I ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 4 MEI 1921. 3 vereeni- week een o Middel- ds 8 uur, sJ»p de heer •riding van annen en hooi. Een chicn nog •n, die wil £e lasten, drukken, aen zestal i aan ge- dkwestie. en in ons iedein te de motie Rrd. akkee D kg. e. 22,10 er lOOst. 108. K) bos. DO stuks, AMBACHTSSCHOOL MIDDELHARNIS. Uitslag van het afgeloopen cursusjaar. Nadat ailen, het bestuur, lee, "^gen, ouders en kinderen gezeten waren, hfe.. 1 de voor zitter, de heer W. C. van As.aMJVarteiyk welkom. Daarna deelde spreker de jongelui mede, wie waren overgegaan, welke w\j hieronder laten volgen. Timmerlieden. Van de le naar de 2e klasse de jongeheeren": S. Jongejan, E. H. Knüps, P. van den Nieuwendijk, P. "Wildt, N. de Haan, P. van den Doel, A. Jongeling en J. J. Boeter. Van de 2e naar de 8e klasse: Th. H. A. Schippers, C. W. van St. Anna- land, J. van der Valk en G. van der Waal. Smeden en machine-bankwerkers: Van de le naar de 2e klasse: W. Holle man, J- Vis, C. Poortvliet, M.C.W.J. Hers man en B. Smitshoek. Van de 2e naar de 8e klasse: J. Smit, A A. F. J. Guérand (voorwaar delijk), J. J. Nijsse, J. Taaie, J. van den Nieuwendljb en A. Dubbeld. Schilders Van de le naar de 2e klasse: A. Knape, H. van Erkel, D. H. Oldert, E. van Oosten, P. de Laat en J. van der Wende. Van de 2e naar de 8e klasseA. C.Munnik en A. A. C de Mooij. Spreker feliciteert allen, die zijn overgegaan naar de hoogere klassen en hoopt, dat het jaar, dat weer voor hen ligt, hun even gunstig moge zijn als het afgeloopen. Spreekt vervolgens de jongens die niet geslaagd zjjn de gewenschte cijfers te behalen, moed in en zegt, dat zij den moed niet moeten laten zakken en niet mistroostig by de pakken neer te gaan zitten. Daarna leest de voorzitter de lijst van ge slaagden voor het eind-examen af en reikte aan onderstaande jongelui het eind diploma uit. Timmerlieden. C. van Oostenbrugge, G. Boogerman, A. Boogerman, P. B Maat, B. Hoogstraten en P. van Es. Smeden en machinebankwerkers. J. J. Camphens, M. van Vliet en A. M. Huljsman. Mede* namens het bestuur wenscbt de voorzitter deze jongelui geluk met hun schit terend afgelegd examen en hoopt dat dit diploma, wat hun zoo juist is overhandigd, van veel nut moge zyn. Geeft hun eenige ernstige raadgevingen nu z(j zich van een betrekking gaan voorzien Wyst hun er op dat een tyd zal komen voor „Loon naar werken" en dat de tyd niet zoo zal biyven als hy geweest en thans nog is. WUst nog op het kleine aantal leerlingen, welke de laatste jaren toetraden doch dat nu weer flink vooruit gaat, daar zich 32 leer lingen weer op de ambachtsschool laten onderwyzen. Hierna neemt den directeur even 't woord en spreekt den weusch uit, dat hy gaarne zag dat de jongelui de genoten lessen goed in praktyk moge brengen, en het voorbeeld vol gen zullen wat wilskracht betreft, voorden jongeheer Huljsman welke eenige dagen ge leden examen heeft afgelegd voor de machi- nistenschool voor de Kon. Pakketvaart. Daarna dankte de jongeheer Huysman, aangedaan door de eerewoorden van den heer directeur, de leeraren en directeur voor het goede onderwys dat hU genoten heeft ge- durendo den tyd dat hy de school bezocht. Na deze dankten de heeren v. Es en Vis an dermaal de H.H. leeraren en directeur voor het goede onderwys welke hun kinderen hier van deze school genoten hebben Hierna sluit de voorzitter dit byeen zyn v. E. 80MMELS0UK. De AfdeeUng Middelhar- nis-S'dyk van „Volksonderwys", kon dezer dagen haar 100ste lid inschry ven Nog steeds biykt ons dat velen, die lid waren der oude, niet officieel opgeheven, afdeeling, in de moening verkeoren daardoor ook thans nog lid te zyn. Dit is niet het geval. Laten zy, die in deze meening verkeerden, zich even opgeven by 't Bestuur. Onze dorpsgenoot de heer F. A. Pen slaagde te Middelburg voor het examen onderwyzer. De landbouwersknecht M. K. had het ongeluk met zijn hand tusschen de wielen van een rydenden wagen bekneld te geraken. Hy moest zich onder geneeskundige behan deling stellen BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornelia Glelln, z v. Abramvan Assen en Maarlje Hollaar. Overleden: Geerit van den Nieuwendyk, 48 j echtg. v. Neeltje Groenendijk; Maatje Arendje van Dis, 4 mnd Lecntje van Ant werpen 38 j. (overl. te Bergen op Zoom); Willem'Boekhoven, 8 weken. SPORTNIEUWS. VOETBAL. M.S. V. Y. I Flnkkeesche Combinatie. Zondag had deze wedstryd plaats op het terrein van de heeren M(|3- Koert aan de Langeweg By dezen stryd toonde ook M. S. V. V. zich de 3terkste en won met 1 -O van een gecombineerd elftal der besten uit de op dit eiland bestaande clubs Deze comhi- natie mocht het al evenmin gelukken, hoe hard er ook voor gewerkt werd, M S V. V. te verslaan. Er is gespeeld, dezen middag, dat beloof ik je. Van de combinatie waren de II sterren present, doch helaas van M. S. V. V. niet. Deze club kwam op met. invallers die boslist bun absento makkers niet in hun plaatsen konden vervangen. Vandaar dat het voor M.S. V.V. een des te zwaarder spelen was. Maar gewonnen is ook deze match. Reeds lang voor de wedstrijd aanving, was er heel wat publiek aanwezig, om van deze voor Flakkee belangryke (al was ze vriend- schappeiyk) match te getuigen. Even over drieön wordt onder bekwame leiding van den heer Van Tiel aangevangen Direct dringt de M.S.V. V.-voorhoede open reeds stuift een goed schot van de linksbuiten Deys langs de paal achter doel. Geholpen door een ver schot van Volk- maars breken nu ook de gecoinbineerden door maar vinden Zaaljer en Van Beek op hun post. Zaayer mist evenwel maar Van Beek werkt de bal kalm in het veld terug. Dan spelen de M.S. V. V.ers keurig samen. Reeds dadelyk biykt, dat zy ietwat in de meerderheid zyn. Wanneer het doel der ge- combineerden is genaderd is het weer Deys die het leer met een fraai schot vanaf de jy'n over de lat zendt. Van andere zijde wordt ook hard gewerkt. De Bruin, Van Vugt en De Mooy laten goed voetbalspel zien en weten de bal keurig op te brengen. Het schot op doel wordt echter keurig door de M.S.V.V -doelman opgevangen. Weer ondernemen zij een aanval, het leer wordt echter door den keeper in 't veld terug geslagen. Slop neemt daarvan gebruik en schiet, maar weer is het de goede M. S. V. V.- doelman, die zyn doel schoonhoudt. Als weer de rood-wit-blauwen in den aanval zyn, schiet Deijs het leer scherp voor doel, maar deze bal wordt niet benut. Zoo komt nog voor we er erg in hadden, de rust met 0-0. Als weer wordt begonnen, is M. S V. V.in de meerderheid. Berhaaldelyk wordt het com-' binatie-doel bestookt, maar de verdediger, van Ommeren, was op dreef. Steeds wist h{j ge- vaariyke ballen op te vangen en weg te wer ken. Ook vond hy veel steun bij de goede ach terhoede. De rood-wit-blauwe voorhoede dry ft weer op. Deys krygt een prachtkans voor schieten, zet dan ook keurig voor, en even keurig kopt Jongejan de bal jammeriyk naast. Zoo was het van beide partyen naast en over doel schieten. Als de gecombineerden weer naar voren breken, ontstaat een doel- worsteling, waarby de Mooy do bal over de lat schiet. Eindeiyk, tien minuten voor het einde wanneer een hooge bal van Breur, die dezen middag weer iD de puntjes was, by het vyan- delyfe doel terecht komt schieten de rood-wit- blauwen toe en een oorverdoovend gejuich van het publiek bewees, dat Jongejan wist te scoren, 1—0. Vurig wordt nu het spel aan beide zyden. Forsch zetten de gecombineerden op, maar de rood-wit-blauwe backs weerden zich dapper. Nog krygt de M S.V.V. voorhoede een pracht kans tot doelpunten, maar door het falen van de midden-voor ging die kans verloren. Dan komt spoedig een einde en wint M.S.V.V. met 1-0. By do gecombineerden was de doelman uitstekend. De backs waren goed, hoewel de rechtsback wel eens te veel waagde met zyn hakken het leer het veld in te schieten. De 8pilplaats werd door Botermans goed vervuld terwyi zyn beide buren vooral van Worp' op dreef waren. Dan in de voorhoede was Slop als midden voor niet zoo fraai. Hy richtte niet veel uit. De Mooij, Van Vugt en De Bruin deden het beter. Vink hebben we ook wel beter werk zien leveren. By m.s.v.v. was de voorhoede in orde. Vooral De(js toonde dezen middag weer zijn „kunnen". Ham, Jongejan en de rechtsbuiten verrichtten keurig werk. Jammer dat Pen als center-voor het leer te veel by zich hield, om onk een doelpuntje temaken. Breur als spil was weer goed, en verscheiden ballen werden door hem goed weggewerkt. Joppe en Witvliet waren ook goed. Maar dan de achterhoede Zaafjer en Van Beek. Ze waren ondoordringbaar en de prachtig werkende doelman had aan hun veel steun. M J.N. Vergadering van den Raad der Gemeen te Sominolsiiyk on Vrydag 29 April 1921 dos namiddags itj uur. Voorzitter de heer J. Bouman, Burgemees ter. Afwezig de heeren Slis, van Beek en Knape. Nadat de vergadering door den voorzitter met gebed geopend is, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zyn oa. missieven van Gedcp. Staten betreffende goedkeuring van enkele wijzigingen in de begrooting 1921. Verder 8chry ven van den bode van den Broek en den weger Hey. waarin zy bedanken voorde ver hooging van hun salaris. Verzoek van de heeren Le Comte om grond in erfpacht te krjjgen ten einde 7 huizen te bouwen B. en W. stellen voor dezen grond in erfpacht te geven. Hiertoe wordt besloten. Schrijven van den Raad van Oude Tonge en DiTksland en motie van den Raad van Goede reede, betreffende de wegenverbetering. Voor zitter adviseert deze brieven voor kennisge ving aan te nemen, zoolang in hetwegenbe- heer geen beslissing genomen is. Hiermede gaat men accoord. Daarna werden medegedeeld voorstellen tot wijziging van de belastingverordeningen betreffende heffing van opcenten op de Rijks inkomsten en vermogensbelasting, metaftrek van 600,— voor noodzakelijk levensonder houd en ƒ50,— kinderaftrek. Wordt besloten conform voorstel B en W. Benoeming Commissie van Toezicht, op het Lager Onderwijs (Schoolcommissie). Uit do dooT B. on W opgemaakte aanbevelingen worden gekozen: de heer Tieleman, vertegen woordigend het personeel by hetopenb on derwys, de heer P. de Zeeuw voor het perso neel bij het byz. onderwys, de heer S. van Dykagie. Verkiezing van 2-Heemraden. Af- Nimwegen uit de ouders van kinderen, die de tredend zyn HH. C. A. Vogel en D. Lodder, openb. school bezoeken, de heer P. Kieviet uit de ouders van kinderen die by zon der onder- De alhier bestaande Muziekvereeniging wijs volgen en ten slotte de heer P. van den ëaf Zaterdagavond op het dorp een Concert, Doel Jzn. uit de overige meerderjarige ingeze- wat goed geslaagd mag heeten en veel volk tenen Bij de stemming voor het laatste lid werd één stem uitgebracht op mevr. Meyer, waarvan de geldigheid echter door den voor zitter in twyfel getrokken wordt, daar mevr. Meyer tot het personeel van de openb. school behoort en dus niet onder deze catagorie valt. Commissie Wering van Schoolverzuim. Aftredend in deze Commissie zyn de heeren L. Pen, G. van den Boogert, T. Buurveld en C. Vis, welke allen herkozen worden. In de vaca ture J. van der Poel wordt uit de aanbeveling van B. en W. gekozen de heer P. de Zeeuw. VOORZITTER adviseert voorts, overeen komstig artikel 192 der Lager Onderwijswet, voor den tijd van twee jaar ontheffing te vra gen van de verplichting om lichamelijke oefe ningen te houden. Hiertoe wordt besloten. By de rondvraag wil de heer VAN NIMWE- GEN, in aansluiting met hetgeen door den heer Slis op de vorige vergadering gezegd is, dat de schooltijden meer in overeenstemming gebracht worden met den ouden tyd, zooals die door een groot deel der inwoners gehouden wordt. Wanneer dit het geval zal zyn, zal alles zyn gewonen loop kunnen hebben. De school- tyden, die thans gevolgd worden, brengen een verwarring in het gezin. VOORZITTER zegt, dat hy hieraan niet on middellijk gevolg kan geven. Bovendien zijn er meer dan 250 gezinnen, die met scboolty- den niets te maken hebben. VAN NIMWEGEN wyst er op, dat het vooral met het eten bezwaarlijk blijft, wanneer de schooltyden, zooals zy nu bestaan, gehandhaafd worden. De kinderen willen, spr. maakt dit zelf mede, als zij uit school komen beslist eten en verkiezen niet een uur te wachten. VOORZITTER zegt, dat hij zooveel ïyk getracht heeft, aan de wenschen tegemoet te komen, om de schooltyden overeen te bren gen met den ouden tyd. Thans kunnen wy toch niet alles veranderen voor de kinderen, spr. dacht juist met de bestaande regeling het allen naar den zin gemaakt te hebben. VAN NIMWEGEN: Durit U een volks stemming te houden om dit te onderzoeken? VOORZITTER: Daartoe heb ik niet het recht. VAN NIMWEGEN. Maar ik bedoelde, dat dan ook „Had je me maar" ter stembus komt. VOORZITTER gelooft niet, dat de meening van het volk nu juist altyd de juiste oplossing is. VAN NIMWEGEN wyst er nogmaals op, dat de regeling der schooltijden, die thans be- siaat, het gezinsleven, zooals dit met een stad huiswoord wel genoemd wordt, uit elkaar rukt. Spr. meende hiertegen te moeten opko men. VOORZITTER herhaalt dat hy nog niet overtuigd is van de noodzakelijkheid om daar in verandering aan te brengen Spreker heeft nog heel weinig klachten gehoord en vreest, dat bij wjjziging weer anderen in 't gedrang gebracht zullen worden. KORTEWEG merkt op, dat hij alleen staat als brandmeester van spuit 3 en zag gaarne, dat hierin spoedig een oplossing kwam. VOORZITTER zegt hem dit toe. Hierop sluit de voorzitter de vergadering. DIRKSLAND. In de openbare school zijn 84 nieuwe leerlingen toegelaten en drie nieuwe leerlingen op den cursus in de Fran- sche taal. Nu tengevolge de werkeloosheids- bestryding dc z.g n. gooyen zijn uitgedaan, blykt dat het gemeentebestuur deze wate ren zeer verwaarloosd heeft De hoeveelheid modder is enorm zoodat den geheelen tuin straat onder dat zwarte goedje ligt. Een groote verbetering is het dat een planken beschoeiing langs den weg by de begraaf plaats Ï8 aangebracht. Verleden week is in den nacht van Maandag op Dinsdag van den kruidenier J. Walraven de geheele wasch gestolen. Al leen een waardeloos doekje hebben de dieven of dief laten liggen en er op geschreven „dat kunt ge zelf wel houden." Alhier is opgericht een muziekvereeni ging die zich ten doel stelt de kwartetinuziek te beoefenen met koperen blaasinstrumenten en die den naam draagt van „Amicitia". Zy stelt zich voorts als doel, hare medewerking te verleeDen bij uitvoeringen, sport enz. De instrumenten Cornet a piston, Althoorn, Baryton en Tuba zyn reeds aangekocht. HERRINGEN. Tot zetter voor 's Ryks Directe Belastingen is benoemd de heer A. Mans alhier. As. Zondag te IJ uur des middags hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Kloots van Melissant. J.l. Maandag z(jn weder eenige leer lingen tot de school toegelaten. Dit getal is niet groot, doordat, de leeftyd van toelating op 5J jaar gesteld is, voorheen was dit 5 jaar. STELLENDAM. RECTIFICATIE. In het raadsverslag opgenomen in ons j 1. Zaterdagnummer staat onder ingekomen stukken: Een aanmaning tot, betaling van de gemeente Middelharnis, dit moet z(jn, vnn den directeur der Gasfabriek to Mid delharnis. Red. GOKDEREEDK. a.s. Woensdag vm. 10 uur in 't Hotel de Gouden Leeuw, vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden van de Gen, op de been veroorzaakte en) het een echt gezellige avond was. OCDDORP. Door de zeevisschers alhier zyn ruim 50 baddings gevischt en by den strandvonder aangebracht. Maandagmorgen zijn 11 personen, leden van de Chr. Werkmansbond vertrokken naar Montfoort om aan Steenbakkeryen te gaan werken voor een tijd van 6 maanden. Weer een uitkomst daar hier veel menschen zon der werk loopen. In de afgeloopen maand werden aan het Telefoonkantoor 185 telegrammen be handeld, terwyi 570 gesprekken werden ge voerd. De polderbesturen van den Plas en het Oudeland zullen aan Ged. Staten een schrij ven richten om gezameniyk de onkosten te dragen ter begrinting van den Jonkerdijk. De jaarlyksche rekening van den Pias- polder had een batig saldo van 146,87. Ingaande 1 Mei 1921 is het hulppost en telegraafkantoor te Ouddorp, voor den post-, telegraaf- en telefoondienst opengesteld. Op werkdagen 8 vm. 4.30 nm. en 6—7.30 nm. Op Zon- en feestdagen 8—9 vm. NIEUWE TONGE. Tot tydeiyk onderwy- zeres aan de O. L. School alhier is benoemd Mej. A M. Huijsen-Meyer te Middelharnis. Aan N. Kievit, P. van Eek en Johs. de Jong, lotelingen der lichting 1922, is vrijstelling verleend wegens broederdienst. Vrijdagmiddag, terwijl de auto van den Heer D B. alhier passeerde, schrok een span paarden van den Heer C. v. d Vliet, met het gevolg dat de dieren in de kaai terecht kwamen waarna zij eerst des avonds er uit konden worden gehaald. Een der die ren was onmiddellijk dood. Voorzeker een groote schadepost. OUDE TONGE. Postcheque- en Girodienst. Verkeer8cijfers van het postkantoor Oude Tonge, met'het ressort over de maand April 1921. Gestort op postrekeningen 160493,905 Uitbetaald wegens cheques ƒ62993,99; Op' de postrekeningen van dit kantoor werd bijgeschreven wegens stortingen 116707,4S bijgeschreven wegens overschry vingen /3S619,025 afgeschreven wegens overschrij vingen ƒ91233,09; afgeschreven wegens cheques ƒ77783,205Aantal rekeninghouders op dit kantoor op het einde der maand 43. NIEUW HELVOET. Zaterdagmiddag om 2 uur, is in de Marine Cautine de bazar ge opend, waarvan de baten bestemd zijn voor de vereeniging „Wijkverpleging". De burge meester sprak de genoodigden hartelyktoe, en verheugde zich over het slagen van de talrijke voorbereidingen, die zeer moeieiyk waren en daardoor hard werken hadden ver- eischt. Alles was echter op tyd klaar ge komen, en met een gerust hart kon men de vele belangstellenden verwachten. De gasten werden thans uitgenoodigd om de verschillende zalen in oogenschouw te nemen. Buitengewoon veel werk is er gedaan, om alles naar behooren te doen slagen I 't Is een lust te zien, hoe keurig alles in orde is. De tentoonstellingszaal van Mej Klop Demmers is schitterend ingericht. Smaakvol is alles daar uitgestald, en om alles te beschrijven zou byna ondoeniyk zyn. We kunnen dan ook niet genoeg aandringen, om al dat moois persooniyk te gaan bezichtigen. Voor vermakeiykheden, zooals, sjoelbak, rad van avontuur, grabbelton, is rijkeiyk ge zorgd evenals voor ververschingen. De avon den worden opgeluisterd door muziek en zang Voor ieders gading is er dus iets te vinden 1 We eindigen met den raad: „Bezoekt allen deze prachtige, aangename en nuttige bazar". BRIELLE. Vrydagavond heeft in het hotel de Nymph een volksvergadering plaats ge had ter bespreking van plannen voor de feestviering op 1 April as. 1922. zaal, bij den aanvang niet geheel ge vuld was tegen 8 uur tot aan de ramen bezet met toehoorders. Nadat de heer Overbeeke hen allen welkom heet op deze eerste volksvergadering zet h\j uiteen waarom dit feest zou moeten gevierd worden. Het is een feest van onze zelfstan digheid waarop iedere Nederlander trotsch kan zyn, maar vooral de Brielenaars, omdat den Briel de eerste is geweest die zich van de Spaansche onderdrukking heeft losge maakt. Op zyn vraag of dit feest gevierd zou worden gaven de toehoorders een ondubbel zinnig bevestigend antwoord, waarna de wijze waarop dit feest dan gevierd zou wor den besproken werd. Een uitgebreid grootsch programma staat ons te wachten. Het plan bestaat om de inneming van den Briel door de Watergeuzen voor to stellen waartoe hy de liefhebbers oproept die als Watergeus willen medewerken Daarna was het woord aan den heer Joh. H, Been die wees op de inzameling van giften voor de gedenktafelen, welke voor 't latere geslacht getuigenis zullen afleggen, voor wat wy thans voor onze vryheid ge voelen De gelden voor deze tafelen worden door de Hoofdcommissie streng gescheiden gehouden van die voor de feestviering, welk feest de ingezetenen zelf moeten bekostigen. Ook zette hy zijn plannen uiteen voor een cantate, op muziek gezet door de heer L de Bruyn en ook voor het historiespel met muziek van den heer J. de Klerk en hy hoopte op aller medewerking tot 't welslagen van 't feest. Er waren veel byvalsbetuigingen. Het muziekcorps „Libertatis Primitiae" speelde aan 't begin en onder de pauze de Brielsche liedjes van Koppelstok den Veerman, die door allen uit volle borst werden meegezongen, alsmede het Wilhelmus ter eere van den verjaardag van onze Prinses. Er werden 2 telegrammen verzonden naar het Koninklyk Huis, waarvan één aan de Prinses en één aan H. M. de Koningin Wilhelmina. Zeker zullen er nog meer volksvergaderin gen volgen. Ter eere van den verjaardag van Prinses Juliana wapperde van Rijks- en Gemeente gebouwen alsook van particuliere woningen, de Nederlandsche driekleur. 's Avonds gaf de muziekvereeniging een concert op de markt. In deze gemeente is een korfbal verl eeniging opgericht bestaande uit een 60 ta leden. Veilingsbericht van 29 April 1921 der Coöp. Tuinbouw-en Veilings vereeniging „Oostvoorne". Kropsla ƒ4,00 tot ƒ4,70 per 100 krop. Radijs ƒ2,00 tot 3,60 per 100 bos. Postelein 30,— tot 38,— p 100 kg. Spinazie 2,80 tot ƒ7,00 per 100 kg. Aardappelen 7,80 tot ƒ8,00 p. 100 kg. Aardbeien ƒ1,— per 100 st. Peen 19,00 tot 27 00 per 100 bos. Rbabarber 2,20 tot 8,30 per 100 bos. Witte Asperges ƒ52,— k f 80,- p. 100 bos. Blauwe 36, - k J 47- p. 100 bos. Eieren 8,00 tot 10,— per 100 sfc. MIDDELHARNIS. Vrydagmiddag 6 Mei 's namiddags 3 uur Raadsvergadering. Punten 1. Intrekking genomen besluit „verzoek beschikbaarstelling gelden voor Slichting eener Byzondere school" Gemengd Nieuws. DE DJAMBI-YELDEN. Ontstemming in Amerika. NEW YORK 30 April. De „New York Times" meldt dat staatssecretaris Hughes aan de Nederlandsche regeering een krach tige nota gezonden heeft, waarin aange drongen wordt op gelyke kansen voor de Amerikaansche oliecorporaties, ten aanzien van de Djambi-concessies en andere olievel den in Ned.-lndié. Hughes stelt zich op het standpunt, dat de Vereenigde Staten een wezeniyk belang hebben b(j de ontwikkeling van de wereld- olievoorraden, Hy betoogt jegens de Neder landsche regeering de wederzydsche toegan- keiykheid tot de vitale en natuurlijke bronnen voor de onderdanen der Vereenigde Staten en van andere lauden, daarby er op wijzend, dat de Ver. Staten niet streven naar het verkrijgen van voordeelen boven andere landen. De Ver. Staten komen ten krachtigste op tegen elke poging om andere landen onbil lijke voordeelen boven de Vereenigde Staten te verschaffen. Deze nota is 19 April door den Amerikaan- schen gezant te 's-Gravenhage, den heer Wil liam Phillips, aan de Ned. regeering over handigd. Toen Hughes zijn ambt aan het Staatsde- partement aanvaardde, waren de kwesties, betreffende de olievelden in Mesopotamia en Sumatra hangende, zoodat hy pogingen in het werk stelde om de belangen der Ver. Staten bjj de oliebronnen der wereld op den grondslag van gelyke kansen, te beschermen. De „New York Times" publiceert den vol- ledigen tekst van het Djainbi-ontwerp. De Haagscbe correspondent van dit blad telegrafeert dat de tijdelijke Dederlaag van de Amerikaansche oliebelangen (hierby doe lend op de aanneming van het Djambi-ont- werp door de Tweede Kamer. - Red.) anders zou kunnen geweest zijn, indien zekere Amerikaansche oliemagnaten, die Den Haag bezochten, aldaar gebleven waren. De heer Johnston, de handelsattaché, uitte zijn leedwezen over de Amerikaansche neder laag Alles is echter nog niet verloren - al dus de correspondent daar het wetsontwerp door de Eerste Kamer zou kunnen worden gerenvoyeerd, alvorens definitief te worden goedgekeurd. Ik verneem, dat vooraanstaande Ameri kaansche bankiers en oliemagnaten van oor deel zyn, dat de politiek van Nederland om de Amerikanen van de exploitatie der olie velden in Indie uit te schakelen, een ver keerd beleid is. Amerikanen en Hollanders werkten altyd schitterend samen Ned.-Indiê wacht opAmerikaansch kapitaal en ingeneurs. Het is te hopen, aldus de meening in bovengenoemde kringen, dat de Hollanders alsnog de groote voordeelen van samenwer king met Amerika zullen inzien.

Onze Eilanden | 1921 | | pagina 3