen van het ruwe voor jaarsweer. Hij had langer in het zuiden moeten blijven en eerst langzamerhand hierheen komen; die snelle afwisseling van klimaat heeft hem kwaad gedaan. Hij moet terug naar Italië en ik heb juist met hem overlegd, waar hij zal overwinteren. (Wordt VervolgdJ.

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 1