li Nee fl Hypotheken ei Dordreel HIPOTHEE 51 pCL Pandbriev 5 pCt. Pandbrleye P. A. van fionren te .VERSL 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 10 JUNI 1922. Land- en Tuinbouw. EXPORT VAN KRUISBESSEN NAAR GRÜOT-BRITTANIË. "Wageningen, Mei 1922. Kruisbessen, bestemd voor export naar Groot-Brittaniö, moeten door een ambtenaar van den Plantenziektenkundigen Dienst wor den geïnspecteerd. Alleen na goedkeuring kan een certificaat worden afgegeven en export plaats hebben. Het certificaat van gezondheid als bew(js van goedkeuring, moet worden gezonden naar: Horticulture Division Ministry of Agriculture and Fisheries 4 Whitehall place London S. W. I. terwyi de zending vergezeld moet gaan van twee afschriften, waarvan een exemplaar wordt ingehouden door de douanen in En geland en het andere met de papieren door gezonden wordt naar den importeur. a. Het onderzoek van kruisbessen zal kunnen geschieden in de havens van uitvoer, n.l.i Rotterdam, Amsterdam, Vlissingen, Hoek van Holland, Harlingen, Delfzyi en op nader aan te wtyzen plaatsen. b. De afgifte van certificaten en duplicaten daarvan geschiedt uitsluitend in de havens van uitvoer. De ambtenaren zullen daarvoor in het bezit gesteld worden van de benoodigde formulieren. c. Indien het onderzoek niet in de haven van uitvoer plaats vindt, moet de verzending geschieden in wagons, welke door den ambte naar met het onderzoek belast, na de inspectie worden verzegeld. Alleen voor de partyen, die met ongeschonden zegels aan den haven van uitvoer aankomen, wordt een herinspectie- certificaat afgegeven. d. De aanvrager moet den ambtenaar, met het onderzoek belast, in de gelegenheid stellen den inhoud van elke baal, mand of ander verpakkingsmiddel te onderzoeken en de hiertoe benoodigde werkzaamheden te verrichten. e. Inspectie moet tijdig worden aange vraagd. Voor het onderzoek van kruisbessenzendin- gen zyn voorloopig aangewezen, de stations: Middelburg, Goes, Kruiningen, Kapelle— Biezelinge, Krabbendyke. Inspectieaanvrage te richten tot: Den heer J. Adema te Goes. Bergen op Zoom, Oudenbosch, Zevenbergen Breda, den heer K. Onrust te Oudenbosch. Vlijmen, Drunen, den heer P. C. Koene te Viymen. Eist, Zetten-Andelst, den heer Th. J. de Vin te Eist. Naaldwy k, Poeldyk, den heer C. A. Fremouw te Naaldwyk. Blokker, Zwaag, Purmerend, den heerK. van Keulen te Hoorn. Aan andere stations kan inspectie geschie den in overleg met het Hoofd van den Plan- tenziektenkudigen Dienst te Wageningen. Voor inspecties aan de havens van uitvoer, gelieve men zich te richten tot: voor Rotterdam: Controleurs Plantenziek- tenkundigen Dienst te Rotterdam, adres: Portier Müller, Jobshaven, Rotterdam, Tel. uitsluitend 8665. Voor Amsterdamden heer C. J. Augustyn te Aalsmeer; voor Vlissingen: den heer J. Adema te Goes; voor Harlingen: voorloopig Bureau te Wageningen; voor Delfz(jl: J. Dantuma te Winschoten voor Hoek van Holland: den heer C. A. Fremouw te Naaldwyk; Telegramadres te Rotterdam: Plantziek- dienst, Portier Müller, Jobshaven Rotterdam. Overal elders: Naam van den betrokken controleur, Plantziekdienst, plaatsnaam. Telephoonnummer te Wageningen 266. KOSTEN VAN INSPECTIES ENZ. Voor het onderzoek wordt vergoeding van kosten geheven van 25 cent per 100 K.G. kruisbessen, met een minimum van 2,60 per zending, welk minium verschuldigd is, zoodra met het voldoen aan de aanvrage een begin van uitvoering is gemaakt. Voor de afgifte van een gezondheids-certi ficaat wordt 60 cent per verklaring in rekening gebracht, doch de afgifte van duplicaten geschiedt kosteloos. De formulieren worden tegen kostenden prys berekend. hy weer bezit moet verkoopen om zyn hypotheekschuld te kunnen aflossen. „Dergelyke voorbeelden zyn er met tien tallen aan te halen. Dat is des te treuriger, daar juist deze menschen veelal de meest vooruitstrevende en de meest energieke boe ren zyn geweest". Dat het hier niet tot het lot van een enke ling beperkt biyft, moge ook biykensuitde geweldige sommen, waarmede de hypotheek schuld de laatste jaren is toegenomen. Zy bedroeg in ronde getallen: In 1916 66 millioen gulden, in 1917 79 millioen gulden, in 1919140 millioen gulden, in 1920 170 millioen gulden. In vyf jaren tyds dus een vermeerdering van ruim 100 millioen gulden. Dat is de schuld, die talryke pachters heb ben aangegaan om eigenaar te worden. Dat is op zich zelf niet zoo slim, maar we mogen niet vergeten dat de hypotheek een deel i3 van de koopsom en dat het overige door den boer by aankoop in contanten is betaald. Onderstellen we, dat de boeren 1/3 zelf hebben bygedragen, dan beteekent zulks dat z\j in die vyf jaren 50 millioen gulden heb ben betaald en dat die som by de thans zoo sterk gedaalde grondpryzen by kwyt zyn 1 Iagezonden Stukken. DE MALAISE IN DEN LANDBOUWI Het H.b.l. over de malaise in land- en tuinbouw schry vend, haalt daarvan een voor beeld aan, waarvan onlangs in het weekblad van den Noord-Brabantschen Cbr. Boeren bond gewag moet zyn gemaakt. „Een mjjner kennissen" zoo wordt daar in verteld, kocht ln 1917 de boerderij die hy in huur had, Ik meen voor 600 per jaar, voor 16.000, wat toen ter tyd niet duur was. Hy deed dit eenigszins gedwongen, daar de landheer dit eischte met de bedrei ging hem de huur op te zeggen. De man moest om de boerdery te betalen ƒ10.000 hypotheek nemen tegen 6 rente, zoodat hy jaariyks ƒ600 aan rente moest opbren gen. In 1918, toen de prys van de rogge onge veer 30 was, kwam dit bedrag overeen met 2000 K.G. rogge. Op het oogenblik echter moet hy meer dan 600 K.G. rogge kunnen verkoopen om zyn rente op te brengen, terwyi hy tevens nog de ƒ5000 kwyt is die hy zich in lange jaren van spaarzaamheid had overgelegd. Hy zal nu wel gedwongen zyn om de boerderij te verkoopen, die bij de tegenwoordige prijzen hoogstens 8000 zal opbrengen, zoo dat hy ook nog alles wat (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eisch van uiterste beknoptheid voldoen, worden terayde gelegd. Kopie wordt niet terug gezonden. Onafhankelijke Kamerleden. Nu by de e.v. verkiezingen een veertigtal groepen en groepjes onze belangstelling wen- schen, vragen we voor één dezer een oogen blik Uw aandacht, één, die zich o.i. wezeniyk onderscheidt. We bedoelen de onafhankeiyke Kamerleden. Naast de oudere, gevestigde partyen en hun voortzettingen (Kath., Antirev., Vry- heidsbond en d.g.l.) onderscheiden de meeste zich, doordat zy dingen naar de gunst van een groote of vrU groote groep van kiezers (arbeiders, boeren enz.) Het is duideiyk dat by de doorvoering daar van, ook in de oude partyen, de belangen dier groepen naar voren komen, dat in pro gramma's enz. tegen elkaar opgeboden wordt en groote lynen te loor gaan. En de belangrijke, doch weinig talrijke groepen van kunstenaars en gestudeerdeen zelfstandige intellectueele werkers worden hiervan het slachtoffer. Nu aldus het materiëele te sterk naar boven is gekomen achten wy het gewenscht, dat de juiste verhouding van stoffelyke en gees- teiyke waarde hersteld wordt. Noodig achten wy het, dat er afgevaardig den komen, die los van knellend party pro gram, zelfstandig zullen oordeel en, geleid en alleen gebonden door de overtuiging, dat in laatste instantie de geesteiyke verheffing van een volk het einddoel van alle politiek behoort te zyn. Een staatkundig beleid zij ons gegeven, dat aan ieder man of vrouw de mogeiyk- heid biedt, deel te hebben aan de hoogste geesteiyke goederen. Voor iedere begaafdheid de blydschapder vrye ontplooiing, voor ieder de vreugde van het beschavingsbezit. Handelend naar deze beginselen hopen wy zuiverend te werken op het oordeel, ingegeven door party-overwegingen. De kiezer behoort vry te zyn den man (vrouw) te kiezen die door deze overwegingen geleid wordt. Men vindt ze ook onder de candidaten van andere partyen doch de kracht van den voorkeurstem der kiezers wordt thans geheel verlamd door beperkende be palingen, die er op gericht zyn voorschriften van een party bestuur of overwegingen van partybelang den doorslag te doen geven. Hjj kieze met ons een candidaat uit de ïyst, die aanvangt met den naam Jhr. Mr. E. A. v. Beresteyn, en waarop verder namen voor komen als: dr. Bonelukker, Kalf, v. Leeuwen, Simons e. a. Wie meer dienaangaande wil weten, be- zoeke onze vergaderingen (te Nieuw Helvoet en Middelharnis op 12 en 13 Juni) of vrage inlichtingen by P. C. KAPPETEIN, Burg. Myslaan, Middelharnis. Gemengd Nieuws. DE AANSLAG OP SCHEIDEMANN. Het relaas van het slachtoffer. CASSEL, 6 Juni. - De aanslag op den opper-burgemeester Philip Scheidemann heeft groote opwinding by de bevolking teweeg gebracht. Scheidemann zelf gaf het volgende verhaal van den aanslag: Ik ging in het bosch by bet kasteel Wil- heimshöhe met myn dochter wandelen. Reeds by het verlaten van myn woning bemerkte ik, dat ik door een jongmensch gevolgd werd. Toen ik op een eenzamen weg in het bosch aankwam en ongeveer 20 pas van myn dochter uitliep, kreeg ik plotseling een gevoel in myn gezicht, alsof ik met water werd bespoten. Op hetzelfde oogenblik riep myn dochter my toe: „Vader, schiet". Ik keerde my om en zag voor my denzelfden jongen man staan, dien ik reeds tevoren had opge merkt. Hij bedekte zyn gezicht met den arm en richtte een roode gummispuit op my, waarby hy my tot tweemaal toe de vloei stof op den mond spoot. Toen ik de revolver trok, nam de dader de vlucht. Ik schoot tweemaal. Daarna verloor ik het bewustzijn en eerst na een goed kwartier kwam ik weer by. Scheidemann wilde, vóór het onderzoek der politie tot een resultaat heeft geleid, zyn vermoedens niet kenbaar maken. Hy merkte echter met bitterheid op, hoe sedert maanden een georganiseerde hetze van reac- tionnaire kringen der stad tegen hem werd gevoerd. Het Duitsch-nationale „Wochen- blatt" schreef twee weken geleden: „Schei demann moet iederen dag aan den schand paal staan". Derhalve is een verband tusschen de onverantwoordeiyke persooniyke hetze en den aanslag niet te loochenen. CASSEL, 6 Juni. - Nader wordt omtrent den aanslag op Scheidemann nog gemeld, dat volgens deskundigen de aanslag met blauwzuur geschiedde. Het onderzoek van de vloeistof zal nog hedenavond door beöe- digde scheikundigen geschieden. (Wolff.) HET A.S. HUWELIJK VAN KONING ALEXANDER. BELGRADO, 6 Juni. De plechtigheden ter gelegenheid van het aanstaande huweiyk van koning Alexander zyn hier heden aan gevangen met de ontvangst der buitenland- sche gasten. Er zyn strenge politiemaatrege len genomen. Van de huizen in de straten, door welke de trouwstoet zal passeeren, zal geen venster geopend mogen zyn, tenzy daartoe door de politie-autoriteiten speciale vergunning is verleend. Het aantal personen, dat zich voor de ramen en op de balcons zal mogen bevinden wanneer de stoet zal passeeren, moet beperkt biy ven. Een dubbele haag politie-agenten zal de straten afzetten. Den politie-agenten is bevel gegeven, te schieten op een ieder, die een verdachte be weging mocht maken. Een drama in Calabri'è. Te Polia, in de Italiaansche provincieCatan- zaro (Calabriö) heeft zich, naar de „Petit Parisian" verneemt, Zondagnacht een ver- schrikkeiyk drama afgespeeld. Eenige misda digers, die op heeterdaad waren betrapt door eenige leden van het gezin van den boer Fabio, bestaande uit den vader, de moeder en v(jf zoons en dochters, namen de vlucht. Zy werden achtervolgd door den boer en zyn zoons. De vlucht der bandieten was echter slechts een list, toen de achtervolgers zich eenigs zins verspreid hadden, werden zy een voor een door de boosdoeners gedood. Toen de mannelyke verdedigers der boerdery waren neergelegd, keerde de bende terug. De boerin en haar dochters werden met byislagen af gemaakt, waarna de bandieten op hun gemak de hoeve plunderden. DE STEUN VERLEENING TE SAMARA. Mededeelingen van een ooggetuige. Pogingen tot herstel. Het Nederlandsche Nansen-Comité te Am sterdam ontving het volgende schry ven van haren vertegenwoordiger, den heerJ. J. van Zuylen, die thans reizende is in de door Ne derland gevoede gebieden. Maandag 8 Mei ben ik van Samara ver trokken in gezelschap van twee leden van het Zweedsche Roode Kruis, gedeelteiyk voor inspectie van de streek ten Noorden van Samara, die door het Zweedsche Roode Kruis wordt gevoed, ten deele ook ter verdere organisatie van de voedselverstrekkingin het zoogenaamde internationale Nansengebied. Wy reisden per auto, hetgeen een uitste kend middel van vervoer bleek te zyn, daar de wegen, hoewel niet altyd even gelyk.toch weer geheel droog zyn. Wy hadden alleen nu en dan last van de te zwakke bruggen over de stroompjes, die tusschen de heuvels zich vormen en hebben voorts eenmaal een gedeelte per wagen moeten afleggen omdat een aanwezig pontje onzen auto niet kon dragen. Wanneer men niet opziet tegen een beetje gehobbel is reizen per auto of per motorrywiel in den zomer zeer wel doenlijk. Onontbeeriyk zyn voor zoo'n tocht geheel het lichaam omvattende zijden slaapzak, revolver, voldoende levensmiddelen en een veldbed of desnoods alleen een oprolbare matras. Wy zijn eerst gereden naar Krasni Jar, waar ik onder geleide van den Zweed- schen Gedelegeerde, den beer Morlin.dieer woont, alle inrichtingen heb bezocht, als keuken, bakkery, malery en magazynen. De magazijnen, vroeger behoorend tot een groote boerdery, liggen zeer gunstig aan het water, waarlangs de goederen per schip worden vervoerd. Ik heb zoowel de soep die hier wordt ver strekt, als het brood geproefd en uitstekend bevonden. Men kan gerust zeggen, dat waar de Zweden komen, praktisch binnen enkele dagen geen honger meer geleden wordt, en dat dan ook alle ellendige gevolgen van dien, als het eten van lijken en allerlei onverteer baar voedsel, onmiddeliyk verdwijnen. De controle is streng, ieder hoofd vaneen gezin krijgt een kaart waarop voor een be paald aantal personen zooveel rations kunnen worden gehaald, hetgeen meestal door de vrouwen wordt gedaan. In dit gebied worden de Hollandsche pro ducten gebruikt, en hoorde ik o a. over de Hollandsche soeptabletten niet anders dan lof. De cholera begint sinds een dag of veertien zich uit te breiden, terwijl dan de typbus zoo goed als geheel verdwijnt. Langs den weg zag ik veel onbruikbare landbouwmachines staan, die by gebrek aan onderdeelen niet kunnen worden gerepareerd. Trekdieren zyn er weinig, zoodat de meeste arbeid moet worden verricht door menschen- handen, of geiyk men die noemt, Sovjet tractoren. Ik moet myn groote bewondering uitspre ken voor de Zweedsche organisatie die onze levensmiddelen verdeelt en voor de persoon iyke opoffering van hen die hun ee posten betrekken temidden der steppen, die dageiyks blootgesteld zyn aan de besmetting met gevaariyke ziekten. Tot nu toe is geen buitenlander die vlektypbus kreeg, daarvan hersteld. Ik heb de bespreking bygewoond, waai nauwkeurig werd uitgerekend hoeveel pro ducten ieder dorp moest ontvangen, waar werd nagegaan, hoe men ze daar het spoedigst zou krygen, waar men werkte met calorieën en nog eens calorieën, om dan direct aan den arbeid te gaan en de menschen met den meesten spoed eten te geven. Gisteren kwam ik te Samara terug waar ik den heer Mulder vond, die de Gouwestroom naar hier begeleidde, en hoop ik nu morgen met hem en een Zweed naar het Zuiden te trekken, waar nog niemand heeft gewerkt en waar de nood zeer groot is. Het doel is, gelijk U wellicht bekend zal zyn, de beide Hollandsche terreinen daar aan elkaar te trekken. Het ïykt my voor het doel van myn verbiyf hier van zeer veel belang, dat ik dezen tocht meemaak. Voorloopig zou ik dringend alle Holland sche organisaties willen aanraden ook in overleg met den heer Mulder, om de actie voor steun aan Rusland met kracht voort te zetten door geld te verzamelen, maar met de besteding ex van te wachten, tot ik terug kom en mede na overleg met den heer Mulder en eventueel den heer Riemersma natuuriyk ook met den Zweed den heer Delin, een uitvoerig advies kan uitbrengen over de zaken, die hier het meest noodig zijn. Er zyn een massa dingen die betrekkeiyk weinig geld zullen kosten, en die niettemin van onschatbare waarde zouden zyn, wanneer men ze hier had. Ik denk vooral aan dingen van blijvende waarde voor den opbouw van deze streken. En naast materieelen honger is hier een groote behoefte aan geestelijk voedsel. De universiteit te Samara is b.v. uit gebrek aan voedsel voor de studenten gesloten geworden. De Amerikanen, de Zweden en het Rus sische Roode Kruis hebben zich bereid ver klaard, het noodige voedsel ter beschikking te stellen en wellicht lukt het nu de uni versiteit weer in gang te brengen. Maar dan is er ook behoefte aan zeer veel dingen die betrekkeiyk weinig geld kosten, als nieuwe literatuur voor de chemici en medici, mi- kroscopen enz. Ik behoef U niet te zeggen, van welk ontzagiyk belang voor den verderen opbouw van deze streek de voortzetting der universitaire opleiding zou zyn. De medici b.v. zelf zouden in staat worden gesteld met kracht met moderne methoden de besmet- teiyke ziekten te bestryden. CHINEEZENWRAAK. AMSTERDAM, 6 Juni. Een zonderling voorval heeft zich hedenmiddag afgespeeld in de nabyheid van het Chineezenlogies op de emplacementen der maatschappy „Neder land". Om één uur ongeveer liep de voor man der Chineezen naar de trap, die naar het logies leidt, naar beneden. Plotseling kwam achter hem een andere Chinees, die hem met een hamer eenige slagen op het hoofd toebracht. De voorman wankelde en viel. De dader rende het gebouw uit en was nergens meer te ontdekken. De getroffene die het bewustzyn bad verloren en eenige hoofdwonden had opgeloopen werd naar zyn woning aan den overkant van het IJ ver voerd. Nadat hy was bygekomen verklaarde by, dat hy Diemand gezien had en niet wist wie de dader was. Het voorval werd door een aantal Chineezen, die beneden aan de trap stonden, waargeno men. Zy verklaarden allen aan den commis saris van politie Tinbolt, dat zy een Chinees met een hamer hadden gezien. Wie het geweest was, dat konden ze natuuriyk niet De dader zal dus wel niet gearresteerd kunnen worden. De oorzaak is vermoedeiyk wederom een twist tusschen de partyen, die in 1917 zulk een bloedbad aanrichtten en waarby eenigen hunner het leven lieten. Daar dit voorval van beden wel eens bet begin zou kunnen zyn van nieuwe aanslagen, worden de ver- biyven der Chineezen op de terreinen der Nederland en in de stad door de politie in de gaten gehouden. HET LEVEN TE MOSKOU. Mededelingen van een jonge Russin. Een Russische jongedame, die te Moskou woont, schryft aan de „Times" over haar indrukken uit die stad, over het leven en lyden der bevolking, het regime der bols- jewiki, de levensmiddelenprljzen enz. Aan haar relaas ontleenen we het volgende: Op het oogenblik heerscht er alhier een groote spanning in verband met het proces tegen de 54 priesters, het aanstaande proces tegen den patriarch, dat tegen de sociaal- revolutionnairen en de conferentie te Genua. Alle soorten legenden doen omtrent Tichon de ronde; hy staat in hoog aanzien en is zeer populair. Men zegt, dat toen hy als getuige optrad in het proces tegen de 64 priesters, de pre sident zeer grof tegen hem was en zei: „U liegt". Het publiek sprong van zyn stoelen op en snelde naar de rechterstafel (het proces speelde zich af in het Polytechnisch Museum) De politie probeerde de menigte achteruit te dringen. Opeens viel een hevige donder slag en de glazen koepel was een oogenblik schitterend verlicht. Men kreeg den indruk alsof de hemelsche machten waren tusschen beiden gekomen. De bolsjewifei halen nog steeds de kost baarheden uit de kerken maar er ia in de verste verte niet genoeg om de hongerenden te redden. De hongersnood kruipt verder en verder. Heel het Zuiden des lands is er reeds door aangetast -r De Oekraïne, de Krim, de Koeban- en Don-districten en het Zuideiyk deel van het gouvernement Woro- nesj. Er is een massa regen gevallen, deze lente, maar dat is des te erger. De zaai is een mislukking geweest. In het gouvernement Woronesj bv. is, volgens het volkscommis sariaat van Landbouw, 76 winterkoren en 90% zomerkoren te weinig gezaaid. Dat beteekent: het volgende jaar hongersnood. We moeten op Gods hulp vertrouwen. Ik geloof niet, dat menschely ke kracht voldoende is om het op te nemen tegen al deze ellende. Het is thans een tyd van congressen. Byna alle, vooral de medische en landbouwcongres- sen, hebben in zeer scherpe bewoordingen den huidigen Jstaat van zaken becritiseerd tot nog toe ongestraft; want er is niemand gearresteerd. De regeering vreest thans geen critiek. Van den zomer komen er weer ontzet tende epidemieén. Het bacteriologencoDgres voorspelt de verschrikkeiykste dingen. Maar God is genadig. O, het leven is thans hard in Rusland, maar niet hopeloos. Vroeger zyn er even zulke tyden geweest als we thans beleven de tyden van bet Tartaarsche juk en van Boris Godounov en Rusland is altyd zegevierend uit den stryd gekomen. Onze God is grooten ook ons volk is groot. Misschien komen we allen om, maar Rus land zal uitkomen op een nieuwen, helderen - ongetwyfeld een Dieuwen weg, want het is klaarbiykelyk onmogeiyk om op den ouden terug te keeren. De revolutie heeft een geweldige verandering te weeg gebracht ze heeft een nieuw geslacht geschapen. Hoeveel jongelui zyn de laatste vyf jaar niet mannen en vrouwen geworden l Ik praat over politiek maar inderdaad sta ik heel ver van politiek af. Ik biyf thuis, in de keuken of by myn boeken. Ik moet me voorbereiden op examens en ik heb myn werk zoo ingericht, dat ik ten minste vier uur tegen het einde van den dag voor myn werk beschikbaar heb. Wanneer we onze boerdery (waarop van hoogerhand beslag is gelegd), niet terug krijgen, haal ik moeder naar Moskou. Dan zal ik probeeren een ryks- betrekking te krygen. Dat zal wel heel moeiiyk zyn want ze zyn bezig 60 van het personeel te ontslaan, en er zyn enorm veel werkloozen. De levenamiddelenpryzen gaan razend vlug omhoog, ofschoon andere dingen betrekkeiyk goedkoop zyn Ziet hier enkele pryzen: boter 1.800.000 roebel per Eng. pond, rundvleesch 1 800.C00 roebel, meel 17-20 millioen roebel per poed, roggemeel 7*/2 8 millioen per poed, aardappelen 60.000 roebel per Eng. pond, boekweitmeel 350 000 roebel per Eng. pond. De werkeiyke munteenheid is thans een mil lioen roebel. Een koetsier moet 2'/j-3 millioen hebben voor een korten rit. Ik woon in een oud huis, vóór 1812 ge bouwd, aristocratisch en daardoor ongezellig. Er zyn een massa menschen in neorgestre- ken; maar de kamers zyn ruim en heel licht, en dat is prettig. Er is geen personeel; we moeten alles zelf doen, de vloeren boenen, kleeren wasscben, koken enz. Wanneer aan de waterleiding of den afvoer iets hapert, loopen de kelders onder. Dan komen dc ratten naar de bovenverdiepingen als het water valt. Dat is nog al vervelend. In de Russische Socialistische Federatieve Radenrepubliek ïyken de ratten zich te verbeelden, dat ze volle burgerschaps- en republikeinsche rech ten hebben. Er zyn er zoo ongeloofeiyk veel, dat zelfs de katten bang voor ze zyn. En het zyn kanjers ook. Sommigen zyn zoo groot als biggen van een maand oud. We leven hier eenvoudig van den eenen dag op den anderen We maken al ons hebben en houden op en bewaren niets, net als de vogels in de lucht. Dat komt niet, omdat we zorgeloos zyn. Maar wat we hebben, is juist toereikend om ons in leven te houden. Liever dood den In de Sovjet gevangenis. De „Izwestia" deelt mede, dat prinses Ga- garina dezer dagen voor de Revolutionnaire Rechtbank te Moskou terecht heeft gestaan, onder beschuldiging van lid te zijn eener con tra revolutionnaire organisatie De prinses weigerde de namen te noemen van de andere leden der organisatie Zy betuigde voorts een overtuigde monarchiste feztjn.dochzeidete gelooven, dat de denkbeelden van het commu nisme de monarchistische ideeén langzamer hand over de gebeele wereld zullen overvleu gelen. De rechtbank achtte de prinsesschuldigaan het koesteren van anti-revolutionnaire denk beelden. en ook aan het richten aan den pa triarch Tichon van een schryven. waarin ge protesteerd wordt tegen derequiaitieder kerk schatten Zy zou daarvoor de doodstraf ver diend hebben, doch daar zy haar geloof in de eindoverwinning van het communisme te kennen had gegeven, was het hof van oordeel, dat vyf jaren gevangenisstraf in dezen vol doende zouden zijn Den volgenden dag zond de prinses een brief aan het tribunaal, waarin zy haar rech ters verzocht, geen verzachtende omstandig heden te laten gelden, en de doodstraf tegen haar uit te spreken. Een torenklok omlaaggestort. De klokken van de Augustynerkerk te Antwerpen waren vrooiyk aan het luiden ter eere van het Pinksterfeest, toen er een ernstig ongeluk gebeurde, dat gelukkig goed afliep. Door een onbekende oorzaak stortte nameUlk plotseling de groote klok „Augus tyn", die vyfhonderd kilo weegt, uit den klokketoren omlaag. Met donderend geweld verbryzelde de klok zich op straat in duizend stukken. Niemand kreeg eenig letsel. die Uw 10.00C 231 No. tigjes, d venhaags name va aangetee selbaar i Te Ro> I straat 19 brugsteeg Havenstr Sig.maga; Toerijstui d. Velder Dcursen, DIVERSS KAPITALEN WAARDEN BES Voor Inlichtingen wem hoer C. 8. EPXER, Adialo HEELSUM. Telefoon Ooste De Centrale VOOl Goeree en Oi te MlddellianiJ is op eiken werkdag lenden GRATIS TOE* Desgewenscbt geeft inlichtingen, die moei langd. Tydeiyk tot een b verkrijgbaar af te lossen A pari Jaren door verplichte ten minste 4 pCt. pe De Pandbrieven dr hooren tot de belegi I der K(jkspost8paarba Inlichtingen by No m Een glo Te Calcutta is, naar een Amerikaan, zeker, die sinds twee jaar b om de wereld, en c mlllen heeft afgelegd Egypte en Azie. Martinet wandelt zonder hoofddeksel. O stuk karton, waarop t Trotter". Een vordering van De .Chicago Tribui Russische prinses, de ffsjernitsjef te Washi ten einde de Amerik Verzoeken om op te 1 dering van 40 millioei; Russische regeering geconflskeerde eigeudfS Vordering van 10 millil heeft aan haar overledei iv imu H.irti uverienei 'n deposito btf een Lo VERSLAG van dei Stellendam op des nam. half v Alle leden tegenwoc Burgemeester. Na opening der ver notulen gelezen en na £an den heer Holleman. Beantwoord, worden ze Ingekomen: rekening ji van de gezondheid: pegrootmg voor 1922. C Kennisgeving aangenorm

Onze Eilanden | 1922 | | pagina 2