FINANCIËN. Gemengd Meuws. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG. 4 MAART 1 922. Insulaire Hypotheekbank te Zierikzee. Aan het verslag over 1921, het zeventiende boekjaar, ontleenen wij dat in het afgeloopen jaar i53 aanvragen voor hypotheek zijn in gekomen, tot een bedrag van 2.808.540. Hiervan zijn tot stand gekomen 139 leeningen, samen groot 2.363.890. Tot 31 December 1920 waren gesloten 1134 leeningen, tot een bedrag van 19.073.440, totaal dus 1273 leeningen voor ƒ21.437.330. Vóór 1921 was aan aflossingen ontvangen voor ƒ9.890.080 terwijl in het afgeloopen jaar door de debiteuren ƒ1.114.227 is terugbetaald, zoodat op 31 December j.l. per saldo op hypo theek uitstond 10.262.865, verdeeld over 645 leeningen, waarvan de specificatie is: Provincie Zeeland 118 leeningen voor 410.967; 's Gra- venhage 152 leeningen voor ƒ3.550.635; Rot terdam 22 leeningen voor 473.025; Overig Zuid-Holland 24 leeningen voor 432.270; Amsterdam 132 leeningen voor 3.656.570; Overig Noord-Holland 166 leeningen voor 1.448.813Provincie Utrecht 21 "leeningen voor ƒ156.110; Provincie Gelderland 4 leenin gen voor ƒ80.500 en Provincie Noord-Brabant een rijtuig, waarin de koningin-moeder Alexan dra en haar dochter, prinses Victoria waren gezeten. Daarna verscheen in een volgend rij tuig koningin Mary met drie Tiarer zonen. In het volgend rijtuig was koning George met zijn dochter gezeten. Overal waar de rijtuigen verschenen, werden de inzittenden door de menigte geestdriftig toegejuicht. Prinses Mary lachte het volk minzaam toe, terwijl de koning aanhoudend salueerde. De huwelijksinzegening in de Westminster Abbey duurde ruim" een half uur. Het sluiten van het huwelijk werd door klokgelui aange kondigd en eenigen tijd later beierden de klok ken van de Westminster Abbey andermaal ten teeken, dat het jonge paar de kerk ging ver laten. In een gesloten koets reed het echtpaar van de Westminster Abbey door White Hall en door Piccadilly en zoo naar het paleis terug en overal volgden hen de juichkreten van de opgetogen menigte. in White Hall hield de koets eenige oogen- blikken stil. De prinses liet een deel van haar bruidsbouquet bij het monument voor de ge vallen strijders neerleggen. Later zag iten het bruidspaar, tusschen de koningin en den koning in, op het balkon van het paleis verschijnen, tot groote vreugde van 6 leeningen voor 53.975. i r - Op 31 December was er geenerlei achter- de daar verzamelde menigte. Als op een afge- stand van rente of aflossing. I sproken teeken hief de menschenmassa plot- Aan pandbrieven was op 31 December 1920 God-save-the King aan. in omloop voor 12.170.000. In het afgeloopen Na de huwelijksmaaltijd reed het jonge paar jaar werden verkocht f 1250 44 pand- een °Pen nJtul£ door Hyde Park naar Park brieven, 20.100 5 pandbrieven, n 10.250 Lane en vandaar naar het Peddingtonstation. 54 pandbrieven en 1.569.500 6 pand- waar ee" extratre.n gereed stond on hen naar brieventeruggekocht werd voor 512.450, Shropshire te brengen, waar zij de wittebroods waardoor op 31" December j.l. aan pandbrieven we^eri zullen doorbrengen, in circulatie was voor een bedrag van Gok deze rit werd een ware triomftocht 10.272.800 aan 4 4£ 44 5 voor het bruidspaar. 54 en 6 pandbrieven. Ditmaal was het een andere menigte, die van De geplaatste 1100 aandeelen, van 1000, de 'ag^re. klassen der bevolking, die dave- waarop ro°; is gestort, waren op 31 December rende toejuichingen deed weerklinken bij het over 346 houders verdeeld voorbijrijden van de koets en zoodoende aan De netto-winst bedraagt 62.998,711 Hier- d.e jonggehuwden het bewijs er van gaf, dat van komt 18.279,64 aan het Reservefonds, ?i-l d^ sympathie van alle schakeenngen der waarna de gezamenlijke Reserves ƒ132.126,05 Engelsche samenleving hebben weten te ver- zullen bedragen. werven. Het dividend kan worden bepaald op 16 Later hoorde ik op straat een eenvoudige tegen 14°/ over 1920 vrouw tot haar man zeggen: Het heeft mij goed gedaan, dat ik het jonge paar heb gezien. Dit was tevens een uiting van de gevoelens, DE BRUILOFTSTOET VAN PRINSES MARY, die hier vandaag alle vrouwen, jong en oud, Een enthousiast Londen. Prinses Mary is Dinsdag in het huwelijk getreden. Wat een drukte heeft dat hier ge geven en wat een vrouwen zag men in Londen Dinsdag bijeen. Langs den weg, welken de stoet zou volgen van het Buckingham paleis naar de Westmin ster Abbey stonden naar schatting wel tien millioen personen geschaard, meerendeels bezielden. (Tel.) DE MILLIOENEN-OPLICHTER. Oplichting als roeping op aarde. Zooals we reeds gemeld hebben heeft de vrouwen". Reeds langmoor het aanbreken vaniP°Ltie te Barcelona de hand gelegd op een den dag hadden velen zich al een plaatsje j der handigste en meest grootscheeps wer- langs den weg uitgezocht. Ja, toen ik gister-! kende oplichters van dezen tyd, Antonio avond te middernacht mij huiswaarts begaf, I Lluisa y Buse, oud 32 jaar, geboortig uit de zag ik reeds publiek staan, met proviand en naaste omgeving der Catalaansche hoofdstad, parapluies gewapend. Het weer was omstreeks I iemand die er kans toe heeft gezien om, dien tijd nog niet gunstig voor de gebeurte- onder gebruikmaking van alle technische nissen van den volgenden dag. Er woei een hulpmiddelen van het moderne handelsver- harde wind, terwijl regenvlagen door de straten keer banken in diverse lauden der wereld gierden. Bovendien verwachtten de weervoor- spellers ook voor heden regen. Deze is evenwel uitgebleven. Na het aanbreken van den dag was het weer Dinsdag wei wat winderig, doch allengs brak de zon door de wolken. De geestdriftige dames hadden zich trouwens door het weer niet la ten afschrikken om den stoet na vele uren van geduldig wachten te zien voorbijrijden. Ik zag hier en daar jongedames die boven in een lantaarnpaal waren geklommen om beter te kunnen zien. Een van deze vrouwelijke toe schouwers gaf mij later het volgend relaas van hetgeen zij had meegemaakt. Omstreeks vijf uur in den vroegen morgen begaven mijn vriendin en ik ons op weg om een plaatsje aan den grooten weg, langs wel ken de stoet zou voorbijrijden, uit te zoeken, Vele menschen zag ik toen reeds op hun post om toch vooral verzekerd te zijn van een goede plaats. Wij zetten een klein krukje op den rand van het trottoir en gingen er op zitten, met den rug tegen een lantaarnpaal geleund. Wij hadden ons ter bescherming tegen het gure weer, warm ingepakt. Hat viel zoo vroeg in den morgen dan ook niets mee. Een hevige wind joeg"de regenvlagen in onze gezichten doch dat duurde gelukkig maar kort. Na het aanbreken van den dag kwam de zon door de grauwe wolken gluren en won het hoe langer hoe meer van den regen. Ik viel een poosje in slaap. Daarna ontbeten wij op het trottoir in de open lucht. Om acht uur in den morgen was het overal reeds stamp vol met belangstellenden. Velen hadden ook een kistje medegebracht om eerst daarop te gaan zitten, wanneer de stoet in aantocht was, er op te gaan staan teneinde boven het pu bliek te kunnen uitzien. Om tien uur ver schenen er echter enkele politie-agenten met een vrachtwagen. Zij namen van de „lange" personen de kistjes af opdat deze het uitzicht van de „kortere" personen, die achter hen stonden, niet zouden belemmeren: de „kortere" personen lieten zij deze opstapjes evenwel be nouden. Protesten van de „lange" personen werden daarbij in het geheel niet vernomen. Na zes uur van geduldig wachten zagen wij dan eindelijk de stoet voorbijrijden en een uur later het bruidspaar. Eerst om twee uur in den middag gelukte het ons, door het gedrang heen te komen. Zoo hebben dus duizenden jonge dames se dert den vroegen morgen in de open lucht ge wacht om prinses Mary te huldigen. De grootste menschenmenigte had zich ech ter wel verzameld bij het Buckinghampaleis en bij de Westminster Abbey. Het eerst zag men in een rijtuig verschillende leden van de koninklijke familie verschijnen, gevolgd door voor groote bedreigen op te lichten, Buse leefde zyn oplichtersbestaan onder een ongeloofeiyk aantal valscbe namen, waar onder dien van een Spaanschen Grande. Eens zelfs liet hy zich eenige dagen doorgaan voor koning Alfonso in eigen persoon. By zjjn arrestatie verklaarde hy den heeren der politie, dat hij als roeping op deze aarde heeft gehad, om het crediet van zooveel mogelijk bunken te vernietigen. Zijn vader was door de banken ten gronde gericht, welnu, hy zou zyn vader wreken. Het totaal bedrag zijner oplichtingen wordt tot nog tQe begroot op niet minder dan 10 millioen. Buse schynt er een geheim chemisch middel op nagehouden te hebben, waarmet hy credietbrieven op waarlyk onnaspeurlijke wijze wist te vervalschen. Zyn methode was deze: hy kocht chéques voor kleine bedragen, en verduizendvoudigde het beloop ervan door middel van zyn chemisch .patent". Dan begaf hy zich naar de (vaak weken reizehs verwyderde) steden waar de lage chèques betaalbaar waren gesteld, en inde ze daar. Alleen de landen met al te deplo rabele valuta zyn aan zyn bezoeken ontkomer. Hy kende zjjn wereld op uitstekende manier De reizen, die hy in zijn bedryf moest doen, waren werkelijk het toppunt van modern comfort en Buse nam elk vervoermiddel te baat, om zich snel te kunnen verplaatsen: zoo hebben de meeste groote lucht vaart.l{jnen zyn klandizie gehad. Letterlijk alle recherches in groote steden hadden zijn signalement, muur toen het hem in den vreemde te be- niuwd was geworden, nam hij dewyknaar zyn geboorteland, Spanje, waar hyeindelyk in de val liep. Buse spreekt zeven talen vloeiend, en zijn slachtoffers hebben zich ervan kunnen over tuigen, dat de uniform van officier hem even goed kleedt als de soutane van den katholieken geestelijke. Onschuldig veroordeeld. Rechtelijke dwalingen behooren nu een- maai tot het terrein der mogelykheden en het gebeurt wel meer, dat onschuldigen worden veroordeeld, maar dat iemand wordt veroordeeld wegens diefstal, welken hy niet gepleegd, doch wel bekend heeft, is toch wel een zeer exceptioneel geval. Dit is over komen aan een inwoner van het Fransche atadje Mirecourt In Juni 1921 werd by den burgemeester van Romecourt ingebroken. De inbreker be machtigde 50 francs, een fleschje room en een dozijn eieren. Een 27 jarige spoorwegarbeider, die in op dracht van den burgemeester bezig was, een naburig grasland te Maaien werd er van verdacht deu diefstal te hebben gepleegd, omdat hy den dader had moeten zien, aan gezien diens voetsporen over het bewuste land liepen Door de politie ondervraagd, bekende de man ook. Deze bekentenis her haalde hy voor den rechter en hij werd daarom veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Terwyl hij zich echter in de gevangenis bevond, bracht men" er den moordenaar van een politie-agent te Charmes binnen, Seigain geheeten. Deze zeide, tevens de dader te zyn van den bewusten diefstal, doch gezien de bekentenis van den spoorwegarbeider, hechtte men er hanvankelyk weinig waaide aan. Doch voor den rechter gaf hij, eenige oogenblikken voordat hij ter dood veroordeeld werd, dusdanige ophelderingen, dat men een nader onderzoek instelde jnaar den diefstal by den burgemeester. Spoedig bleek toen op afdoende wjjze, dat de spoorwegmau absoluut onschuldig was. Deze richtte toen tot de regeering een verzoek, om in zijn betrekking te worden hersteld. Wat betreft de redenen, waarom de man de schuld voor dit misdryf op zich had genomen, deze zun vrij duister Gedurende den oorlog is hij bedweimd geweest door een vijandelijke gaswolk en seuert dien is hy eenu-szins eigenaardig gebleven. De Amerikaansche millioiinir llills Burgh wederom door zyn .vriendin" beroofd. Eenige dagen geleden diende een Ameri kaan. Hills Burgh, die in een der hotels te Saint-Jean-de-Luz bij Bayonne was afgestapt, een aanklacht in tegen zijn „vriendin" Liane Boggs die hem. terwyl hy sliep, had verlaten met medeneming van juweelen ter waarde van 4'OOCiO fiancs, meldt de „Matin" Het onderzoek der politie bracht aan het licht, dat zij zich naar de villa had begeven van zekeren Cohen, die een weelderig leven leidde en zich bankierszoon noemde De politie ging de gangen van Cohen na en ontdekte hem in een juwelierszaak te Biarritz, waar hy juweelen had afgegeven ter waarde van 30.000 francs met opdracht ze te veranderen Bij zyn arrestatie verklaarde Cohen, dat de juweelen van hem waren, maar ze werden loor den inmiddels ontboden Amerikaan herkend als de zyne. Cohen werd in verze kerde bewaring gesteld. Liane Boggs is verdwenen, maar de politie hoopt haar spoor te zullen vinden. HET DRAMA IX DE ALPEN. Eon geheimzinnige moord. Do „Times" verneemt uit Genève dat een drama zich heeft afgespeeld op den 8200 voet hoogen öüntis Appenzell. Vorige week was de telegrafische en telefonische verbin ding met, het observatorium op de Oostelijke S&ritisbelling tydeiyk verbrokende opzichter van het observatorium en zyn vrouw waren gedurende dien tijd geïsoleerd van de heele bewoonde wereld Dat was echter niets bijzondersreeds verscheidene malen in dezen winter had zware sneeuwval de verbinding met den top verbroken. Zaterdag j.l. beklom de man wiens taak het is, de bewoners van het observatorium van voedsel te voorzien, den berg Hy vond den opzichter eu diens vrouw vermoord;de de man lag in de sneeuw buiten het gebouw, de vrouw Jag binnen. Alles wees erop, dat de opzichter zich tegen de(n) moordenaar nog krachtig had verdedigd. BERLIJN, 28 Feb. Omtrent de ver moording van den opzichter van het obser vatorium op de Oostelijke heJJing van den Santis in Appenzell in Zwitserland en van zyn echtgenoote kan nog worden gemeld, dat naar gebleken is, aan den moord een hevige worsteling moet zyn voorafgegaan. De opzichter bekleedde deze post reeds sinds 1919. Hy stond bekend alseenyverig beambte. De moordenaar heeft o.m. ook eenige kaarten uit het observatorium mede genomen. Verdacht van dezen dubbelen moord wordt een man, die, volgens de laatste telefonische mededeeling van de vermoorde vrouw, zich kort voor den moord op yen S&ntis bevond. De Purysche vilrioolwerper gearresteerd I De Parysche politie heeft Maandag j 1 in den métro Auteul-Upera een 17-jarige elec- tricien gearresteerd, die bezig was, met behulp van een zakschaartje de japon van een naast hem zittende inedereizigster stuk te knippen. Naar het politiebureau ge bracht, weigerde hy te zeggen, of hy zich ook eerder aan dergelijke baldadigheden had schuldig gemaakt De politie zal echter trachten uit te zoeken of de gearresteerde dezelfde is, die zich sedert eemgeu tyd be ll vert, kostbare bontmantelsen damesmantels door middel van vitriool en schaar te be derven. i e jongeD heeft voorts aan den inspecteur van4>olitie, die hem verhoorde, geantwoord, dat hij handelde volgens een onweerstaan- baren impuls, van welken hy geen uitlegging kon geven. DE ROMAN VAN MISS MC. CORMICK. Max Oser, de verloofde van Mathilde Mc. Cormick, heeft volgens de „Chicago Tribune", de voorwaarde aanvaard, welke hem door de familie van het meisje is opgelegd en hy zal onderzoek naar de familie-geschiedenis van dp vei loofden. In tegenstelling met de eerste berichten, is Oser niet 57 maar 44 jaar oud. Men zegt, dat bi) afstamt van de bekende Duitsche familie Von der Müller te Bazel en later werd geadop teerd door de familie Oser, een der oudste families te Bazel. Aan zyn voorouders werden de burgerrechten van de stad verleend in 147u, dus nog voordat Columbus Amerikaontdekte, merkt het Amerikaansche blad op. De Von der Mullers waren eveneens zeer bekende personen uit dezelfde periode der Z witsersche geschiedenis. De leeftyd van miss Mc. Cormick is 17 jaren en niet 16, zooals ooispronkelyk werd ge meld, hetgeen heel wat scheelt. De familie Oser is niet buitengewoon gefor tuneerd, maar toch bezit zy enkele waarde volle eigendommen, waaronder verscheidene oude kasteelen in den Elzas. By den dood van hun vader, zuiverden de kinderen, waironder Max Oser, spoedig de hypotheken op deze goederen aan, en zij wis ten de landeryen tot grooter productiviteit te brengen. Een zuster van M.txOser is in Zuid-Afiika getrouwd, terwyi een broer plantage bezitter is in Argentinië. Max Oser zelf is schilder en zelfs van eenige bekendheid. Enkele van zyn stukken zyn in het bezit van de beste families van Zwitser land. Bovendien is Oser illustrator van ver- .schillende wetenschappelijke werken. Een wien het juk niet te zwaar was. Te Londen is Zaterdag j.l. een 74-jarige weduwe, mrs. Sarah Collett, voor de zevende maal in het hu weiy k getreden, dezen keer met een 66 jarigen ouden heer. Ze was reeds met haar 18de jaar voorde eerste maal getrouwd, en heeft in den loop van dat eerste en van verdere huwelijken het aanzijn geschonken aan 16 kinderen, waarvan er nog zes in leven zjjn. Thans heeft ze 9 kleinkinderen en 15 achterklein- kindeien. Chantage' in Amerika. schalen rond gegaan om te collecteeren en er wordt ruim j Oplichters gearresteerd 's GRAVENHAGE 1 Maart. Iq do vorige week bemeikte de juwener A. in de Spui straat, na het bezoek van een Duitsch spre kenden heer met een dame, die in zijn zaak ringen bezichtigden, doch niets kochten, dat een kostbare ring met een brillunt van hooge waarde was verdwenen. De recherche stelde een onderzoek in en kreeg vermoeden op een Duitschen ingenieur, zekeren F., die met een dame hier in "een hotel verblijf hield, en den dag,- waarop de diefstal van den ring plaats vond, met de noorderzon was vertrokken De inspecteur van politie C. Last, van de centrale recherche van het bureau Riviervischmarkt. begaf zich daarop naar Berlijn, waarheen het paar waar- schynlyk was afgereisd, en slaagde tr in met t'ehulp der politie aldaar, de gevochten te arresteeren, die nog in 't bezit van den gestolen ring werden gevonden. iCorr.-Bur Ook een motief tot echtscheiding. Dezer dagen is te Weenen een huweiyk ontbonden, op grond van het feit, dat de vrouw zulke korte robken droeg, dat haai man en de buren het. „shocking" vonden. Voor den rechter gaf ze toe," dat"haav klee- ding tamelyk „kort" was geweest, maar zy voegde er aan toe, dat haar man, die tot de z.g nieuwe armen behoorde, geen nieuwe kleeren voor haar wilde of bon koopen, en dat ztj daarom had besloten, de japonnen en rokken uit haar meisjesjaren maar weer te gaan dragen. VALSCHE NEDERLANDSCUE BANKBILJETTEN. HET ONDERZOEK I)ER POLITIE IN DU1TSCULANI). BERLIJN, 1 Maart. In den stryd tegen de verv'alsching van Nederlandsche bankbil jetten in Duitschland is de Duitsch-Neder- landsche politie wederom een belangiyben Amerikaansche dames uit de beste kringen, stap vooruit gekomen. Zaterdag is het haar zoo deèlt de „Time3" mee, worden den1 gelukt, een sedert maanden gezochten ver- Iautsten tjjd het slachtoffer van een biyk- j vaardiger van valache bankbiljetten van 2t0 baar overal verspreide bende, die haar door-te JJünchente arresteeren. chantage groote sommen geld weet af te f persen Er komen te Washington brieven in waarin van 15000 tot 2-5000 dollais wordt gevraagd, welke bedragen dan moeten wor den gebracht op eenzame wegen buiten de stad. De politie bewaart in deze zaak voor- loopig het stilzwygen, en weigert inlichtin gen te geven, maar wel weet men al, dat brieven van bovengenoemde soort zyn ont vangen door mevrouw Henry White, de vrouw van den vroegaren Amerikaanschen gezant in Frankryk, door de weduwe van senator Elkins, en door de schoonmoeder van senator Gerry van Rhode-Island. Alle brieven schynen door dezelfde hand geschreven te zyn en ze bevatten alle de gebruikeiyke bedreigingen dir„Zwarte Hand" dat niet-inwilliging van den oisch tot beta ling met den dood zal worden geboet. Mevrouw en de bandiet. Het openbaar ministerie in New Jersey, zoo meldt de „Daily Telegraph" doet thans onderzoek in een eigenaardige zaak. Opeen soiréo drong een bandiet de zaal binnen, en roofde juweelen tot een waarde van 20.0<"0 pond sterling Maar nu is gebleken, dat dit stoutestukj-'met medewerking van mevrouw zelf tevoren zorgvuldig was ingestudeerd, ten einde de verzekeringssom van Lloyd'sAgcm y los te krygen De mannen, die er van verdacht worden, met mevrouw Robertson te hebbensamen- gespannen, z|)n gevangen genomen, en van de vermiste kostbaarheden heeft men het spoor reeds gevonden, dat naar New York leidt. Een der verdachten, die dan de bandiet in kwestie zou moeten zyn, beweert ln zyn hand niets te hebben gehad dan een leeg pyp étuil Mevrouw Robertson, die nog in de gevan genis zit, heeft verklaard binnen een paar lagen thuis te zullen zyn, om haar buren het heele geval In al zyn lachwekkendheid te vertellen Tegen dan-feeslnn in liet hongrrgnbieil. De Moskousche Piawda van 17 Februari bevat een telegram uit Sarahof, een ceni rum van het hongergebied. waarin gertieM wordt De Uit-voerende regeeringscom missie her fi krachtige maatregelen genomen om de on tucht, ile orgién en de wilde feesten, die in len Iaat sten tyd een reusachtigen omvang hebben te onderdrukken Verboden zijn: hasardspei, nacbteKlkc dansfeesten, het optreden van vrouwen op de planken in cafó's en restaurants, het dineeren met vrouwen in cabinets particu- iers enz." Wanneer zelfs in het hongergebied het. geringe volksvetmogen op deze «yze ver kwist wordt, is het geen wonder dat het andere streken van Rusland nog veel erger is. De Moskousche Prawda verneemt uit Twer, „dat een tot nu toe ongekende epidemie van feesten" door de stad gaat, van gewone dansavonden tot groote gemas- Omtrent deze arrestatie vernemen wy het volgende van den Beriynschen commissaris Liebermann von Sonnenberg, die in Duitsch land den stryd tegen de vervalsching van bankbiljetten leidt: ln het begin van dit jaar deelde de politie te MQuchen mede, dat in Augustus 1921 een persoon, die zich als villabezitter ilicbel uit gaf, by verschillende chemigraflsche inrichtin gen te München, cliché ooderdeelen voor de vervaardiging van biljetten van 2Ö0 had laten aanmaken. In verband met deze berich ten vertrok inspecteur Broekboffonmlddellyk van Amsterdam naar Berlijn en begon te zameu met commissaris Lieberman het on derzoek. Inspecteur Broekhof!'had in December 1921 in Tirol en Voiallberg een uitgevor van Ne der landsch© bankbiljetten van 20o gulden vervolgd en een persoonsbeschryving van hem samengesteld Broekhoff zag onmiddel lijk, dat de beschrijving van den persoon, die te MOocheu was gesignaleerd, overeeu- kwam mot de persooiisbeschryving van den uitgever vun Nederlandsche bankbiljetten van 200 en 800 gulden in Tirol en Vorarlberg. Hy herinnerdo zich eveneens, dat verleden jaar in Luxemburg iemand, die' zich Alfred Dresse alias Groter noemde, verdacht werd van het in omloop brengen van valsche bil jetten van 200 gulden Uit de persoonsbe schryving bleek, dat Dresse, Greter en Michel en de uitgever der valsche biljetten ln Vor arlberg en Tirol een en dezelfde peisoon was. Spoedig werd vastgesteld, dat men te doen had met den vroeger te Beriyn gevestigden ingenieur Karl Greter. Hoewel men than3 wist, wie do vervaar diger en uitgever der valsche biljetten van 2i 0 gulden was, kostte het zeer veel moeite Greter te vatten. Hy was nergens te vinden. Alle pogingen, om met de hulp der Oosten- rljksche, Tiroolsche, Franscbe, Nederlandsche en Tsjechoslowaaksche autoriteiten zijn ver- biyf te ontdekken, bloven zonder succes LiBhermaon en Broekhoff begaven zich naar München en daar kwamen zy te weten, dat Greter zich in Zuid-Duitschland moest bevinden Van familieleden van Greter hoorde inspecteur Broekhoff, dat hy in de omgeving van München moest styft.'Toen alle middelen om hem te vinden waren uitgeput, volgde nien 'n methode, die met. succes te Beriyn verscheidene jaren geleden was gebezigd voor de arrestatie van den beruchten roof moord) naar Hennig Broekhoff plaatste In een blad een feuille- tonlstisch bewerkt aitikei. waarin hy in het koit de geschiedenis der vervalsching weer gaf. Hy duiddo daarin de plaats in Beieren aan, waar Gre'er zich hoogstwaarschijnlijk onder een valse hen naam. ,in gezelschap van zlln 8"-jarige vrouw en zyn dochter, zou op houden Men vermoedde, dat de familie in Beieren niet ver van München op het land of in het gebergte een villa gekocht of ge huurd had ln het artikel werd vooits op het publiek een beroep gedaan om elk bericht over per sonen. die met Greter gelijkenis hadden. zijn geboorteland vaarwel zeggen en zich nakerde bals. Er heeft zich een groep van dad'-lyk aan het commissariaat van politie zijn huweiyk in Amerika metterwoon vesti gen. Te Zürich vertelde men, dat men voor hem een betrekking heeft gevonden in de di rectie van de International Harvester Com pany. Het huweiyk zal ln Me Forest worden voltrokken burgers gevormd die deze feestgelagen in te München mede te doelen Het artikel heeft tijd van pest" ten goede van de hongerenden een zeer gu/srig resnltuai gehad Enkele wil doen komen. Midden in de orgiën en uren na het vr*rs< hl n» n an de courant kwant bals klinkt dan plotseling trompetgeschalreeds een arbeider het vermoeden uitspreken, te Lakesprekers wijzen do feestvierenden op den da» <le huurder van de villa in een dorjje schrikkelijke honger, die op heizelfde oogen hy München woonde Nu de verloving officieel geworden is, houdt blik z()n doodendans uitvoert In uitgestrekte j Greter had dit f« uilletonisch bericht ook de Zwitsersche „society" zich bezig met bet gebieden van het ryk. Er wordt dan met'gelezen en was naar het station gevlucht.

Onze Eilanden | 1922 | | pagina 2