ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 18 JUNI 1921. 3 vraagstukken voor, waarvan de oplossing voor alle beschaafde volken van gelijk belang is De hoogere beschaving vordert den vrijen ruil van goederen en gedachten over de ge- heele wereld. Japan heeft zich in een betrek kelijk kort tijdvak van ongeveer 50 jaren van een onbekend en geïsoleerd land tot een mo dernen en vooruitstrevenden staat ontwikkeld. De bijzondere beteekenis van Japan voor den wereldhandel en de wereldproductie behoeft geen nader betoog. Toen in Japan meer dan een jaar geleden, als een reactie op de plotse linge economische uitbreiding tijdens en na den oorlog, het tijdvak van de economische depressie en der thans reeds ten deele op geheven financieele moeilijkheden is be- koloniën anders ten gronde zouden gaan en eischte daarenboven, dat niet alles ten laste der koloniën kwam, maar ook de anderen percentsgewijze aan de oorlogsbelasting zou den deelnemen. In October 1917 verlangden de kolonisten, dat Abraham Sjapira burge meester der kolonie zou worden; eerst weigerde hij, moest echter in Mei 1918 voor den aandrang VUJDen 17den October 1918 werd hij door Dzjemal pasja naar Damaskus ontboden, plotseling werd hij onder politiegeleide weg gevoerd en slechts met groote moeite werd hem toegestaan, door den koetsier wat kleeren en geld te laten halen. Toen hij den 19den Octo ber in Damaskus aankwam, werd hij bij zijn aankomst langs twee personen, die midden m gonnen, was dit het signaal voor een econo- de stad opgehangen waren, gevoerd. Hij werd mische wereldcrisis, die eenige maanden later voor Dzjemal pasja gebracht, die hem naar een ook Amerika en Europa bereikte. Deze cirsis Joodschen spion vroeg, van wien hij hem het wees in nagenoeg alle landen dezelfde syinp- portret voorhield. Sjapira zeide, hem te kennen, tomen van depressie aan. Zij leverde een ge- echter verder niets van hem af te weten, vaar op voor de stabiliteit van den wereld- Dzjemal pasja antwoordde hierop: „Als gij handel en vormde een ernstigen hinderpaal burgemeester van een plaats zijt, moet gij voor het herstel van normale toestanden, weten, dat daar|spionnen zijn; er is een geheel Alle volken moeten hard werken en alle spionnagesysteem over de verschillende kolo- mogelijke pogingen aanwenden om de tegen- niin ontdekt; als gij niets zeggen wilt, heb ik woordige moeilijkheden te boven te komen, goede middelen, u te dwingen; waarschijnlijk Waaraan wij behoefte hebben, is meer inter- ziit gij zelf een spion. Daarenboven hebben wij nationale verstandhouding, meer vertrouwen 6Ö0 Joodsche militairen opgeroepen en nie- en meer samenwerking. De hedendaagsche mand is gekomen." vraagstukken zijn wereldproblemen. De voor- „ja", zeide Sjapira, „ik deed, wat ik kon, uitgang van alle landen is het belang van alle ik "kan het niet helpen,"dat zij wegliepen." volkeren. En deze kan slechts door een duur- Hij bleef 26 dagen gevangen; als hij geen zamen wereldvrede, die gebaseerd wordt op voedsel uit eigen middelen had kunnen koopen, goeden wil en samenwerking, worden bereikt, had hij honger geleden. Daarna werd hij door De Japanners koesteren oprechte sympathie den Krijgsraad vrij gesproken. Hij werd echter voor deze nieuwe wereldtendenz. Zij zullen niettegenstaande de vrijspraak weer in de zooals ze steeds hebben gedaan alles in het gevangenis teruggebracht. Vier-en-zestig dagen werk stellen, om den wereldvrede te handha- bleef hij nog gevangen, toen werd hij te zamen ven en te bevorderen. Japan is een overtuigd met 60 Joden van andere koloniën weer aan voorstander van de groote organisatie voor de politie overgeleverd, maar op garantie van den wereldvrede, van den Volkenbond. Tegelijk den burgemeester van Telboid vrijgelaten, zal Japan de voornaamste factor van orde, Hierop ging hij 200 gevangenen, die te zamen vooruitgang en consolidatie in het Verre Oos- in een stal waren opgesloten bezoeken, om hen ten blijven, omdat zijne belangen het bestaan te helpen, en begaf zich daarna naar de politie van een vreedzaam Siberië en van een onver voor een paspoort, om naar huis te gaan. In deeld en welvarend Chineesch Rijk vorderen, plaats van hem dit tc geven, bracht incn hem Japans economische expansie is gebaseerd op weer met andere gevangenen, 29 Joden en vrede en vooruitgang, in het bijzonder in het 5 Arabieren naar een andere gevangenis. Verre Oosten. Allen werden te zamen aan een touw gebon- Nederland is een van de Europeesche lan den, Sjapira sprak hun moed in en toen de den, voor welke de Japanners de warmste ge- gevangenen door de stad marcheerden, zongen voelens van sympathie koesteren. Beide lan- zij het Hatikwah. Vier dagen hield men hem den zijn op wereldvrede en wereldhandel ten weer in de gevangenis, daarna 15 dagen in zeerste aangewezen. De belangrijke economi- Adama, toen werd hij naar Konstantinopel sche hulpbronnen van Nederland en zijne gezonden, waar hij een jaar bleef en een zware koloniën, alsmede de grandiose organisatie van influenza- en typhusepidemie medemaakte. den Hollandschen handel zijn evenzoo afhan- Voor geld was alles te krijgen en zijne tal- kelijk van deze factoren, als de enorme pro- rijke vrienden en familieleden hadden de ge- ductie-capaciteit van Japan. Er bestaan oude zich in het knoopsgat te spelden. En hun nationale gevoelens worden met iederen dag dat zij hun Fransche buren zien helpen en zelf worden vergeten, meer doodgedrukt. Zeker er zijn pogingen aangewend om hen te helpen. Er is een comité opgericht van liefdadigheidtot steun van door den oor log getroffen Nederlanders in Frankrijk, en door dit comité zijn van vele zijden gelden ontvangen om deze ongelukkigen voor den hongerdood te bewaren. Maar alleen reeds dat idéé" liefdadigheidmoet ons Nederlanders pijnlijk treffen, misschien wel beschamen. Regeeringshulp was hier hoogst noodzakelijk geweest. Er zijn pogingen in die richting aangewend, maar de regeering heeft er zich afgemaakt door te zeggen: „als de Nederlanders in Frank rijk worden geholpen, dan moeten ook de Ne derlanders in Duitschland, in Amerika en elders voor hun oorlogsschade worden schade loos gesteld, en de menschen die uit hun zaken werden gestooten enz. enz. En de bureau craten vroegen elkaar met verontruste gezich ten af: waar is dan de grens te trekken, we moeten voorzichtig zijn, anders scheppen we Antecedenten." Wie is banger van antecedenten, (als ze die niet noodig hebben) dan bureaucraten en wie schermt er méér mee, (indien ze die wel noo dig hebben)? Zoo bleef Holland op zijn smalst" en aarzel- zich breed kon toonen. DE POSITIE VAN GEORGIE. Een onderhoud met den Oud-President. DE TAAK IN HET OOSTEN. BRUSSEL, 15 Juni, Wij hebben gemeld, dat de president van Georgië, de eerste socia listische republiek, de heer Jordania zich voor eenige dagen te Brussel bevindt. Hij heeft mij vanochtend in het hotel „Britannique", waar hij tijdelijk vertoeft, een onderhoud toege staan. Doch eenige woorden ter inleiding: De president van Georgië of liever de eer ste minister, want in Georgië is de eerste mi nister tevens het hoofd van den staat, is thans 52 jaar oud. Hij komt voort uit de journalis tiek en was de oprichter van de Georgistische socialistische partij. Hij heeft steeds te Tiflis gewoond behalve ten tijde van de Tsaristische vervolgingen en later van de bolsjewistische invasie, die hem dwongen te vluchten. Bij hun laatsten inval toonden de bolsjewiki op Jordania's medewerking grooten prijs te stel len. In de instructies van Lenin aan het elfde roode leger toch kon men lezen: Het is van het allergrootste belang een aannemelijke schikking te treffen voor de vorming van een bloc met Jordania of andere Georgische men- sjewiki van zijn soort. De mensjewiki weiger den echter te onderhandelen. Jordania werd daarop vogelvrij verklaard en zijn huis ge- confiskeerd. Jordania is een boeiende persoonlijkheid de het over te gaan tot een daad, waarbij het|met een veel bewogen leven achter zich; oor spronkelijk bestemd voor het priesterschap, toonde hij al spoedig zijn belangstelling voor sociale vraagstukken. Hij ging studeeren te Warschau, werd om zijn socialistische agitatie weldra verbannen naar Perm, werd later vrij gelaten en zette zijn studies voort te Parijs, Genève en Londen. Na de eerste Russische revolutie in 1905 werd hij socialistisch afge vaardigde in de eerste Doema en menigmaal werd hij sedert dien door de Tsaristische re geering in de gevangenis gezet. Na de ineen storting van het Tsaristische Rijk wierp hij zich op tot leider van de nationalistische Georgische beweging. Men koos hem unaniem tot president, zoo groot was het vertrouwen dat men in hem stelde. Maar onderwijl blijven 120 Nederlandsche families, wier have en goed door de Duit- schers is vernield, in kommervolle omstandig heden naar steun uit het vaderland uitzien, die niet, of slechts, door liefdadigheid (en dan zeer matig) komt. Die 120 families, waarvan de meeste dakloos, of tijdelijk ondergebracht in kceten. hebben in totaal (laten we ons schamen voor de laagheid van het bedrag) vier millioen franken verloren; taxatie 1914, tegen woordig te schatten op circa 20 millioen. Zij vragen niet, dat men hun alles terug geeft, zij vragen alleen om hen aan geld te helpen om opnieuw te kunnen beginnen, om weer een koe te kunnen koopen, die hun door de Duitschers is afgenomen, om weer een enkele machine te kunnen aanschaffen om een oud bedrijf te kunnen hervatten. Zeker, Duitschland betaalt op de requisitie- bons, maar hoe? Een boer, wien zijn vee was afgenomen, kreeg requisitiebons over frs. 12000 legenhcid, hem hiervan te voorzien. tradities van hartelijke betrekkingen tusschen' 4 J mark op Ondcrtusschen waren de kolonisten uit Japan en Nederland, dat in het Verre Oosten ,nV^„'r,"s JuP«r2 Petacli Tikwah door de inmiddels in Palestina een pionierswerk heeft verricht voor Wester- 10.000 mark, en berekent dan dat 10.000 mark aangekomen Engelschen naar Jaffa gezonden, sche beschaving, terwijl geen verschil van be- "u 2lJn.c.,r.c® ^000 francs. Dat is het wat op Sjapira s vrouw en zonen mochten echter naar langen zich tusschen de beide landen voordoet. r.^u,s',s. b£taald- Maar 0I" inn de kolonie terugkecren, om op hunne plantages liet bezoek van den Japanschen kroonprins k°ei®.n en paaiden te koopen zijn nu frs. 60.000 te arbeiden. Dit was heel gevaarlijk en tien zal een gunstige gelegenheid bieden tot de n?od|g- En voor die 2000 francs kan men nog maanden leefden men grootendeels in de bevordering van de traditioneele vriendschap eens ccn goede koe krijgen, loopgraven, slechts tusschentijds zette men den tusschen Nederland en Japan. Het zal tc gelijk jjct 'sonreent, maar Krieg ist Krieg... arbeid voort. den wensch van Japan doen blijken, dat de Fr™scllenl krijgen steun van hun regeering. Toen het Entente-leger in Konstantinopel betrekkingen tusschen de beide landen nog deHollandscheregcering vergeet haar onderdanen, kwam, opende men de deuren der gevangenis- uitgebreid kunnen worden. Wij zijn er van 1r n}c' ,aan- E. u:: .i„. u.i i,Ik heb inzage gehad van enkele brieven, die sen, hierop verliet Sjapira de gevangenis, hij bleef nog eenige dagen in Konstantinopel en keerde toen naar Palestina terug. Bij de aankomst van dr. Weizmann en zijne vrouw voor eenige jaren in Palestina, zwoeren de Arabieren deze te vermoorden, de Z. C. riep toen de luilp van Sjapira in, om hem te beschermen. Hij weigerde hiervoor geld aan te nemen en beschouwde dezen post als een groote eer. Maanden lang heeft hij dr.Weizmann overal begeleid en bracht hem zelfs tot Alexan dria terug. Bij het afscheid zeide dr. Weiz mann: „Abraham, gij gaat naar Palestina terug, groet de Joden aldaar en zeg hun, dat wii geen letter van de Balfour-verklaring zullen opgeven." Hij antwoordde: „Wij zullen krachtig en sterk zijn." Voordat Sir Herbert als gouverneur-generaal in Palestina kwam, heeft men Sjapira gevraagd ook dezen te beschermen, omdat ook toen de stemming onder Arabieren niet heel welwillend was. Omdat het burgers verbrJ— u" de aankomst aanwezig te zijn, commandant van de landingsboot hem, een politieuniform aan tc trekken. Nog herinner ik mij zijn trots, toen hij mij tegemoet trad en zeide: „Wie had ook gedacht, dat ik de eerste zou zijn om onzen gouverneur-generaal in Palestina tc begroeten." Het is goed te weten, dat in deze tijden zulke personen in Palestina gevonden worden en het is te hopen, dat ook deze gevangenschap van den bekenden en geliefden volksheld, spoedig, weer tot een zijner gewezen avonturen zal bchooren. De heer Sjapira, die niettegenstaande zijn stormachtig verleden, een welvarend grond bezitter en gelukkig huisvader is, ziet de toe komst van Palestina, trots alle bezwaren, vol hoop in. „Als ik terugzie op wat geweest is, op den tijd, toen mijn vader van honger is ge storven en op den tijd van nu, dan geloof ik, dat wij alles ten spijt tevreden kunnen zijn," waren zijne laatste woorden, toen hij mij ver liet. overtuigd, dat het bezoek van den Japan- - schcn kroonprins aan Europa als ccn logisch Nederlanders hier hebben geschreven om dank voortvloeisel van het streven van Japan naar ,c betuigen voor enkele duizenden francs on vrede. solidariteit en welvaart van alle |an. dersteuning die zij kregen van het conute door den zal worden gewaardeerd. NEDERLANDERS IN VERWOEST FRANKRIJK. I Nederlandsche liefdadigheid. Soms in gebrek- kig, dan weer in vloeiend Hollandsch, waarin gezegd werd: „Het vervult me zoo met dank dat Nederland ons, ongelukkige Nederlanders in den vreemde, niet vergeet!..." HOLLAND OP ZIJN SMALST? Een millioen gevraagd. PARIJS, 13 Juni. Het wordt hoog tijd dat eens bijzonder de aandacht wordt gevestigd op het lot der door den oorlog getroffen Neder landers in Noord-Frankrijk. Door het feit, dat zij Nederlanders zijn, ver- keerert zij in veel ongelukkiger omstandighe- Die woorden roerden mij, zooals ze u moeten roeren, maar zooals ze gelijk onze regcering die het trotsche woord Je moinlicnarai als devies voert, moeten beschamen. Vooral om dat het om een kleinigheid gaat. De veronge lukten vragen niet Alles terug, met de helft van hetgeen zij verloren, zullen zij méér dan tevreden zijn. 'Het Hollandschc boertje, dat een model-boerderijtje had, wil slechts weer enkele koeien kunnen koopen, de kleine fabri- w den dan hun Fransche burenofschoon het i kant wat machines, de eerzame burger wil Omdathet burgers verboden was, bij i Duitschc geschut met hetzelfde geweld in hun-slechts weer een dak op zijn verwoeste woning aankomst aanwezig tc zijn, verzocht de ne bezittingen heeft gewoed, en daarin ver- zetten, en een tafel en ccn bed kunnen koopen. wocstte, wat zij gedurende een mcnschenleeftijd Met tien millioen francs is alles gedekt. Daar- DE POSITIE VAN JAPAN. Het meest belangrijke verschijnsel op wereld politiek gebied is ae steeds krachtiger aan den dag tredende beteekenis der internationale betrekkingen en der wereldsolidariteit. De onderlinge onafhankelijkheid van welvaart, vrede en vooruitgang in de verschillende lan den en continenten is een feit, dat in het bij zonder sedert de beëindiging van den oorlog, naar voren treedt. Behalve de bijzondere Europeesche, Aziatische en Amerikaansche kwesties doen zich thans tal van internationale hadden opgebouwd Het is Frankrijk niet kwalijk te nemen, dat het dezen Hollanders niet helpen kan. Het heeft niet eens voldoende om eigen landge- nooten ook maar voor een gering deel schade loos te stellen, voor hetgeen deze door de Duit- sche vernielzucht hebben geleden! Duitsch land, dat zelf de schade aanrichtte, heeft nog maar weinig betaald van de groote schuld, die het aan de geallieerden heeft. Als iemand dus de schade zou moeten betalen, die aangebracht is aan de Nederlandsche bewoners van het Fransche land, dan zou het Duitschland zijn. En de Nederlander moet het nu aanzien, dat zijn buurman, wiens huis evenzeer is neerge schoten als het zijne, wiens vee is gedood eenvoudig door het feit, dat hij Franschman is, wel door Frankrijk wordt geholpen, zijn huis herbouwt en nieuw vee koopt, terwijl de Hol lander, weer eenvoudig door het aldus bijna jammerlijk feit, dat hij Hollander is, niet wordt geholpen, en onder een afdakje moet leven naast de ruïnes van zijn eens bloeiend bezit. Frankrijk, dat evenmin schuld heeft aan dezen oorlog cri aan de aangerichte verwoestingen als Nederland, helpt zijn verongelukten. Nederland.niet! En dat zijn menschen, die er eenmaal trotsch op waren Nederlanders te zijn, die op Koninginne-verjaardag een Holland schc vlag met Oranjevaan op hun woning hcschen, en tegen hun Fransche buren zei den: „Dat is voor onze koningin Wilhelmina, die viert vandaag haaf geboortefeest en daar om vlag ik!" Nu hebben ze geen huis meer om op tc vlaggen, en zelfs geen geld om een klein stukje oranjedoek te koopen, om het WAAROM DE BOLSJEWIKI GEORGIE HEBBEN 'WILDE. De heer Jordania heeft ons in den breede uiteengezet, uit welke motieven de bolsjewiki Georgië hebben bezet. Zij hadden het land noodig, omdat het een barrière vormt tus schen Sovjet-Rusland en Klein-Azië en omdat o.a. de spoorwegverbinding tusschen Sovjet- Rusland en Klein-Azië over Georgië loopt. Sovjet-Rusland en de Turken van Angora hebben elkander noodig, daar zij geen van beiden op goeden voet staan met de Entente. Het is voor hen beiden van groot belang een gemeenschappelijke grens te hebben. Vooral geldt dit voor Sovjet-Rusland, welks politiek het is Angora te steunen in en aan te zetten tot een meer agressieve politiek tegen de En tente. Mochten immers Georgië en de Entente- mogendheden het eens worden, dan zou de Entente, indien zij dat ooit wilde, Sovjet- Rusland in den rug kunnen aanvallen, name lijk in Georgië. DE GEVOLGEN DER BEZETTING. „Heeft vroegen wij de bezetting van GeoTgië door de bolsjewistische legers den al- gemeenen toestand in het Oosten reeds belang rijk gewijzigd?" Zeker'. In Klein-Azic zijn de gevolgen de val van de regeering van Bekir Sami Bey, voorstander van een verzoening tusschen Tur kije en de Entente, de vorming eener nieuwe extremistische regeering, die het Turksch bolsjewistisch verbond voorstaat, de weigering van de Kemalisten om het verdrag van Lon den te ratificeeren, de orienteering van de geheele Kemaüstische politiek op een agres sief optreden naar het Westen. DE BARRIÈRE. Europa moet deze feiten wel voor oogen houden, vervolgde de heer Jordania. Het eenige middel om een einde te maken aan het bloedvergieten in Klein-Azië is het bestaan eener barrière mogelijk te maken, die de beide haarden van anarchie en onlusten zou schei den. Deze barrière kan slechts gevormd wor den door de onafhankelijke republieken van den Kaukasus. De heer Jordania ,die uit Parijs komt en overmorgen naar Londen doorreist, verzocht den Entente-regeeringen welwillende aan dacht te schenken aan den onrechtvaardigen en hachelijken toestand, waarin het volk van Georgië zich bevindt. Ook heeft hij zich ge richt tot liet Internationaal congres van de Volkenbondsunie. Hedenmorgen heeft hij een onderhoud gehad met de heeren Carton de Wiart en Jaspar, aan wie hij den droevigen van is reeds een deel door liefdadigheid bijeen gebracht. Met c.a. f 1.000.000,kan Holland zijn naam in het buitenland hoog houden, en met dit eene millioen gulden behoeven de Neder landsche verongelukten hier zich niet meer te schamen, dat ze Nederlanders zijn en die schan de te verstoppen voor de Franschen, die door hun eigen regeering beter worden geholpen. Naar ik verneem zouden er plannen zijn, om in de Kamer dat ééne millioen voor tc stel len, om daarmee den nood te lenigen. Indien dat eene millioen werd geweigerd... dan zou het een schande voor Nederland zijn, en een jammerlijke hoon voor het Je maintien- drai. Want voor en boven alles moet men de „.j|| eer van de natie in liet buitenland „hand-1 toestand'raTde 3Ï"mHHoên zicien" teïlëndë haven" I En die eer laat men nu sleuren door de modder van ruïnes en woonkeeten, en door die van de verbazing van Franschen, dje niet begrijpen, dat de Nederlandsche regeering haar onderdanen op deze wijze in kommer laat ondergaan. Tot men dit in Nederland inziet. Zal het goed bevolking van Georgië uiteenzette. B. P. DE HOTELfy\TTEN TE PARIJS. Ook Hollanders lid der bende. Wij hebben reeds melding gemaakt van den zijn voort te gaan met door liefdadigheid onzejuweelendiefstal ten bedrage van 250.000 eer in het buitenland op te houden en kunnen francs ten nadeele van een Engclsche dame in tot dat doel gelden worden gezonden aan het een hotel op het Champs d'Eiysées te Parijs, hoofdbestuur van het Roode Kruis in Den De politie verkreeg van den portier van het Haag, of aan den penningmeester van het hotel een vrij onduidelijk signalement van den steuncomité L. Asscher, 8 Rue Lafayette, te vermoedelijken dader, doch de haar verstrekte Parijs.doch laten we hopen, dat het spoe- gegevens schijnen het vermoeden te wettigen, dig niet meer noodig zal zijn en dat de Neder- dat hier een „hotelrat" is werkzaam geweest, landsche regeering Holland zal toonen op zijn die optreedt als chef van een internationale brecdstl... j bende van hoteldicven, bestaande uit Span- H. v. W. i jaarden, Nederlanders en Serviërs. In Januari van dit jaar werd in een hotel te Nizza, ten nadeele van den handelsattaché van de Peruaansche legatie in Parijs, een paarlencollier gestolen ter waarde van bijna een millioen francs. Bij de nasporingen van de politie kreeg deze het signalement in handen van een man, die, kort vóór dat de diefstal ontdekt werd, het hotel had verlaten. Drie weken later werd te Mentone in een groot hotel de echtgenoote van een Parijschen kleermaker bestolen. Een handige „hotelrat" drong haar kamer binnen en nam daaruit weg een collier met 47 paarlen, twee andere gou den colliers en eenige oorhangers van paarlen. Alles ter waarde van meer dan een millioen francs. Op den dag van dezen diefstal had men weer de aanwezigheid bemerkt van een der gasten, die eenige weken geleden plotseling verdwenen was. Het signalement van dezen persoon kwam overeen met dat van den ver- moedelijken dader van den diefstal ten na deele van den Peruaan te Nizza. Toen de po litie het hotel te Mentone binnentrad om een onderzoek in te stellen naar de gedragingen van dit heer, ook in verband met den juist plaats gevonden diefstal, verdween de gezoch te door een achterdeur. Ondanks alle naspo ringen gelukte het de politie niet deze sluwe rat in handen te krijgen. Toch vermocht de Fransche politie zijn spoor te volgen in verschillende hotels aan de Rivièra en vervolgens in Italië, doch zij slaagde er niet in de hand op hem te leggen. Zij kwam er achter, dat voor den gezochte te Tanger een paspoort was afgegeven ten name van Fernandez, Spanjaard van nationaliteit, 38 jaar oud. In verschillende hotels, waar hij ver bleef, nam hij steeds een anderen naam aan. Ook ontdekte zij, dat Fernandez als chef op treedt van een talrijke en goed georganiseerde internationale bende van „hotelratten". Thans zoekt de internationale politie naar Fernandez. Een reproductie van de fotografie, die hij te Tanger heeft achtergelaten, waar hij zijn pas poort kreeg, is door de politie aan alle groote hotels afgezonden en is ook ter hand gesteld aan de douane-ambtenaren van de grens stations. Aldus hoopt men den meester-dief te kunnen vangen. GERED DOOR DE DISCIPLINE. Het bevel van den „ouwe" Uit New York wordt aan de „Daily Croni- ele" het volgende zeer merkwaardige verhaal geseind Hoe maakt Ladd 't - vroeg brigade generaal Smedley D. Butler, commandant van het marinestation te Quantico in Virginiê aan den chef van het militaire hospitaal aldaar. Ladd, een gewoon marine-soldaat lag in het hospitaal met een dubbele longont steking. Hij is stervende zeide de chef van het hospitaal tot den generaal. Hij heeft nog maar vijftien minuten te leven en bij weet, dat zijn einde nabij is. Een minuut later was de generaal op een draf uaar den zieken soldaat toe, de verbaasde officier van gezondheid achter hein aau. Let op, Laddzeide generaal Smedley streng, toen hy aan het ziekbed van den stervende kwam Een zeeman sterft niet in z(jn bed Je zult voor je leven moeten vech ten, mannetje, en nog al flink ook. Versta je me? Ja, mjjnheer - fluisterde de soldaat, terwijl een verschrikte blik in zijn oogen kwam. Het instinct om te gehoorzamen was gedurende den tijd. dien hy in dienst had doorgebracht, sterk in hem gegroeid en geen haar op zijn hoofd dacht er aan, al lag hij op 't uiterste, om een gegeven bevel niet uit te voeren. Bovendien was daar de generaal in eigen persoon gekomen om hem, soldaat Ludd een bevel te geven. Zoo is het goed zei de groote man bemoedigend. - Nu wat zou je graag willen drinken, Ladd? Karnemelk, mijnheer. De officier van gezondheid kuchte achter z(jn hand. Daar ia geen kwestie van, zeide hjj. om een patient in zyn toestand karnemelk te geven. De generaal begon op te pijpen Wat is dat voor malligheid zijn woor den aandikkend met eenige stevige knc.opeu. Hebt u niet gezegd, dat. hij nog slechts vijftien minuten te leven had De dokter gaf daarop bevel.dat men kar nemelk zou laten aanrukken, doch kreeg ten antwoord, dat er in het geheele marinesta tion geen druppel karnemelk te vinden was en dat de naaste stad waar men karnemelk kon krijgen, het 22 mijl verder gelegen Fredericksburg was De generaal pijpte thans he<4 leelljk op. Hij zij zooiets van „dat kan mij niet schelen." Al was het honderd mijl weg, de kar nemelk zal-ie-drinken. Patiënten en pleegzusters keken met open monden toe en Ladd zelf begon belangstel ling in het geval te krijgen. Neem de snelste wagen, die w(J hebben, gaf de generaal bevel, en haal de melk 1" I-n mfnder dan geen tyd was een ordon nans onderweg naar Fredericksburg, alle mogelijke verkeersbepalingen overtredende doch hy kwam met de melk teiug. Ladd was nog in leven en was in staat om de karnemelk ie drinken. En onder de strenge oogen van den brigade generaal, commandant van het marinestation te Quantico, keerde Ladd den vallei des doods den rug toe en geraakte weer aan de beterende hand. Ja zei de soldaat tot een bezoeker— de ouwe kwam hier zelf en gaf m(j bevel om niet dood te gaan. Nou, ik moest toen wel gehoorzamen Je kunt niets anders doen, als de ouwe aan bet commandeeren slaat.

Onze Eilanden | 1921 | | pagina 3