TWEEDE BLAD ONZE EILANDEN No. 26. 3 Febr. 1923 Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Stukken. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 3 FEBRUARI 1923. 5 MlDDKLliAItNIS. Donderdag 6 Februari a.s. 12 uur zal in het Poolsch Koffiehuis, Beursplein Rotterdam, vergadering gehouden worden van de Afd. Zuid-Holland voor het Ned. Trekpaarden Stamboek. Na afloop der vergadering, van 2.80-3.80 uur, zal een gratis vertooning gegeven wor- -den van een bekende paardenfilm van de tentoonstellingen te 's-Gravenhage, Middel burg en Axel, in de bioscoop Oostertheater, hoek St. Jansstr. en Hoogstr. Leden kunnen voor hun dames en andere introducte's gratis kaarten krijgen ter vergadering. Voornoemd, Afd. Secr., H. M. P. HAGEN. Verkeerscijfers Postchèqne- en Girodienst. Aan het postkantoor Middelharnis en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Jan. 1923 gestort op postrekeningen ƒ349 094,565; uitbetaald wegens chèques ƒ105.200,435. Op de postrekeningen van dit postkantoor werd bijgeschreven: a. wegens stortingen ƒ168.878,94; b. wegens overschrijvingen ƒ144.967,035. Afgeschreven a. wegens overschrijvingen ƒ233.869,185; b. wegens chèques ƒ114.515,25. Aantal rekeninghouders op dit kantoor op het einde der maand 152. Gedurende de maand Februari ligt op 1 de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage de alphabethische lijst van eige-1 naars of beheerders van ter keuring aan te bieden paarden, volgens het Inkwartierings- besluit. Te IJmuiden zyn van de beugvisscherij binnengekomen de vischsloepen M.A. 42 „Albatros" schipper C; Koster met ƒ1240; M.A. 54 „Toos" schipper H. Groen met ƒ880 M.A. 55 „Maap" schipper M. Langbroek met 860 besomming. Doordat bij het inspannen het gebit buiten den bek geraakt was, sloeg Woensdag van den landbouwer G. K. een paard op hol, bespannen voor een 4-wielige wagen. De voerman kon het dier niet in bedwan; houden en ging het de Voorstraat af, tot het beest tegen het gemeentehuis liep. Paard en wagen sloegen om zoodat de inzittenden op de straat terecht kwamen. Wonder boven wonder liep dit ongeval met eenige materi- eele schade af. Dinsdag 6 Februari 'sav. 7 uur, zal in het koor der Ned. Herv. kerk vergadering worden gehouden der kerkelijke kiesveree- niging „Calvijn" waar o. m. zal besproken worden over de te vervullen vacature-beur ten der ringpredikanten in de Ned. Herv. kerk alhier. Werkloozen-statistiek. Opgave van het aantal ingeschreven werkloozen,gerangschikt naar de beroepen op Donderdag 1 Februari 1923: Zeevisschers 11; Opperlieden 3Tim merïiederi 4Land-arbeiders 55Betonwer kers 5; Haven-arbeiders 6; Letterzetters 7; Matroos (groote vaart) 2Schippersknecht (binnenvaart) 2; Schilders 6; Metselaars 6; Chauffeur 1Boekbinder 1Stoker 1Stof- eerder 1. Totaal 111. Centr. Veiling te Middelliarnis op Donderdag 1 Februari 1923. Savoyekool ƒ5 40 tot 7,— per 100 stuks. Spruitkool 5,60 tot 10, - per 100 kg. Appelen (Goudreinetten) 13,70 tot 14,— per 100 kg. Zoete Appelen 11,70 tot 12,70 per 100 kg. Appelen (Reinet d'or) ƒ7,20 per 100 kg. Kipeieren 7,- tot 7,60 per 100 st. Eieren. Aanvoer 5172 stuks. Mej. A. SONNEVELD JUBILEERT. Donderdag 1 Februari was het 25 jaar ge leden dat zij als hoofd der Bewaarschool al hier in functie trad. Dat zoo'n dag voor haar niet onopgemerkt voorbij zou gaan, was als vanzelfsprekend. Deze dag moest voor haarJ:ot een onvergete lijke worden gemaakt. Omstreeks half elf kreeg de huldiging meer een officieel karakter, doordat onze Burge meester namens den raad, vergezeld door zijn echtgenoote, het jubileerende hoofd te haren huis kwam bezoeken. Onze Burgemeester sprak haar toe als volgt: Geachte Mej. Sonneveld, Het zij mij vergund als Hoofd der Gemeen te U op dezen dag, den dag waarop lf Uw 25- jarig jubileum viert, mede namens den ge meenteraad U te midden Uwer familie en kennissen hartelijk te feliciteeren met Uw zil- ren jubileum. Vijf en twintig lange jaren hebt U Uw krachten aan deze gemeente gewijd. Steeds met lust en energie hebt U al die jaren de kleinen onzer gemeente opgevoed en den eerste steen der ontwikkeling bij onze kleinen in de harten gelegd. Dit zij "ons dan ook vol doende om te hopen, dat U nog vele jaren in onze gemeente moge werkzaam zijn. Al zijn de resultaten van Uw werken met de kleinen, die U zeker allenMief zijn, niet direct te mer ken, indirect is Uw taak om uit niets iets te maken, toch ook wel ecu der'inooiste werken Mij is door den raad opgedragen als waar- deering voor Uw werken al die 25 jaren lang, U deze enveloppe met inhoud te overhandigen Tevens is mij door enkele gemeentenaren ver zocht ook U dit cadeau aan te bieden, (waarop de Burgemeester een doek wegneemt en een keurige vulkachel te zien komt). Nu nogmaals vvensch ik U vele jaren waarin U Uw zegeurij- ken arbeid moge volbrengen." Diep geroerd dankte de jubilaressc voor de gesproken woorden en hoopte aan 't verlangen der gemeente te mogen voldoen door nog vele jaren hier werkzaam tc mogen zijn. Daarna begaven allen zich naar het cenigs- zins versierde schoollokaal. Daar werd de jubilaresse door de grootsten der kleinen een versje toegezongen en haar een keurig bou quet seringen aangeboden. Mej. v. d. Wende bood namens de ouders der leerlingen een mooi kamerschut aan, als mede een prachtige bloemenvaas. Door de helpsters en oud-helpsters werd 'n tafeljte aan geboden. Zichtbaar geroerd dankte zij hier voor de hulde haar gebracht. JDe aanwezige kleintjes werden getracteerd op allerlei smoeperijen die met stralende oogjes werden aanvaard. Hiermede was het officieele gepasseerd. Vele kaarten, brieven en kaartjes bereikten haar op dien dag en maakten 1 Febrauri alzoo tot een dag die nog lang in herinnering zal blijven. Ook vernamen wij nog dat onze oud-Bur- gemeesster, de heer Ulbo J. Mijs, thans Bur gemeester van Gouda, zijn belangstelling heeft getoond door de jubilaresse een Goudsche bloemenvaas aan te bieden. Inzet Landerijen Middelharnis. Koop. Inzetters. Per Gemet. Totaal. 1. M.Arensman MPz. ƒ1560,4586, 2. C. Snijder Pz.1070— 4958,— 3. idem1600,1963, 4. P. A. Braber „1140,— 3709,— 5. Joh. Huizer Pz. 970,— 3541, 6. P. A. Braber 1180,— 3284,— 7. Hendrik Berk. 1270,— 4881,1 8. P. A. Braber 1040,— 4340,— 9. C. Arensman Pz. 860,2898, 10. C. Kastelein 1030,— 4154, 11. C. Snijder. „1110,— 8029,— 12. idem720,— 2338,— 13. Joh. Huizer. „1060,— 2699,— 14. H. Berk 1070,— 2215, Totale inzet hofstede Struijk P. A. Braber H. Sneep idem C. Arensman Pz C. Snijder. L. Braber. H. Sneep lob Duijm idem C. van Es C. Snijder. C. van Es C. J. Dorsman H. Sneep C. Snijder ƒ1040,- 720,- 700,- 510,— 560,- 600,- 710,— 505,- 485,- 590,- 530,- 610,— 590,- 870,— 650,- H. Sneep 700, C. Snijder. H. Sneep L. Hanse Aren Born Kommer Joppe D. Wittekoek R. A. Buijs H. Sneep C. Snijder Pz. idem D. Wittekoek C. Snijder. Dirk Huizer. 830,- 600,— 720,— 640,— 690,— 625, 710, 680, 640,— 565,— 560,— 565, 570,— 53595,- 6656,- 1879,- 2963,- 2054,- 1913,- 2364,- 3292,- 2315,- 1059,- 3336,- 2307,- 1387,- 1276,- 2326,- 2305,- 2266,- 2595,- 1795,- 1966,- 3471,- 4115,- 4919,- 2059,- 1093,- 2944,- 1861,- 1861,- 2405,- 1226,- Totale inzet ƒ125302,— SOMMEI,SDIJK. Voor de Nat. Militie, lichting 1924, zijn in deze gemeente 49 personen ingeschreven. Tot Penningmeester van „Volksonder wijs" is in de plaat-s van den heer Meesters gekozen de heer P. Prins. Voetbal. De competitie gaat ai naar het einde draaien. Zondag wordt een niet on- belangrpen wedstrijd gespeeld tussclien V H.D.-M S.V.V. III. Het zal er tusschen die twee wel spannen. HERKINGEN. Van den landbouwer J. den Boer stierf deze week een zijner paarden plot seling door kramp. A. V. d. S. had het ongeluk uit de til- burry te vallen, waardoor hij onder dit voer tuig geraakte. Dit ongeval liep gelukkig nog goed af; alleen met een bezeerd been ciTwant kreupel loopen kwam hij er af. De heer J. W. van Houdt, onderwijzer aan de bijzondere school alhier, is geplaatst als no. I op de groslijst als candidaat voor de Prov. Staten voor Zuid-Holland van tic Staat kundig Gereformeerde partij. A.s. Woensdag hoopt in de Gereformeerde kerk alhier op te treden Ds. Kersten uit lerseke. STELLENDAM. Dc garnalenvisschcrs heb ben de vorige weck 3 dagen gevischt en gemid deld per dag en per vaartuig 30 K.G. bij dc pellerijen aangebracht. Dinsdag werd in de Gerefj Kerk alhier een politieke riezing gehouden doo Mr. J. A. de Wilde, lid der Tweede Kamer. Er was niet veel publiek. Donderdagmorgen ontstond bij de Wed. T. M. Meijer een schoorsteenbrand, die door de bewoners werd gebluscht. De lijst van eigenaren en beheerders van paarden ligt gedurende de maand Febrauri op de gemeente-secretarie ter inzage, Gedurende liet jaar 1922 zijn alhier 32 kinderen kosteloos gevaccineerd. De lieer H. Rose, O.-l. ambtenaar, met verlof alhier, zal na een tweejarig verblijf de volgende week met zijn gezin weer naar fndie vertrekken, waarbij bij bet middelbaar onder wijs is aangesteld. Bij den correspondent der arbeidsbe middeling alhier werden de vorige week als werkloos ingeschreven 51 visschers en 7 land arbeiders. GOEDEREEDE. Woensdagavond gaf het mannenkoor alhier niet medewerking van ver schillende vereenigingen uit het eiland voor een volle kerk een goed geslaagde uitvoering. De muziekvereeniging Apollo alhier heeft een uitnoodiging uit Dinteloord ontvangen voor het op Hemelvaartsdag te houden con cours. Dinsdagmiddag veroordeelde het O. M. K. H., lossen werkman alhier recidivist en gedetineerd, wegens diefstal by herhaling, tot acht maanden gevangenissstraf, OURDORP. Dinsdagavond trad in de oude school alhier op de lieer C. Warnaer van Dirks- land, lid der Prov. Staten. Spreker zette op duidelijke wijze uiteen de beteekenis van de a.s. Statenverkiezing in het licht, der anti- rev. beginselen en gaf uit zijn ervaring als Statenlid menig bewijs, dat Gedeputeerde Staten en Eerste Kamer rechts moeten blij ven. De opkomst was zeer goed. Jammer, dat er geen vrouwen waren opge komen, want ook aan haar werd menig woord gewijd, om aan de stemming deel te nemen. Van de gelegenheid om met de spreker van ge dachten te wisselen werd geen gebruik ge maakt. Wij hebben alle verwachting dat door het optreden van dezen spreker, die voor de Ouddorpers geen onbekende is, goede resul taten is bereikt. Aan de wekelijksche veemarkt werden aangevoerd 18 biggen en 2 geiten. Handel matig. Gedurende de afgeloopen maand werden aan het telefoonkantoor 157 telegrammen be handeld, terwijl 601 gesprekken werden ge voerd. Dinsdagavond a.s. 6 uur hoopt Ds. Ker sten, pred. bij de Gereformeerde Kerk te lerseke voor de Hervormde Kiesvereen. alhier op te treden in de oude school. A.s. Donderdagavond hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. Bieshaar, pred. bij de Herv. Kerk in den Haag. NIEUWE TONGE. Aan P. J. Klapmuts, in geschrevene voor den dienstplicht lichting 1923, is met ingang van 16 Maart a.s. een jaar vrijstelling verleend wegens kostwinnerschap. Over'de afgeloopen maand zijn aan het hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoor be handeld: 52 telegrammen 600 telefoongesprek ken en 0 teiefoonopr.ber. Totaal 652 hande lingen. Onze vroegere dorpsgenoot de heerP. van Es slaagde dezer dagen voor het arts examen. OUDE TONGE. Bij de Ned. Herv. Gem. al hier is beroepen Ds. van der Wal, predikant te Papendrecht. Bij inschrijving is het vervoer van 4; 70 M3. zand van de Kaai naar de Wilhelmina- straat en oude O. L. S. gegund aan F. van Noord Tzn. voor 0,55 gld, per M3: Tegen i. P. S. en J. B. is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden over de trottoirs bij de nieuwe O. L. S. Onze vroegere dorpsgenoot de heer M. Hartog Azn., die na een verblijf van 13 jaar in Amerika heeft vertoeft, heeft dezer dagen zijn geboorteplaats en familieleden met een bezoek vereerd. De Humorist Luciën in onze Gemeente. Donderdag 26 Jan. hield de zoo geëerde hum. Luciën uit Schevemngen een soirree voor de Sociëteit „Ons Genoegen" alhier. Van zjjn optreden reeds een en ander vernomen hebbende, waren we wel nieuws gierig wat hij voor 't voetlicht zou brengen. 't Was echter alles origineel, 't werd voorgedragen op een wijze zooals slechts hij alleen dat kan doen. 't Was lachen en 't bleef lachen tot het einde toe. Alle num mertjes apart te behandelen vinden wtj over bodig, Na afloop dankte de voorzitter hem voor zijn optreden en zeide in geen jaren zoo'n gezelligen avond gehad te hebben en riep hem een welgemeend en spoedig tot weerziens toe. Na afloop bleven allen door het gezellige geamineerd bal nog wat bijeen. Verkeerscij/ers Postcheque en Girodienst. Aan het postkantoor Oude Tonge, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Jan. 1923 gestort: ƒ181.790,915; uitbetaald wegens cheques 48.821,713. Op de postrekeningen van dit postkantoor werd bygeschreven a. wegens stortingen ƒ45.265,29; b. wegens overschrjjvingen 45.235,81b. Afgeschreven a. wegens overschrijvingen ƒ69.469,95; b. wegens cheques ƒ33.732,425. Aantal rekeninghouders op dit kantoor op het. einde der maand 68. OOLTGENSPLAAT. De familie M. Bree- man heeft haar landbouwschuur in de Stoof straat onderhands verkocht aan den heer A. J. Korteweg Lz. Nu onze gemeente meer dan 3000 in woners telt, zullen bij de aanstaande gemeen teraadsverkiezingen, elf leden van den raad gekozen worden, inplaats van zeven. De heer P. van Es werd benoemd tot boekhouder der vcreeniging de „Kerkelijke Kas." De heer J. W. Donkersloot alhier komt voor op een der candidateniyst voor de Prov. Staten van Zuid-Hoiland. DEN BOMMEL. De 13-jarige J. v. St. A. is heden middag in liet ruim van een schuit gevallen, waardoor hij zich ernstig heeft be zeerd. Geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Men vreest voor hersenschudding. De stoomboot „Den Bommel" heeft heden middag bij de brug te Spijkenisse zoodanige averij bekomen, dat voortzetting van de reis niet mogelijk was. De passagiers zullen per tram huiswaarts keeren. STAD AAN 'T HARINGVLIET. OpVrij- ig 26 Januari j.l. hield de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier een algemeene ledenvergadering. Na opening door den voor zitter, den heer J. C. Elvé, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedge keurd. Uit de rekening van den Penningmeester bleek, dat de ontvangsten met het vorige saldo bedroegen 494.13de uitgaven 55.74, zoodat er een batig saldo in kas is van ƒ438.39. Deze rekening wordt door een commissie bestaande uit de heeren A. Kop penaal, C. J. Hendrikse en P. J. van Nierop nagezien en in orde bevonden. Uit het verslag van den Magazijnmeester bleek, dat 35 maal gebruik was gemaakt van het materiaal. Ds. J. Polhuys en de heer F. P. J. Polée werden als bestuursleden herkozen, terwijl in de vacature van Ds. J. Vesseur werd gekozen den heer C. Arendsman A.Pz. Het bestuursvoorstel te trachten een spreker te krijgen ter behandeling van een medisch onderwerp werd op één na met algemeene stemmen aangenomen. Verder besprak de Voorzitter uitvoerig het vervoeren van patiënten bij dag en b(j nacht naar Rotterdam, welke bespreking doorDs. Polhuys nog nader werd toegelicht. By de rondvraag maakten een paar leden een opmerking, waarna de vergadering door den Voorzitter werd gesloten. De lijst van paardenhouders alhier ligt gedurende de maand Februari voor een ieder ter Secretarie ter inzage. Op het telefoonkantoor alhier zyn de vorige maand behandeld 41 telegrammen, 381 gesprekken en 10 oproepberichten. HELLEVOETSLUIS. Voetbal. Zondag a s. zal alhier gespeeld worden de wedstryd Hel- levoetsluis II Wit Rood Wit II van Bvielle, DE INWIJDING DER NIEUWE GEREFOR- FORMEERDE KERK TE HELLEVOETSLUIS. Donderdagavond j.l. betraden wij het nieu we kerkgebouw van de Gereformeerde Ge meente alhier. De indruk was werkelijk goed. Velen woonden de eerste Godsdienstoefening in dit gebouw bij. O.a. merkten wij op: Burge meester en Wethouders en de Gemeente-secre taris. De oefening wordt aangevangen met het zingen van psalm 122 eerste vers. Ds. Ver- rij, vroeger predikant dezer Gemeente spreekt hierop een gebed uit. Daarna wijst hij op de groote vooruitgang voor de Gemeente, ge legen in het in gebruik nemen van dit nieuwe kerkgebouw, wat werkelijk aanspraak mag maken op dien naam. Hij acht het een groote eer voor zich uitgenoodigd te zijn de eerste godsdienstoefening in dit gebouw te mogen leiden. Naar aanleiding van een desbetreffende bij beltekst doet hij de overeenstemming uitko men tusschen een gebouw en de Christelijke Gemeente, welke te beschouwen is als een ge bouw van levende steenen met Christus als de uiterste hoeksteen. Nadat van psalm 133 het eerste en derde vers zijn gezongen, vervolgt Ds. Verrij wijzende op de heerlijke bestemming, om ten slotte de wensch uit te spreken dat in dit kerkgebouw nooit een ander evangelie verkondigd zal wor den. Daarna richt hij een bijzonder woord tot Burgemeester en Wethouders dezer gemeente en deelt hij hen ook'namens het kerkbestuur mede, dat hun tegenwoordigheid op zeer Imo gen prijs wordt gesteld. Een woord van hulde brengt hij aan den heer P. Goedbloed, welke de ontwerper is van het gebouw en die geheel belangeloos alles heeft gedaan om dit schoone resultaat te bereiken. Hij wenscht ook den aannemer geluk en dankt ten slotte allen die medegewerkt hebben of gelden beschikbaar hebben gesteld voor den bouw. Ds. Deddens, welke aanwezig is dankt hij voor diens wel willendheid en wenscht hem tevens geluk met het beroep naar Dordrecht. Vervolgens heet hij Ds. Timmer en de afgevaardigde van het Kerkbestuur van de Ned. Herv. Kerk alhier welkom. Ds. Deddens neemt hierna de leiding over en richt zich voornamelijk tot de jougd,"welke spoedig de taak der ouderen zullen moeten overnemen. Vervolgens geeft hij hen die nog iets mecnen te moeten zeggen daartoe gelegen heid. Ds. Timmer is liet aangenaam dat hier een flink en schoon kerkgebouw is verrezen, met een toren, die ieder er aan herinnerd onder alle omstandigheden naar den Hemel te zien. Na dankzegging door Ds. Deddens en het zingen van psalm 135 vers 12 wordt de kerk verlaten. E. BKIELLE. Da. Deddens is beroepen naar de Gereformeerde Kerk te Dordrecht. Donderdagmiddag brak hij mej. de Wed. de Boer in de Voorstraat alhier een schoor steenbrand uit. Eenige voorbijgangers die het ontdekten wisten het te blusschen met behnlp van emmers water en zout. De heer L. v. d. Waal alhier is benoemd tot Agent van politie te dezer plaatse. Donderdagavond is Clinge Doornbos in hotel „den Doele" alhier zijn lievelingsliedjes wezen zingen, begeleid aan den vleugel, van de vereeniging tot exploitatie van een con certvleugel, door den heer Dupont uit Ny- megen. De zaal was geheel bezet daar de plaatsen welke door de ledenvereeniging „Kunst aan Allen" waarvoor hy op trad, onbezet waren gelaten, door betalende waren bezet. De nieuwe garderobe welke voor het eerst gebruikt werd, voldeed uitstekend. De vereeniging kan met genoegen terug zien op dezen avond. De heer P. v. d Reljden, eigenaar van hotel de Nymph heeft dezer dagen een draad loos station laten maken voor telephonie, waarmede hij in de zaal aanwezigen kan laten genieten van een ver verwijderd con cert of redevoering. Dat de heer v. d. Reiden, veel onderne mingsgeest bezit blijkt wel uit bovenstaande. Dezer dagen zal het in gebruik genomen worden. SPIJKENISSE. Het hof heeft Woensdag uitspraak gedaan in de zaken tegen: A D. H. en D.A. H., beiden zonder beroep alhier, die door de Rotterdamsche rechtbank wegens huisvredebreuk zyn veroordeeld tot respect, 25 boete, subs. 25 dagen hechtenis en 1 maand tuchtschool. Het hof ontsloeg deze beklaagden van rechtsvervolging. HEKELINGEN. Dinsdag veroordeelde het O. M. E. N. B., 30 jaar, los werkman alhier gedetineerd, wegens poging tot doodslag, tot zes maanden gevangenisstraf voorwaar delijk, met een proeftijd van drie jaar en onder bijzondere voorwaarden: Eieren-veiling. Op de heden (30 Jan.) in 't Veilingslokaal Delftschestraat 43, Rotterdam, gehouden Vei ling, werden de volgende pryzen besteed: Kippeneieren 7,10 ƒ10,70 idem (klein) 5,90 7,— Eendeneieren Ganzeneieren Aanvoer 161.000 stuks. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eiech van uiterste beknoptheid voldoen, worden terzyde gelegd. Kopie wordt niet terng gezonden Het opvoedingswerk der Christelijke Knapen- vereeniging. De Christelijke let wel: Christelijke Knapenvereeniging geeft tooneelvoorstellin- gen; maar deze voorstellingen zijn, naar men zegt, niet toegankelijk voor Katholieken en Israëlieten. Waarom toch niet? Is het Christendom geen gemeengoed, bestemd voor alle menschen? Wat doel heeft het, bij zoo'n uitteraard open bare actie, zoo zorgvuldig onder-ons te blijven? Met zulk een geheimzinnigheid, zoo ze wer kelijk bestaat, maakt men heel de vereeni ging verdacht. Wat daar voorvalt moet licht kunnen velen. Door toevallige omstandigheden ben ik in staat eenig licht te verspreiden en acht me ook daartoe verplicht. Wat den knapen voor Christelijkheid wordt bijgebracht voor hun volgend 'leven, moge blijken uit een tooneelstukje, voor hen en door hen opgevoerd, en, naar men verzekert, nog eenmaal op te voeren. Dit tooneelstukje heet: „De pater en de biechteling." Het is een geesteloos, dojn prul, maar allergemeenst in bedoeling. Gaat de"onwetendheid omtrent Katholieke zaken nu zóó ver, dat het iemand mogelijk is, zulken onzin gedrukt en gespeeld te krij gen? Kunnen ernstige menschen nu werkelijk naar zulke eindelooze leugens zitten luisteren en er om gaan lachen? Het blijkt ongelooflijk maar het schijnt waar te zijn. Alles wat in dat boekje staat is mallepraat en leugen. Het volgt blijkbaar het systeem: lieg er maar op los, er blijft wel wat van han gen! Het tooneelstukje heeft een luimige en een ernstige helft. De luim bestaat hierin, dat een jongen op het tooneel bij een pater komt biechten en zich dan daarbij 'beschuldigd van lachwekkende zonden. Maar de schrijver had niet genoeg geest hoe pervers ook zijn bedoeling was om werkelijk bijtend-gemeen te zijn. Wat hij de spelers iaat zeggen is zoutlooze onzin. Na het lachwekkende gedeelte komt het moraliseerende, dat de knapen zal helpen op voeden tot Christelijke mannen. Dit is dan ook een pedagogisch gerecht van de bovenste plank. Een "aaneenschakeling van leugens! Den pater wordt in den mond gelegd: „Neen, gij zijt een boerenjongen, betaal me slechts zes stuivers en alles zal vergeven en vergeten zijn." Dit is gelogen. Zoo iets zegt een pater of andere priester nooit. Geld vragen voor de biecht is nadrukkelijk in ons kerkelijk wet boek verboden. En als iemand het probeerde.

Onze Eilanden | 1923 | | pagina 5