ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1921. 3 Besloten wordt het voorstel van den Voor zitter aan te nemen. Tegen Beljer. VII. Rondvraag v. SCHOUWEN heeft nog een en ander betreffende den schoolbouw, en vraagt eenige opheldering. Spreker vroeg o a., a. of het op waarheid berust, dat er ramen en deuren te klein zijn, b. dat afgekeurd hout is gebruikt, en c. of ook waarheid is, dat de gemeente of dageiyksche opzichter van dit werk, nooit op het dak is geweest. VOORZITTER deelt mede dat in een zeker opzicht er deuren en ramen te klein zijn. De architect heeft echter beweerd, dat dit te wyten is aan de langdurige droogte. Doch men is reeds bezig dit te verbeteren doorer latten en latjes aan te spijkeren. Betreffende het afgekeurde hout is den voorzitter niets bekend. En dat de opzichter nooit op het dak is geweest berust op on waarheid. v. d. SWALUW zegt, als deskundige, dat de ramen te klein ztjn gemaakt en zulke reten nooit zyn te wyten aan de droogte. VREESWIJK deelt ook nog mede, dat een der buitendeuren reeds nu al zoo krom is getrokken dat deze geheel met diverse stempels een weinigje gefatsoeneerd moet worden, wat natuuriyk een uit honderd is als het geheel in orde komt. En een schoor steen nog niet eens gevoegd was, en men met een mes dwars door een voeg heen stak, en zoo werden nog vele van dergeiyke leemten te berde gebracht. VAN SCHOUWEN vraagt of er reeds rapporten en adviezen zyn ingekomen van den dagelykschen opzichter, ot dergelyke opmerkingen reeds zyn medegedeeld aan het dageiyksch bestuur. Spreker wil echter niet de schuld op de schouders van het dage iyksch bestuur werpen. Merkt ook nog op, dat nu zoo'n monument in onze gemeente is verrezen, hy het toch treurig zou vinden als door de onachtzaamheid van het opzicht, dit gebouw evenals de oude school in 8S jaar weder in een onbruikbaren staat zou zyn. Van den architect heeft spreker nooit veel verwacht, maar had het volle vertrouwen gegeven aan den Qem Opzichter, hetwelk nu geheel geschokt is door de opmerkingen van een ondeskundige. BEIJER heeft ook nog ietsin het midden te brengen over dit onderwerp. a. Volgens bestek moest de lambriseering met Portlandcoment gestreken worden en heeft vernomen dat geen baaltje hiervan op het terrein aanwezig is geweest hiervoor en met een minderwaardig soort dit is gebeurd. b. Dat een schoorsteen, welke ingebouwd moet worden, niet is ingebouwd doch door 2 balken is gestut en zyn gaan doorzakken en daarna is er een dwarsbiok onder gelegd. c. Dat er aan den voet oen laag of drie steonen is gelegd, waarvoor geen specie is gebruikt. VREESWIJK merkt op dat nu wel veel gevit en opgehemeld zal worden door de tegenparty van den gemoenteopzichter en architect en nu juist op die punten, welke niet meer te controleeren zyn. VAN SCHOUWEN zal in een volgende vergadering nogmaals hierop terug komen en zyn wantrouwen uitspreken over de han delingen van den gemeente-opzichter en architect Spreker kan niet aannemon dat die knoeieryen gehoel buiten weten zyn geschied en zal nogmaals een en ander onder zoeken. VREESWIJK heeft nog een opmerking, dat ccn rioolput geheel dicht is en in geen 2 maanden is schoongemaakt en zag dit gaarne veranderen. VOORZITTER zet dit een en ander uiteen en.deelt medo, dat dit reeds is gebeurd. Verder niets meer te verhandelen zynde, sluit de Voorzitter de vergadering om in geheime zitting over te gaan ter behandeling van een en ander. OOI/TG EN8P LA AT. Door Mej A.A. Has pels to Picrahil weiden leerlingen opge roepen om Knip-, Naai- en Borduurles te ontvangen Waar zich slechts 8 leerlingen hebben aangemeld, zullen deze de te Den Bommel te geven lessen by wonen. Het laden van vroege aardappelen op de Kaai neemt nog toe. Globaal geschat zyn reeds 10.000 mud verscheept. Eenige landarbeiders hebben aan het gemeentebestuur verzocht te willen mede werken, dat de landbouwers zoo min moge lijk gt bruik zullen makon van demachine- riön by het snyden van het koren. Degenen die dit. jaar naar de Landweer overgaan, moeten hun zakboekjes in deze maand ter secretarie inleveren. DEN Itltl KL. Onder groote belangstelling had Maandag om twaalf uur op de Algenieene Begraafplaats van den Briel de ter aarde- bestelling plaats van den oudsten Wethouder den heer C Mol. Verscheidene kransen bedekten de Hjkkist. waaronder een met de stedelyke kleuren vooral de aandacht trok. Aan dc geopende groeve werd gesproken door den Burgemeester Mr. F. J. D. C Egter van Wissekerke nameus het gemeentebe stuur, door Mr. H. P. Hermans, Voorz. van den Raad van Arbeid in welks bestuur de overledene ook zitting had gehad, terwyi Mr. Hermans met hem wethouder was ge weest in dc moeiiyke oorlogsjaren. Verder door dr. J. de Snoo namens het Fonds Vrouwe van Ellemeet, en tevens als zyn medicus, terwyi ten slotte ds J. van der Does den grond naging, waaruit al dat goede van den bescheiden man zfin oorsprong ge vonden had. Want hy was een zeer geloovig man. De oudste zoon van den overledene be tuigde diepgetroffen voor de schier algemeene eer zijn overledenen vader bewezen. Vrydag had een jongetje het ongeluk om met een kruiwagen in de haven te vallen. Dit ongeluk werd spoedig door den heer A. v. d. Hoek opgemerkt, wien het gelukte hem op het droge te brengen. De openluchtspelen te Oostvoorne. Het staat thans vast, dat op Zaterdag en Zondag 13 en 14 Augustus 1921 „de spelers van Stad en Lande", in „het Overbosch" te Oostvoorne zullen optreden. Zy zullen geven op Zaterdag 18 Aug. des namiddags ten 4 ure Lanceloet ende Sanderijn gevolgd door de Sottrenie Nu Noch. En op Zondag 14 Aug. eveneens ten 4 ure: Vondels Adam in Balling schap in 2 gedeelten) Het comité van inrichting bestaat uit: te Oostvoorne: burgemeester W. J. Kapitein, J. S. Brouwer Jr., Th. baron Collet d'Escury en Henri Dekking. En in Den Briel: Mevr. H. C.Ph.G.Egter van Wissekerke, Joh. H. Been en P. F. v. d. Wallen. Vrijdagmorgen voer de Vlaardingsche boot met zooveel kracht tegen den kant, dat indien er op die plaats geen balk geweest was, de schade aan do boot enorm geweest zou zyn. Nu echter werd de balk zoo tegen den wal gedrukt, dat de kaaimuur over de lengte van eenige meters vernield werd. Aan de boot werd boegenaamd geen schade bemerkt. VEILINGBERICHT van Maandag 1 Aug. 1921 der Coöp. Brielsche Groenten- en Fruitveiling. Kropsla ƒ8,00 per 100 krop. Postelein ƒ16,10 tot 19,20 per 100 kg. Aardappelen ƒ9,10 tot ƒ10,40 per 100 kg. Poters 4,00 per 100 kg. Blauwe druiven ƒ1,10 tot 1,30 p. kg. Perziken van 11 tot 16 cent per stuk. Boonen (dubbele stam) ƒ36 tot ƒ44 p. 100 kg (enkele ƒ89 p. 100 kg. (stoksny) ƒ44 p. 100 kg. Komkommers (w.) ƒ5,10 tot ƒ11,90 p. 100. Augurken 63 ct. p. 100. Bloemkool ƒ0,80 tot ƒ5,00 p. 100 stuks. Tafelappelen ƒ19 p 100 kg Peren 21 tot 47 p 100 kg. Keukenappelen ƒ3,- tot 14,- p. 100 kg peren 6 tot 12 p. 100 kg. Rhabarber ƒ6,50 p. 100 bos. Tomaten 3 tot 20 cent per k.g. Meloenen 20 tot 58 cent per stuk. Op de 1.1. Vi-ydag gehouden eierenveiling van de V. P. N. werden aangevoerd 11494 kippeneieren. Verkoopprijs 11,80 12,50. Uitbetaald werd ƒ11,40 per lOOstuks. 191 eendeneieren. Verkoopprys ƒ11,60. Uitbetaald ƒ11,20 per 100 stuks. 3 kalkoeneieren 16 cent. OOSTVOORNE. Veiling bericht van 1 Aug. 1921 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingvereeniging „Oostvoorne Radys tot 5,20 per 100 bos. Aardappelen f 7,70 tot f 10,20 per 100 gk. Poters 4,50 tot ƒ5,40 per 100 kg. Blauwo druiven ƒ1,02 tot 1,08 per kg. Perziken 10 tot 19 cent per stuk. Boonen (dubb. stam) 30 tot 44 per 100 kg. (enkele. ƒ30 tot ƒ42 per 100 kg. (stok suiker) ƒ.38 tot 40 per 100 kg. (8tamsny) ƒ21 tot ƒ84 per 100 k.g (Modderm) ƒ21 tot 22 per 100 kg. (Perfect) 37 tot ƒ48 p. 100 kg. (stoksny) 84 tot ƒ58 per 100 kg. (idem) ƒ6,40 tot 6,80 p. 1000 stuks. Boonen pronk J 16 per 100 kg Korakomm. (w.) ƒ1,70 tot 11,50 p. 100. Augurken 29 tot 43 por 100 kg. Kroten ƒ5,60 tot 5.60 per 100 bos Kool (roode) ƒ16 tot 19 per 100 stuks. Kool (savoye) ƒ4,90 tot 1b per 100 stuks Appelen (tafel) 16 tot ƒ86 per 100 kg. Tafelperen 13 tot ƒ53 per 100 kg. Keukenappelcn ƒ5 tot ƒ19 p. 100 kg. Peren 10 tot 16 p. 100 k.g. Soldery ƒ5,80 tot 6,00 p 100 bos. Tomaten ƒ0,05 tot 0,20 per kg. Meloenen 0,34 tot 0,94 per stuk. Gemengd Nieuws. IN AFZONDERING OPGEVOED. Nog nooit een vrouw gezien. Tracy Gillis, een farmer uit Nebraska, is drie en-dertig jaar oud geworden zonder ooit een vrouw te hebben gezien. Behalve dit waren er nog andere artikelen gloednieuw voor hom, toen hy van zyn eenzaam huis in de provincie in gezelschap van een kudde vee in Omaha kwam, waar zoowel de trein, als de tram, de courant, en de winkels zyn belangstelling hevig prik kelden. Gillis is geboren te Chicago. Zyn moeder was een actrice, die, toen hy nog een zui geling was, hem en zyn vader in den steek liet., en er met een anderen man vandoor ging. Toen besloot de oude Gillis, de vrouwen uit de omgeving van zichzelf en zjjn zoon te verbannen. Hy zonderde zich af in de eenzaamheid van West-Nebraska, waar hij tot aan zijn dood, twee jaar geleden, nooit aan eenigen vreemden man en nog minder aan een vrouw toestond, de grenzen van zyn gebied te overschrijden. „Vader heeft mij geleerd, dat op iederen hoek van de straat een duivel op den loer staat", zei Gillis. Hy vertelde me de treurige geschiedenis van myn moeder en waar schuwde my, alle zondige menschen uit den weg te biyven. Gillis geeft echter thans reeds gaarne toe, dat zyn inzichten aangaande de vrouwen geheel veranderd zijn. Toen by de eerste vrouw gezien had, ging hy een barbiers winkel binnen en liet zijn lange lokken knippen en zijn gezicht glad scheren. Toen kocht hij een confectiecostuum, een veiligheidsscheermes, een tube tandpasta en twee zyden dassen. Naar hy zeide behoort bij zyn plannen tot uitbreiding van zijn boerenbedryf een cursus in landbouwkunde en een vrouw. DE REGENMAKER. De heer Hatfield, de Californische regen maker, heeft uit Milwaukee een aanbod van 3000 dollar gekregen voor iedere inch regen, die hy daar zal kunnen laten neervallen Dit aanbod is gedaan door een vereeniging van tuinders, die 3500 boeren omvat. De regenmaker heeft dezer dagen 8000 dollar per inch ontvangen van de „Agricul tural Association" in het land van Medicine Bow, waar hy niet minder dan 4.24 inch regen deed neerstroom en. Hatfield gebruikt voor zyn regen een bak van 25 voet hoogte, waarin hy zijn chemi caliën brouwt, die de sluizen des hemels moeten openen. Moord en zelfmoord* In het gezin van den havenarbeider P. T. v. D. in de Zwarte Paardenstr. te Rotterdam, heerschte al maanden geschil tusschen man en vrouw. De vrouw ging van haar man af, woonde met haar 13-jarig dochtertje op een kamer in de Leeuwenstraat en was overdag in betrekking bij mevrouw B. in de Saft- levenstraat; de 16-jarige zoon ging veertien dagen geleden naar zee en het jongste kind, de 4-jarige Marie, was by de zuster van den man in de Aert van Nesstraat in huis ge nomen. Gepasseerden Dinsdag kwam de echtschei dingsprocedure van dit echtpaar voor de rechtbank alhier voor, en kreeg de vrouw van haar rechtsgeleerde de verzekering, dat de beide meisjes aan haar en de jongen aan den vader zouden wordep toegewezen. De vader, die hiervan ook kennis kreeg, trok zich dit erg aan, omdat hy vooral van zyn 4jarig dochtertje Maria veel hield en dit nimmer wilde afstaan. Dit kind haalde hy dikwyis by zijn zuster af om er mede te gaan wandelen. Zoo ook gisteren. Ten slotte ging hij met het bind naar zyn woning in de Zwarte Paardenstraat en sedert zag men beiden niet meer. De buren verklaren thans, dat zy gistemamiddag omstreeks 3 uren getrappel van een kind en een half uur later een hevigen slag gehoord hebben. Zy hebben daarvan verder geen notitie ge nomen, doch toen zy vanmorgen om half negen niets van D. hoorden, waarschuwden zy de politie, die zich met geweld toegang tot van D's woning, gelegen op de tweede verdieping, verschafte. De woning had een verschrikkeiyk aan zien. In den doorloop van de keuken naar de kamer lag de 4-jarige Maria, met afge sneden hals dood te midden van een groote bloedplas en daarnaast het mes, waarmede dit geschied was. Vlak by het kind lag ook het ïyk van den vader, den havenarbeider P. T van D. Hy had zich aan den stijl van de keukendeur opgehangen, doch later was het touw gebroken en het Ujk op den grond gevallen, hetgeen den slag veroorzaakt heeft, dien de bureu gisternamiddag geboord heb ben. De man moet zich al eerder over het plegen van moord en zelfmoord hebben uit gelaten. In de omgeving van de woning, waar het drama heeft plaats gehad, was den geheelen morgen en middag groote belangstelling van de zyde van het publiek. Een slachtoffer der huuropdryving. Dat de hooge huishuren iemand krank zinnig kunnen maken, hebben de bewoners van Toledo (Ohio V.S ondervonden. Een huurder was, met toestemming der autori teiten, op zekeren dag door zijn huisbaas de huur opgeslagen, waarop hy verklaarde, voortaan in het geheel geen huur meer te zullen betalen. Er volgde toen een gerechte- ïyk bevel tot ontruiming van het. huis. Den deurwaarder, die zich in verband daarmede aan zyn woning kwam vervoegen, schoot hy zonder meei dood Twee politie-agenten die werden uitgezonden om den man te arresteeren, werden door eenige schoten gewond. Ten aanschouwe van een ongeveer 5000 man sterke menigte werd het huis toen door 140 politiemannen omsingeld, doch de halsstarrige huurder had zich gebarrica deerd en opende een geregeld vuur op zyn belagers Het ongelijke gevecht duurde meer dan een uur voort, waarna men tot bestorming van het huis overging. Den ongelukkigen huurder vond men badende in zyn bloed, doorboord door niet minder dan negen kogels. Een gevaarlijk land voor ochtgenootcn. De „New York Herald" vertelt., dat in het laatste jaar in den staat Ohio 28 echt- genooten door hun respectieve vrouw werden vermoord en dat 25 van deze moordenaressen door de jury werden vrijgesproken. Het, blad zegt,, dat het dringend noodig is, dat er aan de jury-rechtbanken, welke die gevallen te beoordeelen hebben, ook vrouwelijke juryleden worden toegevoegd, daar de mannen klaarbfijkeiyk niet bestand waren tegen de tranen en de oogen van deze beklaagden. Alle beklaagden beweerden, dat zy slechts een moord begingen, om haar eigen leven tegen een aanval te verdedigen. Tydens de zittingen bleek dan echter, dat wel de vrou wen, doch niet de gedoode echtgenooten in het bezit van revolvers waren geweest. Ohio, waar de wieg van den Amerikaan- schen president heeft gestaan, zal, aldus de New York Herald, noodzakeiyk maatregelen moeten nemen om den slechten naam weer te doen verdwynen, die het land door het vrijspreken van deze moordenaressen in Amerika heeft gekregen. De eerste blinde inbreker. Naar de Amerikaansche bladen melden, is te Hutington in den staat New York de eerste blinde inbreker gearresteerd. De cherif constateerde bij inbraken in twee verschil lende huizen vingerafdrukken, welke aan leiding gaven tot de arrestatie van een zekeren Hawxhurst. Niemand had in hem een in breker vermoed, want reeds van zyn geboorte af was hy blind. By zijn verhoor bekende Hawxhurst, de inbraken te hebben gepleegd. Hy verklaarde, geen gebruik te hebben ge maakt van helpers, doch uitsluitend op zyn buitengewoon scherp tastvermogen en ge hoor te hebben vertrouwd. Een gevolg van de hitte 1 Een typograaf in de Rue St. Denis te Parijs, Frédéric Delagrange, is plotseling krankzinnig geworden. Hij wierp zyn ge spaard geld, ongeveer tweeduizend francs, het raam uit. Begrijpelijkerwijs stroomde een menschenmenigte voor zyn woning samen. Toen de ongelukkige zyn geld aan den wind had prijsgegeven, begon hij echter zijn gereedschap uit het raam te gooien, o.a. een lithograflschen steen, waardoor een jongen, die zich onder de menigte bevond, aan het hoofd werd gekwetst. De commissaris van politie verschafte zich met eenige agenten toegang tot de kamer van den krankzinnige, door de deur open te breken, die deze op slot had gedaan, en zy slaagden erin hem te overmeesteren, juist op 't oogenblik dat hy een kast door het raam wilde gooien. De gewonde jongen moest naar het zie kenhuis worden vervoerd. Een vorstelijke gift aan Parijs. De stad Parijs zal een schitterend geschenk ontvangen, welke hare vermaarde verzame ling kunstschatten aanzienlijk zalverryken. De procureur Duplan heeft Dinsdag ter ken nis gebracht van den prefect van de Seine, dat twee Amerikanen, de heer en mevrouw Tuck, voornemens zyn, de verzameling kunst voorwerpen, welke in hun kamers aan de Champs Elysées zyn ondergebracht, en welke een groote waarde vertegenwoordigen, aan de st3d Parijs te vermaken. Het echtpaar Edward Tuck heeft een aan tal zeldzame kunstschatten byeengebracht, o.a. tapyten van d'Aubusson en Beauvais, doeken van Watteau en Boucher, antieke schilderyen en meubelen, emailwerk,juwee- len, enz. Het eigendom van deze schatten zal bij den dood der schenkers aan de stad overgaan of wanneer zij hun woning aan de Champs- Elysées zullen verlaten. De verzameling moet worden geplaatst in het Petit Palais en de stad is uitgenoodigd, reeds thans een plan tot indeeling der zalen op te maken, hetwelk ter goedkeuring aan den heer Tuck moet worden voorgelegd. De expositie van een en ander moet uiterlijk zes maanden na de overdracht worden opengesteld. Voorts hebben de beide edelmoedige Ame rikanen een bedrag van een millioen francs beschikbaar gesteld voor de inrichting der tentoonstellingsruimte. Do danswoede van regceriugswege bevorderd. Naar de „S4chsisch-Böhmische Korrespon- denz" verneemt, hebben de afgevaardigden, mevr. Salinger en mej. Hertwig in den Safesi- schen Landdag de volgende kenschetsende „korte vraag" aan de regeering gesteld: „Is de regeering bereid inlichtingen te verstrekken aangaande de vraag, welke rede nen het Ministerie van Binnenlandsche Zaken bewogen hebben, te zamen met het Minis terie van Eerediensten in overweging te nemen 9 al. 2 van de verordening over het dans vermaak van 8 December 1910 (die den toegang tot publieke dansgelegenheden verbiedt aan personen van het mannelijk geslacht beneden 18 en aan die van het vrouwelijk geslacht beneden het 17e levens jaar, ook als ze in gezelschap zyn van ouders of andere volwassenen) op te heffen?" De „B. Z. am Mittag" vraagt zich, naar aanleiding van dit bericht, af, of de Saksische regeering niets dringenders heeft te doeD, dan de danswoede van jongelingen en bakvischjes te bevorderen. De luchtilioust tusschen Engeland en het Continent. LONDEN, 29 Juli. - In de laatste week is van de luchtdiensten tusschen Engeland en het continent gebruik gemaakt door niet minder dan 463 passagiers. (N.T. A.) Het luchtvaartterrein Souburg. '8-GRAVENHAGE, 29 Juli. - In de eerste helft van September ek.zal het Zuid-Oostelijk deel van het luchtvaartterrein Souburg nabil Vlissingen zijn ingenomen voor een te hou den tentoonstelling. Het overige deel van dat terrein ter lengte van pl.m. 600 M. en ter breedte van pl.m. 250 M. blijft, geschikt als noodlandingsterrein voor vliegtuigen. Ten behoeve van de bemanning van vlieg tuigen zal deze overdag worden aangeduid door roode vlaggen, op afstanden van 60 M. uit elkaar. Des nachts van zonsondergang tot 2 uren daarna zal de aanduiding geschieden door het ter plaatse van de vlaggestokken ontsteken van naar boven scbynende vaste witte lichten. De werkzaamheden aan de inrichting van het tentoonstellingsterrein verbonden, zijn reeds aangevangen, zoodat landingen opge noemd luchtvaartterrein met groote omzich tigheid zullen behooren te geschieden. (St.-Ct.) In één dag naar Amerika. Een Duitsche vlieger, Hanschk genaamd, heeft volgens de Daily News een vliegtuig uitgevonden, waarmee hy een snelheid kan bereiken van by'na 500 K.M. per uur. De uitvinder beweert dan ook, dat by in staat zal zijn in één dag naar Amerika te vliegen. Aangezien men op het oogenblik in Duitsch- land geen vliegmachines mag bouwen, zoo luidt het bericht, zullen zij in Holland worden gemaakt. Een van de merkwaardigheden van deze machine is, behalve de groote snelheid, dat zy verticaal stygt en daalt. Wanneer dit alles juist mocht zijn, zou deze machine een volkomen ommekeer kun nen teweegbrengen in de vliegtuigny verheid en in de vliegkunst. („Vad.") LANDVERHUIZING UIT EN DOOR NEDERLAND. Een opmerkelijke daling. De Ned. Vereeniging „Landverhuizing" meldt ons: De landverhuizing uit Nederland kenmerkt zich in de laatste maanden door een opmer- keiyke vermindering in het aantal pasaan vragers voor het buitenland buiten Europa (naar niet Nederlandsch gebied) en door een daarmede overeenstemmend bijzonder klein aantal aanvragen om inlichtingen aan het bureau der Vereeniging „Landverhuizing". Ten opzichte der transmigratie valt een zelfde daling vast te stellen; het verkeer over Oldenzaal werd zoo gering, dat er aan leiding bestond, om een groot deel van het personeel, werkzaam aan de desinfectie-in richting aldaar, te ontslaan. Het wil der vereeniging voorkomen, dat de oorzaak van beide verschijnselen in de eerste plaats gezocht moet worden in de wereldcrisis. Het is vóór den wereldoorlog gebleken, dat de toe- en afneming van emigratie in sterke mate verband hield met de economische toestanden, zoowel in het eigen land, maar vooral in de immigratielanden. En de berichten uit de landen, die voor heen tot vestiging uitlokten en dat in de toekomst ongetwijfeld wel weer zullen doen, zyn alle verre van gunstig. Wat den transmigranten betreft, is het niet onmogeiyk en zelfs zeer waarschyniyk, dat de daling van het aantal doortrekkenden ook moet worden toegeschreven aan de verplichte desinfectie aan onze grens, met de daaraan verbonden kosten en voorts in verband met den van Amerikaansche zyde, gestelden eisch tot het ondergaan van een tweede strengere desinfectie in de havens van inscheping. Of werkelijk het vervoer der transmigran ten, dat voorheen over Nedeilandsche havens ging. reeds in belangrijke mate werd afge leid naar vreemde havens, is niet met zeker heid te zeggen, maar het is wel opmerkeiyk, dat terwyi het aantal doortrekkende land verhuizers hier te lande afnam, in de haven van Antwerpen over het 2de kwartaal 1921 een belangrijke styging daarvan kon worden vastgesteld. Nog aan een andere oorzaak zou de stilte in de emigratie (transemigratie) kunnen wor den toegeschreven, nl. aan de nieuwe wet telijke beperking, welke ook door hare, naar verluidt, eigenaardige en onaangename wijze van toepassing, mogeiyk velen weerhoudt om zich naar dat nog altyd voornaamste emigratieland te begeven De goede regeling van het emigratievraag- stuk, waardoor zoowel met de belangen der emigranten, der vervoerondernemers en der betrokken emigratie- en immigratielanden naar billijkheid rekening gehouden wordt, is echter slechts te verkrygen door interna tionale regeling. Het is daarom ten zeerste toe te juichen, dat het Arbeidsbureau van den Volkenbond er toe is overgegaan het emigratievraagstuk te doen behandelen door eene internationale emigratie-commissie welke bestaat uit 18 leden, nl. zes regeerings-afgevaardigden, zes werkgevers-afgevaardigden en zes arbeiders afgevaardigden. Nederland is in deze commissie niet ver tegenwoordigd, maar de Vereeniging Land verhuizing staat door haren directeur in nauwe verbinding met den secretaris dier commissie (tevens secretaris van het Arbeids bureau), waardoor zy mag verwachten, dat met hare denkbeelden en wenschen in die commissie rekening wordt gehouden". De Russische Sovjetrepubliek officieel op de llerbstmesse te Breslau vertegenwoordied. Naar uit Breslau aan de „Lokal Anzeiger" wordt bericht, zal op de Herbstmesse te Breslau, welke van 4 tot 8 September wordt gehouden, de handelsvertegenwoordiging van de Russische Sovjetrepubliek te Berlyn offi cieel in het tentoonstellingsgebouw vertegen woordigd zyn en deskundige inlichtingen in zake de hervatting der handelsbetrekkingen tusschen Duitschland en Rusland geven. Als de nog beschikbare tyd het toelaat, zal de Sovjet-vertegenwoordiging tevens een aantal monsters tentoonstellen van de goederen, welke Rusland thans aan het buitenland kan leveren.

Onze Eilanden | 1921 | | pagina 3