ONZE EILAND EN VAN "WOENSDAG 19 OCTOBER 1921. 3 Donderdag 13 October 1921, dea avonds 6'/i uur in het Weeshuis. Aanwezig het bestuur, behalve den heer O verdorp, en 28 leden. De Voorzitter opent de vergadering, zegt dat de E.A. Heer Overdorp, Vice-voorzitter der vereeniging wegens ongesteldheid, de vergadering niet kan bijwonen, en hoopt, dat deze weder gauw hersteld zal wezen, daar het bestuur ook aan hem zeer veel inist, waarna de notulen der vorige verga dering worden gelezen, en onveranderd goed gekeurd. Vervolgens werd het jaarverslag ter kennis der vergadering gebracht Daarna verzoekt de Voorzitter den heer Holleman, welke zoo goed is geweest, het Penningmeesterschap van den heer Rotman, daar deze naar elders is vertrokken, over te nemen, rekening en verantwoording te doen van het gehouden beheer. Hij noodigt do heeren D. Buitenhuis en A. J. Voordijk uit, deze rekening en bescheiden te willen nazien, waaraan door deze wordt voldaan. Na deze rekening te hebben nagezien, rap porteort de heer Voordijk deze rekening met bescheiden te hebben nagezien en in orde bevonden, en tot goedkeuring adviseert, waarna de rekening wordt goedgekeurd en vastgesteld. In ontvang op784.08 Uitgaaf op628.53 Batig saldo155.55 De begrooting, voor 1921/1922, welke door den Secretaris wordt voorgelezen, wordt vast gesteld in ontvang en uitgaaf op ƒ401.80 Naar aanleiding dezer begrooting zeg de Voorzitter, dat door vele leden een hooger contributie kon worden betaald, dan tot op beden is gedaan, en er ook nog velen in deze gemeente wonen, welke nog geen lidzjjn. Daarna wordt overgegaan tot de verkiezing van een bestuurslid in de plaats van den heer Rotman Ingeleverd werden 28 biljet ten, na opening daarvan blijkt, dat met meerderheid van stemmen is gekozen de heer D. Buitenhuis, hoofd der O. L. School alhier, welke verklaart, deze benoeming aan te nemen. Met algemeene stommen wordt aangeno men het voorstel van den heer Holleman tot wijziging van de Statuten. Ten slotte deelt do Voorzitter nog mede, dat deze wellicht naar do vergadering van do hoofdvereeniging zal gaan. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. OUDK TONGB. Het bevolkingscijfer dezer gemeente is vastgesteld op: Mannelijke personen 1574 Vrouwelijke 15S1 Totaal 8155 inw. De collecte, gehouden in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht 72,-. Tegen C. G. en D. v. E is proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding der wapenwet. Door het Kantongerecht te Sommelsdljk is tegen Af. C. alhier 10,— boete geëischt, wegens het opzettelijk verkeerd uithalen naar S. C. alhier. BI) voldoende deelneming zal ook dezen winter weer een herhalinhscursus worden gegeven voor personen boven den 18-jarigcn leeftijd. Dinsdag 11 October j 1. is in werking gesteld de fabriek tot vervaardiging van watergas met het resultaat, dat het gas aan merkelijk is verslecht. Te hopen is het, dat alsnu ook spoedig de prijs van het gas be duidend wordt verlaagd. Dan is voorwaar deze verandering een groote verbetering en een financieel voordeel voor de verbruikers. Tot onderwijzers bU het herhalings- onderwys zijn benoemd de heeren Polee, Hagens, Hollebrand, Vis en Vlaander, eerst genoemde als hoofd. Een groot ongeluk tg dig voorkomen. By het graven aan een put by de Gasfabriek werden de beide fitters Nieuwendyk en Groenendyk door het watergas bedwelmd. Zy werden opgemerkt door P. Koert, die met behulp van een paar menschen, die daar ter plaatse aanwezig waren hen uit die benarde positie verloste De geneesheer werd opgebeld, die met een zuurstofappa raat Nieuwendyk gauw by kennis had. Met Groenendyk is men wel een kwartier bezig geweest, voordat hy de oogen opsloeg Geen van belden kon door de zware hoofdpijn het werk voortzetten. OOLTGKNSPLAAT. Burgemeester en Wet houders brengen ter openbare kennis, dat de begrooting van inkomsten en uitgaven der Gemeente, voor het dienstjaar 1922, voor een ieder ter Gemeente-Secretarie ter lezing is nedergelegd tot den dag der behandeling in den Raad en tegen betaling der kosten algemeen verkrygbaar gesteld. De bakkers verlaagden den prys van het brood wederom. Het wit brood met 2 cent het tarwebrood met 8 cent. Daar moet het heen. By het uitvisschen van het groote gat, ving men ongeveer 300 pond visch en een 50-tal snoeken, waarby van ruim 20 pond. Ds. R. de Jager alhier ontving een beroep naar de Gereformeerde Kerk te St.- Laurens (Walcheren). Voor de Antirevolutionaire kiesvereeni- ging zal op Maandag 7 November a.s. als spreker optreden, de heer R A. den Ouden uit Den Haag. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Eliza, d. v. Cornelia Hottingen Dingena Wielaard. Cornells, z v. Cornelia IJpelaar en Jozina Kauffman. Albertus An- thonius, z. v. Gerardus Anthonius Vermaat en Regina Maria de Baere. Arentje, d. van Levin us Vermaat en Cornelia Blok. Jacob, z. v. Willem Cornelia Buscop en Pieternella Fun. Bastiaan Marinus, z. v. Johannis de Waal en Cornelia Moerenhout. Gehuwd: Hugo Jan Remus, j.m. 27 j., met Maria Hotting j.d. 24 j. OverledenPieter van Putten, z. v. Johannis van Putten en Maria Hokke. Jan van Dam, 63 jechtgen. van Jannetje de Bonte. Maria de Koning. 60 jechtgenoote van Franciscus Janssen. Zacharias Okker, 83 j., wed. van Gerrigje Sigmond. Johannis de Vos, z. van Cornelis de Vos en v. Johanna Hoogmoed; Mar ia Jansse, 82 jwedvan Cornelis V er vloet Jacobus Overbeeke, 80 j. wedn. van Adri- aantje Kalle. HELLEYOETSLU IS. Uitslagen der gespeel de voetbalwedstrydenZondag 16 Oct. '21. Hellevoetsluis I H. O. V. I. 0—1. IH Wit Rood Wit te Brielle 0—5. IV - B. F. C. 1-2. Door de politie alhier is aangehouden zekere P. H. welke nog 4 maanden gevan genisstraf te goed had. Een minderjarige jongen van hier is door de politie te Rotterdam aangehouden en naar het politie-bureau alhier vervoerd, waarna deze hem aan zyn ouders heeft terug gegeven. De heer A. Vogel van 's-Gravenhage zal Woensdagavond in de Marine-Cantine een lezing houden. Dit gaat uit van de af- deeling Hellevoetsluis van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Aanvang 8 uur Deze week bestond de zangvereeniging V. I. O. L. A. alhier 10 jaar, hetwelk zij binnenkort zal herdenken door een uitvoering te geven. De in deze 10 jaar behaalde pry- zen, waaronder verschillende zeer mooie, zyn ten toon gesteld in de etalage van de Wed. Flik. Onder deze bevindt zich ook de mooie lauwerkrans door deze vereeniging onder directeur Vermaat van Zuidland be haald in do afdeeling Uitmuntendheid op het onlaugs in Geervliet gehouden concours. Dat deze vereeniging nog veel succes en een lange levensduur moge hebben, zy onze wensch. OOSTVOORNE. Voetbal. O. V. V. I. speelde een bondswedstryd tegen Spartacus van Rotterdam. Een gefijk spel was het einde. 1 1. Veilingbericht van 14 Oct. 1921 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingvereeniging „Oostvoorne". Prei ƒ5,- per 100 bos. Aardappelen ƒ3,20 tot ƒ6,60 p. 100 kg. Aardbeien 0,84 per kg. Druiven (blauwe) 0,60 tot ƒ0,64 per kg. Boonen (dubb. stam) 69 tot 66 per 100 kg. (enkele ƒ65 tot 75 per 100 kg. (perfect) ƒ66 tot ƒ67 per 100 kg. (stoksnl)) 37 tot ƒ42 per 100 kg. (pronk) ƒ10,- tot ƒ18,— p. 100 kg. Komkomm. (w.) ƒ7,— tot ƒ10,p. 100 kg. Augurken 38,— tot ƒ40,— per 100 kg. Peen ƒ2,40 tot ƒ7,— per 100 bos. Knolrapen ƒ6.- tot ƒ6.— p 100 st. Kool (roode) ƒ6,— tot ƒ7,- per lOOstuks. Kool (witte) ƒ5.- tot ƒ6,— per 100 st. Kool (savoye) ƒ2,- tot ƒ18,- per 100 st Bloemkool ƒ1,- tot ƒ14,- per lOOstuks. Andy vie ƒ6,80 tot ƒ5,40 per 100 krop. Uien ƒ4,10 tot ƒ4,20 per 50 kg. Appelen (tafel) 4 tot f 17 per 100 kg. Peren (tafel) ƒ7,tot 88 p. 100 kg. Appelen (keuken) ƒ1 tot ƒ15 p. 100 kg. Peren (keuken) ƒ1 tot ƒ10 p. 100 kg. Spruiten ƒ4,— tot 29,- per 100 kg. Tomaten ƒ2,- tot ƒ23.— per 100 kg. Eieren ƒ16,30 tot ƒ18,70 per 100 stuk. RUIRLLB. Dat den Briel in zijn onderwljs- inrichten goed vooruit gaat is zeker. Nu weer is er op de Ambachtsschool een avond cursus voor schildersgezellen opgericht. De repetities voor het Historiespel van Joh. H. Been zullen as Maandag aanvan gen. Nog zyn enkele rollen disponibel. De derde predikantsplaats alhier is met ingang van 1 Januari 1922 opgeheven, in zake het besluit van het Classicaal Bestuur van Brielle, hetgeen goedgekeurd is door het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Hol- J.md, op verzoek van den Kerkeraad van Brielle. SPORT. Voetbal. Gisteren had onder gunstig, wel cenigszins warm weer, verschillende wedstrij den plaats. B. F. C. II wist het niet verder te brengen tegen Brinio IV dan geiyk spel 1 1. B. V. V. II zegevierde over The Rising Hope en wel met de cUfers van maar even 8-0, zoodat B. V. V. II de competitie goed inzet. Brinio kon zich niet staande houden tegen het sterke P. F. C. I van Geervliet en verloor met 2-0. B. F C. I weerde zich duchtig tegen H. V. V. 3. Hoewel door H. V. V. twee doelpunten gemaakt waren, die echter buiten spel waren, gaf B. F. C. de moed niet op, en wist de mid denvoor de bal in het net te loopen, 1-0. Nu gooit H. V. V. er een schopje op, zet op, nadert de B. F. C. doelman, schiet en hoewel reeds het publiek klapte denkende de gelijk maker te zien, redde de keeper vallend. Eenige tijd daarna maakte B. F. C.'s rechtsbinnen het tweede punt 2-0. Eindeiyk wist H. V. V. door te breken, een keiharde schuiver en de bal lag in het net, en het tegenpunt was geboren 2-1. In deze stand kwam geen ver andering, zoodat B. F. C. welverdiend won. B. V. V. speelde tegen H. V. V. III en won met 5-0. Nog had een treurig ongeluk plaats, een H. V. V. speler kreeg zulk een hevige trap dat zyn been deerlyk gekneusd werd. Voorwaar geen reclame voor B. V. V. (of Wit-Rood-Wit.) Padvinders. Alhier is een padvinders club opgericht met aanvankelijk 20 leden. Dinsdagavond, Woensdagmiddag zullen de eerste oefeningen plaats hebben, zoodat zy afgericht zullen zijn met het a.s. 1 Apiil-, feest. Zy die lid wenschen te worden, geven zich spoedig op. De B. V. V. Veteranen speelden tegen R. V. V. I te Rockanje om een zilver bekertjo. doch verloren het met 1-0. Het feest van I April 1922 nadert I! Vrydag had in hotel „de Doele" een volks vergadering dienaangaande plaats. Toen wij om acht uur aankwamen, bleek het dat we wel weer terug konden gaan, want alles was bezet. De menschen verdrongen zich om een plaats te krijgen. Echter was men zoo welwillend om voor de pers een plaats te maken. Dezen avond had. evenals altijd, by'naLiber- tatis Premitiae, zyn medewerking verleend, en bracht bij allen de feeststemming erin. Daarna neemt de heer Overbeeke, voor zitter der commissie belast met de feest viering, het woord. Hij heette de vergadering harteiyk wel kom, en verklaarde dat het hoog noodig was, om deze vergadering te houden, daar de tyd zeer kort wordt, en men dan wel eens niet gereed kon zyn om de duizenden, ja misschien wel tienduizenden te ontvangen, die van wyd en zyd zullen komen kyken naar de nabootsing van het historische feit. En, zei hy, daarvoor hebben wy menschen noodig, want dan is het de bevolking die feest moet vieren, en het de bezoekers zoo aangenaam mogelyk moet maken. Nog had hy gehoord, in den Haag, dat de Koninkiyke familie erover dacht, om naar den Briel te komen, en zei hij, wat denkt de vergadering er van, als wy H.M de Koningin, Z.K.H. de Prins en H.K.H. de Prinses verzochten, om van het feest getuige te zyn? Een donderend applaus was het antwoord. Daarna eindigde hy zijn rede, waarna de pauze volgde, die, aangevuld werd door het zingen van Brielsche volksliederen, een echte feeststemming teweeg bracht. Na weer begonnen te zyn, zei spreker, dat voor feestvieren contanten noodig zijn, en dat die het beste te verkrygen zyn door lysten te laten circuleeren, waarvoor zich ongeveer twintig jonge dames beschikbaar hebben gesteld, en die in den loop der vol gende maand aan het werk zullen gaan Laat, zei spreker, die jonge dames uw brandkast maar leeghalen, wij zullen de centen wel zuinig en goed besteden. Daarna gaf hy het woord aan den heer Joh. H. Been, die eigenlijk het feestprogram zou bekend maken. Het deed hem goed, zei spreker, om voor zoo'n overvolle zaal te mogen optreden. Wel een bewys dat de Briellenaars toch eindelijk eens aan (eesten beginnen te donken. Hy had een oproep in de Brielsche bladen gedaan, of dat er soms iemand was, die een feest program in elkaar wilde zetten, waarop echter niets was gekomen. Nu had hij. vol gens zyn bescheiden meening, een klein feestprogram opgemaakt, waarmee hy anders best voor den dag mag bomen. Het program zal er zoowat als volgt uit zien. 's Morgens kerkelijke herdenking, ont hulling gedenktafelen, en uitvoering cantate. Daarmede zou het afgeloopen geweest zyn indien do nagebootste inneming van den Briel door do Watergeuzen er niet geweest ware, welke den volgenden vorm zal dragen. 's Morgens zal er evenals op 1 April 1572 van den toren de Bourgondische vlag wap peren. Op den toren zullen zich twee wach ters bevinden, die rustig uitkyken. Plotseling zal de een den ander iets aanwijzen, waarop trompetgeschal van de wachters weerklinken zal, als sein van onraad. Plotseling zullen de Nood- en Poortklok beginnen te luiden, waarop de schutters van St. Joris en St. Se- bastiaan zullen uitrukken en op de Markt samenkomen, waar ook de 2 burgemeesters, vroedschappen, leenmannen van Voorneenz. zullen byeenkomen. Ook de poorters, in oude dracht, zullen vertegenwoordigd zyn. Waarna allen zich rond het bestuur der stad zullen scharen om de bevelen af te wachten. Na eenige gesprekken, waarin gesproken wordt van de mogelijkheid van Watergeu zen, zal er een groep varenslui in de Voor straat aankomen met in hun midden de kloeke figuur van den veerman Coppelstock. Na eenig praten noodigt hij de burgemees ters e.a uit, om op het Hoofd een samen komst met Bloys van Treslong en Lumey te hebben, waarna de stoet gaat naar het Hoofd, alwaar zich, inmiddels van den vloot afgeroeid, Lumey en Bloys van Treslong e.a. zich zullen bevinden. Ilun eisch is „den Briel aan de Geuzen". Na eenig handelen zal de inneming van en Briel plaats vinden, de poort welke, niet zooals eerst de bedoeling was op de oude plaats, maar aan het eind van 't Maer- lant geplaatst zal worden, zal met een mast ingeloopen worden. Daarna zal de beraadslaging plaats vinden of Brielle voor de Geuzen biyft of niet. Einde lijk zal een hopman der Geuzen de vlag, de driekleur, aan Lumey overgeven, waarop deze antwoordt, „deze vlag zal het zyn, de vlag van het vrije volk" waarop dan eenige Geuzen naar den toren snellen, den Bour gondische vlag neerhalen, en de driekleur planten. Wat onder orgelspel zal plaats vin den Hiermede verklaarde de heer Been, dat het Historiespel ten einde was. (Een donderend applaus, en een lang zal hy leven volgde.) Daarna zal de optocht, welke nog officieel vastgesteld moet worden,rondgaan, 's Avonds herhaald met fakkellicht. Nog werd voorgesteld om op de historische plek der poort een zuil worden opgericht. Nog eenige op- en aanmerkingen werden gemaakt. Hierna dankte de voorzitter, de heer Over beeke, de muziekvereeniging voor de ver leende medewerking en sloot de vergadering, waarna men uiteen ging, echter werd eerst nog door allen het Wilhelmus gezongen en de Brielsche volksliederen. Voorwaar een prettige avond. Insulaire Hyp. Bank. Bij de dezer dagen, uitsluitend door aan deelhouders, opengestelde inschrijving op 100 aandeelen Insulaire Hypotheekbank te Zierib- zee tot den koers van 150 (zonder aandeel in de winst over 1921) is dermate ingeschre ven, dat op de groote inschrijvingen eene aanmerkelijke reductie moet plaats hebben. Landbouw. Een middel tegen Mend- en Klauwzeer. 't Is niet de eerste maal, dat ik daarover schryf. Den belangstellenden lezer kan zulks bekend zijn. Ook werd door mij by verschil lende gelegenheden als gevolg van een desbetreffende vraag gesproken over Van den Berg's middel, als ook over diens ver zekeringssysteem en over wat er te dezen zoo al in de vakbladen werd opgemerkt. Ik sta nog steeds op het standpunt door de Nieuwe Rott.erdamsche Courant te dezen destyds ingenomen en ik verbaasde mij over het optreden van menig deskundige. In kwaliteit van Afgevaardigde ter jongste Algemeene Vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw bracht ik in opdracht van de Afdeelingsvergadering (de „kwestie" werd daar door e n tweetal prac- tische Veehouders naar voren gehaald!) het middel „matafto" ter sprake. Ik had zoo gedacht - en ik denk dit nog ééD van twee, óf 't is een kwakzalverij op groote schaal en dan zou het zeer zeker in hooge mate in het belang zijn van de Veehouders, dat er zich de Regeering spoedigst mee ging bemoeien, óf we hebben hier te doen met een vinding (wellicht ware het beter te spreken van een ontdekking) van uitermate groote beteekenis en in dit geval ware het zoowel voor den Veehouder als voor de ge- heele bevolking plicht van de betrokken autoriteiten, er terstond hare volle aandacht aan te schenken. Ik had er dan ook geen oogenblik aan gedacht, dat het Hoofdbestuur niet aanstonds bereid gevonden zou zyn, aan het verzoek myner afdeeling te voldoen, hel. verzoek, om de Regeering te prikkelen tot het gaan in de richtiDg. door de Nieuwe Rotterdamsche Courant zoo duidelijk gewezen. Het door den heer Inspecteur van het Veeartsenljkundig Staatstoezicht bij deze gelegenheid gesprokene kan toch allerminst dienen om het „gevaarlijke" aan te tooneD van een eventueel inwilligen van het verzoek der Afdeeling? Bij monde van den Voorzitter werd even wel verklaard, dat men maar liever eerst eens het katje uit den boom zou willen kijken, terwijl later door een oud-Hoofdbe stuurslid (den man, die zich van wege het destyds onderteekenen van een rapport over den beperkten arbeidsduur hulleD ging in het „boetekleed") nog schampertjes werd opgemerkt, dat htj niet zou spreken over „Matafto". „Matafto" een middel tegen Mond- en Klauwzeer was biykbaar op deze Verga dering. een bijeenkomst van Veehouders en Landbouwers uit de twee Hollanden, een verdere beschouwing niet waard! Volgens de Nieuwe Rotterdamsche Courant van j. 1. Vrijdag (7 Oct.) is de Fleer Van den Berg met z'n middel thans in Frankrijk „aau het werk". En veearts Piffoux te Aval- lon hoewel aanvankeiyk tegenover den Buitenlander wat wantrouwend steunt hem thans onvoorwaardeiyk Enzoo even overhandigd men mij eeD krantenuitknipsel met het bericht, dat „op initiatief van de Afdeeling Rotterdam, Schie dam e. c. van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw een Commissie is geconsti tueerd, welke een onderzoek zal instellen in hoeverre het door den Heer J. van den Berg Hz. aangeboden middel tot bestrijding van Mond- en Klauwzeer, inderdaad doel treffend mag genoemd worden." Zoo gaat het meer in de wereld, dacht ik, wat de ouders niet durven te bestaan, dat pakken soms de kinderen aan. Het Hoofdbestuur wilde het nog maar eens aanzien; de Afdeeling Rotterdam e.a. benoemde een Commissie. 't Is voor de Boeren en ook voor de andere menschen niet te hopen, dat het spoedig komen zal, een nieuwen „inval" van het Mond- en Klauwzeer; maar ALS 't komt, dan wordt zeker door menig belang stellende en belanghebbende met verlangen naar het werk dezer Commissie uitgezien. Vlaardingen, 10 October 1921. G. VAN DER MOLEN, Landbouwonderw. Diefstal van 200.000 Mark. Te Bruckdorf naby Halle reed voor de mijn Alwiner Verein, op een oogenblik, dat het meerendeel der beambten de gebouwen reeds had verlaten, een automobiel voor, waarin een zestal zwaar gewapende roovers stapte. Zy begaven zich naar het hoofd kantoor en 3talen uit de kas de voor uit betaling bestemde loonen ten bedrage van 200.000 Mark. Daarop sneden zy de telefoon draden door en gingen er van door, zonder dat zy herkend konden worden. Een aantal jiiwceleu ter waarde van 4000 pond gestolen. Door zekere miss Chapman is by de Lon- densche politie aangifte gedaan van de dief stal van haar juweelen ter waarde van 4000 pond. Zy had deze juweelen aan een bediende medegegeven, die ze per trein van Henley naar Paddington moest brengen. Bij aan komst te Paddington bleek het koffertje, dat de juweelen had bevat, ledig te zyn. Het is een raadsel hoe de kleinoodiön zijn ont vreemd. Miss Pamela Beckett weer terecht. De Londensche jongedame Pamela Beckett, wier verdwijnen dezer dagen zooveel opzien heeft verwekt, is weer terecht. Het schynt dat zij eenigen tyd haar geheugen heeft verloren. Zij heeft Donderdag den geheelen dag doelloos rondgedwaald door het district Cuffley in Hertfordshire op ongeveer 30 K.M. afstand van Londen. Op een der wegen van Cuffley werd zij gepasseerd door een motor rijder, wien zij verzocht een eind temogen mederyden. Zij zeide hem haar naam, waar op bij haar naar een huis te Newgate Street, een dorp nabij Cuffley, bracht, en vervolgens de politie waarschuwde. Begrijpelljkerwys waren de ouders van het meisje zeer ver heugd, hun dochter weer te zien te meer, daar zy' aanvaukeiyk hadden gevreesd, dat er een ontvoering had plaats gehad. Jonge meisjes door Chineesche priesters ontvoerd. Naar de correspondent van de „Daily Mail" te Peking meldt, hebben daar in de maand Augustus de jaarlljksche feesten plaats gehad, welke volgens Boeddhistisch gebruik de gees ten in de goede stemming moeten brengen. By die gelegenheid tracht men zich door of fers aan de goden een gelukkig bestaan in het volgende leven te verzekeren. Gedurende deze feesten is geheel Peking prachtig ver sierd met papieren bloemen, lampions en tafereelen uit de geschiedenis. Van alle kloos ters uit den omtrek komen priesters naar de Verboden Stad om de ritueele plechtigheden te leiden, waarby vruchten en voedingsmid delen op lange tafels worden uitgespreid, opdat de hongerige geesten zich zullen kun nen verzadigen. Toen de feestelijkheden haar hoogtepunt hadden bereikt, merkte men op dat een aantal priesters plotseling Mas verdwenen. Eenige uren later hoorde men gejammer van een aantal ouders, die beweerden, dat hun doch ters eensklaps waren verdwenen De politie werd van het geval in kennis gesteld. Men vormde groepen,die op onderzoek uittogen en men vond een aanwijzing, dienaar een van de kloosters leidde. Hiei aangekomen, vernam men, dat de meisjes juist door de priesters aan de goden ten offer zouden wor den gebracht Toen de kinderen werden be vrijd, waren zij reeds bewusteloos. De gevolgen van blindheid. Een vrouw te Brighton maakte in 1916 kennis met. een soldaat, die in liet hospitaal aldaar werd verpleegd en den beroemden naam William Shakespeare droeg. Hy zeide vry'gezel te zijn en trouwde in Juni 1917 met. de vrouw. Tot April j.l leefde het echt paar gelukkig met elkaar. Shakespeare werd in Juli 1920 uit den militairen dienst ontslagen met een oogge brek en niet lang daarna werd hy blind. Op zyn verzoek zocht zy toen zijn corres pondentie voor hem uit en uit eenige brieven bleek, dat hij reeds getrouwd was en dat zijn vrouw met twee kinderen in Lancashire woonde. Tot voor een maand had hij zijn eerste vrouw ondersteund en zij had hem daarom niet aangeklaagd wegens bigamie. Toen deze steun echter ophield, klaagde zy hem aan en de rechter veroordeelde hem tot een vergoeding van 30 shilling per week. Een echtscheiding in miniatuur. Naar de „Piccolo della Sera" verneemt, beraadslagen de kerkelijke autoriteiten te Constantinopel over de merkwaardig echt scheidingsproces. De echtgenoot is namelijk dertien jaar en zyn vrouw twaalf jaar oud. Het paartje was zes maanden getrouwd. Het verzoek om echtscheiding is ingediend door de „vrouw", wegens ruw en onverdraag lijk optreden van haar „man!" Bon vreemde ziekte. SCHOONDJJKE. 14 Oct. In het gezin van de J. te Schoondijke is een vreemde, hier te lande zeldzaam voorkomende ziekte uitgebroken, welke door deskundigen als beri-beri is herkend. De drie aangetaste kinde ren zijn overleden. De moeder, die in het ziekenhuis verpleegd werd, is vooruitgaande. Eveneens heeft zich een ziektegeval voorge daan te Hoek by Neuzen. (Vad.) Do typhus te Zwolle. ZWOLLE, 14 Oct. Heden is de huis knecht van hetSophia-Ziekenhuis, aan typhus overleden. Na de vorige opgaaf zijn twee zusters en óén patient aangetast. De eerste en tweede klasse-patiënten, die ook maar eenigszins voor verpleging in huis in aan merking komen, zyn verwyderd.

Onze Eilanden | 1921 | | pagina 3