HEDEN WOENDAG IS HET i ==5= DE LAATSTE DAG™ i, HANDEN De Rotterdamsche. 34ste Rotterdamsche Premieleening, "Cl ™'teere"- 1 35ste Rotterdamsche Premieleening, Gesprotter**» g W.van der Schenk-Westdijk-Middelharnis grooten Landbouwinventaris Klaver- en Graszaden. „Winselmann Naaimachines" NIET te consulteeren. Openbare Vrijwill, Verkoopiag V 'J M waarvan de ^PMKOl Openbare Verkooping 21 VARKENS, w.o. 2 groote zengen, twee Boerenwagens,twee Veerwagens. Ploegen, Eggen, Maaimachine. Hooi- hark en verderen Landbouwinventaris. VRIJDAG 23 FEBRUARI a.s. U heeft dus twee kansen voor Uw geld! Na Woensdag 21 Februari zijn de Talons der 30ste, 31ste, 32ste en 33ste Rotterdamsche waardeloos in de Langstraat, gem. Ooltgensplaat, Stoomb.Wij Oyerflakkee en Goedereede WINTERDIENST publiek te verkoopen 20 Paarden, 40 stuks hoornvee, C. VIS Jz. - TEL. 215 SOMMELSDIJK. Gemengd Nieuws. burgerlijke Stand. Leest „Onze Eilanden". ade rich- en ajuin hier-aard- be handel 6,30 uur ilhier een Zangver- sliedregt, ppen uit |ige wijze om een [hten. 7 uur. 48 per- Ivan den onder- rmeulen len. hoopt in n de heer en nota- |den heer hebben |al in de Sap uit ehouden [te Zeist. gehouden voor 3 notabelen. Aan de beurt van aftreding zijn: S. de Geus, Adr. Kom en Ant. Verolme. Maandagmiddag ontstond er een begin van brand in een perceel, gelegen aan den Zuid- dijk, bewoond door H. Noteboom. Door spoe dig toegeschoten hulp was men den brand vlug meester. Vrijdag middag arriveerde een schip met keislag voor de haven te Battenoord, teneinde aldaar in de haven gelost te worden, met be stemming naar de verschillende bakken in den polder en in de gemeente. Door den lagen wa terstand mocht het niet gelukken dit schip in de haven te krijgen, met gevolg, dat dit door den beurtschipper van den Doel gedeeltelijk Igemeene j moet worden ledig gevaren. idefin»"1 Burentwist. n De politierechter te Rotterdam veroordeel de Maandag j.j. N. v. N., 86 jaar en J. C. V., 45 j., alhier, zijnde op'29 Juni van het vorige jaar om een onverklaarbare reden aan het vechten gegaan. Ze hebben elkander by die gelegenheid geslagen, gestompt en bij het haar getrokken, en ze hebben in dezen strijd blijkbaar nog geen voldoening gevonden, want kort daarop hebben ze elkaar aange klaagd wegens mishandeling. In rad Flakkeesch betoogden de uiterlyk zoo statige vrouwen met haar deftige witte kappen hun vermeend recht. Mr. IJssel de Schepper zeide hun kort en goed dat die ruzie nu voorgoed uit moest zijn. De vrouwen beloofden tenslotte den strijd te zullen staken. De politierechter leg de ieder een boete van 40 op, te vervangen door 20 dagen hechtenis. OUDE TONGE. Donderdagnamiddag hoopt de naaivereeniging „Dorcas" haar gemaakte goederen, welke in het afgeloopen jaar zijn vervaardigd, voor de gemeente ten toon te|stel- len in de consistoriekamer, alwaar de gelegen heid zal bestaan zich als lid of als donateur op te geven. e vorige verd per >ellerijen le blazer et kluif- l>oot der erd ver tuk. ïziekver- ^lijnders rden op- Een stu- ivel van welver- iek. 'ier is te riolland- ngsboot lonneerd worden enheden De heeren J. van Peperstraten en A. Janse zijn Maandagmorgen naar Amerika vertrokken Zij, die lid wenschen te worden van het Christelijk mannenkoor alhier kunnen zich iederen Dinsdagavond opgeven als lid op de consistoriekamer. Door J. M. Kik is een vergoeding ont vangen van ƒ400 inzake zijn ongesteldheid in en door den militairen dienst verkregen. OOLTGENSPLAAT. Meldden we reeds, dat' op 22 Februari een vergadering zal worden ge houden in „Hotel Hobbel" op Dinsdag 27 Februari a.s. half zeven, zal wederom een Open bare Vergadering plaats hebben in Hotel Moel- ker van den Modernen en Christelijken land- arbeidersbond, gecombineerd. Als sprekers zullen optreden de heeren Portegies en Reits- ma, met het onderwerp: „De Loonactie." Volgens het programma belooft de uit voering der Zangvereeniging „Van Onge noegen Vrij" op Dinsdag 27 Februari des avond 7 uur in Hotel Hobbel belangrijk te zullen zijn. Tusschen de zangnummers opvoering van eenige tooneelstukjes. De timmermansknecht Ph. van Es had het ongeluk zoodanig met een beitel in zijn knie te steken, dat hij voorloopig verhinderd [net zijn zÜn werkzaamheden te verrichten. Dokters- yandaar hu'P werd dadelijk ingeroepen. HELLEVOETSLUIS. Voetbal. Zondag j.l. zijn geen voetbalwedstrijden gespeeld. Donder dagavond 22 dezer zal door de voetbalvereen. „Hellevoetsluis" wederom een feestacond wor den aangeboden met medewerking van ver schillende personen, leder die de vorige feest avond heeft bijgewoond zal zeker reeds bij voorbaat dezen avond met vreugde tegemoet ier ver- 52 H.L. er dezer pies uit- |oor deze even. kar, met hg 1923, 'het 14e |ijfd. de lijst namen de gar- dag ge- per- R Fiege. 790,— Boo,— ^00 d60, 550, 510, 430, 470, 200, ?20', 510, is v. d. rkocht zet aan oor de dag ge il. Door Herv. j ntfrans n voor en A. iet 14e it is de erichte •onden. |zal des Sstorie- worden BR1ELLE. Donderdagavond kwam de heer v. Ramhorst de Brielenaars weer eens verlus tigen op zijn bekende en onbekende liedjes. De zaal was geheel bezet, en allen die er ge weest zijn zullen dan ook wel genoten hebben daar het een zeldzame avond was. Door den heer F. Kasseien werden voor af leiding eenige vioolstukken gespeeld, begeleid door de piano door mevr. Feekes. Een welverdiend applaus viel hun dan ook ten deel. Er is besloten een onderaf deeling op te richten van de Algemeene vereeniging tot bevordering van den Volkszang. Sport. Wegens sneeuw en vorst zijn zoo wel voetbal- als korfbalwedstrijden afgelast. Door de tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" werd Zaterdag 1.1. haar 2e winter- uitvoering gegeven. Was bij de eerste maal de zaal slechts half bezet, nu was zij overvol en moesten er nog teruggestuurd worden. Als hoofdnummer was gekozen „De voddenraper van Parijs", drama in 8 bedrijven en een voor spel. Tevens werd nog een kluchtspel opge voerd „Mijn luitenant" wat de lachlust hevig opwekte. De stukken werden keurig opgevoerd en getuigden van goede leiding en studie. Omstreeks 1 uur begon het bal onder lei ding van den heer Philipse wat tot over drieën duurde. De vereeniging kan met genoegen terug zien op dezen avond. SPIJKENISSE De Politierechter veroor deelde Maandag jl. A. J. v. S. 20jaar,land bouwer alhier wegens mishandeling tot ƒ25 boete of 10 dagen hechtenis. HONGAARSCHE BRIEVEN. Geschiedenis is interessant, dat is nu een maal zoo. Een jongen van tien jaar zit met tintelende oogen te luisteren naar de ver halen over den 80-jarigen oorlog. Meent, dat-ie ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 21 FEBRUARI 192 3. In plaats van kaarten. Ondertrouwd; H. I. DE RUITER Arts. EN FIE HAM. Sommelsdijk. Utrecht, Obrechtstraat 13. 19 Februari 1923. HELLEVOETSLUIS is DONDERDAG 22 FEBRUARI a.s. in Hotel MEIJER dat de talons der 30ste, 31 ste, 32ste en 33ste Rotterdamsche Premieleening, welke zijn afgestempeld, kunnen gratis worden ingewisseld tegen een Obligatie der terwijl men met bijbetaling van f 6,20 een obligatie ontvangt der if []QH I(6f|(p[)0llW fllfit Cr!» OKsfp licht Sumatra Zandblad 4, 6. 6. 7 r to tv c» ik N.V. SALMS TABAK- en SIGARENFABRIEK !c Haarlem. op WOENSDAG 7 MAART 1923, des nam. ten 5'/, uur, te OOLT GENSPLAAT, (Langstraat), in Café „KROON", bjj veiling en afslag in een zitting, van: Egft Barsten, Kloven,Ruwe en schrale B§jf huid.ópnnqende lippen,V/mlen 1E9 handen en Winterteenen. Gebruik BIJ APOTHEKERS EN DROGISTEN. op VRIJDAG 23 FEBRUARI 1923, <le9 v.m. 10 uur, te NIEUWE TONGE, in polder „Battenoord" op de hof- ide van en ten verzoeke van den Heer H. SNEEP, van Notaris AKKERMAN. erg vaderlandsch-lievend is als-ie 't Wilhelmus op kan zeggen, ook al begrijpt hij er geen steek van, speelt oorlog en schiet de denkbeeldige Spanjolen één voor één keurig dood. Hij zit te gnuiven om Prins Maurits, die naar Nieuw- poort ging om weer terug te trekken zonder zijn doel bereikt te hebben, om Michiel de Ruyter, die de Engelsche vloot verwoestte, wat-ie hem nu niet meer zou lappen, en om Piet Hein, die de Zilvervloot van de vluchten de Spanjolen aftroggelde. Ja, ja, die geschie denis is interessant, vooral omdat ze zich her haalt. Als heden ten dage Philips II regeerde en Alva stuurde voor den lOden penning, dan kregen ze mogelijk grif beiden hun zin en één standbeeld op den koop toe, vooral als het om de belasting van tabak en gedistilleerd ging. Want vooral voor het laatste is het jammer dat de accijns is ingesteld. Nederland was nooit zoo groot als toen er plenty levenswater op de vloot was. Vermoedelijk had Piet Hein geen zilver-vloot gekregen zonder dit nuttige sap. Maar geschiedenis is nog interessanter om dien eersten tijd van den 80-jarigen oorlog eens na te gaan. Want hoe die toestand toen eigenlijk was, kunnen onze vaderlandslievende kinderen verder vertellen; als ze tenminste ons Wilhelmus kennen. Ik meen op een na de laat ste van de heele serie verzen kunnen we het volgende aantreffen: Trekking der Eerste Klasse zal plaats hebben De hoofdpremiën voor deze twee leeningen zijn U reeds geannonceerd. Geen concurreerende instelling die U zulke kansen en waarborgen geeft als Koopt of wisselt daarom nog onmiddellijk in bij kad. Sectie B no. 1336, gedeeltelijk. Uitstekend in te richten voor twee woonhuizen. Dadelijk te aanvaarden. Rotating der koopsom 15 April 1923. Ten verzoeke van de Diaconie Armen der Ned. Herv. Gemeente van Ooltgensplaat. Notaris AKKERMAN. I Dienst Mlddelharnis-Rotterdam v.v. aanvangende 2 Oct. 1922 tot nadere aankondiging. van MIDDELHARMS: Maandag en Dinsdag vm. 5. Overige dagenvm. 6.45 van ROTTERDAM: vanal 1 Februari 1923 tot nadere aankondiging Maandag en Dinsdag nra. 2.15 Overige dagennm. 3.15 Geen dienst op ZONDAGEN. DE DIRECTIE. Notaris AKKERMAN te Oolt gensplaat, is voornemens op DON DERDAG 8 MAART 1923, des voor middags 10 uur, te DIRKSLAND, op de Hofstede en ten verzoeke van den Heer L. BOSSCHIETER en verderen en Machinerieën. Firma HOLLEN &SPFE MIDDELHARNIS. Handel in Vraagt prijsopgaaf. De echte uit voorraad leverbaar bij Ieder vakman en ieder gebruiker roemt de onverbeterlijke kwaliteit en afwerking. [dwaashoofden; en niet alleen met keizers en kroonprinsen. Oorloof mijn arme schapen, Die zijt in grooten nood. Uw Herder zal niet slapèn, Al zijt gij nu verstrooid." 'k Geloof niet meer, dat dat op de Lagere School er ingepompt wordt, 't zal vermoedelijk niet, alleen omdat Holland nu niet meer ver strooid, in de beteekenis van uit elkander ge slagen is. En verder zal vermoedelijk onze Koningin nog wel een oogje toe doen 's nachts, al zal het andere naar het Roergebied gericht zijn, waar het allesbehalve pluis is. Geschiedenis is interessant, juist omdat het zich herhaalt. Als we een beetje verder gaan en dat beetje maar een paar honderd jaar ne men, krijgen we de Fransche Revolutie. Dit Fransche volk, door de hoogere heeren tot de grootste ellende gedreven, joeg ze weg. En de repetitie zien we in Rusland en voor een paar jaar ook in deze streken. De hooge heeren van toen, Robespierre en Danton zijn nu vervangen door Lenin en Trotsky, die wel een beetje handiger op het punt van revolutie moeten zijn, alleen niet zachtzinniger. In deze streken heeft Horthy den rommel er weer uitgegooid, alleen zweeft hier op deze aarde de heer Béla Kun nog met een hoofd rond. omdat de Hon gaarsche regeering hem niet te pakken kan krijgen; en dat hoofd zal ook wel verdwijnen als het zich binnen deze grenzen laat bewon deren. Daarna blijft ze interessant en eenig, alleen al om Napoléon, die heel Europa knechtte, maar in Rusland met de kous op den kop terug keerde. Uit het devies van de eeuwig-herhalen de geschiedenis, dachten alle generaals tweede Napoleons te zijn, wat den soldaten zuur opge broken is. En doorgaande krijg je 1814 met de volgende jaren, waarna Napoleon naar St. Helena ge transporteerd is, een voorbeeld dat ook wel eens navolging zou mogen vinden niet politieke Maar nu stap ik af van de geschiedenis, om dat er wat anders mee te handelen is. Wij kunnen heden Hongarije vergelijken met Holland in het jaar 1565. Alleen is er hier geen ondeugende koning, en geen Alva op komst. Doch wat ik hier bedoel is de nood die er in deze streken heerscht. Eigenlijk is het een soort mengsel met Frank rijk in 1790. Het eerste deel zijn de verloren gebieden. Ik schreef er reeds eens even over, van de brandende Fakkel en over de Ebredök. Het tweede gedeelte, waarmee het te verge lijken is, is dat van 1790. Hier heerscht momen teel groote ellende, en groote armoede naast rijkdom van een enkele. Wie die enkelen zijn wijd ik later over uit. Eerst moet het ingeluid worden. En dan moet er eerst nog eens even gesproken worden over de Ebredök. Want wie zijn dat? En nu wordt dat door een Ebredök eenvoudig opgelost door te zeggen: Iedere echte Hongaar. Dat is te kras, want velen gaan daar niet mee akkoord, met een soort terreur, dat die ver eeniging hier uitoefent. De Ebredök zijn ont staan naar aanleiding van de verloren gebie den en tegen het Communisme. Nu wil echter het toeval dat de communisten hier voorname lijk Joden waren, zoodat die het meest van deze partij te verduren hebben. En daarbij i treden die heeren niet zachtzinnig op. Zoo heeft b.v. die partij vorige maand een tooneel- uitvoering niet doen doorgaan door eenvoudig een knalfuif met revolvers te houden tijdens de voorstelling, alleen omdat een rijk Ameri- kaansch Israëliet dit theater heeft gekocht van de stad. En nu mogen het wel eenige minderwaardige elementen in de E. M. E. zijn geweest, te pas komen doet het niet. Ik schreef reeds dat de E. M. E. voor het terugwinnen van de verloren gebieden zijn. Iedere Hongaar is daar vóór. Dit is begrijpe-i lijk. Geen Hollander zou rusten als men Lim-1 burg en Brabant afpikte van ons, voor hij het terughad. Maar voor een staat als momen teel Hongarije is, is zij staatsgevaarlijk. In den loop van de vorige week sprak ik met een zeer ontwikkeld jonge Hongaar over deze quaestie. Eén die er niet mee accoord ging, met dat streven van de Ebredök. En samen hebben we een poosje zitten praten over dit punt, mede omdat het zeer verwant is met het Joden-vraagstuk in Hongarije. Want dit is een quaestie die zeer moeilijk zal op te lossen zijn, doordat de Joden hier het kapitaal in handen hebben. Hij noemde het streven van de Ebredök daarom al verkeerd, omdat ze tegen iederen Jood gekeerd zijn. Wij hebben hier, zei hij, goede Joden, menschen, op wie niets aan te merken is, die al jaren in Honga rije wonen die de Hongaarsche taal spreken en Hongaarsche zeden "hebben aangenomen. Kortom, menschen, die alleen in godsdienst met ons verschillen. Maar dan hebben we nog een tweede afdeeling, dat zijn de Joden uit Polen enz., die zich hier zijn komen vestigen. Die doen de Hongaarschen staat geen goed. Want een Franschman, die hier was, schreef in een Fransch dagblad, dat er geen volk isi waar zooveel weelde wordt tentoongespreid j als bij de Hongaren.. En dat was het werk van de Poolsche Joden, die hier al hun geld omzetten in opschik, en dan op het Corso tip pelen, die maken de Jodenhaat tegen zich. Hongarije is momenteel een arme staat, het heeft geen mijnen meer, geen fabrieken, niets; alles is het ontnomen. En nu zorgen die men schen dat Hongarije dóór blijft gaan voor een rijke natie, zoodat er misschien nog meer van geplukt zal worden. Indien de Hongaarsche Staat zich daartegen zou moeten wenden, zou ze de nieuwe joden tot slachtoffer moe ten nemen, niet de oud-Hongaarsche stam. i Uit de Ebredök is een tweede stam gespro-1 ten, de Facsisten, die hier een andere naam dragen. Hun streven is ook een groot Hongarije, maar zij laten de Joden met rust, voorloopig tenminste, Over die partij is nog zeer weinig te zeggen. Zij is nog niet opgetreden. De Ebredök denken werkelijk dat zij Hon garije kunnen vrijwerken. Maar zij hebben momenteel nog weinig steun van de arbeiders. Mochten ze echter doorgaan met hun doel, waar kans op is, daar de Ebredök-leider Iwan Héjjas denkt dat heel Hongarije achter hem staat, dan zijn de gevolgen niet te overzien. Want men mag dapper zijn, tegen een over macht die uitstekend gewapend is, is niets te beginnen. Verder wijst hier de toestand van 1790 ook streken momenteel. Gelukkig weten echter de arbeiders wat communisme is, zoo dat voor een communistische republiek geen sprake kan zijn. Hier heerscht groote werk loosheid, lage loonen (ƒ6 per week) de prijzen van kleeren en schoenen zijn dezelfde als in Holland, terwijl de levensmiddelen ongeveer ®/4 van de Hollandsche prijzen zijn. Er dreigen hier zware tijden. De staking van de meubelmakers is zeker, die van de kleer makers is er evenals die van de metaalarbei ders. De staking van de boekdrukkers wordt waarschijnlijk voorkomen door opslag van 20% alleen zal dit het gevolg hebben dat de volgende maand zich hetzelfde liedje zal herhalen; van dreigende staking en geen verschijnen van kranten. 1 De nood, die hier onder de arbeiders heerscht is nog grooter bij de intellectueelen, de ambte naars. Die verdienen nog ongeveer de helft van de arbeiders en waar het heen moet hier, is niet te zeggen. Oostenrijk heeft steun ge kregen van den Volkerenbond, maar voor Hongarije is het even noodzakelijk. Alleen rijst dan de vraag: Zou Hongarije niet gevaarlijk zijn voor de vrede, en zijn buren. En die vraag moet positief worden beantwoord. Want ten alle tijde zullen de Hongaren terug willen nemen de gebieden, zij zullen nooit rusten voor dc Hongaarsche staat weer aan de Karpathen grenst. En dat is het gevolg van de vrede van Trianon, die allesbehalve een vrede zal blij ken te zijn voor eeuwig, daar alles beslist was, voor dc Hongaarsche gedelegeerde daar waren, en met tegenzin van het volk der verloren gebieden. L' historie se répète, Wat volgt.? Boedapest, 15 Febr. 1923. J. B. Ondertrouwd: H. v. d. Wilt en M. A. Rit meester. Overleden: Leendert Hakker, 73 j..echtg. v. N. den Broeder. ZUIDLAND, van Jan. tot 10 Febr. Geboren: J cob z. v. A. v Gijzen en G Bos- schieter, Anna d. v. J. Jongejan en P. v. Gyzeu Dirk z v. D OeFijtereuG Hagenbeek, Willem z. v. J. Wolters en A. de Pijper. Pie erljed. v. A. Vingerling en M. van der Wacht Maria d v. G. Velthuizen en B. Weeda. BRIELLE van 9 tot 16 Febr. Geboren: Abraham z. v. C. v. d. Voordeeo W. tleymaos. De pauselijke tiara. Paus Pius XI is, gelflk men weet, eer hij lot deze waardigheid werd gekozen, aarts- oissehop van Milaan geweest De Milanee- zen hebben hem thans een driekroon aan geboden, welke een meesterstuk van edel smeedkunst is en een schat van kostbare steenen bevat. Het aantal tiara's in de schatkamers van het Vaticaan is zeer beperkt de meeste zijn gestolen, dan wel versmolten en die er zijn, pasten geen van alle om het hoofd van Zijne Heiligheid. Het geschenk was dus uiterst welkom. De Katholieken van het aarstbisdom Mi laan hebben bijna onmiddellijk na de paus keuze een inschrijving geopend voor het aanbieden van deze tiara en daarna de edel- steenen en andere kostbaarheden bijeenge bracht, welke zijn verwerkt in de driekroon, die symboliseert de drievoudige pauselijke machtjurisdictie, orde en magistratuur. Al hetgeen op of aan de tiara voorkomt, heeft z(jn beteekenis. Niet alleen is zij ont worpen naar klassiek model, maar ook de kleur van het goud is wonderschoon en vooral treffend is het hoofdmotief der ornemeutee- ring: de olijftak. Immers deze isdevredes- tiara. Er is slechts één „maar." Dit hoofddeksel van goud, paarlen en diamanten is ontzag lijk zwaar. Wie het ziet, zou het niet wil len of kunnen dragen. Doch dat is misschien óók een symbool. Sterker dan ijzer. Of ze vroeger ook goed werk maakten, zoo in den tijd der gilden, toen er nog vak lieden waren. Sir Frank Baines, onder wiens oppertoezicht het dak van Westminster Hall te Londen zal worden hersteld, heeft daar over eenige wel zeer verrassende mededee- lingen gedaan. Dat dak, dat is voltooid in 1899, is in de sedert verloopen 523 jaren slechts 18 duim (2.5 centimeter verzakt en het zou stellig zijn in elkaar gezakt, als het niet van den eersten oogenblik ware ge schraagd door balken van gewaterd eiken hout; het eenige materiaal, dat zulk een druk kan verdragen en verre is te verkiezen boven ijzer of staal. Er zijn altijd twijfelaars en betweters; doch met deze ononistootelijke feiten voor oogen— een dak, dat het ruim 500 jaren heeft uitgehouden- valt er niet veel in te brengen tegen de verzekering van den wel zeer deskundige. Een vergiftigingsmysteriu. Te Newport is dezer dagen de vrouw van een slager gestorven, Mrs. Jennie Morgan, genaamd De dokter weigerde na"haar dood het vereischte bewijs van overlijden af te geven. Daarop wer den van rechtswege eenige organen uit het lichaam van de overleden vrouw genomen, ten einde scheikundig te worden onderzocht. Uit dit onderzoek bleek, dat de dood een gevolg was van vergiftiging. De recherche is thans druk bezig na te gaan hoe het vergift in het lichaam van de vrouw is gekomen. Tot dusver zijn haar pogingen niet met succes bekroond. Zij heeft de door den ge neesheer, die de vrouw tijdens haar ziekte be handelde, voorgeschreven'recepten onderzocht, terwijl voorts een aantal flesschen met restan ten van medicijnen in beslag is genomen. Uit de recepten bleek dat de dokter nooit medi cijnen die arsenicum moesten bevatten, heeft voorgeschreven. Omtrent het verloop der ziekte van de over ledene wordt door de Daily Chronicle" mede gedeeld, dat men ongeveer'half December j.l. den huisdokter bij dé zieke liet roepen. Deze arts was echter niet thuis en daar medische hulp dringend noodzakelijk was, werd een an deren arts geroepen, n.l. dr. Alfred Arthur, die vlak bij den slagerswinkel woont. Nadat deze de patiënte had onderzocht, stel de hij vast, dat zij aan maagontsteking leed. Naderhand klaagde de zieke over pijnen. Lang zamerhand verstijfden haar ledematen en ten slotte trad algeheele verlamming in. Wegens de gevaarlijke wending die de ziekte nam'achtte dr. Arthur het raadzaam een specialist te raad plegen. Ook deze, dr. Crinks, kon de snelle op eenvolging der ziekteverschijnselen niet ver klaren. Op 22 Januari j.l. 'stierf de'vrouw. EEN MILLIOENEN-ZWENDELAAR GEAR RESTEERD. BERLIJN, 13 Febr. (Telefoon) Het is aan de Berlijnsche politie gelukt, den koop man Walter Restig, in een hotel te arres teeren. Restig is een uit Parijs gevluchte millióenen-zwendelaar, die als hoofd van een filiaal eener groote instelling te Amsterdam, te Parijs 40 millioen mark verduisterd, che ques tot een nog grooter bedrag vervalscht en het geld geind heeft en vervolgens over de grens door het bezette gebied "naar het onbezette gedeelte van Duitschland gevlucht is. Een medisch wereldwonder. Dezer dagen heeft te Berlijn een oud-soldaat wegens verduistering van geiden terechtge staan. Bij de behandeling van deze zaak bleek, dat de man een slachtoffer van den oorlog is. Als soldaat kreeg hij een schot in het hart op het oogenblik, dat dit orgaan juist samentrok. De kogel zit nog steeds op dezelfde plaats en maakt de samentrekkende en uitzettende be wegingen van het hart mede. Een deskundige verklaarde ter terechtzitting dat, indien liet schot slechts een halve seconde later was gekomen, de dood onmiddellijk zou zijn ingetreden.

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 3