Coöp. Boerenleenbank BOERENLEENBANK Waarom zou Gemengd Nieuws. Leest Engeltje yan Niemaal Gd. DANS CURSUS. Stoomboot-Maatschappij Overflakkee en Goedereede Dlenstwijziging J. VOLBEDA, Drachten. WAAG 6 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 23 DECEMBER 1922. 4* tl tl 1 1 aanwezigen, waarna de notulen, van het op de vorige vergadering verhandelde, worden ge lezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna komt aan de orde de rekening van den Penningmeester over het afgeloopen boek jaar. Deze wordt nagezien door de Heeren J. van Paasschen en A. Knops J.Gz., welke na het onderzoek te hebben voleindigt, rapporteeren dezelve in orde te hebben bevonden, en tot goedkeuring adviseeren. Hierna wordt de rekening vastgesteld: In ontvang op241,79 In uitgaaf op55,35 Saldo186,44 Thans is aan de beurt „Verkiezing Bestuurs leden". Volgens den rooster waren aan de beurt van aftreding: I. G. J. Noordijk en 2. M. van Zielst, terwijl de Heeren J. Nagte- gaal en W. van Eesteren ontslag hebben ge nomen. Alzoo moet er worden voorzien in 4 vacatures. De Heer Noordijk stelt zich her kiesbaar, van Zielst niet meer. Alzoo wordt tot stemming overgegaan. In geleverd worden 85 stembiljetten. Bij de ope ning daarvan blijkt, dat zijn uitgebracht: Op O. J. Noordijk 49 stemmen, P. J. Kareis 51 L. Kievit 38 J. Holleman Azn. 54 Allen nemen hun benoeming aan met uit zondering van L. Kievit. Hierna wordt weer tot stemming overgegaan en benoemd ver klaard de Heeren M. Felsbourg en A. Knops J.Gz. Op eerstgenoemde werden uitgebracht 54 en op de andere 37 stemmen. Deze ver klaren hun benoeming aan te nemen. (De vacature waarin A. Knops is gekozen is in de vacature D. van Driel, die ook nog had bedankt). Hierna richt de Voorzitter zich tot den af getreden Penningmeester M. van Zielst, en brengt hem namens de geheele vereeniging dank, voor het steeds door hem gehouden be heer over de financiën, en zegt dat het hem spijt, dat van Zielst ontslag neemt, omdat hij steeds werkzaam was, om ook de belangen der vereeniging te behartigen. (De afgetreden bestuursleden Nagtegaal en van Eesteren waren niet op de vergadering aanwezig, en konden dus vanzelf niet monde ling worden toegesproken door den Voorzitter. Het speet ons wel, genoemde heeren niet op de vergadering te vinden, daar hen toch ook nog we! een woord van lof toekwam, voor de werkzaamheden in het belang der vereeniging verricht). Hierna wordt overgegaan tot de rondvraag. De heer L. A. van Zielst vraagt, of het niet mogelijk was, dat door het Bestuur een mooier bewijs van lidmaatschap werd uitgegeven, dat bij het schaatsenrijden op de jas kan worden gestoken, dan een gewoon kaartje. Deze vraag wordt door den Voorzitter be antwoord. Het voor- en nadeel hiervan werd overwogen. Tenslotte werd besloten een jaar af te wachten, opdat het Bestuur dan gelegen heid zou hebben een onderzoek naar 't een en ander in te stellen. Tenslotte deelt de voorzitter nog mede, dat vermoedelijk een tent zal worden vervaardigd teneinde bij het schaatsenrijden daarin de kleeren op te hangen. Dit wordt met algemeene stemmen goedgevonden. De Heer van Paasschen vraagt nog een en ander over de kerkgracht. Spreker stelt voor, aan het hoofd der o, i. school en den gemeente veldwachter te vragen, of dezen er vooral op willen letten, dat niet te vlug op het ijs op de kerkgracht wordt geloopen. Hiertoe wordt be sloten. Thans volgt verrassing. De gelukkige winnaars waren: T. de Jong, een wonderpakket. H. Visser, een pijp. C. Dorst, een portemonnaie. •S. Koppenaal, 25 sigaren. Hierna wordt de vergadering gesloten. De Heer S. Koppenaal, winnaar van 25 sigaren verdeelt deze in tweeën, één deel van 13 en één van 12, en wil trachten daarmede weer een ander gelukkig te maken. Nu dit was.afgeloopen, dankte de voorzitter de aanwezigen, en sprak zijn tevredenheid uit over het kalme verloop van dezen avond. OlIDE TONGE. Bij R. B. van 19 December j. 1. is met ingang van 3 Jan. 1923 herbe noemd de heer P. van Schouwen, burgemees ter dezer gemeente. In het hotel „Geluk" is 21 December j.l. afgemijnd het woonhuis van wjjlen de Wed. H. Duijm, door C. Snijder voor 3630. Een perceel land aan den Capelle weg door Jan Hartog Lzn. voor 810 per gemet. Een perceel land nabij den Buurmansweg door Jacob Duijm voor 650 per gemet. De volgende lotelingen, dienstplicht- lichting 1923, zullen worden ingelijfd bij de volgende regimenten: P. M. Jacobs Mz., 14e Reg. Infanterie, Ber gen op Zoom. W. Kauffman Hz., 14e Reg. Infanterie, Bergen op Zoom. H. Hartman Az., 3e Compie Hosp. soldaten (Ziekenverpl.) te Breda. M. Kievit Dz., 7e Reg. Veld-Art. te Bergen op Zoom. JAc. Brands Gz., 14 Reg. Infanterie te Bergen op Zoom. A. Kamp Cz., 14 Reg. Infanterie te Bergen op Zoom. A. Kievit Jz., 14 Reg. Infanterie te Bergen op Zoom. Ch. VersaeveT A.Jz., 3e Compie Hosp. sol- ddtep (Ziekendr,) te Breda. P. v. d. Tot Johz., Reg. Genietroepen Ie Bataljon te Utrecht. STAD AAÜiVttAlllNGYLIET. Ter voor koming van moeilijkheden wordt er aan her innerd, dat by het sterven van dieren ego ieder is verplicht daarvan onmiddellijk aan gifte te doen ter Secretarie. Aan schipper H. de Wachter alhier is gegund de levering van pl.m. 160 M3 grove koolasch ter verharding van deu toegang tot het gemeentebouwterrein. By den landbouwer A. Br. alhier is een stier gestorven en in den grond gestopt Verzekering dekt de schade. Aan J. Nipius alhier is door het alge meen Burgerlyk armbestuur een stuk grond in erfpacht gegeven om daarop een schuur te bouwen. Aan J G. Born alhier is voor het bouwen van zijn huis een bouwpremie verleend van 555 Gulden. Het vervoer van den nog benoodigden grond voor den toegang van het gemeente bouwterrein is gegund aan A. Schuurman en het vervoer van de koolasch aan Dn. Huizer. HELLEVOETSLUIS. Dinsdagavond 19 dezer bood de voetbalvereeniging „Hellevoet- sluis" den leden en donateurs een feestavond aan. Eerst liet de Casino-bioscoop de aan wezigen nog de film van de opening van het nieuwe voetbalterrein alhier aanschou wen, waarna nog een klucht op het doek werd gebracht. Een clubje leden der veree niging vertoonde vervolgens de „Amerikaan- sche Reclame optocht" waarom duchtig werd gelachen. Ook „De Vier Bruigoms" was een echt lachnummer. Hierna voerde een uit leden van H. V. V. (en een verloofde van een voetballer) bestaand clubje het blyspel in 2 bedrijven „Liefde zoekt list" op. Dit stuk werd goed eu vlot gespeeld, alle rollen waren goed vervuldde le boekhouder Hoek stra deed het publiek soms gieren van het lachen. Na de pauze trad voor de aanwezigen een gezelschap op, bestaande uit den Heer Tie- man, den Heer De Haas en diens schoon zuster, met het tooneelstukje „'t Is uit 1' Dit stuk werd meesterlijk opgevoerd, het talent der spelers trad scherp naar voren. Wij behoeven er trouwens niet veel van te zeggen, als de heer Tieman zich met de opvoering van een stukje belast, dan weet ieder reeds dat hij „waar voor zijn geld krijgt". Ten slotte zong de heer v. d. Maesen wederom eenige cabaret-liedjes, ook die is reeds een oude bekende hier, welke altijd met applaus wordt ontvangen en ook altijd weer gedwongen wordt om na zijn „laatste" er nog een of meer ten gehoore te brengen. De heer Zoon, Secretaris der Vereen, dankte allen, die mede gewerkt hadden tot het wel slagen van dezen avond, in 't byzonder de heer Tieman en diens medespelers voor hun bereidwilligheid om voor de voetbalvereeni ging op te willen treden. Hij laat het publiek nog een taart zien, welke de vereeniging werd geschonken, en die een voetbalterrein voorstelde; alle lijnen waren behoorlyk aan gebracht, alsmede 22 spelers: 11 roodbroeken (H.V.V.'ers) en 11 tegenstanders. Om onge veer 12 uur wordt met het bal begonnen. Deze feestavond van onze Voetbalvereeni ging is een groot succes voor de vereeniging geworden. Hoewel men oorspronkelijk geen hooge verwachtingen had gekoesterd, bleek reeds spoedig dat de zaal te klein was voor de velen, welke dezen zoo vrooiyken avond wilden by wonen, zoodat trots dat velen staande het feest bijwoonden, toch ook nog personen moesten worden teleurgesteld, welke niet meer konden wordentoegelaten. Door de doeltreffende wijze, waarop deze avond georganiseerd is, werd ook het doel, het stijven van de kas, volkomen bereikt. Naar wij vernemen bedroegen de ontvang sten ruim 110 gulden en de onkosten slechts een 40 gulden, het bestuur is dan ook zoo tevreden, dat zij denkt over eenige maanden nog een dergelijke feestavond te organiseeren. Reeds thans wensclien wij hen met deze plannen een welgemeend succes toe. DE TRAMBOOT ZONDER STUUR. Toen Woensdagavond de Tramboot Minister van der Sleyden alhier de tram haven wilde binnenloopen ontstond een defect aan de stuurinrichting. Er stond veel eb, zoodat zij het anker liet vallen en in de nabijheid van de haven bleef liggen, de Hel legat liep uit om ze binnen te slepen, welke pogingen echter mislukten. Daarop is de Hellegat met de zich aan boord van de v. d. Sleyden bevindende passagiers naar de tram haven terug gekeerd, waardoor de stoom tram eerst om over 9 uur kon vertrekken. Deze vertraging had ten gevolg, dat ook de laatste tram van Rotterdam belangrijke ver traging ondervond en hier eerst te ongeveer half elf aankwam. Naar wij vernemen is de Minister van der Sleyden later de tramhaven binnen gesleept. Voetbal. Programma der te spelen voetbalwedstrijden op Zondag 24 December. D. J. S. 1 Hellevoetsluis 1. Hellevoetsluis 4 Liberty 3. EERSTE KERSTDAG. C. V. V. 5 Hellevoetsluis 2. V. B. P. 4 Hellevoetsluis 3. Spanner 4 Hellevoetsluis 4. TWEEDE KERSTDAG. Hellevoetsluis 4 Fortuna 5. Uitslag der op 19 Dec. '22op'sRyks- werf alhier gehouden openbare aanbesteding voor de levering van Oostkustkolen. Perceel 11. 1500 ton te Maasluis: Steenkolenhandelsver. R'dam 17.— p. ton Scheepvaart en Steen kolen Maatschappij R'dam 19 05 p. ton W. H. Berghuys' kolenhandel Amsterdam 19.80 p. ton J. v. Engelen Hellevoetsluis 19 90 p. ton Perceel 12 6400 ton te Vlissingen: F Wibaut Zn. Vlissingen 18.08 p. ton Scheepvaart Steenkolen Maatschappij Rotterdam 19.15 p. ton W. H. Berghuys' kolenhandel Amsterdam 21. - p. ton Uitslag der op 20 December 1922 op 'sRykswerf alhier gehouden onderhandsche aanbesteding voor de levering van Oostkust kolen. A. 600 ton aan de Binnenhaven te Vlis singen Scheepvaart Steenkolen Maatschappij Rotterdam 19 55 p ton Steenkolen Handelsver. R'dam 20.45 p. ton J. v. Engelen Hellevoetsluis 20.62 p. ton W. H. Berghuys' Kolenhandel Amsterdam 20.65 p. ton N, V. Vulcaan Rotterdam 22 20p ton B. 1500 ton op 's Rykswerf te Hellevoet sluis Scgeepvaart Steenkolen Maatschappy Rotterdam 19.74 p. ton J. v. Engelen Hellevoetsluis 20.— p.ton W. H. Berghuys' Kolenhandel Amsterdam 20.20 p. ton Steenkolen Hatdelsver. R'dam 20.65 p. ton N. V. Vulcaan Rotterdam 22 10p.ton NIEUW HELVOET. De Burgemeester maakt bekend, dat de inschrijving voor den Dienstplicht voor de jongelieden geboren in 1904, zal geschieden op Maandag 22 Janu ari 1923 van v.m. 9-12 uur. Een grijsgestreepte herdershond heelt een slachting aangericht in het kippenhok van den heer R. T. in den polder. De eigenaar van de kippen was zoo fortuinlijk om den hond in het hok te kunnen vangen, zoodat al spoedig bleek wie de eigenaar van het lieve dier was. Deze zal nu de aangerichte schade kunnen vergoeden. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat er tegen Zaterdag 23 December 's middags half drie een Openbare Raadsver gadering zal plaats hebben. ROCKANJE. L.l. Donderdag 21 Dec. had in de Consistorie de verkiezing plaats van leden van het Kiescollege en werd de heer L. Trouw herkozenin plaats van wijlen den heer Jn Snoeij werd gekozen de heer Jn. Kruik Lz. terwijl in plaats van de heereu J. J. Kolpa (vertrokken naar Oostvoorne) en A. G. Berkhout (die bedankte) werden ge kozen de heeren G. Torreman Jz. en J. Noordermeer Lz. Wij kunnen met genoegen melden, dat onze vroegere dorpsgenoote Mejuffrouw Jac. Kome Pd. dezer dagen werd benoemd te Goes als leerares in de landbouwhuishoud- kunde Uitslag voetbalwedstrijd: D.V.S. I, B. F.C. II niet door gegaan wegens het slechte weer; D.V.S. II Vriendenschaar 3 1. A.s. Zondag gaat D.V.S. II naar O.V.V. III vm. 10 uu. BRIELLE Ds. Deddens, gereformeerd pre dikant in onze gemeente heeft zijn 8e beroep ontvangen en wel naar Eindhoven. Jl. Donderdag was er in Hotel deNymph een Bioscoopvoorstelling van den wel be kende bioscooponderneming van den heer Gründehner uit Dordrecht. Vooraf werden eenige leerzame en leuke films vertoond. O.a. ook de bokspartij tus- schen Sammie en Jack Johnson, om het wereld kampioenschap en waar Sammie in de 349e ronde er nog even lustig op los timmerde als in de eerste maar toch kam pioen werd. Ook de inneming van Den Briel werd nog eens vertoond, heigeen bij vele herinneringen deed ophalen van 1 April 1922. Het hoofdnummer „De Heldendood" was in een woord prachtig te noemen en werd duidelijk op het doek gebracht. SPORT. Zondag: W.R.W. I-O.V.V. I. Maandag: W.R.W. I Maas Comb. Dinsdag: W.R.W. I-V.F.C. Comb. Zondag: B.F.C II-H.O.V. I. Maandag: B.F.C. Il-R.V.V. I. Maandag: W.R.W. II-The Rising Hope II. Eierenveiling. Op de heden (19 Dec.) in 't Veilingslokaal Delftschestraat 43, Rotterdam, gehouden Vei ling, werden de volgende prijzen besteed: Kippeneieren 11,80 15,50 idem (klein) 3,50 10,10 Eendeneieren 1 Ganzeneieren Aanvoer 55.000 stuks. VERKOOPINGEN. Op WOENSDAG 3 JANUARI 1923 bij inzet iD het „Hotel van den Doel" en Op WOENSDAG 10 JANUARI 1923 bij alslag in het Hotel „Keuvelaar" te Dirksland, telkens des morgens 10 uur, van onroerende goederen te Dirksland en Melisaant. Toe- behoorende aan wjjlen den heer Mr. C. P. D. Pape te 's-Gravenhage. Notaris VAN BUUREN. Op DONDERDAGEN ^ènM'JANfaABI'l'QgS, telkens des nainitiddgë 2 uur, in het Hotel „Geluk" te Oude 'l'onge, van: Een Huis met Schuur aan de Schoolstraat, en eenige perceelen Bouwland, in gebruik by den heer Jan Hartog Adrz., commissionair en koopman aldaar. Notaris VAN BUUREN. De taooge dop. De eerste hooge hoed— dit leelyke en on- gemakkeiyke hoofddeksel, dat nu eindeiyk heeft uitgediend— heeft aanleiding gegeven tot heel wat onaangenaamheid voor den dra ger-uitvinder. In 1797 waagde deze, zekere Hetherington, een hoedenmaker aan het Strand te Londen, er zich mee op straat. Zóó als hy met zyn „hooge zy je, zich aan den volke vertoonde, kreeg hy een oploopje achter zich en het eind van 'tlied was al heel spoedig, dat een politie man hem by 't kleed kreeg en naar „meneertje" bracht, die hem, wegens het veroorzaken van een volks oploop, veroordeelde tot een boete van maar eventjes 50 pond sterling. Wie bad ook ooit zoo'n belachelijk hoofddeksel gezien De man had het er om gedaan en moest voor beeldig gestraft, want zóó iets kwam hee- lemaal niet te pas in „de goede stad Lon den." Zóó werd de uitvinder een martelaar. Maar hij heeft het verdiend want langer dan een eeuw hij een groot gedeelte der mannelijke bewoners van het aardrijk dwongen, by plechtige gelegenheden een kachelpyp te dragen. Vooral in Engeland heeft de hooge hoed langen tijd al wat man heet gemaltraiteerd; zelfs schoolknapen zijn ermee getooid en nog niet zoo heel lang geleden droegen ook de koetsiers van omnibussen hem hoe 't ook stormde om hun verheven zitplaatsje. Reeds vóór den oorlog werd hij hoe langer zoo minder gedragen en de oorlog gaf hem den genadeslag, zelfs in Engeland, zijn ge boorteland. Vroeger moest men hem dragen op elke plaats, waar ook het Hof kwam, zelfs by paardenrennen. Thans heeft men die ver plichting uitgeschakeld, behalve dan b(j de rennen te Ascott. Vooral de jonge prins van Wales, die zich veel beter thuis gevoelt onder een marinepet of een slappen vilthoed, heeft veel bijgedragen tot het afschaffen van den hoogen hoed, ofschoon bij hem ver leden week Vrjjdag by den lijkdienst voor de hertogin van Albany nog droeg. Het zal niet zoo heel lang meer duren, dat, om een hoogen hoed te zien, men zal moeten gaan naar een museum, ergens in de buurt van een crinoline en dergeiyke uitwassen van de mode. Tenzy deze- evenals Carmen „enfant de Bohème qui n'a jamais, jamais connu de lol" weer decreteert, dat de kachelpijp „le dernier cri" is. Aardig geval. Men zal zich herinneren, dat ex-keizerin koningin Zita van Oostenrijk en Hongarije, die na den dood van haar gemaal naar Spanje is gegaan, den zomer en den herfst heeft willen doorbrengen in het kasteel Uribarren, by het visschersdorpje Lequito. Er is echter een |kink in den kabel gekomen. Z((, die nogal milituut heet te zijn, heeft onaange naamheden gekregen met den eigenaar van het kasteel en deze heeft haar de huurop- :egd, hetgeen heelemaal niet naar den zin is van vooral Hongaarsche edellieden, die zich met het geval hebben bemoeid en den eigenaar, graaf T. hebben uitgedaagd. De visschers van Lequieto hebben hem Jeen deputatie gezonden, welke hem heeft mee- meegedeeld, dat als de ex-keizerin werkelijk het kasteel moet verlaten, zy het in brand zullen steken en hem daarna in de zee zul len gooien. Een radicaal middel, dat er misschien toe zal leiden, het geschil nog in der minne te schikken. ONVEILIG BERLIJN. De nachtelijke overvallen te Berlijn nemen schrikbarend in aantal en omvang toe. Ook vrouwen gaan thans aan deze gewelddaden meedoen. Zaterdagnacht werd de koopman Rosenthal te Zehlendorf in de buurt van het station door een vermomde vrouw met een stuk ijzer neergeslagen en van al z(jn hebben en houden beroofd. Een getrouwde vrouw Anna Hüfke uit Neuköln werd Zondag aldaar door een goed- ileeden man aangesproken, die haar be leefd verzocht haar pelsmantel af te doen, en dit kleedingstuk aan hem te geven. De vrouw trachtte zich te verweren, doch de vreemdeling rukte haar den pelsmentel af, en ging er mee vandoor. Na een wilde ach tervolging werd hij door het publiek gegre pen. HIJ bleek een slagersknecht uit de Forst- strasse te z(jn. In den nacht daaropvolgende werd een koopman in de Grosz-Görschenstrasse door twee mannen overvallen die hem neersloe- en van alles beroofden. Een andere koopman in Weiszensee zag toen hy na een drukken dag huiswaarts keerde op den hoek van een straat twee revolverloopen op zich gericht; h(j moest alles afgeven, wat hy dien dag verdiend had. Geen uur later werd in het Treptower een andere handelaar door twee vrouwen mis handeld en uitgeplunderd. Een buitengewoon brutaal stukje werd dienzelfden nacht te Melchow in de buurt van de kolonie Biesen- thal uitgehaald. Daar hoorden spoorwegbe ambten uit het bosch om hulp roepen Zy gingen er op af, en vonden een jongen man met zyn das aan een boom vastgebonden, terwyi zyn handen op den rug waren gebon den. Hy was daarby uitgekleed tot op berad en kousen na. Na uit deze onaangename positie verlost te zijn vertelde hy, dat hy den vorigen dag uit het Rynland naar Beriyn was gekomen. Aan het Lerhter Bahn hof wa ren twee jonge mannen op hem toegekomen die hem vroegen of hy wat verdienen wilde, door hun koffer te dragen. Zy lieten hem naar Melchow loopen, en grepen hem daar in het bosch plotseling aan, bonden hem vast en kleedden hem tot het hemd uit. Van deze jongelieden ontbreekt evenals van de andere bandieten, elk spoor. Gevaarlijke antraciet. Men maakt zich te Parys ernstig ongerust over de talrijke ontploffingen, welke zich den laatsten tyd voordoen in kachels, die met anthracietworden gestookt. Naar de „Times" uit Paijjs verneemt, is in deze aangelegen heid een onderzoek ingesteld door het ge- meenteiyk laboratorium. In strijd met de verwachting heeft dit onderzoek opgeleverd, dat men hier niet met sabotage te doen heeft, en dat er niet opzetteiyk ontplofbare middelen in de steenkool zijn verborgen. De directeur van het laboratorium wyst erop, dat, wanneer er b.v. dynamietpatro- nen tusschen de koleii hadden gezeten, de ontploffingen terstond na het aanmaken van de kachels zouden hebben plaats gehad en niet zooals steeds het geval was, eenige uren daarna Hij komt derhalve tot de con clusie, dat de oorzaak te zoeken is bij de antraciet zelve. Voorts verklaart de directeur, dat de ont ploffingen niet zijn voorgekomen bij het sto ken van Fransche of Belgische antraciet, doch uitsluitend bij Engelsche, en vooral bij Welsche antraciet. Omtrent de feitelijke oor zaak der ontploffingen is uit het onderzoek echter niet gebleken, zoodat deze even ge heimzinnig blyven als tevoren. De witte mieren en de bankroetier. Een Chineesche koopman te Tonkin werd onlangs gearresteerd wegens bedriegeltjke bankbreuk. Zijn boeken werden in beslag genomen, In een koffer gepakt en in de kast voor de overtuigingsstukken geborgen. Men had zich dus niet meer te haasten: de man zat veilig achter slot en grendel en de be wijzen van zijn misdaad waren voorhanden. Maar een groote troep witte mieren kwam den Chinees te hulp, schrijft de „Echo de Paris". Zij .begonnen eerst aan de kist en vervolgens aan het grootboek. De kwaliteit van het papier stond haar zeer goed aan en zij vernielden vervolgens alle brieven en facturen. Binnen enkele weken was de heele boekhouding vernietigd en bleef er slechts een handjevol stof over. Wegens gebrek aan bewijs moest de bankroetier daarop worden vrijgesproken. Een geheimzinnige „Prins" op een Ameri- kaansche stoomboot. Wie is „Prins Zardecheno", de keurige gentleman, die het zich zoo op zijn gemak maakte in de eerste klasse salon van de stoomboot „Olympic" van de „White Star Line", die Zaterdag jongstleden te Sout hampton aankwam vraagt de „Daily Chro nicle". De geheimzinnigheid, waarin deze „prins" zich hulde, maakte hem tot een raadsel achtige figuur tijdens de reis. Naar uit ingewonnen inlichtingen blijkt, kwam de buitengewoon goed gekleede prins op het bureau van de „White Star Line" te New York en dischte daar een vrij aan nemelijk verhaal op, dat hij de „Majestic", waarop hij passage had geboekt, had gemist en dat er zeer groote belangen op het spel stonden, dat hjj zoo spoedig mogelijk naar Europa kon vertrekken. Er was geen tijd meer, de zaak na te gaan, en men gaf den „prins" een tweede klas hut. Nauwelyks was de reis begonnen, of de „prins" zocht zich eeD plaatsje in den eerste klasse salon en was spoedig in een levendig gesprek gewikkeld met vevscheidenen van zyn reisgenooten, op wie hij een betrouw baren en aangenamen indruk maakte en die niet beter wisten dan dat hij ook tot de eerste klas passagiers behoorde. Daar hij zeer onderhoudend was en met tal van familie-aangelegenheden van sommigen zij ner medepassagiers bekend was, werden hem verschillende diners aangeboden. Kortom, hij werd algemeen beschouwd als een „society"- mensch bij uitstek en vooral, als een der hunnen. Op zekeren dag echter sprak een dame, met wie de „prins" had kennis gemaakt, in een onderhoud met een officier van het schip over den „prins", die in den eerste klasse salon zooveel opgang had gemaakt. Daar den officier niet bekend was, dat onder de passagiers van de eerste klasse een prins was, stelde hy een onderzoek in, waarbij Bleek, dat de „prins" in de tweede klasse thuisbehoorde. Men gaf hem daarop een wenk, zich niet meer in den eerste klasse salon binnen te dringen en droeg aan eenige stewards op, een oogje in het zeil te houden. Toen het schip te Cherbourg aankwam, nam de Fransche politie de zaak ter hand. Zij had een waarschuwing ontvangen, te letten op een Egyptenaar, die in de Ver- eenigde Staten van Amerika de rol van „prins" had gespeeld en zich als zoodanig in vooraanstaande kringen in Amerika had ingedrongen. Naar verluidt, is de „prins" slechts een lagere employé, die by een Amerikaansche firma in dienst was. Een zware reis. -«■ De trawler „Strathletham" uit Lowestoft, die Zondag de Humber opvoer, is, naar de „Daily Chronicle" verhaalt, nabij Helgoland ternauwernood aan den ondergang ontsnapt. Het vaartuig werd daar n.l. Woensdags morgen vroeg door een orkaan overvallen, die het zooveel avery bezorgde, dat men zich erover verwonderen moet, hoe de „Strathletham" ooit weer de haven heeft kunnen bereiken. Twee leden der beman ning waren in de kaartenkamer, de rest bevond zich beneden. De tweede machinist deed dienst in de machinekamer, toen het schip plotseling een ontzettenden schok kreeg, waardoor het plat opzij kwam te liggen. Het scheelde niet veel, of de man was door de zwaar werkende machine ge grepen. In het logies had de schok een noodlottiger uitwerking: de lampen kwa men omlaag en in een oogwenk stonden matrassen en meubelen in brand. Tot over maat van ramp was de deur ontzet, zoodat de mensehen op het punt stonden, in de kleine ruimte, waar alles overhoop lag, levend te verbranden. Na een poos van wanhopig worstelen om de deur open te krijgen, werd deze opeens door een ont zaglijke stortzee opengeslagen, die tegelijk de kajuitstrap meesleurde. De mannen slaagden er in, zicl1 door het water een weg naar dek te banen, en toen zagen ze dat het heele bovendek met de brug, de kaartenkamer en de schoorsteen waren verdwenen. Deze laatste dreef langszij het schip. Met de kaartenkamer waren ook de twee man, die zich daar bevonden, door de zee verzwolgen. Bovendien was nu ook de stuurinrichting onklaar. De ventilatoren waren mede verdwenen. Onder leiding van den schipper begonnen de overlevenden toen een nieuwe pijp te maken van zeildoek; hetzelfde materiaal moest dienen om de ontbrekende deelen van bet .-stuirel het schip zonder dat want de f gespoeld, seinen, di door een merkt, d: „Stratbletl Onlangs den in de Krebs, wie kortstondi nie-officier arbeid voa en Renaril dacht well! bewogen. 9 nef' een nl een electrJ Zn Mei I den 9en 1 een eerata stekend sla op, koerstJ keerde zorl na 7JK.m| ODder ine» den lOSepi ondanks dr minder gel moest de 8 opgeven bij Velizy.l nog vijf nl na telken» hechtte nl uitvinding! raakte. Voor de vele blijken van deelneming ontvangen bij het overlijden van onze innig geliefde Echtgenoote, Moeder, Beliuwd- en Grootmoeder en Pleegmoeder, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, JAN OVERBEEKE. Ooltgensplaat, 21 Dec. 1922. M. J. PHILIPSE, gehipt. Dansleeraar te BRIELLE bericht, dat hij begin Januari a.s. één avond per week disponibel heeft voor een op te richten DANSCLUB, voor een cursus van 3 4 4 maanden. Aanvragen worden ten spoedigste ingewacht. HOUDERS van SPAAR- en VOORSCHOTBOEKJES bij de DEN BOMMEL, worden verzocht, die ter bij schrijving van rente in te leveren vóór 1 JAN. a.s. bij den Kassier H. C. VAN ROSSUM. Dinsdag 26 December (TWEEDE KERSTDAG) Van MIDDELSARNIS v.m. O.nnr Van ROTTERDAM n.m. 2.15 uur Woensdag 27 December Van MIDDELHARN1S v.m. 5.— uur Van ROTTERDAM n.m. 2.15 uur ®<r Houders van SPAAR BOEKJES bij de te OUDE TONGE, worden verzocht die tegen ont vangbewijs len Kantore der Bank af te geven Ier bijschrijving der rente. N.B. Rente van Voorschoften, dient vóór 1 JAN. 1923 be taald te zijn. 3-1HET BESTUUR. Agenten gevraagd voor den verkoop van le kw. Tuin-, Bloem-, en Landbouwzaden. Flinke bijverdienste voor actieve personen. Sjeciilitelt iD flRAS- ca KLAVERZADEN. Koopt of v datum Ditmaal waarondi f 100.000,

Onze Eilanden | 1922 | | pagina 11