TWEEDE BLAD ONZE EILANDEN No. 30. 17 Fèbr. 1923 Plaatselijk Nieuws. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 17 FEBRUARI 1923. 5 M1DDELHARN1S. Donderdagavond 22 de- zer zal in de Geref. kerk voor de Geref. Jonge- lingsvereeniging „Psalm 119:9" optreden cis. Van den Berg uit Feijenoord. Te IJmuiden zijn van de beugvisscherij binnengekomen de sloepen M.D. 11 „Oranje Nassau", schipper D. Koster, met 870; M.A. 42 „Albatros", schipper C. Koster met ƒ315 en M.A. 57 „Nely" schipper Abr. Jongejan, ntet 730 besomming. Terwijl Dinsdagavond van de firma K. Vermaas Zonen een wagen stukgoed van de boot naar het pahkuis werd vervoerd, gleed een groot gedeelte, juist, met het oprijden van de Kaai, van den wagen zoodat de Kaai als met pakken bezaaid lag. Het werd opgemerkt doordat een pak voor het wiel terecht was ge komen, waardoor de wagen niet in de gewensch te richting kon worden gestuurd. Zonder onge lukken liep dit gelukkig af; alleen eenige schade aan het stukgoed. De volgende lotelingen zijn ter inlijving opgeroepen tegen Vrijdag 16 Maart a.s.A. Baart, A. Bedeaux, L. van Groningen, J. Klink, L. Koster, D. Krijger, W. de Mooij, A. L. van Noord en J. Vroègindeweij. In de zaal van den heer Van Gent heeft deze week een vergadering plaats gehad, ten einde een kiesvereeniging op te richten, vrij van alle politieke kleur. Uit de aanwezigen is een Commissie gevormd, bestaande uit de heeren: M. G. Born, J. van Heest, J. Kern, C. v. d. Meide, J. Slis, J. Timmers en R. v. d. Valk. De heer J. Gouswaart heeft zijn woning aan het Visschersdijk ondershands verkocht aan den heer L. van der Baan te Heenvliet. De collecte voor het Militair Tehuis, ge houden tijdens de*spreekbeurt van ds. Jansen in de Geref. Kerk heeft ƒ34,25 opgebracht. Werkloozen-statistiek. Opgave van het aantal ingeschreven werkzoekenden, gerang schikt naar de beroepen op Donderdag 15 Febr. 1923. Landarbeiders 87; Opperlieden 3; Beton werkers 5; Metselaars 4; Timmerlieden 3; Schilders 2; Diepzee-visschers 10; Haven arbeiders 8; Chauffeurs 1; Letterzetters 7; Boekbinders 1Schippersknechts 2; Stoker 1 Stoffeerder 1Matroos (koopvaardij) 2. Totaal 137. Centr. Veiling te Middelharnis op Donderdag 15 Februari 1923. Roodekool 2,80 per 100 stuk. Savoyekool 2 50 tot 2,90 per 100 stuks. Spruitkool 5,— tot 6,40 per 100 kg Appelen (Campagners) ƒ4,— tot 7,90 per 100 kg, Appelen (Goudreinetten) 9,10 tot 10,90 per 100 kg. Zoete Appelen ƒ8,— tot ƒ8,40 per 100 kg. Kipeieren f 5,90 tot 6,40 per 100 st. Eendeneieren ƒ6— p. 100 st. Eieren. Aanvoer 3614 stuks. SOMMELSDIJK. Door den heer G. v. d. Laan is onderhands aangekocht van den heer J. Spee alhier een blok van 6 huizen, de z.g. „Tienazen". Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente alhier, hebben bekend gemaakt dat de reke ning over 1922 en de begrooting over 1923 voor hun administratie van 12 ifm. 17 Fe bruari 1923 van des morgens 9 tot 12 uur voor stemgerechtigde leden in de consistoriekamer ter inzage ligt. Op Zondag 25 Febr. des morgens 10 uur, hoopt voor de Vrijzinnig Hervormden op te treden Ds. M. v. d. Vegte, Doopsgez pred. te den Haag, in de zaal van den heer Van Leeuwen aan den Langenweg alhier. Op de op 14 Febr. 1923 alhier gehouden veiling van landerijen, behoorende tot de na latenschap van Mr. Pape, is als volgt ingezet: Koop. Inzetters. Per Gemet. Totaal 1. M. Born G.Lz. 330,— 330, 2. J. C. Born 840,— 3466,— 3. H. Sneep 850,— 3913, 4. M. Bom G.Lz. 850,3961, 5. K. Joppe 960,4462, 6. G. L. Born Mz. 990,— 2350,— 7. C. Lodder 850,— 2136, 8. C. van Oorschot 840,2206, 9. J. v. Schouwen Jz. 680,1983, 10. J. C. Born. 760,— 3686,— U. G. Joppe Iz. 750,— 2820,— 12. idem600,— 3334,— 13. Jb. Slis J.Az. 600,— 3430,— 14. C. Joppe Gz.. 850,— 2051,— 15. C. Snijder 610,— 2739,— 16. G. Bom Mz. h 560,— 1441, 17. C. Snijder 630',— 397L— IB. G. Born Mz. 630,— 1772, 19. W. Hagens 660,1217] 20. idem550,"t 71 21. idem550,680' 22. H. Sneep n 640,3136, 23. K. Joppe 610,3005, 24. D. D. Kastelein 460,— 1437,— 25. J. C. Born 500,— 2540,— 26. J. v. Dreunen 510,1430, 27. P. v. d. Sluijs Az. 600,— 1196,— I. C. Born. 520,— 1064,— I. L. Gouswaart 530,1092, 30. dezelfde 31. C. Hoogzand 32. J. C. Born 33. G. Bom Mz. 34. J. van Es 35. A. Born G.Lz. 36. J. van Es 37. dezelfde 38. J. C. Born 39. J. van Es 40. C. Snijder 41. I. Born 42. J. Joppe Gz. 43. L. Braber 44. J. van Es 45. dezelfde 46. P. Kastelein 47. K. Joppe 48. W. J. Nijgh 49. H. Sneep 50. C. Snijder 51. A. Holleman 52. L. Huizer 53. D. D. Kastelein 54. C. Snijder 55. P. Kastelein 56. M. Born G.Lz. 555,— 1434, 560, 1850, 540, 1742, 560, 1671,— 620,— 1924,— 580,— 4054,— 600,— 2352,— 610, 2371,— 620, 2773,— 680, 5150, 720, 5453,— 750, 3098,— 740, 2842,— 740,— 3759,— 750,— 4230,— 740,— 6426, 780,— 1994,— 740,— 3096,— 720,— 4860,— 745,— 2694,— 520,— 1947, 570,— 2286, 550,— 2086, 545,— 1888, 580,— 2813, 800,— 2197, 770,— 2346,— Totaal 146891,- DIRKSLAND. In de plaats van de heer P. de Groot is door het bestuur der Algem. uitwate ring en het bestuur van Polder „Dirksland e.a." als opzichter benoemd de heer J. Knets, van Roermond. .A.s. Maandag 5 uur zal op de mestvaalt aan de Philipshoofjesweg de verkoop plaats hebben van de aanwezige straatmest, in tien perceelen. Omdat zij de misdaad begaan hadden om Nieuwjaar te wenschen, zijn twee oudjes uit het gesticht der diakonie gestraft geweest met 4 weken kaïnerarrest en inhouding van hun maandsalaris van 50 cent. De muziekvereeniging „Amicitia" en de Gemengde Zangvereeniging „Excelsior" heb ben ingeschreven voor het te houden concours te Dinteloord op Hemelvaartsdag (10 Mei.) De zangvereeniging „Concordia" gaf Dinsdagavond onder leiding van den heer M. v. d. Wekke een uitvoering in het Gymnastiek lokaal der Openb. School. Te 7 uur opende de voorzitter, de heer L. Brooshoofd met een woord van welkom den aanwezigen en hoopte dat, trots veel moeite, dezen avond zou slagen. De keurig versierde zaal maakte een gezelli gen indruk en ook het tooneel had een verande ring ten goede ondergaan. Het eerste lied werd eenigszins onvast ge zongen en was bij het tweede lied merkbaar, dat de zangers hun zenuwen overwonnen had den. Het bleek ons dat met ernst was gestu deerd al waren ons inziens de meeste nummers te zwaar voor deze jonge vereeniging. De maat was in alle opzichten goed en onder de bassen zijn zangers die gehoord mogen worden. Het meerendeel' der tenoren beschikten niet over een goed stemgeluid en wij meenen te moeten opmerken dat de hooge tonen gezongen moe ten worden en niet geschreeuwd. De eenvoudige liederen werden goed ge zongen en was het ensemble dikwerf zeer goed. De muzikale voordracht „Vergiffenis" werd door W. v. d. Wekke mooi gezongen en ook de begeleiding op de piano door den heer Matheijer was in de puntjes. De vioolbegeleiding had had beter achterwege kunnen blijven daar, vermoedelijk door de warme atmosfeer, de snaren der viool ontspanden en dus valsch klonken. De tooneelstukjes werden goed opgevoerd en waren vooral de heeren Knops als Zuur en Jac. Matsinger als Boer Bloemkool, onver beterlijk. Er werd dan ook smakelijk om ge lachen. Het stukje „de Kamer met 2 bedden" werden door Knops en de Berg zeer goed opge voerd. Alles bij elkander was het een gezelligen avond en het publiek gaf door applaus blijk van tevredenheid. Jammer, dat de voorzitter de aanwezigen tot stilte moest manen en dreigde hij zelfs met verwijdering der schuldigen. Aan het slot kon de voorzitter constateeren dat de avond geslaagd mocht heeten en dankte den Burgemeester voor de toestemming om het programma te mogen afwerken. Tevens dankte hij den heer Matheijer voor zijn piano spel tijdens de pauzen en den heer Poortvliet voor het grimeeren der tooneelisten. Met een „Wel te rusten" sloot hij de bijeenkomst, welke bezocht was door 240 betalende bezoe kers. GOEREREEDE. Bij den voorzitter der Ned. Herv. Kerk ligt de Diaconierekening gedurende 8 dagen ter inzage. De heeren T. Lodder en P. v. d. Wende zijn herkozen tot voorzitter en secretaris van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. De koopman S. Poortvliet van Ouddorp liacT Donderdagavond door de duisternis mis leid, tusschen Ouddorp en Goedereede het ongeluk met kar bespannen met een jonge hit in een sloot terecht te komen. Na ruim een uur zwoegens gelukte het hem met behulp van eenige heeren alles op het droge te krijgen. Met belangrijke schade aan de wagen liep het ffhgeval af. OURDORP. De collecte, gehouden in de Ger. Kerk ten bate van het Mil. Tehuis heeft 72,30 opgebracht. Op de vergadering van het musschen- gitlde is besloten om tot 1 Mei 4 centen voor een musch te betalen en voor de zomermaanden 2 cent per stuk. Door de leden van de nieuwe beurtveer- onderneming is e.en Landbouwvereeniging op gericht. Reeds is al een bestuur benoemd. NIEUWE-TONGE. Gedurende het jaar 1922 hebben in deze gemeente 297 huisslachtingen plaats gehad. De heeren K. Breur, A. Holleman en J. G. Knops zullen den kolenverkoop voort blijven zetten. OUDE-TONGE. Door den heer Abr. v. d. Tol is aangekocht van C. Snijder Pzn. de woning en schuur, bewoond door J. Hartog Azn. De prijs van het vleesch spek is verlaagd met 5 cent per pond. Bij de Wed. P. W. van Vugt is een paard dood in den stal gevonden. Het vleesch is afgekeurd en in den grond gestópt. Bij P. Snijder ontstond begin van brand in de schoorsteen. Men wist het spoedig te blusschen. De huizen op de Kaai van I. de Winter zijn afgemijnd door M. Kievit voor ƒ1250 en op den Molendijk door C. Snijder voor ƒ2400. De christelijke naaivereeniging „Dorkas" hoopt Donderdagavond 22 dezer haar jaar feest te vieren. Bij gelegenheid daarvan zul len de gemaakte kleedingstukken onder de armen worden verdeeld. Maandag 19 Febr. a.s. vertrekken An dreas Janze en Johannes van Peperstraten van hier met het s.s. „Rijndam" naar Fresno, in den staat Californië (U.S.A.) Bij G. Mijs is ook een paard dood in stal gevonden en in den grond gestopt. Wat een strop! Verleden week werd al hier een geldkistje in de haven gevonden. Men vermoedde dat het van diefstal afkomstig was. Bij onderzoek bleek dan ook dat bij G. Zweerus ingebroken was. Het kistje bevatte ook stukken ten name van Zwweerus, doch geen geld. Vermoedelijk heeft de dader toen hij geen geld vond het kistje in de haven ge worpen. OOLTGENSPLAAT. Wij vernemen, dat zeer binnenkort voor de afdeeling S.D.A.P. alhier een verkiezingsrede zal worden gehouden door Mevrouw De Bie-Tiemens van Overschie. Voor de nationale militie lichting 1924 zijn 32 personen ingeschreven. Dinsdagavond trad de heer Portegies op voor den Modernen Landarbeidersbond, met het onderwerp: „Wat blijft er voor de arbeiders over?" De zaal was stampvol. Besproken werd het loonaanbod der werkgevers, dat een zeer aan zienlijke loonsvermindering inhield en ver lenging van den arbeidsdag. Het aanbod werd verworpen. Een zestal nieuwe leden traden toe. De moderne en christelijke landarbeiders organisaties werden gecombineerd. Men kreeg den indruk, dat zonder nieuwe aanbiedingen der werkgevers, strijd gewenscht werd. Op 22 Februari wederom ledenvergadering. Daarin zal men zijn in te nemen standpunt bepalen. DEN BOMMEL. Voor de lichting 1924 der Nat. Militie zijn hier 18 personen ingeschre- RAADSVERSLAG. Wegens ongesteldheid van den Burgemees ter fungeert de oudste wethouder, de heer Borgdorff als voorzitter. Na opening der vergadering worden de no tulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen Stukken: a. Schrijven van H.H. Ged. Staten, waarbij de gemeente-begrooting dienst 1923 wordt goedgekeurd. b. Schrijven van de Comm. van toezicht op de Gasgabriek Oost Flakkee, houdende mededeeling, dat door Ged. Staten is goed gekeurd het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening voor uitbreiding der gemeenschap pelijke gasfabriek. c. Verslag van de Commissie tot wering v. schoolverzuim Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. d. Schrijven van den raad der gemeente Ze venhuizen om adhaesie te betuigen aan het protest, te richten aan den Min. van Financiën, betreffende de classificatie der gemeenten voor de regeling der jaarwedden voor de rijksambte naren, daar het leven ten plattelande niet goed- kooper is dan in de steden. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. e. Schrijven van Jacob den Braber, verzoe kende zijn salaris voor de betrekking van lan taarnopsteker voor het Westhavenhoofd te verhoogen. Na bespreking wordt besloten, de jaarwedde op het oude peil te houden, daar een bedrag van 52 gulden voldeonde wordt geacht. Schrijven van het hoofdbestuur der Z. Holl. vereeniging „het Groene Kruis", behel zende een verzoek om tot den ontsmettings- dienst toe te treden, en om, zoolang zulks noodig is, een bijdrage te verleenen tot een maximum van cent per inwoner per jaar. Wordt bestoten dit bedrag toe te staan. g. Een adres van den Ned. Chr. Landarbei ders bond afd. Den Bommel, behelzende het verzoek, een gemeentelijke steunregeling in te voeren voor uitgetrokken landarbeiders. De voorz. vraagt den heer Hermans om toe lichting. De heer Jongeling stelt voor dit adres eerst te bespreken in de wethoudersvergadering en acht het beter, de drie uitgetrokkenen in aanmerking te doen komen voor werkver schaffing. Aldus wordt goedgevonden. Schrijven van H. van Dijk omtrent huur- vermindering van zijn woning in het Tuindorp. Daar de huur definitief door den Minister is vastgesteld, wordt besloten, hierop afwijzend te beschikken. Zonder hoofdelijke stemming wordt beslo pen tot wijziging der begrooting dienst 1922. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, een tijdelijke kasgeldleening aan te gaan van 5000 gulden, teneinde in de behoefte aan kasgeld te voorzien. Benoeming leden stembureau voor Prov. Staten en Gentraad. Hoofdstembureau in 't dorp. Voorzitter de Burgemeester, leden de heeren Mast en Hermans, pl.verv. leden de heeren A. Donkersloot, W. J. Rosmolen, J. Mijs en P. G. Jacobs. Plaatsvervangend voorz. Borgdorff. Stembureau Zuidzij: Voorz. de heer Jonge ling. leden L. C. de Wit en M. L. Ceulenians. Plaatsvervangende leden: L. den Braber, J. Kardux, Th. J. Segers en P. Jacobs. Benoeming lid comm. tot wering van school verzuim. Uit dubbeltal H. v. GentA. Mijs wordt met algemeene stemmen herbenoemd de heer H. van Gent. Bespreking van het raadsbesluit tot den bouw van een rijksveldwachterswoning. De voorz. vraagt of de raad blijft bij het besluit om te bouwen. Na bespreking stelt de heer Mast voor, het besluit tot bouwen aan te hou den tot de eerstvolgende vergadering, waarin dan een vast besluit moet genomen worden. Hierna vraagt de voorz. of de gratificatie aan den rijksveldwachter over 1922 nog kan worden uitbetaald. Dit wordt goedgevonden en nu komt aan de orde begrinting der wegen. De heer Jongeling stelt voor om de wegen, waarop veel wordt gereden, te begrinten met keislag. en dien waarop weinig wordt gereden met grint terwijl de heer Mast het goed acht, om te laten inschrijven op monsters keislag. Besloten wordt de wegen te begrinten met keilsag. Hierna wordt de vergadering gesloten. STAD AAN'T HARING VLIET. Tot leden van het stembureau voor de Prov. Staten z\jn alhier gekozen de heeren M. H. van Paasse en Johs. van Sprang, en tot leden van het stembureau voor den Gemeenteraad de heeren J. C. Elvé en L. Braber JLz. Tot verharding van den toegang tot het gemeentelijk bouwtenein zijn gebruikt 260 M.s koolasch. Door den Raad dezer gemeente is een subsidie verleend van 300 gulden aan de N. V. Bommelsche stoombootdienst. Over eenige dagen hoopt Drv. Gelder van Nieuwe Tonge voor de vereeniging het Groene Kruis alhier een lezing met licht beelden te houden over een medisch onder werp. Bij gebreke aan orders voor de alhier wonende kooplieden, worden de aardappelen door tusschenkomst van commissionnairs van elders naar Spanje getransporteerd. Tot leden van het bestuur der Chris telijke school alhier zijn herkozen de heeren A. J. van Rumpt en A. Koppenaal en tot lid van de commissie van Toezicht gekozen de heer D. Vogelaar. HELLEVOETSLUIS. De netto-opbrengst van de Bazar voor de Gereformeerde Kerk be droeg circa ƒ1850,Het Dames-Comité kan zeker ntet genoegen hierop terugzien. Voetbal. Te spelen voetbalwedstrijden op Zondag a.s.: Hellevoetsluis 1O. V. V. 1. Hellevoetsluis 4Zwaluwen 3. Donderdagavond j.I. vergaderde hier de Jongelingsvereeniging op Gereformeerden Grondslag „Calvijn" in de nieuwe Gerefor meerde Kerk alhier. Na opening met psalm en gebed hield de voorzitter van de vereeni ging, de heer Gastelaars, een kort openings woord, waarin hij allen welkom heette, de Kerkeraad dank zei voor het afstaan van het Kerkgebouw en den spreker voor het gevolg geven aan het verzoek der vereeniging om hier te willen spreken. Hierna komt Ds. Meyster aan het woord met zijn onderwerp: „De Nieuwe Mensch". In het eerste gedeelte van zijn rede wijst hij er op, dat allen en vooral ook de jeugd de aan dacht zal moeten wijden aan den mensch van dezen tijd. Hij typeert sterk de gcdachtengang van de niet-in-God-geloovenden vóór het uit breken van den wereldoorlog, welke voorname lijk bestond uit bogen op de grootheid die den mensch reeds had bereikt en hoe deze steeds grooter zou worden. Na den oorlog is dit anders geworden, thans wordt door de ongeloovigen meer en meer erkend, dat dit nienschdom een mislukking is, waarvan niets meer valt te ver wachten, maar wordt de hoop gevestigd op den mensch der toekomst .Spr. haalt verschillende stukken van schrijvers en dichters aan, die van dit stelsel gewag maken en waarvan som mige zelfs zoo ver gaan, dat zij het toejuichen te zullen sterven, teneinde plaats te kunnen maken voor beteren. Hij schildert dan den mensch der toekomst, zooals deze door moder ne schrijvers wordt voorgesteld en wijst hier bij vooral op het huldigen van de z.g. vrije liefde en de Centrale arbeidsbemiddeling. Tot slot merkt hij niet zonder ironie op, dat de Bolsjewieken worden verheven tot schimmen van den neuwe menschheid. Nadat psalm 36 vers 1 en 5 door allen ge zongen zijn, vervolgt de spreker op de licht en schaduwzijden van de genoemde opvatting. Z.i. is de lichtzijde van dit verschijnsel, dat de menschen ook na den oorlog niet zijn gaan stilzitten, maar voortgaan met het zoeken jiaar den ideaal-staat; de schaduwzijde is, dat zij dit niet willen met God's hulp, maar door eigen veredeling, door evolutie en anderen zelfs door revolutie. Daar in beide gevallen de Godsdienst ernstig gevaar loopt wekt hij allen op zich hecht aaneen te sluiten, ook in de vereenigingen voor de jeugd. Na het zingen van psalm 89 sluit spr met gebed deze vergadering. NIEUW-HELVOET. Burg. en Weth. maken bekend, dat er Zaterdagmiddag half drie een Openbare Raadsvergadering zal worden ge houden. Bij het aanmaken van de kachel ontstond hedenmorgen bij den landarbeider de P. in het dorp een schoorsteenbrand. Doordat het onheil spoedig werd bemerkt is de brand in den aanvang gestuit, zoodat de bewoners er met slechts geringe schade afgekomen zijn. Alhier is een begin gemaakt met den strijd tegen de Malariamug. Schuren en huizen wor den afgezocht om de verblijfplaatsen van de muggen te vinden. De beesten worden met een vloeistof bespoten, waarna ze sterven. We zullen nu ook maar hopen, dat de talrijke modderslooten in de gemeente gedempt wor den, opdat de Nieuwhelvoeters eindelijk van de Malariaplaag worden verlost. Woensdagavond gaf de Sociëteit „Har monie" een uitmiuntend geslaagde utvoering voor leden en genoodigden. De heer Tieman van Hellevoetsluis declameerde het drama: „Onverwoestbaar". Zooals altijd was zijn voor dracht ook hier schitterend. Na dde pauze werd door de Tooneelclub „Thalia" het blij spel „Leugens" opgevoerd. Ook dit viel zeer in den smaak. Door het bestuur van „Harmonie werd aan de damesleden van „Thalia" een bouquet aangeboden. Waar de avond bedoeld was als propaganda voor „Harmonie" mag deze als geslaagd be schouwd worden. ROCKANJE. Onder leiding van den heer L. Goudswaard had hedenavond 5 Febr. half 7 uur een samenkomst plaats van leden van de verleden jaar hier opgerichte vereeni ging „Rockanjes Gemeentebelang en belang stellenden. De secretaris de heer L. Trouw licht te voor de niet-leden toe, wat de oorzaak was van het oprichten van deze kiesvereeniging, waarna hij aan de hand van het reglement aan gaf het democratische beginsel waarop de candidaatstelling van deze vereeniging rust. Burgemeester Rambonnet zette uiteen de jongste wijzigingen in de Kieswet en beval het toetreden tot de vereeniging in groote getale, wijl de invloed van kleine groepen bij verkiezingen tot nul is gereduceerd. Na het toetreden van nieuwe leden had de ledenver gadering plaats en gaf Burgemeester Rambon net nog tal van wenken voor de a.s. gemeente raadsverkiezing uit een tactisch oogpunt Ten slotte werd bepaald dat het opgeven van namen voor het samenstellen van de groslijst vóór den 16en Maart bij den secretaris noodig is. Nog werd in de plaats van dMr. Rambonnet die als bestuurslid wegens drukke werkzaam heden bedankte, de heer H. Olie gekozen en toen als voorzitter de heer L. Goudswaard. Naar wij vernemen gaf Rockanjes Var- kensvereeniging twee gezellige feestavonden; den eenen avond voor leden den Zaterdag avond voor niet-leden. Maakte verleden jaar de fotograafdeheer Theodoor J. van der Steeg zich verdienstelijk door zijn fraaie foto's van Rockanjes strand, duin- en polderland, de ansichten die wij daarvan zagen zijn ook bijzonder mooi. De heer J. Lugtenburg a. d. Kippendijk alhier gaf ons verleden jaar te zien een mees terstuk van knutselwerk; een prachtschip, thans kregen wij te zien een foto van een mini atuur villa door hem in vrijen tijd gemaakt, die zeer zeker veler bewondering zal wekken. De leeuwerik zingt reeds uit den treure in Rockanjes duin en bij den heer Jb. Looij, warmoezier in Bosduin, bloeien reeds de besse- boomen. De politierechter te Rotterdam veroor deelde Vrijdag jl. H. L 39 jaar, landbouwer en J. R huisvrouw van H L 44 jaar beiden wonende alhier wegens eenvoudige beleedi- ging, ieder tot ƒ10 boete of 5 dagen hech tenis. SCHETSEN VAN WILLEM BROEKHUIJS. De heer Broekhuijs, dim wij zonder aarzelen den meest bekenden en meest populairen man van ons land durven noemen, was, naar men weet Prac- tizijnte Rotterdam. Hij genoot als zoodanig een bekendheid, die ook beruchtheid moest worden ge noemd. Men wist, dat hij alles aandurfde m voor niemand op zij ging en dat hij meermalm gevaar liep door zijn cliënten te redden. Dezer dagen zijn bij Van Staal en Co. uitgegeven een bundeltje schctsai door Broekhuijs zelf tc boek gesteld onder den titel Herinneringen Wij verkregen toestemming er enkele van te druk ken en wij twijfelen niet of onze lezers zullen, hoe zij overigens ook over den schrijver mogen oor deel en, er met belangstelling kennis van nemen. Bovendien leert men er den mensch Broekhuijs beter door kennen door velerlei verhalendie voor een groot deel geheel verzonnen zijn en hem alleen worden toegeschreven. 1. GRETA. DOOR W. H. BROEKHUIJS. Ze was altijd zoo geheel anders geweest dan de anderen. Op school al had de eenvoudige dorps onderwijzer haar met zekere onderscheiding be jegend. Vlug van begrip was Greta, het oudste dochtertje van een klein schildersbaasje steeds no. 1 van haar klasse. Wanneer aan 't eind der maand de cijfers door „het hoofd der school" werden voorgelezen, dan waren 't allemaal acht-

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 5