ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1922. 3 afwijzend te willen van Ged. et keislag te worden dan zou pn, vooral De wegen als voor- riynsche operette-creatie ten tooneele ordt gebracht. Als gü tot den gemiddelden Duitscher p de phantastische theater-prijzen en de- a rijkdom van aankleeding spreekt, dan I hij u antwoorden, dat het hoofdzakelijk q buitenlandsch publiek is, waarop het «rliner Theater" in de Charlotten-Straase eculeert. Nu heb ik in het algemeen ge roken voor de buitenlanders te Berlijn, et veel respect. Zij slaan op weinig nobele veel geld kapot, maar om de eerste 25 lïoeringen van een nieuw stuk bekomme- ,a zij zich werkelijk niet. Eerst als de jin van een theater-succes is doorgedron- a tot de allérminst literaire milieux, waar zij plegen te verkeeren, beginnen ook zij langstelling te toonen. Neen, de bezoekers i betalers der 1250 mark-plaatsen, waren jna zonder uitzondering echte Duitschers, wisten, dat een nieuwe operette van o Fall, speciaal voor Fritzi Massary ge- breven, een Berlijnsch evenement is. Welke tegorie van Duitschers, die geld genoeg ;er heeft voor dergelijke dure genoegens; «rover straks. burgemeester van Berlijn is, evenals het jeerendeel zijner collega's in de groote uitsche steden een modern man en, wat meer >gt: hij verstaatzyn vak.De moeilijkheden, aarmede hij te kampen heeft, grenzen aan et bovenmenschelijke. Met een socialistisch- )nimunistische meerderheid in den gemeen- raad, moet hü voortdurend tarieven en elastingen verhoogen. Natuurlijk gelukt nu dat niet steeds op tijd en daarom ver eeren de Berlljnsche financien permanent een desolaten toestand. Het spreekt van- lelf, dat hü er onder deze omstandigheden iet aan denken kan, voort te bouwen aan groote werken voor volkswelvaart en ygiéne, die z|jn voorgangers begonnen zijn de vele Duitschers in het buitenland te ateresseeren voor den nood van zijn ge- aeente, riep hy onlangs een aantal journa- 3ten bijeen, om hun den moeiiyken toe and van zijn stad uiteen te zetten. Ia aan- uiting aan deze bespreking stond hi) hun ae, onder leiding van wykzusters in Noord- leriyn, zich op de hoogte testellen van den roningnood, die daar heerscht. Ik nam aan lezen tocht deel, te zamen met een Neder- andsch arts, die ook de woningtoestanden in nze groote steden en op ons platteland ter ege kent. Wat wy gezien hebben, wasin- lerdaad beneden critiek. Groote gezinnen '.okten te zamen in vochtige kolders of leef- leu in veel te lage entresols. Hoe eerder aar hulp geschaft wordt, des te beter. Maar och moet ik bekennen, dat ik geen oogenblik wurgenden greep der ellende gevoeld heb my zoo dikwyis in andere groote steden eordruktc. Mijn medische begeleider ver harde ronduit: „In Holland hecrschen slech- ere toestandon dan ik te Beriyn gezien heb". )at deze demonstratie van woning-elionde deolo haar effect misto, kan ook daaruit voortspruiten, dat in verscheidene van do slecht-bohuisdc gezinnen een zekere wel land heerschte Blijkbaar waren wy nu en iao by liedon beland, die bekrompen woon- ien, niet omdat zij geen betere woning kon- Jen betalen, maar omdat er nu eenmaal in Berlijn geen betore te vindon zün. Globaal genomen zUn or te Beriyn 10.000 woning- bekenden en daar dageiyks slecht 3—4 woningen vrijkomen, móet bijna ieder zich sieuw vestigend gezin,zoo goed en zoo kwaad ils het gaat, zich zien te behelpen. Een andere grond, waarom de Beriynsche woning-ellende net voldoende tot my doordrong, ligt in het verschil van de Beriynsche en Hollandsche volksbuurten. Uilenburgsche, Jordaansche en \ittenhurgsche toestanden zyn te Beriyn ondenkbaar. Het meerendeel der straten, aarheen men ons bracht, was 4 - 500 meter ireed en aan beide zyden verhieven zich ryk geornamenteerde, massale huizen, ryker en nassaler dan ooit een Amsterdamscbe koop man bouwde. In de kelders, entresols en Jolders van deze arbeiderspaleizen waren de gezinnen ondergebracht, over wier behuizing ie stad Beriyn zich terecht bekommert. Meer Jan aan den nood van deze weinigen, dacht aan do zeer goede behuizing dor vele raderen en betreurde, dat de oorlog het )uitschland onmogelijk gemaakt heeft, zoo goed voor zijne arbeiders to biyvcn zorgen ils het dit vóór den oorlog deed. Heerscht or dan in Duitschland geen nood? Wie Beriyn beoordeelt naar de in bont gokleede bezoeksters van 'tBerliner Theater" *n de massieve arbeidershuizen, die in een '41 d van rykdom gebouwd zijn, doet onrecht. Sr heerscht in Duitschland in breede kringen ?en nypend gebrek, dat slechts vergeleken 'tan worden met de toestanden, die zich hier tijdens de blokkade in den wereld-oorlog sntwikkelden. Zoowel de beschermelingen tan den burgemeester, als het publiek van het „Berliner Theater" behooren tot een ievoorrechte kaste. De Beriynsche arbeider, Üe zich met hand en tand tegen iedere nieuwe blasting verzet, weet daarentegen zijn loon teer goed op peil te houden. Hij moge nog aiet overal naar het index-cijfer betaald wor- -4en, maar feitelijk stijgt zyn inkomen naar gelang de duurte hier toeneemt. Het is geen Werdrilving te beweren, dat hy in weerwil Tan alle valuta-ellende er niet veel slechter ian toe is dan zijn Nederlandsche of Engel- -'che collega's. Met werkloosheid behoeft hy geen rekening te houden, en, indien hy een honing heeft, dan heeft hij die, om zoo te teggen, gratis. Nog minder te beklagen is de neringdoende middenstand. Er is geen enkele groep van Duitsche burgers, die op het oogen- Wik grooter welvaart geniet dan de tusschen- handelaar. Directeuren van groote industrieels bedrüven en banken, wier salaris met iedere maand verandert, kwamen bij de jongste markdaling in het gedrang. Maar de winkelier, die op eigen risico zaken doet, maakte winsten als nooit te voren. Een Beriy'nsch spotblad bracht dezer dagen een serie plaatjes, waarin het de wy'ze van zaken doen hekelde, die hier in zwang is. Het beeldde 'n confectie winkelier af, die dagelijks, naargelang van den stand van den dollar de prijzen van zyn artikelen verhoogde en, na acht dagen lang van den vroegen morgen tot den laten avond nieuwe prijskaarten uitgeschreven te hebben, aan het einde van de week overwerkt ineen zakt. Deze satire komt de werkelijkheid zeer naby. Vaste prjjzen bestaan er te Beriyn sjnds lang niet meer. Voor hetzelfde artikel, waarvoor heden 5000 mark gevraagd wordt, moet men morgen 10 of 15.000 betalen, al naargelang de handelsman de koopkracht van zyn toevallig publiek beoordeelt. De winsten, die de middenstand te Beriyn gedu rende de laatste maanden gemaakt heeft, zyn groot genoeg om den toestroom van het Duitsche publiek naar dure restaurants en dure theaters te verklaren. Maar Duitschland wordt niet alleen door arbeiders en winkeliers bevolkt. Ik sprak dezer dagen met den hoofdredacteur van een Beriynscb blad, die my volkomen eeriyk opbiechtte: „wy drinken thuis geen koffie meer, geen thee, gebruiken geen natuurboter en by uitzondering vleesch. Als morgen myn vrouw zelf naar de markt geweest is, om de noodzakelijkste inkoopen te doen, dan vind ik haar met tranen in de oogen thuis zittend, omdat zy voor een of twee dagen levensonderhoud al het geld heeft uitgegeven, waarmede wij een week lang moeten rondkomen", In de kringen der Duitsche intellectueelen heerschen wederom schrikwekkende toestanden. Het inkomen van artsen, advocaten, redacteurs, houdt geen gelyken tred met de styging der kosten voor het levensonderhoud. Geneesheeren zyn er toch reeds veel te veel te Beriyn en indien zy hun tarieven al te snel verhoogen, dan blijven hun patiënten zeker weg. Advoca ten mogen niet meer rekenen dan volgens hun reglementen is vastgesteld. Het slechtst zyn de journalisten er aan toe. De kranten- prijzen zyn reeds zoo hoog, dat zelfs de grootste bladen zich met moeite staande kunnen houden. Het zijn natuuriyk in de eerste plaats de redacties, die onder de ge volgen van den ongunstigen toestand in het krantenbedryf hebben te lijden. Hoe de kleine rentenier of de gepensionneerde amb tenaar nog rondkomen, daarover verwonder ik me reeds twee jaar lang. Zwart brood met marmelade, water en meel, aardappelen en haring, dat zijn de ingrediënten, waarvan menige vroeger ryke Duitscher op het oogen blik leven moet, indien hy zyn geld in hy potheken en staats-obligaties belegd had. Dat men zoo weinig over den nood in deze standen hoort, heeft zfjn goede gronden. Duitschland is een practisch land. Het is bereid, zyn laatsto mark voor arbeiders woningen en kindervoeding uit te geven, maar voor den ouden rentenier en den ge- pensionneerden ambtenaar die in hot pro ductie-proces geen rol spelen, doet het zoo goed als niets. Zü zijn het, die door nie mand beweend, boeten voor den verloren oorlog. (Tel.) J. M. G. IlINNENLAND. Wraakneming. AMSTERDAM, 26 Sept. Eenige weken ge leden kreeg in een café in de Wolveustraat een bezoeker, die meermalen daar ruzie had gemaakt, een slag met het achtergedeelte van een byi op het hoofd, ten gevolge waar van hy later in het Binnen Gasthuis is over leden. Dit is voor een aantal personen, die met den getroffene bekend waren, aanleiding geweest opnieuw in dat café herrie te ver oorzaken. Verschillende voor werpen benevens een glasruit aan de straatzyde, werden ver nield. Uit wrAak. 'a-GRAVENHAGE, 26 Sept Een 56-jarige bewoonster van den Van Lennepweg, moeder van 4 kinderen, die sinds 10 jaren omgang had met een veel jongeren heer, die sinds kort die verhouding heeft verbroken, heeft zich gisteravond toegang weten te verschaf-1 fen tot de woning van dien persoon in de Spaar nest raat. Daar heeft ze een 24-jarige vrouw, waarmee haar vroegere minnaar thans omgang had, een fieacfije vitriool in het gelaat geworpen. Met hevige brandwon den aan borst en gelaat werd het slachtof fer per auto door haar minnaar naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gereden. Ver moedelijk zal zij een oog moeten missen De vitrioolwerpster is aangehouden en in politiebewaring gesteld. (Corr. Bur.) Een mislukte berooying. APELDOORN, 25 Sept. Toen de veekoop man G. Huisman, wonende te Vaassen, zich hedenmorgen iu de vroegte van zijn woon plaats per rywlel naar de veemarkt te Rys- sen wilde begevenwerd hy, niets kwaads vermoedende, op den eenzamen weg langs het Apeldoornschekanaal, tusschen de Ram- brug en de Papegaaibrug, plotseling door twee gemaskerde kerels aangegrepen. Voorafhadden de aanvaller^ een touw over den weg gespannen en zich verdekt opge steld. Zy kwamen te voorschyn, terstond nadat H. over het gespannen touw, dathy door de duisternis niet had bemerkt, gevallen was en poogden hem de portefeuille uit zyn jaszak te halen. Hy wist zichzelf en zyn bezitting zoo goed te verdedigen, dat de aanranders na hevige worsteling in de richting van Vaassen op de vlucht Jgingen zonder de portefeuille. H. kwam er met den schrik, bemodderde klee- ren, en een beschadigde fiets af. De politie stelt een onderzoek in. Een moordaanslag. De dader ontvlucht. Gisteravond vervoegde zich by de winke lierster Meessen te Kunrade, bij Heerlen, een Duitscher, die om een pakje cigaretten vroeg, dat de vrouw hem verstrekte. Opeens viel hy toen de vrouw aanhij stopte haar eerst een prop in den mond en bracht haar ver volgens een steek toe. De vrouw verloor het bewustzyn, en de man stal alle kostbaar heden uit het huis, waarna hij de vlucht nam- Buren, die na eenigen tijd langs den winkel kwamen, vonden de vrouw bewusteloos in een grooten pias bloed liggen. Onmiddellijk werd de politie te Voerendaal gewaarschuwd, die dadeiyk een onderzoek instelde, echter zonder resultaat. De toestand van de vrouw is zeer ernstig. Familietwist. Men meldt d.d. 23 dezer uit Gennep aan het N. v. D"Hedennacht speelde zich een droevig familiedrama af op de Milsbeek (gem. Ottersum). Omstreeks 4 uur werden bewoners opgeschrikt door hulpgeroep. Op onderzoek uitgaande, vond men de vrouw van zekeren Blandbouwer, met wonden in gelaat en handen langs den weg; zij had de vlucht uit haar woning genomen. Even verder werd in een boschje haar man met een diepe halswonde ontdekt. De inmiddels gewaarschuwde dokter en marechaussees waren spoedig ter plaatse. De ongelukkigen werden per auto naar het ziekenhuis te Gennep vervoerd. De toestand van den man is hopeloos, de vrouw is buiten levensgevaar. De oorzaak moet worden toegeschreven aan het reeds geruimen tyd in onmin leven van hetechtpaar; vier nog jeugdige kinderen biyven achter. Het Regceringsjubileum van H. Af. de Koningin. Gedenkboek 1898-1923. In opdracht van het Landhuldigingsco- mité 189S—1933 zal, ter gelegenheid van het zilveren regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, een ryk geïllustreerd gedenkboek worden uitgegeven, waarin een zeventigtal vooraanstaande mannen en vrouwen in den lande, ieder op hun speciaal gebied, geheel belangeloos, in populairen vorm, de hoofd zaken zullen behandelen van al datgene, wat gedurende de laatste 25 jaren in ons land en in de overzeesche deelen des Ryks is geschied of tot stand is gebracht. Dit nationalistische standaardwerk, dat aan H.M. de Koningin zal worden opgedragen, is gesteld onder de redactie van den kapitein der artillerie W. G. de Bas te Utrecht. De omvang van het werk wordt geschat op ruim 40 vel druks. De band, voorstellende de koninklijke standaard, wordt ontworpen door den heer C. A. Lion Cachet te Vreeland. Voor de illustratie van dit werk hebben de heeren H. Deutmanu, hoffotograaf te's-Gra- venhage, de N. V. Vereenigde Fotobureaux te Amsterdam en de N. V. Koninkiyke Me- taalbedryven van Kempen, Begeer en Vos belangeloos hun medewerking toegezegd. De prijs van het werk zal, zoowel voor luxe-, gewone- als volksuitgaaf, zoo laag mogeiyk worden gesteld. Vliegongeluk by Zandvoort. Woensdagmiddag omstreeks half een vloog een vliegtuig in de richting Noord Zuid over Zandvoort. Zooals gewoonlijk door vliegtui gen, werd ook nu de strandiy'n gevolgd. Het onregelmatig geronk van de machine trok de aandacht en zoo werd de machine met meer aandacht nagekeken, dan anders. Plotseling zagen de toeschouwers de machine met den kop naar beneden loodrecht in zee vallen. By paal 67 zat de machine op de eerste bank met den kop geheel in het zeewater bedolven. Tot aan de tweede zit plaats was hettoestel in het nat verdwenen De bestuurder, luitenant Schot en de waar nemer, sergeant Roest, waren er met een nat pak afgekomen. Van het vliegtuig, de S. P. 34, stak de staart uit de golven. Gelukkig was de zee erg kalm en rustig. Een touw werd over het staartstuk geworpen en de machine eerst horizontaal getrokken. Toen werd ze het water nitgerold en op het strand gezet. By het uit het water halen, brak een der wielen. De machine zelve kreeg geen schade, alleen moesten hier en daar in de bespanning ope ningen gemaakt worden om het binnenge drongen water te laten wegloopen. De vlieger, die eerst gedacht had Hoek van Holland nog wel te kunnen halen, bemerkte dat het motordefect te ernstig werd en had bezuiden Zandvoort een noodlanding willen uitvoeren, die echter ongelukkig afliep. Het voertuig werd onder politiebewaking gesteld, en het vliegkamp Soesterberg tele fonisch gewaarschuwd. Om half zes arri veerde de demonteeringsauto. De machine werd langs het strand gerold, waarby vooral de Zand voor tsche jeugd Ijverig hulp ver leende, en boven aan den Strandweg werd de machine in korten tyd geheel uit elkaar gehaald. Om half acht vertrok de auto met de ingepakte luchtvogel naar Soesterberg. Gemengd Nieuws. REN COMMUNISTISCHE ORGANISATIE IN HONGARIJE. Vele arrestaties. BOEDAPEST, 20 Sept. Na wekenlange nasporingen is het den detectives van de politieke afdeeling der Boedapester politie gelukt de leden eener communistische ge heime organisatie te arresteeren. Reeds lang wist de politie, dat een dergelijke organisatie, die haar bevelen en groote geldsommen uit Weenen kreeg, in de Hongaarsche hoofdstad haar werk verrichtte zij kende ook enkelen der leden maar wilde niet te vroeg ingrij pen. In dergelijke vroeger voorgekomen gevallen waren, juist omdat de politie te hard van stapel liep, de leiders steeds ont komen. De meeloopers, die ondergeschikte rolletjes speelden, wist men te vatten maar de aanvoerders bleven in vry'heid en begonnen hun ondergrondschen arbeid met frisschen moed van voren af aan. Nü had de geheime politie streng bevel niemand in hechtenis te nemen, maar de draden, die de organisatie verbonden in het oog te hou- en eerst dan te handelen als zy wist naar welk middelpunt die leidden. Een toeval heeft haar dit doen ontdekken. Een detective sloeg eenige dagen geleden een jongen man gade, die in een koffiehuis een anderen bezoeker een rol papier over handigde. Deze laatste gaf de rol aan een derden persoon, die haar naar een huis in de Raday-straat bracht. Op zich zelf zou dat toch niet zoo vreemd geweest zy'n, als niet de andere sporen, die de politie reeds volgde, naar ditzelfde adres hadden geleid.1 In het betrokken huis woonde, onder den valschen naam Barga, een uit Weenen ge komen medicus, Ernst Singer geheeten, in wiens kamer, by onderzoek, een pers werd gevonden, waarop het weekblad „Kommune" vermenigvuldigd werd. Men ontdekte dat deze Singer de eigeniyke gevolmachtigde van Ernst Landler en George Lukics was, die hem naar Boedapest zonden om hier de propaganda te leiden. Singer was hier met de gebroeders Greiner en met Emerich Katz- burg in verbinding getreden, die hem by alles behulpzaam waren. Deze vier begonnen tydens de laatste stakingen te werken, wil den hun vlugschriften onder de leden der sociaal-democratische vakorganisaties ver spreiden en trachten ontevredenheid te sto ken. Ook verschenen zij bij kooplieden, knoopten met hen een gesprek aan en gaven dan als hun meening te kennen, dat de stakingen wel een gevaarlijke wending zou den nemen, dat de arbeiders wel tot excesseD zouden overgaan en de winkels bij die ge legenheid wel zouden geplunderd worden, j Deze personen heeft men in de eerste plaats gearresteerd en daarna nog 70 andere personen in hechtenis genomen, welk getal heden nog met 25 vergroot is. Van deze laatsten zijn er acht, die hun onschuld be- wyzen konden, weer op vrye voeten gesteld. Van de „Kommune" waren tot dusver S9 exemplaren verschenen. Het eerste nummer werd in slechts 500 exemplaren gedrukt, maar het laatste bereikte reeds een oplage van 4000 stuks. De drukberü en aUe gevon den couranten en vlugschriften zij d in beslag genomen. Vastgesteld kon worden, dat tot dusver meer dan 20 millioen kronen voor propaganda-doeleinden uitgegeven zyn. Het ledental der organisatie wordt op ongeveer honderd geschat. De meeste leden zijn me taalarbeiders. Onder hen zijn vele minderja rigen en ook meisjes. Bij allen vond men communistische insignes. De „Kommune" noemde zich, blykens de ondertitels, het orgaan der Hongaarsche communistenparty en dat der Boedapester organisatie van die internationale sectie. De kerkschatten voor communistische propaganda. Volgens een bericht uit Moskou heeft het uitvoerend comité der Derde Internationale den Raad van Volkscommissarissen verzocht om aan het comité de beschikking te geven over een deel der geconfiskeerde kerkschatten, daar de regeering niet in slaat is om de Internationale op andere wijze finantieel by te staan. Waarschynlijk zal de Raad van Volkscommissarissen althans ten deele aan het verzoek van het uitvoerend comité vol doen, meldt de „Times". DE OOSTENRIJKSCHE CIRCULATIE BANK. Twee trouwringen voor een aandeel. Onder de 6| millioen inwoners van Oos tenrijk zullen er zich naar oppervlakkige schatting ongeveer 2 millioen bevinden die getrouwd zijn en dus trouwringen dragen. Deze ringen zyn in Oostenrijk zooals in alle beschaafde landen meerendeels van goud. Dit feit heeft een genialen kop op de idee g6bracht een deel van de gouddekking der nieuwe Oostenrljksche circulatiebank te put ten uit de trouwringen der Oostenrykers Een trouwring heeft gemiddeld een gewicht van 5 gram en vertegenwoordigd een waarde van 14 kronen in goud. Twee millioen trouw ringen beteekenen dus 28 millioen kronen. Wanneer nu alle getrouwde menschen hun ring ter beschikking van den staat stelden zou dus ongeveer een derde van het kapitaal der nieuwe circulatiebank reeds opgebracht zijn. Natuuriyk kunnen niet zonder meer alle trouwringen opgevorderd worden, doch daar de aandeelen der nieuwe circulatiebank waarde van 100 Zwitsersche franken zullen hebben en deze aandeelen in vieren gesplitst uitgegeven kunnen worden zoo zou ieder getrouwd paartje tegen afgifte dei- trouwringen bezitter kunnen worden van zulk een vierde aandeel en nog genoeg geld terug bekomen om zich twee yzeren of andere ringen te laten maken. De idee is er, nu nog de wet. en dan de ringen... als het tenminste niet biykt dat het grootste gedeelte der Oostenryksche trouwringen al lang by de bank van leening verpand is. Een brutale bankaanslag. STEUBENVILLE (Ohio), 26 Sept. - De kassier van de First National Bank te Hope- dale kreeg een schot in den nek, datwaar- schijniyk doodelyk zal zijn en afgevuurd werd door een bende van vijf man, die een poging deden om bij daglicht de bank te berooven. Zij namen echter met leege handen de vlucht, toen miss Jessie Snyder, de assis tente van den kassier, de politie om hulp riep. (N.T.A. draadloos.) EEN ONTPLOFFINGSRAMP IN NOORD-ITALIË. Tvree dorpen bijna volkomen verwoest. 150 dooden, 600 gewonden. SPEZIA, 28 Sept. Hedennacht te 3 uur is het fort Falconata by Santa Teresa tus schen Moggrano en Pertusola, dat gebruikt werd als kruitfabriek, in de lucht gevlogen. De ontploffing had plaats ingevolge het in slaan van den bliksem. Er zijn talrijke slacht offers. De materieele schade is aanzienlyk. ROME, 28 Sept. Naar uit Spezia wordt gemeld, wordt het aantal personen, dat door de ontploffing van het fort Falconata by Santa Teresa is gedood, geschat op honderd- vyftig k honderdzestig. Ongeveer zeshonderd personen werden gewond. De dorpen Santa Teresa en Pertusola zijn vrijwel geheel ver- bryzeld. Omtrent de oorzaak van de ramp wordt nog gemeld, dat het inslaan van den bliksem kortsluiting in het fort heeft veroorzaakt. Een hoogmoedige oplichter. Een zwendelaar, die van meening was dat men alles op grootscheepsche wyze op touw moest zetten, heeft dezer dagen voor de rechtbank te Berlijn terechtgestaan, schrytt de „Daily Chronicle". Hij werd be schuldigd van fraude, verscheidene malen gepleegd, waarop hij den rechter vertelde dat zyn vrouw die thans wordt vermist „prinses Battenberg" was, de dochter van een Engelsch admiraal, die met een Ameri- kaansche gehuwd was. Bij zijn papieren, zoo vertelde hij, waren 86 brieven die hy van koning George van Engeland had ontvangen. Hy verlangde, dat de Britsche en Ameri- kaansche gezanten zouden worden gehoord om zijn verklaringen te bevestigen. De man volhardde by zijn verklaringen, zelfs nadat de politie voor de rechtbank zijn levensloop had geschilderd. Deze loopbaan was al verbazingwekkend genoeg- zelfs zon der het „Koninklijke huwelijk." Gerhard Frei, zoo heette de man, was te Berlijn geboren.Zyn moeder was keukenmeid. Reeds spoedig trok hü de aandacht der politie en na verscheidene malen in de gevangenis te hebben gezeten, ging hy naar Amerika, waar hy zich als „dokter" vestigde. Daar ontdekte de Amerikaansche politie hem met het gevolg, dat hy vier jaar in de Sing Sing gevangenis moest brommen. Na den oorlog uit Amerika gedeporteerd, keerde Frei naar Duitschland terug, waar hy zich onder den naam „Dr. Schilling" als arts vestigde. Hoewel hij absoluut geen medische opleiding had gehad, speelde hy zyn rol met zooveel succes, dat na zijn arrestatie ver scheidene personen kwamen verklaren, dat hij hen van verschillende kwalen had ge nezen. Dr. Schilling raakte zoetjesaan gewoon aan eon weelderig leven en was niet meer tevreden met zijn inkomen als „arts". Toen trachtte hy zijn grootsten slag te slaan. Op grond van de wettelijke bepalingen om trent de regeling der geleden schade ten gevolge van den oorlog diende hy een vor dering in van 336 millioen mark wegens oorlogsverliezen, die hij als Duitscher had geleden, toen hij in Amerika woonde. Hy vertelde aan de betrokken autoriteiten dat hy een groot en bloeiend sanatorium had moeten sluitenterwijl hij andere verliezen had geleden wegens de confiscatie van de juweelen zijner vrouw, „prinses Battenberg". Ten gevolge van het feit, dathy zyn vor dering door dik en dun handhaafde, werd een onderzoek gedaan naar zijn vroegere loopbaan in Duitschland. De behandeling der beschuldiging, volgens welke hij getracht zou hebben den staat op te lichten, werd uitgesteld. Middelerwyi is Frei tot eenigen tijd gevangenisstraf ver oordeeld en beboet wegens het onrechtma tig gebruik maken van den doctorstitel en voor andere geringe vergrijpen. Pynlyk verval. De 84-jarige Frederick Hall Kirby, eenmaal een civiel ingenieur met een bekenden naam, stond Zaterdag voor den politie rechter in Westminster terecht, beschuldigd dat hy zich onder bedriegelijke voorwendselen in een hotel voedsel en onderkomen had trachten te verschaffen. By de behandeling van dezaakbleek.dat hy by zyne aanhouding slechts anderhalven stuiver en een paar lommerdbriefjes by zich had. In zyn jongere jaren, zoo werd medege deeld, was Kirby in Engelsch-Indië werkzaam geweest, waar hy de havenwerkéb van Bom bay heeft aangelegd en een salaris van 10.000 verdiende. Ook is hij consulteerend ingenieur van de stad Londen geweest. Onge lukkig werd hy op zyn ouden dag, toen zyn geest niet helder meer was en hy gedeeltelik blind geworden was,het slachtoffer van „com pany promotors", die hem z\jn heele vermogen aftroggelden. Drie zoons van hem bekleeden nog een hooge positie, een als brigade-gene raal in Indië een ander als spoorweg-inge nieur. Zy hadden hem in den laatsten tyd afgescheept met een chèque van een pond. De rechter ontsloeg Kirby van rechtsver volging. Er zullen nu maatregelen genomen worden, om hem in het werkhuis te plaatsen^

Onze Eilanden | 1922 | | pagina 3