2 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 26 OCTOBER 1921. waarop de Poolsche staat feitelijk nog zyn arbeid moet beginnen en die müliarden en nog eens milliarden vragen. Dit is bijvoor beeld het geval met het onderwijs, al moet erkend worden, dat de Poolsche regeering naarmate van haar krachten doet wat ze kan, al is dat door gebrek aan geld en ook door het ontbreken van het benoodigde getal on derwijskrachten, niet veel. Verbetering valt er echter te constateeren. Voor het jaar 1920 was slechts twee percent van alle uitgaven der begrooting bestemd voor het onderwijs; voor 1921 was dit échter reeds 5i/o percent. Men mag hierbij weder niet uit het oog ver liezen, dat Polen bestaat uit drie verschil lende gebieden, waarvan in één, het vroegere Russische deel, het onderwijs toch reeds zeer veel te wenschen liet. Dan heeft de oorlog groote verwoestingen aangericht en in het vroegere Duitsche gebied komt het groote meerendeel der vroegere (Duitsche) onderwij zers natuurlijk voor het onderwijs niet meer in aanmerking. In Congres-Polen beschikt men op 2 090.000 schoolkinderen over 18.000 onderwijzers, dat is één onderwijzer op 116 leerlingenin Klein Polen heeft men 20.0C0 onderwijzers op 1 430 000 leerlingen, dat is één op de 71. In het vroegere Pruisische gebied zyn 6000 onderwijzers op 50.000 kin deren, dat is één op de 91. Om alle vacatures, die volgens de onder wijsplannen open komen, te vervullen, zou den jaarlijks 6000 onderwijskrachten moeten worden opgeleid, maar de opleidingsscholen kunnen er slechts 2000 per jaar afleveren. Daarom behelpt men zich met hulpkrachten, wier ontwikkeling echter vaak zeer veel te wenschen laat en toch zijn er voor vele scholen nog geen onderwijskrachten beschik baar. Zoo zijn in Congres-Polen ongeveer vijftig percent van alle kinderen zonder onder wijs. in Galicié dertig percent. In Warschau zelf laat de toestand ook zeer veel te wen schen. Er zyn daar 150,000 kinderen, die in de termen vallen school te gaan. In de staats scholen ontvangen daar 50.000 kinderen on derricht, in bijzondere scholen 10.000, zoodat 90.000 kinderen het zonder onderwijs moeten stellen. Met de schoolgebouwen ziet het er ook treurig uit. Rekent men één schoollokaal voor veertig kinderen, dan zouden er in Con- gi'es-Polen 50.000 schoollokalen moeten zyn. Er zijn er evenwel slechts 15.000 en daarvan sléchts ongeveer 5000 in staatsgebouwen. De rest is voor het meerendeel in boerenhuizen, die vaak in een bouwvalligen toestand ver- keef en. In Galicié waren in 1912 5580 school gebouwen, waarvan 22 percent bouwvallig. Gedurende den oorlog werden ongeveer 2700 schoolgebouwen volkomen verwoest. Dan worden in de landbouwstreken de kinderen, voor zoover ze nog school gaan, door de ouders vaak zeer vroeg van school genomen en bovendien is het schoolverzuim groot. Op onderwijsgebied valt er in Polen dus nog een grootsche taak te verrichten, maar daarvoor is geld, veel geld noodig; de staat heeft het niet; de bezitters weigeren van het hunne af te dragen'de arbeiders weigeren hun werkkracht te geven en minister Michalski mag toekijken hoe zijn groote plannen aan den beroemden commissarialen kapstok wor den Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS. Dezer dagen hebben de ingezetenen hun te verwachten cadeau thuis gekregen in den vorm van een aan slagbiljet. Hoewel zulks nooit welkom is, liep het toch dit jaar de spiegaten uit. Men hoort, dan ook van reusachtige bedragen, die moeten worden voldaan. En dan tegen den winter Van den boom op de kade, die wel tot een der oudste uit onze gemeente kan wor den gerekend en reeds vele stormen heeft meegemaakt, is, tijdens den storm van Zon dagmorgen, de rechterkroon afgewaaid. Voor zeker is zulks jammer, daar deze in den zomer een lommerrijke plaats aanbood. De huishoudster van den heer J. de Koning struikelde Zondag over een kleedje in huis en brak haar arm. Tengevolge van den hoogen waterstand, veroorzaakt door den storm, is het gors ge heel onder geloopen en lag Zondag een jaar ling vaars van den veehouder Verhagen verdronken. Een kind van M. Taaie had het onge luk met het op een wielslede klimmen daaraf te vallen en een zoodanige hoofdwond te bekomen, dat geneeskundige hulp noo dig wa3. Bij de Maandagavond gehouden verkoo- ping yan een Heerenhuis met erf en Pakhuis voor den heer C. A. Tiemens alhier, zijn beide koopen aangeloopen. De inzet was totaal ƒ13100. Veiling voor Goeree en Overflakkee op Maandag 24 October 1921. Postelein ƒ8, 40 tot ƒ10,70 per 100 kg. Bloemkool ƒ10,— tot ƒ18,— per 100 st. Druiven (blauwe) 35,— tot 40,— p. 100 pd. Peren (Gieser Wildeman) 13,90 p. 100 kg. Peren (Comtesse de Paris) 17,70 p. 100 kg. Peren (Brederode) ƒ15,30 per 100 kg. Peren (Bergemot) 14,40 p. 100 kg. Appelen (Goudreinet) 12,20 tot 14,40 per 100 kg Appelen (Bellefleur) ƒ12,90 per 100 kg. Appelen (Coürt Pendu) ƒ10,20 tot ƒ12,70 per 100 kg. Appelen (Campagners) ƒ6,30 tot ƒ14,— p. 100 kg. Appelen (Armgaard) ƒ16,60 p. 100 kg. Meloenen 0,24 tot ƒ0,25 per stuk. AFSLAG van Rund- en Varkensvleesch met SO CENT PER KILO. Aanbevelend, J. WIELAARD. Runden Varkensslagerij,Middelharnis SOMMELSDIJK. Wegens overtreding der IJkwet is tegen een negental personen uit deze gemeente proces-verbaal opgemaakt. De competitie. De aanvang der competitie zette slecht in. De eerste wedstrijd tusschen M.S.V.V. en D. I. O. kon Zondag wegens het ongure weer niet doorgaan, zoodat deze match de onderste van 't lijstje is komen te staan. Laten we hopen, dat dergelijke uitstellingen niet meer voorkomen, en de wedstrijd Dirks- land- H. B. S., die nu te Dirksland zal plaats hebben, met een mooi najaarszonnetje zal aanvangen. Deze match belooft zeer span nend te worden. H. B. S. en Dirksland we gen wel zoowat tegen elkaar op. We zullen zien. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: L, Vroegindewey, 27 j (te Middel- harnis) en J. de Zout, 22 j. W. J Ntjgh24j. eu M. J. Vroegindeweij, 25j. Overleden: Cornelia Stoel, 77 j. wed. van C. H. Dijkman. HERRINGEN. De vorige week had een kind van J. K. alhier het ongeluk van de vischbank af te glijden, waardoor het een pols brak en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Onze vroegere dorpsgenoot A. van Rumpt is aangesteld tot Rijksveldwachter te Valburg (Limburg). Tengevolge van het stormweer vanjJ. Zaterdag op Zondagnacht en den hoogen waterstand zijn eenige bietenheiningen weg gespoeld van de kaai, die op de gorzen onder de gemeente weder teruggevonden zijn. Ook enkele suikerbieten zijn nog op de kaai dooreen gespoeld. MELISSANT. W. Stolk heeft zjjn woon huis onderhands verkocht aan D. Zorge. A. v. d. Klundert had het ongeluk een bus melk zoodanig op zjjn voet te krijgen, dat hij zijn werk moest staken. Op de openbare school zal les worden gegeven in Fransche taal en teekenen op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 4 tot 6 uur. Zjj, die deel wenschen te nemen kunnen zich opgeven tot I Nov. op de gemeente-secretarie. Vergadering ter oprichting van een geitenfokverconiging te Melissant, ge houden 20 October 1921, in het café „Van der Werf." Dhr. K. H. van Beek zegt in zjjn openings woord, dat hij tot het bijeenroepen van deze bijeenkomst gekomen is naar aanleiding van hetgeen hij van de geit in en buiten deze gemeente gezien heeft. En vervolgt: „Reeds lang is men in andere streken begonnen de verbetering van de geit ter hand te nemen En telkens ziet men de voordeelen, die in die streken buiten ons door deze verbetering afgeworpen worden. Melissant mag hierin niet ten achter blijven, maar dient met den tijd mee te gaan Bizonder moet het op prijs gesteld worden dat men tot dit doel wil meewerken, door dat dezen avond zooveel belangstellenden te dezer plaatse van hun aanwezigheid blijk geven. Met een hartelijk welkom toe te roepen tot alle aanwezigen, in 't bizonder tot den geachten spreker, den heer L. van der Wejjde te Middelharnis, die zoo welwillend wil zijn ons hier te komen voor- en inlichten over de beteekenis en bet nut van de geit, open ik deze vergadering" Dhr. L. van der Wejjde, die over dit onder werp zjjn lezing aanvangt, zegt, dat de geit niet zoo onbelangrijk is als wel door verschil lende menschen gedacht wordt. Het is maar een geit, zegt men en verder laat men het dier maar spottend aan zijn lot over. Maar spreker durft beweren, dat het tegen woordig anders is en heeft daarvoor de his torie als overtuigend bewijs. Wat een indruk kreeg ik, zegt de geachte inleider, toen ik voor 't eerst een vergadering meemaakte, die ter verbetering van het geitenras gehou den werd. Hij spreekt van ervaring, want hy heeft de ontwikkeling der geitenfokkerij van af eerste instantie meegemaakt. En dan her innert hij zich de moeilijkheden, die zich voordeden om te bepalen, welke fokinrichting gevolgd moest worden Het was een tasten in de duisternis, maar hij ziet dat met voort durend vorschen men er toch gekomen is. Men heeft den weg gevolgd, die werd bewan deld bij de verbetering van de rundvee- en de paar den houderij. Doch het is noodig.dat we laten zien, wat een nut het is voor de maatschappij, dat eveneens krachtig de ver betering der geitenhoudertj ter hand wordt genomen. Spreker wijst op de kracht, die verbonden is aan de geitenmelk. Haar hooger vetge halte en haar grootere eiwitrijkdom en daar door, dat 1 K.G. geitenmelk ver boven de waarde van 1 K.G. koemelk staat. Doch de geitenmelk heeft niet alleen groote voedings kracht, maar bezit tevens groote geneeskracht. De melk van de geit kan ongekookt gebruikt worden en doet daardoor door haar werkende stoffen een heilzame werking uitoefenen op den toestand van bet menscheljjk lichaam. En dit kan door den geringen graad van tuber culose, welke bij de geit steeds wordt waar genomen. De geit is dus een huisdier, dat in de eerste plaats verbreid moet zjjn in de kringen van den werkenden landman, maar dat vooral door zjjn waardevolle eigenschap pen eveneens niet mag ontbreken in den stal van den gegoeden stand. Ziet daarom, zegt spreker, naar de uitdrukking, dat de geit is „de boe Yan den kleinen man". Zooals men verder kan hooren, is het doel van deze vergadering: verbetering te brengen in het fokken van de geit en welke fobrich- ting daarbij gevolgd dient te worden. De inleider gaat zyn eigen geitenstal na en komt dan tot de slotsom, dat zyn geiten niet meer zooals vroeger een waarde vertegenwoordigen van slechts enkele guldens, maar een ver koop- en gebruikswaarde bezitten van ver boven de honderd gulden. Dat hy met dezelfde onkosten of zelfs minder, welke aan het houden van een geit verbonden zyn, tot een veel grootere melk-productie komt en daarby melk verkrijgt, die een veel krachtiger samen stelling heeft. Een melk-productie, zegt de inleider die tot zelfs meer dan 12 maten per dag gaat en een kwaliteit melk, die 4.5 vet bezitdus melk, die met betrekking tot vroeger tyd ruim 1 vet meer bevat. Deze voordeelen bunnen ook de geiten houders van Melissant deelachtig gemaakt worden, maar alleen, wanneer men allen gaat samenwerken en overgaat tot de oprich ting van een geitenfok-vereeniging. Door een dergelyke vereeniging wordt men genood zaakt een type van geit te gaan fokken, 't welk de gewenschte eigenschappen vertoont. Dit is de Nederlandsche, witte, ongehoornde geit, die al de zooeven genoemde nuttige kenmerken moet eigen hebben. Er mag dan, zooals men ban begrypen, niet meer buiten dit goedeslag gefokt wor den en om daartoe te komen wordt een bepaalde bok als vereenigingsbok aangewe zen, welke voldoet aan de gestelde eischen en waar buiten de leden-eigenaars hun dieren niet mogen laten dekken. De bok is ook alleen voor de leden der fokvereeniging be stemd en om aan het een en ander contröle te stellen, worden er op bepaalde tyden keuringen gehouden, registers aangelegd en een controleur aangesteld. Tevens, zooals gezegd wordt, worden alleen de goede gei ten in de registers opgenomen, zoodat dit een aanwyzing voor de leden is, met welke geiten, den bok van hun eigen voordeel beter niet en beter wel doorgefokt kan worden. Spreker eindigt zyn duideiyke rede met tot allen de aansporing te richten, dat alle aanwezigen in hun eigen belang zullen han delen, wanneer zfl zich zullen opgeven als lid van de op te richten fokvereeniging. Dhr. K. H. van Beek nu het woord nemende, zegt, dat het op ieder indruk ge maakt moet hebben, wanneer men de woor den van den geachten inleider aandachtig gevolgd zal hebben. Hy zegt in de eerste plaats dhr. v. d Weyde harteiyk dank voor het zoo duideiyk betoog, waarmee hy den aanwezigen het nut van de geitenfokbery in het licht heeft gesteld. Een ding wil hy aanstippen, zooals eveneens de geachte spreker zei, dat we met dezelfde of haast minder onkosten tot grooter melk productie en tot beter melk kunnen komen. Ik wil, zoo zegt de voorzitter, hiermee in verband brengen de slechte positie, waarin de boeren verkeerden in den tyd, wanneer we een twintig tot dertig jaar terug gaan. De crisis drukte dien tyd zwaar, maar des te meer, omdat men het juiste verband nog niet wist te vinden tusschen gedane onkosten en te verkrygen productie De eerste waren hoog, de laatste was laag en daarom de zware last, die zich toen nog meer deed gelden. De boer is door samen werking van wetenschap en praktyk tot betere inzichten gekomen en verlaagt z\jn onkosten, verhoogt tevens zjjn productie, door betere bemesting, door goede meststof fen, door te gebruiken zaaizaad van goede herkomst, door rationeele voedering, door coöperatieven aan- en verkoop, enz. Waar deze zaken en verbeteringen in meerdere mate zyn ingevoerd, ziet men den vooruitgang steeds grooter worden en daarom, vervolgt dhr. van Beek tot slot: „blyft niet ten achter met de verbetering ter hand te nemen op het gebied der klein-veehoudery in 't byzon- der de geitenteelt. Het is daarna gelegenheid zich op te geven als lid der vereeniging, waarvan een druk gebruik gemaakt wordt, zoodat men overgaat tot oprichting van een geitenfokvereeniging, genaamd „Melissant", die nu reeds43 leden telt. Er bestuur, dat daarna werd gekozen, is samengesteld als volgt: Dhr. K. H. van Beek, die zonder stem ming op verlangen der vergadering de taak als voorzitter op zich nam, verder de heeren N. van der Sluis als vice-voorzitter, P. van Dyk als secretaris, L Gootjes als penningm. en de heeren M. C. van As, C. van den Bosch en Joh. Hameete als gewoon bestuurslid. Nadat besloten was, dat over een paar dagen de algemeene vergadering zal belegd worden voor vaststelling en goedkeuring van,Statu- ten en Huish. reglement, werd tevens gezegd dat daarna een keuring van geiten in die zelfde week zal plaats hebben en daarby het werk van de fokvereeniging in zyn vollen omvang zal beginnen. Deze nuttige bijeenkomst werd daarna, na het spreken van nog enkele waardeerende woorden door den voorzitter, gesloten. Ieder, die het belang van deze actie zal inzien, zal zeker zich onmiddellijk als lid opgeven van deze fokvereeniging. Laat men zich hiertoe aanmelden by den secretaris, dhr. P. van Dyk te Melissant of eventueel by een der bestuursleden, GOEDEREEDE. De werkman L. Temmik had dit jaar geen kool en toch kool en had een gelukje dat er bij hem in een drooge sloot een kool was gegroeid met het kolosale gewicht van ruim 9 Kilo. P. v. d. Wende van de Groenmarkt alhier had het ongeluk zoodanig van de zol dertrap te vallen dat hy zich ernstig aan een zyner handen zoo verwondde dat genees kundige hulp noodzakeiyk was en hy zyn werkzaamheden niet doen kan. A. den Eerzamen alhier had Zondag het ongeluk een bankbiljet van ƒ40.— te verliezen. OUDDORP. In de afgeloopen week werden door de garnalenvisschers van 100-110 kilo garnalen gevangen en aan de pellery afge leverd. Aan Mej. G. W. M. Steert-Niericker is tegen 1 November eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de Openbare school in den Oostdyk alhier. Er worden voor deze betrekking sollicitanten opgeroepen. B. en W. stellen voor de nieuwe school geldverordening vast te stellen als volgt: Die een inkomen hebben van 500 tot 700 betalen 10 cent per week 700 1000 15 1000 1500 20 1500 2000 25 2000 2600 bO 2600 3000 35 Inkomen beneden 500 zyn vry. Door B en W. wordt voorgesteld het Vervolgonderwys te heffen als volgt: le en 2e klasse 10 cent; 3e klasse 15cent; 4e klasse 20 cent; 5e klasse 25 cent per week. By den arbeider J. Brugman in den Oostdyk is Zondag tydens den storm een gedeelte van de schuur afgewaaid, wat veel schade veroorzaakte. NIEUWE TONGE. Ds. P. Kruyt, die het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier aan nam, hoopt Zondag 15 Januari 1922, zijn intrede alhier te doen, na bevestigd te z(jn door Ds. Mulder uit Garderen. Albier is tegen verschillende personen proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding der IJkwet. Tegen P. A K. te Oude Tonge, is proces verbaal opgemaakt wegens dronkenschap. - Voor het vervolgonderwys alhier hebben zich 18 jongens en 28 meisjes aangemeld - Aan den heer I. de Witte, herbergier alhier, is vergunning verleend voor den ver koop van sterken drank in het klein. - A s. Zaterdag 29 October a.3.zalinhet gemeentehuis zitting worden gehouden tot het betalen van Hoofdeiyken Omslag. OUDE TONGE. Door den heer M. E. Heestermans is vergunning aangevraagd tot het oprichten eener brood-, beschuit- en klein- goedbakkery met heeten lucbtoven. - Zondagnamiddag hoopt in de Ned. Herv. kerk alhier op te treden ds. Polhuys van Stad aan 't Haringvliet. Tegen 16 verschillende personen is proc. verbaal opgemaakt wegens het meten en wegen met ongoykte maten en gewichten. Tevens werd proc. verb, opgemaakt wegens bet meten met geémailleerde maten. In den morgen van Zondagj.l. omstreeks 6 uur is naby deze gemeente een schip mais bestemd van Rotterdam naar Middelburg, door den storm op een zandplaat geslagen en vervold. Later werd door enkele menschen een man in den mast opgemerkt. 8 personen begaven zich in roeibooten naar het schip, doch by aankomst bleek, dat geen mensch aan boord meer aanwezig was De roeiboot was eveneens verdwenen. Het schip is ge naamd „MARIA" en is afkomstig van Was pik. De eigenaar heet Hendrik van Beuse- kom. Alles wat los op het schip aanwezig was, is weggeslagen, o a. alle luiken, loop planken, boomen enz. In den nacht van Zondag op Maandag is het schip gelicht en Maandagmorgen in de Kaai gebracht. Maan dagmiddag 3 uur is een lyk opgevischt, ver- moedeiyk van den knecht, welke in den mast zou hebben gehangen. Met het oog hierop denkt men dat alle 6 personen zyn verdron ken. Rectificatie. In ons nummer van 19 October jl. komt voor een berichtje over het inwerkingstel len van de watergas installatie, waarin wordt vermeld dat het gas aanmerkeiyk is „ver slecht" Dit moet echter zyn „aanmerkeiyk verbeterd." OOLTGENSPLAAT. Wat niemand kon vermoeden ia Zaterdagavond, of Zondagmor gen in de vroegte gebeurd. Tengevolge van den onverwachts opge stoken Noordwesten wind, is de polder „Het Rietveld" overstroomd. Een kalf van den heer Joh. van Hassent is omgekomen, terwyi een twee-jarige vaars van den heer M. Kflrte- weg het Volkerak is ingezwommen. Zaterdagmorgen geraakte de timmer mansknecht A. Wouters met zijn rechterhand tusschen de freesmachine op de werkplaats van den heer J. Mosselman, waardoor hj) een stuk van den middelvinger kwyt ge raakte. De wysvinger is ook danig bescha digd, doch er bestaat alle hoop dat deze vinger tamelyk goed terecht komt. zy, die in aanmerking wenschen te komen tot het volgen van het eventueel te geven Vervolgonderwijs, kunnen zich nog heden aanmelden by de Hoofden der Open bare Scholen. DEN BOMMEL. VERSLAG vun de verguderiug van den Raad der gemeente Den Bommel op. Vrydag 21 Oct. 1921 dos n in. 2} uur Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering door den Voor zitter worden de notulen der vorige vergade ring voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna komt het volgende in behandeling: 1. Mededeelingproces-verbaal van kasopname op 27 September 1.1. waaruit blykt dat boeken en kas in orde waren en in kas was een bedrag van 8222,80$. 2. Schryven Ged. Staten houdende mededeeling goedkeuring wyziging begrooting dienst 1921. 3 Mede deeling dat de bouw van een veldwachters woning enz. gegund is aan R. Bakelaar timmerwerk; M. A. van der Sluys smids- werk; en C. Bakker verfwerk, in totaal voor 6187,50. Op voorstel van den Voorzitter worden genoemde stukken voor kennisgeving aangenomen. Op een schryven van de Afdeeling Zuid- Holland van den Algemeene Nederlandschen politiebond met verzoek om de jaarwedde van den veldwachter te verhoogen wordt afwijzend beschikt. Thans brengt de Voor zitter ter tafel een schryven van Ged. Staten betreffende de uitvoering vleeschkeurings- wet en deelt mede dat er drie mogeiykheden zyn en wel: 1. Centrale Slachtplaats b. v. te Middelharnis, 2. slachtplaats in eigen ge meente, 3. gemeenschappeiyke regeling met andere gemeenten overeenkomstig art. 121 der gemeentewet. Het ligt in de bedoeling om voor de gemeenten Ooltgensplaat, Den Bommel en Oude Tonge eene gemeenschap peiyke regeling te maken. De conceptbe sluiten betreffende deze zaak zullen den Raad later bereiken. Voorstel Burgemeester on Wethouders tot aangaan van een geldleening. De Voorzitter deelt mede dat in verband met den bouw van de veldwachterswoning enz. en eenige veranderingen in het Gemeente huis Burgemeester en Wethouders voorstel len een geldleening aan te gaan tot een bedrag van 7000,— en wel by de maat- schappU voor Gemeente-crediet to Amster dam. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Benoeming onderwyzeres aan de Openb. Lagere School No. 2. Uit de opgemaakte voordracht bestaande uit de dames Mej van der Ende en Mej. Tuk wordt met zes stem men benoemd ^Mej. van der Ende. Aan de personen belast met het geven van her- halingsonderwys wordt eervol ontslag ver leend en wordt benoemd voor het vervolg onderwys aan school No. 1 J. van Leeuwen als hoofd, P. Bisschop en Mej Koornneef. Aan school No. 2 W. Drcnth als hoofd en Mej. van der Ende (nieuw benoemde ondor- wyzeres), aldien de benoeming door haar wordt aangenomen. Vervolgons deelt de Voorzitter mede dat verschillende nieuwo' belastingverordeningen worden vastgesteld voor 1 Jan. 1922 Dit in verband met de wet Verruiming van het Plaatseiyk Belas tinggebied. Burgemeester en Wethouders steilen den Raad voor om te heffen: lo. 100 opcenten op de hoofdsom der RUksinkom- sten-belasting2e 100 opcenten op de hoofd som der vermogensbelasting; 3e. Een eigen plaatselijke belasting waarin het percentage voor alle inkomens geiyk is. De Raad ver eenigt zich hiermede met algemeene stem men. Hierna worden de verschillende ver ordeningen op de heffing en Invordering vastgesteld. By de plaatselijke inkomstenbe lasting stelde de heer Mast voor de som voor noodzakeiyk levensonderhoud te bepalen op 550,-. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders om 600,af te trekken voor noodzakeiyk levensonderhoud instem ming gebracht wordt aangenomen met 6 stemmen, tegen de heeren Mast en do Wit. Als aftrek voor de kinderen wordt besloten voor elk jkind beneden den leeftyd van 15 jaar een zeker bedrag af te trekken en wel voor het eerste kind ƒ60, voor het tweede kind 70,— en zoo vervolgens voor elk kind 10,- meer. Daarna wordt aan de orde gesteld de schoolgeldheffing voor de Openb. en Byzondere Scholen en het vervolgonder wys. De Voorzitter deelt mede dat Burge meester en Wethouders zich hebben voor gesteld het schoolgeld aldus te regelen: Inkomens v. 700,tot 900,bet. 6 c. 900,- 1100,— 10 1100,- 1300,- 15 1800,— 1600,- 20 1600,- 1900,- 25 1900,- 2200,- 30 2200,- 2600,- 35 .2600,- 2800,- 45 2800,- „8100,- 65 .3100,- „3500,- 70 „3500,- en meer... 30 Indien meer dan een leerling uit het zelfde gezin de school bezoekt wordt het schoolgeld voor den tweeden leerling met 20,voorden derden met 40. voor den vierden met CO en voor den vyfden met 80 ten honderd ver meerderd en is voor de volgende leerlingen geen schoolgeld te heffen. Met algemeene stemmen besluit de Raad het schoolgeld aldus te regelen. Betreffende het schoolgeld voor het vervolgonderwys stellen Burgemees ter en Wethouders voor te heffen van in komens beneden de 800,— 10 cents en van 800,- en meer 20 cents per week. De heer Mast merkt op dat het wel wat hoog is en stelt voor dan te verlagen. Na eenige bespreking wordt het voorstel van Burgemeester en Wethonders zooals boven

Onze Eilanden | 1921 | | pagina 2