Plaatselijk Kieuws. 2 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 20 DECEMBER 1 922. Pasgeboren kalveren mogen nooit bij ouder» kalveren in hetzelfde hok geplaatst worden; zy worden telkensoiuvergeloopen terwijl het navelzuigen er door in de hand gewerkt wordt JANTJE LACHT EN Z'n bloempjes geuren, Z'n vogeltje zingt 1 Hij is in z'n huisje, Van zegen omringd! Hoe mooi zijn z'n duiven! Hoo trouw is z'n hond! Z'n vrouw is gelukkig, Z'n kind is gezond HU lacht, en, geen wonder! Hy is toch zoo blij I Geen k uiiug, geen keizer Leeft blij for dan hy 1 HU schateit van 't lachen, De oolijku guit: Misschien lacht ie stiekum Nu Rothschild wel uit! JANTJE HUILT. Z'n we. id is donker, Z'n huis is een hel, Hij - i aan da vreugde Voor -cl vaarwel Z'n jonaste ging henen, Z'n jongske is dood. Nu vindt int geen troost voor Z'n droefheid zóo groot Z'n bloemetjes geuren, Z 'i vogeltje zingt Hfi weet niets, da arme, Van wat hem omringt! Hij tuurt in de verte Hy geeft geen geluid: Z'n hoop is vervlogen, Z'n sprookje is uit 1 Rogier. MIDDELHAUNIS Eenige kwajongens al hier hebben de aardigheid postduiven uit de hokken te ontvreemden en deze dan te koop aan ts bieden. Deze week nog bp S. en A. Bij laatstgenoemde werd van een duif (rood- band) de alumioium-ringstufe gevijld, waar door liet dier kreupel werd. Daar de diayen volhielden dat de duiven van hen waten, werd de proef op de som genomen door er een op te laten en bleek al spoedig het tegendeel, daar het dier onmiddellijk naar zijn hok vloog. De zaak is bij de politie bekend gemaakt Op Donderdag 21 December des avonds van 7-9 uur zal in de Kerkekamer der Ned Herv. kerk de stemming plaats hebben voor 2 Notabelen. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van IS dezer voor den tyd van 5 jaren, den heer Nijgh herbenoemd tot secretaris der Gezondheidscommissie. Maandagmorgen wist een paard van den landbouwer C. Noordyk uit de travaüle te ontsnappen en het dorp in te rennen Zonder ongelukken veroorzaakt te hebben werd het dier op de Voorstraat gegrepen Een kind van L Tamboer had Zondag de onvoorzichtigheid een gas-stel naar zich toe te .trekken waarop een pan vet stond te koken, met dat gevolg, dat het kind een groète hoeveelheid over den rug kreeg en ernstige brandwonden bekwam. Geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. UITVOERING „SPARTA"„HYG1EA". Doordat de uitvoering van verleden jaar ons, door het welslagen, nog versch in het geheugen lag, togen we Donderdagavond reeds in enthousiasme naar de concertzaal van Hotel Meijer. Bij het binnentreden zagen we al spoedig dat bijkans geen plaats meer onbezet was, dat dit de kleine gymnasten tot wat opgewondenheid prikkelde'laat zich begrijpen. Ongeveer kwart voor achten werd het rumoer stiller, 't fluitje van den heer v. Tiei. leider der vereeniging klonk, 't gordijn werd weggeritst en de gymnasten in V-vorm opge steld, werden het publiek voorgesteld. Daarna trad de voorzitter, de heer Hagens, naar voren en hield de openings-speech. Aller eerst heette hij alle aanwezigen hartelijk wel kom, en hoopte dat ook ditmaal liet een avond van prestatie zou worden. Nog wees hij op de mooie verbetering van het tooneel, nu dit een stuk grooter gemaakt was, dat het veel kosten rrlet zich gemaakt had en deelde verder mede dat tot dekking dezer gemaakte kosten na afloop een tombola zonder nieten gehouden zou worden. Hij hoopte dat het aanwezige publiek de vereeniging zou steunen door dezen avond een lootje te koopen en wenschte ons verder een aangenamen avond. Dan werden de nummertjes van het programma afgewerkt: Eerst clc heerenafdeeling met stokoefeningen daarna de damesafdeeling met brugturnen, oefeningen op de plaats van de heeren onder- afdeeling en paardturnen voor de hoofdafdee- ling der heeren. 't Waren alle nummertjes waarvan de geoefendheid zeer goed uitblonk. Nadat het gordijn weer weggeritst was, kwamen de kleine peuters het podium opge marcheerd op de maat der muziek, deze hielden oefeningen op de plaats, waarna brugturnen volgde, 't Was aardig die kleinen zoo kran;g te z;en werken aan de brug. H:erna kwam de hoofdafdeelmg heeren het paardturnen demonstreeren. Zeer mooie oefe ningen werden uitgevoerd, de behendigheid op zoo'n houten knol was uitermate groot» No. 9 van het programma, de vrije en orde oefeningen op muziek der meisjesafdeeling was voor de kleinen wel het glanspunt van dezen avond. De muziek het bekende liedje Boemel Petrus" werd uitgevoerd door Mej. v. d. Tol. Keurig ging alles precies op tijd, het was een ware verlustiging voor het oog zoo de jeugd, na oefening onder de leiding van den heer van Tiel te zien. Ook die witte vlinderstrikken kleurden zoo fleurig bij hun gymnastenplunje. Een welverdiend applaus viel den kleinen dan ook ten deel. Het brugturnen der jongensafdeeling was ook heel aardig, evenzoo de stokoefeningen van de onderafdeeling heeren. Toen kwamen de hoofdafdelingen met hun mooiste en zwaarste prestatie aan de beurt. 't Allereerst de heeren, met oefeningen aan de hoogbrug. 't Was een nummer dat er wezen mocht. Een persoonlijke beoordeeling maakt ons tot onzen spijt te uitvoerig. Het scherm, viel onmiddellijk daarna en het eenvoudige woordje „Groep" op het programma voor spelde ons reeds dat er wat kranigs voor de boeg stond. Na enkele minuten kregen we het podium weer te zien en marcheerden de dames en heeren hoofdafdeeling ons tegemoet en na een enkele handbeweging en een kort maar krachtig bevel was een "groep gevormd, die eenig was te noemen. Men twijfelde haast of het dezelfde personen wel waren die men zoo dagelijks ontmoet en spreekt. Men twijfelde of zooiets wel met onze z.g.n. boerenjongens en -deernen te bereiken was. Een daverend, zeer zeker verdiend, applaus viel hun daarvoor ten deel. De stokoefeningen op en van de plaats van de dames waren ook heel mooi. Nummer 15, het hoogrekturnen der heeren was wel hun hoogte- en hoogste punt. Hier kunnen we niet volstaan met een schampere opmerking dat elke beweging keurig was. De heeren Goudswaard, Visser, Soldaat en van Dongen toonden vaardigheid aan de rek wat tegen een beroepsgymnast op kon. 't Was enorm, die behendigheid, in die soepele be wegingen en dat in allen eenvoud. Ga zoo voort heeren. Als laatste nummer op het programma stond „Bogenrij" van de hoofd- en adspiranten- afdeeling van „Hygiëa". In lange witte gewa den stonden 6 dames opgesteld met lange groene bogen in de hand, de bewegingen waren zoo gratievol en sierlijk, maar bovenal sober en de pianobegeleiding van mej. v. d. Tol was ook zeer mooi. De opgewondenheid van het publiek was merkbaar, en daarom werd het nogmaals vertoond en hiermede was het gymnastiek-programma afgewerkt, 't Was reeds ruim 10 uur toen we zoover waren gevor derd en nu werd de buffethoudster de gelegen heid gegeven om de dorstigen te lesschen. Onderwijl verspreidden zich enkele dames met de lootjes door de zaal, welke grif allen een eigenaar vonden voor 20 cent. Nadat ook dit gepasseerd was, werd het propaganda blijspel voor de gymnastiek „Het kan verkeeren" opgevoerd. Zeer goed werd door alle medewerkenden gespeeld vooral de heer Pen, wien de hoofdrol was-opgedragen, hield zich bijzonder goed. Ook wat den inhoud van het stukje betrof, kunnen wij nog melden, dat dit zeer goed, en vooral ook voor onze omgeving was gekozen. Hetzelfde euvel van de oude Hans Wubbe komt en wordt men hier tegen gevoerd. Houdt echter ondanks alle tegenkanting moed, de overwinning komt wel. Hiermede was het programma geheel afge werkt. De heer Haagens sloot dezen avond, dankte het aanwezige publiek nogmaals voor de ge toonde belangstelling den heer van Tiel voor zijn goede leiding en hoopte dat nog vele jaren hij in hun midden met lust werkzaam mocht zijn. Dan betrad. Z.E.A. L. J. den Hollander, burgemeester onzer gemeenten, welke weer evenals verleden jaar Sparta en Hygiëa met zijn aanwezigheid had vereerd, het "podium, Zeide als beschermheer der beide vereenigin- gen zich verplicht te gevoelen om een woord van dank en hulde te spreken tot den heer v. Tiel, leider der vereenigingen, den voor zitter, bestuur en elk der leden in het bijzonder, die in goede samenwerking met elkaar dezen avond de gunstige resultaten van hun oefe ningen hebben getoond. Inderdaad kan worden getuigd daar er prachtig werk geleverd is en zoowel de jonge als oudere leden goede vorderingen hebben ge maakt. Spreker hoopte dat nog meer medewerking en steun aan onze vereeniging zal worden ver leend en dat begrepen zal worden dat lichame lijke ontspanning voor de jeugd weldadig werkt op hun geest, en de gezondheid ten goede komt. Dringt verder aan om meer propaganda te maken voor de gymnastiek en j betreurde het dat vele ouders denken dat de I gymnastiek de studie schade aandoet. I Hij vond die oogenblikken, die de jongelui I noodig hebben om aan hun vreugde kracht en j energie uiting te geven, het beste besteed met I dc lichamelijke oefeningen. Spoorde den leden j en aanwezigen aan om op gepaste manier ten I strijde te trekken tegen die dwaalbegrippen voor vele ouders. Spoorde verder aan om mede te werken tot de lichamelijke ontspanning onder goede I leiding, daar anders bij de jonge menschen j een streven zal komen tot woeste wilde sport, die gevaar veroorzaakt en nadeelig voor de gezondheid zou kunnen zijn. I Daarna dankte hij den heer van Tiel, be stuur en leden en sprak zijn beste wenschen uit Ivoor den bloei der vereeniging. I Een geanimeerd bal tot diep in den nacht, sloot dezen zeer gezelligen avond. SOMMELSDIJK. Met ingang vin 18 Decem ber ia tot Agent van de Vryw. Ouder dó ma- verzekering in het District Brielie aangesteld de heer A van Es, Weeshuisstraat alhier, in de plaats van den heer Moelij ker, die wegens z(jn agentschap van de „Utrecht" deze werkzaamheden niet meer mag waar nemen. Voetbal. Van de competitie-wedstrijden is er Zondag maar één doorgegaan, nl. Olympia Blauw Wit, welke eindigde in een t—0 overwinning voor Olympia. De andere werden wegens slechte terreinen af- gelascht. De vriendschappelijke wedstrijd M.S.V.V. III Volharding eindigde in een gelijkspel 1-1. Voor de a s. Kerstdagen staat weer wat moois op 't program. Daarvoor zyn uitge- noodigd Excelsior III en V van Rotterdam en Oiympia I en II van Oud-Beijerland. Op Zondag 24 December des morgens 10 uur, hoopt voor de Vrijzinnig Hei vorm den op te treden Ds. J. Wegerif Rem.Pred. uit Dordrecht, in de zaal van den heer Van Leeuwen aan den Langeweg alhier. MELISSANT. Van den landbouwer L. J. Kwak is Vrijdag een paard gestorven en van den landbouwer J. A. Struijk stier! Zaterdag een zijnet' beste paarden. De zangvereeniging Concordia gaf Vrij dagavond een welgeslaagde uitvoering in da Ned. Herv. Kerk. De zangnummers vielen goed in den smaak bij het talrijke publiek, zy worden ook zeer aardig gezongen. Het programma werd goed afgewerkt. De ijver der leden is een troost voor de werkzaam heden van den directeur. Wij roepen Con cordia een tot weerziens toe! STELLENDAM. De jaarlijksche collecte voor de scholen met den Bybel brachten alhier op de som van ƒ145. GOEDEREEDE. Tot Ouderling in deNed. Herv. Kerk alhier, zijn herkozen den heer J. Roos en tot Diaken den heer F. den Eerzamen. Chr. Brugman en echtgen. die 18 jaar in Amerika hebben vertoefd zijn thans voor plezier overgekomen. OUDDORP. De kuilvisscher Th. Grinwis had het ongeluk onderweg op zee door te groote hoeveelheid sardijn in zijn net te krijgen, dat die door midden brak en al de visch verloren ging, dat was dus een teleur stelling. Alhier is de Koninklijke goedkeuring verkregen tot het bijbouwen van 2 lokalen aan de Caristelyke School. Zaterdag zijn hier ruim 3000 balen ajuin vervoerd. Vrijdagavond (22 Dec) zal de Kerst- feestviering in den Oostdijk alhier plaats hebben. Vorige week werden door de kuilvis- schers 80 vaten sordijn gevangen, die tegen 5,— per vat werden verkocht. Bliek van 5 tot 10.000 kilo per vaartuig. Garnalen werden over geheel de week door een vis- scher 300 kilo gevangen voor de pellerij. Den heer S. van Weele, onderwijzer aan de O. L School alhier, slaagde voor het Practijk-Examen Boekhouden der federatie Mercurius. P. Bakelaar alhier had het geluk een grooten zeehond te vangeD. Steeds nog hoog! Zaterdagavond werd alhier door Notaris v. d. Berg ten verzoeke van de Wed P. Voogd 3 perceelen bouwland verhuurd: le perc. P. Meijer f 151,20 per geniet, 2e perc. J. Voogd 1130,05 per gemet, 3e perc. L. Akershoek 165,25 per gemet NIEUWE TONGE. Tot Correspondent der latere. Arbeids-bem. in deze gemeente is benoemd den heer P. Muije, ambt. tersecr. alhier, welke voor deze benoeming heeft bedankt. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. kerk alhier des vm. en 'sav. optreden ds. Kruijt, terwijl op Dinsdag 2e Kerkstdag des namid dags het Kerstfeest zal worden gevievd dooi de leerlingen der Zondagsschool. Belangstel lenden worden dien middag verzocht in de Ned. Herv. kerk alhier om 2.15 uur, terwyl de Kerstfeestviering 2.30 uur een aanvang neemt. OUDE TONGE. Het Socialistisch Mannen koor „De Dageraad", Dir. J. Hollebrand, heeft in samenwerking met den Landarbeidersbond en Partij-afd. eene uitvoering georganiseerd op 15 Dec. in de zaal van Dhr. W.Ouwens voor Vakv. Partyleden, Donateurs en Kunst vrienden. Nadat door Dhr. J. van Kempen de bijeenkomst geopend was, kregen wij een paar liederen te hooren die zeer in den smaak vielen by 't talrijk publiek. Vooral de Socialisten-Marsch, werd heel mooi en zuiver gezongen De zangers gaven blijk van ernstige studie Ze mochten daar dan ook een langdurig applaus voor oogsten. Daarna kregen wij een feestrede, die uitgesproken werd door Dhr. C J. Portegies. Spreker zette in kernachtige woorden uiteen wat dezen avond voor de aanwezigen was, en spoorde ze aan, om de zaak steeds zoo veel inogeiyk te steunen en mede te werken in den komen den strijd van malaise en achteruitgang. E.a werd aandachtig aangehoord en beloonde den spreker met een overweldigend applaus.Daar na kregen wy de opvoering van„Akemade Koetsier", Tooneelspel in 5 bedrijven, dat zoor vlot gespeeld werd. Om al de personen die daaraan hebben medegewerkt apart tej bescliryven, zou te veel plaats innemen. Ze hebben allen hun best gedaan, en zijn er ook reusachtig in geslaagd om het stuk zoo goed mogeiyk op te voeren. Er waren mo menten, dat men niet gezegd zou hebben „ziln dat leden van een Ver. die nog maar slechts enkele maanden bestaat". Een woord van hulde aan Dhr. J. Hollebraud is hier dan ook zeker op zyn plaats, die zijn Ver eeniging in zoo'n korte spanne tyds op zoo'n hoog peil hoeft weten te brengen. Toen kregen wij de Socialisten-Marsch nog eens te hooren en daarna werd deze zeer ge slaagde uitvoering gesloten met een woord van dank, tot allen die tot slagen van dezen avond hebben medegewerkt Daarna begon het Bal, waarmee nog een paar gezellige uurtjes worden doorgebracht. „De Dageraad" mag dan ook op dezen avond terug zien. Donderdagavond a.s. zal in het hotel Legierse de eerste cursus worden gehouden in het boekhouden met aanvankelijk 5 a 6 leerlingen, onder leiding van den heer Mooi- weer. Aren Kamerling, stoker aan de gasfa briek, had het ongeluk een gewicht van 300 K.G. op zijn voet te krjjgen. Beroepen naar de Ned. Herv. Gemeente alhier ds. Mulder van Benthuizen. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat in Januari as. voor den dienst plicht moeten worden ingeschreven de perso nen, die geboren zijn in 1904. Voor de aan gifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter Gemeente- Secretarie op Vrijdag 12 Januari as. des v.m. van 30 11J uur. OOLTGENSPLAAT. Antoon Nattekaas alhier won op zijn lot van de Groote Win- terswijksche Verloting een Dogcar bespannen met paard. De heer P. J. F. Koster slaagde te 's-Gravenhage voor boekhouden (practyk- diploma). DEN BOMMEL. De collecte voor de restau ratie van kerk en pastorie van de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht 800,90. Woensdag zal de kerkelijke ontvanger zitting houden in de kerkeliamer tot het ontvangen der huur van de zitplaatsen. Zaterdag 30 Dec. zullen eenige zitplaatsen verkocht worden. Tot Ouderling is herkozen de heer J. Melissant Mz. en tot Diaken de heer J. L. van Prooijen. Donderdag a.s. des n.m. 3 uur zal te Stad aan 't Haringvliet een algemeene ver gadering gehouden worden van de aandeel houders der Bommelsche boot ter bespreking van de verdere exploitatie. J. Zoon had het ongeluk met een bus melk te vallen en een rib te breken. Genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Tegen A. C. Zoon is procesverbaal op gemaakt wegens mishandeling. HELLEVOETSLUIS. Vrijdagavond j. i. gaven wij gevolg aan de vriendelijke uitnoo- digingvanHelvoet'sGemengdKoorV.I O.L A. (Directeur de heer Ph. Vermaat) tot bijwo ning hunner uitvoering in „Casino". Als de voorzitter, de heer S. 0. Bronwasser te onge veer 8 uur een kort openingswoord uitspreekt is de zaal vrij goed bezet. Het koor begint met het „Wilhelmus", hetgeen goed werd gezongen. Daarna volgen vier versjes, welke wat minder uit de oude doos zijn. De liedjes: Vertrouwen, Alle Meiklokjes luiden, Het Meilief en Kerstlied worden zonder uitzon dering goed gezongen. Na een kleine pauze krijgen wij De Morgen te hooren, waarmede het koor wederom veel succes had. Na Sere nade van een Landsknecht en Lentenacht, welke eveneens gehoord mochten worden, kwam tot slot van het zangprogram: Jan Willem's vrijage, een zeer leuk vers, wat zoo insloeg bij het publiek, dat een da capo werd gevraagd. Dit geschied zijnde "werd ongeveer een half uur gepauseerd, waarna door leden van V.I O.L. A. werd opgevoerd het kluchtspel „De Weduwe Hansen" in 3 bedrijven. Het stuk was wel geschikt om de lachspieren in beweging te brengen en het spel was beslist uitstekend. Alle spelers waren uitmuntend in hun rol en het luid applaus hetwelk hun ten deel viel, was dan ook welverdiend. De heer Bron wasser dankte de spelers en bood de 3 medespelende dames namens de directie van de Casino-bioscoop een bloemen hulde aan. Even over 12 uur werd met het bal aan gevangen, hetwelk velen nog geruimeu tjjd gezellig bijeen hield. Zaterdagavond j. 1. was bier de 3e bijeen komst in dit seizoen van het „Nut". De voorzitter, de heer O. A. J. Kros opende de by'eenkomst en drukte er zijn spijt over uit, dat deze avond noodwendig op Zaterdag moest plaats hebben, waardoor zeker velen niet aanwezig konden zijn. Nog deelt hij mede, dat de jubileums avond van het Nut waarschijnlijk medio Januari 1923 zal worden gehouden en ook nog een feest voor de kin deren der leden zal worden georganiseerd. De lijsten ter verzameling van gelden voor deze feesten zullen reeds deze week worden gepresenteerd en hy hoopt, dat men voor flinke bedragen zal teekenen. Hierna geeft hij het woord aan den spreker Chr. v. d. Linde, Arts te Rotterdam. Deze zet uiteen, hoe de Röntgenstralen werden ontdekt en oorspronkeiyk door den uitvinder Röntgen om hun onbekendheid X-stralen werden genoemd, doch later toen het nut er van doordrong en zy een onmis baar deel van de geneeskunde werden, kre gen zy den naam van den uitvinder. Veel proeven worden gedemonstreerd, doch daar het beschikbare toestel zeer ouderwelsch en primitief is, komen verschillende demonstra ties slecht tot hun recht of moeten achter wege gelaten worden. Na een uitvoerige uit eenzetting laat den spreker verschillende Röntgenfoto's ziendaar echter de lichtbron onvoldoende is, was dit alleen duideiyk voor hen die dicht by het toestel zaten. Tot slot laat de spreker nog eenige voorwerpen als taschjes, portemonnais, enz. doorsch(jnen, waardoor dan zij die op niet te groote afstand van hot toestel zitten kunnen zien, wat deze bevatten, hetwelk nog ai eens do lachlust van de aanwezigen opwekte. De heer Kros dankt den spi eker voor diens welwillendheid en verschillende heeren, welke hebben medegewerkt om het toestel op het tooneel der Mavine-cantine op te stellen en in eenigszins bruikbaren toestand te brengen voor hun opoffering. Het doet hem genoegen dat overal waar hy om medeweiking voor het Nut vraagt, deze hem spontaan wordt verleend. Ongeveer half elf werd de bijt en- komst gesloten, Donderdagavond vierden do leden van de Afd Nieuw-Helvoet. en Omstreken van de Net!. Vereen, tot Afschaffing-. n Alcohol houdende Drat't n liet tweede ja eest <jer weder-opleving der afdceiing. Hst was een heel gezellig feestje, teu huize van den voor zitter, den heer C. v. d Keilen, alhier, het welk tot ongeveer kwart voor een duurde. Bij de Zaterdagavond gehouden afslag van het huis aan de Oostkade No. 1 (waarin gevestigd o. a. de sigurenhandel van de Wed. Flik,) werd dit huis door den heer J. v. d. Blink, alhier (Molenstraat) gemijnd voor ƒ3.300,— boven de inzetsoin 1 (Dus totaal voor 8 400.—). Dat men ruim drie duizend gulden boven een inzetsom van even vijf duizend gulden gaat is zeker een hooge uit zondering 1 VoetbalZondag j i. R. D. M. 3 Helievoetsluis30. Andere wedstrijden allen afgelascht. ROCK AN JE. Donderdagavond a s. van 4—7 zal in de Consistoriekamer de verkieziug plaats hebben van gemachtigden voor het Kiescollege. Aan de beurt van aftreding zyn de heeren A. G. Berkhout en L. Trouw terwijl er 2 nieuwe leden gekozen motten worden voor de vacaturen ontstaan door het vertrek van den heer J. J. Koipa naar Oostvoorne en door het overlijden van den heer Jn. Snoey. In 't café Rockanjes Rots gaf Rockanjes wakker fanfarecorps „Ons Genoegen" 1.1. Zaterdagavond na een pittig welkom van den Voorzitter den heer L. Trouw, voor een goedgevulde zaal onder directie van den heer Vos van Vlaardingen een allergezelligste uitvoering. Zoowel liet muzikale als het humoristische gedeelte toonde weer opnieuw hoe goed het corps zich altijd voorbereid voor een dergelyke uitvoering aan eere-leden en begunstigers, en hoezeer het vooruitgaat. VEILINGBERICHT van 15 Dec. 1922 der Coöp. Tuinbouw- eu Veilingsvereeniging „Oostvoorne'. Andijvie ƒ1,— tot ƒ2,10 per 100 krop. Spruiten ƒ4,- tot 20,- per 100 kg. Mispels ƒ0,08 tot ƒ0,09 per kg. Eieren ƒ11,20 tot ƒ12,80 per 100 st. Kleiperen ƒ4,10 tot ƒ9,80 per 100 kg. Jodeperen ƒ5,— tot ƒ6,70 per 100 kg. Louwtjesperen ƒ6,10 tot ƒ7,90 p. 100 kg. Bergemotperen ƒ4,60 tot ƒ6,- p. 100 kg. Peren (Giesewildemans) 10,— tot ƒ12,20 per 100 kg. Appelen (Goudrenette) ƒ7,30 tot 14,50 per 100 kg. Appelen (Bellefleurs) ƒ5,40 tot ƒ7,10 per 100 kg. Appelen (Armgaard) ƒ13,60 tot 16,— per 100 kg. VERKOOPINGEN. OP DONDERDAG 21 DECEMBER 1922, tel- kens des namiddags 3 uur, in het Logement „Geluk" te Oude Ton ge, Openbare Vrijwil lige Verkooping van: Het huis met Erf benevens twee perceelen Bouwland, ge meente Oude Tonge. Ten verzoeke van de Erven van Mej. Wed. HendrikDuijmPz., aldaar Notaris VAN BUUREN. Op WOENSDAG 3 JANUARI 1923 bij inzet in het „Hotel van den Doel" en Op WOENSDAG 10 JANUARI 1923 bij alslag in het Hotel „Keuvelaar" te Dirkslaud, telkens des morgens 10 uur, van onroerende goederen te Dirksland en Melissant. Toe- behoorende aan wijlen den heer Nr. C P. D. Pape te 's-Gravenhage. Notaris VAN BUUREN. Op DONDERDAGEN 4 en 11 JANUARI 1923, telkens des namiddags 2 uur, in het, Hotel „Geluk" te Oude Tonge, van: Een Huis niet Schuur aan do Schoolstraat, en eenige perceelen Bouwland, in gebruik bij den heer Jan Hartog Adrz., commissionair en koopman aldaar. Notaris VAN BUUREN. KERSTSTEMMING. I Nu wy het kerstfeest vieren gaan, O, Vader wil ons gadeslaan; Weer uit ons hart, wat is in strijd, Met 't feest aan Jezus weer gewjjd. Zjjn hart was vol van menschenmin, Geen haat of wrok sloop daar ooit in, „Heb lief elkander!" was Zijn taal „Vergeet elkander duizend maal!" „Vlied wat onrein is!" was Zijn leer. „Jaag nooit, o, mensch, naar goud of eer 1" „Wat baat het, of gij schatten wint Daarbij geen vreê des harten vindt!' Geheel vervuld van ZLjnon God, Getroostte Hij zich, smaad eu spot, Ja, t bitterst wat het iot Hem bood; Ging Hij gewillig in den dood. Nu wij het kerstfeest vieren gaan, O, Vader wil ous gadeslaan, Weer uit ons hart, wat is in strijd Met 't feest aan J- zus weer gewijd Rock, ÜÜSjSEAL usl>. Mijnongeluk. Vannacht heeft by' het plaatsen van scho ten in de Oranje Nassau-niijn te Heerlen een ontploffing plaats gehad. Onder leiding van schietmeester Viehinann waien eenige arbei ders bezig schoten te plaatsen, toenzondti dat het ontstekingsapparaataaugesloten was, een schot sfging. De arbeiders Aichoff en Prebil uit Beersdal wei den door dé wegvlie gende steenen onmiddellijk gedood. Hun ver minkte lijken werden eenige uren later onder het puin vandaan gehaald. De schietmec; ter Viehinann werd in stervenden toestand om hoog gebracht en naar het hospitaal te Heer len vervoerd waar hjj na eenige uren den geest, gaf. Het staatstoezicht op de mijnen stelt een ondeizoek in naar de kwaliteit van de ge bruikte patronen. De drie slachtoffers waren gehuwd. Een inbreker doodgeschoten. Een meLseiaar, die op de eerste verdieping van paud 74 aan de Laan van Wandeloord te R dam woont, hoorde Zaterdagavond den 9en dezer twee mannen op geheimzinnige wijze de trap naar zyn woning opkomen en ook weer weggaan. De metselaar, die wat geld in huis had, ging dit, bang voor inbraak, op bet politie bureau in de Meermansstraat vertelleu. In overleg niet hem besloot de politie maat regelen te nemen. Drie agenten werden j.l. Zaterdagavond aangewezen om in het ge noemde pand in de Laan van Wandeloord post te vatten. Een werd er geposteerd op het portaal van de tweede verdieping, en de beide, anderen gingen in de woonkamer van den metselaar op de eerste verdieping. Kwart voor zeven Zaterdagavond verliet de metselaar zijn woning, na de deur ge sloten te hebben, waardoor de twee agenten opgesloten waren, en de bewoners van de tweede verdieping, die van het geval gehoord hadden en er niets mee te maken wilden hebben, gingen kort na den metselaar ook uit Alleen de drie agenten bleven in het bovenhuis achter. Ongeveer een uur na het vertrek van den metselaar hoorde de op de tweede verdieping geposteerde agent de straatdeur opengaan, koit daarna mannenstemmen op de trap en gescharrel aan de woniugijeur op de eerste .verdieping. Hij hoorde ieinahd zeggen: „de soep is goed", een paar maal„die past niet", en tosn: „hij gaai", waarmee bedoeld een valsche sleutel, die gebruikt werd om de deur te openen. In de veronderstelling, datzy uu de woning- deur geopend hadden en er binnen zouden gaan, liep de agent van.de tweede verdie ping suel naar beneden om de inbrekers, die hij binnen waande, den terugweg af tesnijden. Do beide, inbrekers w'sren evenwel nog niet binnen, en toen de agent met de revolver in de hand de trap af stormde, kozen zij ijlings het hazenpad Tweemaal rtëp de agent: „sta of ik schiet'Toen zij bleven doorloo- pen, iosto de politieman eeu schot. Naar hy zegt, heeft hij op de beenen van de inbrekers gericht. Tusschen de eerste verdiepingen hef straat- portaal bevindt zich een overloopje. Daar is een van de beide inbrekers gestruikeld, en vermoedelijk daardoor heeft hij in plaats van in een been. een kogel rechts* in het achter hoofd gekregen. De kogel heeft deu schedel doorboord en is in de hersenen doorgedron gen. Bewusteloos zakte de man ineen. In dieD toestand is by naar het ziekenhuis gebracht, waar hij om 1 uur in den nacht van Zaterdag op Zondag, zonder tot bewustzijn gekomen te zijn, is overleden. Terwijl het vorenstaande zich op de trap afspeelde, zaten de beide andere agenten opges'oten op de voorkamer van den metse laar. Het slot van de deur was door dt inbrekers bij hun pogingen binnen te komeD stuk gemaakt. De agenten hebben toeneen pauee! van de deur ingetrapt en zyn daar door gekropen om hun makker hulp te ver leenen. Er ging evenwel zooveel tyd verloren, dat de andere inbreker al lang ontkomen war. Vermoed wordt, dut er nog een derde man in het spel geweest is, die op den uitkijk gestaan beeft. Van de twee mannen heeft, de politie heel v-igesignalementen gekregen Gisteren in den loop van den dag is de doodgeschoten inbreker door zyn vader en een broer herkendhii is de RO-jarige L. 0. V., vroeger bouwkundige, die zich thans varens gezel en koopman noemde. Hij woonde met een vrouw in de Vischsteeg. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moet het ingezon den stuk van D.V.V.'s verslaggever blyven overstaan tot het volgend nummer. De Redactie. Aanl Voo Na I de noil goede I Zijn stukkil I prov. I het KI goedk I R. St I Secret! Als! bedoel Genie! Hiel benoe! De 1 deze geheel b. het l! vaststfl c. I provitfl raadsfl eener breid ifl cl. I Somnfl door keurdH doeld e. schooH dendc! I willen! I inzagifl De j I voor H I Heer I Rotte! I richt, H van lH dent H Dei I is bei^| secret I WethH belooi I Zondi beslot 1 fabric dendJM lantaB - reden kenni^l h. I Geine zoek, H eenigi het H li e rli a en 2°^| of z.g. 1 niet Na I mede' doeld behoi H slirite stelt genoi vrij 'i0! DA van I een zoo'n I heelt I de 2* verg* onde loka* gen, van word De de le kom< tegei voor As Nelis het meer eenig verld sell ml N;H de hl otulel zulle du rel I Kok' verz; branfl level Hi even de ifl K| Nl zoekH onts inga °fl dat fl van I

Onze Eilanden | 1922 | | pagina 5