AFIE GALERIJ ze ook repareert ONZE EILANDEN tijds ingericht. BURGERPRUZEN ONSWEG 37, TERDAM. tonïabriek, MIDDELHARNIS. eerbuizen en Banketbakkerij. ES a 20 cent per ons. Het koekje voor deze dagen. V. E. D. RIBBE, TAPIJTEN - GORDIJNEN No. 16. 23 Dec. 1922 Plaatselijk Nieuws. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 23 DECEMBER 1 922. :ilo '/4 Kilo '/'O Kll° 80 fl 0.471/a fl 0 20 Restaurant „S1M0NS" TTERDAM - TELEFOON 9841 anal bet Groote Kerkplein. d, J. M. VERLINDEN-S1MONS. BGSTRAAT 1. BOVEN HET WARENHUIS) LLÉÉN GEVESTIGD: iAGEN GEOPEND VAN 9-6. n cM. met kraag. iad. Concurreerende prijs. 5akkerij-tentoonstelling. gehouden van 8—12 October >d met EERSTEN PRIJS (Verguld Zilveren medaille) S HET FIJNSTE. k VERKRIJGBAAR ichtstollen, Appelbollen, Saucyzen, Zoute bollen en stengels, enz. enz. AANBEVELEND, !rood< en Banketbakker. [zanddijk 24. Telefoon Interc. No. 46. 'l a f 1.75 en U ontvangt FRANCO een ans of Weinacbtstol aan Uw adres. i.W.TOLENAARs GINRICHTINGEN NGEL196 ROTTERDAM ARDIGING VOLLE MEUBILEERING EN U ZIJT TEVREDEN. BERICHT. Aan H.H. Correspondenten en Agenten. Beleefd verzoeken wij U Uw ge colporteerde NIEUWJAARSWENSCHEN uiterlijk 27 December a.s. te ver zenden. De enkelen die DAARNA nog komen, zijn met UW correspon dentie dan nog tijdig genoeg. DE ADM. Officiëele Mededeelingeu. JACHT. DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN DE PROVINCIE ZUID-HOLLAND, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten d.d. 12 December 1922, no. 64; Gelet op art. II der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat b(j voormeld besluit door Gedeputeerde Staten is bepaald: lo. dat het schieten van alle waterwild, aangeduid in art. 17 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87), alsmede het vangen van eenden en duikers, vallende onder art. 15 fen h dier Wet wordt gesloten op Woensdag 31 Januari a.s. 2o. dat de uitoefening van het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet (art. 15, la e der bovengenoemde wet) is toegelaten van 23 April aanstaande tot en met 28 Juni daaraanvolgende, doch dat het vliegnet in geen geval tot het tirasseeren van kwartelen mag worden gebruikt; 3o. dat de kooilieden hunne kooieenden moeten opsluiten of ophokken van 1 Juli aanstaande tot de opening der jacht op waterwild. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, 14 December 1922. De Commissaris der Koningin voornoemd, SWEERTS. MIDDELHARNIS. Het Kerstfeest voor de Zondagsschoolkinderea der Ned. Herv. Kerk zal worden gevierd op Dinsdag 26 Dec. des middags in het Koor der kerk en voor de kinderen der Ger. Zondagsschool ook tweede Kerstdag en des middags in de Consistorie der Geref. Kerk. Van de beugviascherijzijntelJmuiden binnengekomen de vischsloepen MA 42 „Albatros" schipper C. Koster met ƒ1500 en MA 57 „Nelly" schipper Abr. Jongejan met ƒ1400 besomming. De heer D. Peeman heeft wegens ge vorderden leeftijd bedankt als ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier en tot Notabel zjjn gekozen de h.h. G. v. Eek Lz. en J. Numan. Onze dorpsgenoot de heer A. W. Huis man is geslaagd voor het voorloopig machi nist-diploma bij de Koninklijke Pakketvaart. De boomgaard aan den Donkeren weg, toebehoorende aan het Onderling Begrafe nisfonds, is voor den tijd van 10 jaren bij inschrijving verhuurd aan L. Verolme Jz. voor 45,- per jaar. Slechts 2 briefjes waren ingeleverd. Het weiland, gelegen aan het Oostersche Spuigors en toebehoorende aan de gemeente Middelharnis, (groot 4£ gemet) is bij inschrij ving verhuurd aan L. v. d. Meide Jz. voor 400,-. Werkloozen-slalistiek. Bij den Corres pondent der Arbeids-bemiddeling zijn in de week van 21 28 December ais werkzoeken den ingeschreven: Land-arbeiders 28Metselaars 3 Schil ders 5; Timmerlieden 2; Betonwerkers 1; Chauffeurs 1Diepzee-visschers 4; Fabrieks arbeiders 1; Typograaf 1; Schippersknecht 1Opperlieden 1. Totaal 47. T ele loondienst. In de maanden November en December kwamen de volgende nieuwe telefoonaan sluitingen tot stand te Melissnnt. No. 14. M. Blok, landb. Molendijk. No. 15. P. Trommel, slager. No. 16. L. J. Schilperoort, landb. Nieuw Kraaljer. No. 17. J. A. van Nieuwenhuijzen, landb. Kraaijenisse. No. 18x. H. van Seters, landb. N. Kraa(jer. No. 18y. H. v. Rossum, landb. Kraajjenisae. No. 19. Wed. A.v.d. Klundert, tramstation. Bij de aanstaande indienststelling van het streeknet Middelharnis-Dirksland en Melis- sant zullen de aansluiting op het bureel Dirksland en die vau de aansluitingen op liet bureel Melissant aanvangen onderschei denlijk met 1001 en 1501. Vóór de bestaande nummers van de aan sluitingen op Dirksland en Melissant worden de cijfers 10(0) en 15(0) geplaatst. De Directeur v/h Post- en Telegraafkantoor te Middelharnis geeft kennis, dat het kantoor Middelharnis zal z(j nopen- gesteld op den len Kerstdag van 8—9 vm. en 1 2 a. op den 2en Kerstdag: van 8—9 vm. en 1 3 a. Op den 2en Kerstdag zullen mede post wissels quitantien, aangeteekende stukken behandeld en pakketten ter verzending aan genomen worden. Op den len en den 2en Kerstdag zal ééne postbestelling uitgevoerd worden, telkens aanvangende te 9,45 voorm en zal ver zending van post plaats vinden in de richting Rotterdam, Ouddorp en Ooltgensplaat per trams 74 en 71 (resp. 8.18 vm. 8.53 vm.en 9.2 vm.) Ceutr. Veiling te Middelharnis op Dinsdag 19 December 1922. Roodekool 0,75 tot ƒ0,— p. 100 stuks. Kool (savoye) 2,20 tot 6,40 p. 100 st. Spruitkool 8,20 tot 15,— p. 100 kg. Kool (witte) f 0,50 per 100 st. Eigenheimers ƒ2,10 p. 100 kg. Appelen (Bismarck) 7,30 tot ƒ10,— per 100 kg. Appelen (Campagners) ƒ8,— tot ƒ10,—per 100 kg Appelen (Goudreinetten) ƒ4,— tot ƒ13, p. 100 kg. Zure appelen ƒ2,- p. 100 kg. Zoete appelen ƒ8,— tot ƒ10,— p. 100 kg. Appelen (Cox Oranje reinet)/ 6,- tot ƒ7,- per 100 k. Calvqnappels ƒ6,per 100 kg. Peren (Gieser Wildemans) ƒ8,60 tot 14, per 100 kg. Kleiperen ƒ0,20 tot ƒ13,- per 100 kg. Louwtjesperen ƒ10,— p. 100 kg. Donderdag 21 December 1922. Bloemkool ƒ6,10 tot ƒ12,40 per 100 st. Roodekool ƒ2,- per 100 st. Savoyekool ƒ1,90 tot ƒ4,60 p. 100 st. Spruitkool ƒ3,— tot 12,- per 100 kg. Eigenheimers ƒ2,10 per 100 kg. Appelen (Campagners) 13,40 tot 13,70 per 100 kg. Appelen (Goudreinette) ƒ14,- p. 100 kg. Appelen (Grauwe reinette) ƒ10,— tot ƒ10,40 100 kg. Zure appelen ƒ4,— per 100 kg, Appel. (Reine d'Or) ƒ1, tot ƒ7,— p 100 kg. Appelen (Guldeling) ƒ6,60 per 100 kg. Peren (Gieser Wildemans) ƒ6,— tot 13,70 per 100 kg. Kleiperen ƒ9,40 tot ƒ10,20 p. 100 kg. Louwtjesperen ƒ4,— tot ƒ11,60 p. 100 kg. Kipeieren 9,40 tot ƒ10,20 per 100 st. Eieren. Aanvoer 1563 stuks. Gevonden voorwerpen. Een rongblok met twee rongen en een overloop alles van een drielingwagen. Terug te bekomen b(j R. v. d. Valk Mid delharnis. Blijkens een in dit nummer voorko mende annonce heeft de bekende dansmeester den heer Philipse uit Brielle weer een avond vrij per week om les te geven. Thans biedt hij zijn diensten aan voor dit eiland. Blijkens een annonce voorkomende in dit nummer, is het den heer G. v. d. Hoek gelukt een ochtendvoer samen te stellen, wat uitstekend moet z(jn. Het houdt de dieren tierig en de eierenproductie moet door het voeren merkelijk worden verhoogd. Moge het hem gelukken zijn zaak tot bloei te krijgen en ten nutten van zich zei- ven en zijn koopers. De kookdemonstratie. Als kranteman wordt men overal bijge sleept, indien men er vanzelf niet als de kippen bij is wanneer er iets gebeurt, en zoo was het ook hiermede weer. Dinsdag jl. is door de N.-V. „Het Steel" te Roermond een kookdemonstratie gehou den in de zaal van Hotel Meijer alhier, ten doel hebbende, hare nog betrekkelijk nieuwe producten zijnde: „Riceflakes", „Soclar" en „Fluks" resp. Rijst-, Erwten- en bruine Boonenvlokken in te burgeren en tot een populair volksvoedsel te maken. Bovenstaande artikelen, welke bij eiken winkelier verkrijgbaar zijn, worden verkre gen door het stoomen onder een hitte van 110 graden, der orgineele korrel. Het voordeel dat door het stoomen en pletten wordt verkregen is - dat het lange koken niet meer noodig, het is reeds voor gekookt. In slechts enkele minuten heeft u alle mogelijke gerechten klaar door het ge bruik van dit nieuwe fabrikaat, De fabrikage en verpakking geschiedt zoo hygiënisch mogelijk en staat onder voort durende controle van den Ned. adviseur Dr. H. Hojjing te Roermond. Mej. Hulststede welke de demonstratie leidde had de zaal aardig versierd met ver schillende reclameplaten en hare producten had z(j op eminente wijze geëtaleerd. Elk bezoeker werd in de gelegenheid ge steld de gerechten met de vlokken gekookt te proeven, hetzij in soep- of puddingvorm. Als vanzelfsprekend werd ons ook spoedig een portie erwtensoep en pudding opgediend, smakeljjk bereid door den echten Limburger kok. Na het consumeeren der producten werd reeds spoedig onze bevinding gevraagd dooi de juffrouw enwjj moesten werkelijk er kennen dat een en ander uitstekend smaakte en kunnen het met gerustheid een elk aan bevelen de vlokken soep of pudding eens te beproeven- Ook onderscheidene huismoeders gaven blijken van hare tevredenheid en kochten spoedig enkele pakken Riceflakes of Soclar. Het bezoek heeft den geheelen dag ge duurd en do vertegenwoordigster was wel tevreden over het resultaat. Sempre Crescendo. Donderdagavond heeft Sempre Crescendo weer eens, wat vroeger dan verleden jaar, een uitvoering gegeven. Klokke 8 opende de voorzitter, de heer Verbrugge dezen avond. Allereerst heette hij ons allen hartelijk wel kom. Spreker zeide ook met de vorige uit voering den financieelen toestand besproken te hebben en zeide dat deze thans nog niet veel beter is geworden en dat verschei dene leden en kunstlievende leden heb ben bedankt. De toestand nu is nog wel niet zoo ongunstig, als de leden maar lid blijven en vraagt om zooveel mogelijk pro paganda te maken tot behoud der leden. Want als het ledental verminderd en de exploitatiekosten zoo blij ven, dan zal het de vereeniging niet mogelijk zijn een verder bestaan zich te kunnen verzekeren, daar zij nu nog onder een schuld van 400, zitten zuchten. Nog vraagt hij niet te veel critiek uit te oefenen op de medewerkers in hettooneei- stukje, daar er verscheidene zijn die voor het eerst op de planken staan. Verder hoopte hij dat dezen avond ons zeer goed zou be vallen en gaf daarna de verdere leiding aan den heer Vlerter. Daarna werd begonnen het programma af te werken. Achtereenvolgens werd gespeeld, de Marche Legeria, La Bruijère, Masaique su la opera stradella, Le President en Columbini. Dat we van „Sempre" een hooge verwach ting hadden, laat zich begrijpen, want 't is altijd mooi geweest, wat Sempre te voor schijn bracht, doch ditmaal overtrof het zeker nog onze verwachting. Want wij hadden ze dikwijls hooren repeteeren, zelfs tot den laat- sten middag toe, en dit voorteeken is meestal niet zoo erg gunstig. Hierna viel het scherm en werd het podium ingericht om hettoo- neelstukje „Meester Jeroen en zijn kweeke- ling" op te voeren en werd in de pauze gelegenheid gegeven, de keel wat te smeren. Wanneer de pauze afgeloopen is, wordt het scherm weggehaald en zien we, dat het podium in een antiek schoollokaal met een antieke schoolmeester was verandert De schoolmeester de heer L. Blok, hield zich kranig ondanks het uitbundig gejubel van uit de zaal, eveneens de kweekeling, welke voor 't eerst op de planken stond, 't Was heel aardig gekozen en de stemming van het publiek werd er niet treurig op. Het daverend applaus dat werd geoogst, moge dat vol doende zijn voor hun belooning. Hierna werd het programma door „Sem pre" afgewerkt. Nog een viertal nummers werden keurig ten beste gegeven. De zwaar ste nummers waren nog zelfs lang niet de slechtste. Elk nummer afzonderlijk te be spreken, daar achten w(j ons niet toe in staat, doch ook van bevoegde zijde werd ons mede gedeeld dat alles weer in orde was, zooals Sempre dat gewoon is. Nog weer voor de zooveelste maal hulde aan den ouden directeur die zijn leden weer zoover heeft gebracht. Hiermede was het programma afgewerkt. Een gezellig bal tot laat in den avond sloot deze uitvoering. Ditmaal was de fout, zooals verleden jaar dat vele donateurs hun kaarten aan kinderen gaven niet zoo erg merkbaar. Toch moesten we opmerken dat vele donateurs en kunst lievende Jeden zelf niet aanwezig waren. Jammer was het dat een paar jongelui eenige malen pogingen hebben gewaagd om de orde te verstoren door scherp gefluit. Het was ons bovendien opgevallen, dat jongelui van goeden huize dit nog plachten te doen, van wien men dit nu allerminst zou verwachten. Ditmaal zullen wij het door de vingers zien, een volgend maal zullen w|j dezulken straffen door hun naam en voornaam te vermelden De Nutsavond. Tegen Woensdagavond 8 uur, in Hotel Spee te Sommelsdjjk was een openbare vergade ring uitgeschreven door de „Mij. tot Nut van 't Algemeen" Departement Middelharnis en Sommelsdijk. Op het programma was vermeld, optreden van den heer Hans van Loo tenor, piano begeleiding door Mevr. Annie van Loo, geb. v. d. Eijk en den heer P. C. Kappeteijn leeraar aan de R, H. B. S. alhier met als onderwerp: „Van groote menschen en kleine dingen". De voorzitter, de heer W. C. v. As hield de openingsspeech. Heette allereerst allen hartelijk welkom en zeide het een genoegen te vinden, dat het het bestuur gelukt is den heer en Mevr. van Loo te angageeren voor dezen avond en dat de heer P. C. Kappeteijn zijn medewerking heeft willen verleenen. Dat het het bestuur goed deed, dat de zaal zoo goed bezet was, dat was wel een bewijs van belangstelling. Daarna stelde hij den heer en Mevr. van Loo voor, waarna deze zich naar het podium begaven om het programma af te werken. Allereerst kregen we een viertal nummers zang welke heel mooi waren, en niet alleen voor de ooren van ons, leeken, doch ook voor hen die kleunen beoordeelen of het goed was. Een welverdiend applaus viel hun als dank dan ook na elk nummer ten deel. Daarna trad de heer Kappeteijn het podium op. Deze hield een voordracht over een betrek kelijk onbekende grootheid, die niet anders was als de hertogin van Berri. H(j schetste haar somberen levensloop met eenigen hu mor; wij vonden dat het nog een zonnigen kant kreeg. De pauze werd onmiddellijk hierna gehou den. Na de pauze trad wederom de heer Kap peteijn op en schetste het leven van Napoleon Bonaparte, vooral zijn jeugdleven werd door hem op uitmuntende wijze voorgedragen. Daarna kregen we wederom enkele zang nummertjes welke evenals de eerste keurig werden gezongen. De pianobegeleiding van mevr. v. Loo was ook prachtig. Hiermede was het programma afgewerkt. De heer van As dankte den heer en Mevr. v. Loo voor hetgeen z(j ten gehoore hadden gebracht en evenzoo den heer Kappeteijn: alsmede de heer Quispel, pianohandelaar te Rotterdam voor het in bruikleen geven van z(jn goede piano. Alzoo kunnen we toch nog melden dat dezen avond redelijk geslaagd is. De zang nummers technisch in behandeling te nemen laat onze capatiteit niet toe en of allen de voordrachten van den heer Kappe teijn mooi, boeiend en pakkend vonden, dat durven wij niet beweren. Wij vonden ze echter niet onaardig. SOMMELSDIJK, De laatste suikerbieten zijn deze week van de kaai vertrokken. Op de gemeente fairbank zijn in deze campagne 7.000,000 KG. bieten gewogen. DIRKSLAND. De kooplieden H. Vroegin- deweij van Sommelsdijk en J. v. d. Gr. waren met een kar, waarop een kooi met kippen aan de Staakweg, toen een vrouw passeerde met een keuvel op haar hoofd. De hit, die dat zeker geen alledaagsch verschijnsel vond, schrok zoodanig van dat hoofddeksel, dat hij zijn heil zocht in de sloot. De koopwaar en de kooplieden gingen ook mee de diepte in. Na veel moeite gelukte het alles weer be houden op het drooge te brengen zonder veel schade Spinoza-Examens Vanwege de Federatie ter Verstrekking van Onderwijs volgens het Svsteem „Spino za" werden Zaterdag 16 dezer in Hötel „Coo- mans", verschillende Handelsexamens afge nomen. Op de lijst der geslaagden komt o.a. voor: Nederlandsche Handelscorresponden tie: de heer P. R. Nagtegaal uit Dirksland. HERKINGEN. De Gemeenteraad heeft een parig besloten, gunstig te adviseeren omtrent het ingediende ontwerp van wet tot wijzi ging der gemeentegrenzen. In deze gemeente is weder een zang- vereeniging, mannenkoor opgericht, die in de consistorie der Ned. Herv. Kerk hare zangoefeningen houdt. Tot voorzitter en secretaris penning meester der ijsclub zijn gekozen de heeren J. G. Noord(jk en A. de Geus. De Zondagsschool viering zal plaats heb ben 2e Kerstdag en wel des avonds te 6 uur in de Ned. Herv. Kerk, onder leiding van den heer J. VroegindeWeij uit Middelharnis. MELISSANT. Tot secretaris der Commissie bedoeld in art. 131 der Gemeentewet is be noemd den heer H. Rooij. In de Ned. Herv. Kerk is een bankbiljet van 25 gecollecteerd. Door den heer P. Nagtegaal is aange vraagd vergunning tot het plaatsen eener stoommachine van 3 p.k. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig 20 K.G. bij de pellerijen aangebracht. Tot tjjdelijk onderwijzer alhier is be noemd de heer Gieljamse, thans als zoodanig te Dirksland in functie. GOEDEREEDE. De melkboer Jb. Hollaar had het ongeluk een beste melkkoe door kalfziekte te verliezen en was niet verzekerd zoodoende een groote schade. Vandecichoreidrogerijalhierzijn 125.000 Kilogram droge cichorei verkocht voor 9 de 100 K.G. Ingezonden Mededeeling. Voor het eiland Goeree en Overflakkee: voor H.H. Winkeliers verkrijgbaar bij: G. JOPPE - SOMMELSDIJK. De Kerstfeestviering voor de kinderen der Zondagsschool zal op 27 Dec. worden gehouden. OUDDORP. Tot verloskundige voor deze gemeente is door den gemeenteraad benoemd Mej. Vervoorn van Dordrecht. De werkzaamheden aan de cichoreifa- brieken Ceres en Ouddorp zijn geëindigd. De volgende week zal een aanvang worden gemaakt met het drogen van meekrab in de cichoreifabriek Ceres. In de weervisscherg werd nog een zalm gevangen. NIEUWE TONGE. De inschrijving voor den dienstplicht, lichting 1924 moet plaats hebben in de maand Januari a s. Meer bepaald zal daarvoor gelegenheid worden gegeven op 4 Januari a.s. des vm. van 11 12 uur. VERSLAG van het verhandelde op de Ouderavond op 21 December 1922, des avonds 6 uur In de O. L. School. Dhr. D. Buitenhuis hoofd der school opent de vergadering. Spreker zegt dat de opkomst niet zoo buitengewoon groot is als in de vorige bijeenkomst, wat toch weer wel door het Bestuur was verwacht. Spreker deelt thans mede, dat de Burge meester dezer gemeente, den E.A. Heer R. Sterk was uitgenoodigd dezen avond bij te wonen, doch dat deze een schrijven heeft ge zonden, de vergadering niet te kunnen bij wonen, doch dat hij den oudsten Wethouder Dhr. Dorst met de uitnoodiging in kennis had gesteld. Ook dhr. Dorst was wegens ongesteld heid verhinderd de vergadering bij te wonen. De Heer van Vliet, lid der oudercommissie had een schrijven gezonden, dat deze de ver gadering ook niet kon bijwonen. Tenslotte deelt Spr. de vergadering mede door welke personen op dezen avond zouden wor den gesproken, en welke onderwerpen deze zullen hebben, n.I.: 1°. Dr. van Gelder, een opvoedkundig onderwerp. 2°. De heer F. Sterk, (onderwijzer) iets over schrijfonderwijs. 3°. Een rekenles te geven door de klasse van onderwijzer Verbrugge. Het onder 3° genoemde werd eerst behan deld, omdat de leerlingen dan konden ver trekken, wanneer de les afgeloopen was. Wij woonden ook deze rekenles bij. Drie sommen waren op het bord geschreven. De eerste was van cdezen inhoud: „2% M. katoen kost 22/3. Wat kost U/s M. van dat katoen?" De tweede: „25 paarden en 15 koeien kosten samen ƒ25.385,1 paard kost ƒ725,Wat is de prijs van één koe?" De derde: 3125 K.G. koffie k f 0,64 per A K.G. Rabat'15 Contant 1,5 De vierde3% X 34/6 23/« X 23/i 34/6 23/: werd er later nog aan toegevoegd. Het scheen dat deze rekenles van veel in vloed was op de ouders, welke deze met zeer veel aandacht bijwoonden. Door de leerlingen werd ons inziens goed gewerkt, en is een woord van dank aan dhr. Verbrugge hier zeer zeker op zijn plaats. Nu deze rekenles was afgeloopen, werden allen voorzien van een kop koffie enz. Hierna nam Dr. van Gelder een aanvang met zijne rede. Zeer duidelijk zet spr. uiteen, het geen wat de opvoeding betreft, wel eens ter sprake kan komen. Hij wijst er op, dat er een blad wordt uitgegeven, waarin steeds de op voeding wordt besproken, en raadt ieder ouder aan zich op dit blad te abonneeren. Na afloop der, door de ouders zoo aandach tig beluisterde rede, dankt de Heer Buitenhuis namens alle aanwezigen Dr. van Gelder hier voor. Spreker zegt, dat het door Dr. van Gelder in z'n rede bedoelde blad, een heel aardig blad is, hetwelk door spr. ook dikwijls is ingezien, en voegt er aan toe, dat de abonnements prijs per jaar 6,is, doch dat, wanneer dit voor een persoon te duur zou zijn, geeft spr. allen in overweging, het dan met eenige per sonen samen te lezen, zoodat dan de kosten heelemaal niet hoog te noemen zijn. Niemand verlangt meer het woord over de door Dr. van Gelder gesproken rede. Hierna wordt 20 minuten pauze gegeven, teneinde het werk der leerlingen te bezich tigen, na afloop daarvan, werden allen weer van een kop koffie enz. voorzien. Tenslotte begon de Heer Sterk zijne rede over het schrijfonderwijs van oude tijden tot heden. Kort en duidelijk zet spr. het ontstaan der lettervormen uiteen, wat nog meer ver duidelijkt werd door eenige teekeningen welke door hem op 't schoolbord waren gezet. Ook zet spr. nog uiteen hoe het schrijfonderwijs meer en meer is verdrongen door de uitvinding der boekdrukkunst, en dat het in den tegen- woordigen tijd maar gaat wie het vlugst kan schrijven. Evenals de rede van Dr. van Gelder, werd deze rede, met zeer veel aandacht be luisterd. Ook toonde dhr. Sterk nog eenige pagina's van oude schrijvers, welke door de tegenwoordigen met veel aandacht worden bezichtigs. Na afloop dezer rede neemt dhr. Buiten huis het woord, en dankt den heer Sterk voor zijne gehouden rede. Ook brengt spr. nog dank aan den secre taris der oudercommissie die zich met de inge- reedheidbrenging dezer avond geheel had be last. Tenslotte dankt spr. nog alle aanwezigen voor de goede opkomst, en hoopt, dat er in het aanstaande jaar weer zulk een gezellige bijeenkomst moge wezen, waarna de vergade ring wordt gesloten. VERSLAG van het verhandelde op de Ver gadering van de IJsclub „De Vlakte" te Nieuwe Tonge op Woensdag 20 De cember 1922, des avonds 7 uur in het Logement Holleman. Tegenwoordig: het Bestuur met uitzonde ring van J. Nagtegaal en W. van Eesteren, en 87 leden. De Voorzitter dhr. H. Schipper opent de ver gadering met een woord van welkom tot de

Onze Eilanden | 1922 | | pagina 10