ONZE EILANDEN YAN WOENSDAÜ 2 FEBRUARI 1921. menschlievenden arbeid de kinderen der zoo zwaar beproefde naties met teere en toch onverbreekbare banden der edelste gevoelens: met ouderlijke en broederlijke liefde aan zich bond,' zag men aller oogen vochtig worden. Met geestdriftig applaus beloonde het publiek hare woorden, als zij zeide, dat aan dit volk, dat op deze wijze aan de verwerkelijking van de grootste idéé, de idéé van den eeuwigen vrede ar beidt en deszelfs Koningin, die de ziel van dit streven uitmaakt wel de hoogste prijs die op aarde bestaat: de vredesprijs ge reikt moet worden. Terloops zij opgemerkt, dat de voor dracht van Mevrouw v. Csitary gelijk tijdig een jubileumsvoordracht was. Het was tien jaar geleden, dat zij in het Urania Theater te Budapest haar eerste lezing over Holland hield, wel ook de eer ste lezing, die in geheel Hongarije over Holland gehouden werd. Sinds dien heeft zij onvermoeid eraan gewerkt, haar volk het Hollandsche volk ten voorbeeld te stellen. Zij is de meening toegedaan, dat Holland en Hongarije in hunne geografi sche ligging een' eigenaardige overeen komst toonen. Holland is in het Westen van Europa door de vijandelijk gezinde zee eeuwig bedreigd; Holland heeft dit vijandelijk element met energie, met ver stand, met vlijt en eendrachtigheid over wonnen, ja zelfs tot vriend gemaakt, Hon garije ligt te midden van een vijandelijke zee van volken, die vanuit het Oosten on ophoudelijk de rust, de cultuur, ja, dik wijls het bestaan der Europeeschen staten bedreigt. Hongarije moet van Holland leeren deze gevaarlijke zee in hare perken te houden en te overwinnen, ja tot vriend te maken. O, hadden de Hongaren aan de vermaningen van voor en sedert tien jaren gevolg gegeven en waren zij bij de Hol landers in de leer gegaan. Na de voordracht van Mevr. v. Csitary vielen weer de koren in met eenige bijna als gebeden klinkende melodiën, waarna de beroemde Hongaarsche operazangeres An na Medek met een aantal liederen het pu bliek in ontroering bracht. Haar hoogtepunt bereikte de plechtig heid in de Apotheose in welken Hongaar sche meisjes .meestal zulke, welke in Hol land gastvrijheid genoten hadden in oud- Hongaarsche nationale dracht de beelte nis van Koningin Wilhelmina omkransten, terwijl de koren als van uit de verte pianissimo het Hollandsche volkslied her haalden. Franz Kiss, acteur van het natio nal theater trad naar voren en declameer de het gedicht van de in geheel Europa bekenden éenarmigen klaviervirtuoos en dichter, Graaf Géza Zicliy, waarin hij Gods zegen afsmeekt op de Koningin en haar volk. Aan de plechtigheid namen zonder uit zondering alle maatschappelijke klassen der Hongaarsche natie deel, aan het hoofd aartshertog Jozef met zijne geheele gezin, de hoogste kringen, ministers, diploma ten, officieren, evenzeer als alle kringen van de middelklasse en die van het een voudigste volk: waardig eene plechtig heid, die het land van den eeuwigen vrede gold. Het mooie Urania-theater" was tot op het laatste plaatsje bezet, ja, zelfs was er geen plaats voor allen die toegang be geerden. De stemming was zoo warm, zoo zeer van sympathie en liefde vervuld, als misschien nog nooit bij zulk eene gelegen heid. De zorgenvolle gezichten vrooiijk ten op, de door leed verstarde oogen glansden weer: de feestelijkheid gold toch Holland. En zoo dikwijls de naam der Koningin of Holland's naam genoemd werd, en dit gebeurde wel dikwijls ge durende deze feestelijke uren klonken telkens en tel kens weer met warmte, uit vol le harten komende uitingen van sympathie en dankbaarheid. De onvergetelijke plechtigheid werd door Mevrouw Béla von Csitary cn de Vereenigde Koren der Universiteit en Technische Hoogeschool, onder leiding van privaat-docent Dr. Ladislaus Feldy, Ladislaus Gyermek en Stephan Lauleal jr. gearrangeerd, die onder de in Budapest heerschcnde uiterst moeilijke omstan digheden zelfs het onmogelijke mogelijk maakten, om de feestelijkheid tot hoogste volkomenheid op te voeren. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS. Aan een 10-tal bakkers in onze gemeente is vergunning verleend tot het verrichten van bakkers-nachtarbeid. Voor de Nationale Militie, lichting 1922, zyn 42 personen ingeschreven. Te IJmuiden is van de beug-visschery binnengekomen de vischsloep M. D. 11, „Oranje Nassau" schipper D. Koster met 4100 besomming aan versche visch. De collecte voor de Vrije Universiteit en Theologische school, welke in de Geref. kerk is gehouden heeft opgebracht 43,70. Maandagmorgen werd door de politie een persoon in het arrestantenlokaal gebracht, welke sterk onder den invloed van sterken drank verkeerde en de veiligheid in gevaar bracht. Maandagavond werd by aankomst der boot een persoon uit Sommelsdijk door de politie aangehouden, welke verdacht werd medeplichtig te zijn aan diefstal van geld. Door den Raad dezer gemeente zijn tot leden der School-commissie gekozen de heeien: P. A. van Buuren, W. Jongejan, 3. C. van Loo, M. v. d. Slik Jz. en J. v. d. Waal. Voor het examen Fransch, Duitschen Engelsch, ten behoeve der Post- en Telegraaf dienst zyn geslaagd de heeren J. Nagtegaal en J. van der Valkvoor Duitsch en Engelsch Mej. A. Koote Ld. Donderdagavond had de stoker der R. T. M., J. A. Koster, bij het afkoppelen van de verwarmingsslangen der rijtuigen, het ongeluk,, een deel van het uitstoomende* heete water over zyn voet te krygen, zoodat medische hulp noodzakelijk was. Postcheque- en Girodienst. Aan het postkantoor Middelharnis en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Januari 1921 gestort 207918,85s, uitbetaald wegens cheques 39911,14s. Op de postrekeningen van dit postkantoor werd by geschreven: a. wegens stortingen 39704,615b. wegens overschryvingen ƒ41834,89. Afgeschreven a. wegens overschrijvingen 37308,07; b. wegens cheques ƒ44721,27. Op den laatsten der inaand was het aantal rekeninghouders van dit kantoor 46. Verslag van het verhandelde in de Openbare Raadsvergadering der ge meente Middelharnis op Yrydag 28 Januari. Voorzitter: de heer Bouman. De heer Esselink is met kennisgeving afwezig. Volgt lezing der notulen van de vorige vergadering, welke ongewyzigd worden goed gekeurd. I. Vervolgens worden eenige ingekomen stukken voorgelezen, o.a. van Ged. Staten, betreffend beslissing Hoofdeiyken Omslag. II. Wyziging politie-verordening. B. en W. stellen voor art. 49 om te zetten tot een nieuw artikel, inhoudend dat over de klinkerstraten ter weerzyden van de Voorstraat en over de trottoirs aan de School straat, Stationsweg en Hobbemastraat niet mag gereden worden met voertuigen, al of niet met paarden, ezels of muildieren be spannen, alsmede met handkarren, handwa gens, kruiwagens of hondenkarren. VAN DER SLIK stelt voor ook de trottoirs aan den Waterweg in het artikel te doen opnemen, waartoe besloten wordt. III. Verhuring huis van den heer De Jonge B. en W. adviseeren het huis voor den tyd van 3 jaren opnieuw aan den heer De Jonge te verhuren en de huur van 250.— op 300.— te brengen. De VOORZITTER zegt, dat de heer De Jonge met het besluit, betreffende de ver hooging der huur, genoegen neemt, waarna het voorstel eenparig wordt goedgekeurd. IV. Benoeming onderwijs. De VOORZITTER ligt toe, dat ingevolge de nieuwe Onderwijswet een nieuwe com missie van toezicht op het Lager Onderwijs van tenminste 5 leden moet benoemd worden en stelt voor zich aan het minimum aantal leden te houden, daar het voor kleine com missie gemakkeiyker werken big kt. Van de 5 te benoemen'leden moet er één behooren tot het personeel by het Openbaar, één tot dat van het Byzonder Onderwys, één tot de ouders van kinderen, die het openbaar onder wys volgen, één tot de ouders van kinderen, die een Bqzondere School bezoeken en ten slotte één uit deze groepen staande meerder jarige ingezetenen. Genoemde commissie zal in het openbaar vergaderen. Daarna volgt stemming uit de door B. en W. opgemaakte voordracht, waarnaar door stemming als leden dier commissie worden aangewezen (in de volgorde van de boven genoemde categorieën personen) de heeren J. C. van Loo, J. van der Waal, P. A. van Buuren, M. van der Slik en W. Jongejan. V. Aanvraag voorschot voor woningbouw. Wordt goedgekeurd dit voorschot te ver- Ieenen. VI Wyziging Gemeente-begrooting. Van verschillende posten der Gemeente- begrooting is verhooging, van enkele ver mindering voorgesteld. Deze wyziging wordt goedgekeurd. VII. Voorstel rekening-courant entydeiyke geldleening. De VOORZITTER deelt mede, dat door B. en W. onderhandelingen zijn aangeknoopt tot het sluiten van een rekening-courant met de Nationale Bank en dat deze Bank in principe met het sluiten daarvan accoord gaat. Wordt eenparig goedgekeurd. Verder hebben B. en W. zich genoodzaakt gezien, tengevolge van het besluit der Boe renleenbanken om met gemeenten geen geldleeningen meer te sluiten, het door de gemeente geleende bedrag af te lossen en adviseeren derhalve met den heer Bultman van Heemstede voor den tyd van 3 maanden een geldleening aan te gaan. Wordt eenpa rig bekrachtigd. Aan de orde komt thans een voorstel van de heeren Dorsman en Nipius om namens den Raad aan Plaatseiyke Commissie van toezicht op het M. O. een door hen opge steld schrijven te richten, inzake het door die commissie uitgebracht rapport over den toestand van het M. O. DORSMAN vraagt, waarom door B. en W. in dezen geen praeadvies is uitgebracht. De VOORZITTER antwoordt, dat dit hem in den korten tijd, dat het schryven in zijn bezit was, eigenlijk „physiek" onmogeiyk geweest is, wat de heer Dorsman ook moet toestemmen. Op voorstel van een der leden wordt de behandeling van dezen brief tot de volgende vergadering verdaagd. VIII. Rondvraag. DORSMAN vraagt, naar aanleiding van een advertentie, voorkomende in het jongste nummer van „Onze Eilanden", waarin de heer A. Dy kers bekend maakt, dat zijn zaken zyn overgegaan aan zijn zoon A. J. Dy kers, of B. en W. willen onderzoeken of dit waar is, en of de zaak altyd aan den heer A. Dijkers behoord heeft, daar dit immer onver- eenigbaar was met de door hem bekleede functie van gemeente-architect. Dit onderzoek wordt door B. en W. toe gezegd. Verder wil de heer Dorsman, in verband met de daling der gaskolen een verlaging der gaspryzen. DORSMAN klaagt verder over den last, die de kinderen der Zondagschool hem en andere Voorstraatbewoners veroorzaken, en zag gaarne het hek voor het kerkplein om half twee geopend, teneinde de kinderen daar toegang te verschaffen. Hem wordt in dezen tegemoetkoming toegezegd. NIPIUS wil gecombineerde vergaderin gen der Raden van M'harnis en S'dyk, in zake kwesties die beider belang betreffen, met name de Gasfabriek. DORSMAN vraagt lantaarns Hobbema straat. De VOORZITTER antwoordt, dat wanneer daar ook lantaarns noodig zyn, uitbreiding der gasfabriek noodig is wat door de Heeren wordt tegen gehouden. De VOORZITTER vindt dit niet noodig, daar juist de gas commissie, bestaande zoo wel uit vertegenwoordigers van M'harnis als van S'dyk, de meening van de gemeentera den weerspiegelen en vertolken. VAN DER SLIK vraagt of er op de door den Voorz. met den leverancier van den ïyk- wagen gevoerde correspondentie reeds door dezen gereageerd is. De VOORZITTER antwoordt, dat dc leve rancier gevraagd heeft het ïykkleed op te sturen, maar vindt daar bezwaar in, daar de gewenschte grootte hem niet bekend is. Na eenige gedachtenwisseling wordt besloten in gonje of papier de grootte van het kleed op te sturen en een geheel «nieuw ïykkleed te doen vervaardigen. DE HAAS wenscht verbetering van de straten aan het Zandpad, wat door den Voorzitter wordt toegezegd. De Heer KNöPS vraagt, of er ook een opzichter over de vuilnisophalers bestaat, daar deze hun rondte doen op tyden, die voor de meeste menschen niet gelegen komen. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer A. Dy kers opzicht heeft over de vuilnisop halers, en dat hy, wanneer er werkeiyk klachten bestaan, deze den opzichter bekend zal maken. Hy wil opmerken, dat het er niet op aan komt, hoe lang het ophalen van het vuilnis duurt, indien het maar voldoende opgeruimd wordt. Echter heeft hy nog van niemand klachten over het onvoldoende op ruimen van het vuil vernomen. Na eenig discussie over deze kwestie, sluit de Voorzitter de openbare vergadering, waarna de raad in geheime zitting overgaat ter be handeling van het laatste punt der agenda, reclames betreffende den Hoofdely ken Omslag. Het postkantoor te Middelharnis zal voortaan wederom geopend zyn tusschen halfeen en twee uur. Uitvoering van de Gymnastiek-ver- eenigingen „Sparta" en „Hygiëa", Middelharnis Sommelsdijk. Heeriyke avond, zoo'n gymnastiek-avond in de concertzaal Meijer te Middelharnis Zoodra je de zaal binnenkomt één en al vroolijkheid, prettige stemming, lachende gezichten. En dan met dat alles die prachtig versierde zaal, door gymnasten handen ge maakt Frissche groene guirlandes slingerden door de zaal, versierd met roosjes. Ook op het tooneel was het wat je noemt. Op een gordyn op het podium stonden in roode en blauwe roosjes de voorletters der vereenigin gen S. H. door elkaar geslingerd. In één woord alles was keurig ingericht. Zoo gaven dan de Heeren gymnastiek- vereeniging „Sparta" en de Dames-gymnas- tiekvereeniging „Hygiëa" Donderdagavond een uitvoering te Middelharnis De zaal was goed bezet, hy moest niet voller zyn. Voor de gymnasten was ook een gedeelte der zaal beschikbaar. Eerst kregen we de opmarsch. Van jongst af kwamen de turners(sters) de zaal binnen, en stelden zich aldaar op. Hoe prachtig in de maat alles, van klein tot groot. De heele kleintjes stonden op het tooneel opgesteld. Zoo verwelkomden „Sparta" en „Hygiëahet publiek in de zaal. Daverend was dan ook het applaus uit de zaal. Daarna trad de heer D. Haagens, voorzitter van „Sparta", het tooneel op en opende met treffende woorden dezen feestavond. Spreker spoorde aan lid van een der twee vereenigin gen te worden. Het is te betreuren, zegt Spr., dat van zulke twee groote gemeenten als Middelharnis en Sommelsdyk zyn, zoo weinig animo tot turnen is. Toch zyn de Yereenigingen in groei toegenomen. Met de hoop, dat deze avond goed moge slagen, ver klaart hy dezen feestavond geopend.(Applaus) Als het gordyn weer wordt opgehaald, zien we de Gez. de Haas voor de piano, die ons van hun prachtig pianospel overtuigden. Eenig werd de Feestouvertüre van A. Leut- ner door genoemde dames gespeeld. Wat vlug tokkelden hun lenige vingers over de toetsen. Je zou er zelf by gaan zitten dansen. Goed zoo, dames, jullie komen meer op zulke avonden. Weer gaat het gordijn omhoog, en smaak vol is thans het tooneel ingericht. Het ge heele podium versierd met palmboompjes, waartusschen eenige mandjes bloemen, en omringd door al ,dat groen staat „Sparta's en Hygiëna's trots, hun vaandel, waarvoor beide vereenigingen lang hebben gestreden en dat nu dezen avond zou worden ingewyd. Dan komt de heer Hossen, directeur dei- ambachtsschool, het tooneel op en neemt het woordMet welgekozen woorden zette hy Sparta's levensloop uiteen, en zegt dat het straks 12'/2 jaar zal zyn geleden, dat „Sparta" werd opgericht. 14 jaar geleden stond spreker ook hier op dezelfde plaats en hield een lezing over lichaamsontwikkeling. Toen is de gymnastiek-ver. „Sparta" opge richt. Twee maal heeft spreker, die toen directeur der vereeniging was, ook in deze zaal met medewerking van een groep turners uit Rotterdam, 'n uitvoering gegeven. Thans, na 12'/j jaar, mag spreker zich verheugen in Sparta's groei en bloei, onder de goede leiding van den heer Van Thiel. Nu komt het 2e punt ter sprake, en wel de inwyding van het vaandel. Lang hebben beide vereenigingen gestreden om eens dat doek, waaronder zij zich thans kunnen scha ren, hoog te kunnen houden, boven hun gelederen. Eindeiyk hebben ze dat doel be reikt en nu staat daar hun vaandel, te midden van groen en bloemen. De heer Hos sen trekt nu het witte doek, dat over het vaandel hing eraf, en een prachtig vaandel trekt ons aller aandacht. Nog zegt de heer Hü9sen, dat het nu zeker mooi werk is, dat de turners(sters) het vaandel onder elkaar hebben opgespaard. Ter gemoetkoming in de kosten reikt de heer Hossen den voorzitter van „Sparta" een couvert over. (Applaus). De heer Haagens gevoelt zich nu ook ver plicht den heer Hossen harteiyk dank te zeggen voor het gebodene, en hoopt dat hy op den heer Hossen kan rekenen, wan neer ze hem noodig hebben. Hierop reikt de heer Hossen den voorzitter de hand en beloofd het hem. Ook mej. Timmers kan niet laten hartelyk dank te betuigen namens „Hygiëa". Met een aansporing van haar aan de turners(sters) om steeds getrouw te biyven aan hun vaan del valt het gordyn. (Applaus). Op de maat van de muziek van de piano komt dan „Sparta"-hoofdafdeeling aange marcheerd, welke haarstokoefeningen kranig volbracht. Ook de paardoefeningen van „Hygiëa"-hoofdafd. werden goed uitgevoerd. „Dan komt „Hygiëa"-onderafd. de zaal binnen. Wat stapten die meisjes parmantig in de maat, het deed hun haarstrikjes als wittevlindertjesiladderen Goed werk,meisjes, goed opgelet met je vrye oefeningen in ver binding met ordeoefeningen. Dan komt de leuke Slop Het versierde podium opl om zyn moppige liedjes ten gehoore te bren gen. Reeds toen we hem zagen, moesten we hem onwillekeurig een luide ovatie brengen. Hy begon met ons wys te maken, dat hy door een paar lieftallige dames was ver zocht dezen avond alhier enkele liedjes ton beste te geven. Hy voldeed daaraan gaarne, maar het spyt hem thans, dat hij niet kan zooals hy wilde van avond. Hij was wat verkouden en had den geheelen dag al dropjes gegeten maar het hielp hem niets. Ook was hy aangeraden droog brood te eten, wat hy ook al gedaan had, maar zonder resultaat. Arme jongen 1 Dus of het publiek zoo goed wilde z(jn niet boos te kyken als hy ouder 't zingen eens kuchte. En dan begon hy. „Zyn Excellentie" werd door hem leuk ge zongen, zichzelf begeleidend door de piano Drie stukjes voerde hy uit, zeer naar de smaak van het publiek, ten bewijze het applaus na ieder liedje. Aan de beurt was nu het brugturnen van „Sparta"-onderafdeeling. Goed werd door allen gewerkt. Dan komen nog de kleinste peuters de zaal binnen en deden b(j de oefening op de plaats allen goed hun best. Dan krygen we pauze, om daarna te getui gen van de kunst der hoofdafdeeling „Sparta" in het Hoogbrugturnen. Dat brachten jullie er uitstekend af heeren. Hoewel niet op die brug gewend, werden jullie toeren heel goed uitgevoerd. Heel leuk was ook de kettingrei door de Hygiëa-adspiranten, en de oefening op de plaats van de „Sparta" adspiranten. Weer krygen we Slop te hooren en vooral het laatste liedje, „De vragen die een kleine jongen aan zyne vader deed", werd geestdrif tig toegejuicht. Doch nu krygen we het mooiste van den avond. „Lest allerbest". De Hygiëa-hoofdafd. komt de zaal binnen, ieder gewapend met twee knotsen. Elegant stapten deze dames door de zaal. Alles was even precies, zoowel het marcheeren als openen der rijen. Op een sein van den direc teur, den heer Van Thiel, begeleidde Mevr. Van Thiel met haar viool keurig de door de dames uit te voeren knotsoefeningen. Alles liep goed van stapel en een langdurig applat» was hun loon. Nu kregen we iets te zien van de „Sparta"- adspiranten, waarop de heer Van Thiel ons vergastte. Er werden nl. „Slappe Gymnasten" voorgesteld. De jongens waren allen gekleed in matrozenkielen die zy in plaats van voren, op hun rug hadden gesloten en barets op het hoofd. Dan hadden ze voor hun gezicht een zwarten doek, wat hun}hoofdhaar|moest voorstellen, terwijl een soort mom-bakkes op hun achterhoofd was bevestigd. Typisch was nu het marcheeren der jongens, die nu schenen achteruit te loopen bij het marchee ren. Bij een voorwaartsche buiging geleek het of ze achterover bogen, wat de lachspie ren niet tot bedaren bracht. Een luid applaus viel hun ten deel. Als weer de heerenafd. „Sparta" in de zaal komt, hangen reeds de ringen op hen te wachten. Achtereenvolgens werd door de heeren een oefening in de ringen gemaakt, waarbij de lenigheid en spierkracht der tur ners uitkwamen. Als de ster van deze ring- oefeningen noemen we A. Hoogzand. Deze bleek in de ringen thuis te hooren, sierlyke zwaaien en duikelingen werden door hem uitgevoerd. In den zweefstand liggend, hangt een turner hem om den hals. Dan werkt hy zich omhoog met de beenen in dering- touwen en maakt de z.g. „doodenval." Geest driftig werd hy toegejuicht, en we mogen hem dan ook de beste turner van „Sparta" noemen. Zoo naderen we het einde van het pro gramma. Thans worden de lichten in de zaal gedoofd, en het Bengaalsch vuur ontsto ken, terwyi de geheele troop turners en turnsters op het tooneel en in de zaal ge groepeerd stonden. Prachtig was het effect, door het Bengaalsch vuur verkregen. Hier mede mag het programma als uitstekend afgewerkt genoemd worden. De heer Hossen trad weer op het tooneel en dankte tunners(ster) voor het genotene. Ook brengt spr. hulde aan den y verige direc teur den heer Van Thiel, aan wien het toch ten slotte te danken is, dat deze uitvoering zoo prachtig is geslaagd. Ook brengt spr. dank aan den Voorz., die door zyn wilskracht dezen avond toch heeft georganiseerd. Dames de Haas, voor hun pianospel, aan Mevr. Van Thiel voor haar vioolbegeleiding en ook aan den heer Slop, die door zyn liedjes de stem ming van dezen avond verhoogde en hoopte dat Slop nog menigmaal hier mocht optreden. De voorzitter, de heer Haagens, dankte den heer Hössen voor het gesprokene, dankte ook de donateurs(trices) voor hun geldeiy ken steun, dit jaar ontvangen, en moedigt allen aan donateur(trice) van „Sparta"en „Hygiëa" te worden. Ook wy hopen nog wel eens zoo'n avondje mee te maken. Drie hoera's voor „Sparta". Drie hoera's voor „Hygiëa". M. J. N. SOMMELSDIJK. De heer J. Nagtegaal alhier is geslaagd voor Fransch, Duit'sch en Engelsch ten dienste by den Post- en Tele graafdienst. Dezer dagen kwam Mevr. de Wed. W. alhier tot de minder aangename ontdekking, dat by haar een bedrag van ongeveer f800 was ontvreemd. De daders hebben zo te pak ken, zekere L. v. d. B., die het bedrag met zyn vrienden had gedeeld. Een der vrienden, J. M., had zich al in een nieuw pak ge stoken, terwyi de andere Maandag nog in Rotterdam vertoefde. De jongens worden naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. DIRKSLAND Ds. K. van As, prodikant by de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft een be roep ontvangen naar Hedel. Ds. A. Verhagen heeft voor de derde maal beroep ontvangen naar de Geref. Ge meente te Middelburg. Zondag 6 Febr. zal in de Geref. Kerk alhier des morgens en 's avonds leesdienst worden gehouden daar ds. A. Verhagen do vacature-beurt te Oosterland (Z.) heeft te vervullen. Vrydagavond j. 1. gaf de Chr. Gem. Zangvereeniging „Excelsior" alhior weder een uitvoering. Met verlangen zagen wy naar dezen avond uit, wy zyn altyd gewoon van deze vereeniging dat deze avonden schit terend slagen, en het ontbrak er dan ook nu weer niet aan. Het koor der Ned. Herv. Kerk was stampvol, velen moesten zich nog met een staanplaatsje tevreden stellen. De voorzitter, de heer C. van Loo, sprak een kort openingswoord en verzocht alle aanwe zigen mede te zingen psalm 80 vers 1, daarna gaf de voorzitter de leiding over aan hun geachten directeur den Heer Backer van Melissant. Hierna begon men het program af te werken. Punt 2 van het programma getiteld „Ergens op aard" werd uitmuntend gezongen, welk op verzoek later nog eens werd herhaald. Na punt 5 werd een stukje muziek ten beste gegeven om den avond nog wat op te vroo- lyken, ook No. 6 van het program muntte nog uit boven de andere Voor dat men overging om een kwartiertje te pauzeeren, zou van het programma afwijkend, nog solo worden gegeven door mej v. d. Wekke getiteld Het „Onze Vader" met orgel bege leiding van Mej. de groot en viool van den Heer v. d. Wekke; dit nummer was ook prachtig en werd na depauze nogmaals herhaald. In de pauze kon door de zangers en zangeressen een kleine versnapering gebruikt worden, ter verfrissching van hun zang organen, zeer gewild hiervoor dealombekende griotjes. Na de pauze ging men het program verder afwerkenna punt 14 werd door den Heer J. Vis een stukje muziek ten gehoore gegeven getiteld „De slag by Waterloo", schitterend kon dit stuk genoemd worden, en dit bleek wel daar na afloop een donde rend applaus losbarstte. Ook de volgende nummers werden goed gezongen. Nadat het programma was afgewerkt, dankte de voor-

Onze Eilanden | 1921 | | pagina 2