Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Het vergaan van de „Georgius". ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 1 NOVEMBER 1 922. 3 hamls-bal door den uitersten bovenhoek van G.V.V.'s doel te iagen, 1-0. En vóór de rust intrad, wist L. üouswaart Kz den voor sprong te vergrooten door den uitloopenden Zeeuwachen keeper te passeeren en met een zacht rollertje het leer in het net te depo- neeren, 2-0. Na de rust eenigen t(jd slap spel. De Zeeu wen werken hard maar ondervinden van den sterken wind veel nadeel. Dan weet Van Hemert uit een hoekschop een goal te ma ken, 8-0. Ondanks de aanvallen van G.V.V. mocht het hun niet gelukken ook maar eens te doelpunten, zoodat het einde kwam met een 3-0 overwinning voor M.S.V.V. De heer H. Pen leidde dezen wedstrijd tot aller tevredenheid. Hierna speelde M.S.V.V. III een vriend- schappelijken wedstryd tegen Blauw Wit en won met 2 1. M.J.N. DIRKSLAND. Den heer M. Brooshoofd, thans onderwijzer te Stellendam, komt als No. I voorop de voordracht voor onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de Openb. School alhier. Het buis van den heer P.Sluyisvoor de som van ƒ2110,— aangeloopen, doch niet gegund. Hitten zjjn koppig! Dat ondervond ook de vrachtrijder J. v. d. Groef. Diens hit vond het verkieselijker achteruit dan vooruit te loopen. Daar de hit bespannen was voor een wagen ajuin liep deze van den dijk en rolden de uien over de vlakte. Veel oponthoud en De heer P. Nagtegaal is tot tijdelijk Hoofd der Openb. School benoemd. Daar het voordeeliger is het vlas ruw te verkoopen zijn de werkzaamheden aan de Vlasfabriek alhier tijdelijk stop gezet. We hoorden zelfs geruchten dat de Vlasfabriek zou worden opgeheven, wat jammer zou zijn, daar vele handen aldaar werk vinden. Het vervolgonderwijs is Maandagavond begonnen met slechts 9 leerlingen. De heer J. A. Koenraad vertrekt eerst daags met zijn gezin naar Warmond om zijn welverdiende rust aldaar te genieten. J. A. KOENRAAD. 1878-1922. 15 Nov. 1922 zal het 44 jaar geleden zijn dat den Heer J. A. Koenraad in functie trad als Hoofd der Openb. School alhier. Dat wil zeggen dat hij onafgebroken, 44 jaar lang, zijn geheele persoon gegeven heeft in het belang voor het Openb. onderwijs. Wij over drijven niet als we zeggen dat Koenraad een der beste onderwijskrachten was die op dat gebied te vinden zijn. Uitstekend paedagoog, voortreffelijk menach als hij is, gaat hij onze gemeente veriaten, waar hij al die jaren de jeugd de eerste beginselen der wetenschap heeft bijgebracht die noodig zijn om den strijd om het bestaan te voeren en bleef voorts altijd vol belangstelling voor Z(Jn vroegere leerlingen. Het overgroote deel van Dirkslands ingezetenen heeft hij onder wezen en geen van allen zouden den Heer Koenraad voorbijgaan zonder niet een wel- gemeenden groet met hem te wisselen. We kunnen ons zelfs onze Openb. School niet voorstellen zonder den rustigen-en ernstig denkenden Koenraad. Ook voor het personeel was hij niet het „Hoofd" maar veeleer de kameraad met wien de belangen van het onderwijs op de meest vriendschappelijke wijze werden besproken. Zijn ruimen blik en nauwgezette plichtsbetrachting waren oorzaak dat zijn meening in den regel als de juiste werd aangenomen. Ook met zijn Superieuren was hij op goeden voet al is het een enkele maal voorgekomen dat hij met den tegenwoordigen Burgemeester in conflict kwam waardoor zijn zenuwen op danige wijze werden geschokt. Ook was dit laatste het geval toen, 30 jaar geleden, de Christe lijke School werd opgericht en meer dan de helft zijner leerlingen de school ging verlaten. Toen heeft hij waarlijk geleden, omdat de oprichting van die school volgens hem niet noodig was, want om de kinderen op te voeden tot goede staatsburgers enz. man keerde aan het onderwijs niets. Als we over Koenraad spreken, denken we nog aan den Ouderavond, waarop hij het woord voerdeoverde „nieuweónderwy'swet". In rustigen stijl besprak hij toen dat droge onderwerp, waarin hij voornamelijk naar voren bracht welke taak de ouders hebben. Ook in de Oudercommissie was hij de man die alleen en uitsluitend het belang van het kind beoogde. De heer Koenraad werd geboren op 15 Januari 1854 te Klundert in de prov. Noord Brabant. Hij bezocht daar de school voor gewoon lager onderwijs, ging toen naar de afdeeling M.U.L.O. tot hij den leeftijd van 15 jaar had bereikt. Daarna kweekeling ge worden, deed hy reeds op 18-jarigen leeftijd met succes het onderwijzersexamen en bleef toen nog 2 jaar in zijn geboorteplaats, waar hy in dien tyd de actes Wiskunde en Fransch haalde. Hierna werd hij geplaatst aan een particuliere school te Rotterdam, waar hij een jaar bleef om vervolgens te Leur aan gesteld te worden als Gouverneur over de kinderen van 8 gezinnen uit den gegoeden stand. Dat h(1 ook toen nog viytig studeerde be wijze dat hij in die twee jaar de actes En- gelseh en Duitsch verkreeg. Hy vertrok van Leur naar Zaandam als onderwijzer aan de M.U.LO. School en haalde daar zjjn hoofd acte. Zyn sollicitatie naar de plaats als Hoofd der Oponb. School alhier had gunstig resul taat en trad als zoodanig op 15 Nov. 1878 in functie. Als we nog vermelden dat hy vanaf de oprichting in 1883 leeraar is geweest aan de Ryksnormaalschool te Middelharnis, dun kunnen we «onstateeren dat hy een welbe steed leven achter den rug heelt tot heil der gemeenschap in het algemeen en van Dirkslands ingezetenen in het byzonder. Een welverdiende rust moge zijn deel zijn en een hooge waardeering zal hem nabiy ven van allen die hem kennen. We roepen hem van deze plaats een hartelyk vaarwel toe en hopen dat hy in zijn nieuwe omgeving dezelfde waardeering en hoogachting moge genieten als in Dirksland. HERRINGEN. Door den Heer Minister van Landbouw is verboden vee en varkens te vervoeren of te doen vervoeren naar het eiland Goedereede en Overflakkee in verband met het heerschen van mond- en klauwzeer. De alhier bestaande Oud Gereformeerde gemeente heeft; zich verleden week Woens dag aangesloten by de Gereformeerde kerk belijdenis, waarbij Ds. Minderman te Dirks land als consulent optrad. Jongelieden, die genegen zyn zich te oefenen als vrijwillig landstormer en daar voor een bewijs van voorgeoefendheid kunnen behalen, dat hen slechts tot IJ maand wer- kelyken militairen dienst kan verplichten, kunnen zich op de bij publicatie bekend gemaakte plaatsen daaivoor aangeven. Wegens het vriezend weder gedurende de vorige week is nog al belangryke schade aan diverse landbouwproducten gekomen. Vooral het artikel aardappel schijnt nog al van de vorst geleden te hebben. OUDRORP. A.s. Vrijdagavond zal er gele genheid bestaan tot aangifte voor den H. Doop in de Ned. Herv. Kerk. Van den landbouwer P. Emaus lager een beste vaars dood in de weide, wat een groote schade is. Door de garnalenvisschers werden de afgeloopen week 100 Kg. garnalen per dag gevangen. In verband met de nieuwe bestrating alhier is een wijziging in de gemeentebegroo- ting gebracht. Er werd besloten 5000,— op de begrooting van 1922 te brengen en 3000,— op die van 1923. NIEUWE T0NGE..Van <jen landbouwer v. N. viel dezer dagen een span paarden niet wagen in een sloot met water. Alles werd spoedig op het droge gebracht, zoodat dit ongeluk met eenige materieele schade afliep. De landbouwer G. S. viel dezer dagen van een wagen af, waardoor hij zich zoodanig bezeerde, dat hij zijn werkzaamheden bijna niet kon verrichten. Memento Mori. Zaterdagavond werd de vrouw van A. C. Breesnee onwel, zakte ineen en was een lijk. Het kohier der Personeele Bel. no. 3 is invorderbaar verklaard, en aan den ont vanger ter invordering ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomend belastingschuldige, is verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. OUDE TONGE.^De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat de kohieren der Personeele-belasting no. 3 en 4 over het belastingjaar 1922, invorderbaar zijn ver klaard en aan den Rijks-ontvanger ter invor dering is ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomende belastingschuldige is verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester der gemeente Oude- Tonge, brengt ter algemeene kennis, het navolgende besluit: De Minister van Landb., Nijverheid en Handel a. i. Gelet op artikel 38 der Veewet, HEEFT GOEDGEVONDEN A. Met ingang van 27 October 1922, het vervoeren of doen vervoeren van herkauwen de dieren en varkens te verbieden uit een kring, omvattende het eiland Goeree en Overflakkee. B. Te bepalen, dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van het in sub A be doelde verbod noodzakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den betrokken Burgemeester onder de door den Inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst te Rotterdam, aan te geven voor waarden. De Burgemeester der gemeente Oude- Tonge, brengt ter algemeene kennis, het navolgende besluit: De Minister van Landb., Nyverheid en Handel a. i. Gelet op artikel 10 van de wet van 26 Maart 1920, (Stbl. No. 153). HEEFT GOEDGEVONDEN: A. Met ingang van 28 October 1922, te achorsen de veemarkten en te verbieden het houden van keuringen, tentoonstellin gen, verkoopingen en dergelijke wijze van byeenbrenging van vee binnen een kring, omvattende het eiland Goeree en Overflak kee. B. Te bepalen, dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van het in sub A be doelde verbod noodzakelijk maken, zoodanig afwijking kan worden toegestaan door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland onder de door den betrokken Inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst aan te geven voorwaarden. OOLTGENSPLAAT. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat de ko hieren no. 3 en 4 der Personeele Belasting aan den Ontvanger zijn ter hand gesteld en dat iedereen verplicht is zynen aanslag te voldoen. Het woonhuis aan de Voorstraat van D. Hooyaart, is door den heerH. de Ruiter afgemynd op ƒ2430. Da. W. van Gelder, beroepen predikant bij de Gereformeerde Kerk alhier, hoopt aanstaanden Donderdagavond voor haar op te treden. Evenals vorige jaren is Mej. Avé, hoofd der Gemeentelyke Bewaarschool, wederom begonnen de benoodigde geiden in te zamelen voor het met haar kleinen te vieren St. Nicolaasfeest. Verguileriag „Groene Kruis" Afdeeling Oollgensplaat. Aanwezig 47 leden. Na opening door den voorzitter, de heer J. G. van Putten, leest de secretaris de notulen der vorige vergadering, welke on veranderd worden goedgekeurd en geteekend De aftredende bestuursleden, de heeren J. Endtz, J. Jacobs Jz. en S. de Ruiter worden als zoodanig herkozen. In de Commissie tot nazien der rekening 1922 worden gekozen de heeren W. J. Don kersloot, Chr. Konings en A. de Vos. Uit de rekening 1921 blijkt, dat de ont vangsten 1716.86J bedragen en de uitgaven ƒ1732 531, alzoo een nadeelig saldo te zien gevende van ƒ15.67. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering levert weinig stof tot bespreking. Er wordt besloten geen afgevaardigde te zenden. In verband echter met het belang rijke punt „drinkwatervoorziening" hoopt de voorzitter er heen te gaan. De heer Joh. van Dam wjjst op hettijd- roovende werk, dat het in orde brengenvan de ziekenbrancard vereischt, eer men deze van zijn huidige bergplaats vandaan heeft. De voorzitter zal doen wat kan om een geschiktere plaats te vinden. De voorzitter deelt in verband met de ziekte van J. van den Bolsem mede, dat tegen betaling van ƒ2. per jaar, zijnde de minimum-contributie, aan de leden van Het Groene Kruis geen verpleging in het Gemeente-ziekenhuis kan worden gewaar borgd. De vergadering wordt gesloten. HELLEVOETSLUIS. Gaarne brengen wij het volgende onder de aandacht van het kunstlievend publiek van Hellevoetsluis en Omstreken. Eenigen tijd geleden meldden wij, dat het Gemengd koor „Zanglust", dir. de heer v. d. Linde, in studie had genomen het Oratorium „De Landelijke Avondstond", van J. Schmidt, voor koor, soli en orkest. Thans kunnen wij mededeelen, dat genoemd koor het plan heeft dit werk op te voeren op het ongeveer half November a.s. te hou den concert. Daar het nu de eerste maal zal zijn, dat een zangvereeniging hiér ter plaatse een groot koorwerk zal opvoeren, bevelen wij het ten zeerste aan, dit doel zooveel mogelijk te steunen. Ieder zal begrijpen, dat dergelijke opvoeringen veel geld kosten, b v. voor dit koorwerk heeft „Zanglust" vier solisten (Sopraan, Alt, Tenor en Bas) noodig, wat financieel veel eischt. Vervolgens zal de begeleiding geschieden door orgel en piano, voor welk laatste een prachtige vleu gel nit het magazijn van Gebrs. Rijke en de Lange te Rotterdam zal gebruikt worden. Wij twijfelen er niet aan, of dit concert zal een groot succes worden. Spoedig zullen Solisten, enz. bekend gemaakt worden. Van onzen kant wenschen wij „Zanglust" en niet in 't minst den heer Van der Linde, veel succes op het ernstig streven, om ook hier zulke opvoeringen te doen plaats hebben. Laat het aan de belangstelling van de zijde van het publiek niet ontbreken. Vrijdagavond jl. werd in de Casino-zaal van den heer v. d. Berg, alhier, een lief dadigheidsconcert aangeboden ten bate van een patiënte, die in een sanatorium moet worden opgenomen. Dr.J.H.Wesslingopende en dankte allen voor de zeker buitengewoon groote opkomst. Ook betuigt hjj zijn dank aan allen, welke hebben medegewerkt tot het welslagen van dit concert en kan tot zijn genoegen reeds mededeelen, dat de opbrengst volgens reeds beschikbare gegevens, ongeveer 200 zal bedragen. Mej. Sophie Haas, sopraan, Rotterdam; Mevr. S. Polak-Cats, piano, Rotterdam; Prof. Dr. N. J. Polak, baryton, Rotterdam en de heer L. Troost, viool, Hellevoetsluis bereid den hierna een genotvollen, avond voor het kunstlievend publiek. Aan het eind van dit weigeslaagd concert dankt Dr. J. H. Wesslink bovengenoemde personen voor het schoone hetgeen zij ten gehoore brachten, zoowel als voor hnn lief dadigheid door zich belangeloos beschikbaar- te stellen voor dit doel. Voetbal. Zondag jl. ging Hellevoetsluis 1 naar O.V.V. 1 te Oostvoorne en verloor dezen wedstryd met 40. Wij kunnen hierby aan- teekenen, dat Hellevoetsluis vele invallers had, daar door de R. V. B. geen gevolg was gegeven aan hun verzoek om een week rust te mogen hebben, in verband met hun vele gewonden van den wedstryd tegen Wit Rood Wit 1, welke de vorige week werd gespeeld. Hellevoetsluis 3 speelde een thuiswedstrijd (R.V.B.) tegen Crooswijk 3 van Rotterdam en won met 10 0. YEILINGBERIC1IT van 27 Oct. 1922 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Blauwe druiven 0,24 tot 0,48 p. kg. Boonen (enkele stam) 59,80 tot 61,- per 100 kg. Spruiten ƒ0,05 tot ƒ0,23 per kg. Peren (Soldat Labereur) ƒ18,20 tot ƒ19.70 per 100 kg. Peren (Burée Clazou) ƒ18,50 tot ƒ24,70 per 100 kg. Louwtjesperen ƒ9,10 tot ƒ11,40 p. 100 kg. Bergemotpereu ƒ7,70 tot 9,80 p. 100 kg. Kleiperen 7,90 tot ƒ9,— per 100 kg. Pondsperen ƒ12,10 tot 13,— per 100 kg Peren (Williams) ƒ1,60 tot ƒ26,10 p. 100 kg. Appelen (Kandyzoet) ƒ10,80 tot ƒ20,90 p. 100 kg. Appelen (Goudrenette) 9,20 tot ƒ13,—per 100 kg. Appelen (Glori Hollandia) ^l,70tot ƒ13,70 per 100 kg. Appelen (Bellefleurs) ƒ7,— tot ƒ8,30 per 100 kg. Appelen (Notaris) 7,10 tot 10,10 p. 100 kg. Appelen (Piet v/d Blink) ƒ10,50 tot 12. per 100 kg. Appelen (Bismarck) ƒ8,20 tot 9,70 p. 100 kg. Kippeneieren ƒ12,60 tot 13,90 p. 100 st. BR1ELLE. Op de Vrydag 1.1. gehouden eierenveiiing waren aangevoerd plm. 5000 kippeneieren, opbrengst 14.70 bruto per 100,14 eendeneieren, opbrengst ƒ10.— bruto per 100 Idem kleip ƒ0,— Met genoegen kunnen wij verwijzen naar de* advertentie voorkomend in dit blad, waaruit blijkt, dat de Dordtsche bioscoop- onderneming wederom voorstellingen zal geven, ditmaal echter in hotel „de Nymph" en wel op Vrydag, Zaterdag en Zondag a.s. Als hoofdnummer, zal ditmaal „Op Hoop van Zegen" op het doek gebracht worden. Wij twijfelen er dan ook niet aan of de zaal zal ook ditmaal goed bezet zijn. Tot hoofd der 2e O. L. school is door den Gemeenteraad benoemd, de heer C. B. Kwik, onderwijzer te 's-Gravenhage. De tydens de mobilisatie opgerichte consumenten Vereeniging is ontbonden. Aangaande het saldo in kas 66,185 werd door de algemeene besloten, dit te geven aan de Afd. Brielle van het Groene Kruis. Alhier in omgeving wordt veel mond en klauwzeer onder de koeien aangetroffen. Maatregelen tot verhindering der uitbrei ding zijn genomen. Voetbal. Eind wedstrijden le afd.B.F.C. serie B.F.C. I Vriendenschaar I 1 1 na lo ting door Vriendenschaar gewonnen. P.F.C. II - D.O.S. I 0-3. P.F.C. II B.F.C. 10-5 wegens niet opkomen van P.F.C. II. Vriendenschaar I D.O.S. I 3 2. Vriendenschaar I W.R W. III5—0 we gens niet opkomen van W.R.W. Zoodat de le prijs werd toegekend aan Vriendenschaar van Brielle, de 2e aan D.O.S. I van Spjjkenisse, de 3e aan W.R.W. III van Brielle en de 4e aan B.F.C. uit Brielle. W.R.W. I ging naar D.H Z. te Rotterdam op bezoek en moest het afleggen met 2 0. W.R.W. II sloeg O.V.V. II met 2-1. O.V.V. I wist H.V.V. van Hellevoetsluis met 4—0 te kloppen. SPORT. Voetbal. Brinio ging met 10 man ;en eenige in vallers G. V. S. in Rotterdam bekampen, zooals dan om genoemde reden ook te wach- was voor G.V.S. met 4—0. Veilingberichten van Vrijdag 27 Oct. 1922 der Coöp. Brielsche Groenten- en Fruitveiling. Blauwe druiven 0,15 tot 0,53 per kg. Boonen (enkele) 65,— p. 100 kg. Peen ƒ3,— per 100 bos. Peen (koe) ƒ1,80 tot ƒ2,50 per 100 kg. Kroten 2,40 tot ƒ2,90 per 100 kg. Knolrapen 2,60 per 100 stuks. Kool (roode) 2,60 tot 2,80 p. 100 stuks. Kool (witte) 2,60 per 100 st. Kool (savoye) 2,70 tot 2,80 per 100 st. Bloemkool ƒ2,80 tot 13,20 p. 100 st. Andijvie ƒ1,10 tot ƒ2,80 per 100 krop. Uien ƒ0,60 tot 2,80 per 100 kg. Tafelappelen ƒ9,90 tot ƒ13,90 per 100 kg. Tafelperen ƒ14,— tot ƒ33,90 per 100 kg. Keukenappelen ƒ2,50 tot ƒ10,30 p. 100 kg. peren ƒ2,20 tot ƒ12,40 p. 100 kg. Spruiten ƒ2,80 tot ƒ20,80 per 100 kg. Tomaten 0,05 tot ƒ0,6 per kg. Kippenleren ƒ14,30 per 100 st. DE WATERWEG VAN DORDRECHT NAAR ZEE. Het hoofdbestuur van de schippersver- eeniging Schuttevaer heeft, naar het week blad van die vereeniging meldt, het volgende adres gezonden aan den minister van water staat: Dat de Vereeniging met belangstelling voigt de voorbereidende werkzaamheden voor het verkrijgen van een verbeterden waterweg van Dordrecht naar zee, langs de Oude Maas; dat, zoo men adressante juist heeft inge licht, er voor verdere werken voor dien waterweg plannen zouden bestaan om het vaarwater den kleinen Beef af te dammen; dat de binnenvaart naar het oordeel van adressante zeer terecht bedoelde afdamming als een ramp voor baar bedrijf beschouwt; dat toch de binnenvaart van de havens van Flakkee en aan het Spui, langs die rivier naar de havens aan de Nieuwe Maas, met inbegrip van Rotterdam en omgekeerd,steeds haren weg neemt door den Kleinen Beer; dat, wordt dit vaarwater afgedamd, dit niet alleen voor die vaart, welke dan rond den Beerenpolder zoude moeten gaan. een omweg beteekent van ongeveer vijf K.M. lengte, maar dat bovendien by de vaart naar de Nieuwe Maas, by de heerschende Zuid westelijke winden, alsdan het Zuideiyk afloo- pende rak in de Oude Maas bij Maasoord op den kop staat en by vloed niet kan worden afgekruist, terwijl langs den Kleinen Beer alles af kan worden gezeild; dat ditzelfde euvel zich bij Noordelijke winden voor de vaart van de Nieuwe Maas zal doen gelden; dat dus de binnenvaart van een afsluiting van het vaarwater den Kleinen Beer ernstige nadeelen zoude ondervinden dat, naar ons van bevoegde zyde is mede gedeeld, ook zonder voormelde afdamming de waterweg van Dordrecht naar zee even goed kan worden tot stand gebracht. Redenen, waarom adressante Uwe Excel lentie verzoekt niet tot afdamming van meergenoemd vaarwater te willen besluiten, alvorens proefondervindelijk is bewezen, dat die afsluiting voor de instandhouding van den waterweg Dordrecht naar zee inderdaad noodzakelijk is. MIDDELHARNIS. Getrouwd: L. v. d. Pyl oud 26 j. (Den Haag) en A. Auperlée oud 22 j. DIRKSLAND. Ondertrouwd: Jan Kryger, j.m. 26 j. (Rotter dam en Arendje Knops, j.d. 24 j. GetrouwdAdrianus Schut, j.m. 31 j. (Piershil) en Jenneke van den Heuvel, j.d. 26 j. Overleden: Een levenloos aangegeven kind van D. Mynders en H. E. Bentvelzen. MELISSANT. Geboren: Janna, Lena, Jozina, d. v. Th. v. d. Spaan en N. van Overbeeke. Getrouwd: C. Koote, j.m. 23 j. en H. v. d. Boom, j.d. 24 j. GOEDEREEDE. Geboren: Jannetje, d. v. J. v. d. Wende en T. Lokker; Huibert, z. v. P. v. Huizen en C v. d. Sluis; Neeltje, d. v. W. K. Roos en J.de Keyzer; Jacomijntje, d. en Adrianus, z. v. K. Boshoven en E. Heeeschap. Getrouwd: Aren v. d. wende 25 j. en Jannetje Tanis 23 j.; Abram den Eerzamen 26j.en Kryntje Tanis 24 j. 1 BRIELLE, van 20 tot 27 Oct. Geboren: Franciscus Marcus, z. v. M. Jansen en E. A. Passenier. Ondertrouwd: L. NoQrdermeer en C. Reyten- bach. P. Hooreweg en P. Bouman. EEN HEVIGE SNEEUWSTORM. Drie kinderen doodgevroren. KOPENHAGEN, 29 Oct. - Zooals reeds gemeld is het Nederlandsche tjalkschip „Ge- orgius" by Faxe gestrand gedurende den hevigen storm die in den nacht van Vrydag op Zaterdag woedde. Hooge zeeën sloegen overboord en weldra geraakte het schip lek. Kapitein Geert Feen- stra uit Delfzyi, twee Duitsche matrozen en de eigenaresse van het schip, de weduwe L. v. d. Wal uit Delfzijl, die met haar vier kinderen, een meisje en drie jongens 11, 9 en 8 jaar, aan boord was, moesten in het want redding zoeken. De stranding had 's morgens tusschen drie en vier uur plaats, doch werd vanaf de kust eerst omstreeks halfacht ontdekt. Al dien tijd hebben de opvarenden zich in de hevige koude aan de touwen moeten vastklemmen. Met gevaar voor eigen leven gingen om half acht de strandvoogd en twee vari zyn heipers in een praam naar het wrak. Niet dan met de grootste moeite slaagden zy er in, de schipbreukelingen te redden, doch het bleek, dat de drie zoons van de weduwe v. d. Wal doodgevroren waren. De geweldige sneeuwstorm heeft verder ernstige schade aan de telegraaf- en de tele foonverbindingen toegebracht. Nog vele an dere schepen zyn gestrand, waarby echter geen menschenlevens te betreuren zyn. De zuigeling op do flets. Als ik met m'n lieve Moesje, Of m'n Paatje, uit moet gaan, Hobbel ik hun liefdepandje In 'n mandje achteraan. In het stof of door den modder, In den regen, in de zon, Met m'n luiers op den bodem, In m'n snoeperige „pon", Hang ik achter op hun fietsen, Met twee riemen vast gesjord, Tot de melk in m'n maagje Door 't hossen boter wordt. 9 „'t Is gezond", zegt lieve Moesje, „Buitenlucht daar groeit ze van." En ze dacht; ik Z3l wel zorgen, Dat ik óók de straat op kan. 'k moet me gruwelijk vervelen Achter op zoo'n vlugge fiets, Want van al wat er voorbij vliegt, Zie ik toch zoo goed als niets. Lieve Moesje wil natuurlijk. Dat ik het heel prettig vind, Maar 'n Moesje denkt, dat z'alles Beter weet dan 'n klein kind. Daarom stribbel ik niet tegen, Ik, haar klein, onschuldig schaap, En ik hang maar heel verstandig Stikum achter haar in slaap. POEZEL.

Onze Eilanden | 1922 | | pagina 3