ONZE EILANDEN TWEEDE BLAD ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 25 DECEMBER 1920. 5 No. 16. 25 Dec. 1920. NIEUWJAARWENSCHEN. Evenals vorigs jaren zal gelegen heid bestaan in ons nummer van I Januari NIEUWJAARWENSCHEN te plaatsen. Advertenties voor deze rubriek worden aangenomen door onze Agenten en door ons Bureau. De prijs bedraagt f 0,75 voor hoog stens 5 regels. Elke regel meer t 0,15. Adm. ONZE EILANDEN. Door de groote nieuwjaarsdrulcte, zijn wy genoodzaakt volgende week maar één nummer uit te geven, uitkomend Donder dagavond. In verband hiermede, verzoeken wü onze correspondenten, hunne berichten uiterlijk Donderdagmorgen in ons bezit te stellen. De nieuwjoarswenschen uiterlijk Dinsdagavond 28 dezer ter post te bezorgen opdat wü die Woensdagmorgen in ons bezit hebben. De Adm. KERSTMIS. Het Kerstfeest is voor de zooveelste maal in ons leven weer aangebroken en bet is of wij elk jaar meer verlegen zitten met de wijze waarop wij het dienen te vieren. O, als wij gedachteloos het beschouwen als een tweetal bijzonder gezellige dagen, om onze vrienden en familie in ons huis te ontvangen, of om zelf uit te gaan naar goede bekenden; of als wij het Kerstfeest aanvaarden als het begin van de laatste dagen van het stervende jaar, die hun eindpunt vinden in den Oudejaarsavond; als wij Kerstmis zien in liet licht van een keistboom met lichtjes in den donkersten tijd van het jaar, met geschenken van warme vriendschap in den konden winter; als wij in één wpord Kerstmis niet geheel Kerstmis achten, wanneer het niet vriest en sneeuwt en wij zeiven in den gezelligen huiselijken kring bij een warmen haard zitten te praten of tc peinzen; zie, dèn brengt elk jaar bet Kerstfeest ons dezelfde gewaarwordingen en kunnen we telken jare met gelijk verlangen uitzien naar 25 en 26 December. En voor hoevelen is dit niet bet een cn het al, In hoeveel kringen gaat men niet steeds meer Kerstmis vieren in plaats van cn op dezelfde wijze als Sint-Nikolaas. De oude bisschop wordt vervangen door den Kerstman, de boterletter door dc kerst krans, en de kerstboom is een welkome verhooging van de warme feestvreugde. Ik weet nog goed, hoe ik op Kerst morgen in 't buitenland aan 't ontbijt in mijn hotel 'n pakje vond met lekkers, ge bracht, zooals de hotelhoudster mij ver zekerde door „het Kerstkind". En hoe ik later op den dag als gast was op een samenkomst van een diankbcstrijders- vereeniging en hoe daar ccn meisje in 't wit met groote witte vleugels door de zaal ging als „Kerstcngel" en aan ieder 'n pakje kwam brengen. Wij nemen onze kiant en vinden blijk baar in de advertenties alle onmisbare in- gicdiënten voor het vieren van 't Kerst feest: grammofoonplaten, kip-in-gelei.pud- ding-met-rhum enzoovoorts. En bovendien roepen in onze steden de venters nu in plaats van „mooie scharren" hun hulst-met-besjes en hun kerstboomen langs de straat. En wc denken er met angst aan, waar we toch wel onze Kerst-stVrnming van daan zouden moeten halen, als al deze dingen zouden ontbreken, en er niets, niets anders ovci bleef dan een koude, huiverige, donkere Decemberdag. Zijn wij niet wreed, wanneer wij al deze toch-wel-warme dingen uitrafelen? Is dat alles niet gezellig cn aardig? Is er dan nog iets anders, iets revelers? O zeker, aaar is nog de vredes-stem- ming. Zoo iets van Vrede op aarde en wel behagen in de menschen herinneren we ons van vroeger. Zouden we 't Vrede op aarde tegen el kaar kunnen zeggen zonder 'n medelijden den glimlach van-wcl-beter-weten? Zou 't niet beter zijn, niet eerlijker, 'n lied aan te heffen, als we dan met alle geweld zingen willen, een lied van strijd en ruzie en ellen de en verwarring en krankzinnigheid en malaise en van moord in geestelijken en natuurlijken zin? Zijn dit menschen, waar- tusschen we leven, waarin God een wel behagen kan hebben? Is dat alles meer dan een fantasie, een mooie fantasie weliswaar, maar staat 't niet wat al te ver van de barre werkelijk heid? En toch heeft het Vredes-evangelie ge durende twintig eeuwen geklonken en boven alle menschelijk pogen om het krachteloos te maken gestaan. Toch is het niet krachteloos gemaakt door de men schen en hun strijd. De eenige oplossing is ten slotte hierin te vinden, dat het Vrede op aarde duidt op den vrede des harten. Er is een geluk, een rust, een vrede, die zich niet storen aan de werelden haar gang. Niets kan ten slotte ons ons geluk ontroo- ven, als we den innerlijken vrede kennen en ons bezit mogen noemen. Geen beter Kerstwensch dan ook voor onze lezers, dan deze, dat deze innerlijke vréde hun deel moge zijn. Dan is er ook geen bezwaar aan uiter lijke teekenen van rustige blijdschap. Laat ons dan in intiemen kring het Kerstfeest vieren bij Kerstboom en Kerstlied. Wan neer ze de uitingen zijn van een gelukkig hart, verschijnen ze in nieuwen glans en vol beteekenis. Plaatselijk Nieuws. MIDDELUAltNIS. Het afschrift van het Aanvullings-kohier van den Hooldeiyken- Omslag, dienstjaar 1920, ligt gedurende 5 maanden van 20 Dec. tot 19 Mei 1921, voor een ieder op de Secretarie ter inzage. Te IJmuiden zijn binnen gekomen de vischsloepen „Oranje-Nassau" MD. 11, schip per D Koster met /3800 en Nelly" MA 57, schipper Abr, Jongejan met 2700 besom ming. "Woensdagmorgen had de metselaar H Boeter het ongeluk, met zijn hand beklemd te geraken tusschen betonnen platen, zoodat dit lichaamsdeel ernstig werd verwond en medische hulp noodzakelijk was. Zaterdagmiddag 2 80 zal in de Qeref. Kerk alhier voor de Zondagsschoolkinderen dier gemeente het Kerstfeest gevierd wor den, waarby ieder belangstellende welkom is. - Door de slagers alhier is het spek en varkensvleesch weder met 20 cent per kilo verlaagd, zoodat het vette spek thans voor ƒ1,— per pond verkocht wordt. Louis Bouwmeester. Naar wy uit goede bron vernemen, zal de grooteTooneel-kunstenaar Louis Bouw meester met zUn gezelschap vermoedeiyk Maandag 10 Januari in zijn geboorteplaats alhier in de zaal van Mej. Meyer optreden. Verdere Jbyzonderheden in een volgend num mer. Veiling van Woensdag 22 December 1920. Savoyekool per stuk 6 cent. Spruitkool per k g. 33 cent. SOMMELSDIJK. Van het kolenerf van den kolenbond alhier zyn kolen ontvreemd. De dader(s) hadden zich over het ys toegaDg tot het erf verschaft. - Zondagavond a.s. zal in de Ned. Herv. kerk een collecte worden gehouden voor behoeftige gezinnen in deze gemeente. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Bastiaan Jan, z. v.K.Korteweg on C. J. van Es. HERRINGEN. Met ingang van 15 Jan. a s zal het tractement van den predikant der Ned. Herv. Kerk alhier op een minimum worden gesteld van 2500, Het Kerstfeest voor kinderen der Zon dagsschool is bepaald op Dinsdagavond 28 December a.s te 6 uur in de Ned. Herv. Kerk, onder leiding van J. Vroegindewey uit Middelharnis. - Vanwege de Commissie van Winter- bedeeling circuleert een lyst ter teekening om wekeiyks een som gelds aan arme men schen te bedeelen ter vervanging van het z.g.n. nieuwjaarwon8chen, - Van den landbouwer H. Dorst stierf de vorige week een koe, wat voor hem een belangryke schadepost is. - De jongens, die geboren zyn in 1902 moeten zich in Januari a.s. voor de militie lichting 1922 ter secretarie ter inschryving aanmelden, waarvoor speciaal zitting wordt gehouden op Woensdag 12 Januari a s. des 's morgens te 10 uur. Vergadering der IJsclub „Horkingen". Na opening door den Voorzitter waren aanwezig 20 leden, kwamen er nog by 8 nieuwe leden en bedankten er 2. Voorlezing notulen en goedgekeurd. Reke ning en verantwoording, ontvangsten 31,73, uitgaven 0,70, batig saldo ƒ31,03. Innen contributie en kunnen zich nog steeds nieuwe leden opgeven by bet Bestuur of een der leden. Stemming 3 leden bestuur. Uitslag: P. v. Weenen, J. v. Eek, en J. v. Wageningen, welke hunne benoeming aan nemen. Daarna enkele besprekingen en werd overgegaan tot de gratis verloting onder de aanwezige loden. Uitslag: le Prijs een kistje sigaren J. G. Noordyk. 2e Prys een" vet konyn H Loggeman. 8e Prijs een zaklantaarn Adr Keizer. 4e Prys een pyp P. de Gast. Daarna sluiting en een opwekkend woord om leden te winnen. GOEDEBEEDE. Tot ouderling en diaken in de Ned. Herv. Kerk zyn herkozen J. Roos en T. den Eerzamen. Door W. v. d. Wende alhier werd een stukje bouwgrond afgemijnd groot 12| roeden voor den kolosalen prys van ƒ940. OUDDORP. De werkzaamheden aan de Cichoreidrogery „de Vooruitgang" z\jn reeds afgeloopen toch vroeger als gewooniyk was. De notabelen hebben als kerkvoogden herbenoemd de heeren K. Tanis en C. Tanis. Met ingang van 1 Januari 1921 is be noemd tot lichtwachter op dén vuurtoren aan het Westhoofd KI. Mastenbroek Lz. alhier. De eerste Kerstdag zal de volledige postbestelling plaats hebben. 2e Kerstdag wordt heelemaal geen bestelling gedaan, zoodat de buitenmenschen dan geen post te wachten zyn. NIEUWE TONGE. In de vergadering van de boerenleenbank alhier werd besloten om met ingang van 1 Januari a.s. de rente voor spaarders en ook voor niet leden te verhoogen en te bepalen op 4% terwyi die voorleeners wordt bepaald op 8 Verder wordt nog medegedeeld, dat het Bestuur thans is samen gesteld uit de Heeren D. Breesnee, J Over- dorp, en A. van Es. De Raad van Toezicht bestaat uit de Heeren M. Vreeswijk, T. Hol leman en G. van der Kroon. Met ingang van Kerstmis zal de Zondag school worden opgeheven. 10e Volkstelling. Wie goed regeeren wil, dient het volk te kennen om die ken nis te bevorderen, worden in alle landen periodiek volkstellingen, of beter gezegd volksbeschry vingen gehouden. In ons land is alles in gang voor de 10e Volkstelling, welk ons volk zal beschryven op hettydstip van den overgang van oud naar nieuw Het is de plicht van ieder, door nauwkeurige invulling en door prompte inlevering van de telkaarten naar vermógen mee te werken aan het welslagen van de 10e Volkstelling; waar eigen kennen of kunnen te kort schiet, is by de volkstellers raad en hulp te krygeD. Medewerking is niet alleen ook eigen belang. Wie goed regeerd wil worden, moet de over heid steunen in haar streven om het volk te leeren kennen. OOLTGENSPLAAT. De collecte welke in de Herv. Kerk alhier gehouden istydensde afscheids-predikatie van dhr. P. Hack heeft ruim 100 gulden opgebracht, NIEUWENHOORN. De Heer A. Arken bout is benoemd tot hoofd aan de le O. L. school en D. P. Mastbergen tot hoofd aan de 2e O. L. School. Vervolg der rede van Dr. van Gelder op de Algemeene ledenvergadering van hel Groene Kruis" te Nieuwe Tonge. Dat ik voor 't volgende punt van bespreking de geslachtsziekten "uitkies, is daarom, omdat bij deze besmettelijke ziekten de besmetting weer op zoo geheel andere wijze tot stand komt dan bij de gele koorts en de malaria 't geval is. We kunnen dat bij deze ziekten niet zoo in bijzonderheden beschrijven natuurlijk, maar we kunnen wel volstaan met kort en goed te zeggen, dat de lijders er aan, deze ziekten oploopcn door ontucht. Dit was al eeuwen lang bekend en de slachtoffers weten het zelf ge woonlijk ook opperbest, al willen ze hun goed- gcloovige omgeving nogal eens wijs maken, dat ze hun ziekte op onschuldiger manier gekregen hebben. Enkele dagen of weken na het plegen van ontucht begint de ellende met het op treden van plaatselijke ontstekingen, veroor zaakt door de betrokken smetstof. Bij de eenc ziekte, dc gonorrhoe is dezê etterig en blijft meer plaatselijk, hoewel zc ook herhaal delijk aanleiding geeft tot ontsteking van pezen en gewrichten, en zelfs vati 't hart. Bij dc andere, de syphilis, hebben we tc doen met een smetstof, die de neiging heeft juist het lichaam verder in te dringen en feitelijk overal ontstekingen te geven; Geeft deze in haar eerste tijdperk dc lijders weinig last, in het tweede cn derde tijdperk tast ze meer cn meer inwendige organen aan, waaronder als de ge vaarlijkste en noodlottigste inwerkingen die op liet hart en bloedvaten cn hersenen en rugge- merg genoemd moeten worden. Met" liet feit, dat de prostitutie of te wel hoererij dc vuile bron is, van waaruit deze onheilen zicli over de maatschappij versprei den, hangt direct samen, dat de meeste lijders aan deze geslachtsziekten zijn mannen in den leeftijd van ongeveer 18 tot 45 jaar (behalve dan natuurlijk de prostituees zei ven, die de eigenlijke bron der betrekkelijke smetstoffen vormen); dat in de groote steden deze ziekte meer voorkomt dan op liet platteland en dat ze onder bepaalde beroepen meer aangetroffen worden dan onder andere. Onder groepen der bevolking, waar de verleiding tot ontucht en de gelegenheid hiertoe 't grootst is, daar komen deze ziekten in 't algemeen naar ver houding ook meer voor b.v. onder kunstenaars (zooals tooneelspelers e.d.),- officieren, studen ten, handelsreizigers enz,, terwijl ze op 't platte land 't meest aangetroffen worden onder hen, die geregeld de groote steden niet hun verlei ding, ettelijke dagen bezoeken. Er komt echter ook voor een „lues insontium" d.w.z. een syphilis der onschuldigen n.l. van personen, die door hun huwelijks- of andere betrekking in nauw contact met de lijders komen. In de eerste plaats worden zoodoende vele vrouwen besmet door haar syphilitische mannen en deze moeders dragen de smetstof dan vaak over op haar ongeboren vrucht, waardoor deze óf sterft óf syphilitisch ter wereld komt. Verder komt 't nog al eens voor dat doktoren en vroed vrouwen het slachtoffer dezer ziekte worden bij het verleenen van hun hulp aan deze vrouwen. Bij de gonorhoe komt iets dergelijks ook vaak voor. Vooral vroeger kwam b.v. de gonorrhoische oogontsteking der pasgebore nen veel voor, die bij onvoldoende behande ling tot blindheid voerde. Een groot percen tage der z.g. blindgeborenen is op die manier blind geworden bij hun intrede in de wereld. Reeds voor den oorlog waren er tallooze lijders aan deze, ook wel venerische ziekten genoemd, zoodat er toen reeds werd gepeinsd en beraad slaagd, hoe hieraan paal en perk te stellen. Reeas toen werd aangenomen, dat een zeer groot-deel der mannelijke bevolking in de groote steden er mee besmet was. En onder de z.g. onbeschaafde volksstammen kregen deze ziek ten vaak een ontzettende uitbreiding, wanneer ze er eenmaal waren ingevoerd, omdat daar van behandeling der ziekten of andere maat regelen niets kwam en de onbeperkte omgang der sexen de uitbreiding ten zeerste in de hand werkte. Zoo komt het wel voor, dat f van zoo'n bevolking syphilitisch besmet raakt en men er de hevigste vormen van aantreft. Onder de negerbeambten van de kanaalzone, waarover we 't pas gehad hebben, hadden '/3 met zekerheid syphils, terwijl velen nog hun ziekte verheimlijkten omdat ze anders in 't ziekenhuis moesten worden opgenomen, waar bij zij geen salaris kregen en bovendien hun behandeling zelf moesten betalen. En tegen het eind der Middeleeuwen heerschte een syphilis epidemie door geheel Europa van zoo'n ernstigen aard als thans niet meer voor komt. Dat de reeds te voren lang niet rooskleurige toestand door den oorlog zooveel erger ge worden is, is wel begrijpelijk, als men nagaat, dat al die millioenen soldaten maanden lang ver van huis en haard aan 't front waren, en dat achter dit front dikwijls bordeelen ten hunnen behoeve werden gehouden. En ook in de landen zelf namen de menschen 't op aller lei gebied zoo nauw niet meer. De zedelijks- begrippen waren flauwer geworden, ook op sexueel gebied. Daarbij kwam dan ook nog 't nijpende woninggebrek, waardoor allerlei ongewenschte samenwoningen plaats vonden. Bovendien door den dood van zooveel millioe nen mannen in den bloei van hun leven op de verschillende slagvelden, ontstond er een ge weldig overschot ten opzichte van de mannen d.w.z. dat er nu zooveel meer vrouwen waren dan mannen. In Duitschland steeg dit over schot van 340.000 tot 2,8 millioenin Oostenrijk Hongarije vzn 700.000 tot 2,2 mullioen; in Frankrijk van 700.000 tot 2,1 millioen; in Engeland van 1,3 tot 2,1 millioen. De huwe lijkskansen zijn dus daar voor de vrouwen en meisjes kolosaal achteruitgegaan en dat daar door de kans, dat vele tot prostitutie verval len, sterk vergroot is, is duidelijk. Om nu een voorbeeld te geven, hoe het aan de verschil lende fronten in dat opzicht gesteld was, kan ik volstaan met te vermelden, dat alleen al onder de Oostenrijk-Hongaarsche troepen aan het ltaliaansche front 800.000 manschappen er mee besmet waren, ondanks allerlei voor zorgsmaatregelen daar tegen genomen door de militaire overheden. En wat de toestand in de verschillende oorlogslanden betreft zij alleen vermeld, dat in Duitschland tegenwoordig op iedere 25 pas geborenen er 1 syphilisisch ter wereld komt. En hoeveel ongeboren vruchten zijn daar vóór gewoonlijk al door het syphilisische gif gedood! Want dc toestand is vaak zóó, dat een syphilisische moeder eerst verscheidene miskramen heeft, dan ontijdige bevallingen van doode kinderen; later syphilitische kin deren ter wereld brengt en eindelijk als ze door doeltreffende behandeling haar ziekte zoo wat te boven is gekomen, pas min of meer normale kinderen. Ook de andere geslachts ziekte, de gonorrhoe, treft de lijders vaak ern stig in hun voortplantingsvermogen. In vele éénkinderhuwelijken is dc verdere onvrucht baarheid veroorzaakt door gonorrhoisciie ver nietiging van 't voorplantingsvermogen van den man. En daardoor vooral zijn de ver schillende regeeringen onthutst. Hoe hun ach teruitgang in bevolking door dien ontzetten- den oorlog ooit in te halen? vragen ze zich af. En hoe groot die achterstand is, kan blij ken uit de volgende cijfers. Duitschland heeft ongeveer 1,8 miHioen mannen op 't slagveld verloren; verder nog 600.000 vermisten, waarvan men aanneemt, dat 400.000 gestorven zijn. Dat is dus al min stens 2.200.000. Maar hier komen nog heel wat oorlogsslachtoffers bij. Want de oorlog werd door Engeland niet alleen gevoerd tegen Duitschlands legermacht, maar niet minder tegen de burgerbevolking, evenals het dit ge daan heeft in den Boerenoorlog, toen het om de Boeren in 't veld te dwingen, de wapenen neer te leggen, er tóe overging om hun vrou wen en kinderen van hun hofsteden met ge weld over te brengen naar dc beruchte concen tratiekampen, waar duizenden en duizenden hunner het leven lieten; een manier van doen door niemand minder dan den tegenwoordigen Engelschen minister-president Lloyd George gekarakteriseerd als „Methods of Barbarism". Dadelijk bij 't begin van den wereldoorlog dan stelde Engeland de blokkade in tegen Duitsch land niet alleen ten opzichte van oorlogstuig en benoodigdheden, waarmee het in zijn volste recht was, maar ook ten opzichte van voedings middelen en alle misbare en onmisbare arti kelen voor de burgerbevolking, zooals b.v. gummispenen voor zuigelingen, wat het alleen kon doen door de bestaande internationale rechtsregelen hieromtrent aan zijn laars te lappen, Succes heeft het hiermee evenwel ge had, want de langzame uitmergeling en uit putting van Duitschland en zijn bondgenooten was er het gevolg van met als slot de bekende plotselinge ineenstorting. Welnu, deze honger- blokkade alleen reeds heeft 700.000 slacht offers in Duitschland langzaam gedood. Ver der was, vergeleken met de cijfers van voor den oorlog, de sterfte in dit land van 1914 tot 1919 met 2.150.000 sterfgevallen toegenomen en van 1913 tot 't midden van 1919 was liet aantal geboortenmet 3.6 millioen verminderd. De achteruitgang in bevolking bedroeg dus alleen voor Duitschland plm. 8.000.000 inwo ners en ook hieruit blijkt hoe vreeslijk gehar vend en geradbraakt dit eens zoo machtige rijk uit den oorlog gekomen is. Voor Duitsch land, Oostenrijk-Hongarije, Engeland en Frank rijk samen wordt 't verlies aan bevolking door meerdere sterfte en verminderde geboorte tij dens den oorlog geschat op 17 millioen, waar van dan 6 millioen den dood op de slag- (of slacht)velden vonden. In procenten van de totale bevolking be draagt het geheele verlies ruim 8 En wat nog het ergste is, juist een groot deel van de meeste productieve krachten, de krachtige vol wassen mannen, zijn door de oorlogsmachine weggemaaid. En om al dien achterstand op alle gebied in te halen is nu de algemeene roep meer productie! meer productie! om uit de zee van schulden te komen en voeding en allerlei benoodigdheden voor de bevolking te kunnen koopen. Ook meer kinderen zijn noo- dig voor het herstel van 't land. Maar ook op dit gebied zijn de krachtigste producenten er niet meer. En men kan hen toch ook niet door machines vervangen, zooals bij de goederen productie! De roep om kinderen is dan ook algemeen en in Frankrijk, waar door de huwe lijkszeden de bevolking reeds vóór den oorlog achteruitging, zien sommigen de toekomst van 't land in dit opzicht zoo donker in ,dat ze in hun radeloosheid hebben voorgesteld om al die huwbare maar niet uit te huwelijken vrouwen, in een soort menschenstoeterij hun productievermogen in dienst van het vader land te laten stellen. En tot overmaat van ramp komen in al die oorlogslanden die nare geslachtsziekten ook nog de bronnen vergif tigen, waaruit het nieuwe leven moet op bloeien. Daarom heeft men allerwege zich op gemaakt, om hiertegen den strijd op te nemen. Maar ze uit te roeien gaat niet zoo gemakkelijk als 't bv. met de gele koorts in Panama ging. Theoretisch is het voorschrift gemakkelijk ge noeg: Onthouding van ontucht en onderdruk king der prostitutie maar practisch is dit niet zoo gemakkelijk te dwingen. Wat de prosti tutie betreft is men algemeen er van terug ge komen, om door toezicht er op en reglemen teering er van haar een zekere sanctie te geven en haar bestaansrecht als 't ware tot zekere hoogte te erkennen. Men gaf hierdoor ook een zekere valsche gerustheid aan de bezoekers van deze huizen van ontucht, want ondanks deze reglementeering en dat toezicht kan men als regel aannemen, dat iedere prostitutée met gonorrhoe of syphilis of zelfs beiden besmet is, al is het dan niet in den hevigsten vorm. Wie de geslachtsziekten wil bestrijden, moet dan ook de voornaamste bron, de prostitutie, niet half in bescherming netnen, maar trachten haar met alle middelen den kop in te drukken. Men heeft daarom hier en daar voorgesteld alle prostituees op te pakken en in zieken huizen op te nemen tot ze genezen zijn. Men hoort ook stemmen opgaan, om alle lijders aan geslachtsziekten bekend te maken, even als bij gewone besmettelijke ziekten en om strafbepalingen in 't wetboek op te nemen te gen hen, die hun ziekte op anderen overbren gen en ook hen te interneeren, tot ze van hun ziekte genezen zijn. Verder dringt men er op aan, dat de gelegenheid voor deze ziekten om zich dadelijk deskundig te laten behandelen, (wat zoowel voor hen zelf als met 't oog op 't gevaar, dat ze anderen weer besmetten zullen, van zeer groot belang is,) zoo ruim mogelijk zal worden opengesteld door gemeente en staat, zoonoodig zelfs kosteloos. We zullen al deze dingen niet uitvoerig onder de oogen zien, maar 't is wel te begrijpen, dat ondanks al die voorstellen, 't kwaad nog niet zoo gauw uitgeroeid zal zijn. De tijden zijn hiervoor ook niet zoo gunstig, omdat de omstandigheden die deze ziekten tijdens den oorlog zoo sterk verbreid hebben, ook thans nog niet zijn weg genomen of althans nog nawerken. Allerlei krachten, ook zedelijke en godsdienstige zul len in 't werk gesteld moeten worden, om er paal en perk aan te stellen. Maar in ieder ge val: 't zijn geen ziekten, die ons zoomaar aan komen waaien. En nu ben ik wel niet geroe pen als censor morum of te wel zedenmeester, en wil me als zoodanig ook volstrekt niet op werpen, en zal dus de zedelijke en godsdien stige zijde van deze zaak aan anderen ter be spreking overlaten, maar wel vind ik het noodzakelijk, dat ook van geneeskundige zijde de waarschuwing wordt vernomen, dat het bezoeken van huizen van ontucht of prosti tuees de ernstigste gevaren voor gezondheid en leven oplevert. Verder is het noodig, dat zij; die zoo'n ziekte hebben gekregen, zich ten spoedigste onder geneeskundige behande ling 'stellen cn niet uit schaamte hun ziekte verheimelijken, want deskundig en tijdig be handeld is de kans op genezing groot, terwijl onbehandeld door kwakzalvers e.d. de ziekten de schromelijkste gevolgen na zich kunnen slepen. Iedere geslachtsziekte heeft recht op goedé behandeling, ook de prostituée. (De ge neeskundige is er om te genezen, niet oin te oordeelen). Verder is het noodig, dat dc ouders hun zoons of dochters, als ze naar de Stad gaan voor den dienst of 't werk op de gevaren van 't stadsleven wijzen, wat maar al te veel nog nagelaten wordt of waaraan zelfs niet gedacht wordt. Trouwens dit ge heele gebied wordt door de meeste ouders in hun gesprekken met de kinderen angstvallig vermeden, wat beslist verkeerd is. 't is natuur-

Onze Eilanden | 1920 | | pagina 5